Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Bihor Oradea
03-12-2010, 10:01 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
FC Bihor a câştigat amicalul cu FC Silvania

Pentru că meciul cu U Cluj, din etapa de sâmbătă, a fost amânat, urmând să fie reprogramat, FC Bihor a susţinut vineri un meci amical în compania colegei de serie FC Silvania Şimleul Silvaniei. În prima repriză jocul a fost echilibrat chiar dacă orădenii au dominat teritorial, iar după 45 de minute, scorul a fost 0-0.

În repriza secundă, Bihorul a reuşit să se impună atât pe baza unui joc bun cât şi datorită gafelor de tot felul făcute de apărarea sălăjenilor. Elek a reuşit să deschidă scorul în debutul reprizei secunde, când a interceptat, şi după un dribling în faţa portarului advers a marcat în poarta goală. În minutul 75 Benţe a marcat pentru 2-0, în urma unei pase cu capul venite de la Cristian Luca, acesta din urmă reuşind să stabilească scorul final: 3-0, în ultimul minut de joc tot cu o reluare cu capul.

FC Bihor a evoluat în formula: Fildan - Letan, Muscă, Tînc, Tegzeş - Filip, Bundea - Chiş, Coroian, Iambor - Elek. Au mai jucat: Bonta - Fl. Pop, Sorian, Danci, Achim, Balla, Pocian, Benţe şi Cr. Luca.

Ionuţ Herman
(03-10-2010 09:30 PM)eydelie Scris:  Care dintre fratii Tegzes joaca ? Site-ul nu merge (oricum nu era actualizat ca lumea), iar despre Liberty nu prea mai afli mare lucru; stiu ca erau doi Tegzes, unul chemat la lotul national .

E vorba de Sorin, cel care a venit in iarna asta.
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-19-2010, 10:16 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Si cu Dan Tegzes ce s-a intamplat ? El era cel selectionat pe la tineret - nascut in 90.

http://blog.romaniansoccer.ro/mihneagroza
http://www.commandoultra84.com
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-20-2010, 05:26 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
FC Bihor câştigă în ultimul minut la Cluj

FC Bihor a reuşit să obţină o victorie importantă în deplasarea de la Cluj, scor 1-2.

Orădenii au deschis scorul în minutul 40 printr-o execuţie spectaculoasă a lui Sorian. Acesta l-a executat pe Matache cu un şut de la colţul careului de 16 metri.

Clujenii au ieşit mai motivaţi de la cabine şi s-au luptat să obţină măcar egalarea. În minutul 72, Bonatti egalează pentru clujeni. La utlima fază a meciului, Florin Pop marchează pentru bihoreni şi aduce astfel toate cele 3 puncte de la Cluj.

Au evoluat echipele:

U Cluj: Matache - Unguruşan, Bonatti, Szilagzy, Muşat - Popa, Bucşă, Reinaldo, Ţene - Machado, Lecic

Antrenor: Viorel Hizo

FC Bihor: Fildan - Târcă, Muscă, Ţânc, Tegzeş - Bundea, C. Filip, Chiş, Sorian - B. Ianbor, Elek

Antrenor: Dan Dobai
(03-19-2010 10:16 PM)eydelie Scris:  Si cu Dan Tegzes ce s-a intamplat ? El era cel selectionat pe la tineret - nascut in 90.

Sincer sa iti raspund, nu stiu. De fapt de cel putin 3-4 ani nu prea mai inteleg multe din ce se intampla la "Bihoru'", iar actuala conducere a orasului (care doreste sa bage echipa in Liga a 3-a si nu e departe de a reusi) m-a "indepartat" si mai mult de stadion (desi locuiesc aproape de el).
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-24-2010, 06:57 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
E cam aiurea situatia la FC Bihor; in ultimii ani s-au pierdut unii jucatori , s-au facut eforturi parca pentru a-i plafona pe altii, cam haos desi ar fi fost lot bunut .
Ma uit la echipa din meciul cu U si ma minunez cum s-a ajuns sa fie Iambor atacant si Elek - unde sunt Ban, Mih, Luckacs, Bucur, Lobont, Rat care au fost in lot la FC Bihor....

http://blog.romaniansoccer.ro/mihneagroza
http://www.commandoultra84.com
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
03-28-2010, 04:17 AM
Mesaj: #35
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Scurt-circuit de două minute

FC Bihor a remizat cu Arieşul Turda (2-2) deşi în minutul 28 conducea cu 2-0!

Meciul dintre FC Bihor şi Arieşul Turda a mai demonstrat încă o dată că 2-0 este un scor periculos. După circa 20 de minute de tatonare, orădenii au lovit primii. Sorian a trimis o pasă lobată peste apărarea adversă, Elek a preluat şi de la 11 metri a şutat puternic pe sub portar (1-0). La capătul unui contraatac FCB şi-a dublat avantajul. Sorian l-a lansat pe Filip, care a căzut în careu în urma duelului cu Bier şi arbitrul a indicat penalty. Acelaşi Elek a tras plasat în dreapta lui Oltean şi în minutul 28 era 2-0. A urmat bara lui Luca din plonjon ('33), astfel că existau premise pentru o victorie la scor. Nu s-a întâmplat aşa, deoarece greşelile din defensivă au contrabalansat munca mijlocaşilor şi atacanţilor.


În doar două minute Arieşul a restabilit egalitatea. Nou intratul Buş a executat cu efect o lovitură liberă de la 30 de metri, Fildan nu a calculat bine traiectoria şi a respins în transversală de unde mingea a revenit în faţa porţii şi Astafei a scuturat plasa (35). Nu s-au dezmeticit bine „roş-albaştrii” că o minge printre fundaşi l-a adus pe Astafei faţă în faţă cu Fildan, iar atacantul turdean nu a iertat. Era minutul 37 şi scorul devenise 2-2!
Ţîrca a fost eliminat
Ba mai mult, în debutul reprizei a doua Tîrca a luat al doilea galben pentru un henţ inutil făcut la 80 de metri de poarta proprie. Rămaşi în inferioritate, orădenii nu au căzut. Ba chiar au avut iniţiativa şi doar lipsa de curaj, de inspiraţie sau chiar de noroc, a făcut ca victoria să le scape. Elek şi Luca nu au avut tupeul să tragă deşi erau în zona careului mic (55), acelaşi Elek a reluat din întoarcere în transversală (56), Lukacs a trimis slab cu capul din 6 metri (74), Filip a şutat iar mingea deviată a şters transversala (83), Lukacs talonat de un adversar a şutat slab (89), iar la lovitura liberă executată de Sorian mingea a căzut în faţa porţii şi Oltean a scos. Sunt principalele situaţii bune de a marca irosite de gazde. E drept că şi Arieşul a dat emoţii la şutul lui Buş trimis de la 14 metri la care Fildan a avut un reflex spectaculos (71) şi la execuţia lui Astafei pe lângă vinclu (75). Orădenii au solicitat şi un penalty la reluarea lui Filip din careu, la care, Alin Rus, căzut, ar fi parat cu braţul (77). „Mingea s-a îndrepta spre poartă, dar nu pe arbitraj trebuie pus accentul. Problema a fost la noi”, a spus la final antrenorul Dan Dobai.
„Relaxarea ne-a costat”

„Ca joc adversarul a fost mult sub aştepătările mele. Din păcate, au fost acele 10 minute de relaxare în care am fost egalaţi pe fondul unor greşeli. Acest lucru ne-a costat. Un lucru pozitiv e că în inferioritate numerică am avut mai multe ocazii decât adversarul, negativ e că nu am reuşit să gestionăm avantajul de 2-0. Trei-patru jucători nu s-au ridicat la nivelul aşteptat, dar sunt şi confirmări şi jucători care cresc de la un meci la altul. Ne-au trecut printre degete două puncte mari”, a mai adăugat Dobai.
De partea cealaltă, Marin Tudorache s-a declarat extrem de mulţumit cu punctul luat. „Ştiam că întâlnim un adversar bun pe care îl pot numi revelaţia acestui început de retur. Un adversar care stă foarte bine în teren, cu jucători tineri, tehnici şi rapizi, bine coordonaţi de Bundea, cu un portar ca Fildan care nu greşeşte în momentele cheie. Ştiam că vom avea probleme, am luat două goluri pe contraatacuri, dar am avut şi şansă că am revenit repede. Plecăm în atac la fazele fixe la 0-0 şi când ne întoarcem e deja 1-0 pentru adversar. O să vorbesc la FRF să le pună la dispoziţia jucătorilor mei ceva maşinuţe sau scări rulante să se deplaseze mai rapid. Totuşi, sunt bucuros că am luat acest punct mai ales că la Oradea se conturează o echipă frumoasă care îmi place”.

CASETA TEHNICĂ
FC Bihor - Arieşul Turda 2-2 (2-2)
Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 1.000
Au marcat: Elek '21 şi 28 din penalty / Astafei '35 şi 37

FC Bihor: Fildan - Ţîrca, Muscă, Tînc, Tegzeş - Fl. Pop ('52 Iambor), Filip, Bundea, Sorian - Elek ('70 Lukacs), Cr. Luca ('55 Letan). Antrenor: Dan Dobai

Arieşul: M. Oltean - Forika, Bier, Timar ('57 Szekely Sz.), Văsîie - N. Cristea, A. Rus - S. Pintea ('80 Moutinho), Ed. Stoica (32 L. Buş), Cucuruzan - Astafei. Antrenor: Marin Tudorache

Remarcaţii meciului: Elek, Sorian / Astafei, A. Rus
Cartonaşe galbene: Ţîrca '12 şi 53, Muscă '34, Tegzeş '46 / N. Cristea '12, Forika '90+2
Arbitri: Ludovic Ujhely (Lugoj) - Flaviu Damaschin şi Dan Gabriel (ambii din Timişoara)
Observatori FRF: Traian Marcu (Sibiu) şi Attila Kanyaro (Târgu Mureş).

Teodor Biris (bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-05-2010, 03:54 AM
Mesaj: #36
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
FC Bihor a pierdut la Deva

FC Bihor nu a reuşit să se întoarcă cu nici un punct din deplasarea de la Deva, înregistrând astfel primul eşec din acest retur.

FC Bihor a pierdut cu 2-1 partida cu Mureşul Deva. Orădenii s-au văzut conduşi încă din minutul 12 atunci când Goia a înscris cu capul, după o centrare a lui Golguţ din lovitură liberă.

Bihorenii au reuşit să revină rapid în joc, ei egalând în minutul 20 după ce Elek a şutat din întoarcere din 8 metri.

În minutul 74, devenii au reuşit să înscrie golul care le asigură cele trei puncte puse în joc. Sătmar a şutat de la 17 metri, din alergare, direct sub bara transversală.

Mureșul: M. Moldovan - I. Câmpean, Goia, V. Pistol (46 Al. Petresc), Opriceană (46 Dosan)- Grigoruţă, Golguţ (57 Apetri), Sătmar, Kelemen - Tîrnovean, B. Bajko

Antrenor: Gheorghe Barbu

FC Bihor: Fildan - Letan, Tînc, Pocian, Tegzeş - Chiş (81 Iambor), Bundea (73 Coroian), Filip, Sorian - R. Elek, Benţe (65 Cr. Luca)

Antrenor: Dan Dobai

( http://www.bihon.ro )
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-06-2010, 03:36 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Dan Dobai e tentat să renunţe

„Rezultatul este injust. Am avut ocazii mai multe ca adversarul, dar din păcate din nou luăm goluri imposibile”, a spus antrenorul Dan Dobai despre jocul de sâmbătă pierdut cu 2-1 (1-1) în deplasare cu Mureşul Deva.

Surpriza a urmat, antrenorul anunţând că este tentat să renunţe la funcţie. „Au fost nişte bariere dincolo de potenţialul nostru. Toate antecedentele ne-au adus în situaţia să fim ca mielul la tăiere la Deva. Vom lua o decizie împreună cu colegii mei dacă mai continuăm sau nu. Până miercuri aşteptăm nişte răspunsuri şi în funcţie de asta vom ştii ce avem de făcut. Echipa joacă, dar au şi băieţii limitele lor. Avem nevoie de lucruri concrete, nu de promisiuni. Sunt anumiţi factori pe care noi nu mai putem să-i controlăm. Vedem dacă mergem mai departe, oricum lăsăm în urmă o echipă bine pregătită aflată pe un loc neretrogradant. Sunt dezamăgit de foarte multe lucruri. Am muncit enorm în aceste trei luni de zile, dar e greu la infinit pe un fond de nemulţumire”, a explicat Dobai.
Principala obiecţie este legată de restanţele salariale existente faţă de jucători, iar nemulţumirile în lot s-au acutizat în ultima perioadă.

Teodor Biris
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-09-2010, 04:20 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Aproape de neprogramare!

Era cât pe ce ca FC Bihor să nu fie programată la meciul de mâine cu FCM Târgu Mureş, grupare cu influenţă în sfera federală, care şi-a dorit nespus de mult acest lucru. Pe ultima sută de metri, clubul orădean a reuşit miercuri să stingă litigiile cu o serie de jucători, altfel ar fi avut toate şansele să piardă partida la "masa verde".

"Am făcut dovada plăţii a 16.500 de euro către Paul, Bucur, Străuţ, Şerban Pop, Paul, Butuc şi Ban, reuşind astfel să evităm neprogramarea", a precizat directorul sportiv Vladimir Tămaş. Gruparea bihoreană a avut norocul să-i intre în cont mult aşteptatul miliard de lei vechi din partea Consiliului Judeţean, dar chiar şi aşa nu au cum să fie acoperite toate restanţele financiare către jucători, care în cazul unora ajung şi la patru luni!

Pericolul încă nu a trecut, pentru că FC Bihor mai are datorii importante către Ambruş, Dianu, Lupaşcu sau V. Florea şi, pe viitor, în orice moment ar putea fi sancţionată cu neprogramarea.

Altfel, din raţiuni financiare, majorităţii componenţilor le-a fost "tăiată" masa de seară, de acest privilegiu mai beneficiind doar nouă jucători, veniţi din alte părţi sau cu situaţie familială precară, Tînc, Muscă, Ţîrca, Chiş, Elek, Danci, Coroian, Balla, Petrache.

( http://www.crisana.ro )
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-10-2010, 11:36 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Punct cucerit în ultima secundă

FC Bihor a remizat cu FCM Târgu Mureş, scor 1-1 (0-0), şi rămâne fără victorie acasă în retur.

FC Bihor şi FCM Târgu Mureş au oferit celor circa 1.500 de spectatori o prestaţie slabă, miza celor trei puncte punându-şi amprenta. Niciuna nu a dorit să piardă şi s-a jucat cu prudenţă excesivă. Ostilităţile s-au dus la mijlocului terenului, unde cele două combatante au controlat alternativ zona. Prima situaţie mai periculoasă s-a consemnat în mintutul 12 când Filip a greşit ţinta de la 16 metri. Mureşenii au pus presiune prin cele trei cornere consecutive executate de Sfârlea, toate rămânând fără rezultat. Cea mai bună situaţie de a marca le-a aparţinut gazdelor: Sorian a executat cornerul şi Tînc a trimis cu capul pe lângă poartă ('38).

Jocul fără sare şi piper s-a menţinut şi după pauză. Notabilă a fost centrarea lui Chiş, dar Cr. Luca a reluat slab cu capul de la zece metri (59). La prima acţiune mai închegată a mureşenilor aceştia au deschi scorul. Vagner a centrat de pe partea dreaptă şi Ciprian Prodan a marcat din plonjon cu capul dintr-o zonă părăsită de fundaşii centrali orădeni. La 0-1, FC Bihor a dat senzaţia că nu mai poate reveni, şutul lui Benţe de la 22 de metri întărind senzaţia de neputinţă. Pe fondul scandărilor galeriei "Bulldog's" care cereau demisia preşedintelui Ioan Lucian, tabela s-a modificat în prelungirile partidei. Ţîrca a executat în careu o lovitură liberă de la 35 de metri, portarul Dănălache a bâlbâit mingea, a profitat Tînc şi a marcat în poarta goală. A rezultat un 1-1 echitabil, ambele echipe înscriind la singurele şuturi trimise pe cadrul porţii. După U Cluj, meciul de azi este al doilea în care orădenii înscriu în ultima secundă a meciului.

DECLARAŢII:

COSMIN BODEA (antrenor FCM Târgu Mureş): „Am scăpat trei puncte mari printr-o greşeală de portar. Asta este, se întâmplă, totuşi este un punct luat afară în faţa unei echipe care a jucat cu ambiţie în faţa noastră. Consider rezultatul echitabil, chiar dacă am pierdut puncte pe final, pentru că nici noi nu am făcut jocul pe care îl doream. Sperăm ca pe viitor să nu mai repetăm aceste greşeli, pentru că e dureros când primeşti gol în ultimele momente. Acest punct ne menţine în lupta pentru promovare”

DAN DOBAI (antrenor FC Bihor): Rezultatul este uşor echitabil. Cele două chestiuni semnalate de mine înaintea jocului mi s-au adeverit. Mi-aş dori ca FC Bihor să aibă asemenea arbitraj la un meci în deplasare, iar Târgu Mureş a jucat aşa cum ne aşteptam cu mingi lungi aruncate în faţă. Am făcut o primă repriză destul de bună, după care jocul s-a mai echilibrat. Golul l-am primit într-un moment când controlam tactic jocul, pe o nesincronizare. Am căzut psihic, dar până la urmă s-a făcut dreptate. Nu meritam să pierdem acest joc, iar Târgu Mureş era o echipă de bătut. Ne-a lipsit mult Elek, un atacant care era în formă”

CASETA TEHNICĂ

FC Bihor - FCM Târgu Mureş 1-1 (0-0)

Stadion Iuliu Bodola. Teren bun. Spectatori: 1.500 Au marcat: Tînc '90+3 / C. Prodan '70 FC Bihor: Bonta - Ţîrca, Tînc, R. Pocian, Tegzeş - Chiş, Filip, Bundea ('77 A. Coroian), Sorian - Cr. Luca ('87 Fl. Pop), Lukacs ('71 Benţe). Antrenor: Dan Dobai FCM Tg. Mureş: Dănălache - C. Maghici, Bălău, Vîrtic, Szilagyi - Vagner ('71 C. Vancea), C. Miclăuş, P. Anton, Sfârlea ('57 C. Prodan) - M. Stere, D. Roman ('87 Biţiş). Antrenor: Cosmin Bodea Remarcaţii meciului: Tînc / C. Prodan Cartonaşe galbene: Tînc '21, Ţîrca '41, Filip '71, Chiş '78 / C. Miclăuş '74

Arbitri: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - Dan Ilieş (Braşov), Tunyogi Ferencz (Zalău) Observatori FRF: Valeriu Ioniţă (Bucureşti) şi Dorin Nicşa (Hunedoara).

(bihon.ro)
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
04-19-2010, 09:36 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri FC Bihor Oradea
Remiză albă la FC Argeş - FC Bihor

FC Bihor a remizat, scor 0-0, pe terenul unei candidate la promovare, FC Argeş.

FC Bihor a reuşit să câştige un punct la Piteşti, înregistrând cea de-a patra remiză din cele şase meciuri disputate în retur. Este fără îndoială un rezultat bun, dar situaţia din clasament a echipei rămâne în continuare critică, în condiţiile în care se află la un singur punct de locurile retrogradante.

FC Argeş a avut câteva ocazii în debutul partidei, prin Bazzi ('6), care a şutat în plasa laterală şi Dulcea ('9), al cărui şut din apropierea porţii a fost respins de Bonta. Roş-albaştrii au contraatacat foarte periculos prin Chiş, care a expediat mingea pe lângă poartă din situaţie favorabilă. Cea mai mare ocazie orădeană i-a aparţinut lui Elek ('33), care s-a aflat singur cu portarul advers, dar a ratat.

FC Bihor a avut şansă în minutul 38, când Voiculeţ a înscris, dar arbitrul a anulat golul, pentru joc periculos al atacantului piteştean. În repriza secundă, gazdele au deţinut iniţiativa, fără a-şi crea însă prea multe situaţii de gol. Bazzi ('63 şi 83) a avut cele mai mari oportunităţi de a înscrie, din fericire ratate. Roş-albaştrii au avut şi o ocazie în minutele de prelungiri, prin F. Pop.

„Un iz de nemulţumire”

„A fost un meci dificil, datorită diferenţei de valoare şi de locuri din clasament dintre cele două echipe. Din acest punct de vedere, am făcut un rezultat bun. Rămâne însă un iz de nemulţumire, prin prisma faptului că noi am avut cele mai mari ocazii de gol. Pot să spun că am scăpat printre degete o victorie care ne era la îndemână şi care ne-ar fi ajutat foarte mult. Acum va trebui neapărat să câştigăm meciul cu Otopeniul”, ne-a declarat antrenorul FC Bihor, Dan Dobai.

Etapa viitoare, FC Bihor va juca pe teren propriu cu CS Otopeni, o altă echipă retrogradată în sezonul trecut din Liga I.

CASETA TEHNICĂ

Stadionul „Nicolae Dobrin”. Spectatori: circa 1500

FC Argeş - FC Bihor 0-0

FC Argeş: Boşneag - Voicu, Diţă, Cotigă, Poenaru - A. Popa, Bazzi, V. Stan ('56 Doman), Năstăsie ('67 Cârstoiu) - Dulcea, Voiculeţ ('73 Ivănică). Antrenor: Cristian Negru

FC Bihor: Bonta - Ţîrca ('80 F. Pop), Tînc, Pocean, Tegzeş - Chiş, Filip, Danci ('82 Coroian), Sorian - Elek, Lukács ('46 Benţe). Antrenor: Dan Dobai

Arbitri: Georgian Ionescu (Bucureşti) - Aurel Oniţă, Ovidiu Stoianoff (ambii din Craiova), rezervă Cristina Babadac (Alexandria). Observatori FRF: Marin Lăzărescu (Bucureşti), Dan Firiţeanu (Roşia)

Cartonaşe galbene: Cotigă '53, Diţă '89 / Filip '38, Pocean '45, Elek '63, Tînc '82, Sorian '90

GAVRIL NUŢIU
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut