Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
09-28-2009, 07:24 PM
Mesaj: #91
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Dinamo a cerut o garanţie de 5000 de euro

Echipa gorjeană a evitat neprogramarea în această ultimă etapă după ce a ajuns la o înţelegere cu Dinamo pentru reeşalonarea unui milion de euro. Pandurii erau ameninţaţi cu dezafilierea dacă echipa ar fi fost neprogramată timp de două etape, evitând acest lucru după ce conducerea de la Dinamo şi-a dat acordul ca suma să fie eşalonată pentru anul viitor.

Prima rată pe care Pandurii trebuie să o achite ca garanţie de 5000 de euro aceasta urmând să fie achitată până joi, altfel Pandurii nu va fi programată la meciul din etapa viitoare atunci când gorjenii vor juca contra celor de la Dinamo.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-28-2009, 09:53 PM
Mesaj: #92
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"O să ne apărăm corect şansele"

Marcator a două goluri cu Oţelul Galaţi, mijlocaşul Alexandru Păcurar nu s-a putut bucura prea mult de reuşitele sale, pentru că au pierdut jocul.

"Sunt trist, pentru că am pierdut acasă un joc în care am condus de două ori, am avut 1-0, 2-1, dar ne-am retras tot timpul prea repede după ce am condus şi nu înţeleg de ce ne-a fost frică", a precizat acesta.

Deşi eşecul cu Oţelul este greu de digerat pentru gorjeni, golgheterul pandurilor crede că acest joc aparţine deja de domeniul trecutului, importantă fiind partida următoare, de la Dinamo. Păcurar a ţinut să-i liniştească pe suporteri înainte jocului cu "câinii", acesta fiind de părere că speculaţiile cum că nu îşi vor apăra corect şansele nu îşi au rostul: "Eu zic că avem forţa necesară să trecem peste tot ce s-a întâmplat, peste cele trei eşecuri. Trebuie să strângem rândurile, şi la Dinamo să facem un joc bun şi să plecăm neînvinşi. Din punctul meu de vedere, nu este nicio presiune în plus pe umerii noştri pentru ce s-a întâmplat, am spus că nu ne privesc pe noi problemele conducerii. Noi, jucătorii, o să jucăm, o să ne apărăm corect şansele. Nu există loc de interpretări, suporterii să fie liniştiţi şi îi asigur că o să ne apărăm corect şansele, aşa cum am făcut tot timpul."

Huiduiţi după jocul cu trupa lui Dorinel Munteanu, mijlocaşul le dă dreptate fanilor: "E normal să ne huiduie, mai ales când pierzi acasă. E normal să fie nemulţumiţi de echipă."

Fost jucător al echipei Dinamo, pentru Păcurar a trecut vremea când spunea că are ceva de demonstrat în partidele cu echipa din Ştefan cel Mare.

"Nu este un meci special pentru mine, am jucat acolo, dar asta s-a întâmplat acum patru - cinci ani şi a trecut perioada respectivă. Este un joc ca oricare altul, pe care trebuie să-l tratăm cu maximă seriozitate. Avem şanse, depinde numai de noi. Trebuie să tratăm meciul cu curaj şi să nu mai facem pasul înapoi cum s-a întâmplat acum cu Oţelul", a adăugat Alex Păcurar.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 11:13 PM
Mesaj: #93
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"Nu s-a pus problema să-l schimbăm pe Cârţu cu Bergodi!"

Preşedintele clubului Pandurii, Marin Condescu, a declarat, marţi, că nu a existat nicio discuţie cu antrenorul italian Cristiano Bergodi pentru a prelua formaţia din Târgu Jiu şi că nu se pune problema înlocuirii lui Sorin Cârţu, informează Mediafax.

"Bergodi este doar un subiect de presă, nu se pune problema schimbării lui Cârţu. Din păcate, Bergodi un an de zile nu mai poate să antreneze în Liga I. Acest lucru nici nu este aprobat, se va lua în discuţia Tribunalului Bucureşti pe 2 noiembrie, dar lucrurile aşa stau în acest moment", a precizat Marin Condescu.

Oficialul a explicat că nu s-a pus problema schimbării antrenorului la Pandurii: "Nu a fost în discuţie niciun moment schimbarea lui Cârţu cu Bergodi sau cu altcineva. Vom analiza din punct de vedere fotbalistic ce se întâmplă pentru că din punct de vedere administrativ nu există niciun impediment ca echipa să nu joace".

Preşedintele Condescu a mai precizat că se va întâlni, marţi, cu Sorin Cârţu pentru a pune la punct unele aspecte legate de jocul echipei: "Nu-i voi reproşa lui Cârţu pierderea celor două meciuri, ci îl voi întreba ce se întâmplă. Valoarea jucătorilor este una peste locul pe care-l ocupăm acum în campionat, fiindcă au fost aduşi jucători pe care şi i-a dorit. Eu nu ridic acum pretenţii că suntem echipă de neînvins pe teren propriu, nu asta e ideea, dar am pierdut şi am primit şase goluri acasă şi am pierdut după ce am condus în ambele partide. Vom avea o analiză să vedem ce se întâmplă şi ce putem să remediem".

Preşedintele grupării Pandurii a adăugat că echipa sa nu trebuie să pierdă următoarele două partide de acasă, cu Gaz Metan Mediaş şi Unirea Urziceni, şi nici meciul cu Dinamo. "Dacă noi vom juca la Dinamo cum am jucat în repriza a doua cu Oţelul, înseamnă că toată lupta pe care am dus-o din puct de vedere administrativ cu federaţia şi liga nu-şi are niciun suport, pentru că toată lumea va înţelege că a fost un circ ieftin şi ne-am dus acolo ca să ne predăm. Indiferent de scor trebuie să avem atitudine şi să se vadă acea voinţă a jucătorilor pentru a demonstra că se duc să joace şi nu se duc să se predea cum s-a întâmplat în repriza a doua din meciul cu Oţelul, când atitudinea a lăsat foarte mult de dorit la mulţi dintre jucători", a mai spus Condescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 11:14 PM
Mesaj: #94
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Dacă pierde la Dinamo, Cârţu va fi demis!

Marin Condescu l-ar fi vrut pe banca tehnică pe Cristiano Bergodi, însă italianul nu are voie să mai antreneze în Liga 1

Înfrângerea contra Oţelului Galaţi l-a scos din minţi pe Marin Condescu. Acesta, în analiza făcută, l-a găsit vinovat pe antrenorul Sorin Cârţu, la care a şi vrut să renunţe. Totul s-a întâmplat după jocul de duminică, atunci când unii suporteri au cerut debarcarea lui Cârţu de la echipă. Imediat, Marin Condescu s-a şi gândit la un înlocuitor, primul vizat fiind Cristiano Bergodi. Tehnicianul italian nu a primit acceptul FRF, el aflându-se în litigiu cu Steaua. În plus, Bergodi ar fi la a doua echipă antrenată în acelaşi sezon, lucru interzis de regulamentele de fotbal din România.

Şedinţe pentru Cârţu
Luni dimineaţa, Marin Condescu a făcut o şedinţă la care i-a chemat pe majoritatea oficialilor clubului gorjean şi în care s-a pus în discuţie demiterea antrenorului. Lui Sorin Cârţu i s-a reproşat faptul că a renunţat uşor la unii jucători, printre aceştia aflându-se şi Ilie Iordache, fotbalist pe care oltenii trebuie să dea o căruţă de bani pe motiv că a plecat liber de contract de la Târgu Jiu. În plus, s-a vorbit şi de faptul că la echipă au fost păstraţi alţi jucători care nu au valoare de Pandurii şi care joacă meci de meci.

La final, s-a stabilit ca Sorinaccio să mai primească din partea oficialilor echipei încă o şansă, un fel de ultimatum. În condiţiile în care nu obţine un rezultat pozitiv la Dinamo, în etapa următoare, Cârţu va fi dat afară. Astăzi, la prânz, va avea loc o nouă şedinţă la care va participa şi antrenorul principal şi în care cel mai probabil îi va fi adus la cunoştinţă ultimatumul.

În urmă cu o săptămână, antrenorul pandurilor spunea că el nu va pleca niciodată de la conducerea unei echipe din proprie iniţiativă. "Nu demisionez nici dacă echipa mea pierde toate meciurile şi nu dă nici un gol! Ce, eu le zic jucătorilor să piardă? Nu, eu le zic să câştige", spunea Cârţu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 11:17 PM
Mesaj: #95
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Sorin Cârţu susţine: "Sunt eu vinovat de tot ce s-a întâmplat, e vina mea aici, n-am ce să spun"

Au trecut deja trei meciuri de când gorjenii nu mai găsesc calea spre victorie. În afara faptului că rezultatele sunt rele, oltenii mai au o altă problemă: echipa nu joacă bine. Astfel, nici speranţe de viitor nu sunt, însă, aşa cum ne-au obişnuit în ultimii ani, aceşti jucători sunt în stare să piardă în faţa unor echipe mici şi să bată echipe mult mai bine cotate. Nu există constanţă, aşa că nu se poate cere performanţă.

Două eşecuri identice
Anul trecut, doar o singură echipă a învins la Târgu Jiu în mandatul lui Sorin Cârţu. Acum, deja două echipe au plecat cu toate punctele de pe Municipal, iar Pandurii nu mai pare team-ul din sezonul trecut, când nu ceda puncte acasă. E prea devreme să se facă o analiză, însă din patru meciuri jucate acasă, gorjenii au pierdut două în aceeaşi manieră şi la acelaşi scor. Ar trebui tras semnalul de alarmă pentru că ceva nu merge bine la echipă.
După meciul cu Oţelul Galaţi ar fi puţine de spus, însă o idee este clară. Pandurii a avut meciul în mână, însă nu a ştiut să speculeze momentele favorabile din joc. "Ghinion şi prostie, toate au fost amestecate la acest meci", a comentat Sorin Cârţu, la finalul partidei. Starea de frustrare a pus stăpânire pe gorjeni. "Sunt mâhnit, supărat şi dezamăgit, pentru că e un moment pe care nu mi l-aş fi dorit. Am avut de atâtea ori şansă în acest joc cu Oţelul, conjunctura ne-a fost favorabilă, am dat gol în secunda 20 şi am revenit la 2-1, am avut jocul la îndemână şi puteam să dăm 3-1, dar nu s-a întâmplat", a mai comentat Sorinaccio.

Strategie nereuşită
Gorjenii au gândit pentru această săptămână o strategie care până la urmă nu a fost deloc favorabilă. În campionat au fost înregistrate două eşecuri, în timp ce în cupă s-a pierdut calificarea. Aşadar, jucătorii odihniţi în meciul de cupă au părut obosiţi şi în campionat, în timp ce adversarii de la Galaţi, după ce au jucat în cupă, au venit şi au câştigat şi în faţa odihniţilor de la Târgu Jiu. "A fost o săptămână urâtă, cu trei meciuri pierdute pentru noi, şi s-a terminat şi mai urât pentru că am pierdut acasă. Nu e nici o scuză pentru rezultatul cu Oţelul. Sunt eu vinovat de tot ce s-a întâmplat, e vina mea aici, n-am ce să spun", a comentat Sorin Cârţu. Acesta a mai menţionat şi faptul că îşi asumă responsabilitatea pentru gafele elevilor săi. "Faptul că l-am băgat pe Dedu e vina mea, aşa ne-am gândit. El era obligat să acopere partea lui pe corner şi el zice că de ce trebuia să stau acolo? Atunci nu e vina mea că nu am gândit cu mintea lui Dedu?", a întrebat Cârţu. Apoi, tehnicianul e explicat de ce l-a luat în lot pe Hidişan. "Am vrut să-i dăm încredere pentru jocurile viitoare", a mai adăugat antrenorul.

Semnal de alarmă
Sorinaccio este cunoscut drept un antrenor care ordonează foarte bine jocul defensiv. De multe ori, având apărarea beton, tehnicianul a obţinut rezultate notabile. Chiar şi la Pandurii au fost multe meciuri în care defensiva a dus greul, însă în meciul cu Oţelul tocmai apărarea l-a trădat pe Sorinaccio. Practic, uneori fundaşii au fost anesteziaţi, ceea ce nu este în regulă. "Unii nu au pus aşa cum trebuie piciorul la joc. Am pierdut duelurile unu contra unu şi asta spune ceva. De opt etape sunt aceiaşi jucători care joacă. Păi, joci la Steaua şi nu ieşi cu nici un crampon pe picioare şi cu Oţelul la fel. Aşa se joacă?", se întreabă Cârţu. Efectiv, şi antrenorul a văzut o lipsă de implicare a unor jucători, dar şi detaşarea inexplicabilă a altora.

Invocă norocul
Supărarea de la finalul meciului dintre Pandurii şi Oţelul l-a făcut pe Sorin Cârţu să implore divinitatea pentru ca norocul săptămâna viitoare să fie pandur. "Meciurile vin şi trec. Nu avem spatele puternic să batem la Dinamo. Să degajeze mingea în spate şi să intre în poartă. Dacă vom da şi noi vreun gol norocos, dar noi cu norocul nu stăm bine. Dacă ne rămân contrele pe voleuri în faţa porţii se pot întâmpla multe, să fie o situaţie de asta să ne ajute", a mai comentat antrenorul pandurilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 11:17 PM
Mesaj: #96
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Probleme cu Lazic?

Sorin Cârţu ar fi dorit să-l folosească de la pauză şi pe mijlocaşul Lazic, însă, potrivit antrenorului, tocmai atunci a aflat că nu-l poate introduce în teren.

"Lazic a venit la pauză să-mi spună că nu am voie să-l bag în teren că nu are permisul de muncă. Dacă-l băgam, pierdeam cu 3-0. Dacă îl băgam, dădeam vina pe asta. L-am luat în cantonament şi nimeni nu spune că nu are drept de joc", a declarat, la finalul meciului, Sorin Cârţu.

Ieri, secretarul general al pandurilor, Daniel Băloi, a încercat să facă lumină în acest caz şi spune că fotbalistul putea să fie introdus în teren fără ca echipa să aibă de suferit. "Din punctul nostru de vedere, Lazic a avut drept de joc. Permisele de muncă se pot obţine până pe 31 decembrie anul curent. Apoi, dacă nu se obţine, LPF-ul are puterea de a ridica dreptul de joc. În cazul lui Lazic, actele sunt depuse şi nu sunt probleme. La Pandurii niciun jucător extracomunitar nu a avut probleme cu permisul de muncă", a declarat Băloi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-29-2009, 11:18 PM
Mesaj: #97
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Cupele europene, un vis îndepărtat

Cu o victorie contra Oţelului Galaţi, Pandurii s-ar fi clasat pe locul trei în Liga 1. Însă, calculele hârtiei au fost date peste cap, iar gorjenii ocupă în acest moment locul nouă, mult mai apropiat de ceea ce se poate spera. Totuşi, în momentul în care echipa cocheta cu locurile fruntaşe, primarul Florin Cârciumaru a anunţat că Pandurii poate ajunge în cupele europene chiar din acest sezon. Declaraţia a ajuns şi la urechile lui Sorin Cârţu, care, imediat după eşecul contra Oţelului, şi-a adus aminte de cele spuse de primar. "Eu am explicaţiile mele, poate unii spun că sunt modest în aspiraţii, dar eu am mai spus că aceasta este valoarea la echipa asta. Acum suntem într-un grafic care denotă valoarea echipei. Mai mult de 1,5 puncte pe meci nu se poate spera de la echipa aceasta, cel puţin în componenţa în care este acum, pentru că atâta pot şi aceştia sunt. Nu am ce să cer mai mult. Au momente şi bune şi poate la meciul următor fac un meci bun, dar ăştia sunt acum. Acestea sunt caracteristicile echipei noastre şi trebuie să o luăm ca atare. Trebuie lăsate visurile astea de a spera la cupe că nu sunt bune. Nu poţi să faci peste noapte din anumiţi jucători, să le creşti valoarea că nu se poate. Jucători de o anumită vârstă au greşit lucruri simple şi elementare", a comentat Sorinaccio.

"Publicul e liber să facă ce vrea"
La finalul meciului, Sorin Cârţu a fost vânat de spectatorii de la tribuna zero care pentru prima dată l-au huiduit pe antrenor. Voci răzleţe chiar i-au cerut demisia tehnicianului, dar corul fluierăturilor a acoperit toate vociferările. De acelaşi tratament au avut parte şi jucătorii olteni care au părăsit Municipalul cu capul plecat. "Publicul vine la meci să vadă victoria echipei gazdă şi mai puţin interesat să facă o analiză. Vrea ca echipa lui să bată, să dea goluri apoi fluieră jucătorii, fluieră antrenorul. Te deranjează dacă se ia de tine pe stradă, în rest... Poate ar fi fost bine ca echipa să fi fost încurajată cum a fost cea de la Galaţi de 10-15 inşi, dar e altfel de obişnuinţă, de educaţie. Nu mă apuc să fac analiza comportamentului publicului, e liber să facă ce vrea", a comentat Sorin Cârţu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-30-2009, 07:01 PM
Mesaj: #98
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
"Îi cer lui Cârţu ca echipa să joace"

Şedinţele de la echipa de fotbal se succed una după alta. Conducerea pandurilor este nemulţumită de randamentul jucătorilor antrenaţi de Sorin Cârţu, şi astfel s-a ajuns ca tot ce s-a făcut în ultimul timp la echipă să fie pus sub lupă şi studiat cu atenţie. Preşedintele Marin Condescu a fost cel care în două şedinţe cu angajaţii clubului au încercat să afle ce se întâmplă de fapt cu echipa, eşecurile din ultima vreme fiind subiectul principal. "Să vedem ce se întâmplă de am pierdut două meciuri în mod identic. Este vorba de meciurile cu Internaţional Piteşti şi cu Oţelul. Nu ridic acum pretenţii să spun că suntem de neînvins pe teren propriu, nu asta e ideea, dar am primit şase goluri acasă şi am luat bătaie după ce am condus de trei ori", a comentat ieri Marin Condescu. Situaţia nu este deloc una bună, după meciul cu Dinamo putând fi luată chiar şi o decizie capitală în privinţa antrenorilor.

Se vrea o altă atitudine
Antrenorul pandurilor a avut ieri o întâlnire cu preşedintele clubului în care s-au discutat motivele pentru care echipa a ajuns să nu joace un fotbal bun. În plus, preşedintele a sesizat că unii jucători au o atitudine care trebuie schimbată în scurt timp, mai exact până la meciul cu Dinamo, când un rezultat negativ ar putea fi suspectat de blat. "Îi cer lui Cârţu ca echipa să joace. Cel mai îngrijorător lucru în afară de meciurile cu Vaslui şi CFR este că noi nu am jucat un fotbal nemaipomenit, ci am avut noroc. Chestia aia cu să joace prost echipa, dar să câştige, nu ţine. Acum s-a acumulat şi lipsa punctelor şi lipsa jocului. În plus, dacă vom juca la Dinamo cum am jucat repriza a doua cu Oţelul înseamnă că toată lupta pe care am dus-o din punct de vedere administrativ cu FRF şi LPF nu-şi are nici un suport fiindcă toată lumea va înţelege că a fost un circ ieftin şi ne-am dus să ne predăm. Indiferent de scor, trebuie să fie atitudine, să fie clar acea voinţă a jucătorilor de a demonstra că se duc să joace şi să se predea cum s-a întâmplat în partea a doua cu Oţelul, când atitudinea a lăsat mult de dorit", a comentat ieri Condescu.

Practic, preşedintele l-a somat pe antrenor să remedieze cumva jocul echipei. "Nu i-am reproşat lui Cârţu pierderea celor două meciuri ci l-am întrebat ce se întâmplă. Valoarea jucătorilor este una peste locul pe care-l ocupăm acum în campionat, fiindcă au fost aduşi acei jucători pe care şi-i i-a dorit, ba din contră şi-a dorit jucători pe care i-am lăsat să plece după ce nu au confirmat la Târgu Jiu", a mai adăugat Condescu, contrându-l cumva pe antrenor care spune că jucătorii nu au valoare de primele locuri.

"Nu lucrez cu ultimatum. Presiunile nu ţin la mine, sunt tăbăcit. Ce aţi făcut, nu aţi ajutat bine echipei. Eu vorbesc cu preşedintele, doar el mă poate da afară. Nu a fost vorba de nicio schimbare, asta mi-a spus preşedintele. Eu doar cu el vorbesc la club, nu cu alţii, X sau Y. Condescu m-a numit, el mă poate da afară, iar eu nu ţin de scaun. Dacă vor să mă dea afară, să o facă azi, mâine, oricând, dar să ştiţi că nu joc cu ultimatum la Dinamo, aşa cum s-a spus. S-a dat o ştire pe care voi nu aţi verificat-o, eu am luat de bun ce mi-a zis preşedintele că nu s-a pus în niciun moment problema să mă schimbe", Sorin Cârţu, antrenor Pandurii.

Cârţu, sub presiune
Mai mult, preşedintele pandurilor îi dă credit în continuare lui Sorin Cârţu şi dezminte că s-ar fi interesat de serviciile altor antrenori. "Bergodi este un subiect de presă. Din păcate, un an de zile nu mai poate să antreneze în Liga I. Acest lucru nici nu este aprobat, se va lua în discuţia Tribunalului Bucureşti pe 2 noiembrie, dar lucrurile aşa stau. Nu a fost în discuţie nici un moment schimbarea lui Cârţu cu Bergodi sau cu altcineva", spune Condescu care dă dreptate spectatorilor care i-au apostrofat pe jucători şi antrenori. "Reacţia publicului ar trebui să-i pună pe gânduri pe jucători şi antrenori pentru că cei din tribună au văzut clar că echipa nu a jucat nimic", a mai adăugat Condescu.

În aceste condiţii, după ce a vorbit cu preşedintele, Sorin Cârţu a primit şi un avertisment: să determine echipa să joace un alt fel de fotbal. "Toţi, antrenori şi jucători, au aceeaşi vină pentru pierderea celor două meciuri. Principala sarcină de a rezolva această situaţie îi revine lui Sorin Cârţu. Nu a întrebat nimeni niciodată ce echipă face, pe cine bagă, cum îi foloseşte. Cum am pornit am crezut că a fost o strategie bună, dar ce s-a întâmplat în aceste două meciuri îţi dă impresia că echipa, la un moment dat, decuplează de la ce trebuie să joace. Nici măcar un amical nu-l tratezi aşa. Îl tratează ca pe un joc pe care vor să-l piardă", a mai comentat Condescu.

Astfel, preşedintele pandurilor încearcă să pună presiune pe antrenor pentru a stopa impresia că Pandurii se va preda pe terenul lui Dinamo. "Depinde cum pierdem la Dinamo. Poţi să joci foarte bine şi să fie erori de arbitraj şi e o problemă sau să pierzi fiindcă ai o atitudine pasivă. Dacă se va adeveri a doua variantă va fi foarte grav, toată lupta noastră pentru a demonstra dreptatea în faţa măsurilor administrative şi a presiunilor făcute de LPF şi FRF le va da apă la moară celor care au spus că tot circul acesta a fost creat pentru a fi o diversiune înaintea meciului cu Dinamo", a mai spus Condescu.

Condescu despre:

Strategia făcută pentru Cupa României: "Strategia încă o dată păguboasă. Am făcut aceeaşi greşeală ca anul trecut, dar este o atitudine pe care o vom schimba şi vreau să spun că, chiar dacă s-a dus Bejinaru la Iaşi, tot Sorin a făcut echipa. Dacă l-ai trimis la Cupă, lasă-l să facă echipa din jucătorii pe care-i are la dispoziţie. Am greşit!".

Atmosfera din vestiarul echipei: "Atmosfera, din păcate nu pot să o fac eu. O face ori un căpitan de echipă care îşi asumă acest rol şi nu numai simbolic este căpitan de echipă ori un grup de jucători, dar principala sarcină ca să facă atmosferă în vestiar este a antrenorilor. Pandurii are patru antrenori".

Partea de vină pentru eşecuri: "Jucătorii nu au nici o vină pentru cum au evoluat, inclusiv forma slabă a unora care s-a manifestat în partea a doua cu Oţelul trebuia evitată de un antrenor. Şi secunzii care stau pe bancă trebuie să observe acest lucru, poate Cârţu e concentrat pe anumite aspecte. Este o vină colectivă".

Jucătorii neconvocaţi la meciuri: "Din punctul meu de vedere, Pandurii Târgu Jiu au jucători în formă, dar din păcate jucătorii care sunt în formă nu joacă. Nu am să-mi găsesc nici o explicaţie de ce acei jucători care merg foarte bine într-un meci sunt abandonaţi şi nu prind nici măcar lotul de 18. La meciul cu Oţelul au stat cu mine în tribuna oficială Nalaţi şi Ionuţ Stancu".

Baremul de 1,5 puncte câştigate pe meci:
"Avem 12 puncte, tot văd acele declaraţii ale lui Cârţu cu 1,5 puncte pe meci. S-ar putea ca acest coeficient să se strice dacă noi continuăm să pierdem meciuri pe care le avem în mână. Acum cinci ani de zile, după şase etape, nu aveam nici un punct şi am zis că noi începem campionatul în etapa a VII-a cu trei puncte obţinute cu Gloria Bistriţa şi trei la Cluj. Acum doi ani de zile, când eram pe ultimul loc, aveam speranţe. Acum, din păcate, observ că lucrurile nu mai sunt în aceeaşi poziţie în care eram atunci, dar rezultatele nu merg".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-30-2009, 07:02 PM
Mesaj: #99
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Grecu e suspendat pentru meciul cu Dinamo

Constantin Grecu de la Pandurii a fost ieri suspendat o etapă şi amendat cu 740 de lei de către Comisia de Disciplină pentru cartonaşul roşu primit la meciul cu Oţelul Galaţi. Grecu a primit două cartonaşe galbene în acelaşi meci el lăsând echipa în zece oameni pe final de meci.

Şi fundaşul celor de la Dinamo, Cosmin Moti, a fost suspendat de Comisia de Disciplină a LPF, în urma eliminării de la finalul meciului de la Mediaş, şi nu va evolua în partida din etapa viitoare, cu Pandurii. Jucătorul lui Dinamo a primit pe lângă suspendare şi o penalitate de 740 de lei.

Cosmin Moţi a fost eliminat de Istvan Kovacs după finalul meciului de sâmbătă cu Gaz Metan Mediaş pentru proteste, după ce în drum spre vestiare jucătorul dinamovist i-a reproşat centralului maniera de arbitraj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-30-2009, 07:02 PM
Mesaj: #100
RE: Ştiri Pandurii Târgu-Jiu
Juniorii Pandurilor au obţinut cinci victorii

Juniorii clubului Pandurii de la grupa 1992 pregătită de Eugen Pădureanu, s-au impus în această etapă cu scorul de 12-0 în meciul cu Gaz Metan CFR Craiova.

Juniorii B de la grupa 1993 pregătiţi de antrenorul Constantin Andriucă au câştigat meciul cu Gaz Metan CFR Craiova cu scorul de 3-0. Juniorii C de la grupa 1995 pregătiţi de Mihai Dodoi au pierdut meciul cu Parângul Sadu cu scorul de 1-7 iar juniorii C de la grupa 1996 pregătiţi de Constantin Frimu au câştigat meciul cu Minerul Mătăsari cu scorul de 7-0.

Juniorii D de la grupa 1997, antrenor Eugen Pădureanu, s-au impus cu 3-0 în meciul cu Gloria Ştiinţa Târgu Jiu iar cei de la grupa 1998, antrenor Mihai Dodoi, au câştigat cu 3-0 meciul cu Minerul Mătăsari.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut