Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Bihor Oradea
01-01-2010, 05:37 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Dan Dobai a ajuns la un acord cu FC Bihor

ORADEA - În proporţie de 99% Dan Dobai este noul antrenor al FC Bihor. Fostul antrenor al CF Liberty a ajuns astăzi la un acord cu preşedintele Ioan Lucian, iar dacă nu apare nimic neprevăzut va semna luni contractul cu FC Bihor.


„Am negociat şi astăzi, vom mai avea o discuţie şi sâmbătă, dar pot să spun că în proporţie de 99% sunt antrenorul lui FC Bihor. Luni ar urma să semnăm contractul. Voi lucra cu Stelian Farcău ca antrenor secund şi cu medicul Alin Iova. Ne înhămăm la treabă şi voi lăsa faptele să vorbească”, ne-a declarat joi Dan Dobai. Conform planului său de pregătire echipa ar urma să se reunească în 6 ianuarie şi nu în 11 ianuarie cum a fost programată iniţial. Dan Dobai a antrenat ultima dată echipa Unirea Valea lui Mihai (Liga 4), dar este cunoscut din perioada când a pregătit CF Liberty cu care are la activ trei promovări inclusiv una în prima ligă. A mai lucrat şi la FC Bihor unde a activat la Centrul de copii şi juniori, dar a fost şi secundul lui Ion Marin la prima echipă şi chiar a fost interimar câteva etape, după plecarea lui Săpăligă în sezonul 2002/2003.

Teodor Biris (bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-04-2010, 02:54 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Dan Dobai semnează azi cu FC Bihor

ORADEA - Negocierile intense din ultimele zile ale anului 2009 şi primele din 2010 duse între preşedintele Ioan Lucian şi antrenorul Dan Dobai (foto) s-au finalizat printr-un acord verbal.

Dacă nu apare nimic neprevăzut, astăzi Dan Dobai ar urma să semneze contractul prin care devine antrenor principal al FC Bihor. „Dacă totul este în regulă, astăzi semnăm contractul. Din punctul meu de vedere lucrurile sunt clare. Sunt conştient la ce mă înham. Nu este o moştenire plăcută, iar principalul obiectiv este scoaterea echipei din zona periculoasă. Consider că revenirea la FC Bihor este o provocare pentru mine şi staff-ul cu care voi lucra”, ne-a declarat ieri Dan Dobai.

Perioada de pregătire va demara în 6 ianuarie cu câteva zile de testări şi evaluări, urmând ca din 11 ianuarie să se intre în programul normal. Dobai şi-ar dori un cantonament de zece zile în Ungaria din data de 20 ianuarie, urmat de opt-zece jocuri de verificare. Noul antrenor consideră că are nevoie de un lot de 24-25 de jucători, principiul său fiind că „echipa câştigă un meci, dar lotul duce campionatul”.

Posesor al licenţei A, Dan Dobai (38 de ani), are în CV trei promovări cu CF Liberty, inclusiv una în Liga 1, a fost secundul lui Ion Marin la FC Bihor în turul 2002/2003, iar după demiterea lui „Săpăligă” a fost antrenor principal interimar timp ce cinci etape. În ultima perioadă a fost fără angajament, ultima echipă pregătită fiind Unirea Valea lui Mihai (Liga 4).

Teodor Biris (bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-18-2010, 03:21 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
„Nu îmi convin ofertele”

„Telenovela Lukacs” şi-a mai derulat un episod. După ce a analizat ofertele de la Astra Ploieşti şi U Craiova, jucătorul a anunţat că nu acceptă salariul oferit de grupările din prima ligă.

În aceste condiţii o să rămân la FC Bihor şi mă voi prezenta la antrenamentele echipei. Problema e că mi s-a transmis că ar fi mai bine să plec. Practic sunt forţat şi ameninţat că voi fi trimis la echipa a doua. O să accept o ofertă doar atunci când îmi va fi bine şi mie nu numai clubului”, a spus Lukacs, care în tur a punctat de şapte ori pentru FC Bihor.

Atacantul a dezminţit că Astra şi U Craiova îi oferă un salariu de 5.000 de euro pe lună. „Dacă ar fi fost adevărat eram deja acolo”, a conchis Raymond Lukacs.

Teodor Biriş (bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-19-2010, 07:05 AM
Mesaj: #14
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
„Milităria este coborâtă din pod”

Preşedintele Ioan Lucian nu vrea să mai tolereze actele de indisciplină la FC Bihor.

Ioan Lucian este decis să facă ordine şi disciplină la FC Bihor. Ultimul jucător care a „călcat pe bec” este fundaşul central Andrei Tînc. „În 10 ianuarie când trebuia să i se înmâneze în scris revenirea la salariul mare a refuzat să semneze că a luat la cunoştiinţă. Sunt copilării care arată că ori este prost sfătuit ori are o atitudine ostilă faţă de FC Bihor. În aceste condiţii l-am trimis la echipa a doua. Milităria este coborâtă din pod. Nu avem nicio vedetă în lot, toţi au aceleaşi drepturi şi îndatoriri. Nu vom tolera niciun act de indisciplină indiferent de numele jucătorului. Să ne dea 80% din respectul pe care îl dăm noi. Sunt jucători care nu dau nici măcar 10%”, a precizat preşedintele clubului.

Cazul Lukacs

Lucian a criticat şi atitudinea lui Lukacs Raymond, care încă nu s-a decis ce va face. „S-a plimbat pe unde a vrut şi a făcut doar 2-3 antrenamente. Aştept poziţia lui vizavi de ce vrea să facă. Dacă va dori să rămână atunci trebuie să se alinieze şi el la cerinţele clubului şi îi vom propune diminuarea salariului cu 40%”, afirmă şeful FCB.

Preşedintele a precizat că discuţiile cele mai avansate sunt cu Astra Ploieşti, care încă îl aşteaptă pe jucător, dar şi U Craiova a acceptat condiţiile financiare solicitate de FCB. „Patronul Astrei îl aşteaptă să discute faţă în faţă cu el, fără să existe alte interpretări. Astra insistă să semnăm acordul dintre cluburi şi apoi să se înţeleagă cu jucătorul. Şi Craiova a acceptat condiţiile noastre, cu condiţia ca jucătorul să plece. Îl lăsăm să plece unde vrea el, dar nici nu vom sta la cheremul mofturilor lui Lukacs. El este unul din jucătorii care mereu a aşteptat clubul la cotitură să-şi depună documentele la comisiile federale pentru a fi liber”.

Reduceri cu 40%

Jucătorii Dianu, Lupaşcu şi Străuţ nu au făcut deplasarea la Budapesta deoarece nu şi-au reglementat situaţia cu clubul. „Li s-a propus reducerea contractelor cu 40%. Dacă acceptă e în regulă, dacă nu vor merge la echipa a doua până le găsim o echipă. Suntem nevoiţi să facem reduceri deoarece vom avea un buget diminuat cu 50% din partea celor doi finanţatori. Dintre cei trei, doar Dianu a acceptat o reducere cu 20%. Trebuie să accepte 40%, nu fac nici un rabat. Asta este strategia noastră, iar Dianu, un jucător la care ţin mult, trebuie să înţeleagă. Afacerea e afacere”, a conchis Lucian.

Teodor Biriş (bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-19-2010, 07:02 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Acord cu Elek, Pocian şi Tegzeş

FC Bihor pleacă miercuri într-un cantonament de zece zile la Hajduszoboszlo (Ungaria).

Conducerea lui FC Bihor a ajuns la un acord cu atacantul Robert Elek (21 de ani, ex-Oţelul Galaţi) şi fundaşul Răzvan Pocian (27 de ani, ex-Minerul Lupeni). Cei doi ar urma să facă astăzi deplasarea în cantonamentul de la Hajduszoboszlo (Ungaria).

„Din puncte de verdere tehnic au OK-ul nostru. Au un acord verbal şi cu conducerea clubului şi urmează să semneze cu FC Bihor”, a precizat antrenorul Dan Dobai. Acesta a mai anunţat că FCB a ajuns la o înţelegere şi cu fundaşul stânga Sorin Tegzeş (24 de ani), care a jucat ultima dată la FC Bioland Paleu (Liga 4 Bihor). „Tegzeş a susţinut probe de joc la Astra, nu a rămas, iar luni seara am ajuns la un acord cu el”, a explicat antrenorul, care a mai lucat cu fundaşul stânga la CF Liberty. Altfel, Dobai a renunţat la mijlocaşul Fady Shannat, iar în privinţa atacantului Alin Drăgan o decizie definitivă urma să fie luată marti şi în funcţie de situaţia lui Lukacs. Nu vor face deplasarea în cantonament Dianu, Lupaşcu şi Străuţ.

Teodor Biriş
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-20-2010, 05:50 PM
Mesaj: #16
FC Bihor a plecat în cantonament
După două săptămâni petrecute cu antrenamente la baza de la Paleu sau la Stadionul Municipal, FC Bihor a strigat miercuri adunarea lotului,pentru plecarea în cantonament, în Ungaria.

În cele zece zile de cantonament de pregătire fizică de la Hajduszoboszlo, FC Bihor are stabilite şi trei jocuri amicale, pe 24, 27 şi 29 ianuarie, singurul adversar cunoscut fiind formaţia de liga a II-a maghiară, Böszormeny, cu care orădenii vor juca pe 29.

Cum situaţia lui Dianu, Lupaşu, Tânc şi Străuţ este clară, cei patru fiind trecuţi la „pierderi colaterale" şi trimişi la echipa a doua pentru că nu au acceptat reducerea salariului cu 40%, Dan Dobai va lucra în aceste zile un număr de 23 de jucători. Acestora li s-ar putea adăuga Alin Drăgan, jucător aflat în probe, dacă va accepta condiţiile oferite de FC Bihor, sau dacă vreunul dintre cei patru „renegaţi" va accepta reducerea salariului.

De asemenea, există posibilitatea ca în cantonament să ajungă şi un component de bază al naţionalei de juniori, al cărui nume nu a fost deocamdată dezvăluit, care activează pe postul de fundaş central şi care le-a fost recomandat celor de la FC Bihor de către Emeric Jenei.

Lotul deplasat în Ungaria:

Bonta, Fildan - portari;

Letan, Ţârcă, Muscă, Cura, Pocian, A. Achim, Tegzeş - fundaşi;

L. Pop, Chiş, Balla, Filip, Danci, Bundea, Sorian, Iambor, Novak, Faur - mijlocaşi;

Elek, Paina, Benţe - atacanţi.

Ionuț Herman
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-22-2010, 08:31 AM
Mesaj: #17
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Florea se antrenează singur

Nerefăcut complet după accidentarea suferită în luna martie a anului trecut, atacantul Voicu Florea nu a făcut deplasarea cu FC Bihor în cantonamentul din Ungaria.

„Nu avea rost să plec pentru că acolo se vor antrena mai mult pe sintetic, iar pentru genunchiul meu nu este bine. Am un program individual pentru că sunt în urmă cu pregătirea fizică. Când revine echipa din cantonament mă prezint şi eu la Oradea. Antrenorul mi-a spus că se bazează pe mine după ce îmi revin. Pe la începutul returului sper să intru în normal”, afirmă jucătorul aflat acasă la Bistriţa. Voicu Florea mai are contract cu FC Bihor până în vară.

T.B.
Poate pleca dacă renunţă la bani

Directorul sportiv al FCB, Vladimir Tămaş, a precizat că s-a decis ca jucătorul Cătălin Bucur poate pleca fără suma de transfer de 15.000 de euro fixată iniţial. Totuşi, pentru a primi dezlegarea Bucur ar trebui să renunţe la salarii restante care însumează circa 4.000 de euro.

„Trebuia să-mi spună de la început această variantă şi acum eram în pregătiri cu o echipă. Mă pregătesc cu FC Bihor II, dar îmi caut echipă. Să vedem ce mai găsesc în condiţiile în care majoritatea echipelor au plecat în cantonament”, afirmă jucătorul.

Prin plecarea jucătorului exilat la FC Bihor II, clubul ar face o economie de circa 1.000 de euro lunar.

T.B.
Alexandru Gego a fost păcălit de FC Bihor

Atacantul orădean Alexandru Gego (25 de ani) s-a aflat pe lista lui FC Bihor. Oficialii orădeni i-au solicitat să-şi rezolve situaţia cu Minerul Lupeni, astfel încât să devină liber de contract. Jucătorul s-a conformat şi a renunţat la salariile restante, bazându-se pe înţelegerea verbală avută cu Ioan Lucian.

„Am crezut că un cuvânt dat înseamnă ceva, dar m-am înşelat. Ne-am înţeles la o anumită sumă, sub ceea ce aveam la Lupeni, iar când am venit cu actele a spus că îmi dă mai puţin. Mi-a lăsat un gust amar această experienţă, mai ales că eram dornic să joc din nou acasă. Au fost neserioşi”, ne-a declarat jucătorul care a renunţat la 3.000 de euro la Lupeni. Gego s-a pregătit câteva zile cu Luceafărul Oradea şi aşteaptă concretizarea ofertei de la Concordia Chiajna. Atacantul mai are şi o variantă din Uzbekistan.

T.B.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-25-2010, 07:13 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
„Nu accept să fiu călcat în picioare”

Dianu a ales cu sufletul şi s-a fript, fiind trimis de Lucian la echipa satelit.

În timp ce FC Bihor se întăreşte cu jucători din ligile inferioare, fotbaliştii cu experienţă sunt trimişi la reciclare la FC Bihor II. Motivul oficial este neacceptarea diminuării contractelor cu 40%, măsură impusă de preşedintele Ioan Lucian doar anumitor jucători.

Printre aceştia se numără şi Ciprian Dianu (33 de ani), care a şi acceptat o reducere salarială de circa 30%, dar Lucian se ţine tare. Ori 40%, ori echipa a doua, semn că negocierile în fapt nici nu există. „Sunt supărat că am ajuns în situaţia asta tocmai la mine acasă. Sincer, nu mă aşteptam la aşa ceva, să ajung să fiu trimis la echipa a doua. Am o carieră frumoasă în spate, construită doar pe munca mea şi nu vreau să-şi bată nimeni joc de ea. Când am venit de la Turda, la chemarea domnilor Gheorghe şi Adrian Alexandrescu, am renunţat la un contract bun şi la 2.000 de euro ca să vin gratis. Încă din vară am înţeles că situaţia e grea şi tocmai de aceea am acceptat un contract pe 11 luni, fără bani la semnătură, cum se întâmplă de obicei, iar clubul nu a avut cheltuieli cu mine legate de chirie sau masă. Sunt fapte care demonstrează că nu am venit pentru bani, ci am ales cu sufletul”, afirmă Dianu.
Îşi caută echipă

În vară, în jocul de pregătire cu Mureşul Deva, fundaşul stânga s-a accidentat la genunchi şi a revenit abia în ultimele etape ale turului. „Am tras tare să revin şi cu o pregătire bună în iarnă doream să o iau de la zero. Am acceptat şi în vară diminuarea cu 20%, aş fi acceptat şi acum cu aproape 30%, dar 40% este mult prea mult. Nu pot accepta să fiu călcat în picioare. Deocamdată mă supun deciziei conducerii executive, dar dacă îmi voi găsi o echipă voi pleca pentru că nu sunt un tip conflictual. Cu tristeţe constat că am fost mai apreciat în alte părţi decât la Oradea.

Am avut multe greutăţi în viaţă, dar o să trec şi peste asta cu ajutorul lui Dumnezeu”, a conchis Dianu, care de-a lungul anilor a evoluat la Gloria Bistriţa, CSM Reşiţa, Poli Iaşi, Diosgyor, Dacia Mioveni, Zalaegerszeg şi Arieşul Turda. La ultima echipă a fost jucătorul decisiv pe finalul campionatului trecut, golurile sale salvând Arieşul de la retrogradare.

Teodor Biriş
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-27-2010, 03:56 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
FC Bihor, amical cu rezervele de la DVSC
Deşi se află în cantonament la Hajduszoboszlo de o săptămână şi avea programate trei jocuri în perioada de pregătire centralizată, FC Bihor şi-a găsit cu greu un adversar pentru un joc de verificare.

Preşedintele FC Bihor, Ioan Lucian, a anunţat la începutul săptămânii disputarea unui meci amical cu campioana Ungariei, DVSC Debrecen, echipă care a evoluat în acest sezon în Liga Campionilor.

Partida era programată de la ora 15, pe unul dintre terenurile bazei echipei maghiare. Cu toate că iniţial toată conducerea clubului orădean credea că va fi vorba chiar despre campioana Ungariei, siteul oficial al DVSC nu pomenea nimic despre meciul cu echipa orădeană.

Lucrurile sau lămurit pe parcursul dimineţii de miercuri: de fapt FC Bihor va întâlni o echipă încropită de cei de la DVSC cu jucători de la echipa a doua şi cu fotbalişti veniţi în probe la gruparea maghiară. Meciul se va desfăşura începând cu ora 18.30, ora României.

Chestionat pe tema adversarului cu care joacă azi, Vova Tămaş, director sportiv la FC Bihor, a răspuns cu mult umor: „Păi trebuia să jucăm cu echipa lor de campioni dar văd că am ajuns ca şi celor din Liga Campionilor să le fie frică de noi! Aşa că vor evolua cu echipa a doua şi ceva jucători veniţi în probe. Uite cum se întoarce roata. Dacă acum 20-25 de ani se rugau de noi să mai jucăm câte un amical cu ei, acum ne rugăm noi de ei...".

Ionuț Herman
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-28-2010, 01:58 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
FC Bihor a câştigat la scor meciul cu Debrecen II

Prima echipă a DVSC a refuzat să mai joace cu FC Bihor, astfel că orădenii şi-au testat potenţialul în faţa echipei a doua, clasată pe primul loc în Liga a II-a maghiară.

Meciul desfăşurat în nocturnă a fost câştigat clar de orădeni cu scorul de 5-1 (1-1), prin golurile marcate de Bundea, Iambor, Benţe, Lukacs şi Filip. Pentru DVSC II a înscris orădeanul Alexandru Gego, atacant aflat în probe la gruparea maghiară. În prima repriză, antrenorul Dan Dobai a mizat pe Bonta - Ţîrca, Cura, Muscă, A. Achim - Danci, Coroian - Chiş, Bundea, Iambor - Elek. După pauză au mai jucat Fildan, Letan, Filip, Lukacs, Benţe, Sorian, Balla, Fl. Pop, Tegzeş, Tînc şi Molnar.

T.B.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut