RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:29 PM

Cătălin Doman: "În doi ani ajung căpitanul lui Dinamo!"

Doman îşi demonstrează deja tupeul. Afirmă că e flămînd după fotbal şi se bazează pe calităţile lui ca să fie din retur titular în Ştefan cel Mare.

- Cătălin, ce ştii despre transferul tău la Dinamo?
- De doi ani mă tot ia Dinamo, aşa că pînă nu semnez actele nu mai cred nimic.

- Informaţiile Gazetei spun că zilele viitoare, pînă în Crăciun, se vor definitiva documentele.
- Mamă, cum ar fi! Ăsta da Moş Crăciun. Ar fi bine să mă ia Dinamo.

- Crezi că vei reuşi să te impui ca titular în Ştefan cel Mare?
- Da. Aş putea să joc titular. Sînt flămînd după fotbal, fac şi pe dracu' în patru ca să joc şi să fiu în primul 11.

- Aşa zic mulţi...
- Şi tu, şi lumea mă ştie mai puţin sau doar din ceea ce mai apare prin ziare, multe lucruri neadevărate. Eu am tupeu, am încredere în mine, în doi ani aş putea să fiu căpitanul lui Dinamo!

- Chiar că ai tupeu! Realizezi că vei întîlni fotbalişti consacraţi la Dinamo, nu?
- Da, normal. Îi respect, dar eu muncesc ca să trăiesc. Ca orice om.

- Şi cu viaţa de noapte cum o s-o duci, că te-ai remarcat deja prin nişte escapade?
- Lumea o să mă judece după ceea ce fac pe teren, vreau să joc fotbal şi prin asta să iau ochii. Nu va fi o problemă pentru mine, eu o să arăt fotbal, asta va conta.

- Te vei duela cu bunul tău prieten, Cristi Tănase, acum la Steaua.
- E fratele meu. Om bun, fotbalist de calitate. Mai în glumă, mai în serios, îi dau două zile să-şi revină după un meci contra mea!



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:29 PM

Borcea: "Singura ofertă pe care o avem este pentru împrumutul lui Adrian Cristea la U Cluj"

Cristi Borcea, preşedintele lui Dinamo, spune că singura ofertă pe care a primit-o este pentru Adrian Cristea, mijlocaşul fiind dorit sub formă de împrumut de Universitatea Cluj.

"Dacă jucătorii vor să continue cu Dinamo, trebuie să înţeleagă că nu mai e loc de paşi greşiţi. Eu le dau la toţi care vor o hîrtie prin care pot să plece pentru o anumită sumă, dar să nu se facă de rîs că nu îi vrea nimeni. Singura ofertă pe care o avem este de la U Cluj care vrea să îl împrumute pe Adrian Cristea, în rest nimic", a spus Cristi Borcea la sportro.

...despre transferul lui Doman: "Nu pot să vă spun nimic despre acest transfer, s-a ocupat altcineva de toate detaliile. Eu mă ocup acum de treaba cea mai importantă, salariile jucătorilor"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:31 PM

Hai la solduri!

Roş-albii speră să obţină cel puţin patru milioane de euro din vînzarea de jucători.

Taraba Dinamo şi-a deschis porţile. Toţi jucătorii sînt de vînzare pentru un anumit preţ. Unii sînt la ofertă, cazul lui Marius Niculae, care-i cotat la un milion de euro, dar echipei din străinătate care îl vrea i se poate face un discount de pînă la 200.000 € dacă achită suma integral. "Săgeată" a transmis conducerii că nu va agrea o mutare în Liga I.

În ţară, cu restricţii
Primii care au primit foi de transfer sînt Adrian Cristea, Dolha şi Pulhac. Li s-a zis că pot veni cu propuneri, iar documentele cu sumele respective au valabilitate pînă pe 8 ianuarie 2010. Există o clauză, dezvăluită de acţionari ieri: "Ne rezervăm dreptul de a negocia tranzacţiile cu cluburile din ţară. Nu vrem să întărim contracandidate la titlu. Pentru străinătate au toate porţile deschise". De exemplu, Dolha costă doar 200.000 E şi fiindcă a venit gratis în Ştefan cel Mare. I s-a transmis clar că nu mai face parte din viitorul clubului. Verdictul l-a enunţat Ioan Becali la GSP TV: "Este un portar bun, dar are un psihic foarte slab".

"Tunul" Torje
Suma cea mai importantă e cea socilitată pe Gabi Torje. Dacă reuşesc să obţină cît doresc pe căpitanul "naţionalei" de tineret, adică în jur de 3 milioane €, roş-albii n-ar mai renunţa la alţi jucători importanţi.

Vînd, apoi cumpără
Dacă Dinamo a spus "pas" în privinţa lui Pîrvulescu, alţi doi jucători de pe lista de mercato se îndepărtează, cel puţin momentan, de roş-albi. Mijlocaşul dreapta Souleyman Keita a fost cotat de către Jean Pădureanu la 300.000 de euro, aceeaşi sumă cerînd-o cei de la Gaz Metan şi pentru mijlocaşul ofensiv Eric. "Mai întîi vindem şi apoi achiziţionăm!" este noua politică declarată a acţionarilor dinamovişti.

Mercato la Dinamo
» Tamaş va pleca mîine spre Anglia, pentru a parafa trecerea la West Bromwich Albion, iar Dinamo va încasa 400.000 de euro. Din aceşti bani se vor plăti contractele restante.
» Banii rezultaţi din eventualul transfer al lui Zicu se vor împărţi în cote egale între Dinamo şi firma fraţilor Becali, fiindcă ultimii au contribuit în vara lui 2007 la repatrierea machidonului.
» Cristi Munteanu, 35 de ani, va reveni ca jucător al roş-albilor începînd cu ianuarie 2010. Portarul va beneficia de plecarea lui Dolha pentru a se bate la titularizare cu Matache. Babicu' va avea un contract pe 6 luni.
» Ioan Becali a spus că Lobonţ, 32 de ani, rămîne la AS Roma: "Bogdan reprezintă viitorul grupării din Cetatea Eternă pentru următoarele 4 sezoane". Lobby ar aduce în iulie un milion de euro în contul dinamoviştilor, care l-au împrumutat gratis un an la Roma.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:31 PM

Lege pentru Doman

Şefii "cîinilor" au întocmit un regulament special pentru mijlocaşul piteştean.

Reprezentanţii lui FC Argeşi şi cei ai lui Cătălin Doman vor discuta de azi cu Borcea şi compania trecerea oficială a jucătorului în Ştefan cel Mare. Afacerea a fost confirmată de oficialii dinamovişti în Gazeta de duminică, mijlocaşul de 21 de ani oferind şi-un interviu în care spunea că abia aşteaptă să îmbrace tricoul alb-roşu şi îşi expunea visul: "În maximum doi ani voi fi căpitanul «cîinilor»!".

Avînd în vedere faima de playboy şi de petrecăreţ a piteşteanului, şefii lui Dinamo au creat un regulament special pentru Doman. Principalele prevederi:
1. Dacă depăşeşte miezul nopţii în oraş cînd e campionat, vine mahmur la antrenamente sau se expune în acţiuni ce prejudiciază imaginea clubului: 5.000 de euro amendă.
2. Dacă depăşeşte cu două kilograme greutatea optimă: 1.000 de euro de kilogram în plus.
3. Dacă depăşeşte ora stabilită pentru reunire la antrenament: 100 de euro minutul.

Mijlocaşul va primi apartament în apropierea clubului pentru a putea fi supravegheat mai uşor. Dacă Doman nu confirmă în retur, la vară va fi trimis înapoi la Piteşti, fără ca roş-albii să mai achite vreun ban pe el.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:37 PM

Dolha, Kone, Pulhac, Goian şi Adrian Cristea îşi caută echipe!

Cu toate că i-a anunţat pe fotbalişti că Moş Crăciun va trece şi pe la ei pentru a le aduce banii restanţi, Cristi Borcea a revenit ieri seară la sentimente mai puţin calde pentru fotbaliştii lui Dinamo.

I-a chemat la discuţiii pe cinci componenţi ai echipei şi a început discuţiile cu ei. Primii pe listă, "rebelii", adică oamenii care au declarat în ultima vreme că vor să plece de la Dinamo: Adrian Cristea, Cristi Pulhac şi Lucian Goian. "Vreţi să plecaţi? Foarte bine! Uitaţi, acestea sunt hârtii de transfer, căutaţi-vă echipe!"i-a anunţat preşedintele executiv. Ultimii doi care au trecut prin biroul şefului clubului au fost portarul Emilian Dolha şi mijlocaşul Djakaridja Kone, care au avut parte de acelaşi gen de discurs din partea lui "Leonidas". Lui Dolha i se propusese inițial o reducere salarială de 50.000 de euro, însă goalkeeperul a refuza.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:38 PM

Borcea i-a convins pe Zicu şi Niculae să rămână la Dinamo!

Borcea va discuta azi cu Bratu, Niculescu şi N'Doye, ultimii jucători cu salarii mari la Dinamo.

Dinamoviştii vor resimţi din plin criza financiară ce a lovit clubul în această iarnă. A doua zi după întoarcerea de la Atena, Cristi Borcea a organizat o întâlnire cu fotbaliştii, în care a anunţat sec: "Cei cu salarii mai mari de 150.000 de euro să treacă pe la mine pe la birou pentru a renegocia înţelegerile".

Primul dinamovist care a mers la Borcea în birou a fost Dolha, căruia i s-a propus o scădere cu aproximativ 60.000 de euro, lucru neacceptat de portar. Nu au scăpat nici rudele preşedintelui executiv, finii Niculae şi Niculescu fiind trataţi la fel. Numai că "Săgeată" a avut o reacţie de nemulţumire, spunând că nu va accepta. De ce? La fel ca în cazul lui Ianis Zicu, căpitanul "câinilor" s-ar fi aflat la a doua micşorare, după ce, în vară, a fost de acord să joace în "Groapă" pe mai bine de jumătate din contract. Mai precis, Marius Niculae a lăsat de la el 300.000 de euro, după ce, iniţial, încasa jumătate de milion pe an. În aceeaşi situaţie s-a aflat şi machidonul care, de la 400.000 de euro, a ajuns la 200.000. Surse autorizate susţin că Borcea ar fi avut o discuţie între patru ochi cu fiecare dintre cei doi, concluzia fiind că nu li se va umbla la bani, dar că nici jucătorii nu se vor grăbi să plece la prima ofertă.

N'Doye pare cel mai greu de convins
Dacă pe cei doi a reuşit să-i împace, Cristi Borcea va avea astăzi întâlniri cu alţi trei dinamovişti. Este vorba de Niculescu, Bratu şi N'Doye. Dacă primii doi ar fi de acord să lase din pretenţii, însă nu foarte mult, senegalezul, care va intra în ultimele şase luni de contract, nu pare la fel de disponibil pentru acest compromis. În cazul unui răspuns negativ, şefii au pregătit planul B: lista de transferuri!

Pleacă şi Ze Kalanga
Dinamo se va despărţi în această iarnă de cel mai vechi străin din lot, angolezul Ze Kalanga. Dinamoviştii au primit mai multe oferte din Portugalia pe numele africanului, urmând ca zilele următoare să finalizeze negocierile cu unul din cluburile interesate. "Câinii" vor încasa în jur de 100.000 de euro pentru cedarea lui Ze.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:39 PM

"Vine Moşul şi la voi!"

Dinamo a încheiat prima parte a sezonului printr-o întâlnire între jucători şi acţionari. În vestiarul stadionului din "Ştefan cel Mare", Cristi Borcea şi Victor Becali au discutat cu fotbaliştii preţ de un ceas, timp suficient pentru lămurirea mai multor probleme importante din viaţa echipei.

Şi pentru că la roş-albi criza economică este omniprezentă, primul subiect a fost acela al restanţelor financiare. Iar Cristi Borcea a reuşit un nou compromis cu Niculescu şi compania, stabilind să le plătească restanţele contractuale pentru o lună, banii urmând să fie livraţi lunea viitoare. "O să vină Moşul şi la voi, staţi liniştiţi!", i-a asigurat Victor Becali.

"Nu mai schimbăm antrenorul"
Apoi, s-a trecut la conversaţiile privind echipa. "Cornel Ţălnar va rămâne antrenorul lui Dinamo până la vară", a decretat Cristi Borcea în faţa fotbaliştilor. Motivul deciziei preşedintelui executiv este simplu: jucătorii nu mai trebuie să fie afectaţi de schimbările de antrenori, după ce roş-albii au efectuat deja două modificări în acest sezon.

Asigurări de vacanţă pentru dinamovişti
Pentru final au fost lăsate discuţiile de sezon. Astfel, fotbaliştii străini au fost înştiinţaţi că le vor fi suportate de către club costurile biletelor de avion spre ţările natale. Şi nu în ultimul rând, "câinilor" li s-au făcut asigurări medicale valabile pentru pauza competiţională, încercându-se astfel să se acopere eventualele cheltuieli cauzate de accidentările jucătorilor din această perioadă.

Aceasta ar veni ca o "compensație" din partea șefilor pentru nemulțumirile elevilor lui Țălnar după ce aceștia au fost nevoiți să plătească din propriile buzunare mingile trimise peste gard la Săftica sau tricourile de joc dăruite suporterilor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:40 PM

Borcea: "Eram pe primul loc dacă nu eram defavorizaţi de arbitri"

Cristi Borcea a făcut bilanţul lui 2009 pentru Dinamo. Oficialul dinamovist e de părere că gruparea din Ştefan cel Mare, locul 8 la finalul turului, ar fi fost pe primul loc, dacă nu ar fi fost dezavantajată de arbitri.

"E cel mai prost an de când am intrat în fotbal. Ţălnar rămâne, i-am spus că toţi jucătorii care au avut probleme extra-sportive se vor regăsi în lista de 15 pentru Dinamo II. Cu Rapid şi cu alte echipe am avut 30 de ocazii şi am dat 3 goluri. Depinde şi de noroc şi de altele. Dacă aveam şi arbitrajele, că toată presa a spus că ne-au fost luate 10 puncte, eram pe primul loc acum, cu jocul pe care l-am avut", a spus Borcea, la gsptv.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:41 PM

"CFR e marea favorită la titlu şi se va bate cu Dinamo!"

Deşi Dinamo a terminat turul pe locul 8, la 7 puncte de cele trei echipe din fruntea clasamentului, CFR, Unirea Urziceni şi Steaua, Cristi Borcea îşi păstrează optimismul.

Preşedintele executiv al "roş-albilor" spune că echipa din Gruia este favorită pentru câştigarea campionatului, iar echipa cu care se va bate la titlu va fi chiar Dinamo.

"După mine marea favorită la titlu e CFR. Se va bate cu noi la titlu. Au un lot valoros şi nu au fost dezavantajaţi niciodată de arbitraj. Nu depinde de organizarea de la CFR, ci de şansă. Nu cred că mai există 'ceva' cu arbitri", a declarat Cristi Borcea la gsptv.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-21-2009 05:41 PM

"Borcea a greşit planul de repatriere! Şi-a adus finii la club!"

Fostul jucător al lui Dinamo, Dănuţ Lupu, afirmă că evoluţia de până acum a echipei din Ştefan cel Mare este una foarte slabă, iar acest lucru se datorează politicii de transferuri greşite adoptate de acţionarii dinamovişti.

Lupu îl acuză pe Cristi Borcea că a dat greş cu planul de repatriere al foştilor jucători care au evoluat la Dinamo şi că şi-a adus rudele la club.

"Parcursul lui Dinamo de până acum mi se pare foarte slab. Dar să-ţi spun care e cauza: Cristi Borcea şi-a adus toţi finii la club, acum vine şi Neţoiu şi îşi aduce toţi copiii, păi în condiţiile astea când o să mai fie rezultate? Ei trebuie să înţeleagă faptul că pentru a face o famile la echipă nu trebuie să-ţi aduci rudele. E clar că lui Borcea nu i-a ieşit planul cu repatrierile, vă dau un exemplu: l-a luat pe ăla de la Ajax, pe Mitea, i-au dat salariu de 300.000 de euro şi a jucat trei meciuri. Sau lui Zicu i-au făcut la început un salariu de 500.000 de euro, ce e vina lui că obţine aşa mult? Nu, dar cu banii ăştia puteau să facă cu totul altceva. De doi ani nu au rezultate, nici în campionat, nici în Europa. Strategia lor a fost greşită pentru că au cheltuit mult şi au adus numai epave", a declarat Lupu pentru Click.

Dinamo ocupă în acest moment poziţia a opta, cu 27 de puncte, la şapte lungimi distanţă de cele trei echipe care împart primul loc.