Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
09-07-2009, 02:16 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Alexandru Ichim, ultimul nume propus de Ceahlaul in fotbalul mare

Alexandru Ichim este la 20 de ani ultimul jucator adus de Ceahlaul din pepiniera proprie si aruncat in fotbalul mare. Echilibrat in ceea ce face, in vorbele pe care le rosteste, dar si cu un comportament discret, Ichim si-a asteptat sansa la Ceahlaul, club la care lucreaza deja de 10 ani. A vazut multe meciuri de pe banca de rezerve si in liga secunda, dar si acum in primele trei runde. A primit cu surprindere vestea ca va fi titular la Medias, in singura victorie de pina acum a nemtenilor in aceasta stagiune.

"Daca nu speram ca voi juca pentru Ceahlaul in prima liga, desi erau altii mai bine cotati ca mine, nu mai stateam aici. Imi cautam sa joc in alta parte. Am sperat mereu, am crezut in sansa mea si acum mi-a venit rindul sa dau totul pe teren. Nu credeam insa ca imi va veni rindul sa joc in Liga I asa devreme. Am fost folosit la antrenamente in echipa titularilor inainte de meciul acela, dar am considerat ca plusul de experienta a lui Ferariu va conta mai mult", a precizat fundasul central al galben- negrilor.

Laudat de Forminte, capitanul Ceahlaului si colegul sau din linia defensiva a nemtenilor, Ichim pare ca stie ce-l asteapta de acum inainte. A povestit ca Forminte l-a ajutat mult inaintea jocului cu Gaz Metan, i-a dat sfaturi si l-a facut sa se concentreze la partida. "Ne va fi greu, dar noi toti credem ca meritam sa raminem in Liga I. Nu ne sperie nimeni, iar in meciul urmator nu conteaza ca vom juca impotriva echipei lui Dani Coman. Noi speram sa cistigam, indifreent cine ii da gol portarului nationalei", a mai spus jucatorul.

Meciul FC Brasov - Ceahlaul va fi vineri, 11 septembrie, de la ora 21:30, nefiind stabilit inca cine va transmite in direct partida.

Forminte il lauda pe Ichim
Alexandru Forminte, capitanul echipei de fotbal Ceahlaul, a schimbat pina acum trei golegi in centrul defensivei primdivizionarei nemtene. A jucat mai intii alaturi de Vitelaru, in primele 38 de minute ale partidei cu Steaua, in etapa I, dupa care a facut pereche cu Floricel. Restul meciului cu ros-albastrii, jocul de la Otelul Galati si "rusinea" cu Dinamo i-a prins pe cei doi impreuna in fata lui Savu. In etapa a cincea, Forminte a conlucrat cu Ichim, dupa ce primii doi cedasera din cauza accidentarilor.

Pe Forminte pare sa nu-l deranjeze acest lucru si spune ca are incredere in Ichim, un fotbalist lipsit de experienta. "Ichim este un jucator tinar si bun. A realizat totul pe valoarea lui si depinde numai de el cum ii va merge in continuare. Am incredere in el in continuare asa cum am si in ceilalti jucatori din lot", a declarat capitanul.

Cu Forminte si Ichim in centru, Ceahlaul a scos trei puncte din deplasarea de la Medias, cind nemtenii au cistigat cu 2-0, dar a ratat meciul cu Pandurii (1- 2). Acum se spera ca cei doi vor face cuplul perfect si in etapa a VI-a, cind Ceahlaul joaca in fieful liderului FC Brasov.

Meciul FC Brasov - Ceahlaul va fi pe 11 septembrie, de la ora 21:30.

Ichim nu se gindeste la tricoul cu tricolor
Alexandru Ichim este la virsta la care poate deveni si o solutie utila si la echipa nationala de tineret a Romaniei, acolo unde este deja colegul sau Vlad Achim. Jucatorul nu se gindeste insa la cum ar fi sa joace sub tricolor.

"Trebuie sa-mi fac treaba la echipa de club, nu sa visez sus de acum inainte. Trebuie sa joc si sa fiu util Ceahlaului. Nu m-am gindit niciodata ca pot juca pentru nationala, dar daca va fi sa fie o voi face cu cea mai mare placere", a adaugat fotbalistul, care lauda initiativa conducerii de a da sansa tinerilor sa joace si de a nu mai aduce mercenari.

Alexandru Ichim a recunoscut ca despree intinerirea lotului se vorbea la Ceahlaul de pe vremea lui Viorel Hizo, cind nemtenii au retrogradat ultima data.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 02:18 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Au jucat "în familie"

Absenţele lui Cebotaru şi Achim de la programul primei echipe a Ceahlăului s-au dorit a fi anulate sâmbătă dimineaţă la meciul şcoală programat de conducerea tehnică a Ceahlăului chiar pe terenul I al stadionului "Municipal". Împreună cu ceilalţi colaboratori ai săi, managerul Florin Marin a profitat de pauza competiţională şi a verificat diferite variante de echipă şi sisteme de joc, pentru tinerii săi jucători. Din cei 25 de fotbalişti pe care i-a avut la dispoziţie, şeful băncii tehnice a Ceahlăului n-a putut miza pe aportul lui Ichim şi Macovei, menajaţi pentru că au resimţit unele dureri. De astăzi, însă, amândoi vor intra în programul normal de pregătire. Efectivul grupării pietrene de primă ligă a fost completat pentru acţiunea de sâmbătă cu opt jucători din curtea "satelitului" Ceahlăul II.

"N-a contat scorul acestei partide, pentru că meciul a fost întrerupt în destule rânduri pentru a corecta unele idei tactice ale băieţilor. Oricum, cu toţii au avut de câştigat, sub toate aspectele, de pe urma unui asemenea meci şcoală", a declarat "secundul" Radu Lefter.

După Cebotaru şi Achim, plecaţi la acţiunile echipelor naţionale de care aparţin, sâmbătă, Ceahlăul l-a "pierdut" şi pe mijlocaşul Sofroni. Romaşcanul a trebuit să răspundă convocării la naţionala antrenată de selecţionerul Cristi Sava. Sofroni este aşteptat să se întoarcă la Piatra Neamţ miercuri 9 septembrie, imediat după meciul test al colegilor lui de sub tricolor.

Şi Achim cu Cebotaru sunt aşteptaţi să revină pe Borzoghean, miercuri sau cel târziu joi, pentru a participa la ultimele şedinţe de pregătire ale colegilor de la club, înaintea importantului meci de campionat, anunţat în fieful liderei Ligii 1, FC Braşov. Jocul alor noştri contra "stegarilor" este preconizat pentru o oră apropiată de nivelul Champions League: vineri seară de la 21.30.

Jucătorii Ceahlăului n-au fost impresionaţi de tricolori
Urmărit cu mare interes în curtea Ceahlăului, meciul de sâmbătă seară al naţionalei României, jucat în Franţa, nu i-a impresionat foarte mult pe reprezentanţii echipei pietrene.

"Rămâne doar un rezultat de palmares, foarte bun şi cam atât. Am văzut cu toţii un joc al echipei României desfăşurat în cea mai mare parte pe sistemul de apărare. Doar atunci când li s-a permis, ai noştri au îndrăznit mai mult pe atac sau contraatac. Puteau da lovitura la cele două-trei ocazii mari pe care le-au arătat ai noştri, dar la fel de bine puteau termina meciul şi îngenunchiaţi. Personal, am văzut parcă un plus pentru echipa de viitor a României", a comentat antrenorul Radu Lefter, jocul şi rezultatul tricolorilor din Franţa.

Vineri seară, neînvinsa echipă a Ceahlăului la meicurile jucate "afară" în acest campionat, va da piept sub Tâmpa împotriva a doi dintre componenţii naţionalei României, prezenţi pe teren sâmbătă seraă la meciul cu Franţa din Preliminariile CM 2010; este vorba de "stegarii" Mihai Roman şi portarul Daniel Coman.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 02:21 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-07-2009 02:22 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #13
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
În ciuda vacanţei competiţionale: A fost săptămână grea în curtea Ceahlăului

Jucătorii Ceahlăului au trecut cu bine peste o nouă săptămână grea din viaţa echipei, perioadă datorată de înregistrarea celui de-al treilea eşec pe terenul propriu şi regretului de a nu "urca" în clasament pe un loc liniştitor.

Deşi sunt în vacanţă competiţională până la sfârşitul săptămânii următoare, când revin cu meci oficial în Liga 1, oamenii managerului Florin Marin au făcut acumulările de care aveau nevoie. Ba mai mult, au lucrat şi pentru problemele unde mai arată slăbiciuni.

"A fost o săptămână bună, în care ne-am atins scopul propus. Dar n-a fost aşa de uşor de trecut peste acel nou eşec, la vizita gorjenilor. Cert este faptul că nu puteam rămâne mult timp supăraţi. Imediat vine un alt joc important, aşa că trebuie să strângem repede rândurile", spune Alexandru Forminte.

La rândul său, mijlocaşul Bădescu a văzut în tot programul din această săptămână unul normal, dar în care s-au făcut şi acumulările necesare perioadei următoare. Una care, spune Bădescu, va fi cu mult mai dificilă pentru întreaga echipă a Ceahlăului, decât au fost primele cinci etape din startul sezonului. "La meci se va vedea totul. Rămâne să probăm pe teren toate acumulările făcute".

Vizează aducerea unui alt stoper
Nici postul de fundaş central la marcaj nu semnifică un handicap în concepţia tactică pentru antrenorii Ceahlăului. Iar problemele ivite în cazul lui Floricel şi Viţelaru nu-l sperie pe managerul Florin Marin.

"Nu pot spoune că rămânem în doar doi fundaşi centrali. Mai avem unele soluţii, dar în perspectivă s-ar putea să vizăm şi aducerea unui fundaş central", a anunţat, ieri, antrenorul principal Mihai Ionescu.

Dacă Floricel este dat ca accidentat în curtea Ceahlăului, Andrei Viţelaru a fost trimis la echipa "satelit" Ceahlăul II pentru refuzul de a accepta contractul actual şi prelungirea înţelegerii pe Borzoghean.

"Ne pare foarte rău pentru absenţa lui din echipă. Împreună cu Forminte, dădea o siguranţă întregului joc al nostru. Iar în apărare dădea tonul la acea agresivitate pozitivă, necesară într-un asemenea campionat. Am fi avut mare nevoie de aportul lui Andrei în continuare, dar deocamdată se pregăteşte cu echipa a doua", a mai spus Mihai Ionescu.

Ichim, dar şi Ferariu sunt soluţiile care pot fi luate în calcul de către managerul Florin Marin şi colaboratorii acestuia pentru alcătuirea defensivei Ceahlăului.

Sofroni spune că pleacă abia astăzi la lot
Învoit pentru a-şi rezolva o problemă personală, romaşcanul George Sofroni, mijlocaşul de bandă stânga al Ceahlăului, va răspunde totuşi convocării la lotul tricolor Under 18. George a spus, joi, că va pleca chiar astăzi spre Bucureşti, pentru a se integra în programul colegilor de sub tricolor, antrenaţi de selecţionerul Cristi Sava.

"A trebuit să rămân acasă şi să-mi rezolv o problemă. Chiar n-aveam cum să ajung la timp, pentru începutul acestei noi acţiuni oficiale a băieţilor de la lot, dar voi face tot posibilul să nu-mi fie cunoscută lipsa", a întărit Sofroni.

Alături de mijlocaşul romaşcan,din curtea Ceahlăului încă doi jucători, ambii mijlocaşi, au plecat spre echipa naţională. Vlad Achim, considerat ediţia precedentă drept cel mai bun "închizător" de la nivelul eşalonului secund, a răspuns solicităţii selecţionerului Emil Săndoi la naţionala de tineret a României, în vreme ce internaţionalul Eugeniu Cebotaru a mai bifat o acţiune la naţionala Republicii Moldova.

Pariu pentru Achim
Antrenorul principal de la Ceahlăul, Mihai Ionescu, este convins că mijlocaşul său, Vlad Achim, va dovedi mai multe prezenţe sub tricolor, faţă de colegul acestuia Daniel Barna. Ultimul a bifat o singură acţiune pentru naţionala de tineret condusă de selecţionerul Emil Săndoi. S-a întâmplat chiar în jocul "tricolorilor mici", găzduit de stadionul Ceahlăului.

"Vă spun sincer, cred că Achim poate fi o soluţie ideală pentru naţionala de tineret a României", asigură "Mişu" Ionescu. Despre Achim, "principalul" nemţenilor nu vorbeşte doar ca despre un mijlocaş talentat. "Este printre cei mai valoroşi tineri mijlocaşi din ţară. Are şanse de a progresa foarte mult. Sper ca această convocare să nu fie întâmplătoare". Antrenorul Ceahlăului îşi vede elevul chiar la o echipă mare din campionatul intern, în cazul în care Achim se va implica mai mult în joc şi va rămâne serios la antrenamente.

Roheţki s-a antrenat cu reţineri
Poarta nu este considerată, neapărat, nesigură în planurile managerului Florin Marin. Ultimul venit, Lipitor, a fost acceptat pentru probe la Ceahlăul în ideea de a produce concurenţă celor doi goal-keeperi Savu şi Roheţki.

"Şi tânărul Hărăguţă se bate de la egal la egal pentru postul de titular cu ceilalţi portari ai noştri. Nu facem nici un fel de diferenţă. Numai forma de moment va decide cine va apăra şi cine va rămâne rezervă", a mai spus Mihai Ionescu.

După contuzia suferită la umăr în meciul cu Pandurii, portarul Roheţki a avut nevoie de patru zile pentru refacere. De joi, acesta şi-a reluat antrenamentul specific, dar cu unele reţineri. Chiar dacă acum este apt, Roheţki va fi menajat în meciul şcoală din această dimineaţă, tocmai pentru a nu risca o recidivă. a acidentării sale.

Lipitor, în probe dar cu speranţe de a rămâne la Ceahlăul
Cosmin Valentin Lipitor este numele portarului aflat de marţi în probe la Ceahlăul Piatra Neamţ. Jucătorul de 27 ani, a mai activat în trecut la FC Bihor, Mureşul Deva, Dinamo Bucureşti, Corvinul Hunedoara şi Ghazal El Mahala (Egipt).

"Pot să vă spun cu certitudine că este un portar cu certe calităţi. Are anumită experienţă pentru că a apărat şi prin străinătate. Deocamdată este doar în probe la noi, dar în zilele următoare vom lua o decizie asupra lui", susţine antrenorul principal al Ceahlăului, Mihai Ionescu. Şi Radu Lefter, tehnicianul care se ocupă de pregătirea portarilor în curtea pietreană de primă ligă, a vorbit frumos despre noul venit între buturile porţii formaţiei noastre.

"Mi l-a recomandat cineva ca fiind drept un mare talent. Ca răspuns, i-am spus să vină să încercăm să facem echipă împreună", a completat Lefter.

Vor puncte cu lidera
Singurul marcator al formaţiei noastre în meciurile de "acasă", Radu Doicaru, priveşte cu optimism jocul următoarei deplasări pentru Ceahlăul, chiar dacă numele adversarului este cel al liderei la zi în Liga 1.

"Ne-am propus ca din meciul cu Braşovul să aducem iarăşi puncte, cum am reuşit şi în precedentele deplasări. Campionatul e lung şi meciurile se joacă. Nu există dinainte, un favorit sigur la victorie, indiferent de numele echipelor adverse".

Doicaru recunoaşte că nu s-a putut bucura de reuşita sa în meciul cu Pandurii, atât timp cât rezultatul final al respectivei partide a fost unul dezastuos Ceahlăului. Atacantul dobrogean al Ceahlăului este convins că formaţia la care joacă de cinci ani, nu doar că nu va retrograda în acest sezon, ci va dovedi şi o figură frumoasă în Liga 1.

Bădescu: "Suntem hotărâţi să reparăm totul pe deplasare"
Şeful de pe teren în echipa Ceahlăului consideră prea puţin numărul de puncte strâns de el şi compania în debutul acestui nou sezon al Ligii 1. După prestaţia dovedită alături de coechipieri în partidele oficiale, Alex Forminte crede că mulţi ar fi garantat mai multe puncte în clasament pentru ai noştri.

"Aşa însă, trebuie să o luăm iarăşi de la capăt; iar de la primul meci oficial, să încercăm să jucăm şi pentru acumularea punctelor". Forminte vede în Ceahlăul o echipă bună a campionatului Ligii 1 şi îşi pune speranţe în realizarea rezultatelor pozitive la următoarele etape.

"Dacă nu aveam încredere în noi, nu eram acum în prima ligă. Iar dacă nu avem valoare, atunci nu mai făceam parte din acest lot al Ceahlăului", a completat căpitanul penultimei clasate în Liga 1.

Şi Bădescu se aştepta la un start de campionat mult mai bun pentru el şi colegii de echipă. "Ne-a diminuat puţin moralul, dar suntem hotărâţi să reparăm totul pe deplasare. De acolo văd că aducem punctele, poate şi pentru că ne descurcăm mai bine", a conchis mijlocaşul de bandă dreapta al Ceahlăului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:41 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Portarul Valentin Lipitor a semnat un contract până la finalul sezonului

Portarul Cosmin Valentin Lipitor, în vârstă de 27 de ani, care a susţinut o săptămână probe la Ceahlăul, a semnat marţi un contract valabil un an cu formaţia pregătită de Florin Marin.

"Pot să vă spun cu certitudine că este un portar cu certe calităţi. Are anumită experienţă pentru că a apărat şi prin străinătate, iar în acest moment pot să vă spun că avem concurenţă pe postul de portar, un post sensibil în orice echipă. În primele etape, Savu a dezamăgit, iar Roheţki s-a accidentat în prima repriză a partidei cu Pandurii Târgu Jiu", a afirmat Florin Marin.

Goalkeeper-ul, care a mai evoluat în carieră la Mureşul Deva, Ghazal El Mahala (Egipt), Corvinul şi FC Bihor, crede că va reuşi să se impună la Ceahlăul. "Voi munci să fiu titular şi cred că Ceahlăul va face o figură frumoasă în Liga I. Tracul etapelor de debut în prima divizie a trecut. Cred că de acum vor apărea şi rezultatele", a spus acesta.

Lipitor este al patrulea portar din lotul Ceahlăului, după Alexandru Hărăguţă, Andrei Roheţki şi George Savu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:43 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Pinalty" încearcă să readucă fotbalul mare la Piatra Neamţ: "Vrem meciul României cu Feroe şi partidele lui Dinamo din Europa"

Gheorghe Ştefan a solicitat FRF să organizeze meciul României cu Insulele Feroe la Piatra Neamţ. Omul de numele căruia se leagă întreaga investiţie de trei stele la nivel de Champions League a stadionului pietrean, a motivat opţiunea reamintind că FC Ceahlăul urmează să aniverseze nouă decenii de existenţă.

"Vrem să sărbătorim 90 de ani de la înfiintarea clubului prin programarea unui meci internaţional oficial al echipei României. La Bucureşti nu ştiu câtă lume ar veni la un meci cu Feroe, dar în provincie tricolorii au mulţi fani. Cred că avem şanse, în condiţiile în care şi naţionala de tineret va juca la Botoşani".

Preşedintele de onoare al Ceahlăului aduce drept argument nu doar condiţiile perfecte de la Piatra Neamţ pentru naţionala lui Lucescu jr., ci şi şi starea terenului.

"La noi, gazonul şi drenajul sunt excelente, în comparaţie cu Ghencea, care arată deplorabil, ca în campionatul judeţean", a mai spus Gheorghe Ştefan. Echipa naţionala a României va evolua cu Insulele Feroe pe 14 octombrie, în ultimul meci al grupei a 7-a de calificare pentru Cupa Mondială din 2010.

Primarul de Piatra Neamţ a trimis o invitaţie şi dinamoviştilor de a juca partidele din Europa League tot la arena "Municipalului". "Dinamo are şanse mici să poată găzdui pe propriul teren aceste meciuri, la care se cer condiţii de Liga Campionilor. Eu îi astept la Piatra Neamţ. Am aşteptat şi Vasluiul, în cazul în care s-ar fi calificat, dar n-a fost să fie", a mai spus Gheorghe Ştefan.

Nemţenii află joi dacă primesc, iar, naţionala
Joi poate fi o zi importantă pentru fotbalul nemţean. Şefii grupării pietrene de fotbal Ceahlăul, dar mai cu seamă ceilalţi microbişti nemţeni şi simpatizanţi ai primei reprezentative naţionale de fotbal, aşteaptă cu optimism opţiunea federalilor pentru găzduirea meciului cu Feroe din preliminariile CM 2010. Piatra Neamţ, prin moderna arenă a "Municipalului-Ceahlăul", catalogată deja la nivelul de trei stele în opţiunea inspectorilor UEFA, semnifică una dintre variantele oraşelor ce pot primi în găzduire un asemenea măreţ eveniment. Şi n-ar fi pentru prima dată, ţinând cont că oficialii Ceahlăului s-au achitat ireporoşabil de precedenta acţiune, în meciul tricolorilor contra naţionalei Luxemburgului.

"Joi, după partida pe care naţionala noastră o va susţine în compania Austriei, ştim sigur dacă vom fi aleşi gazde pentru meciul cu reprezentativa statului Feroe, din această campanie a preliminariilor turneului final de la «Mondiale». Dar în principiu, nu văd de ce am fi săriţi în această idee de a primi iarăşi naţionala la Piatra Neamţ. Avem destule motive pentru care cerem, expres, să ni se aprobe respectivul eveniment în oraşul nostru, iar aniversarea celor 90 de ani de existenţă pentru FC Ceahlăul este cel mai important aspect pe care-l motivăm", a declarat, ieri, directorul de marketing al FC Ceahlăul, Iulian Boghean.

Un punct de vedere, poate chiar hotărâtor, asupra respectivei variante de a juca meicul naţionalei cu Feroe la Piatra Neamţ îl va avea selecţionerul Răzvan Lucescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:36 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Le-a trecut supărarea pe Fabbron

Jucătorii şi antrenorii Ceahlăului au trecut, mai repede şi mai uşor decât s-ar fi aşteptat, peste supărarea pricinuită de gestul brazilianului Vinicius de Oliveira Fabbron. La ultima partidă oficială a echipei pietrene, terminată cu înfrângerea "acasă" (1-2) în faţa Pandurilor Tg. Jiu, sud-americanul le-a "mâncat" colegilor o primă frumuşică şi cel puţin un punct în clasament, ratând cu nonşalanţă un penalty. 67 a fost minutul în care brazilianul Fabbron a ratat penaltyul cu gorjenii.

"Băieţii n-au fost supăraţi neapărat pe Vinicius, ci pe atitudinea lui din acea fază, pe modul în care a vrut să rezolve meciul, de unul singur", a explicat, ieri, antrenorul Ceahlăului, Mihai Ionescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:37 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Lipitor mai trebuie să se adapteze până să ajungă titular

Noul goal-keeper al Ceahlăului, Valentin Cosmin Lipitor, este văzut drept un câştig sigur de către antrenorii formaţiei pietrene de primă ligă. "Are calităţi, iar într-un timp cât mai scurt va ajunge să se lupte chiar şi pentru tricoul de titular în formaţia noastră", asigură antrenorul "Mişu" Ionescu.

La capătul unei săptămâni de probe şi teste pe Borzoghean, Lipitor i-a convins pe şefii băncii tehnice de posibilităţile şi dorinţa personală mare pentru performanţă, iar la începutul săptămânii şi-a parafat contractul valabil pentru trei sezoane. Singurul impediment în cazul noului portar din lotul lui Florin Marin este legat de acomodarea pe care jucătorul n-a reuşit să o rezolve.

"Îi mai trebuie o perioadă de acomodare. În plus, el trebuie să se obişnuiască şi cu sistemul nostru de joc", mai spune antrenorul Ionescu.

Ultima echipă a lui Lipitor a fost FC Bihor, grupare în curtea căreia portarul de acum al Ceahlăului a suferit şi o accidentare ce a necesitat o intervenţie chirurgicală la ligamentele unui picior.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:39 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Viţelaru absentează în meciul cu lidera

Fundaşul Andrei Viţelaru a revenit la prima echipă a Ceahlăului, după o perioadă de o sptămână petrecută în programul echipei a doua. Marţi seară, stopperul pietrean a efectuat primul antrenament cu lotul managerului Florin Marin, dar cel mai probabil jucătorul nu va intra în vederile tehnicianului şi pentru meciul de mâine seară (ora 21.30), în deplasare cu FC Braşov.

"Andrei a revenit la sentimente mai bune faţă de club. Pentru el, a însemnat o perioadă nefastă toată această absenţă de la programul primei noastre formaţii. Spun asta, gândindu-mă la faptul că fizic şi psihic nu se ridică, deocamdată, la aşteptările dorite. Nu ne vom baza pe aportul său în deplasarea de la Braşov, dar sperăm ca la următorul meci de pe teren propriu să-l avem în lot", a spus, ieri, "principalul" Mihai Ionescu.

Viţelaru a fost trimis de conducerea executivă a FC Ceahlăul la echipa Ceahlăul II pentru că a cerut prea mulţi bani la contractul pe care-l are acum pe Borzoghean şi care îi expiră în 2011.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:40 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Achim n-a prins lotul pentru jocul cu Moldova

Vlad Achim, mijlocaşul de închidere al Ceahlăului, regretă că n-a apucat să prindă nici măcar postura de rezervă în partida oficială a naţionalei de tineret. Jucătorul pietrenilor se bucură, însă, că a fost convocat pentru pregătirea meciului disputat miercuri seară la Craiova, împotriva naţionalei similare a Republicii Moldova.

Şi pentru oficialii Ceahlăului a fost un semn mare de întrebare, absenţa reprezentantului lor din acţiunea oficială desfăşurată la mijlocul acestei săptămâni.

"Până la urmă, selecţionerul Emil Săndoi are puterea de decizie; el hotărăşte cine intră pe teren ca titular, cine prinde lotul şi cine rămâne pe dinafară. Pentru Vlad al nostru, benefică rămâne şi simpla convocare în cadrul acestui lot naţional. Sperăm ca pe viitor să intre şi el în vederile selecţionerului Săndoi şi să joace măcar o repriză", a declarat antrenorul principal al Ceahlăului, Mihai Ionescu.

Ieri, Achim era aşteptat să revină la echipa sa de club, în vederea ultimelor pregătiri pentru importantul meci de campionat, programat mâine seară (21.30) la Braşov.

"Mai întâi să ajungă şi apoi ne vom edifica şi asupra stării lui de sănătate. Ştim că n-ar avea de ce să aibă probleme medicale, dar chiar şi drumurile făcute îi creează acea stare de oboseală", a încheiat "principalul" Ionescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 04:41 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Ciobi", probleme?

Eugeniu Cebotaru este aşteptat şi el, astăzi, să facă parte din lotul pietrenilor pentru deplasarea la Braşov. Oficialii Ceahlăului îl vor pe jucător cât mai repede la Piatra Neamţ, la dispoziţia lor, tocmai pentru a intra din timp în refacere.

Basarabeanul era dorit aseară pe teren, în meciul selecţionatei ţării sale contra Greciei, din preliminariile turneului final al CM 2010. Cu Luxemburgul, sâmbătă, internaţionalul Ceahlăului n-a putut intra în primul "unsprezece" al echipei Republicii Moldova, datorită unor probleme medicale.

"Şi noi am aflat recent de aceste probleme care ne pun pe gânduri. Vrem să-l recuperăm din toate punctele de vedere, pentru că «Ciobi» rămâne unul dintre jucătorii importanţi ai planului nostru tactic", a anunţat Mihai Ionescu de pe banca pietreană.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut