Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
08-03-2009, 10:06 PM
Mesaj: #1
Ştiri FC Vaslui
Aici punem toate ştirile despre FC Vaslui...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 11:41 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2009 11:41 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #2
RE: Ştiri FC Vaslui
Burdujan a plecat pe uşa din dos

Oficialii vasluieni sunt dispuşi să-i dea drumul atacantului, însă nu pe degeaba.

"Viteză de reacţie extraordinară. Stâng, drept şi joc aerian de invidiat"- o caracterizare de care nu se bucură mulţi atacanţi. Toate aceste calităţi sunt urmate de un mare “dar” pe care îl rostesc majoritatea oamenilor de fotbal care îl cunosc. Lucian Burdujan este personajul în cauză. Din păcate pentru el, fotbalistul care a fost îndepărtat de curând de la Vaslui nu îşi completează aceste caracteristici cu o minimă concentrare şi seriozitate.

Ultima ispravă a sa a fost consemnată înaintea meciului tur cu AEK Atena.
"Lucian, am nevoie de tine! Vreau să te concentrezi! E un meci extrem de important!", a fost mesajul antrenorului Cristi Dulca. "Da, să văd cum mă simt. Joc şi eu cât pot şi cum pot"a fost răspunsul fotbalistului care, distrat, era preocupat de orice altceva decât de meci.

Cu toate eforturile tehnicianului, Burdujan nu a putut fi mobilizat, astfel că atacantul, care înaintea jocului era titular, a ajuns să fie exclus de la echipă, după o altă serie de răspunsuri în doi peri. La numai 25 de ani, Burdujan ar avea toate şansele să îşi continue cariera la cel mai înalt nivel, date fiind calităţile sale fizice native. Unirea Urziceni şi Rapid sunt numai două dintre echipele care s-au arătat interesate de serviciile sale. Totul este ca dificilul fotbalist să îşi găsească motivaţia. Din punct de vedere financiar, Burdujan a avut parte de toate condiţiile la Vaslui. Potrivit unui oficial al clubului vasluian, anul trecut atacantul a încasat nu mai puţin de 400.000 de euro, din contract şi bonusuri, dar asta nu l-a împiedicat să dea cu piciorul Vasluiului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 11:46 PM
Mesaj: #3
RE: Ştiri FC Vaslui
Raul Costin, fotbalistul momentului

El a marcat primul gol în culorile galben-verde, fiind, de altfel, şi prima sa reuşită din Liga I.

La prima reuşită din Liga I, tânărul Raul Costin nu are timp de bucurie. Singura satisfacţie e că la cel mai bun joc al său de când e la FC Vaslui a asistat şi iubita lui, căreia i-a dedicat golul marcat. Golgheter în liga a doua, cu Dacia Mioveni, Costin speră să nu se oprească aici şi să devină unul dintre marcatorii constanţi ai Vasluiului. Mijlocaşul vasluian a fost remarcat şi de finanţatorul Adrian Porumboiu, care îl consideră "speranţa fotbalului vasluian". "Cu Iaşul sunt mulţumit că am descoperit un jucător, Raul Costin. Poate să devină un jucător de bază. Nu că a marcat, dar a jucat bine şi la Atena şi cu Poli Iaşi", a completat Porumboiu.

-Felicitări! Eşti la prima reuşită de când eşti la Vaslui…
-La primul gol şi în Liga I. În liga a doua am marcat multe goluri.

-Ce înseamnă pentru tine această reuşită?
-Este un gol de moral. Sper să nu fie ultimul. Mi-am dorit mult să marchez. Poate aşa am spart gheaţa şi o să vină şi alte reuşite.

-Pentru prima dată ai fost şi titular într-un meci oficial…
-Aşa este! Sper să nu-l dezamăgesc pe antrenor. Doresc să joc cât mai bine când mi se oferă ocazia. E greu să prinzi un loc de titular. Avem mulţi jucători cu experienţă, însă mă lupt pentru un loc în echipă.

-Vasluiul a părăsit Liga Europa. Merita să meargă mai departe?
-Am părăsit competiţia cu fruntea sus. Puteam să ne calificăm, dacă eram mai atenţi. Însă, asta este. Ne vom câştiga locul de Europa pentru la anul. Până atunci, dorim să obţinem cât mai multe puncte în campionat.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 11:49 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri FC Vaslui
Temwanjera, accidentat!

Jucătorul de culoare se află la prima absenţă din lotul Vasluiului din actualul sezon.

Mike Temwanjera nu a făcut parte din lotul pentru partida cu Poli Iaşi, fiind primul joc la care fotbalistul de culoare nu este prezent pe teren. Temwanjera a acuzat dureri musculare după partida retur cu AEK Atena, antrenorul Cristi Dulca luând decizia să-l menajeze. De altfel, atacantul vasluian nu a participat la ultimele antrenamente ale echipei sale. În schimb, a revenit printre titulari Stanislav Genchev. Bulgarul nu a trecut peste accidentarea suferită în partida cu Gloria Bistriţa, însă l-a forţat, iar Genchev n-a rezistat decât 40 de minute, fiind nevoit să-l readucă pe teren pe Pavlovic. Şi Kirovscki şi-a luat locul în lotul de 18 jucători, fiind revervă în partida cu Poli Iaşi, antrenorul preferându-l pe Nemanja Jovanovic în primul unsprezece. De altfel, Dulca l-a înlocuit şi pe Zmeu, titular la Atena, cu Raul Costin, cel care a avut cea mai clară ocazie a Vasluiului în meciul cu AEK Atena.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 11:52 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri FC Vaslui
Pavlovic, pedepsit!

Miloş Pavlovic a fost pedepsit de către conducerea tehnică a formaţiei vasluiene, fiind doar rezervă în partida cu Poli Iaşi.

Mijlocaşul l-a nemulţumit până şi pe finanţator cu evoluţiile sale modeste din acest început de sezon. Adrian Porumboiu crede că sârbul nu mai dă randament la fel ca în sezonul trecut, din cauza faptului că a căzut în patima cluburilor de noapte din Iaşi.

"Pe Pavlovic l-am lăudat după meciul dintre Vaslui şi Iaşi din returul sezonului trecut, când spuneam că e mult mai puternic decât Alexa, de la Timişoara. Se pare că m-am înşelat. S-a dovedit a fi gonflabil. El e un jucător bun, dar şi-a risipit elanul prin cluburile din Iaşi. Sunt cluburi frumoase în acest oraş", a declarat Porumboiu.

De altfel, finanţatorul lui FC Vaslui regretă că nu l-a cumpărat pe atacantul Politehnicii, Vlad Bujor: "Bujor e un jucător tânăr, cu certe calităţi. Îmi pare rău că nu am fost mai iute de picior, să-l iau eu".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:10 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri FC Vaslui
Revin accidentatii

Milisavljevic, Hugo Luz si Kirovski sunt apti de joc si vor putea fi folositi încã din urmãtoarea partidã de cãtre Cristian Dulca.

Veste bunã pentru antrenorul "galben-verzilor". Din urmãtoarea etapã, Cristian Dulca îi va avea disponibili la antrenamente pe toti cei care pânã acum erau accidentati. Astfel, din aceastã sãptãmânã, alãturi de Wesley, Buhus si ceilalti, vor reveni mijlocasul sârb Nemanja Milisavljevic, portughezul Hugo Luz, precum si atacantul macedonean Hristjan Kirovski.

Totusi, tehnicianul "galben-verzilor" nu-i va avea la dispozitie pe fundasul Gabriel Cânu, care, conform oficialilor vasluieni, este plecat la o clinicã din Germania, acolo unde urmeazã un tratament de specialitate, si pe mijlocasul Adrian Gheorghiu, care abia si-a revenit de dupã operatie si care va fi apt de joc la jumãtatea lunii viitoare. "La urmãtoarea etapã ar putea reveni toti cei accidentati, inclusiv Milisavljevic. Accidentat în ultimele partide, Mike va fi si el apt de joc în urmãtoarele douã sãptãmâni", a declarat antrenorul Vasluiului, Cristian Dulca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:11 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-02-2009 01:11 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #7
RE: Ştiri FC Vaslui
Trupa lui Dulca se reuneste astazi

Buhus si ceilalti colegi se reunesc astãzi, dupã ce au avut douã zile libere, ei urmând a pregãti în urmãtoarele zece zile partida cu Rapidul care va avea loc la sfârsitul sãptãmânii viitoare.

Dupã mai bine de o lunã de zile în care au stat numai în cantonamente, pregãtind meciurile din Europe League si cele din campionat, jucãtorii vasluieni au primit douã zile libere imediat dupã partida câstigatã la sfârsitul sãptãmânii trecute, scor 2-1, cu Politehnica Iasi.

Astãzi este programatã reunirea lotului, Buhus & Co. urmând sã pregãteascã în urmãtoarele zece zile partida cu Rapidul, care va avea loc la sfârsitul sãptãmânii viitoare. Din cauza întreruperii cu o sãptãmânã a campionatului, având în vedere cã nationala României va juca în preliminariile campionatului mondial de anul viitor, trupa lui Cristi Dulca va sus­tine în aceastã perioadã si un meci amical, adversarul ur­mând a fi cunos­cut în urmãtoa-rele zile.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 11:13 PM
Mesaj: #8
RE: Ştiri FC Vaslui
FC Vaslui, debut în Cupa României pe 23 septembrie

Editia 2009-2010 a Cupei României la fotbal programeazã, pe 8 si 9 septembrie, ultima fazã înaintea debutului echipelor din primul esalon. Acesta se va produce miercuri, 23 septembrie, când FC Vaslui va lua startul alãturi de celellate 17 formatii din Liga I. Câstigãtoarele partidelor programate sãptãmâna viitoare si cele 18 primdivizionare urmeazã sã se confrunte în faza 16-imilor. Tragerea la sorti va fi efectuatã vineri, 11 septembrie, la Casa Fotbalului din Bucuresti.

Vasluiul doreste arbitri strãini
Pentru jocul din etapa a VI-a, cu Rapid, din deplasare dar si pentru cel cu FC Timisoara, de pe propriul teren, din runda cu numãrul 7, conducãtorii lui FC Vaslui au solicitat arbitri strãini. "Se doreste tot mai mult arbitri strãini la derby-urile din campionatul nostru. Dinamo si Vasluiul au cerut cavaleri ai fluierului din afara granitelor tãrii pentru urmãtoarele douã etape. Nu cã nu am avea arbitri buni dar asa se scapã de orice urmã de bãnuialã cã cei care conduc jocurile ar putea fi rãu intentionati", a declarat ieri într-o conferintã de presã Vasile Avram, noul presedinte la Comisiei Centrale a Arbitrilor.

Gângioveanu rateazã meciul cu Moldova
Constantin Mihai Gângioveanu, mijlocasul lui FC Vaslui, este unul dintre oamenii de bazã în selectionata de tineret condusã de Emil Sãndoi. Titular în primele douã partide din preliminariile Campionatului European, cu Insulele Feroe si Andorra, ambele câstigate, jucãtorul trupei pregãtitã de Cristi Dulca este accidentat si nu va putea fi folosit de Sãndoi în întâlnirea cu Moldova. Partida este programatã a se desfã- sura marti, 8 septembrie, pe stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova.

Patru suporteri vasluieni s-au "pricopsit" cu dosare penale
În timpul meciului de duminicã dintre FC Vaslui si Politehnica Iasi nu s-au semnalat incidente deosebite în rândul celor douã galerii. Cu toate acestea, înaintea si la finalul jocului suporteri vasluieni dar si ieseni "au cam sãrit calul". Astfel, unui numãr de patru fani vasluieni li s-au întocmit dosare penale deoarece au încercat sã introduceã torte în stadion, fapt interzis de Legea 4/2008 privind combaterea violentei în sport. Pe baza înregistrãrilor video si unii suporteri ieseni vor resimti rigorile legii. În urma meciului de duminicã un fan vasluian a fost amendat cu 400 RON, dupã ce a înjurat fortele de ordine. Acestuia i s-a interzis accesul la partidele de fotbal interne si internat ionale pe o perioadã de 6 luni.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:28 AM
Mesaj: #9
RE: Ştiri FC Vaslui
Gură de oxigen

Pauza din campionat, datorată jocurilor echipei naţionale, este considerată binevenită de către antrenorul Cristi Dulca.

Pauza de două săptămâni din campionat, datorată celor două jocuri ale echipei naţionale din preliminariile Cupei Mondiale din 2010, este considerată de Cristi Dulca, antrenorul FC Vaslui, o adevărată gură de oxigen pentru elevii săi. Tehnicianul vasluienilor crede că, până la meciul din deplasare cu Rapid, care va avea loc, cel mai probabil, pe 13 septembrie, jucătorii vor putea să-şi revină, în special din punct de vedere fizic, ţinând cont de efortul depus în ultima lună prin participarea concomitentă în campionat şi preliminariile Ligii Europa.

Mai mult, Dulca susţine că toţi jucătorii accidentaţi vor putea fi recuperaţi până la reluarea campionatului: "Mă bucur că s-a întrerupt campionatul, întrerupere care, pentru noi, este ca o gură de oxigen. Luaţi în calcul faptul că, într-o singură lună, am jucat opt meciuri, ceea ce este foarte mult. Este o perioadă propice ca jucătorii să se refacă din punct de vedere fizic şi pentru a pune la punct unele aspecte legate de jocul echipei. În plus, până la meciul cu Rapidul, îşi vor reveni toţi jucătorii accidentaţi şi pe care nu i-am putut folosi în unele meciuri din startul campionatului şi preliminariile Ligii Europa".

Dulca afirmă că lipsa de prospeţime a jucătorilor s-a văzut cel mai bine în meciul cu Poli Iaşi, din etapa disputată duminică, când FC Vaslui s-a impus la limită. Până la partida din deplasare cu Rapid, formaţia vasluiană se va pregăti în localitate.

"Am revenit în pregătiri de ieri. Vom susţine câte două antrenamente pe zi. Sperăm să facem şi un meci amical la sfârşitul săptămânii, dar încă nu am găsit un adversar. Suntem în căutare, astfel încât să avem continuitate în jocuri", a mai spus tehnicianul Vasluiului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:29 AM
Mesaj: #10
RE: Ştiri FC Vaslui
Dobos, imprumutat la FCM Bacau


Aflat încã sub contract cu gruparea vasluianã, mijlocasul Marius Dobos va evolua în urmãtorul sezon pentru FCM Bacãu, conform întelegerii dintre cele douã cluburi.

Dupã ce a jucat un sezon sub culorile galben-verzi, bãcãuanul Marius Dobos se întoarce de unde a venit. Zilele trecute, oficialii vasluieni au ajuns la un acord cu FCM Bacãu în vederea împrumutului pentru un sezon a mijlocasului. Adus în vara anului 2006 la Vaslui, tot de la Bacãu, odatã cu Mardare, Neagu si Gheorghiu, semnând un contract pe cinci ani cu formatia de pe "Municipal", Marius Dobos nu a evoluat decât douã sezoane pentru formatia vasluianã, fiind împrumutat la aceeasi echipã FCM Bacãu. Prezent în aceastã varã la reunirea lotului vasluian, Cristi Dulca i-a transmis mijlocasului sã îsi caute echipã, fiindcã nu intrã în vederile sale. La un moment dat, din cauza faptului cã nu îsi gãsea echipã, iar FCM Bacãu nu dispunea de suma de transfer pe care o stabilise clubul vasluian, Dobos s-a gândit sã se lase de fotbal si sã îsi caute un loc de muncã. Din fericire pentru el, oficialii celor douã cluburi s-au înteles la timp, astfel cã jucãtorul în vârstã de 28 de ani se va mai putea bucura un timp de fotbal.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
5 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut