RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 02:25 AM

Rus: "Ar fi bine să învingem Vasluiul, e un meci foarte important şi întotdeauna ultima impresie contează"

Jucătorul grupării din Ştefan cel Mare, Laurenţiu Rus, a spus că îşi doreşte să obţină rezultate bune contra echipelor FC Vaslui şi Panathinaikos Atena.

"Ar fi bine să învingem Vasluiul, e un meci foarte important şi întotdeauna ultima impresie contează. Trebuie să trecem peste rezultatele negative din ultimul timp, pentru că nu avem ce face. La Atena trebuie să mergem foarte motivaţi. La orice schimbare de antrenor, jucătorii vor da totul pe teren pentru a arăta că merită să joace titulari. Nu cred că schimbarea lui Henk ten Cate este un plus pentru noi, aşa cum nu a fost nici schimbarea lui Babbel înaintea meciului Stuttgart-Unirea Urziceni", a declarat Rus.

Dinamo va întâlni pe FC Vaslui, duminică, de la ora 20:00, într-un joc din etapa a 17-a, iar pe 16 decembrie, de la ora 20:00, va disputa la Atena ultima partidă din Grupa F a Ligii Europa, contra formaţiei Panathinaikos.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 05:17 PM

Lita Dumitru: "Dinamo nu are nicio sansa sa se califice"

Fostul international Lita Dumitru nu are incredere in sansele echipei Dinamo Bucuresti de a se califica in primavara europeana.

Actualul antrenor al formatiei Concordia Chiajna crede ca problemele de la gruparea din Soseaua Stefan cel Mare nu se vor rezolva si ca “ros-albii” nu vor obtine victoria in Grecia, pe terenul lui Panathinaikos Atena.

"Dinamo nu are nicio sansa sa se califice din grupele Europa League. Nu cred ca se pune problema ca ei sa bata in Grecia pe Panathinaikos, mai ales in conditiile in care au foarte multe sincope. Nu se platesc jucatorii si fotbalistii asteapta sa primeasca banii. Nu e nicio siguranta. Jucatorii sunt datori sa dea totul pentru Dinamo, dar si conducatorii au datorii catre ei. M-as bucura si as vrea ca Dinamo sa se califice, pentru ca nu am nimic impotriva lor. Vreau ca fotbalul romanesc sa fie acolo unde i-ar fi locul. Dar la Dinamo sunt sapte - opt conducatori si de fiecare data cand nu se inteleg intre ei, jucatorii simt si de aia sunt rezultate slabe", a declarat Lita Dumitru, in cadrul emisiunii "Suporter de serviciu".

"Cei de la Unirea Urziceni au facut o figura foarte frumoasa. Au reusit sa faca opt puncte in grupele Ligii Campionilor si nu e mai putin adevarat ca doar nesansa a facut sa se nu se califice. Era de asteptat ca, in conditiile in care lui Dan Petrescu i-au lipsit trei jucatori foarte importanti, Unirea sa nu faca fata lui Stuttgart in deplasare, pentru ca fotbalul german e foarte avansat", a mai spus fostul international.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 05:18 PM

Niculescu: "Mergem la Atena cu gandul de a ne califica"

Atacantul echipei Dinamo Bucuresti, Claudiu Niculescu, considera ca "ros-albilor" nu le este imposibil sa invinga Panathinaikos Atena, in ultima etapa a fazei grupelor Europa League si sa se califice in primavara europeana.

"Clau-gol" a declarat, intr-un interviu acordat marti pentru Sport Total FM, ca nu vede calificarea ca pe ceva imposibil si sa spus ca el si colegii sai merg la Atena cu gandul de a da totul pe teren si cu speranta accederii in saisprezecimile de finala ale competitiei.

Sport Total FM: Cum te simti dupa meciul de aseara (n.r. luni seara)?
Claudiu Niculescu: Eu doar mi-am facut datoria. Din pacate, acest gol pe care l-am inscris nu a fost de ajuns. Ma simt suparat, dezamagit, pentru ca am avut prea multe esecuri in acest tur de campionat, inclusiv cel de aseara si in majoritatea lor au fost cu echipele mici ale campionatului nostru.

SptFM: De unde crezi ca provin toate aceste probleme, intampinate chiar cu echipele mici?
CN: Eu zic ca nu ne concentram indeajuns. Practic, intram pe teren, credem ca suntem Dinamo si castigam meciurile dinainte. Acum toate echipele joaca si isi dau viata impotriva lui Dinamo. Dovada ca in acest tur de campionat am avut esecuri cu Curtea de Arges, cu Bistrita, cu Pandurii, aseara cu Astra si asa mai departe. Ne-am indepartat de primul loc. Trebuie sa ne daruim pentru Dinamo, pentru ca de asta suntem aici. Cred ca numai asa putem sa readucem lumea la stadion, daca suporterii ne vad ca ne daruim. Macar daca jucam la fel de bine cum am facut-o in meciul cu Sturm Graz, zic eu ca suporterii ar fi multumiti de noi, indiferent de rezultat, daca ar vedea daruirea de la meciul cu Graz.

SptFM: La Atena cu ce ganduri mergem?
CN: La Atena mergem cu gandul ca practic suntem singura echipa romaneasca din Europa League care mai are sanse sa ajunga in primavara europeana. Mergem sa jucam si imi aduc aminte de Panathinaikos cu mahnire, pentru ca, daca reuseam sa marchez acel penalty in meciul de acasa probabil ca nu mai aveam nevoie acum de o victorie la 2-0, 2-1 sau asa. Imi vine in gand acel moment si nu as vrea sa retraiesc acel moment. Mergem acolo cu gandul de a ne califica, de a ne da viata pe teren. Nu este imposibil. Panathinaikos este o echipa de batut, dar repet - numai cu daruire. Altfel, nu avem nicio sansa. Am avea foarte mae nevoie ca suporterii dinamovisti sa vina intr-un numar cat mai mare, pentru ca suporterii greci sunt foarte fanatici. O sa fie greu, dar va important pentru noi sa avem suporterii aproape.

SptFM: Cum se comporta suporterii de la Genoa, in comparatie cu ceea ce vezi in Romania?
CN: Nu e mare diferenta. Si cei din Italia sunt la fel de impulsivi, de patimasi ca si suporterii romani. E cam acelasi comportament. Sunt fanatici, isi incurajeaza echipa, dar si cand echipa merge prost, sunt foarte duri cu propriii jucatori. Am trait si eu pe propria piele. Adica nu eu, echipa. Eram la Genoa si la meciul de acasa cu Siena, cand matematic am retrogradat, practic nu am putut sa ne apropiem de tunelul de la vestiare un sfert de ora. Zburau scaunele in teren pentru ca nu era pista. Dar lucrurile astea nu sunt bine-venite in fotbal. Dinamo se poate bate de la egal la egal cu suporterii din Italia in privinta coregrafiilor. Practic sunt cei mai inventivi suporteri din Romania. Asta e clar si nu numai pentru mine, dar si pentru jucatorii celorlalte echipe, cu care mai vorbesc. Normal ca ma mandresc atunci cand, la un derby Dinamo - Steaua, suporterii nostri sunt peste ei ca si coregrafie. Tot timpul au fost 10 clase peste ei si nu numai impotriva Stelei, ci impotriva tuturor. Niciun alt suporter din Romania nu reuseste sa se apropie macar putin de coregrafia dinamovistilor. Pentru mine sunt cei mai buni din Romania. Sunt si alti jucatori de la alte echipe care au recunoscut acest lucru. Eu simt lipsa suporterilor, pentru ca sunt obisnuit sa joc cu mai multi suporteri. Hai, nu cu stadionul plin, dar cu 9.000 sau 10.000 de spectatori. Joci cu alta motivatie cand joci cu suporterii in spatele tau, e foarte important acest lucru. Poate pentru suporteri e greu de inteles cand noi spunem lucrurile astea, dar chiar asa este, ei sunt al 12-lea jucator. E un lucru cand canta pentru tine 10.000 de oameni si altceva cand te incurajeaza 1.000. Dar principalii vinovati suntem noi, pentru ca nu am avut rezultate. Asta e clar. Cand am avut rezultate au venit.

SptFM: In Italia, sa zicem, se intampla la fel? Daca nu are echipa rezultate, suporterul nu vine la meci?
CN: Asta e singura diferenta. Am spus ca suporterii romani sunt la fel de patimasi ca si cei din Italia, dar asta am observat acolo: cand ii era mai rau echipei, atunci veneau si mai multi suporteri la stadion. Asta e singura diferenta intre suporterul roman si cel italian. Eu vorbesc din ce mi s-a intamplat mie la Genoa, o echipa care se batea la retrogradare. Cu cat se apropia finalul campionatului si cu cat era mai aprinsa lupta pentru evitarea retrogradarii, cu atat venea mai multa lume. Suporterii ar trebui sa fie alaturi de echipa si la greu. Mai ales la greu, pentru ca sunt destui care vin dupa Dinamo in orice moment si sunt cateva sute. Nu ar trebui sa fie doar atatia.

SptFM: Ai ceva sa le transmiti suporterilor dinamovisti?
CN: Legat de fotbal nu as mai vrea sa le transmit ceva, pentru ca intram in perioada sarbatorilor de iarna si cu ocazia asta le transmit un singur lucru: sa aiba sarbatori fericite si sa fie sanatosi.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-12-2009 05:49 PM

"Timp de un an, jucătorii lui Dinamo nu au fost puşi o dată pe cîntar!"

Directorul tehnic al lui Dinamo, Cornel Dinu, a sancţionat erorile comise de conducerile tehnice ale alb-roşiilor din trecut şi spune că marea problemă a grupării din Ştefan cel Mare este lipsa de educaţie sportivă a jucătorilor.

"Sînt moşteniri vechi, sînt educaţii lipsă, asta e. Dacă Pulhac are 3 kilograme în plus, e destul. Jucătorii nu au fost puşi într-un an de zile nici măcar o dată pe cîntar! Erau obligaţii ale echipei tehnice pure, sînt comenzi directe pe care trebuie să le impui şi să le respecţi. Nu mergi pe cheremul jucătorului şi pe cheful lui pentru că e înşelător! Actul educaţional fără să ajungi la pedepse e marea realizare la care poţi să tinzi fără antrenor. Lotul lui Dinamo este unul bun, dar suferă la profesionalism. Îmi permit să evidenţiez o greşeală a staffului condus de Bonetti: ei au crezut că sînt în Italia, dar aici sînt Balcanii, pot să spun că generaţia din care făceam eu parte era mult mai profesionistă. Ţălnar se luptă cu lipsa de educaţie, asta e realitatea", a spus Dinu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-13-2009 04:56 PM

Bonetti: "Borcea e cel mai josnic personaj!"

Antrenorul italian reclamă banii de pe ultimele trei luni de contract
cu Dinamo.

Aflat în haos financiar, clubul de fotbal Dinamo a intrat şi în faliment sportiv, odată cu alungarea, la începutul lunii octombrie, a italianului Dario Bonetti (48 de ani), antrenor ajuns între timp în Serie C2, la echipa AS Pescina Valle del Giovenco (în traducere, "Valea Boului").

Îndepărtat fiindcă nu-i făcea pe plac "tartorului" Cristi Borcea, obişnuit să dicteze schimbările prin telefon, dar şi pentru că l-a ironizat pe Vasile Turcu, Dario Bonetti îi bântuie şi acum pe şefii grupării "roş-albe".

Bonetti i-a acţionat în instanţă pe dinamovişti, acuzaţi că nu respectă contractele semnate, iar primul termen a fost fixat pentru 26 aprilie 2010. Trupa "câinilor roşii" are restanţe mari la tehnicianul care a reuşit "minunea de la Liberec" şi, implicit, calificarea în grupele Ligii Europa.

EVZ: Domnule Bonetti, Dinamo este singura echipă din România care deţine şanse de calificare din grupele Ligii Europa, dar are viaţă grea în Liga I. Mai sunteţi la curent cu situaţia de la fosta dumneavoastră echipă?
Dario Bonetti: Nu mă interesează. Nu mai urmăresc campionatul României. Tot ce ştiu este că Dinamo are o echipă capabilă să câştige titlul, mai ales după revenirea lui Marius Niculae, care poate face un cuplu extraordinar în atac cu Andrei Cristea.

Nici cu foştii conducători nu păreţi să mai aveţi tangenţe, din moment ce i-aţi acţionat în instanţă.
Mai vorbesc cu unii, dar nu cu toţi. Ştiţi mai bine la cine mă refer. Nu vreau să spun nimic despre Borcea şi despre Turcu, nu mă interesează să fiu ironic cu ei. Eu am alt gen de probleme cu aceste persoane.

Sunteţi în litigiu cu Dinamo, club pe care l-aţi acţionat în judecată. Sunteţi decis să mergeţi până la capăt cu procesul care începe în aprilie anul viitor?
N-am de gând să renunţ. Din păcate, Borcea oboseşte când vine vorba să plătească! Are un comportament incorect. N-am întâlnit niciodată un personaj atât de josnic! În viaţa mea n-am întâlnit un om cu atâta lipsă de caracter!

Despre ce sumă este vorba?
Nu contează câţi bani sunt la mijloc. Este vorba despre un principiu. Banii nu sunt mulţi. Ca titlu informativ, este vorba despre banii care mi se cuvin pentru ultimele trei luni de contract. La Dinamo am fost plătit doar pentru primele două luni de muncă. Sunt decis să merg până la capăt cu procesul. Mi-am angajat doi avocaţi, pentru a mă reprezenta. Unul este italian, iar celălalt - român.

Preşedintele Nicolae Badea anunţa nu cu mult timp în urmă că Dinamo şi-a reglat conturile cu dumneavoastră. Cine minte?
Nu ştiu ce a spus domnul Badea, care e o persoană de caracter şi cu care m-am înţeles bine la Dinamo, dar eu n-am primit ceea ce mi se cuvine.

Italienii Cristiano Bergodi, Walter Zenga şi Nicolo Napoli au revenit, după o anumită perioadă, în Liga I. Dumneavoastră aveţi de gând să vă întoarceţi cândva?
Voi reveni cât de curând în România, dar nu pentru a antrena, ci pentru că mi-am lăsat câţiva prieteni acolo. Mi-au rămas la suflet şi suporterii dinamovişti. Sunt cei mai fanatici din România. I-aş compara cu cei din sudul Italiei, cu cei de la Roma, Palermo sau de la Napoli.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-14-2009 04:40 PM

Ţălnar: "A fost un joc frumos, peste media campionatului"

Antrenorul lui Dinamo, Cornel Ţălnar, consideră că echipa sa nu a ieşit din lupta pentru titlu, chiar dacă se află la 7 puncte în spatele campioanei de toamnă: "A fost un joc frumos, peste media campionatului. Cu ocaziile din final puteam câştiga, dar în fotbal dacă nu ai şansă, pierzi puncte care vor conta la finalul sezonului. După ce am egalat, am avut ocazii clare, care nu se ratează. Este al nu ştiu câtelea meci în care ratăm câte 6-7 ocazii. Se pare că meciurile de acasă au fost mai dificile decât cele din deplasare. Felicit băieţii pentru prestaţie, toată lumea şi-a făcut datoria, din păcate nu am reuşit să învingem. Orice este posibil în retur, orice rezultat direct între cele 7-8 echipe poate scoate sau introduce în lupta pentru titlu".

Dinamo şi FC Vaslui au remizat, duminică, în Ştefan cel Mare, scor 1-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I, în care roş-albii au ratat cel puţin trei ocazii mari din situaţie de "singur cu portarul". În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 27 de puncte şi încheie turul pe locul 8, în timp ce FC Vaslui a strâns 30 de puncte şi va începe a doua parte a ediţiei 2009/2010 de pe poziţia a 6-a.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-14-2009 04:41 PM

Andrei Cristea: "A fost un egal muncit, la noi s-a simţit oboseala, dar e bine că nu am pierdut"

Atacantul Andrei Cristea a declarat la finalul meciului: "A fost un egal muncit, la noi s-a simţit oboseala, dar e bine că nu am pierdut. Vasluiul e o echipă cu jucători valoroşi. Ar trebui să ne punem multe semne de întrebare de ce s-a greşit atât de mult în turul acesta, mai sunt 17 meciuri, trebuie să rămânem încrezători că putem recupera. Nu e nimic pierdut în Liga Europa, dar e foarte dificil, Panathinaikos e o echipă foarte bună, ne dorim cu toţii să mai reuşim o minune".

Dinamo şi FC Vaslui au remizat, duminică, în Ştefan cel Mare, scor 1-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I, în care roş-albii au ratat cel puţin trei ocazii mari din situaţie de "singur cu portarul". În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 27 de puncte şi încheie turul pe locul 8, în timp ce FC Vaslui a strâns 30 de puncte şi va începe a doua parte a ediţiei 2009/2010 de pe poziţia a 6-a.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-14-2009 04:41 PM

N'Doye: "Mă bucur că echipa mea a câştigat un punct, nu am vrut să mă răzbun pe fosta formaţie"

Senegalezul Ousmane N'Doye a spus că Dinamo trebuie să fie încrezătoare în şansele de calificare în 16-imile de finală ale Ligii Europa: "Mă bucur că echipa mea a câştigat un punct, nu am vrut să mă răzbun pe fosta formaţie. Totul e posibil în campionat, eu sunt optimist, însă ar fi trebuit să câştigăm acest meci. Trebuie să mergem la Atena cu mentalitate puternică şi să câştigăm, ne-au bătut aici cu 1-0, de ce nu i-am bate şi noi acolo cu 2-0?".

Dinamo şi FC Vaslui au remizat, duminică, în Ştefan cel Mare, scor 1-1, într-un meci din etapa a 17-a a Ligii I, în care roş-albii au ratat cel puţin trei ocazii mari din situaţie de "singur cu portarul". În urma acestui rezultat, Dinamo a acumulat 27 de puncte şi încheie turul pe locul 8, în timp ce FC Vaslui a strâns 30 de puncte şi va începe a doua parte a ediţiei 2009/2010 de pe poziţia a 6-a.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-14-2009 05:02 PM

Dinu: "Lumea e proasta si rea!"

La 61 de ani, emblema gruparii din Stefan cel Mare, Cornel Dinu, trece prin momente delicate. Atat din punct de vedere medical, cat si prin prisma situatiei haotice permanente de la Dinamo, club cu care se identifică. Iar dacă mai adăugăm şi lătúrile livrate publicului larg de aşa-zisa "presă", nu putem decât să ne închinăm şi să ne înclinăm în faţa puterii acestui OM de a rezista tuturor loviturilor.

Astfel, în asentimentul dinamoviştilor, evident îngrijoraţi de zvonurile sumbre legate de starea lui MISTER, l-am contactat pentru a încerca, pe cât posibil, să lămurim lucrurile.

DM: Domnule Dinu, zilele trecute au apărut în presă câteva articole din care reieşea că v-aţi fi luat "adio" de la jucători din cauza unor grave probleme de sănătate cu care vă confruntaţi. Este adevărat?
C.D.: Este o tâmpenie! Eu sunt un tip mai vârstă, iar după 60 de ani nu ştii ce ţi se poate întâmpla. Repet, e posibil orice, dar în niciun caz nu este adevărat ce a apărut. Cum să plângă jucătorii?!? E o mare diferenţă între ce s-a scris şi ce am vorbit eu cu băieţii în cele 30 de minute cât am stat cu ei. Lumea e proastă şi rea! Recunosc, nu am o stare bună, mai ales din punct de vedere psihic, cauzată în principal de problemele prin care trece Dinamo, dar de aici şi până la prostiile care s-au scris e cale lungă!

DM: Sunt tensiuni în relaţia cu antrenorul Cornel Ţălnar?
C.D.: În niciun caz! De fapt, ăsta a fost motivul pentru care m-am dus să vorbesc cu jucătorii, ca să-i mobilizez înaintea ultimelor două jocuri şi să clarific această problemă. Eu ţin permanent legătura cu Ţălnar, discut cu el zilnic, de 3-4 ori, chiar dacă nu sunt prezent la antrenamentele echipei.

În numele tuturor dinamoviştilor, DinamoMania îi urează domnului Cornel Dinu multă sănătate şi putere pentru a trece cu bine peste toate încercările la care este supus!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-14-2009 06:48 PM

Dragomir: "Dinamo are nevoie de dinamovisti cu bani"

Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, considera ca Gigi Netoiu este unul dintre cei mai mari dinamovisti pe care i-a cunoscut, alaturi de Cristian Borcea, Nicolae Badea si Vasile Turcu, oameni carora "Comandantul" ar putea sa li se alature din nou in fruntea formatiei din Soseaua Stefan cel Mare.

"Corleone" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Dinamo are nevoie de oameni care sa fie cu sufletul aproape de club si care sa iba si bani.

"Netoiu e unul dintre cei mai dinamovisti pe care i-am cunoscut, poate dupa Borcea si inca doi trei, cum ar fi Badea si Turcu. Fie vorba intre noi, e un om de afaceri bun. Are afacerile curate ca lumina zilei. Are agricultura si munceste 2.5000 de hectare de pamant, cu rezultate deosebite. Are cea mai buna si mai moderna productie de carne. Nu mai vorbesc de vinificatie, unde raspunde sotia dansului. Dinamo are nevoie de oameni dinamovisti, cu bani. Nu stiu daca va mai aduce actionari Netoiu, dar ar fi bine pentru Dinamo", a declarat Dumitru Dragomir, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".