Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Argeş Piteşti
10-19-2009, 06:59 PM
Mesaj: #41
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Robert Beuran a marcat primul său gol în acest campionat

În ultimele etape, atacanţii echipei FC Argeş marchează gol după gol. Regula s-a păstrat şi în partida câştigată cu scorul de 5 - 0 împotriva celor de la Şimleul Silvaniei.

În acest meci atacantul Robert Beuran a marcat primul său gol în acest campionat. Această confruntare a fost una la fel de reuşită şi pentru Adrian Voiculeţ. Acesta a mai marcat alte două goluri şi a reuşit să îşi consolideze poziţia de lider în clasamentul golgheterilor.

În acest moment, Voiculeţ a marcat 7 goluri în cele 10 etape scurse de la începutul campionatului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 06:59 PM
Mesaj: #42
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
FC Argeş II a învins pe Girom Albota

Vineri s-au disputat partidele etapei a X-a din Liga a III-a la fotbal. Una dintre cele mai interesante confruntări ale acestei runde s-a disputat între FC Argeş II şi Girom Albota. Piteştenii au reuşit să se impună în acest derby cu scorul de 2 - 1. Scorul a fost deschis de către Cârstea în minutul 36, dar la pauză a fost 2 - 0 pentru că Floria a punctat în minutul 44. Scorul final al meciului a fost stabilit de golul marcat de către Pâslaru în minutul 54 al meciului. Ca urmare a acestui succes, FC Argeş II a ajuns la 22 de puncte acumulate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-19-2009, 07:00 PM
Mesaj: #43
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
"Voiam sã mai joc..."

Iulian Tameş a fost schimbat în minutul 73 al meciului cu Silvania, la scorul de 3-0, cu Monel Cîrstoiu. În momentul în care a ieşit de pe teren, Tameş a fost foarte supãrat, neacceptînd sã dea mîna cu nimeni şi ducîndu-se nervos la vestiar.

Dupã gesturile sale nervoase, s-a crezut cã problema mijlocaşului este una mai profundã, legatã şi de datoriile pe care clubul le are la jucãtori. Ieri însã, Iulian Tameş a explicat pentru cititorii Curierului zilei cã supãrarea lui a fost una de moment şi cã a venit deoarece el ar fi vrut sã mai joace în acel meci. "Nu a fost nimic... Voiam sã mai joc, de-asta am fost supãrat! Mi-a trecut acum supãrarea. N-are ce sã fie altceva! Poate cã nu avem cu cine sã vorbim şi noi pe la club...", ne-a declarat fotbalistul, dupã care a vorbit şi despre parcursul bun al echipei din aceastã perioadã: "A fost un meci foarte uşor... La 5-0, nu putem spune cã a fost greu. Acum urmeazã o perioadã mai dificilã de cinci meciuri. Dacã trecem cu bine, numai cu victorii, putem termina turul de campionat pe locul I. Asta ne dorim de fapt...".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 07:03 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
"Pentru mine, FC Argeş e de domeniul trecutului"

1 octombrie 2009 este data la care piteştenii au putut vedea pe viu Cupa Campionilor Europeni. Şi pe câţiva dintre eroii de la Sevilla: Duckadam, Bărbulescu şi Pistol. Surprinzător, a lipsit Radu II, şi el câştigător de CCE şi unul dintre cei mai importanţi marcatori din fotbalul românesc.

În prezent antrenor în Liga a III-a, la FC Cisnădie, Radu II a recunoscut că FC Argeş este un capitol încheiat în cariera şi viaţa sa. "Am venit aici la rugămintea unor prieteni foarte buni. Prefab Modelu tocmai se desfiinţase, aşa că am acceptat", ne-a spus cel poreclit Şarpe. Elegant, aşa cum era şi când avea mingea la picior, Radu II încearcă să pareze insistenţa noastră de a-l face să răbufnească împotriva celor de la FC Argeş, care l-au uitat sau, pur şi simplu, îl ignoră: "Nu aş vrea să discut despre faptul că pentru mine nu s-a găsit niciun loc în fotbalul argeşean". Relativ la absenţa de la turneul Cupei Campionilor Europeni, fosta gheată de aur a României are o explicaţie simplă: "Am fost prezent, dar la Sibiu. În momentul respectiv eram chiar acolo. Apoi, eu am câştigat Cupa Campionilor Europeni cu Steaua, nu cu FC Argeş".

"Să fie foarte clar, eu am rupt-o cu fotbalul argeşean de foarte mult timp. Cred că din echipa care a câştigat campionatul în ’79 sunt cam singurul care nu şi-a găsit un loc în fotbalul piteştean. Fie antrenor, fie în conducerea clubului. după ce m-am lăsat de fotbal, cu toate că am jucat foarte mult timp la Piteşti. Pentru mine, FC Argeş reprezintă ceva de domeniul trecutului. Rămân doar amintirile frumoase din perioada când jucam în Trivale. P’ăstea n-are cine să mi le ia… Poate că am dat prea mult pentru fotbalul argeşean. Am jucat aici 12 campionate şi nimeni nu s-a gândit la mine, Piteştiul este ceva prea îndepărtat", spune cu regret Marin Radu. Încă iubit de suporteri, Şarpe nu exclude însă o revenire acasă: "Oricum nu o să mă dau în spate dacă vreodată va exista o ofertă de a antrena la FC Argeş, în fond asta e meseria mea. Mai mult, sunt legat sufleteşte de acest club".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 07:12 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Cinci etape de foc

În următoarele 30 de zile, piteştenii au program de foc, cu trei deplasări şi două meciuri acasă, toate în compania unor echipe care au forţa necesară de a ataca primele două locuri ale seriei. Primul derby pentru argeşeni se va disputa chiar pe terenul Daciei, la Mioveni, sâmbăta aceasta de la ora 11. Apoi, la finalul acestei luni, pe 31 octombrie, în Trivale vor sosi oltenii de la Râmnicu-Vâlcea, o formaţie care nu mai este ce a fost cândva, dar care întotdeauna s-a luptat pentru un loc în fruntea eşalonului. Vâlcenii au în acest moment 15 puncte şi ocupă poziţia opt (4 victorii, 3 egaluri şi 3 înfrângeri).

Pe 7 noiembrie, "vulturii" se duc în "Vale" la Petroşani, unde vor da un test dur împotriva minerilor de la Jiul (locul 4, dar în opt partide, cu 20 de puncte - două în minus faţă de alb-violeţi). Pe 14 noiembrie, în etapa cu numărul XV, Stadionul "Nicolae Dobrin" va fi scena unui meci ce se anunţă spectaculos, deoarece F.C. Argeş va da piept cu "Bătrâna doamnă" - U.T.A. (acum, locul 3, din opt dispute, 20 puncte). Se vor întâlni două nume ce au scris istorie, de-a lungul anilor, în fotbalul românesc. În fine, ultimul meci de foc este programat pe 21 noiembrie, când elevii lui Badea se vor deplasa la Cluj, unde vor juca nu doar contra Universităţii, ci şi contra unui stadion cu un public ostil. "Şepcile roşii" ocupă acum locul 7, cu 17 puncte, dar au disputat doar 8 jocuri. În ultimele două etape ale turului piteştenii vor avea două jocuri relativ uşoare, care pot fi câştigate: pe 28 noiembrie, acasă, cu Arieşul Turda, şi pe 5 decembrie, la Deva, cu Mureşul din localitate.

Deşi echipa sa are cinci victorii consecutive în ultimele etape disputate, Ionuţ Badea este conştient că va urma o perioadă destul de dificilă. Vor fi cinci dispute cruciale, care pot creiona încă de pe acum soarta promovării alb-violeţilor. "Mă bucură faptul că suntem constanţi în joc de cinci etape încoace şi sper ca această constanţă să o avem şi la meciurile care urmează. Vor veni pentru echipa noastră o serie de cinci jocuri foarte importante. Primul dintre acestea va fi la Mioveni, unde sperăm să învingem. Sunt şapte-opt echipe care pot emite pretenţii la promovare şi sunt conştient de faptul că acum va urma o perioadă foarte dificilă pentru noi, pe care sper să reuşim să o gestionăm cum trebuie", a concluzionat Badea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-21-2009, 07:25 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Doman a refuzat banii de la Ilie Penescu

Luni, mijlocaşul Cătălin Doman a fost chemat la club de către Ilie Penescu şi de un oficial al clubului şi i s-a înmânat un plic cu bani. Nu i s-a spus motivul, însă cei care l-au chemat au avut surpriza să constate că fotbalistul a refuzat categoric banii. În acel plic se aflau toţi banii restanţi către jucătorul mai sus menţionat, bani pe care, din bun-simţ şi din solidaritate cu colegii lui, talentatul mijlocaş i-a refuzat, spunând că, dacă i-ar primi, s-ar simţi vinovat, întrucât colegii săi nu şi-au primit banii de foarte mult timp. Doman a plecat de la club fără plicul cu bani, dar cu nerăbdare să le povestească colegilor săi întâmplarea cu pricina. Luni, alb-violeţii au avut programat primul antrenament după victoria de sâmbătă, cu Şimleul Silvaniei, dar, după ce li s-a adus la cunoştinţă despre tupeul familiei Penescu, tupeu ce e sinonim cu nesimţirea, jucătorii "au luat foc".

"Este incredibil ce ni se întâmplă, nu este posibil aşa ceva, gata, până aici le-a fost! Păi cum, este normal aşa ceva? Este bătaie de joc pe faţă ce se întâmplă la noi. Noi vrem ca Ilie Penescu să lase echipa, că şi aşa şi-au bătut joc de acest club", au spus ieri jucătorii. Am încercat să aflăm adevăratul motiv al dărniciei lui Ilie Penescu, pe care, dintr-odată, l-a apucat grija şi mila de Doman şi tot jucătorii au dezlegat misterul. "I-a dat bani lui Doman pentru că a auzit că are o ofertă tentantă de la Dinamo şi a vrut să-l mai înmoaie puţin, dar nu i-a mers cu Doman", au spus jucătorii.

Nu se mai antrenează
Supăraţi la maximum pentru gestul necugetat al patronului, jucătorii alb-violeţi au decis să meargă în fiecare zi la stadion, fără însă să se mai antreneze. Pentru alb-violeţi urmează meciul cu Dacia Mioveni, din etapa a 11-a a eşalonului secund, seria a doua, meci programat a se disputa sâmbătă, de la ora 17. Este un meci crucial, un meci pe care alb-violeţii spun că îşi doresc să-l câştige, în ciuda celor întamplate.

Jucătorii au fost ofertaţi
Până acum, clubul din Trivale a făcut cam ce-a vrut cu jucătorii, bătându-şi joc de aceştia. În timp ce clubul a dat în permanenţă dovadă de lipsă de fairplay faţă de jucători, aceştia şi-au rupt picioarele, jucând "pe bune" şi câştigând pe merit, dar şi pe burta goală multe partide. Ei bine, dacă până acum cel care a distribuit numai surprize "plăcute" a fost patronul, s-ar putea ca în curând acesta să fie şi el servit cu o asemenea surpriză "plăcută", pentru că, ştiţi cum se spune, roata se întoarce şi fiecare plăteşte pentru fiecare "bine" pe care-l face. Se pare că mai mulţi jucători care şi-au depus memorii au primit deja telefoane de la echipe din prima ligă. Până la finalul turului mai sunt numai şapte etape şi nu este exclus ca din iarnă mai mulţi jucători alb-violeţi să părăsească gruparea din Trivale. Dacă s-ar întâmpla aşa, nu trebuie să mire pe nimeni, întrucât situaţia existentă în prezent în vestiarul echipei FC Argeş este de-a dreptul alarmantă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 07:52 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Jucătorii lui FC Argeş refuză să meargă la antrenamente pentru că nu au fost plătiţi

Fotbaliştii echipei din liga secundă, FC Ageş, refuză să se prezinte la antrenamente pentru că nu şi-au primit drepturile salariale de mai bine de 3 luni.

"Nu este o situaţie fericită la echipă, pentru că nu ne-am antrenat deloc în această săptămână din cauză că nu au fost plătite salariile restante. Este vorba de două salarii plus primele din returul sezonului trecut", a declarat antrenorul Ionuţ Badea, care speră însă ca jucătorii să revină la pregătire pentru că sâmbătă trebuie să joace în campionat cu Dacia Mioveni.

În afară de jucători, nici antrenorii primei echipe împreună cu alţi 10 tehnicieni de la Centrul de copii şi juniori nu şi-au primit salariile pe lunile august şi septembrie.

Situaţia financiară de la formaţia din Trivale a început să se deterioreze după ce finanţatorul Cornel Penescu a fost arestat în dosarul de corupţie din arbitrajul românesc. De formaţie s-au ocupat fiul şi fratele acestuia, Andrei şi Ioan Penescu, dar cei doi nu au reuşit să gestioneze situaţia.

Cornel Penescu este cercetat în prezent în 4 dosare penale, în toate fiind acuzat de corupţie. Penescu a fost trimis în judecată de DNA Piteşti la data de 25 iunie, împreună cu fostul şef al CCA, Gheorghe Constantin, directorul de relaţii internaţionale din cadrul FRF, Florin Prunea, dar şi cu alţi 11 inculpaţi printre care 5 arbitri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 09:03 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Alb-violeţii nu se mai antrenează de doua zile

FC Argeş se confruntă cu mari probleme. Pentru că nu şi-au primit salariile de aproape trei luni, jucătorii FC Argeş refuză să iasă la antrenament. Acest lucru se întâmplă de două zile iar alb-violeţii spun că vor continua acest protest până când conducerea va arăta că le pasă de acest club şi vor începe să plătească salariile restante.

Ionuţ Badea riscă să joace cu echipa a doua sâmbătă
Jucătorii sunt decişi să nu joace în meciul cu Dacia Mioveni de sâmbătă dacă nu vor primi nici o parte din sumele restante. Iulian Tameş a declarat că se vor prezenta la antrenament însă nu vor accepta să iasă să se pregătească: "Am venit la antrenament şi acum plecăm acasă. Nu ne-am antrenat pentru că nu ne-am plătit drepturile salariile de două luni jumate. La acestea se adaugp şi primele din liga întâi şi din liga a doua. Nu ştiu dacă vom refuza să jucăm sâmbătă cu Dacia Mioveni. Eu sper să nu se ajungă până acolo dar dacă până atunci nu vom primi nici un ban sun şanse mari să refuzăm să intrăm", a declarat Iulian Tameş.

Iulian Tameş a confirmat faptul că mai mulţi jucători au depus memorii la Liga Profesionistă însă nu de a părăsi echipa din Trivale: "Este adevărat că am depus memorii dar deocamdată nu s-a hotărât nimic. Noi ne dorim să ne primim banii şi să rămânem la FC Argeş. Nu vrem să părăsim echipa dar consider că nimeni nu ar munci trei luni de zile fără să primească nimic."

"FC Argeş este un nume şi nu merită să joace în liga a doua"
Cosmin Năstăsie a declarat că este dezamăgit pentru că nimeni din conducerea grupării din Trivale nu arătat că sunt alături de echipă. Mijlocaşul alb-violet speră totuşi ca problemele să se rezălve cât mai repede posibil: "Sunt nişte probleme care sunt convins că se vor rezolva. Aceste probleme au apărut în presă diferit. Aceste probleme sunt de multă vreme şi la un moment dat se umple paharul şi trebuie făcut ceva. Noi aştepăm conducerea să fie alături de noi, să îi simţim alături de noi din toate punctele de vedere pentru că FC Argeş este un nume şi o echipă care nu merită să joace în liga a doua. Vrem să jucăm toate meciurile în continuare să revenim în liga întâi dar în astfel de condiţii nu se poate."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-23-2009, 06:08 PM
Mesaj: #49
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Marş în memoria lui Nicolae Dobrin

Suporterii echipei FC Argeş vor organiza sâmbătă un marş de 17 kilometri, între Piteşti şi Mioveni, în memoria fostului mare fotbalist Nicolae Dobrin, decedat pe 26 octombrie 2007.

Această manifestaţie va avea loc în ziua în care se va disputa derby-ul judeţean Dacia Mioveni - FC Argeş (ora 17.00, în direct pe Sport Klub), din Liga a II-a. La întoarcerea în Piteşti, susţinătorii „vulturilor violeţi” vor aprinde câteva sute de lumânări la stadionul din Trivale.

"Este un gest minim pentru un jucător care a făcut istorie în fotbalul românesc, şi nu numai...Din păcate, în aceste momente, FC Argeş se zbate în liga secundă, iar clubul este falimentar. Sperăm ca, în cel mai scurt timp, Dobrin să fie mulţumit de echipa sa, de-acolo, din Ceruri", a declarat Florin Dobre, liderul galeriei "alb-violete". FC Argeş ocupă prima poziţie în seria a II-a.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-28-2009, 07:33 PM
Mesaj: #50
RE: Ştiri FC Argeş Piteşti
Gica Dobrin: "Gicu a fost si a ramas foarte iubit"

La 2 ani de la disparitia marelui fotbalist Nicolae Dobrin, sotia acestuia a acordat cateva declaratii exclusiv pentru Sport365. Doamna Dobrin vorbeste despre dragostea cu care era inconjurat sotul sau, despre posibila plecare la Craiova din vara anului 1974, despre repulsia Gascanului fata de Dinamo si Steaua si despre actuala situatie din Trivale.

Gicu a avut o stea norocoasa, si pot spune ca am intrat si eu in steaua aceasta a lui, in cei 41 de ani cat i-am stat alaturi. Noi ne-am iubit si am avut grija unul de altul. Gicu a fost iubit de suporteri si la randul sau i-a iubit pe acestia, a fost apropiat de oameni, a tinut la ei.

Gicu a fost inconjurat de respectul tuturor, de la oameni simpli la conducatorii judetului. A fost primit extraordinar peste tot pe unde a mers. Imi amintesc ca la Craiova, unde a jucat cu FC Arges imediat dupa un meci al echipei nationale (n.r. Romania - Cehoslovacia 2-1, in 1971), a fost intampinat cu mult entuziasm, a primit si o cravata de pionier in semn de pretuire. Si acum, cand am fost la mormant, am fost impresionata de caldura oamenilor si stiu ca si azi Gicu a ramas foarte iubit.

In 1974, Dobrin a fost la un pas de a pleca la Universitatea Craiova: Noi tocmai ne intorsesem de la mare, fusese pauza competitionala, si la club era debandada, nu se stia cine urma sa se ocupe de FC Arges. Gicu a stat cateva zile, si apoi a spus ca in situatia respectiva ar pleca. Imediat ce a auzit acest lucru, a intervenit Adrian Paunescu: "Mergem la Craiova". Am ajuns acolo in cateva ore, ni se pusese la dispozitie si un apartament. A intervenit insa primul secretar Ion Dinca: "Daca pleaca Dobrin la Craiova, atunci plec si eu cu el, si aici sa vina primul secretar de acolo. A fost agitatie in oras, muncitorii de la uzina au anuntat ca nu mai lucreaza daca pleaca Dobrin, si in cele din urma Gicu a ramas pe loc. Am fi mers la Craiova pentru ca eram apropiati de oameni de acolo, conta si prietenia cu Oblemenco si cu familia lui, prietenie pe care am pastrat-o pana in ziua de azi. In schimb, nu cunosc absolut nimic despre un posibil transfer la Steaua. Am aflat acum ca s-ar fi vehiculat in presa, cred ca e vorba mai mult despre cautarea de noi subiecte, de incercarea de a scrie despre Dobrin ceva ce nu s-a mai scris. Eu nu cunosc nimic despre asa ceva, dar stiu ca avea o adevarata repulsie fata de Dinamo si Steaua".

Marea glorie din Trivale a pregatit in cateva randuri pe FC Arges. Despre acest aspect, doamna Dobrin a spus: "Meseria de antrenor este mult mai dificila decat cea de jucator, am perceput si eu acest lucru. Cand esti antrenor, nu mai esti pe cont propriu, trebuie sa te gandesti la toti".

Legat de actuala situatie a echipei din Trivale, doamna Gica Dobrin a declarat: "Este pacat de ceea ce se intampla, pentru ca Argesul este un club cu traditie, o traditie care risca sa se piarda. Imi pare rau si de domnul Cornel Penescu, nu cred ca merita sa i se intample asa ceva. In ultima vreme nu am mai stat de vorba cu nimeni de la club."

Nicolae Dobrin a incetat din viata in dimineata zilei de 26 octombrie 2007, in urma unui cancer pulmonar.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut