Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
09-10-2009, 04:42 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Sofronie: "Am încredere că ne vom întoarce neînvinşi de la Braşov!"

George Sofronie ar putea apărea pe teren la meciul de vineri, 11 septembrie, cu FC Braşov. Are chiar şanse mari sa fie între primii 11 cu care Florin Marin va aborda jocul contra formaţiei antrenate de Viorel Moldovan. Recent selecţionat in naţionala U-19 a României, pentru 45 de minute in meciul amical cu Bulgaria, pierdut la Ruse cu 1-0, Sofronie isi doreşte sa aibă mai multe şanse de a juca decat pana acum.

"Va fi greu la Braşov pentru ca echipa aceea respecta înca jocul tactic învatat de la Răzvan Lucescu. Am încredere ca ne vom întoarce neînvinşi de la Braşov si sper sa joc si eu. Antrenorul va decide daca merit sau nu sa intru pe teren, dar eu dau totul pentru al convinge ca pot evolua la acest nivel", a declarat George Sofronie, tanarul care considera ca Ceahlaul nu a avut şansa pana acum in meciurile de acasă cu Steaua (0-2) si Pandurii (1-2).

George Sofronie a debutat in acest sezon cu Ceahlăul in Liga I pe finalul jocului cu Steaua Bucureşti din prima etapa a campionatului, partida in care s-a înregistrat si recordul de spectatori de pe teren propriu din acest sezon pentru nemţeni.

Meciul FC Braşov - Ceahlaul va fi vineri, 11 septembrie, de la ora 21:30.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 05:02 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:21 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #22
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gheorghe Ştefan consideră că echipa poate obţine măcar un egal cu FC Braşov

Preşedintele de onoare al formaţiei Ceahlăul Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, a declarat, joi, că partida cu liderul Ligii I, FC Braşov, va fi dificilă, însă este convins că moldovenii pot produce surpriza etapei a 6-a.

"Este un meci greu, dar am încredere că vom scoate cel puţin o remiză. Jucăm mai bine în partidele din deplasare şi sperăm ca FC Braşov să ne trateze de sus. Ştiu că Răzvan Lucescu a lăsat o echipă bună la Braşov, dar avem şi noi jucători care pot pune probleme", a spus Ştefan.

Partida dintre FC Braşov şi Ceahlăul Piatra Neamţ, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 21:30.

În altă ordine de idei, oficialul nemţenilor a dezvăluit că l-a dorit pe Răzvan Lucescu la echipă în funcţia de preşedinte executiv, dar a fost refuzat. "Mi-a zis că vrea să fie antrenor, iar acum mi-am dat seama de ce. Sper să nu mă refuze şi să aducă naţionala la Piatra Neamţ pentru ultimul joc din preliminarii, cel cu Insulele Feroe", a conchis Gheorghe Ştefan.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 06:10 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Andrei Viţelaru şi-a prelungit contractul cu încă două sezoane

Fundaşul Andrei Viţelaru şi-a prelungit contractul cu Ceahlăul Piatra Neamţ pentru încă doi ani, după ce a fost reprimit la prima echipă, după ce fusese la formaţia secundă pentru că a cerut un salariu prea mare.

"Am negociat cu conducerea administrativă, iar ei mi-au propus o prelungire pe 3 ani, dar în cele din urmă am ajuns la un acord pentru un contract pe încă doi ani. Înţelegerea mea expira în 2011, iar acum am contract până în 2013. Cu Rapid nu am negociat, pentru că nu m-a căutat nimeni de acolo", a declarat Viţelaru.

Andrei Viţelaru nu a acceptat în primă instanţă să îşi prelungească înţelegerea cu Ceahlăul Piatra Neamţ, pentru că salariul oferit i se părea prea mic.

Jucătorul a fost trimis la echipa a doua, iar preşedintele CA al clubului, Viorel Mestecăneanu, a demarat negocierile cu Rapid pentru transferul său, dar, în cele din urmă, acestea nu s-au concretizat.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:31 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gafita: "Roman, prietenul meu"

Ceahlaul joaca diseara la Brasov in meciul contra liderului Ligii I intr-un meci care conteaza pentru etapa a VI-a. Disputa va fi si un prilej de intilnire intre doi fosti colegi la juniori, nemteanul Cristinel Gafita si brasoveanul Mihai Roman, nimeni altul decit ultima gaselnita a nationalei tricolore pentru postul de mijlocas dreapta.

"Am ocazia sa ma vad si cu Roman la acest meci", a spus Cristi Gafita, atacantul Ceahlaului, cu o zi inainte de joc. "Am fost impreuna la juniori la Radauti, dar am si jucat fotbal in timpul liber, pentru ca localitatile noastre natale sint aproape. La 3- 4 kilometri una de cealalta", a povestit Gafita. Trebuie spus ca Roman este din Putna, iar Gafita din Vicovu de Jos, ambele localitati din nordul judetului Suceava.

Meciul FC Brasov - Ceahlaul va fi astazi, 11 septembrie, de la ora 21:30, in direct pe GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:32 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Neînvinşii între ei

Ceahlăul joacă în această seară pe terenul liderului Ligii I, FC Braşov. Partida opune o echipă neînvinsă în deplasare de la începerea campionatului şi una care nu a mai pierdut acasă de aproape doi ani. "Este, poate, cea mai experimentată echipă din Liga I", spun pietrenii despre adversarii lor, în timp ce braşovenii iau foarte în serios formaţia pietreană, chiar dacă este nou promovată.

"Nu mai există echipe mici", şi-a avertizat antrenorul Viorel Moldovan jucătorii.

Pietrenii consideră Braşovul un lider surprinzător, iar principalul merit este al fostului principal, Răzvan Lucescu, actualul selecţioner al Romaniei.

"Noi sperăm că vom face un meci foarte bun. Faptul că cei de la Braşov sînt pe locul întîi ne motivează. Sper să avem o atitudine care să ne permită să venim cu puncte din această deplasare", a declarat Marius Onciu, unul dintre debutanţii Ceahlăului în Liga I.

În aşteptarea primului meci ca titular, mezinul lotului, George Sofronie, este convins că echipa sa nu este de neînvins doar pe alte terenuri.

"Nu putem spune că este Ceahlăul mai bună în deplasare. Am avut poate şi neşansă cu Steaua şi Pandurii. Am pierdut din cauza unor greşeli copilăreşti", a declarat tînărul jucător, care a debutat în Liga I chiar în prima etapă, intrînd pe teren spre finalul jocului cu Steaua.

Ceahlăul va fi sigur altul în meciul de la Braşov cel puţin în privinţa lotului. O schimbare este certă în unsprezecele de start, au spus chiar antrenorii, dar aceştia se vor decide şi în funcţie de forma jucătorilor reveniţi de la loturile naţionale.

Cea mai mare incertitudine planează asupra lui Eugen Cebotaru. Acesta nu a jucat pentru Moldova nici miercuri seară, contra Greciei. Revenit joi noapte la Piatra Neamţ, mijlocaşul s-a pregătit separat ieri, dar face parte din lotul deplasat la Braşov. În calculele antrenorilor nu intră, în schimb, portarul George Savu, înlocuit cu tînărul Alexandru Hărăguţă.

Titular cu Pandurii, brazilianul Fabbron a ratat un penalty şi va fi cel mai probabil rezervă la Braşov.

"Jucătorii nu au fost supăraţi pe Fabbron deoarece a ratat acel penalty", a precizat antrenorul Mihai Ionescu. "Atitudinea lui i-a deranjat mai mult. Nu trebuia să execute el, este ştiut, nu bate penalty jucătorul care îl obţine. Jucătorul a plătit însă pentru greşeala sa".

Lotul pietrean a plecat ieri după-amiază la Braşov. Partida dintre Ceahlăul şi liderul Ligii I se dispută în această seară şi contează pentru cea de a şasea etapă, din care se mai joacă, astăzi, Pandurii Tg. Jiu- CFR Cluj (ora 20, Digi Sport).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:35 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Mişu" Ionescu: "Locul Braşovului nu este întâmplător"

Mihai Ionescu, antrenorul principal al Ceahlăului vede în FC Braşov, adversara de astă-seară a jucătorilor lui, drept cea mai experimentată formaţie din Liga 1: "Pentru toată lumea semnifică o surpriză plăcută FC Braşov. Au un nucleu de jucători valoroşi, cu experienţă vastă în Liga 1 de pe la grupările unde au activat până acum. Chiar dacă Braşovul se bazează şi acum pe ideile tactice ale lui Răzvan Lucescu, postura de lideră nu este întâmplătoare".

"Principalul" Ceahlăului este de părere că Viorel Moldovan a avut prea puţin timp la dispoziţie să-şi pună în practică planul tactic. Ionescu îi creditează pe "stegari" cu prima şansă şi pentru că au puţine goluri primite pe terenul propriu, dar îi şi avertizează pe adversari. "În cele două săptămâni de pauză, am pus la punct planul de pregătire al acestui meci, sub toate aspectele".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:36 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-11-2009 03:36 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #27
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Fostul magazioner a sponsorizat echipa cu un rând de echipament

Până să-şi sporească zestrea de puncte în clasamentul Ligii 1, jucătorii Ceahlăului şi-au completat ...magazia cu echipament. Ieri, înaintea plecării lotului spre Braşov, în vederea partidei de astă-seară, oficialii echipei pietrene au primit un nou rând de echipament. Sponsor al acestei idei a fost Gelu Crăcană, de ani buni cel mai înfocat suporter al Ceahlăului şi cunoscut acum ca ofiţer de presă în cadrul clubului. Un echipament complet (tricou, şort şi jambieri) costă 180 de lei, dar lotul Ceahlăului a primit drept cadou un set complet de 22.

"L-am dat cu dragă inimă pentru că pe primul plan, la mine, rămâne clubul de fotbal Ceahlăul şi mai apoi familia. Dar asta nu înseamnă că-i desconsider pe cei dragi mie. N-am bani mulţi, că pe toţi i-aş investi în echipa asta. Iar până să le dau băieţilor acest rând de echipament, am mai contribuit la imaginea formaţiei noastre în multe cazuri", spune Gelu Crăcană.

Fost magaziner al clubului, dar acum patron al magazinului cu articole sportive de la stadion, acesta îşi varsă întreg profitul în vistieria grupării sale preferate.

"Nimic nu iau acasă, nici măcar de-o cărămidă. Şi poate că sunt singurul dintre angajaţii clubului care nu primeşte bani, suplimentar, pentru fiecare punct câştigat al echipei noastre. Tot ce câştig prin club, returnez echipei", mai spune Crăcană.

Cea mai mare bucurie a fanaticului Ceahlăului ar fi aceea ca noul echipament să aducă favoriţilor lui numai victorii în meciurile oficiale. Până să-şi vadă împlinit visul, Gelu Crăcană mai are ceva de făcut: să insereze numerele şi numele sponsorilor pe echipamentul pus la dispoziţia clubului. Managerul Florin Marin îşi doreşte ca elevii săi să joace chiar astă-seară în noul echipament, pe terenul liderei Ligii 1. Numai că echipamentul nou al echipei mai trebuie şi sfinţit. Prima variantă în respectiva idee ar fi Biserica Neagră din Braşov. Dacă timpul nu va permite şi rezolvarea acestei situaţii, atunci varianta rămâne să fie pusă în practică la următorul meci de "acasă", cu Gloria Bistriţa.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:38 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Cea mai activă vacanţă din toată Liga 1

În perioada celor două săptămâni de întrerupere a campionatului, ai noştri au avut parte poate de cea mai activă vacanţă competiţională, dintre toate celelalte competitoare ale Ligii 1. După înfrângerea cu Pandurii de "acasă", Forminte şi compania au stat o săptămână într-un cantonament cu încărcătură mare în plan fizic şi cu "porţii" duble de antrenamente zilnice. De luni, jucătorii Ceahlăului au revenit la programul normal, premergător jocului oficial.

Onciu recunoaşte diferenţa mare pe care a găsit-o în primul eşalon, după transferul de la Cetate Suceava, din liga secundă.

"Normal că este cu totul alt nivel. Cerinţele sunt altele, băieţii sunt mai disciplinaţi tactic, iar eu vreau să fac trecerea rapidă şi să mă adaptez «din mers». Nu ştiu dacă sunt la nivelul celorlalţi pe care i-am găsit aici în lot, dar fac eforturi mari ca să mă adaptez tuturor cerinţelor", declară mijlocaşul venit de la Suceava.

Braşovul joacă tot pe tactica lui Răzvan
Jucătorii Ceahlăului sunt hotărâţi să facă un meci bun la Braşov, chiar dacă vor avea în faţă o echipă foarte bine pregătită, bazată şi ghidată pe jocul tactic al actualului selecţioner, Răzvan Lucescu. În plus, despre tehnicianul de acum al "stegarilor", Viorel Moldovan, jucătorii lui Florin Marin consideră că acesta doar ştie să-i motiveze în plus.

Sofroni şi Onciu sunt doar doi dintre componenţii Ceahlăului ce consideră insuficiente punctele strânse de echipa lor în cele cinci partide din Liga 1.

"Nu doar că puteam reuşi mai mult de aceste patru puncte câştigate, ci am şi dovedit asta prin jocul nostru", spune mijlocaşul sucevean al pietrenilor. La rândul său, romaşcanul Sofroni pune acest handicap al nerealizărilor coechipierilor pe seama ghinionului ce s-a ţinut "ca scaiul" de ai noştri.

"Nu suntem mai buni «afară», ci am avut neşansă multă pe terenul propriu", este convins George.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
       

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:40 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Învoit pentru deplasarea la Braşov

Foarte posibil ca preşedintele Ceahlăului să nu ajungă astă-seară la meciul echipei sale, programat la Braşov. Viorel Măstăcăneanu traversează o perioadă dificilă în plan familial, situaţie creată de decesul cumnatului său.

"Fratele soţiei, care a stat mai mult pe la noi acasă fiind bolnav, a decedat. Acum sunt prins cu problemele înmormântării pe cap, aşa că nu ştiu dacă ajung până la urmă la Braşov, pentru meciul băieţilor. Însă mai bine de jumătate din suflet va rămâne lângă echipă. Sper şi îmi doresc foarte mult să nu pierdem acest meci important", a spus preşedintele Consiliului de Administraţie.

"Dacă se juca la noi meciul cu Austria, câştiga România"
Mulţi pietreni au fost plăcut surprinşi miercuri seară când l-au auzit pe şeful FRF, Mircea Sandu, anunţând că Piatra Neamţ poate fi următoarea gazdă a echipei naţionale de fotbal. S-a întâmplat după remiza tricolorilori noştri în faţa Austriei, într-un decor departe de aşteptările simpatizanţilor echipei României.

Şefii Ceahlăului n-au primit confirmarea oficială a respectivei idei, dar aşteaptă cu optimism răspunsul final al federaţiei şi selecţionerului, pentru a readuce naţionala sub Pietricica.

"Nu ne este clară această problemă, nici acum. Avem multe promisiuni, dar concret nimic. Şi aseară (n.n. miercuri seară) s-a vorbit cu Mircea Sandu (n.r. preşedintele FRF), însă nu ştiu să fi dat un răspuns ferm în această ipoteză de a se juca la Piatra Neamţ meciul cu Feroe", a declarat Viorel Măstăcăneanu.

Preşedintele CA de la FC Ceahlăul consideră că în situaţia în care arena "Municipalului" pietrean era aleasă drept gazda jocului de miercuri seară din preliminariile CM 2010, victoria tricolorilor era mai lesne de obţinut.

"Stadionul nostru ar fi fost plin şi nu doar cu două-trei mii de spectatori, câţi au fost în Ghencea. În plus, garantam o atmosferă ideală pentru obţinerea succesului băieţilor noştri şi puneam la dispoziţia echipei naţionale un teren excelent. Pe un gazon bun ca al nostru, le dădeam austriecilor două-trei goluri lejer, din prima repriză". Viorel Măstăcăneanu rămâne la părerea că rezultatul meciului România-Austria de miercuri seară a fost influenţat de starea proastă a terenului din Ghencea. În plus, şeful Ceahlăului a găsit o asemănare în prestaţia tricolorilor contra austriecilor şi dominarea francezilor din meciul cu România.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:41 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Cartea Ceahlăului e gata într-o lună

În cel mult o lună de zile, cartea care va sta la baza aniversării celor 90 de ani de la înfiinţarea FC Ceahlăul Piatra Neamţ va fi scoasă spre vânzare. Oficialii clubului pietrean de fotbal vorbesc de aproximativ 400 de exemplare care vor putea fi comercializate de la magazinul cu articole sportive de la stadion.

Întrucât cei din conducerea grupării şi-au dat OK-ul pentru apariţia ei, cartea, full color în toate cele 140 de pagini, a intrat la tipar de luni 7 septembrie. În ea vor fi regăsite aproape toate momentele, locaţiile şi personajeleimportante din întreaga istorie a echipei de fotbal pietrene. Diplome, trofee simbolice şi personalizate şi chiar medalii speciale se pregătesc şi acum pentru toţi jucătorii, antrenorii şi conducătorii ce-au contribuit la istoria fotbalistică a Ceahlăului. Costurile pentru apariţia tuturor exemplarelor cărţii aniversare ar însuma aproximativ 5.000 lei. Iar evenimentul festiv pentru cele 9 decenii de viaţă FC Ceahlăul este programat pentru 20 octombrie. Şase zile mai devreme de sărbătoarea omagială, conducerea grupării de pe Borzoghean, ca şi toţi nemţenii, vor să vadă prima reprezentativă naţională de fotbal a României jucând, iarăşi, la Piatra Neamţ, în meciul internaţional cu selecţionata Insulelor Feroe.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut