Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
11-10-2009, 09:48 PM
Mesaj: #251
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Dubarbier a scăpat de suspendare pentru meciul de la Craiova

După ce a marcat unicul gol al partidei cîştigate în faţa Astrei etapa trecută, Dubarbier şi-a ridicat tricoul, fiind imediat acoperit de coechipieri.

"Centralul" Robert Dumitru nu a văzut gestul argentinianului şi nu i-a acordat cartonaşul galben, care ar fi fost al doilea. Astfel, Dubarbier a scăpat de suspendare pentru meciul de Cupă cu Universitatea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 05:27 PM
Mesaj: #252
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini spune că ar putea prelua echipa după ce îşi va rezolva situaţia cu Sassuolo

Tehnicianul italian Andrea Mandorlini l-ar putea înlocui pe banca tehnică a formaţiei CFR Cluj pe Antonio Conceicao, dar mai întâi trebuie să-şi rezolve situaţia contractuală cu Sassuolo, formaţie italiană din Serie B,

"Sunt în Italia acum, nu ştiu ce voi face mâine sau poimâine, pentru că trebuie să rezolv anumite probleme cu actuala mea echipă. În 3-4 zile voi vedea exact ce voi face, şi tot atunci voi veni în România pentru a discuta cu oficialii lui CFR Cluj. Nu ştiu prea multe despre formaţie, dar cunosc că Bergodi a fost antrenor acolo. În acest moment sunt şanse de 30 la sută să preiau banca tehnică a echipei CFR Cluj, dar se poate întâmpla orice, chiar şi să nu ajung la un eventual acord", a spus Andrea Mandorlini.

Andrea Mandorlini are 49 de ani şi pe vremea când era jucător a evoluat la Torino, Atalanta, Ascoli, Internazionale Milano şi Udinese. Fostul câştigător al Cupei UEFA în 1989 (n.r. cu Internazionale Milano) şi-a început cariera de antrenor în 1993, la Manzanese, echipă din Serie D, dar a mai pregătit echipele Triestina, Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena şi Sassuolo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 06:30 PM
Mesaj: #253
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Trică: "Nu ştiu cine este Mandorlini, doar Trombetta ar putea îmbunătăţi atmosfera acolo"

Fostul mijlocaş al formaţiei CFR Cluj, Eugen Trică, a declarat, vineri, că Maurizio Trombetta este singurul antrenor care ar avea succes pe banca tehnică a grupării ardelene, întrucât ştie să creeze o atmosferă plăcută în vestiar.

"De Mandorlini nu ştiu nimic, nu am auzit de el. Singurul dintre tehnicienii care au fost pe la CFR Cluj cu un mod de lucru plăcut este Trombetta. Dacă l-ar pune pe el antrenor, ar fi atmosfera bună în vestiar", a spus Eugen Trică.

Mijlocaşul Universităţii Craiova a comentat şi situaţia lui Antonio Conceicao, actualul antrenor al echipei CFR Cluj, care ar putea fi înlocuit de Andrea Mandorlini: "Conceicao trebuie să înţeleagă situaţia de acum. El cum a venit la CFR Cluj în locul lui Uhrin? Acum i-a venit şi lui rândul, la Cluj aşa este. Conceicao nu trebuie să fie supărat, la CFR dacă nu ai rezultate, eşti dat afară. I-am spus să nu se gândească că îmbătrâneşte la Cluj. Aici a fost şi Andone, care a luat campionatul şi Cupa, şi tot a plecat. Nu ştiu ce e mai important la CFR, jocul echipei sau trofeele cucerite, dar contează foarte mult părerea celor mari, a patronului mai ales".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 01:19 AM
Mesaj: #254
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao va conduce si azi antrenamentul "vişiniilor"

Lipsa de comunicare dintre staful tehnic şi conducere continuă în Gruia. Toni Conceicao s-a prezentat la stadion şi va conduce şi antrenamentul de astăzi

Portughezului nu i s-a comunicat încă nimic oficial din partea conducerii.

Italianul Mandorlini, viitorul tehnician al clujenilor, este prezent în Italia unde mai are de rezolvat cîteva detalii în legătură cu rezilirea contractului cu Sassuolo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:57 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-14-2009 11:58 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #255
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Uşor de ucis

Conceicao a fost încă de la început la mîna şefilor, contractul său cu CFR neavînd clauză de reziliere!

Toni Conceicao e istorie pentru CFR, clubul feroviar luînd decizia demiterii tehnicianului portughez încă dinaintea jocului cu Astra! Victoria chinuită a oferit încă o justificare, alături de parcursul modest în Europa League şi de jocul neconvingător din etapele anterioare de campionat.

După Andone, care a avut o clauză de reziliere a contractului de 200.000 de euro, feroviarii şi-au luat măsuri de precauţie. CFR nu a avut probleme cu Trombetta, iar Uhrin jr, alături de Jindra, a putut fi concediat pentru că respectiva clauză nu exista în contractul său. Acelaşi lucru e valabil şi în cazul acordului cu Conceicao. Practic, Toni s-a aflat permanent la mîna şefilor, care se puteau dispensa de el oricînd.

"Este doar cu plata la zi pînă în momentul întreruperii colaborării, pe care clubul are dreptul să o ceară oricînd", a explicat preşedintele Iuliu Mureşan cînd l-a angajat pe Conceicao. O variantă similară de angajament i se va propune şi noului tehnician, însă e greu de crezut că Mandorlini va accepta. Ultimele două contracte ale italianului s-au întins pe doi ani. Cu Siena s-a înţeles amiabil, dar numai după ce a negociat cu Sassuolo. De la ultima echipă a plecat în iunie, dar contractul său, oficial, e încă valabil.

S-a răzgîndit Arpi?
Patronul Arpad Paszkany şi-a declarat deschis sprijinul pentru Toni Conceicao, imediat după egalul cu Unirea Alba Iulia, scor 1-1. "Conceicao rămîne, dar la iarnă voi schimba o mare parte din lot", a spus Paszkany. Iarna nu-l va prinde însă pe Toni la Cluj, tehnicianul pierzînd mai întîi, se pare, girul preşedintelui Iuliu Mureşan şi pe cel al unei părţi a acţionarilor. Eşecul cu Sparta, 2-3, l-ar fi convins şi pe Paszkany să portughezul trebuie schimbat.

Obiectiv Cupa
De ce s-a grăbit CFR Cluj să-l demită pe Conceicao? Miercuri, echipa joacă, în Cupa României, cu Universitatea Craiova (ora 20:15, PRO TV). Cîştigătoare a trofeului de două ori consecutiv, echipa clujeană are şi în acest an ca obiectiv Cupa, alături de titlul de campioană. Al treilea obiectiv de pe lista Clujului, calificarea în primăvara europeană, e ratat după eşecul cu Sparta.

10 antrenori a schimbat actuala conducere la CFR: Bretan, Ciorceri, Coca, Şunda, Dorinel, Bergodi, Andone, Trombetta, Jindra şi Conceicao

1 este locul în clasament pe care-l ocupă CFR Cluj după 13 etape. "Vişiniii" mai au de jucat în acest tur cu Vaslui (d), Craiova (a), Internaţional (d) şi Ceahlăul (a)

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:58 AM
Mesaj: #256
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
800.000 de euro pe doi ani

După o lună de tatonări, urmată de o săptămînă de negocieri intense, italianul Andrea Mandorlini (49 de ani) a acceptat ieri oferta feroviarilor! Discuţiile au fost îngreunate de faptul că tehnicianul se afla încă sub contract cu Sassuolo (Serie B), ce continua să-i achite salariul deşi l-a forţat să plece încă din iunie. "Sîmbătă dimineaţa, totul va fi clar din acest punct de vedere", a confirmat ieri Mandorlini.

Tehnicianul, recomandat de Cristiano Bergodi, a acceptat să vină în România după ce s-a consultat cu Walter Zenga, fostul său coleg de la Inter Milano. La Cluj va avea un contract pe doi ani şi un pachet financiar total de 800.000 de euro.

Aici intră salariul, primele de joc şi cele de obiective, Mandorlini avînd ca sarcină să cîştige campionatul şi Cupa României. Luni, Andrea Mandorlini va conduce primul antrenament la CFR pentru ca miercuri să stea pe bancă la meciul cu Universitatea Craiova din Cupa României. Tehnicianul a fost deja la Cluj, marţi, cînd a discutat cu oficialii feroviari, a inspectat stadionul şi s-a interesat de conduţiile de pregătire.

Eşec fatal
Portughezul Toni Conceicao, care, în aşteptarea lui Mandorlini, a condus şi ieri antrenamentul, şi-a semnat sentinţa odată cu eşecul din Europa League cu Sparta Praga, acasă, scor 2-3. Pînă atunci a avut sprijinul declarativ al patronului Arpad Paszkany. "Conceicao rămîne, dar vor fi schimbări în echipă la iarnă", a spus Paszkany, care şi-a schimbat opinia imediat după joc, dîndu-şi acordul pentru căutarea unui alt tehnician. Lui Conceicao i se va reproşa, de altfel, ratarea obiectivului în Europa League, ieşirea din grupe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:59 AM
Mesaj: #257
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cristiano Bergodi: "Să cîştige vestiarul!"

Bergodi i-a transmis lui Mandorlini că, pentru a reuşi în Gruia, trebuie să-şi apropie jucătorii cît mai curînd

- Domnule Bergodi, suporterii CFR-ului se întreabă ce fel de om e Mandorlini. Cum e?
- Nu-l cunosc personal pe Andrea Mandorlini, însă e apreciat în Italia ca un tehnician care are deja experienţă în meseria sa. A promovat cu Atalanta în Seria A, a făcut treabă la Siena. În ultima perioadă a pregătit-o şi pe Sassuolo, fosta mea echipă pe care am pregătit-o acum 5 ani.

- Se spune despre Mandorlini că este un tehnician care joacă ofensiv. Ce părere aveţi?
- Din cîte îmi amintesc a jucat într-un modul 4-3-3 ofensiv, dacă nu mă înşel chiar la Atalanta, dar şi mai înainte la Vicenza. Oricum, sistemul îl alegi în funcţie de jucătorii pe care îi ai la dispoziţie.

- Cît credeţi că va rezista Mandorlini în Gruia?
- (Rîde). Mi-aţi pus o întrebare de un milion de euro. Spuneţi-mi un antrenor care a rezistat mai mult de un an de zile în fotbalul din România fără să fie demis sau contestat. Mandorlini este, indiscutabil, un tehnician bun din punct de vedere tehnico-tactic. Însă, Andrea vine, la fel ca şi Bonetti, într-un campionat pe care nu-l cunoaşte. Liga 1 este altceva decît Serie A.

- Care sînt primele măsuri pe care ar trebui să le aplice la CFR Cluj?
- În primul rînd trebuie să cîştige încrederea vestiarului. Foarte importantă este relaţia cu patronatul, cu şefii. Degeaba eşti un bun meseriaş, dacă nu te pui în temă în cel mai scurt timp cu realităţile din fotbalul românesc. El trebuie să asculte sfaturile conducerii în acest sens. Pentru un tehnician străin, nou venit în România, relaţii cu oamenii clubul este importantă.

"CFR are cel mai bun lot"
- Poate cîştiga Mandorlini un nou titlu cu CFR Cluj?
- Sincer, nu pot să mă pronunţ în acest sens. Dar pot să spun ca şi atunci cînd eram la Steaua şi am jucat cu CFR-ul, lotul lui Conceicao este cel mai competitiv din prima ligă. Clujul este o echipă care are şanse la tiltu.

- Dacă va fi numit la CFR, Mandorlini va juca primul meci în Cupa României, cu Univeristatea Craiova.
- Cupa României este unul dintre obiectivele CFR-ului în ultimii ani. Este important şi pentru un antrenor să ajungă la o echipă care vrea performanţă şi îşi propune să cîştige trofee în fiecare an.

Test antidoping în Gruia!
O parte din jucătorii lui Toni Conceicao au fost testaţi, ieri, înaintea antrenamentului de dimineaţă, de către membrii Comisiei Antidoping, care a făcut un control inopinat la arena "Dr. C-tin Rădulescu". Aceştia i-au ale prin sondaj, pentru testare, pe Cadu, Mara, Tony, Gabi Mureşan şi Dubarbier, aceştia nemaiparticipînd la şedinţa de pregătire de pe terenul CMC.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 12:01 PM
Mesaj: #258
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Paszkany vrea să scape de Mara!

Finanţatorul CFR-ului, Arpad Paszkany, este nemulţumit de evoluţiile slabe ale lui Mara din acest sezon şi mai ales de faptul că a luat cartonaş roşu foarte uşor în partida cu Sparta Praga, de joia trecută.

"La iarnă voi face curăţenie. Sunt unii care nu ne mai pot ajuta", a anunţat, acum câteva zile, Paszkany. Pe lista neagră a acestuia se află şi Mara, mijlocaş adus cu surle şi trâmbiţe iarna trecută de la Urziceni. Motivele? Are un contract anual de 200.000 de euro şi evoluţiile din acest sezon au fost mult sub aşteptări, el fiind în acest moment rezerva lui Deac. Un alt argument care a cântărit decisiv în această decizie este faptul că Mara a luat cartonaş roşu extrem de uşor în meciul cu Sparta, la 1-2, când şi Gabi Mureşan fusese eliminat. "Au fost două cartonaşe galbene luate în mod stupid. Dacă eşti profesionist, nu îţi laşi echipa la greu când eşti condus pe tabelă şi joci cu un om în minus. Vreau ca la iarnă Mara să fie vândut", i-a spus zilele trecute Paszkany lui Iuliu Mureşan.

Nu a fost convocat cu Astra
Mara nu a prins lotul la meciul de duminică, de pe teren propriu, cu Astra, deşi era apt de joc. Surse ProSport spun că decizia de a nu prinde lotul a fost luată chiar de Paszkany! A fost pentru prima dată în acest sezon când Mara nu a fost convocat la un meci oficial. Pe lista neagră a lui Paszkany se mai află Didi, Leao şi Flores, deoarece au fost mai mult rezerve în acest sezon. De asemenea, CFR vrea să îi vândă pe Culio şi Kone. Totodată, Peralta va fi cedat, deoarece nu acceptă diminuarea contractului de 375.000 de euro.

200 de mii de euro câştigă Mara la CFR, echipă cu care mai are doi ani de contract

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 12:02 PM
Mesaj: #259
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Aflu de la voi că sunt demis"

Şefii echipei din Gruia au decis în această seară să îi rezilieze contractul lui Toni Conceicao.

"Nu ştiu nimic despre demiterea mea, acum aflu de la voi. Nu am mai vorbit cu şefii în ultimele zile. Dacă nu voi fi anunţat nimic oficial în această seară, mâine mă prezint la antrenament", a spus Toni Conceicao pentru http://www.prosport.ro.

Şi marţi seara Conceicao a aflat de la ProSport că şefii au început negocierile cu un alt antrenor. "Eu nu ştiu nimic să fi fost discuţii cu un antrenor italian. Când am plecat în Portugalia eram antrenorul CFR-ului, iar de atunci nu am mai vorbit cu nimeni de la club. Această situaţie este foarte ciudată", a declarat Conceicao pentru http://www.prosport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 12:02 PM
Mesaj: #260
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao a condus ultimul antrenament la CFR!

Antrenorul lusitan nu a fost anunţat încă de şefi că îi este reziliat contractul, Conceicao fiind prezent la şedinţa de pregătire de vineri dimineaţă.

Acţionarii l-au demis joi seară pe Toni Conceicao, iar preşedintele Iuliu Mureşan a fost mandatat să îi comunice lusitanului decizia. Cel mai probabil în această după amiază Conceicao va fi anunţat că nu mai este antrenorul formaţiei clujene. Potrivit unei clauze din contract, şefii CFR-ului îl puteau demite unilatereal în orice moment pe Conceicao, cu condiţia să îi plătească salariul pe luna în curs.

Antrenamentul de sâmbătă dimineaţă va fi condus de Alin Minteuan.

Noul tehnician al CFR-ului, Andrea Mandorlini, va ajunge sâmbătă în Cluj-Napoca, urmând să fie prezentat şi oficial. Duminică el va susţine primul antrenament, iar miercuri va debuta la meciul din sferturile Cupei României, de la Craiova, ora 20.15.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut