Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Argeş Piteşti
09-10-2009, 04:47 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Suporterii alb-violeţi au scos echipa la vânzare

Faptul că au ajuns să-şi pună ceasul să sune pentru a-şi vedea echipa evoluând în liga secundă i-a nemulţumit la culme pe fanii lui FC Argeş. În ultimele săptămâni, în mai multe locuri din Piteşti suporterii piteşteni au scris mesaje de “îndemn” la adresa familiei Penescu, pentru a vinde echipa. Cum acest lucru nu s-a întâmplat, iar echipa lor nu se descurcă prea bine nici în meciurile cu echipe semi-anonime, ultraşii alb-violeţi au intensificat campania de vopsire a pereţilor cu mesaje care să pună presiune pentru vânzarea echipei. Astfel, miercuri noaptea suporterii au mâzgălit sediul PSD Argeş mesajele "Afară cu Penescu" şi "Luaţi-i echipa!". Suporterii nu s-au oprit aici, ci… la sediul clubului, pe strada Armand Călinescu, la intrarea căruia au scris "De vânzare", mâzgălind şi numerele de telefon ale lui Cornel Penescu şi al fiului acestuia, Andrei.

"Să plece o dată!"
Acţiunile suporterilor de la FC Argeş au venit la doar două zile după ce câţiva dintre ei au zgâriat maşina fostului fotbalist alb-violet Cristi Tănase, transferat în această vară la echipa Steaua Bucureşti. Fiind în recuperare, acesta a venit la Piteşti pentru a-şi vizita foştii coechipieri. A avut şi o discuţie mai aprinsă cu câţiva fani, care l-au făcut "trădător". I-a ignorat şi, după ce câteva minute a intrat la un vestiar, la întoarcere şi-a găsit maşina, un Audi, zgâriată pe capotă, cu mesajul "M..e Steaua". Fotbalistul trebuie să scoată acum cam 1.500 de euro pentru a-şi reface vopseaua.

Unul dintre fanii piteşteni a dezvăluit şi motivele pentru care fanii argeşeni au devenit atât de radicali, mai ales că galeria locală nu este cunoscută pentru acte de vandalism. "Vom pune o presiune din ce în ce mai mare, pentru ca familia Penescu să plece de la echipă, să o vândă. Nu mai au nici bani să o ţină, PIC-ul este aproape de faliment, iar echipa merge tot mai prost. Poate o dată şi o dată îi vor ieşi figurile din cap şi să plece o dată", ne-a declarat unul dintre ultraşii care au participat la "acţiunile" de săptămâna trecută.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 02:59 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Patronul echipei FC Argeş a fost trimis în judecată pentru dare de mită, în dosarul "Pic"

Gheorghe Penescu, patronul echipei FC Argeş, a fost trimis în judecată în calitate de acţionar la SC Pic SA şi asociat la alte două firme, pentru dare de mită şi instigare la infracţiunea de fals intelectual săvârşit în legătură directă cu infracţiunea de dare de mită, anunţă DNA.

Totodată, DNA Piteşti i-a trimis în judecată şi pe Gheorghiţă Pieca, administrator la Pic SA, SC Muntenia Aliment SRL Piteşti şi SC Pic Distrib SRL (fostă Oniţa SRL) - la ultimele două fiind asociat Penescu - pentru dare de mită şi pentru fals intelectual săvârşit în legătură directă cu infracţiunea de dare de mită, pe Nicuşor Liviu Mîrţoiu, comisar superior în cadrul Gărzii Financiare – Secţia Argeş, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de luare de mită, fals intelectual săvârşit în legătură directă cu infracţiunea de luare de mită şi pe Iulian Popescu, comisar superior în cadrul Gărzii Financiare – Secţia Argeş, în sarcina căruia s-au reţinut infracţiunile de luare de mită, fals intelectual în legătură directă cu infracţiunea de luare de mită.

Conform rechizitoriului, "la data de 20 martie 2007, inculpaţii Mîrţoiu Liviu Nicuşor şi Popescu Iulian care, în calitate de comisari superiori ai Gărzii Financiare – Secţia Argeş, au primit efectiv suma de 1.000 lei fiecare de la inculpatul Pieca Gheorghiţă, la cererea inculpatului Penescu Gheorghe Cornel, în scopul de a efectua un control superficial în urma căruia să se evite constatarea adevăratelor încălcări ale normelor legale şi implicit neaplicarea sancţiunilor corespunzătoare la cele două firme controlate, SC Muntenia Aliment şi Oniţa SRL. Cei doi comisari ai Gărzii Financiare au întocmit un proces verbal datat 26 martie 2007 în care au inserat, în legătură cu firmele controlate, date nereale omiţându-le, cu ştiinţă, pe cele reale, proces-verbal care a fost semnat şi de inculpatul Pieca Gheorghiţă".

Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Argeş.

Reamintim că pe 25 iunie 2009, Gheorghe Penescu şi Gheorghiţă Pieca au fost trimişi în judecată într-un dosar separat pentru infracţiuni de corupţie, "inculpatul Penescu Gheorghe Cornel aflându-se în stare de arest preventiv în acea cauză penală", conform DNA.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 09:34 AM
Mesaj: #13
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Fără Tameş la Craiova

FC Argeş va juca sâmbătă în deplasare la nou promovata Gaz Metan CFR Craiova: "Ne aşteaptă un meci împotriva unei echipe nou promovate care a început destul de bine acest campionat, am văzut că au eliminat din cupă şi pe Drobeta Turnu Severin. Au un antrenor bun care a fost secundul lui Napoli la Craiova, este vorba de Gane. Probabil că este un antrenor modern care va încerca să îşi impună un anumit stil de joc. Până acum am văzut ca a reuşit" , a declarat Ionuţ Badea.

Tehnicianul alb-violet spune că moralul echipei a crescut după victoria de pe teren propriu cu Minerul Lupeni: "Noi în schimb va trebui să fim foarte concentraţi. Este un meci în deplasare, un meci în care putem câştiga cele trei puncte pentru a ne îndeplini obiectivul."

Alb-violeţii fără Tameş
Pentru partida cu Gaz Metan, antrenorul Ionut Badea nu va putea conta pe Iulian Tameş, unul dintre cei mai buni jucători ai grupării alb-violete: "Am doi jucători indisponibili: este vorba de Adrian Iordache în continuare în recuperare după operaţie şi Iulian Tameş care este suspendat după cumul de cartonaşe. O incertitudine este şi aparţia lui Daniel Bălaşa care a suferit la ultimul antrenament o accidentare uşoară." a declarat tehnicianul argeşenilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 11:19 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Badea: "Arbitrii fluieră doar împotriva Argeșului"

Cu patronul în puşcărie şi retrogradată în Liga a II-a, FC Argeş este atacată din toate părţile.
În aceste condiţii, formaţia lui Ionuţ Badea s-a transformat în doar cinci etape dintr-o candidată clară la promovare într-o echipă de pluton a seriei a II-a. Tehnicianul argeșenilor caută disperat explicații pentru situația neagră în care se află echipa.

FC Argeş a suferit la Craiova al treilea eşec...
Am întâlnit o echipă entuziastă şi, din păcate, nu ne-au ieşit prea multe. Sunt dezamăgit totuşi să văd că unele faze sunt judecate într-un anumit mod de arbitri. Adică, dacă este vreun contact, arbitrii fluieră numai în favoarea adversarilor.

Cât de mult contează acest lucru pentru moralul jucătorilor piteşteni?
Foarte mult. Văzând aceste lucruri, jucătorii mei se irită şi nu reuşesc să-şi păstreze calmul deloc. Iar, în aceste condiţii, e greu să joci.

În afară de arbitri, care sunt celelalte cauze ale acestui debut slab?
Cauzele acestui start de sezon mai slab cred că sunt evidente. Sunt anumite frustrări, pentru că am ajuns cum am ajuns în Liga a II-a. Sunt şi unele probleme la nivelul conducerii, şi toate acestea s-au adunat. Suntem într-o situaţie foarte grea.

Credeţi că puteţi redresa echipa?
Este un început firav de sezon, dar cred că ne vom reveni. Trebuie să muncim, să ne vedem în continuare de treabă.

Rezultatele lui FC Argeş în Liga a II-a
FCM Tg. Mureş 1-2 (a)
FC Drobeta 1-0 (d)
CS Otopeni 0-3 (d)
Minerul Lupeni 2-0 (a)
Gaz M. Craiova 0-1 (d)

6 puncte a obţinut FC Argeş din 15 posibile în primele cinci etape ale acestui sezon

4 goluri a marcat echipa piteşteană în cinci runde, doar CFR Timişoara, FC Drobeta şi Minerul Lupeni având mai puţine goluri înscrise în seria a II-a

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 10:03 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Alb-violeţii sunt plătiţi cu bonuri valorice!

Situaţia incertă persistă în continuare la clubul alb-violet, atât la nivelul vestiarului cât mai ales la cel al conducerii. Cu restanţe salariale şi cu nori negri care planează asupra viitorului clubului, jucătorii au decis în sfârşit să ia atitudine.

Săptămâna trecută, înaintea meciului de la Craiova ei au refuzat să iasă la antrenament. Se plângeau de faptul că nu au cu cine să discute la club, nimeni nefiind interesat pe moment de soarta lor. Se pare că au fost umiliţi, fiindu-le plătite salariile în bonuri valorice la hypemarketul patronului. Au fost convinşi până la urmă de antrenorul Ionuţ Badea, care le-a promis o discuţie cu conducerea programată pentru ieri.

Jucătorii l-au aşteptat ieri la stadion pe Ilie Penescu, dar acesta dar acesta n-a venit. Ei au refuzat din nou să iasă la antrenament, în semn de protest faţă de nepăsarea arătată. Se pare că protestul va continua până la rezolvarea situaţiei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 10:04 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Au nevoie de victorie

După cinci etape disputate în liga a doua FC Argeş se află la şapte puncte de primele două locuri, care asigură promovarea. Alb-violeţii vor încerca să recupereze din acest handicap sâmbătă, când vor întâlni pe teren propriu pe FC Baia Mare.

"Este o partidă dificilă pentru că în afara adversarului direct mai avem un adversar mult mai puternic, este vorba de noi. La ora actuală suntem o echipă de divizia B, sperăm să schimbăm acest lucru prin jocurile care urmează să le facem. Este important pentru noi să câştigăm puncte pentru a ne îndeplini obiectivul, este o perioadă grea pentru noi însă sper ca împreună cu jucătorii să trecem de acest moment şi să ne batem pentru primele două locuri", a declarat Ionuţ Badea.

Alb-violeţii au trei înfrângeri, toate trei suferite în urma unor goluri primite în repriza a doua. Ionuţ Badea spune că acest lucru a fost cauzat de faptul că jucătorii săi au lăsat prea multe zone libere: "Important pentru noi este să tratăm fiecare meci în parte cu aceeaşi importanţă pentru că meciurile care le-am pierdut în reprizele a doua nu au fost aşa cum ar fi trebuit, am suferit mult la tranziţia dintre atac şi apărare, astfel ne-am deschis mai mult şi am oferit şansă adversarului să înscrie".

Partida FC Argeş - FC Baia Mare va fi arbitrată la centru de Ionel Ivan din Brăila, ajutat la cele două linii de Nicolae Dobrică din Rm Vâlcea şi Petruţa Iugulescu din Târgovişte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 08:05 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
FC Argeş îşi alege un nou preşedinte

În această seară, acţionarii lui FC Argeş, îşi vor alege un nou preşedinte al Consiliului de Adminsitraţie, după ce, Gheorghiţă Pieca, cel care a ocupat această funcţie a fost arestat.

Alegerea noului administrator al FC Argeş va avea loc în cadrul Adunării Generale a Acţionarilor clubului, prima întâlnire de acest gen de la preluarea clubului de către PIC. Pe ordinea de zi, se mai află şi situaţia bugetului clubului, la adunare urmând să participe şi reprezentanţi ai Consiliului Local, Primăriei şi Consiliului Judeţean, şi alţi acţionari.

După cum se ştie, la FC Argeş, firma PIC a lui Cornel Penescu este acţionar majoritar, deţinînd în jur de 80% din acţiuni, un procent foarte mic de acţiuni având însă şi autorităţile locale şi mai multe firme din Argeş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 01:40 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
"Tot noi vom promova în Liga I"

Atacantul lui FC Argeş, Adrian Iordache, va reveni în cîteva sãptãmîni pe teren. Fotbalistul alb-violet se recupereazã dupã ce, acum cîteva luni, a fost operat de menisc. Deşi echipa din Trivale a avut un start dezamãgitor de campionat, cel poreclit de colegi "Ţînţarul" este convins cã piteştenii vor reuşi sã îndeplineascã obiectivul, iar în sezonul urmãtor vor evolua din nou pe prima scenã fotbalisticã a ţãrii.

Adi, cum decurge recuperarea?
- Acum totul este ok. Am început alergãrile şi, în douã-trei sãptãmîni, cred cã voi fi apt de joc. Aştept cu mare nerãbdare sã revin pe teren şi sã ajut echipa sã îşi îndeplineascã obiectivul.

Care este explicaţia pentru parcursul slab din acest tur de campionat?
- Cred cã retrogradarea echipei în liga a doua ne-a afectat foarte mult, dar sînt convins cã ne vom reveni. Eu cred cã, dacã eram mai atenţi, rezultatele erau altele şi nu mai pierdeam meciurile din deplasare. Nu ne facem griji, pentru cã sezonul este la început şi avem timp sã recuperãm diferenţa de puncte dintre noi şi echipele din fruntea clasamentului. şi acum doi ani, cînd am retrogradat, am avut un start mai slab, dar ne-am revenit pe parcurs şi am terminat la 10 puncte diferenţã.

Suporterii sînt convinşi cã nu jucaţi, pentru cã nu vã primiţi banii la timp...
- Nu este aşa. Este adevãrat cã sînt probleme financiare şi cã mai au restanţe faţã de noi, dar noi vrem sã cîştigãm toate meciurile. Pe unele am putut, iar pe altele, nu. Este şi situaţia care e la club, dar eu sînt convins cã ne putem reveni.

Vã mai consideraţi favoriţi la promovare?
- Da. Tot noi sîntem favoriţi, pentru cã avem aceiaşi jucãtori de anul trecut, cu excepţia lui Cristi Tãnase, care a fost transferat la Steaua. Putem face faţã şi sînt convins cã tot noi vom promova.

Este o diferenţã de 7 puncte între voi şi primele douã locuri....
- Ştiu acest lucru şi trebuie sã tragem din greu pentru a recupera acest handicap. Trebuie sã cîştigãm tot de acum încolo şi sã nu ne mai împiedicãm. Eu sper ca, pe viitor, sã avem numai victorii.

Ai mai avut oferte şi de la alte echipe?
- Da. Înainte de începerea campionatului, mai multe cluburi s-au interesat de mine, dar nu am vrut sã plec, pentru cã vreau sã joc aici. Mai am contract cu FC Argeş încã trei ani şi vreau sã rãmîn la echipã.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 01:41 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Meciul revenirii?

Alb-violeţii încearcã şi ei mîine sã obţinã o victorie în deplasarea de la Oradea, ceea ce ar putea însemna revenirea la normal a echipei, dupã un început mai slab de campionat.

Cele douã echipe s-au mai întîlnit şi acum douã sezoane, cînd FC Argeş a promovat în Liga I, atunci piteştenii impunîndu-se cu 3-1 în deplasare şi cu 3-0 pe propriul teren. În acest campionat, Argeşul, antrenat de Ionuţ Badea, are trei victorii (1-0 la Drobeta Tr. Severin, 2-0 cu Minerul Lupeni şi 3-0 cu FC Baia Mare), dar şi trei înfrîngeri (1-2 cu Tg Mureş, 0-3 la Otopeni şi 0-1 la Gaz Metan Craiova). În momentul de faţã, FC Argeş ocupã în clasament locul 6, cu 9 puncte, în tip ce gazdele de mîine sînt pe poziţia a 9-a, cu 8 puncte. De altfel, bihorenii au debutat în noul sezon cu douã egaluri, 2-2 cu Jiul şi 0-0 la UTA, acestea fiind urmate de o înfrîngere cu U Cluj (0-1), o victorie la Arieşul Turda (3-2), o victorie cu Deva (3-0) şi o înfrîngere la Tg. Mureş (1-3). Orãdenii au mai jucat un meci în aceastã sãptãmînã, joi, în Cupa României, fiind învinşi, pe propiul teren, de Rapid, cu 2-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 01:42 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Voicu, fundaş dreapta

Badea are şi cîteva probleme de lot înainte de meciul de la Oradea. "Pe lîngã Adrian Iordache, mai avem şi alţi doi jucãtori indisponibili pentru acest meci. Mai întîi, este vorba despre Daniel Ghiţã. Acesta a suferit o leziune muscularã şi probabil cã va fi indisponibil pentru o perioadã de 12 zile. Nici Mircea Stan nu cred cã va juca, pentru cã are o problemã în familie. Este ceva personal. În aceste condiţii, este posibil ca pe postul de fundaş dreapta sã aparã Adrian Voicu".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut