Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
09-12-2009, 01:41 AM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gheorghe Ştefan: "O să-l dau afară pe Florin Marin pentru că nu a scos echipa de pe teren"

Preşedintele de onoare al echipei Ceahlăul Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, a declarat, vineri, că îi va demite pe antrenorul Florin Marin şi pe directorul executiv Ioan Mironaş pentru că le-a cerut să scoată echipa de pe teren în timpul meciului de la Braşov, iar aceştia nu s-au conformat.

"O să îi dau afară şi pe Florin Marin, şi pe Ioan Mironaş, pentru că le-am zis să scoată echipa de pe teren şi nu au vrut să o facă, aşa că vor suporta consecinţele. Cât sunt eu la club trebuie să mă asculte, altfel pleacă acasă. Au zis că nu scot jucătorii, aşa că o să-i demit", a spus Ştefan la GSP TV.

Oficialul nemţenilor a afirmat că a cerut ca echipa să fie scoasă de pe teren din cauza arbitrajului tendenţios al centralului Ciprian Danşa: "Primul cartonaş galben al lui Ferariu a fost luat prea uşor, la fel şi cel de-al doilea. De penalty ce să mai zic, pentru că a fost o simulare clară. A fost o tendinţă clară împotriva noastră, arbitraj de Liga a III-a. Pentru ce ne-a făcut, acest arbitru trebuie să se ducă la DNA. Delegarea este şi ea dubioasă, nu ştiu cum ni l-a dat Vasile Avram. Acest individ nu are valoare şi nu e prima dată când face greşeli. E păcat că DNA-ul nu prea a băgat frica în arbitri, chiar şi după tot ce s-a întâmplat".

Ceahlăul Piatra Neamţ a pierdut, vineri, în deplasare, partida cu FC Braşov, scor 0-1, singurul gol al jocului fiind marcat de Robert Ilyeş din penalty. Nemţenii au criticat decizia arbitrului Ciprian Danşa de a acorda lovitură de la 11 metri la duelul dintre Dorel Zaharia şi Forminte, iar reluarile TV au arătat că a acordat penalty destul de uşor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 01:46 AM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Ferariu a fost eliminat prea uşor, iar la penalty a fost simulare"

Antrenorul Florin Marin a declarat, vineri, că jucătorul Constantin Ferariu a fost eliminat cu prea mare uşurinţă, iar la faza penaltiului a fost vorba de o simulare în meciul pe care Ceahlăul Piatra Neamţ l-a pierdut, în deplasare, în faţa formaţiei FC Braşov.

"Îmi felicit jucătorii pentru atitudinea pozitivă, indiferent de rezultatul final. Nu trebuie să uităm, totuşi, că am jucat în compania echipei de pe primul loc şi că, în prima repriză, ne-am creat foarte multe ocazii de a marca. Din păcate, aşa a fost să fie, să plecăm învinşi de aici. Nu comentez arbitrajul, dar, după părerea mea, Ferariu a fost eliminat cu mult prea multă uşurinţă, iar la penaltiul Braşovului a fost simulare. Asta e tot ce pot să spun despre arbitraj", a declarat Florin Marin.

Formaţia FC Braşov a învins, vineri, cu scorul de 1-0, echipa Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci disputat pe teren propriu, în cadrul etapei a VI-a a Ligii I, unicul gol al partidei fiind marcat de Robert Ilyeş, în minutul 77, din penalti.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:04 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 03:04 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #33
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Florin Marin: "Nu am scos echipa de pe teren pentru că m-am gîndit la sancţiuni"

Tehnicianul Florin Marin mărturiseşte că nu a dorit să se conformeze deciziei preşedintelui Gheorghe Ştefan de a scoate echipa de pe teren în meciul cu FC Braşov de frica sancţiunilor pe care ar fi fost nevoită să le suporte echipa.

"Dacă sînt supărat în acest moment, este din cauza rezultatului. Nu am discutat încă nimic cu domnul Gheorghe Ştefan, nu ştiu ceva despre vreo decizie a dînsului. Dacă spune că ne va demite pe mine şi pe domnul Mironaş, asta e din cauza faptului că nu am dorit să scoatem echipa de pe teren, aşa cum ne-a cerut. Nu puteam să facem asta, ne-am gîndit la sancţiuni, nu vroiam ca echipa să aibă de suferit. Domnul Ştefan hotărăşte dacă mă va demite, eu voi rămîne oricum în relaţii bune cu dînsul, am colaborat atîţia ani şi ne respectăm reciproc. Dacă voi pleca de la Ceahlăul, o fac cu inima împăcată. Am muncit mult să creez această echipă cu jucători tineri", a spus Florin Marin pentru gsp.ro.

În cazul în care jucătorii Ceahlăului ar fi părăsit terenul înainte de expirarea timpului regulamentar, Regulamentul Disciplinar al LPF prevedea următoarele sancţiuni pentru gruparea nemţeană:
- meci pierdut cu 3-0
- 5 puncte penalizare
- o sancţiune pecuniară de ordinul zecilor de mii de lei noi


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:05 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Ioan Mironaş: "Am fi fost penalizaţi cu 5 puncte dacă scoteam echipa de pe teren"

Directorul sportiv al Ceahlăului, Ioan Mironaş, spune că nu a fost nici el informat oficial de faptul că ar fi demis.

"Nu am primit o hârtie oficială din partea clubului legată de o demitere. Dacă am fi scos echipa de pe teren, atunci am fi fost penalizaţi cu cinci puncte în clasament şi cu o amendă consistentă în bani", a spus Ioan Mironaş.

Preşedintele onorific al Ceahlăului, Gheorghe Ştefan, a anunţat că îi va demite pe tehnicianul Florin Marin şi pe directorul sportiv Ioan Mironaş, după ce aceştia au refuzat să scoată echipa de pe teren în meciul cu FC Braşov (0-1), în urma unei decizii controversate a arbitrului Ciprian Danşa.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 03:12 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gheorghe Ştefan: "Vasile Avram e mai rău decît Costică Vîlcea!"

Patronul nemţenilor, Gheorghe Ştefan a luat foc după maniera de arbitraj avută la meciul de ieri de la Braşov de către Ciprian Dansa din Oradea. După ce braşovenii au reuşit să obţină un penalty din punctul lui Ştefan "inexistent" acesta crede că totul "este făcut special împotriva Ceahlăului".

"Toată brigada de ieri a fost împotriva noastră din primul minut şi am fost sigur că nu avem nici o şansă să cîştigăm acest meci împotriva Braşovului. Este 100% o delegare la comandă, o delegare care să ne facă rău! E clar că avem nevoie de tragere la sorţi pentru a desemna cine să conducă meciurile şi să nu mai fie puse de x sau y de la CCA. Vasile Avram nici nu are demnitatea să răspundă la telefon. L-am sunat de atîtea ori, dar asta e n-am ce să-i fac. Din punctul meu de vedere Vasile Avram e mai rău decît Costică Vîlcea! Gata, m-am săturat de hoţia din campionatul nostru", a spus Gheorghe Ştefan pentru GSP.RO

"Dacă un arbitru este recuzat de 5 cluburi, să fie retrogradat"
Nemulţumit după prestaţia brigăzii de arbitri de la meciul Braşov-Ceahlăul, preşedintele nemţenilor, Gheorghe Ştefan vine cu o propunere pentru toate cluburile din campionatul intern în ceea ce priveşte delegarea cavalerilor fluierului la meciurile din Liga I, şi nu numai.

"Eu n-am nevoie de Dansa să mai mă arbitreze niciodată! Mă uit şi la Rapid, i-a furat Ionel Popa şi acum Avram l-a delegat după suspendare tot la un meci al Rapidului. Este incredibil ce se întîmplă în arbitrajul românesc. M-am săturat să băgăm bani şi să fim umiliţi şi să nu mai conteze nimic din ceea ce spunem. Eu l-am recuzat pe Popa ăsta din Paşcani, şi în special pe ăia care sînt din Iaşi sau de pe lîngă Iaşi. Nu vreau să mă arbitreze ei niciodată! O să propun ca de azi înainte dacă un arbitru este recuzat de cel puţin cinci cluburi, acesta să fie retrogradat în eşalonul inferior, şi tot aşa. Să vedem dacă o să mai greşească şi o să mai facă ceva intenţionat. Sînt sătul de arbitraje şi delegări la comandă!", a tunat Ştefan.

"Dacă Marin n-a avut curajul să facă ce i-am cerut, să-şi ia hainele şi să plece!"
Gheorghe Ştefan are de gînd să nu-şi schimbe decizia de a-i demite pe Florin Marin şi pe Mironaş de la cîrma echipei, după ce aceştia au refuzat să scoată echipa de pe teren, în meciul pierdut vineri seară împotriva celor de la FC Braşov.

"Chiar dacă am vorbit la nervi imediat după meci, nu o să-mi schimb decizia de ai demite pe cei doi. N-am nevoie de Florin Marin atîta timp cît eu i-am cerut să scoată echipa de pe teren. M-am săturat să fiu bătaia lor de joc în clubul ăsta! Marin şi cu Mironaş trebuiau să facă ce le-am zis eu. N-au avut demnitatea să scoată echipa de pe teren, să plece, n-am nevoie de ei la club. Gata! Îmi ajunge, să plece! Dacă Marin n-a avut curajul să facă ce i-am cerut, să-şi ia hainele şi să plece! Nu o să am nevoie de ei, o să mă gîndesc zilele astea şi o să văd cine o să vină antrenor. Oricum, Florin Marin nu mai are ce căuta la echipă, pentru că eu nu pot să lucrez cu oameni care n-au demnitate şi nu ascultă ce le zic, atunci cînd simt să nu avem nici o şansă din cauza arbitrilor. Asta e, o să vină sigur cineva săptămîna viitoare!", a încheiat furibund preşedintele "de onoare" al Ceahlăului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 02:26 PM
Mesaj: #36
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Florin Marin, demis oficial de la Ceahlăul

Daniel Conţescu
Duminică, 13 Septembrie 2009
Antrenorul Florin Marin a fost demis în această dimineaţă, oficial, de către clubul de fotbal Ceahlăul Piatran-Neamţ, la trei zile după meciul pierdut de gruparea moldovă în faţa celor de la FC Braşov, scor 0-1.

Anunţul a fost făcut, în vestiar, de fostul „secund” Mihai Ionescu, promovat interimar după demiterea lui „Flocea”. Florin Marin a fost îndepărtat fiindcă a nesocotit ordinul dat de Gheorghe Ştefan - „Pinalti” de a retrage echipa de pe teren.

Primarul nemţean fusese nemulţumit de faptul că „centralul” Danşa acordase gratuit lovitura de la 11 metri din care s-a marcat unicul gol al partidei. Viitorul „principal” al echipei de sub Pietricica va fi un tehnician italian, numele vehiculate fiind cele ale lui Giuseppe Giannini şi Roberto Landi.
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 07:41 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Costel Enache va asigura interimatul după demiterea lui Florin Marin

Antrenorul secund al formaţiei Ceahlăul, Mihai Ionescu, a declarat, duminică, după şedinţa avută cu jucătorii moldoveni, că tehnicianul Costel Enache, fost la Laminorul Roman, a fost numit interimar la echipă, după ce Florin Marin a fost demis din funcţie.

"Domnul preşedinte Gheorghe Ştefan a anunţat că de duminică Florin Marin nu mai este managerul clubului. Până când va fi numit un alt manager sau antrenor principal, intermatul va fi asigurat de antrenorul Costel Enache, de la Laminorul Roman, care va fi ajutat de mine, Costel Ilie şi Radu Lefter, antrenor cu portarii", a spus Ionescu.

Acesta a mai explicat că absenţa preşedintelui de onoare Gheorghe Ştefan şi a lui Viorel Mestecăneanu, preşedintele Consiliului de Administraţie de la şedinţa cu fotbaliştii este una motivată: "Ambii l-au însoţit pe preşedintele Traian Băsescu la Roman"..

Conducătorul grupării nemţene, Gheorghe Ştefan, a declarat după meciul pierdut de Ceahlăul cu 0-1 în deplasare cu FC Braşov că îi va concedia pe Florin Marin şi Ioan Mironaş deoarece nu i-au respectat indicaţiile de a scoate echipa din teren ca urmare a deciziilor arbitrului Ciprian Danşa.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 03:08 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Florin Marin: "Plec cu inima împăcată, sper ca munca mea să fie dusă mai departe"

Tehnicianul Forin Marin a declarat, luni, că şi-a reziliat contractul pe cale amiabilă cu Ceahlăul Piatra Neamţ, grupare pe care antrenorul a reuşit s-o promoveze în Liga I, ediţia 2009-2010.

"Plec cu inima împăcată, am reuşit să formez o echipă tânără, cu care am promovat în prima ligă, deşi nimeni nu se aştepta să reuşim acest lucru încă din primul an. Sper ca munca mea să fie dusă mai departe", a spus Florin Marin, care şi-a luat la revedere de la foştii săi jucători la finalul ultimului antrenament pe care l-a condus luni dimineaţă din postura de antrenor al grupării Ceahlăul Piatra Neamţ.

Conducătorul grupării nemţene, Gheorghe Ştefan, a declarat după meciul pierdut de Ceahlăul, scor 0-1, în deplasare cu FC Braşov, că îi va concedia pe Florin Marin şi pe directorul executiv, Ioan Mironaş, deoarece nu au scos echipa de pe teren în urma deciziilor arbitrului Ciprian Danşa, care în opinia oficialului a defavorizat clar formaţia sa.

În ceea ce-l priveşte pe Mironaş, preşedintele de onoare al grupării de sub Pietricica a declarat că acesta nu a mai fost concediat, ci doar "retrogradat o treaptă mai jos, în funcţia de director sportiv".

De asemenea, Gheorghe Ştefan a declarat că tehnicienii italieni Roberto Landi şi Giuseppe Giannini sunt vizaţi pentru a prelua banca tehnică a nemţenilor. Astfel, interimatul va fi asigurat de Mihai Ionescu şi Costel Ilie, în timp ce Radu Lefter se va ocupa de pregătirea portarilor.

În aceste condiţii, tehnicianul Costel Enache, fost la Laminorul Roman, nu va mai veni la echipă, aşa cum anunţase duminică Mihai Ionescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 05:19 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gheorghe Ştefan: "Mergem înainte!"

În ciuda neşansei de care propria-i formaţie a avut parte în ultimele două etape ale turului de până acum în Liga 1, preşedintele de onoare al Ceahlăului, le-a transmis jucătorilor lui: "Mergem înainte!". Boss-ul de pe Borzoghean ştie că şansa şi neşansa fac parte din joc şi poate că altădată soarta îi va surâde.

"Băieţii joacă bine, echipa se leagă, dar totul pare în zadar atât timp cât nu facem punctele necesare pentru clasament. Nu reuşesc să-i motivez pe jucători să o bage-n poartă", a mai spus Gheorghe Ştefan.

Ştefan şi-a demis antrenorul şi directorul
Nu doar punctele au rămas departe de tabăra Ceahlăului, la capătul jocului de vineri cu Braşovul. Managerul Florin Marin, dar şi directorul executiv Ioan Mironaş au fost anunţaţi disponibilizaţi din staff-ul pietrean. Soarta celor doi pare că s-a hotărât în chiar momentele trecute imediat după dictarea penaltyului de către arbitrul Danşa, în meciul de la Braşov. În minutul 76, Zaharia de la gazde a căzut teatral în careul advers, în faţa lui Forminte, solicitând şi primind lovitura de pedeapsă. Nervos la culme pentru decizia "centralului", într-o fază ca multe altele din timpul jocului şi care de cele mai multe ori rămâne nesancţionată, Gheorghe Ştefan, a ţinut să-şi scoată echipa afară de pe teren. Boss-ul Ceahlăului, era hotărât să protesteze, astfel, la nedreptatea care considera că i s-a făcut. Imediat, "Pinalty" a pus mâna pe telefon, transmiţându-le decizia sa oficialilor echipei de pe bancă. Conştienţi că riscă nu doar o amendă usturătoare, ci chiar şi penalizarea echipei cu cinci puncte în clasament, Florin Marin şi Ioan Mironaş s-au gândit că supărarea şefului lor va trece şi că nu-şi pot permite să rişte multe în detrimentul echipei. Aşa că au lăsat ca lucrurile în voia soartei.

După meci, şeful Ceahlăului tuna la adresa celor doi. "O să-i dau afară şi pe Florin Marin şi pe Mironas, căci le-am spus să scoată echipa de pe teren. Nu au scos-o şi au zis că suportă consecinţele. Să plece acasă, dacă nu mă ascultă", a anunţat Ştefan.

Gheorghe Ştefan rămâne ferm pe hotărârea luată: "Decizia mea este că cei doi trebuie să plece!"
Nici sâmbătă la amiază, conducătorului formaţiei nemţene nu-i trecuse supărarea pentru că hotărârea sa de a retrage echipa de pe teren la Braşov, fusese încălcată.

"Decizia mea este că domnul Florin Marin şi domnul Mironaş trebuie să plece din club. Am nevoie de oameni curajoşi, care să poată răspunde la soluţiile ce le aduc eu. Nu accept la club oameni care îmi încalcă hotărârea", a spus Gheorghe Ştefan, hotărât să-i demită pe cei doi oficiali de la FC Ceahlăul.

Patronul grupării pietrene de fotbal şi-a explicat inclusiv dorinţa iniţială, pe care a vrut-o pusă în practică vineri seară la Braşov, de a-şi scoate echipa de pe teren.

"Ce doream eu era o măsură de protest faţă de maniera ostilă de arbitraj. Trebuia să tragem un semnal de alarmă. Arbitrul şi-a bătut joc de noi. A fost tendinţă clară pentru că mai multe au fost fazele în care am fost dezavantajaţi de arbitraj", a explicat Gheorghe Ştefan.

Nici "Pinalty" nu-şi dorea echipa scoasă, de tot, de pe teren
Şeful Ceahlăului, Gheorghe Ştefan, a confirmat ideea că nu a avut nici un moment în minte să rişte sancţiuni şi amenzi drastice pentru propria-i formaţie, la faza care a stabilit scorul final în meciul de vineri seară la Braşov. Când le-a cerut managerului Florin Marin şi dirctorului Mironaş să soată echipa de pe teren, "Pinalty" se gândea doar pentru un interval scurt de timp.

"Dacă ieşeau băieţii noştri de pe teren, arbitrul trebuia să acorde, prin regulament, trei minute pentru revenirea lor. Repet, dovedeam astfel o măsură de protest faţă de nedreptatea care ni se făcuse. Nici eu nu doream să-i scot de tot de pe teren, căci ştiam ce riscam: amendă mare şi puncte penlizare în clasament. Dar dacă echipa ieşea două minute şi jumătate de pe teren şi revenea mai apoi, nu murea nimeni", a explicat Gheorghe Ştefan.

Pe banca tehnică rămân colaboratorii lui "Flocea"
Surse din cadrul clubului pietrean de fotbal Ceahlăul susţin că ieri dimineaţă, înaintea refacerii şi a antrenamentului echipei, "principalul" Mihai Ionescu le-a comunicat jucătorilor faptul că managerul Florin Marin nu mai este oficialul formaţiei. Până la numirea noilor ordine, de conducerea tehnică şi antrenamentele Ceahlăului vor răspunde cei care i-au fost colaboratori lui Florin Marin în acest mandat cu numărul cinci, la Piatra Neamţ. "Mişu" Ionescu rămâne antrenorul principal, în vreme ce Radu Lefter şi Costel Ilie îşi păstrează postura de "secunzi".

"Deocamdată rămânem cu băieţii noştri", a întărit preşedintele de onoare Gheorghe Ştefan.

Urmează "Principele" Giannini?
Mult timp, locul managerului Florin Marin nu va rămâne liber în stafful grupării pietrene de primă ligă. Gheorghe Ştefan a şi confirmat, sâmbătă, că se gândeşte serios la o nouă opţiune pentru conducerea tehnică a propriei echipe.

"Am dat «sfoară» prin străinătate, în acest sens. Dar deocamdată nu vreau să spun mai multe asupra acestui capitol. Vreau să văd cum se descurcă băieţii noştri ca antrenori".

Pe lista neoficială a conducătorilor de la FC Ceahlăul figurează, se pare, inclusiv numele italianului Giuseppe Giannini, fostul jucător de la AS Roma. Fogia şi San Benedecto au fost echipele pe care Gianini le-a antrenat în Italia, la începutul carierei sale. În România, "Principele", cum era numit de tiffosi romani, a mai pregătit pe FC Naţional şi FC Argeş, la ultima grupare devenind şi cel mai bine plătit antrenor din România, în 2006. Ultima dată, Giannini fusese cunoscut ca antrenor al formaţiei italiene din serie B, Gallipoli Calcio.

Florin Marin: "Nu m-a înştiinţat nimeni de demitere. Vin la programul echipei!"
Tehnicianul Florin Marin a declarat, sâmbătă, ca oficialii Ceahlăului nu i-au comunicat faptul că ar fi fost fost demis din fucnţia de manager general la FC Ceahlăul. Mai mult, acesta a spus că astăzi se va prezenta la Piatra Neamţ pentru a conduce antrenamentele echipei.

"Nu mi-a comunicat nimeni că aş fi fost demis. Luni voi reveni la Ceahlăul, la antrenamente. Îmi felicit jucătorii pentru atitudinea pozitivă din meciul de la Brasov, indiferent de rezultatul final. Nu trebuie să uităm, totuşi, că am jucat în compania echipei de pe primul loc şi că, în prima repriză, ne-am creat foarte multe ocazii de a marca. Din pacate, aşa a fost să fie, să plecăm învinşi".

Florin Marin n-a dorit să comenteze arbitrajul, dar susţine că eliminarea lui Ferariu pentru cumulul cartonaşelor galbene a fost uşor acordată. Mai mult, în faza penaltyului din care Braşovul a deschis scorul, Marin rămâne convins că a fost simulare la Zaharia. "s-a vâzut de departe că aşa a fost în acea fază. I-am spus asta arbitrului, după meci". Ieri şi sâmbătă, managerul Ceahlăului a avut telefonul închis, dar se pare că va fi aşteptat la Piatra Neamţ să-şi încheie conturile cu formaţia pe care a promovat-o în vară din liga secundă.

Nici directorul executiv n-a primit hârtie oficială de demitere
Şi directorul Ioan Mironaş era străin de hotărârea şefilor FC Ceahlăul în privinţa sa, după meciul şi evenimentele acestuia, vineri seară, la Braşov.

"Nu am primit o hârtie oficială din partea clubului, act care să mă informeze de demitere. Dacă am fi scos echipa de pe teren, atunci am fi fost penalizaţi: cinci puncte în clasament şi cu o amendă consistentă în bani", a explicat Ioan Mironaş, decizia de a nu scoate echipa de pe teren la indicaţiile patronului său, Gheorghe Ştefan.

Directorul executiv al Ceahlăului s-a mai aflat într-o postură similară, la finele turului Ligii 1 în ediţia 2007-2008. Atunci, Consiliul de Administraţie de la FC Ceahlăul hotărâse demiterea lui Ioan Mironaş din funcţie, asemeni celei a preşedintelui executiv de la acea vreme, Grigore Sichitiu. La reluarea pregătirilor pregătită atunci de Viorel Hizo, directorul Mironaş s-a întors la birou, explicând senin: "Am fost în vacanţă, niciodată dat afară de aici". Mulţi se aşteaptă ca Ioan Mironaş să revină şi de această dată, repede, la biroul său din cadrul FC Ceahlăul. Tocmai pentru că rămâne o persoană cu multe atribuţiuni, indispensabilă, la gruparea pietreană de fotbal.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 05:20 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Viciere clară de rezultat"

Preşedintele Ceahlăului a pus înfrîngerea de la Braşov pe seama arbitrajului, pe care l-a catalogat "scandalos" şi "catastrofal". Înainte de a acorda un penalty gratuit gazdelor, centralul Ciprian Danşa a mai greşit flagrant de două ori împotriva pietrenilor, acuză Viorel Măstăcăneanu. O dată pentru că nu l-a eliminat pe Zaharia, pentru simulări repetate, apoi i-a arătat foarte uşor cartonaşul roşu lui Ferariu, în min. 65, cînd fundaşul nemţenilor a primit al doilea avertisment. Chiar şi în inferioritate numerică, Ceahlăul nu ar fi pierdut la Braşov, vineri seară, dacă gazdelor nu li se acorda un penalty, consideră conducătorul grupării pietrene.

"A fost viciere clară de rezultat", declară Viorel Măstăcăneanu. "Mai erau 14 minute, iar noi ne aflam sub presiune, dar am fi rezistat. Un arbitru cum este Danşa nu are ce căuta în fotbal. A fost o catastrofă de arbitraj".

Viorel Măstăcăneanu nu a vrut să se pronunţe asupra demiterii mana­gerului Florin Marin şi aşteaptă să mai aibă o discuţie cu preşedintele de onoare, Gheorghe Ştefan, decis să renunţe la antrenor.

"Nu pot spune că exista o stare de nemulţumire în privinţa antrenorului. A fost o decizie de moment. Tensiune este, însă, la club, din cauza acestor ghinioane. Am pierdut meciuri din care am fi putut obţine rezultate favorabile", a mai declarat preşedintele Ceahlăului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut