Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate România
Egal
Bat Insulele Feroe
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: România - Insulele Feroe, 14 octombrie 2009, Piatra-Neamţ
10-12-2009, 07:58 PM
Mesaj: #21
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Insulele Feroe, 14 octombrie 2009, Piatra-Neamţ
Popescu: "Nu se doreşte schimbarea în fotbal"

"Baciul" nu crede că există interes pentru ca Mircea Sandu să fie alungat de la FRF.

Gică Popescu pare tentat să se ia iarăsi la trântă cu sistemul ticăloşit care domneşte în fotbalul românesc şi care a provocat, printr-un prost management şi prin nepăsare, dezastrul de la Belgrad. Deocamdată, omul care a candidat împotriva "eternului" Mircea Sandu în 2005 ezită să intre într-o nouă competiţie de acest gen.

Fostul căpitan al Barcelonei vorbeşte de spre situaţia deplorabilă în care se află echipele naţionale ale României, după ce seniorii au fost călcaţi în picioare de Serbia (0-5), "tineretul" a pierdut, vineri, în Letonia (1-5), iar naţionala sub 19 ani a pierdut, sâmbătă, fără drept de apel în faţa Scoţiei, 0-3. În plus, declaraţia lui Sandu ("şase ani de-acum să ne luăm la revedere de la orice calificări") i-a arătat lui Popescu nivelul de incompetenţă al actualei echipe federale.

EVZ: Gică, te gândeai vreodată că vei vedea echipa naţională într-o stare atât de deplorabilă?
Gică Popescu: E greu să mai comentezi ceva după meciul cu Serbia. Este incredibil ce s-a întâmplat la Belgrad şi este foarte trist că am ajuns în starea asta.

Ce este de făcut? Cine sunt cei vinovaţi?
Cauzele sunt profunde şi trebuie analizate foarte bine. Nu vi le pot spune acum. Eu ştiu ce ar trebui făcut, probabil că multă lume bănuieşte despre ce este vorba. Trebuie să vedem dincolo de acest rezultat umilitor.

Generaţia de Aur nu a trăit niciodată o aşa umilinţă..
Nici nu aveam cum. Noi eram altfel, aveam ambiţie, aveam atitudine. Nu se poate să vezi atâta pasivitate de la un fotbalist aşa cum am văzut la jocul cu Serbia. Nu am văzut nicio urmă de mândrie. A fost ruşinos. Am ajuns ca naţionalele pe care, pe vremea mea, le băteam la scor.

Iarăşi se vorbeşte despre demisiile oamenilor din conducerea fotbalului. Sandu, Dragomir...
Asta ar însemna o schimbare pentru întreg fotbalul românesc. Nu ştiu dacă există foarte multe persoane interesate de o adevărată schimbare în fotbalul românesc. Sunt multe interese.

Când vei da răspunsul legat de o nouă candidatură la şefia FRF?
Voi da un răspuns în momentul în care îl voi avea. Eu am candidat şi mi s-a demonstrat că unii nu vor schimbarea. Am să văd dacă voi mai candida
sau nu. Acum sunt prins cu afaceri, am şi alte probleme, voi mai vedea...

Fotbalul românesc suferă doar de o dezorganizare cronică sau şi de lipsă de valoare?
Şi una, şi alta, dar cred că este vorba despre o lipsă acută de valoare la nivel de jucători. Nu mai există nici fondul acela care a fost pe vremea noastră.

Aţi pierdut nopţile prin localurile de noapte atunci când veneaţi la echipa naţională?
Niciodată. Nu aveam cum. Şi oricum, cu Iordăneascu era foarte greu să faci asta.

Este depăşit de situaţie actualul selecţioner?
Nu. El ştia în ce s-a băgat şi îi va fi greu să construiască ceva. Trebuie ajutat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Insulele Feroe, 14 octombrie 2009, Piatra-Neamţ - Sebi Raducu - 10-12-2009 07:58 PM

Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut