Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Argeş Piteşti
09-26-2009, 01:42 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
UTA şi Cluj vor promovarea

Avansul pe care îl au în momentul de faţã UTA şi U Cluj faţã de FC Argeş nu îl îngrijoreazã deloc pe antrenorul piteştenilor.

"Este devreme sã spunem dacã situaţia din clasament se va menţine pînã la finalul sezonului. Oricum, atît UTA, cît şi U Cluj par a fi douã echipe foarte bine construite. Nu am apucat sã urmãresc aceste formaţii foarte mult. Doar pe U Cluj am urmãrit-o, iar acest lucru s-a întîmplat cînd meciul lor a fost transmis. Oricum, înaintea confruntãrilor directe, o sã am timp sã urmãresc şi aceste formaţii", a declarat Badea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-26-2009, 01:43 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
"Trei puncte ne-ar apropia de primele locuri!"

Antrenorul lui FC Argeş, Ionuţ Badea, crede cã echipa lui ar putea scoate un rezultat foarte bun la Oradea, acolo unde gazdele au de obicei prestaţii mulţumitoare pentru publicul spectator.

"Vom întîlni o echipã puternicã pe teren propriu. Ne aşteaptã un meci dificil în faţa celor de la FC Bihor Oradea. Oradea este un oraş cu ambiţie şi, cu siguranţã, cei de acolo îşi doresc lucruri mai importante. Noi am fãcut o partidã foarte bunã cu FC Baia Mare şi sper sã repetãm aceastã evoluţie şi la Oradea. Dacã am obţine o victorie la Oradea, aceasta ne-ar apropia de primele locuri în clasament, ceea ce ar fi foarte bine Este important sã rãmînem concentraţi şi ca jucãtorii sã fie conştienţi de importanţa fiecãrui meci. Un rezultat de egalitate sau o înfrîngere ne-ar afecta în mod negativ atît în clasament, cît şi din punct de vedere al moralului jucãtorilor. Oricum, noi nu ne gîndim decît la victorie şi vrem sã ne întoarcem de la Oradea cu toate cele trei puncte", a declarat Badea.

Principalul alb-violet şi-a fãcut bine temele înainte de acest meci, ştiind destul de multe lucruri despre adversari: "Vom întîlni o echipã ce va juca în sistemul 4-4-2. Au doi atacanţi foarte buni. Unul dintre ei este Lucaks, jucãtor pe care îl cunosc de la partida din urmã cu doi ani. În plus, ei se apãrã pe douã linii de cîte patru jucãtori, iar noi va trebui sã fim atenţi sã nu mai repetãm anumite greşeli şi sã valorificãm fiecare şansã pe care o vom avea".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 07:58 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
"Vrem să promovăm! Mă bucur că U a pierdut"

Antrenorul echipei piteştene, Ionuţ Badea, s-a arătat mulţumit de victoria înregistrată azi la Oradea.

"Am câştigat un meci important. Universitatea Cluj a pierdut, este bine pentru noi. Am avut un culoar favorabil, de care am ştiut să profităm. Îmi felicit jucătorii, mai ales pentru evoluţia din repriza a doua. FC Bihor are un joc bun, de calitate, se poate spune că am obţinut o victorie în faţa unei echipe redutabile. Nu spun ce le-am spus jucătorilor la pauză, dar mă bucur că au înţeles şi au avut puterea să întoarcă rezultatul. Obiectivul nostru este să promovăm", a spus Badea.

De remarcat că FC Argeş a fost însoţită duminică de un singur suporter la Oradea, acesta fiind păzit pe toată durata partidei de şase bodyguarzi!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 02:51 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Finanţatorul FC Argeş, Cornel Penescu, a fost trimis în judecată de DNA pentru a treia oară

Finanţatorul FC Argeş, Cornel Penescu, a fost trimis în judecată de Direcţia Naţională Anticorupţie, într-un nou dosar, în care este acuzat de dare de mită, alături de un fost inspector de muncă din cadrul ITM Argeş, acuzat de luare de mită, potrivit unui comunicat.

Potrivit comunicatului, în rechizitoriul procurorilor s-a reţinut faptul că, pe 14 noiembrie 2006, Cornel Penescu, în calitate de acţionar la SC PIC S.A., i-a promis inspectorului inspector de muncă la I.T.M. Argeş, Anghelina Florian, suma de 10.000.000 de lei vechi, pentru ca acesta să facă un control superficial la sediul S.C. PIC S.A., să nu constate adevăratele încălcări ale Codului Muncii şi, implicit, să nu aplice sancţiuni contravenţionale. Suma de bani promisă a fost remisă efectiv la data de 15 noiembrie 2006, arată procurorii anticorupţie.

Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Argeş.

Patronul echipei FC Argeş, Cornel Penescu, a fost trimis în judecată, pentru a doua oară, pe data de 11 septembrie, în calitate de acţionar la SC PIC SA şi asociat la alte două firme, pentru dare de mită şi instigare la infracţiunea de fals intelectual săvârşit în legătură directă cu infracţiunea de dare de mită.

Procurorii DNA Piteşti i-au trimis în judecată, în data de 25 iunie, pe Cornel Penescu, Gheorghe Constantin şi Florin Prunea, alături de alţi 11 inculpaţi, printre care cinci arbitri, în dosarul corupţiei din fotbal declanşat la jumătatea lunii aprilie.

Cornel Penescu se află în prezent închis la Penitenciarul Mărgineni, din judeţul Prahova, împreună cu Liviu Făcăleaţă, director general PIC şi cu Gheorghe Constantin, fostul preşedinte al Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA), fiind cercetaţi în stare de arest preventiv în dosarul corupţiei din fotbal.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-30-2009, 02:46 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Jucătorii lui FC Argeş au dat clubul în judecată

"Situaţia clubului este grea, dar eu îmi fac treaba mai departe la antrenamente şi la meciuri", spune antrenorul Ionuţ Badea.

Pentru că Iulian Tameş are de primit un miliard de lei vechi, iar Adrian Dulcea 314.000.000. Cei doi au dat clubul în judecată, şi urmează procesul, dar în aceaşi situaţie sunt toţi jucătorii de la F.C. Argeş, nu doar Tameş şi Dulcea.

Situaţia de criză este acută, deoarece clubul care trebuia să plătească asigurările şi CAS-ul fotbaliştilor nu a făcut-o şi nici nu are de gând să plătească. Vor urma procesele la Tribunalul Argeş.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 06:45 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Tudor Pendiuc şi Consiliul Local vor să ia echipa de la Penescu

Primarul municipiului Piteşti, Tudor Pendiuc, este un înfocat suporter al Argeşului. Aflat la al cicilea mandat la Primăria Piteşti, Pendiuc a mai salvat clubul FC Argeş în anul 1992, împreună cu Directorul Uzinei Dacia, Constantin Stroe, atunci când echipa retrogradase în Divizia B.

Acum, când FC Argeş este în criză, primarul vrea să se implice din nou pentru a readuce echipa fanion a Argeşului în prima ligă.

"Penescu ne-a promis că situaţia se va rezolva"
- Domnule primar, ştiţi că la FC Argeş este o situaţie foarte grea după arestarea patronului Cornel Penescu?

- Este adevărat, clubul este în criză, iar situaţii de redresare nu există în actuala formulă de organizare a clubului.

- Vă implicaţi în salvarea Argeşului ca în anul 1992?
- Asta vrem să facem, noi, Primăria şi Consiliul Judeţean Argeş, dar deocamdată studiem ce posibilităţi avem.

- În ce sens?
- Pentru a putea interveni,ar trebui să avem 50% din acţiuni. Acţionar majoritar cu peste 80% este firma lui Cornel Penescu, PIC. Noi şi Consiliul Judeţean avem doar 3-4%, deci nu avem pârghiile legale, deşi baza sportivă, Stadionul „Nicolae Dobrin”, este al nostru.

- Aţi discutat cu acţionarul principal, Ilie Penescu?
-Sigur că da. Am discutat, şi ne-a promis solemn că va rezolva situaţia. Sunt încrezător că situaţia se va rezolva şi vom prelua echipa.

Vasile Turcu şi acţionari anonimi au vrut să ia clubul. Mai sunt şi alte variante ca FC Argeş să fie preluată de alţi investitori?
- Până acum au fost două oferte. Una de la Vasile Turcu, şi o alta de la un grup de finanţatori care au vrut deocamdată să-şi menţină anonimatul.

- Şi ce răspuns au primit?
- Acţionarul majoritar nu a cedat…

- Ce veţi face în continuare?
- Am dat juriştilor noştri de la Primărie temă să studieze care sunt căile legale de intervenţie. Putem lua clubul FC Argeş, noi şi Consiliul Local, pentru o anumită perioadă, dar, repet, nu avem pârghii legale.

- În concluzie?
-În concluzie, asigur pe toţi suporterii Argeşului, că eu, ca primar şi ca cetăţean legat de oraş şi de club, nu voi lăsa ca echipa să se prăbuşească.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-01-2009, 06:46 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Primăria Piteşti vrea să le ia "alb-violeţilor" stadionul

Situaţia financiară a clubului F.C. Argeş este critică, la fel ca cea a grupului de firme PIC, care care susţine financiar echipa

Hipermatketul PIC este pe cale să-şi închidă porţile. Maxi taxiurile care mergeau gratis la PIC au fost suspendate.

La stadion s-au pus apometre pentru a contabiliza consumul apei pe care clubul să-l plătească, iar Primăria care este proprietarul stadionului "Nicolae Dobrin", intrenţionează să nu mai lase gratis clubul F.C. Argeş să-l folosească.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-02-2009, 07:15 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Copil de mingi la meciul tatãlui

Foştii fotbalişti ai lui FC Argeş din perioada de glorie lasã istoria clubului alb-violet pe mîini bune! Mai întîi Ilie Bãrbulescu a fost cel care şi-a lansat urmaşul în fotbalul mare, lãsîndu-l sã-i calce pe urme la clubul din Trivale, iar acum a venit rîndul lui Vasile Popa. Fundaşul de fier al echipei argeşene, fost cãpitan al acesteia, Vasile Popa, nu a lãsat nici el locul din echipã liber dupã ce a plecat şi, acum, pe urme îi calcã fiul sãu, Alin Popa.

Iordache şi Ariciu, antrenori la juniori
Alin joacã în primul unsprezece alb-violet, fiind junior, iar în primele 7 etape ale campionatului a bifat toate meciurile şi chiar a şi marcat. Alin a început fotbalul la 7 ani, la Aripi Piteşti, la profesorul Laurenţiu Iordache. Apoi, de la 14 ani a venit la FC Argeş, la juniori, la trupa lui Mihai Ariciu. A apucat sã joace acum un an 4 etape la FC Argeş II, în liga a treia, sub comanda lui Cornel Iliescu, debutînd chiar cu gol. Apoi, în returul campionatului 2008-2009, a fost împrumutat la Dacia Mioveni, unde a jucat în aproape jumãtate din etape, fãrã a da însã şi gol. Din varã a fost adus la FC Argeş, la prima echipã, el potrivindu-se perfect profilului de junior pe care îl cãuta Ionuţ Badea.

"Tati, n-ai visat bine azi noapte?"
Alin ne-a povestit cum a ajuns la echipa mare, dezvãluindu-ne cã, atunci cînd a aflat vestea, nu i-a venit la început sã creadã: "Eram acasã şi trebuia chiar în ziua aia sã merg la negocieri la Mioveni, cu cei de la Dacia. Între timp, tata a fost sunat de cei de la club, iar el mi-a transmis cã a doua zi trebuia sã plec cu un coleg în cantonament în Austria, unde era FC Argeş. L-am luat direct «Ce-ai mãi, tati, nu ai visat bine azi-noapte?». Apoi mi-am dat seama cã e ceva serios şi am crezut cã e adevãrat ce-mi spune. A doua zi am plecat în Austria. Era primul meu contact serios cu echipa mare, dupã ce mai participasem la un moment dat la douã antrenamente. Am fost primit destul de bine de bãieţi, mai ales cã şi cunoşteam o parte din ei".

Emoţii la prima partidã la titular
Fiul fostului mare fotbalist Vasile Popa a avut chiar şi o discuţie cu Ionuţ Badea, care i-a spus sã aibã încredere în el, sã nu fie timorat şi sã munceascã foarte mult, pentru cã totul depinde acum de el, sã facã faţã la echipa mare şi totodatã sã facã treabã. "A fost primul meu cantonament cu echipa mare. Eu am prins ultimele 7 zile de pregãtire şi n-a fost chiar aşa de greu, pentru cã bãieţii fãcuserã deja pregãtirea fizicã. Am prins ultimele 3 meciuri amicale şi am jucat în douã din ele. Eu zic cã m-am adaptat destul de bine", ne-a spus Alin Popa.

Mijlocaşul ofensiv alb-violet ne-a mai zis cã, de cînd a ajuns la echipa a doua, s-a gîndit cã va veni şi momentul debutului la prima echipã: "De cînd am fãcut pasul la echipa a doua, mã gîndeam sã mã pregãtesc destul de bine, ca sã ajung sã debutez şi la echipa mare. Prima oarã cînd am fost anunţat titular, am avut emoţii, normal… Era primul meu meci, dar am trecut peste aceste emoţii repede şi ajutat de colegi, care m-au încurajat tot timpul meciului. Nu este uşor sã fii junior într-o echipã, dar, încet-încet, nu trebuie sã se mai vadã diferenţa între tine şi restul echipei".

A marcat douã goluri în liga a doua
În cele 7 meciuri jucate cu FC Argeş în liga a II-a, Alin Popa a marcat douã goluri. Juniorul a înscris golul doi al meciului cu Minerul Lupeni, terminat 2-0, şi primul gol al partidei cu Baia Mare, terminatã 3-0. Tot douã goluri mai are în acest sezon şi Adrian Dulcea, reuşitele lui fiind în ultima etapã, cu Bihor Oradea.

De mic, pe teren
Chiar dacã are doar 18 ani, Alin îşi aminteşte şi de tatãl sãu de pe vremea cînd juca fotbal: "Tata a jucat la Vîlcea la 18 ani. Apoi la FC Argeş, pentru o perioadã destul de lungã. Mai tîrziu s-a dus la Rapid, unde nu a avut o perioadã foarte bunã, şi dupã aceea, la Bistriţa. A mai venit şi la Mioveni şi apoi înapoi la Bistriţa. Mã lua mereu cînd eram în vacanţe şi juca la Bistriţa. Mergeam la toate meciurile de acasã, şi chiar la cel din Intertoto, cu Brescia. În plus, am fost şi copilul lui de mingi la Piteşti, cînd a jucat cu Bistriţa aici".

"Real Madrid este echipa mea preferatã. Au foarte mulţi jucãtori de valoare. Visez şi eu, normal, sã ajung odatã la Real. Ar fi o onoare pentru mine. E foarte greu, dar nu se ştie…" - Alin Popa

"E o provocare sã fiu atacant"
Spre deosebire de tatãl lui, care juca fundaş central, Alin Popa evolueazã fie mijlocaş dreapta, fie atacant. "De la juniori am fost mijlocaş dreapta. ªi la Dacia la fel. Acum sînt atacant. Este o provocare pentru mine acest post şi sper sã dau randament în continuare. Încã de mic mi-am dorit şi m-am obişnuit sã joc în faţã, cum se spune, şi nu în spate, ca tata. Niciodatã nu am evoluat în apãrare. Pentru mine cred cã ar fi mai greu", mai povesteşte Alin Popa. Juniorul a încercat sã se şi caracterizeze în cîteva cuvinte: "Am vitezã destul de bunã, o tehnicã la fel de bunã şi cred cã am ajuns aici datoritã evoluţiilor mele de la juniori". Alin Popa a fost susţinut de tatãl sãu tot timpul, acesta fiind, de altfel, şi primul lui critic atunci cînd juca mai slab.

"Tata m-a susţinut destul de mult, tot timpul. Cînd aveam meciuri mai proaste, mã încuraja şi îmi zicea cã trebuie sã merg înainte. Au fost, normal, şi meciuri mai slabe, dar în general am avut evoluţii destul de bune. Sper ca prin foarte multã muncã şi sacrificiu sã continuu sã joc bine la FC Argeş, iar în timp, prin evoluţiile mele, de ce nu, sã ajung sã joc la o echipã de top din România şi, dacã se poate, şi afarã. FC Argeş are un lot foarte valoros, cu jucãtori experimentaţi. Poate şi cã ne-au retrogradat pe nedrept ne-a afectat destul de mult şi de-aia am început mai slab un pic campionatul" - Alin Popa

"Este o senzaţie aparte sã îţi vezi copilul jucînd la echipa unde tu te-ai consacrat şi ai evoluat atîta timp, şi mai ales pentru cã eu ştiu ce înseamnã sã fii fotbalist profesionist. Nu îi doresc decît sã fie sãnãtos şi sã facã treabã la echipã, iar lumea sã fie mulţumitã de evoluţiile sale! Fiecare antrenament, fiecare zi trebuie sã fie o nouã zi, pentru cã e foarte greu sã pãtrunzi într-un lot de seniori şi sã faci faţã jocului. Sfatul meu pe care îl dau mereu este sã se pregãteascã sã munceascã foarte mult la antrenamente, iar restul îl vor sfãtui antrenorii ce trebuie sã facã" - Vasile Popa

Ţînţaru’ nu a ştiut cã e fiul lui Vasile Popa
Primul antrenor al lui Alin Popa, Laurenţiu Iordache, l-a avut pe fiul lui Vasile Popa la echipã încã din clasa I, iar cînd l-a selecţionat, nu a ştiut cã este bãiatul fotbalistului deja consacrat. Iordache ne-a povestit: "Din clasa I l-am avut la echipã. Eu l-am adus la fotbal, eu l-am descoperit... În clasa a VII-a a plecat la FC Argeş. Eu nici nu am ştiut la început cã este copilul lui Vasile Popa. Am aflat de-abia la douã sãptãmîni, cînd a venit mama lui la teren. Este un copil talentat şi se vede, cã a ajuns acum sã joace. Este un fotbalist talentat, are calitãţi bune, dar trebuie sã mai creascã şi trebuie rãbdare cu el. A confirmat încã de la început, altfel nu îl opream. I se potriveşte foarte bine rolul de mijlocaş, are un serviciu bun, paseazã bine, vine bine din spate...".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-04-2009, 08:59 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Ploaie de goluri în Trivale

FC Argeş a învins fără probleme pe CFR Timişoara, lanterna roşie a seriei a doua. Ajunşi în ultima clipă la Piteşti oaspeţii au încasat primul gol în minutul 17, autorul fiind Năstăsie care l-a executat pe Rain cu un şut din interiorul careului. Cinci minute mai târziu Tameş îi pasează decisiv lui Voiculeţ care nu îl iartă pe goalkeeperul timişorenilor. Scorul ia proporţii în minutul 26, Dulcea profitând de o greşeală a fundaşului Ionaş. În minutul 34 scapă pe dreapta , pătrunde în careu şi trimite pe lângă portar. Înainte de pauză, Adrian Voiculeţ reuşeşte hattrickul după ce l-a lobat de la nouă metri pe nefericitul Rain. Cu patru minute înainte de final, Mircea Stan închide tabela la 6-0.

"Aşa cum mă aşteptam nu a fost un meci pe care să îl câştigăm în condiţii de dificultate poate singurele probleme au fost puse mai mult de către teren şi nu de adversari. Este important că am câştigat astăzi trei puncte, fiecare partidă are importanţa ei, suntm profesionişti şi trebuie să tratăm toate meciurile ca atare pentru că urmează jocuri dificile contra unor echipe mai puternicedecât cea pe care am înâlnit-o astăzi. Aceste puncte imi dau speranţe pentru continuitatea echipei" - Ionuţ Badea, antrenor FC Argeş

FC Argeş: Boşneag - M. Stan, Bălaşa, Lăcustă ('32 Cazan), Poenaru, Popa, Tameş, Bazzi ( '75 Carstoiu), Năstăsie, Voiculeţ ('57 Doman), Dulcea.

CFR Timişoara: Rain - Păvălan, Lupulescu, Tache, Sekely, Drabadan, Chiriţeanu, Bumbar, Popa, Loch, Alin Ionaş

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-06-2009, 03:22 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Adi Iordache va fi operat a doua oară la genunchi

Operat în urmă cu o lună şi jumătate de menisc, atacantul Adi Iordache nu va putea reveni pe teren decât după şase luni.

Operaţia efectuată la Bucureşti n-a fost reuşită, astfel că jucătorul Argeşului va fi mai fi operat şi la ligamentele încrucişate.

"Din păcate, după operaţie, am făcut lichid la genunchi şi trebuie să mai fac o operaţie care mă va ţine departe de gazon şase luni", a declarat Iordache. Atacantul Argeşului va fi operat în aceste zile de doctorul Eremia, care a venit special din Germania pentru această intervenţie chirurgicală.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut