RomanianSoccer Forum
Ştiri Dinamo Bucureşti - Versiune printabilă

+- RomanianSoccer Forum (http://www.romaniansoccer.ro/forum)
+-- Forum: Fotbalul din Ţara lui Papură Vodă (/Forum-Fotbalul-din-%C5%A2ara-lui-Papur%C4%83-Vod%C4%83)
+--- Forum: Fan Cluburi (/Forum-Fan-Cluburi)
+---- Forum: Dinamo Bucureşti (/Forum-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)
+---- Subiect: Ştiri Dinamo Bucureşti (/Thread-%C5%9Etiri-Dinamo-Bucure%C5%9Fti)



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-24-2009 05:32 PM

Daniel Stanciu: "Di Matteo a vorbit personal cu Tamaş, nici nu l-a interesat ce s-a scris prin presă despre el"

Impresarul lui Gabriel Tamaş, Daniel Stanciu, a vorbit despre cum au decurs discuţiile cu cei de la West Bromwich Albion pentru Tamaş şi de vizita medicală a fundaşului, care i-a impresionat prin forţa sa pe englezi.

"Englezii au fost impresionaţi de calităţile lui. E al doilea cu astfel de rezultate, a mai fost un jucător de forţă care a plecat. A fost totul ok, nu a avut probleme. Erau foarte încîntaţi să-l transfere, inclusiv antrenorul Di Matteo, patronul, nu au ţinut cont de ce a apărut prin presă despre el, nu i-a interesat. Di Matteo a vorbit cu el, i-a explicat ce sistem joacă, cum vrea să-l folosească, ce îi cere. Nu am mai văzut un antrenor care să îi explice noului jucător aşa, în detaliu. Acum aşteaptă permisul de muncă, în rest e rezolvat totul, poate debuta pe 2 ianuarie cu Nottingham Forrest", a zis Stanciu la GSP TV.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-24-2009 05:32 PM

Scapa Molinero fara salariul micsorat?

Francesco Molinero ar putea scapa fara sa i se scada salariul. De ce? Întrucît spaniolul de 24 de ani a venit asta-vara pe un contract cu 50 la suta mai mic decît cel precedent, cîstigînd acum 180.000 de euro pe an. "Vreau sa ramîn aici", le-a spus el sefilor recent, dar ar putea sa-si reconsidere pozitia daca se va încerca sa i se umble la salariu.

Urmează Tameş şi Doman
Aseară, preşedintele Nicolae Badea trebuia să aibă o întrevedere cu un reprezentant al lui FC Argeş pentru a pune la punct alte două mutări: Iulian Tameş (31 de ani) şi Cătălin Doman (21 de ani).

Tameş este în ultimele şase luni de contract, dar va semna cu Dinamo de acum, întrucît piteştenii au o datorie mai veche către "cîini" de cîteva zeci de mii de euro, iar cu Doman Dinamo s-a înţeles deja, urmează doar să rezolve cu piteştenii suma ce trebuie plătită.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-24-2009 05:33 PM

Daminuţă e "cîine"!

Dinamo a reuşit ieri să acopere postul lăsat liber de plecarea lui Tamaş: l-a transferat pe Cristian Daminuţă de la Internazionale Milano.

Paradoxal, fără buget de transferuri, Dinamo e cea mai activă în acest mercato de iarnă. După Andrei Mărgăritescu şi Cristi Munteanu, amîndoi aduşi fără nici un cent, ieri a mai fost parafat un transfer: Cristian Daminuţă, jucaătorul deţinut de Internazionale Milano şi împrumutat la Modena (Serie B) în ultimele luni!

Sursele gsp spun că stoperul în vîrstă de 19 ani a fost ieri la prînz la sediul clubului, alături de impresarul Cristea Opria, pentru a semna actele. Cei doi nu au putut fi contactaţi pentru a confirma transferul.

Datele afacerii dintre Dinamo şi Inter: Daminuţă e împrumutat gratis pînă-n vară, cu opţiune de cumpărare definitivă pentru aproximativ 300.000 de euro. Fundaşul a mai fost pe lista "cîinilor" şi în urmă cu doi ani, pe cînd evolua la Poli Timişoara, dar pînă la urmă acesta a ales să plece la Milano.

Cum Tamaş a plecat la WBA, iar Lucian Goian a cerut să fie transferat, roş-albii au găsit în Daminuţă înlocuitorul perfect în linia defensivă. "E tînăr, are potenţial, e exact pe genul lui Tamaş. Poate evolua ca stoper sau ca mijlocaş defensiv, ştie cu mingea şi bate bine loviturile libere. E aceeaşi generaţie cu Alexe, sînt prieteni buni, facem un schelet tînăr şi talentat la Dinamo", a spus aseară unul dintre acţionari.

Îi plac barurile şi tatuajele
Dinamo a scăpat de Gabi Tamaş, cu o viaţă extrasportivă dezordonată, însă şi Daminuţă are un profil asemănător. Fotbalistul de 19 ani este şi el un cunoscut al cluburilor din Capitală, de aceea roş-albii i-au pus clauze în contract şi l-au atenţionat că va fi amendat dacă va încălca regulile. Un alt hobby al fundaşului sînt tatuajele, acesta avînd mîna stîngă acoperită cu desene.

Nu s-a impus la Inter
Daminuţă nu a apucat să joace nici un meci pentru echipa mare a lui Inter, dar a fost titular incontestabil la trupa de tineret (Primavera), unde în sezonul trecut a şi marcat două goluri în cele 20 de partide disputate. În acest sezon, la Modena, în Serie B, Daminuţă a evoluat în doar 3 partide, în toate intrînd pe final, de aceea şi Inter a fost de acord să plece pentru a putea juca meci de meci.

10.000 de euro va fi salariul lunar al lui Daminuţă la Dinamo. Inter îi va plăti diferenţa pînă la 30.000 de euro pe lună

2 luni au trecut de la ultimul meci în care a jucat Daminuţă. El a prins doar 6 minute în Modena - Vicenza (1-0)

Pulhac, vizat şi de ruşi

Cristi Pulhac (25 de ani) este şi-n atenţia unor cluburi din Rusia, una dintre ele fiind chiar Dinamo Moscova, unde joacă bunul său prieten Ropotan. Fundaşul stînga poate pleca în schimbul a 500.000 de euro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-24-2009 05:34 PM

Tamaş: "Am făcut deja un antrenament la West Bromwich Albion"

Gabi Tamaş s-a întors aseară în România pentru a petrece Crăciunul alături de familie şi de cei dragi. Acesta va pleca din nou în Anglia pentru cinci zile, pentru a începe munca serioasă la noua sa formaţie, West Bromwich Albion.

"A fost bine la vizita medicală sînt foarte bucuros şi sper să fac un pas mare spre Premier League. Nu am avut deloc emoţii, pentru că nu aveam de ce să am. Cred că mi se potriveşte noua echipă, este o experienţă nouă pentru mine. Am făcut deja un antrenament acolo şi pot spune că francezii îi copiază pe englezi la stilul de joc. Ionel Ganea m-a sfătuit înainte să semnez cu West Bromwich Albion. Le doresc foştilor mei colegi de la Dinamo să cîştige campionatul!", a spus Tamaş.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:24 AM

Daminuţă: "Nu mă sperii de problemele de la Dinamo"

Cristian Daminuţă, fundaşul lui Inter Milano, spune că încă nu a discutat cu cei de la Dinamo, dar ar fi tentat să revină în ţară.

"N-am citit presa, sînt pe drumuri. N-am vorbit cu nimeni de la Dinamo. Nu m-a contactat încă nimeni. Normal că mi-ar plăcea o revenire în ţară, nu e exclus. Nu mi-a fost bine la Modena, nu prea am jucat. Situaţia nu e grea doar la Dinamo, aşa e peste tot. Nu mă sperii de problemele de la Dinamo", a spus Cristian Daminuţă la sportro.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:24 AM

"E bombă nucleară!"

Gianni Kiriţă, fundaşul lui Bursaspor, s-a întors joi din Turcia pentru a petrece sărbătorile în România alături de familie.

Pe aerport, ziariştii l-au asaltat pe fostul jucător al lui Dinamo, informîndu-l despre cel mai nou transfer al "cîinilor", Cristian Daminuţă, de la Internazionale Milano. Kiriţă a zîmbit şi şi-a continuat drumul, spunînd doar: "Marfă! Daminuţă e bombă nucleară!"



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:25 AM

Borcea: "Si eu, si domnul Badea am adus bani de acasa pentru a plati salariile, ne-am tinut de cuvant"

Presedintele executiv al dinamovistilor spune ca a facut tot posibilul ca jucatorii "cainilor" sa aiba drepturile financiare la zi inainte de Craciun pentru a avea Sarbatori linistite.

"Intr-o perioada dificila din punct de vedere financiar si in tara, si in fotbalul romanesc, jucatorii nostri sunt cu drepturile la zi. Suntem in Ajunul Craciunului si pot sa declar ca jucatorii de la Dinamo si-au primit toate drepturile financiare, asa cum am promis. Si eu, si domnul Badea ne-am tinut de cuvant fata de jucatori, am adus bani de acasa pentru linistea lor, pentru a avea Sarbatori Fericite, pentru a readuce Dinamo in fruntea clasamentului. Lumea trebuie sa stie ca povestea cu banii pentru transferul lui Gabi Tamas nu ar fi acoperit nici macar salariile pentru doua saptamani. In plus, clubul nostru urmeaza sa incaseze bani de la West Bromwich abia in ianuarie. Dinamo nu are in acest moment nici o datorie fata de jucatori. Din contra, jucatorii sunt datori fata de Dinamo si trebuie sa faca performanta, sa readuca echipa in fruntea clasamentului pentru ca locul 8 nu este onorabil pentru un dinamovist. Numai un tampit poate sa spuna ca jucatorii sunt platiti preferential! Tuturor dinamovistilor le doresc un Craciun Fericit alaturi de cei dragi! Sa uitam cat mai repede tot ce s-a intamplat in 2009 si sa speram, impreuna, ca Noul An va readuce performanta la Dinamo! La Multi Ani!", a declarat presedintele executiv Cristrian Borcea pentru fcdinamo.ro



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:46 AM

"Mi-e dor de fotbal, nu de bani"

Accidentat de mai bine de un an, "Bratone" spune că a fost de acord cu propunerea lui Borcea din două motive: "Îmi e dor de fotbal" şi "M-am gândit la câte sacrificii fac suporterii pentru Dinamo şi mi-am dat seama că pot să fac şi eu ceva pentru a ajuta acest club".

-Salut, Florin! Te-ai întâlnit cu Cristi Borcea şi ţi-a fost propusă reducerea salarială. Ai fost de acord?
-În cinci minute ne-am înţeles. Mi-a spus că Dinamo trece printr-o perioadă mai grea din punct de vedere financiar şi este forţat să facă acest lucru. Am spus că nu este nicio problemă. Şi cu banii ăia, şi fără ei, tot acolo ajung, iar eu mi-am dat seama în ultimul an că nu banii sunt cei mai importanţi. Mie îmi este dor de fotbal, nu de bani.

"Vreau să văd iar tribunele pline"
-Ce te-a făcut să accepţi?

-Atunci când am fost accidentat, putea să-mi dea oricine tot aurul din lume, eu tot o minge aş fi vrut. În plus, clubul a fost alături de mine, fanii, la fel. M-am gândit la suporteri şi la câte sacrificii fac ei pentru a fi alături de echipă. Nu e mare lucru că am renunţat la bani, pentru că or să mai vină.

-În acest moment, situaţia la echipă nu este tocmai bună. Locul 8, criză financiară…
-Hai să mai lăsăm banii, că nu sunt totul. Problema noastră adevărată este în clasament. Trebuie să ne trezim, să o luăm de la capăt, să renunţăm la obiceiuri şi să-i facem fericiţi pe fani. Vreau să văd din nou tribunele pline în "Groapă". Fără compromisuri nu vom reuşi să îndreptăm situaţia, asta trebuie să înţeleagă toată lumea!

-Tu cum te simţi din punct de vedere fizic şi medical?
-Medical sunt recuperat sută la sută. Fizic, perioada de iarnă o să mă ajute să recuperez în totalitate şi să fiu pregătit la startul returului. Mult a fost, puţin a mai rămas.

200 de mii de euro câştiga Bratu pe sezon la Dinamo

60 de mii de euro este suma la care a renunţat atacantul dinamovist



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:48 AM

"Bonetti mi-a dat încredere!"

Andrei Cristea este singurul fotbalist din lotul lui Dinamo care s-a aflat în echipa campionatului conform notelor ProSport. Fotbalistul e de părere că această prezenţă îl obligă la mai mult în returul campionatului şi a explicat cine e "responsabilul" cu forma lui bună.

"Dacă după un an greu eforturile mele au fost apreciate, atunci este nemaipomenit. Este foarte important pentru mine, înseamnă că nu am muncit degeaba", şi-a început discursul atacantul. În opinia sa, ascensiunea a început de la Iaşi, unde a jucat meci de meci în returul campionatului trecut. "Acolo am marcat şapte goluri în 14 meciuri. A contat foarte mult că am avut continuitate, dar am avut şi o ambiţie enormă".

"Locul 8, cea mai mare dezamăgire"
Andrei susţine că o mare parte din merit o are Dario Bonetti, fostul antrenor al "câinilor". "Cred că evoluţiile mele din acest campionat i se datorează şi lui Dario Bonetti. Este un om şi un antrenor extraordinar. De când am revenit de la Iaşi, Bonetti mi-a dat foarte multă încredere şi ţin să-i mulţumesc pentru asta". Revenind la echipa sa, Andrei Cristea nu poate trece peste dezamăgirile din acest an: "Cea mai mare dezamăgire a mea este poziţia din campionat. Acest lucru şi-a pus amprenta şi pe evoluţiile noastre din Europa League", a încheiat fotbalistul roş-albilor.



RE: Ştiri Dinamo Bucureşti - Sebi Raducu - 12-25-2009 11:49 AM

Munciţi, ascultaţi, respectaţi!

Cornel Țălnar spune că Tamaş este o mare pierdere pentru Dinamo, dar că are încredere în cei rămaşi.

Domnule Ţălnar, cum a fost acest an pentru dumneavoastră?
2009 mi-a adus revenirea la Dinamo, deci a fost un an bun. Din păcate, acest an se termină şi pe noi ne prinde pe locul 8. În 2010 avem obligaţia să reparăm acest lucru şi sunt sigur că o să reuşim.

Ce aţi găsit la revenirea în "Ştefan cel Mare"?
Nu aş vrea să răspund la această întrebare pentru că nu vreau să lovesc în munca nimănui. Mă rezum la a spune doar atât: am găsit acelaşi lucru ca acum un an şi jumătate, când am preluat echipa.

Vrea un pic de şansă
Ce le transmiteţi elevilor dumneavoastră pentru un 2010 mai bun?
Le spun atât: să muncească, să respecte şi să asculte. Dar aş vrea ceva şi de la Moş Crăciun!

Ce anume?
Puţină şansă. Ne-a lipsit pe final de tur. Dacă am fi avut puţin noroc, poate alta ar fi fost situaţia. Aşa, am rămas doar cu laudele unui joc bun.

De la Moş Crăciunii din lojă nu aşteptaţi vreun cadou?
Este o situaţie grea. Sacul e gol anul ăsta şi trebuie să înţelegem. Eu mă mulţumesc cu ce am. Lotul nostru este foarte valoros, orice antrenor şi-ar dori fotbalişti ca ai mei.

Gabi Tamaş este o pierdere pentru echipă?
Fotbalistic, da. Regret că a plecat. Eu l-am adus la echipă, eu l-am promovat. Ştie fotbal cu carul, dar are unele chestii pe care nu ar trebui să le aibă un fotbalist.

Cum ar fi?
Tamaş nu e beţiv, aşa cum a fost catalogat. Nu alcoolul este problema lui. El e tânăr, îi place să iasă, dar uneori mai greşeşte.

Ce vă doriți pentru 2010?
Să ne atingem obiectivele. Şi încă o promisiune: voi mai scoate nişte jucători tineri, care vor fi certitudini pentru Dinamo.