Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
11-14-2009, 12:03 PM
Mesaj: #261
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Tony: "Sper să nu joace Trică"

"Pitbull-ul" din apărarea clujenilor se gândeşte deja la duelul cu oltenii din sferturile Cupei României şi la reîntâlnirea cu fostul său coleg Eugen Trică.

"Eugen este un om deosebit, păcat că a plecat de la noi. Oricum, el a rămas în inimile noastre. Sper să nu joace împotriva noastră miercuri, pentru că este un fotbalist bun şi am avea probleme", a spus Tony.

Trică acuză o accidentare şi este incert pentru meciul de miercuri.

"Feroviarii", la controlul antidoping
Tony, Cadu, Kone, Dubarbier, Mara şi G. Mureşan au lipsit de la antrenamentul de vineri dimineaţa. Cei şase au fost nevoiţi să se prezinte la un control anti-doping solicitat de Agenţia Naţională Anti-Doping. Staff-ul medical al lui CFR a explicat că a fost vorba doar despre un examen de rutină, cei şase jucători fiind aleşi aleatoriu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:32 PM
Mesaj: #262
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao şi-a reziliat contractul cu ardelenii, italianul Mandorlini este noul antrenor

Clubul CFR Cluj a anunţat, sâmbătă, că înţelegerea cu portughezul Antonio Conceicao a fost reziliată de comun acord, iar noul tehnician al ardelenilor va fi italianul Andrea Mandorlini.

"Este un nou început şi sper să avem performanţe frumoase. Conceicao nu a fost singurul vinovat, ci şi jucătorii, aşa că ne-am despărţit amiabil. Aş fi vrut un român, dar niciunul care să se ridice la pretenţiile mele nu era liber, aşa că am preferat un latin. Mandorlini a semnat pe doi ani", a declarat Arpad Paszkany, care a ţinut să îi mulţumească portughezului pentru munca depusă la liderul Ligii I, cu care a reuşit să câştige Cupa şi Suprcupa României.

Mandorlini a sosit sâmbătă în România pentru a negocia cu oficialii clujeni şi a fost aşteptat la aeroport de preşedintele Iuliu Mureşan, dar şi de patronul Arpad Paskany. Noul antrenor va fi prezentat oficial duminică, de la ora 12:30, în cadrul unei conferinţe care va avea loc la stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj.

Andrea Mandorlini are 49 de ani şi ca jucător a evoluat la Torino, Atalanta, Ascoli, Internazionale Milano şi Udinese. Fostul câştigător al Cupei UEFA în 1989 cu Internazionale Milano şi-a început cariera de antrenor în 1993, la Manzanese, echipă din Serie D, dar a mai pregătit echipele Triestina, Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena şi Sassuolo.

Andrea Mandorlini este cel de-al treilea antrenor italian care o pregăteşte pe CFR Cluj, după ce în trecut ardelenii au mai fost antrenaţi de Cristiano Bergodi şi Maurizio Trombetta.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 04:53 PM
Mesaj: #263
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini: "Venirea în Liga I reprezintă cea mai mare provocare din cariera mea"

Noul antrenor al grupării CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, duminică, la prezentarea sa oficială, că instalarea pe banca tehnică a ardelenilor semnifică "cea mai mare provocare a carierei", fapt pentru care va încerca să câştige campionatul şi Cupa României.

"Este cea mai mare provocare din cariera mea, mulţi antrenori ar fi venit aici pentru bani, pentru glorie, dar am ales să vin la CFR datorită proiectului care există aici. Mi-au fost suficiente câteva minute de discuţii pentru a-mi da seama de condiţiile acestui club, de ce se doreşte aici. Sper să fie o alegere bună, atât pentru mine, cât şi pentru CFR Cluj. Cunosc performanţele echipei de anul trecut, nu-mi este frică de muncă, vom încerca să modificăm pe parcurs unele lucruri. Obiectivele sunt foarte importante şi vom face totul să le atingem", a spus Andrea Mandorlini la prima sa conferinţă de presă în calitate de antrenor al grupării CFR Cluj.

Tehnicianul, care va fi ajutat de trei secunzi italieni, a discutat şi despre detaliile care au contat în alegeerea sa: "Am vorbit cu Walter Zenga, care mi-a spus numai lucruri bune despre România şi CFR Cluj, dar m-am consultat şi cu cei doi antrenori italieni care au pregătit echipa înaintea mea, Bergodi şi Trombetta. În ceea ce priveşte antrenoratul, am învăţat multe lucruri de la Giovanni Trapattoni".

"Rămâne de văzut dacă vom juca ofensiv sau nu. Clasamentul este foarte strâns, primele 5-6 echipe se bat pentru titlu. De la CFR Cluj îi ştiu pe Yssouf Kone şi Peralta", a mai precizat Mandorlini.

Andrea Mandorlini are 49 de ani şi ca jucător a evoluat la Torino, Atalanta, Ascoli, Internazionale Milano şi Udinese. Italianul şi-a început cariera de antrenor în 1993, la Manzanese, echipă din Serie D, dar a mai pregătit echipele Triestina, Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena şi Sassuolo. Mandorlini este cel de-al treilea antrenor italian care o pregăteşte pe CFR Cluj, după ce ardelenii au mai fost antrenaţi de Cristiano Bergodi şi Maurizio Trombetta.

Clubul CFR Cluj a anunţase sâmbătă că înţelegerea cu portughezul Antonio Conceicao a fost reziliată de comun acord.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 04:56 PM
Mesaj: #264
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Paszkany: "În România nu am găsit un antrenor care să ne dea încrederea că putem sărbători un nou titlu"

Finanţatorul echipei, Arpad Paszkany, a explicat şi de ce a survenit înlocuirea lui Conceicao cu Mandorlini, deşi CFR Cluj se află pe primul loc al Ligii I: "Jocul nostru m-a pus pe gânduri şi am simţit nevoia unei schimbări, cu toate că nu este neapărat obligatoriu să vină rezultatele de pe o zi pe alta. Am riscat şi ştim că noua bancă tehnică nu are prea multe zile să pregătească următorul joc. I-am mulţumit lui Conceicao pentru aportul său la CFR Cluj, mai ales că a venit într-un moment dificil şi a câştigat două trofee. Am avut o listă cu trei antrenori la care ne-am gândit, toţi sunt străini, dar l-am ales pe Mandorlini, datorită rigurozităţii sale. În România nu am găsit un antrenor care să ne dea încrederea că putem sărbători un nou titlu".

Paszkany a indicat cine poartă răspunderea ultimelor rezultate, dar s-a referit şi la performanţele pe care le vrea din momentul numirii lui Mandorlini: "Jucătorii sunt principalii vinovaţi pentru ultimele rezultate, dar le-am cerut un singur lucru, ca atunci când ies de pe teren să se uite în oglindă şi să fie mulţumiţi că au dat tot ce au putut. De când investesc la CFR nu am regretat numirea niciunui antrenor cu excepţia unuia, care este Duşan Uhrin. Stilul său nu s-a pliat pe echipa noastră. Trebuie să facem o treabă bună împreună cu Mandorlini. Pentru noi este important să mergem pe calea pe care am deschis-o acum opt ani".

Andrea Mandorlini are 49 de ani şi ca jucător a evoluat la Torino, Atalanta, Ascoli, Internazionale Milano şi Udinese. Italianul şi-a început cariera de antrenor în 1993, la Manzanese, echipă din Serie D, dar a mai pregătit echipele Triestina, Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena şi Sassuolo. Mandorlini este cel de-al treilea antrenor italian care o pregăteşte pe CFR Cluj, după ce ardelenii au mai fost antrenaţi de Cristiano Bergodi şi Maurizio Trombetta.

Clubul CFR Cluj a anunţase sâmbătă că înţelegerea cu portughezul Antonio Conceicao a fost reziliată de comun acord.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 04:57 PM
Mesaj: #265
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan: "Am discutat cu Andrea şi nu am renunţat la Liga Europa"

Preşedintele grupării ardelene, Iuliu Mureşan, a motivat la rândul său la numirea lui Mandorlini pe banca tehnică: "Mandorlini este un fost mare jucător în Italia. Când era antrenor la Atalanta a avut un record de 24 de meciuri fără înfrângere. Am discutat cu Andrea şi nu am renunţat la Liga Europa, pentru că nu este totul pierdut, avem o şansă foarte bună să câştigăm şi Cupa României, dar campionatul rămâne principalul obiectiv. Vom mai aduce doi-trei jucători în iarnă, la fel vom face şi la vară. Mereu am făcut transferuri, pentru că acest lucru îi pune pe jucători într-o stare de concurenţă".

Andrea Mandorlini are 49 de ani şi ca jucător a evoluat la Torino, Atalanta, Ascoli, Internazionale Milano şi Udinese. Italianul şi-a început cariera de antrenor în 1993, la Manzanese, echipă din Serie D, dar a mai pregătit echipele Triestina, Spezia, Vicenza, Atalanta, Bologna, Padova, Siena şi Sassuolo. Mandorlini este cel de-al treilea antrenor italian care o pregăteşte pe CFR Cluj, după ce ardelenii au mai fost antrenaţi de Cristiano Bergodi şi Maurizio Trombetta.

Clubul CFR Cluj a anunţase sâmbătă că înţelegerea cu portughezul Antonio Conceicao a fost reziliată de comun acord.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 05:23 PM
Mesaj: #266
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Am venit să câştig campionatul cu CFR"

Andrea Mandorlini a acordat ieri, pentru EVZ, primul interviu ca antrenor al echipei din cartierul Gruia.

Echipa de fotbal CFR Cluj, liderul Ligii I, are, de ieri, un nou tehnician. Italianul Andrea Mandorlini (49 de ani), care i-a luat locul portughezului Antonio Conceicao (venit în Gruia în luna aprilie a acestui an), va semna azi contractul şi va conduce primul antrenament.

După negocieri purtate pe parcursul acestei săptămâni, Mandorlini, fost antrenor în Serie A la Siena şi la Bologna, a acceptat oferta ardelenilor. Ieri, italianul a ajuns la Cluj şi a stabilit datele înţelegerii, apoi a acordat un interviu pentru EVZ.

EVZ: Domnule Mandorlini, v-aţi înţeles până la urmă cu CFR Cluj?
Andrea Mandorlini: Acum sunt la Cluj, am căzut de acord asupra viitorului meu aici, iar mâine (n.r. - azi), de la ora 16.30-17.00, voi conduce primul antrenament, nu înainte de a fi prezentat, oficial, într-o conferinţă de presă. Contractul este valabil până în vară, cu opţiune de prelungire. Am evitat să vorbesc până azi (n.r. - ieri) despre oferta celor de la CFR din respect pentru fostul antrenor al echipei. Mai întâi trebuia lămurită situaţia lui.

Înainte de a vă decide să veniţi în România, aţi vorbit cu Zenga, Trombetta, Bergodi, care au lucrat aici?
Am vorbit cu ei şi am primit referinţe bune despre fotbalul vostru. Mi s-a spus că e un campionat dificil, echilibrat.

A contat şi faptul că italienii care au antrenat în Liga I s-au adaptat bine?
Ştiu ceea ce au făcut compatrioţii mei aici şi faptul că, în România, este un mediu propice pentru performanţă.

Ştiţi ceva despre România? Dar despre Cluj?
Nu ştiu foarte multe lucruri, dar voi afla. Am mai fost în vizită la voi în ţară, în 1984, pe când jucam la Inter Milano şi am avut meci cu Sportul
Studenţesc. Ulterior, am mai fost aici împreună cu preşedintele de la Atalanta. Înţeleg limba română, dar încă nu o pot vorbi. Românii vorbesc însă foarte bine italiana. Plus că sunt mulţi italieni în Cluj.

Antrenorii au viaţă foarte grea în campionatul românesc.
Credeţi că în campionatul Italiei este altfel? Nicăieri nu eşti bătut în cuie.

Aţi lucrat cu Vali Năstase şi cu Condrea, care v-au prezentat drept un antrenor dur, dar corect cu jucătorii.
Sunt măgulit, dacă au spus asta despre mine. Poate că aşa e, sunt dur, dar corect. Sper să mă fac respectat.

V-au fost trasate obiectivele?
Am venit aici ca să câştig campionatul. E clar pentru mine că acesta este obiectivul numărul unu. Voi aduce la echipă un preparator fizic şi doi "secunzi" italieni.

Recent, aţi concurat cu argentinianul Cuper pentru postul de antrenor la Aris Salonic. De ce nu aţi semnat cu grecii?
A fost doar o tatonare. Nu au fost serioşi şi am oprit negocierile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 08:16 PM
Mesaj: #267
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Andrea Mandorlini: "Pot cîştiga titlul!"

Andrea Mandorlini a declarat că postul de antrenor la CFR Cluj este cea mai mare provocare din carieră.

Italianul Andrea Mandorlini a fost prezentat oficial ieri ca antrenor principal la CFR Cluj. Ultima dată a pregătit o echipă din liga secundă, Sassuolo, dar la CFR are misiunea de a cîştiga campionatul şi Cupa României. Contractul său e valabil pînă în vară. Dacă va reuşi să-şi atingă obiectivele, Mandorlini va cîştiga aproximativ 200.000 de euro la CFR Cluj.

- Domnule Mandorlini, ce anume v-a convins să preluaţi funcţia de antrenor la CFR?
- În primul rînd, mă simt onorat şi bucuros de faptul că am ales să o antrenez pe CFR Cluj. Este cea mai mare provocare a carierei mele de antrenor. Probabil mulţi ar face o astfel de alegere gîndindu-se la partea financiară şi la prestigiu, însă pentru mine proiectul celor de la Cluj m-a impresionat. Ce a reuşit acest club în ultimii ani este aproape imposibil de realizat. Mi-au fost suficiente cîteva minute de discuţii să-mi dau seama de potenţialul CFR-ului. Sper să fie o alegere bună pentru toată lumea.

- Ce ştiaţi înainte despre această formaţie?
- N-am urmărit-o foarte îndeaproape, însă cu toţii am remarcat performanţa împotriva lui AS Roma din Champions League. Am urmărit acel meci la televizor.

- CFR a schimbat mulţi antrenori în ultima perioadă. Vă este frică de acest lucru?
- Nu are cum să-mi fie frică de munca mea. Orice tehnician care preia o nouă formaţie îşi asumă riscul că va veni şi momentul schimbării, în cazul în care nu confirmă. Repet, eu şi staful meu am venit cu mult entuziasm şi vrem să facem din CFR protagonista campionatului.

- Practic mai aveţi doar două zile pînă la primul meci din Cupa României, împotriva Craiovei. Aveţi timp să schimbaţi ceva?
- Evident că nu pot să fac schimbări majore la echipă în acest timp. Vom încerca să adaptăm din mers unele lucruri care nu funcţionează cum trebuie. Chiar dacă timpul este scurt vom munci cu toţii pentru a ne îndeplini obiectivele impuse: Cupa României şi campionatul.

- Cine v-a sfătuit înainte de-a accepta oferta Clujului?
- Am discutat prima dată cu Walter Zenga care m-a pus în temă cu fotbalul din România, dar şi cu Cristiano Bergodi şi Maurizio Trombetta, doi italieni care au antrenat-o pe CFR Cluj. Ştiu că aveţi un campionat foarte echilibrat cu 4-5 echipe care se bat la titlu.

- Sînteţi unul din discipolii lui Trapattoni, un adept al modulului 4-3-3. Veţi schimba sistemul de joc?
- Este adevărat că am învăţat multe din stilul lui Trapattoni, însă nu sînt prizonierul unui modul sau altul. Concepţia mea despre fotbal este una personală, iar eu mai am de muncit pentru a-l ajunge pe Trapattoni. În funcţie de jucătorii pe care îi am la dispoziţie voi imprima un stil mai ofensiv sau nu. Pe mine mă interesează ca echipa să dea randament maxim pe teren.

- Care este primul mesaj pentru jucătorii de la CFR?
- Am un mesaj clar pentru ei, dar va rămîne în vestiar. Sper ca aceştia să aibă o atitudine de învingător şi să înţeleagă că am venit împreună cu echipa mea de colaboratori cu mult entuziasm.

- Veţi prelua echipa de pe prima poziţie în campionat. E un avantaj?
- Poate un avantaj pentru mine, dar acesta se va vedea în următoarele meciuri. Faptul că în acest moment CFR se află pe primul loc după o treime de campionat demonstrează că este o formaţie puternică, cu potenţial. Îmi doresc ca şi la final să fim pe acelaşi loc.

Doi secunzi pentru Mandorlini
Italianul Mandorlini va fi ajutat la CFR de doi antrenori secunzi. Este vorba de Enrico Nicolini (54 de ani), un fost colaborator al lui Carlo Mazzone, şi Roberto Bordin (44 de ani), "vicele" lui Mandorlini şi la Siena şi Sassuolo. Noul preparator fizic este Mauro Marini. Alin Minteuan (antrenor secund), Horia Cîrlan (antrenor cu portarii), Ovidiu Dragoş (medic), Gabor Barta (fizioterapeut), Iosif Mureşan, Bogdan Rus, Viorel Boncoi (toţi 3 masori) vor fi păstraţi în continuare în staff.

Uhrin jr., pus la colţ
Finanţatorul vişiniilor a făcut un comentariu şi despre cei 10 predecesori ai lui Mandorlini pe banca "vişiniilor", de cînd acesta a preluat clubul din Gruia. "În 8 ani de zile am schimbat 10 antrenori şi nu regret numirea niciunuia, poate cu excepţia lui Uhrin. Stilul său nu s-a pliat pe modul de gîndire al clubului. Cu fiecare antrenor s-a făcut un pas înainte. Îi mulţumesc lui Conceicao c-a preluat clubul într-un moment dificil în primăvară şi că a reuşit să aducă 2 trofee în vitrină: Cupa şi Supercupa României", a explicat finanţatorul.

"Regulamentul e incorect!"
Arpad Paszkany a amendat decizia Comitetului Executiv al FRF care nu mai permite, după precedentul Dusan Uhrin jr., ca un tehnician să nu poată pregăti două formaţii în acelaşi sezon. "Actualul regulament este incorect şi îngrădeşte libera circulaţie şi dreptul la muncă. În aceste condiţii, nu am găsit un antrenor român care să corespundă cerinţelor de la CFR", a explicat el. Paszkany i-a replicat şi lui Mitică Dragomir, care l-a propus pe Gică Hagi la CFR: "Nu ştiu numărul de telefon al domnului Dragomir, deci nu ştiu cum l-a propus dînsul pe Hagi"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 09:13 PM
Mesaj: #268
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Un antrenor la 12 etape pentru CFR

Andrea Mandorlini a ajuns sâmbătă la Cluj şi a semnat un contract de antrenor până la vară, cu posibilitate de prelungire pentru încă un an. Mandorlini va primi 200.000 de euro pentru retur şi o primă de 400.000 de euro dacă ia titlul.

Cu toate acestea, Mandorlini are de ce să-şi ţină bagajele la uşă. Noii săi şefi de la CFR şi‑au făcut un obicei din a sacrifica fără remuşcări şi destul de repede tehnicienii. Predecesorul său, Conceicao, a fost înlăturat, deşi şi-a îndeplinit toate obiectivele, iar echipa era pe primul loc în Liga I.

Primul a păţit-o Ioan Andone. Deşi în sezonul 2007-2008 a cucerit titlul şi Cupa, "Fălcosul" n-a mai apucat să culeagă şi roadele, mai precis să antreneze în Liga Campionilor, fiind demis după doar şase etape din campionatul 2008-2009, după un 0-0 în Gruia cu Poli Iaşi. Nici urmaşul său, Maurizio Trombetta, nu "a făcut prea mulţi purici" în Gruia. Deşi echipa a făcut senzaţie în Ligă, Trombetta a plătit cu postul parcursul poticnit din Liga I, acolo unde CFR a încheiat turul la şase puncte de prima clasată.

Uhrin a stat numai cinci meciuri
În locul său a fost numit, printr-un artificiu menit să dribleze regulamentul, Dusan Uhrin jr, angajat consilier al antrenorului principal din acte, Alex Jindra. Cei doi cehi nu s-au pliat pe stilul latin al echipei şi au fost înlăturaţi după doar cinci etape din retur. Culmea, după un succes clar pe teren propriu, 3-0 cu FC Vaslui, meci la care fusese invitat (premeditat?) şi Conceicao, portughezul care urma să-i ia locul a doua zi. În sfârşit, lusitanul a avut şi el aceeaşi soartă, fiind demis de pe primul loc din cauza jocului neconvingător şi a faptului că şi-a pierdut autoritatea în vestiar. Oare Mandorlini cât va rezista?

A semnat în câteva minute
În vestiarul lui CFR se vorbeşte din nou italiana, la 11 luni după despărţirea de Maurizio Trombetta. Ieri, italianul, care şi-a adus şi trei colaboratori din "Cizmă", a fost prezentat oficial. "Am ales proiectul, nu banii, deoarece proiectul şi ambiţiile sunt foarte stimulative. Sunt onorat că am fost ales s-o antrenez pe CFR", a fost prima mărturisire a lui Mandorlini, convins să accepte slujba în doar câteva minute. "Mi-au fost suficiente câteva minute să discut cu oficialii clubului pentru a ajunge la un acord. Ştiu că aici principalul obiectiv este campionatul şi de aceea îmi propun ca de acum înainte să câştigăm fiecare meci şi să le insuflu jucătorilor atitudine de învingători", a adăugat Mandorlini.

Sfaturi de la Zenga
O mână de ajutor la angajarea lui Mandorlini le-a dat celor de la CFR şi Zenga, fost tehnician la rivalele Steaua şi Dinamo. "Înainte să vin aici, am vorbit cu Walter Zenga. El mi-a dat cele mai multe informaţii despre campionatul românesc. De asemenea, am mai discutat cu Trombetta şi cu Bergodi. Opiniile celor trei m-au făcut să accept oferta de la CFR", a dezvăluit noul antrenor din Gruia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 09:13 PM
Mesaj: #269
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Croitorul

Omul momentului la CFR, ivorianul Lacina Traore, a descins, la invitația ProSport și Pro TV, într-o croitorie din Cluj, pentru a-și etala abilitățile în prima sa meserie.

Traore s-a întors la mașina de cusut, acolo de unde a plecat în fotbal. Croitoria l-a ajutat, în copilărie, pe fotbalistul african să-și câștige existența înainte ca talentul său de fotbalist să-l propulseze în România, la CFR Cluj.

"Am început la vârsta de 10 ani să lucrez într-o croitorie, de acolo am câştigat primii mei bani. În plus, le făceam haine fraţilor şi surorii mele. Acum este un pic bizar să cos din nou, pentru că mi-am ieşit din mână. Nu mă mai ascultă picioarele şi mâinile ca pe vremuri. Am cam uitat meseria", rememorează, cu zâmbetul pe buze, ivorianul.

Trimite bani în Africa
Traore spune că tocmai meseria de croitor l-a împins către sportul cu balonul rotund. "Eu eram cam leneş la croitorie şi i-am spus patronului că nu mai vreau să lucrez pentru el, că vreau să joc fotbal. M-au înţeles şi el, şi tatăl meu, iar acum iată unde am ajuns. Toată familia este bucuroasă pentru mine acum. Îi ajut lună de lună, le trimit bani", spune atacantul de culoare, care are şi o mare dorinţă pentru viitor, să formeze cuplu în atacul Coastei de Fildeş cu starul lui Chelsea.

"Vreau să joc alături de Drogba în atacul naţionalei noastre, acesta este visul meu", a mai spus Traore, care şi-a conturat deja planurile pentru vremea când va renunţa la fotbal. "Vreau să conduc afaceri cu cacao şi cafea", a conchis ivorianul.

7 goluri a marcat în acest sezon Traore pentru CFR, patru în Liga I, două în Europa League şi unul îb Cupa României

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 06:54 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-17-2009 06:55 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #270
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini susţine că nu are emoţii înaintea debutului pe banca formaţiei ardelene

Antrenorul echipei CFR Cluj, italianul Andrea Mandorlini, a declarat, marţi, că este foarte impresionat de atmosfera din lotul clujenilor şi susţine că nu are emoţii înaintea debutului, care se va consemna la meciul cu Universitatea Craiova din Cupa României.

"Am găsit la Cluj o echipă bună, cu disponibilitate la efort, iar aportul jucătorilor de la antrenament, comunicarea şi atmosfera mă mulţumesc foarte mult. Sunt impresionat. Nu am emoţii pentru că am experienţa necesară să trec peste un asemenea debut", a spus Mandorlini, care avenit la Cluj în urmă cu câteva zile, atunci când l-a înlocuit pe Antonio Conceicao.

Italianul a mai afirmat că partida din sferturile de finală ale Cupei României cu Universitatea Craiova, care va avea loc miercuri, de la ora 20:15, se poate încheia cu orice rezultat, dar speră ca formaţia sa să se impună: "Mergem la Craiova să câştigăm. Am urmărit echipa adversă în câteva jocuri şi pot să spun că joacă un fotbal bun, ofensiv şi are jucători de calitate precum fraţii Costea sau Eugen Trică. Cel din urmă ne cunoaşte, noi îl ştim pe el, dar cu siguranţă unele lucruri vor fi diferite acum".

Pentru jocul din Cupa României nu au fost reţinuţi în lot Peralta şi Buş, ambii accidentaţi, dar nici portarul Nuno Claro, care este suspendat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut