Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
09-10-2009, 03:02 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Enache Câju a fost împrumutat un an la Pandurii

După ce s-a pregătit două săptămâni cu Pandurii Târgu Jiu, jucătorul formaţiei CSM Râmnicu Vâlcea, Enache Câju, a semnat în cele din urmă un contract valabil pe un an cu formaţia gorjeană.

Acesta a fost testat de tehnicianul pandurilor la amicalul cu Triumf Bârca, în urma căruia s-a decis să-l oprească în lot. Deşi împrumutul său s-a concretizat în cele din urmă, Câju nu a fost inclus în planurile lui Sorin Cârţu pentru jocul cu CFR, deoarece acesta a semnat contractul de joc după ce tehnicianul stabilise lotul de 18 jucători. Se pare că, jucătorul nu este încă pus la punct cu pregătirea fizică, astfel încât debutul său în tricoul pandurilor mai întârzie, cel mai probabil acesta urmând a fi cooptat în lot la partida din etapa viitoare, pe care gorjenii o vor disputa în Ghencea.

Câju ar fi o soluţie pentru doar 25-30 de minute, spunea chiar Sorin Cârţu după jocul cu Bârca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 05:04 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cârţu: "CFR Cluj este o echipă mare, dar ar trebui să se teamă de noi"

Antrenorul echipei Pandurii Tg. Jiu, Sorin Cârţu, a declarat, joi, că partida cu CFR Cluj va fi foarte grea, dar susţine că şi ardelenii ar trebui să se teamă de gorjeni, pentru că aceştia sunt foarte greu de învins pe teren propriu.

"Este un meci deficil, pentru că vom întâlni o echipă de cupele europene cu un anumit standard. Au un lot valoros şi pot alinia mai multe tipuri de formaţie, aşadar vor fi greu de învins. Nu îşi vor menaja jucătorii, chiar dacă joacă vineri cu noi şi joi în Liga Europa. Vor juca cu ce au mai bun indiferent de problemele de lot, pentru că au de unde alege. Ei joacă bine în mod constant şi au caracteristicele unei echipe mari", a spus Cârţu, care a adăugat: "Sunt o echipă care te macină, chiar dacă nu foarte spectaculoasă".

Antrenorul gorjenilor susţine însă că nu se teme de clujeni, pentru că Pandurii pierd greu pe teren propriu: "Suntem în foame de puncte şi întotdeauna ne-am bătut pentru şansa noastră. Suntem o formaţie greu de bătut pe teren proriu. Cei de la Cluj ar trebui să se teamă de noi şi este normal. Suntem foarte greu de învins la Târgu Jiu".

Partida dintre Pandurii Tg. Jiu şi CFR Cluj, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 20:00.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 06:15 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Hidişan va fi consultat de Pompiliu Popescu

Încercarea lui Hidişan de a reveni la antrenamente după amicalul din weekend, la care nu a fost trimis pe teren din cauza unor dureri în zona inghinală, s-a soldat cu un eşec. Durerile au continuat şi după cele trei zile de pauză recomandate de medicul echipei gorjene şi ieri acesta a fost din nou reţinut de la efort.

Jucătorul a luat din nou o pauză după prima zi de antrenament el urmând să meargă după meciul cu CFR Cluj la Bucureşti pentru a fi cosultat de medicul echipei naţionale Pompiliu Popescu. "Nu se ştie despre ce este vorba încă dar durerea persistă şi mi s-a recomandat să fac o pauză până voi merge la medicul naţionalei, Pompiliu Popescu. Am mai fost la dânsul cu alte ocazii şi este unul dintre cei mai buni medici sportivi", a precizat ieri Hidişan, care a fost prezent la antrenament doar să-şi încurejeze colegii.

"Mi-aş fi dorit să fiu pe teren la meciul cu CFR dar asta e situaţia şi nu se poate. Sper să nu fie ceva foarte grav şi să revin cât mai repede la pregătire", a declarat ieri jucătorul celor de la Pandurii supărat că nu poate evolua la unul dintre jocurile cele mai importante din această perioadă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 06:16 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Jocul dintre Pandurii II li Poli Timişoara II se va disputa pe Stadionul Municipal din Târgu Jiu

Conducerea clubului Pandurii Lignitul Târgu Jiu a făcut azi demersuri pentru ca meciul dintre echipa a doua a clubului, Pandurii II şi echipa a doua a celor de la Poli Timişoara să se dispute pe terenul de la Târgu Jiu, meciul fiind programat de la ora 17:00. Secretarul general al clubului Pandurii, Daniel Băloi, a precizat că s-au făcut toate demersurile necesare luându-se acceptul echipei vizitatoare dar şi al reprezentanţilor FRF:"Am dorit să se joace pe terenul mare pentru a vedea la lucru şi jucătorii de la Pandurii care vor juca la echipa a doua. Avem foarte mulţi jucători care vor evolua acolo şi voiam să joace pe un teren bun."

La acest meci vor evolua de la echipa mare jucătorii care nu au fost incluşi în lot pentru meciul cu CFR Cluj, Basara, Lazic, Rada, Diaconu, Stancu şi probabil Câju, jucător care a semnat recent un contract cu Pandurii Târgu Jiu. Este posibil ca şi alţi jucători din lotul echipei Pandurii care nu vor evolua în partida cu CFR Cluj să evolueze la acest meci pentru Pandurii II.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 01:30 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 01:30 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #35
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Alexandru Păcurar: "CFR e cea mai frumoasă echipă din campionat"

Marcatorul singurului gol al meciului Pandurii - CFR Cluj, Alexandru Păcurar, a comentat victoria gorjenilor, spunînd că echipa sa a demonstrat că merită să fie în prima parte a clasamentului.

"Sunt trei puncte foarte importante pentru noi, trei puncte muncite şi meritate. Am întîlnit o echipă foarte bună, o echipă ce practică cel mai spectaculos joc din Liga 1. Am reuşit să marchez un gol, deci sunt mult mai fericit. Această victorie ne dă un moral foarte bun şi curaj pentru partidele pentru care urmează. Suntem lideri, dar nu vreau să discut despre asta. Important e că am reuşit să cîştigăm şi sperăm să o ţinem tot aşa. Publicul ne-a ajutat foarte mult şi vreau să le mulţumesc", a spus Alex Păcurar la Fanatik Show, pe Digisport.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 01:30 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 01:30 AM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #36
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Marin Condescu: "Am avut ocazii mult mai mari decît CFR Cluj"

Preşedintele echipei Pandurii Tg Jiu, Marin Condescu, a comentat victoria din meciul cu CFR Cluj, spunînd că echipa a meritat victoria.

"Am sperat la o victorie şi chiar am crezut. Am avut determinare. Jucătorii noştri vor să demonstreze că pot să facă faţă în prima parte a clasamentului. CFR a dominat în prima parte, dar tot noi am avut ocazii mai mari. Sorin Cîrţu a suferit destul de mult la acest meci, dar cred că o să fie bine. Arbitrajul a fost bun, chiar şi penalty-ul a fost destul de clar. Mi-a spus-o şi domnul Crăciunescu. Au fost cîteva probleme mai mici, dar nu are rost să facem scandal", a spus Marin Condescu la Fanatik Show, pe Digisport.

[Imagine: condescu_marin_004.jpg]

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 01:31 AM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cârţu: "Am obţinut o victorie mare cu CFR Cluj şi pe deplin meritată"

Antrenorul echipei Pandurii Tg. Jiu, Sorin Cârţu, a declarat, vineri, după jocul cu CFR Cluj, scor 1-0, că formaţia sa a meritat pe deplin victoria, în condiţiile în care gorjenii au avut cele mai importante ocazii ale jocului.

"Am obţinut o victorie mare şi 3 puncte pe care speram să le luăm. Ne-am bătut mult şi am meritat pe deplin să ne impunem, mai ales după ce ocazii de gol am avut. În prima repriză am suferit, am avut o situaţie incredibilă ratată de Stromajer, dar poate nu meritam să marcăm, pentru că am fost dominaţi copios vreo 15 minute. Am învins o echipă foarte bună, care joacă constant bine. Ar fi fost nemeritat să pierdem. Nu mă interesează să suntem pe primul loc, contează doar că avem 12 pouncte", a spus Cârţu.

Echipa antrenată de Sorin Cârţu a trecut, vineri, de CFR Cluj, scor 1-0, în primul meci al etapei a 6-a, rezultat în urma căruia gorjenii au urcat provizoriu pe primul loc în clasamentul Ligii I. Singurul gol a fost marcat de Alexandru Păcurar, dintr-o lovitură de la 11 metri.

[Imagine: cartu_sorin_030.jpg]

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:10 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cardoso şi-a făcut cadou victoria

Fundaşul Alexandre Cardoso a sărbătorit în ziua meciului cu CFR Cluj împlinirea a 25 de ani. Jucătorul brazilian precizase anterior că nu va sărbători ziua de naştere decât în caz de victorie, după meci fiind foarte fericit că a primit cadoul dorit: "A fost victorie şi a fost cadoul pe care îl aşteptam de ziua mea. Normal că mă bucur foarte mult şi sunt fericit cu acest cadou. Nici nu putea fi altul mai bun, chiar nu îmi doream altceva".

Cardoso le-a mulţumit personal colegilor pentru cadoul oferit şi a promis că îi va recompensa cu o bere după primul antrenament al săptămânii: "Echipa a jucat foarte bine şi mă bucur. Acum pot sărbători liniştit cu prieteni mei şi cu colegii. Poate luni după antrenamente o să le dau şi o bere pentru că mi-au făcut acest cadou de ziua mea", a spus Cardoso.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:11 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Marin Condescu: Clubul Pandurii nu ar putea plăti un milion de euro echipei Dinamo

Ameninţările cu dezafilierea echipei Pandurii nu-l sperie pe preşedintele Marin Condescu care s-a adresat Tribunalului de Arbitraj Sportiv de la Laussane. Chiar şi aşa, dacă deciziile comisiilor, considerate ilegale de către Pandurii, s-ar menţine, clubul gorjean nu ar avea de unde plăti un milion de euro către Dinamo. Condescu a mai vorbit şi despre o serie de documente semnate de un salariat al FRF, în numele lui Ionuţ Lupescu, prin care Iordache a fost lăsat liber.

Reporter: Mircea Sandu ameninţă cu dezafilierea clubului Pandurii. E cazul să-şi facă griji gorjenii că nu vor mai avea echipă în prima ligă?
Marin Condescu: Nu, nu vom fi dezafiliaţi. Sunt doar acţiunile unui om care nu are responsabilitatea funcţiei pe care o ocupă şi care vede că îi fuge scaunul şi i se apropie sfârşitul de mandat. Nu e nici un fel de problemă pentru Pandurii.

Reporter: S-a vorbit despre faptul că s-au comis ilegalităţi în celebrul caz Iordache, chiar de către cei de la FRF....
Marin Condescu: Da. Am descoperit recent, pe acte oficiale, că jucătorul a fost declarat liber de către un salariat din cadrul federaţiei care a semnat un document oficial în numele lui Ionuţ Lupescu. Toate hârtiile eliberate după aceea sunt falsuri de natură penală. De aceea şi cei de la FRF ţipă aşa de tare acum, pentru că ei credeau că noi nu vom afla ce s-a întâmplat. Ne-au ameninţat cu dezafilierea dacă ne adresăm instanţelor civile. Ce am făcut noi era în conformitate cu statutul cel vechi pentru că actualul nu a fost aprobat de Tribunalul Bucureşti. Cazul aprobării statutului lor s-a amânat până pe data de 2 noiembrie, pentru că trebuie să se judece pe 13-14 octombrie, la Curtea Supremă de Justiţie. Acele articole au fost pierdute deja de Federaţie pentru că sunt neconstituţionale, pentru că interzic accesul la justiţie. De aceea spun că toate comisiile care funcţionează în acest moment şi în cadrul LPF şi în cadrul FRF, cu schimbările făcute în statut, sunt în afara legii.

Reporter: Dar cum aţi aflat că un act oficial al federaţiei a fost semnat de un salariat şi cine a pus acea secretară să semneze?
Marin Condescu: Noi am primit de la grecii de la AEK Atena hârtiile primite de ei de la FRF care arată că acea hârtie a fost semnată de către un salariat care probabil a fost pus de cineva. Trebuie să se afle acum cine l-a pus pe acesta să semneze acea hârtie şi în ce condiţii l-a declarat pe jucător liber de contract.

Reporter: Cum credeţi că s-a ajuns aici?
Marin Condescu: Părerea multor oameni care au citit despre acest incident întâmplat la Federaţie este că s-a încercat să se fure un milion de euro.

Reporter: Dar în cazul în care se menţine această decizie, ar avea Pandurii de unde să plătească acel milion de euro către Dinamo?
Marin Condescu: Nu are nimeni de unde să plătească un milion de euro. Am depus deja documentele către TAS şi nu se va ajunge acolo. De fapt, noi dorim să arătăm ce ilegalităţi se fac în federaţia condusă de domnul Mircea Sandu. De ce se pronunţă dânsul înainte că vom fi dezafiliaţi când membrii Comitetului Executiv au avut curajul să spună că acest caz Iordache nu a fost discutat acolo şi nu s-a dat aprobarea eliberării cărţii verzi a jucătorului? Chiar preşedintele LPF spune că nu a semnat un astfel de document şi recunoaşte că nici nu s-a discutat aşa ceva.

Reporter: Deci ziua de 23 septembrie, când se anunţă şedinţa Comitetului Executiv, nu va fi una critică pentru Pandurii?
Marin Condescu: Nu trebuie luate lucrurile aşa în tragic. Este clar că se fac presiuni inutile, care pot să fie la un moment dat chiar fapte penale. Pentru că nimeni nu are voie să se ante-pronunţe într-o anumită privinţă. Poate semnează tot el toate documentele singur şi nu mai are nevoie de nimeni acolo.

Reporter: Credeţi că va mai fi reales Mircea Sandu ca preşedinte al FRF?
Marin Condescu: Părerea mea e că va mai fi preşedinte doar până la viitoarele alegeri. Se va găsi un alt preşedinte şi o echipă care să restructureze şi să reaşeze fotbalul românesc pe alte principii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:11 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Pandurii II a remizat acasă, pe Municipal

Pandurii II a fost la un pas de eşec pe teren propriu sâmbătă, în etapa a IV-a a Ligii a treia. Echipa a doua a celor de la Pandurii a întâlnit pe Poli Timişoara II la Târgu Jiu, meciul fiind programat pe stadionul Municipal, la insistenţa conducerii clubului Pandurii care a dorit să vadă la lucru jucătorii de la prima echipă care au fost trimişi să joace la satelit.

Deşi au făcut demersuri să obţină acceptul oaspeţilor şi al FRF pentru a muta acest joc de la Moi la Târgu Jiu, conducerea de la Pandurii nu a avut parte de o victorie la acest meci. În faţa preşedintelui Marin Condescu, cei de la Pandurii II au remizat ci Poli II, golurile fiind marcate de Lazic pentru gazde şi Matei de la Poli Timişoara II.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut