Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Gloria Buzău
08-03-2009, 10:35 PM
Mesaj: #1
Ştiri Gloria Buzău
Aici punem toate ştirile despre Gloria Buzău...
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 05:16 PM
Mesaj: #2
RE: Ştiri Gloria Buzău
Zimmermann îşi doreşte să revină la Gloria Buzău

Portarul Eduard Zimmermann a declarat, miercuri, că îşi doreşte să revină la formaţia Gloria Buzău, FC Timişoara fiind dispus să îl mai împrumute pentru încă un sezon grupării din Liga a II-a.

"Vreau la Gloria Buzău, m-am simţit foarte bine şi vreau să ajut în continuare echipa", a declarat portarul care a apărat poarta buzoienilor şi în returul campionatului trecut în Liga I. Zimmermann mai are contract încă trei ani cu FC Timişoara.

De asemenea, potrivit unor surse din cadrul clubului, ar mai putea reveni la formaţia din Buzău şi jucătorii Marius Chiţu, Florin Sandu, Adrian Popa şi Adrian Poparadu. "Nu pot da nume, dar sigur ne vom mai întări până pe 10 septembrie", a declarat, miercuri, antrenorul Nicolae Anton.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 05:18 PM
Mesaj: #3
RE: Ştiri Gloria Buzău
Gloria îşi bate joc de Creţu

Fundaşul dreapta de 20 de ani ar juca fără probleme în Liga I, dar n-are loc în echipa lui Anton

Gloria are marele talent de a-şi bate joc de puţinii săi jucători talentaţi. Ultimul fotbalist căzut în această ingrată situaţie e Valentin Creţu. Ar fi al doilea fundaş dreapta de valoare după Mari­an Nejneru căruia Gloria ar reuşi "miraculos" să-i foarfece aripile. Deşi e cel mai valoros jucător din Crîng, judecînd după talent, statură, vîrstă (20 de ani) şi disponibilitate la efort, Creţu e ţinut în mod paradoxal rezervă. Unde mai pui că puştiul ar fi singurul jucător de cîmp, cu excepţia juniorului obligatoriu, care e buzoian get-beget şi ar pune suplimentar "suflet" pentru Gloria. Remarcat la Olimpia Rm. Sărat unde a fost împrumutat, Creţu a avut o experienţă similară la Gloria şi anul trecut, cînd de asemenea a fost ţinut rezervă, adesea nici măcar atît. Dar atunci mai puteai crede în explicaţia că nu e înca pregătit de divizia A. Acum nu poţi crede decît în explicaţiile şoptite că "altele sînt interesele".

"E rezervă pentru că joacă altu-n loc!"
"A fost rezervă pentru că a jucat altul în locul lui" aceasta e explicaţia "pertinentă" oferită public de antrenorul Nicolae Anton. "Aleargă el mult, dar n-are minte", ţi se spune între patru ochi.

De parcă fotbalistul ar trebui să recite din Eminescu sau să rezolve integrale. Nu să alerge cît îl ţin plămînii, să dea centrări ori să tragă la poartă. De parcă Bănel Nicoliţă, cel mai iubit şi probabil valoros jucător din România, are prea multă minte...

Şi Pompilică Stoica a păţit la fel
Şansa lui, a plecat de la Gloria, cînd nu era prea tîrziu. Îmi aduc aminte că şi Pompilică Stoica, cel mai important produs al fotbalului buzoian din ultimii 10-15 ani era ţinut constant rezervă de Gloria. L-am văzut de mai multe ori plîngînd de necaz după meci cu fruntea lipită de gard. Deşi era cel mai talentat jucător din lot, aşa cum avea să demonstreze mai apoi. Dar, deh, la Gloria trebuiau să joace "piloşii", altele erau interesele. Dar norocul lui Pompilică, a reuşit să scape de Gloria şi să ajungă fotbalist. Asta e şi şansa, unică, inclusiv a lui Creţu.P.S. Să nu-l uităm şi pe Claudiu Ionescu. La rîndu-i ajunsese rezervă la Gloria graţie unor "eminenţe" în fotbal de la Gloria. Acum joacă titular şi a dat gol pentru Timişoara.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 05:20 PM
Mesaj: #4
RE: Ştiri Gloria Buzău
Bucur îngrijorat de situaţia Gloriei: "Noii acţionari şi primarul trebuie să salveze clubul"

Fostul patron al Gloriei, Costel Bu­cur, a revenit ieri în ţară după o săptămînă la mare în Turcia. Nici n-a ajuns bine acasă, că telefoanele legate de fotbal i-au alungat tihna vacanţei. "Mi-a zis Paul Cazan că Gloria-i în pericol mare. Dacă nu plăteşte 1 miliard-jumate datorii la federaţie şi 13.000 de euro lui Mincă ar putea fi retrogradată. Mi-ar părea tare rău, de fapt le cer noilor acţionari să nu lase aşa ceva să se întîmple. Cînd le-am cedat acţiunile şi-au luat angajamentul că vor plăti datoriile", a spus Bucur care-i cere şi primarului Boşcodeală să intervină. "A declarat la televizor că dacă plec eu va avea el grijă de Gloria. Acum are posibilitatea asta".

Bucur a vorbit cu noul acţionar: "Nu l-am speriat, l-am încurajat"
Bucur a recunoscut că a vorbit cu unul din noii acţionari. "Da, m-a sunat şi am discutat. Dar nu-i adevărat că l-am speriat, dimpotrivă l-am încurajat. I-am spus că-l aşteaptă la Buzău un public cum nu mai găseşte altundeva în ţară".

Bucur: "Păi n-au zis ei că vor doar 100%?"
Fostul patron s-a arătat s-a arătat amuzat de declaraţia recentă a lui Turturică că nu i s-ar fi cerut să cedeze integral pachetul de acţiuni. "Eu am spus public că vreau să rămîn cu 50%. Chiar şi în ziua cînd am cedat acţiunile i-am cerut lui Turturică să-mi lase 20%. Au fost şi alţii care au cerut acţiuni, dar domnul Turturică a spus că noii patroni vor doar 100%. Acum nu mai înţeleg nimic", a spus ieri Bucur.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 05:38 PM
Mesaj: #5
RE: Ştiri Gloria Buzău
Marincău, la Gloria Buzău

La începutul acestei săptămâni, gruparea din Crâng s-a înţeles cu fundaşul central Raul Marincău, ultima dată la Universitatea Cluj. Prin aducerea jucătorului în vârstă de 28 de ani, antrenorul Gloriei, Nicolae Anton doreşte să acopere golul din centrul apărării creat prin plecare căpitanului Cătălin Vlaicu la Astra Ploieşti. După toate probabilităţile, Marincău îşi va face debutul oficial la noua sa echipă sâmbătă, în partida de la Bacău.

Altfel, marţi, buzoienii au disputat un joc de pregătire în compania Unirii Urziceni. Campioana s-a impus categoric, cu scorul de 4-0 graţie golurilor marcate de Marinescu (min. 23), Onofraş (‘30), Dănălache (‘48) şi Rusescu (‘73).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 05:39 PM
Mesaj: #6
RE: Ştiri Gloria Buzău
Gloria, bună de plată

Gloria Buzău este în continuare bună de plată atunci când vine vorba de jucători. Mai ales cei care se află în litigiu cu clubul din cauză că nu şi-au primit drepturile financiare conform contractului. Nici nu s-a uscat bine cernala pe convenţiile semnate de Nejneru, Barbu, Stoicescu, Vigariu şi iată că alţi jucători au dat ultimatum pentru încasarea restanţelor.

De această dată a venit rândul portarilor Tomislav Arcaba şi Mihai Mincă, primul având de recuperat 10.300 de euro, iar celălalt cu aproximativ 3.000 mai mult. Conducerea Gloriei a ajuns însă la un acord cu cei doi urmând ca astăzi să le vireze o parte din bani. Arcaba a solicitat o primă tranşă de 7.000 de euro, iar restul după 45 de zile, în timp ce Mincă aşteaptă 9.000 de euro renunţând însă la diferenţă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 11:34 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-03-2009 11:34 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #7
RE: Ştiri Gloria Buzău
Gloria are probleme cu juniorii

Niciunul din cei 2 puşti încercaţi, Lazăr şi Tudor, n-au dat încă satisfacţie

Obligativitatea folosirii unui junior în primul "11" a prins Gloria nepregătită. Săptămîna trecută, în Cupă cu Olimpia a jucat mijlocaşul dreapta Lazăr. "A fost cel mai slab de pe teren", a recunoscut şi antrenorul Anton. Sîmbătă în campionat cu Dinamo II aceleaşi epitete le-a primit cel de-al doilea junior Răzvan Tudor. "S-a sufocat", a spus Anton, nevoit să-l bage pe Lazăr pentru ultimele 20 de minute. "E greu pentru ei. Încă nu s-au acomodat cu prima echipă. Dar eu mai am răbdare cu ei. Îi mai aştept, aşa cum îi aştept şi pe ceilalţi juniori din lot" a spus părinteşte antrenorul.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
       

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 07:24 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-05-2009 07:33 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #8
RE: Ştiri Gloria Buzău
Valentin Bădoi, "direcţionat" spre Crâng?

După Mândrean, un alt jucător din prima ligă ar putea îmbrăca tricoul Gloriei Buzău. Este vorba despre fundaşul Vali Bădoi, aflat în momentul de faţă sub contract cu FC Timişoara. Fotbalistul, în vârstă de 33 de ani, este hotărât să părăsească gruparea de pe Bega, pe motiv că nu a mai prins prima echipă, rămănând şi în afara lotului eligibil pentru meciurile din Europa League.

Bădoi şi-a exprimat dorinţa de a evolua chiar şi în liga secundă, una dintre variante fiind Gloria Buzău, unde ar putea fi direcţionat de patronul Marian Iancu, acesta din urmă având o "afinitate" pentru formaţia buzoiană, mai ales că în sezonul trecut i-a împrumutat mai mulţi jucători.

De altfel, unul dintre oficialii Clubului din Crâng a confirmat interesul pentru Vali Bădoi, însă depinde pretenţiile financiare pe care le va avea acesta. Şi, alţi timişoreni, cum ar fi Chiţu, Popa, Fl. Sandu, Popa Radu şi Zimmerman, vor avea ca posibilă destinaţie Buzăul. Ultimul, însă, ar fi solicitat un contract de 30.000 de euro pe sezon, sumă considerată mult prea mare pentru puterea financiară a clubului buzoian.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 07:34 PM
Mesaj: #9
RE: Ştiri Gloria Buzău
"Voi îmi ziceaţi că nu e bine, cei de la club că e excelent"

Bucur se dezvinovăţeşte: "Eu eram la Bucureşti, cu afaceri, n-aveam de unde să ştiu care-i adevărul".

"Eu sînt principalul vinovat de situaţia în care a ajuns Gloria" a recunoscut recent Costel Bucur. "Eu am fost patronul, eu n-am luat deciziile care trebuiau" a completat Bucur care a făcut apoi şi o declaraţie măgulitoare pentru presa locală: "Îmi pare rău că nu vom crezut pe voi ci pe alţii. Voi îmi spuneaţi mereu de la distanţă că nu e bine, alţii care-mi erau aproape dimpotrivă. Îmi ziceau de fiecare dată că lucrurile merg excelent, că avem echipă bună şi-o să-i batem pe toţi. Dar pe teren luam mereu bătaie. Eu eram plecat la Bucureşti, mă ocupam de afaceri nu de fotbal, n-aveam de unde să ştiu care-i adevărul. De va fi să mă mai întorc vreodată la Gloria n-o să mai fac greşelile pe care le-am făcut".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 07:35 PM
Mesaj: #10
RE: Ştiri Gloria Buzău
Mihai Marian a rămas preşedintele CA pînă la şedinţa din octombrie

Chiar dacă Bucur a plecat de 2 săptămîni de la Gloria, omul său de încredere, Mihai Marin, va rămîne oficial al clubului din Crîng cel puţin pînă în octombrie.

"E preşedinte al Consiliului de Administraţie. Legal trebuie să treacă o lună de la convocare pînă la şedinţa propriu-zisă a CA" a explicat Ionel Turturică, reprezentantul noilor acţionari.

Mihai Marin pare dispus să continue la clubul din Crîng: "Am învăţat fotbal în ultimul an, abia acum pot spune că sînt pregătit pentru a conduce un club".

În octombrie, la CA ar trebui să vină la Buzău şi noul sau noii proprietari ai clubului.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut