Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
11-08-2009, 08:05 PM
Mesaj: #281
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Dacă vrem să avem pretenţii la titlu, nu vom avea şanse niciodată cu un astfel de joc şi atitudine"

Tehnicianul oaspeţilor, Ioan Ovidiu Sabău, îşi asumă rezultatul şi evoluţia slabă a echipei la Galaţi: "Am făcut greşeli care nu se fac. Mi-am pus bază pe jucători care evoluează mai puţin, dar au contracte consistente. Îmi asum acest semieşec, dar dacă vrem să avem pretenţii la titlu, nu vom avea şanse niciodată cu un astfel de joc şi atitudine. Un rezultat care mă nemulţumeşte total".

Oţelul Galaţi a remizat, duminică, pe teren propriu, cu FC Timişoara, scor 3-3, după ce a condus cu 2-0 şi 3-1 şi a fost egalată în penultimul minut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 09:11 PM
Mesaj: #282
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu: "Meciul cu Dinamo e finala turului de campionat"

Patronul timişorenilor a acordat circumstanţe atenuante echipei după egalul de la Galaţi, considerînd că s-au pierdut două puncte pe greşelile unor jucători tineri, dar vrea neapărat victoria în etapa următoare contra lui Dinamo.

-Domnule Iancu, mulţumit în final cu acest egal la Galaţi ?
-Şi eu mi-aş fi dorit victoria, e un rezultat obţinut în extremis, dar care ne ţine în vîrful ierarhiei. Acum sîntem legaţi şi de celelalte rezultate şi e binevenită această pauză de două săptămîni ca să pregătim acest meci cu Dinamo, un meci aproape ca o finală de tur, eu cam aşa îl socotesc şi atunci sîntem condamnaţi să învingem.

-Sînteţi îngrijorat de greşelile personale care apar tot mai frecvent ?
- Atîta timp cît e vorba de tineri, nu. Echipa de-abia la anul are media de vîrstă 24 de ani. Astăzi, la tot lotul nostru, media de vîrstă este undeva la 23 de ani şi jumătate. Este o echipă care e normal să aibe fluctuaţii. Mera a greşit la Galaţi, dar pe Amsterdam ArenA a fost cel mai bun de la noi. Pantilimon a greşit cu Steaua, dar a fost de atîtea ori cel mai bun jucător al nostru. Sîntem obligaţi să creştem jucători să scoatem la rampă din propria pepinieră. Am făcut acest rezultat la Galaţi pe greşeli personale, tocmai de aceea nici nu sînt aşa de supărat.

-Sabău spunea că cu atitudinea avută de unii jucători cu Oţelul nu se poate cîştiga campionatul..
-Se referea la concentrare. Sînt greşeli personale şi întodeauna cînd e vorba de astfel de greşeli mi-am propus să-i ajut să treacă peste, să-i susţin moral, mai ales cînd e vorba de tineri. Nu accept la jucătorii cu mare experienţă.

-Cît credeţi că vor conta punctele acestea pierdute?
-Contează aşa cum contează pentru oricine, toţi s-au încurcat, sîntem toţi în trei puncte acolo. Nu îmi doresc decît să avem răbdare unii cu ceilalţi, nu mai sînt vremurile în care putem să aruncăm cu bani, nu ne permitem să neglijăm şi să uităm de ceea ce construim şi avem din propria pepinieră. În ianuarie se fac cinci ani de cînd sîntem la Timişoara şi e normal să apară 5-7 jucători pe care noi i-am crescut în acest timp.

-Apropo de răbdare, Sabău a fost din nou contestat de fanii care au mers la Galaţi, chiar dacă nu au fost prea mulţi, îl simţiţi afectat?
-Normal, este un om sensibil, e normal să se întîmple lucrul ăsta. Este însă o presiune normală din partea unui public care este al nostru. Şi publicul care contestă şi cere demisia ca şi cei care sînt toleranţi fac parte din publicul nostru şi trebuie să-i acceptăm şi atunci cînd ne laudă şi cînd ne critică. Trebuie doar să facem pe teren ceea ce avem de făcut.

-Credeţi că Sabău a fost influenţat şi de dorinţa suporterilor de a juca ofensiv, pentru că în ultimele meciuri Poli a jucat mai deschis?
-El decide cum joacă. Eu sînt un tip pragmatic, aşa sînt oamenii de afaceri, mă interesează rezultatul, iar primele 10-11 etape, chiar dacă au fost în afara spectacolului fotbalistic, eu consider că din punct de vedere al rezultului erau mult mai liniare, mai sigure. Dar e dreptul lui să aleagă ce are de făcut, cum are de gînd să joace, mai ales în perspectiva unui meci cu Dinamo în acre sîntem condamaţi să cîştigăm.

-Practic meciul cu Dinamo înseamnă pentru Sabău şansa de a-i cîştiga definitiv pe suporteri...
-Eu sînt sigur că se va întîmpla lucrul acesta, că el va face tot ce-i stă în putinţă şi jucătorii la fel, pentru că aşa este normal, trebuie să cîştigăm şi să ne instalăm acolo în fruntea clasamentului pentru următoarele trei etape.

-Veţi încerca să-i motivaţi şi dumneavoastră pentru meciul cu Dinamo?
-O să am şi eu ceva discuţii cu ei înainte de meci, să înţeleagă că e şi un meci al meu şi ar trebui să joace şi pentru mine,pentru că mă dranjează enorm tot felul de murmure şi de ziceri ale tribunei, nesusţinute de nici un fel de argumente. De aceea vreau sa-i fac să în ţeleagă că nu e numai meciul lor, al Timişoarei, al Banatului, ci şi al meu personal.

"Mă bucur că se integrează din ce în ce mai bine"
Marian Iancu a lăudat ultimele evoluţii ale lui Hristu Chiacu. "Mă bucur că zi după zi, vine tot mai bine, se integrează din ce în ce mai bine cu realizări mai multe, face ambele faze, mă bucur că poate se maturizează şi înţelege că este un jucător de care şi echipa naţională are nevoie mai devreme sau mai tîrziu, depinde numai de el", a spus Iancu.

Scos de Sabău, Ioan Mera a fost apărat de Iancu
Fundaşul central al timişorenilor, Ioan Mera, l-a exasperat pe antrenorul Ioan Sabău. Jucătorul de 22 de ani a greşit grav la primul gol al Oţelului: a luftat şi i-a permis lui Axente să scape singur cu Pantilimon şi să înscrie.

Drept urmare, Sabău l-a înlocuit înainte de pauză cu Artiom Karamyan. După joc, patronul Marian Iancu i-a luat apărarea lui Mera: "Deşi a greşit, el a fost cel mai bun la Amsterdam, nu trebuie să uităm asta".

Winston Parks răcit, Dare Nibombe menajat
Sabău nu i-a putut folosi în meciul de la Galaţi pe Wiston Parks şi Dare Nibombe

Atacantul costarican a fost lăsat în afara lotului pentru că acuza o răceală, in timp ce Nibombe a fost menajat deoarece după meciul cu Anderlecht a resimţit unele dureri la genunchiul drept.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 07:19 PM
Mesaj: #283
RE: Ştiri Poli Timişoara
Marian Iancu spune că Sabău are susţinere totală din partea conducerii clubului

Preşedintele CA al FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, marţi, că Ioan Ovidiu Sabău are parte de susţinere totală din partea conducerii clubului şi i-a rugat pe suporteri să fie alături de tehnician pentru că acesta are nevoie de sprijin, se arată într-un comunicat al formaţiei de pe Bega.

"Îi rog pe fani să fie alături de Ioan Ovidiu Sabău şi să îi acorde acelaşi timp şi aceeaşi încredere pe care le-au oferit fostului tehnician Duşan Uhrin. Toate acestea în contextul în care, în primul an de activitate, Uhrin a terminat campionatul pe locul 6, iar situaţiile sunt similare. Lotul nostru necesită o întinerire, aşa cum la acel moment avea nevoie de transferuri. I-am cerut lui Neluţu Sabău să promoveze tineri în prima echipă şi, în acelaşi timp, ne-am asumat şi obiective de performanţă. Ioan Ovidiu Sabău are susţinere totală şi nu va duce singur povara nereuşitelor, atunci când apar. Probabil suntem singurul club cu un astfel de plan, pe termen mediu şi lung, fapt pentru care vă rog să fiţi alături de noi", a spus Iancu.

Oficialul timişorenilor a ţinut să precizeze că media de vârstă a lotului antrenat de Ioan Ovidiu Sabău este de 24 de ani, iar în următorul sezon aceasta va scădea la 23 de ani, pentru că se încearcă pregătirea jucătorilor pentru viitor. "Vom face şi transferuri punctuale, în funcţie de posibilităţile financiare şi de performanţe. În acelaşi timp, vom pregăti şi generaţia pentru anul 2013, care va asigura continuitatea la echipa mare@.

În altă ordine de idei, Marian Iancu a mai anunţat că formaţia de pe Bega a decis ca suporterii care şi-au achiziţionat abonamente pentru sezonul 2009-2010 să primească gratuit, nominal, câte un abonament pentru ediţia viitoare a Ligii I. Măsura se încadrează în planul clubului de a readuce suporterii la stadion, alături de echipă, la fel ca şi aceea de reducere a preţului biletelor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:25 PM
Mesaj: #284
RE: Ştiri Poli Timişoara
Jackie Ionescu: "Axente trebuie chemat la Poli doar dacă va juca titular"

Fostul mare antrenor al Timişoarei, Jackie Ionescu, crede că, în ciuda meciului bun făcut de Axente contra lui Poli, atacantul n-ar trebui rechemat încă de la Galaţi.

"Axente e un jucător eficient, cu o singură calitate: cea de marcator. Nu e un jucător de luptă, de angajament, de combinaţii. El trebuie să se mai dezvolte, să joace. Dacă ar reveni la Poli şi nu ar prinde echipa s-ar plafona. Conducătorii de aici trebuie să se gîndească foarte bine înainte de a decide să-l cheme la echipă. Pe Axente ori îl chemi să joace titular, ori îl laşi la o altă echipă să aibă meciuri în picioare", a declarat profesorul Ionescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:38 PM
Mesaj: #285
RE: Ştiri Poli Timişoara
Fiul vitreg

Mircea Axente şi-a pedepsit pentru a doua oară echipa de care aparţine, înscriindu-i o "dublă" ca adversar

Împrumutat la Galaţi, Mircea Axente (23 de ani) a fost un minut distanţă să bată de unul singur echipa de care aparţine, Poli Timişoara. Atacantul a înscris două goluri în debutul meciului, dar "isprava" sa nu e singulară. "Cînd am fost împrumutat la Reşiţa, am jucat contra lui Poli II, în liga a doua. Şi atunci tot două goluri le-am dat", a povestit Axente, care a subliniat că nu a fost vorba de o răzbunare: "Mi-am făcut datoria. Nu au de ce să fie supăraţi pe mine, nu aveam clauză să nu joc, iar Oţelul mă plăteşte momentan. Nici nu a fost vorba de vreo revanşă, pentru că oficialii Timişoarei s-au comportat corect cu mine. Am venit aici pentru a juca mai mult, e o echipă tînără, care încearcă să se afirme".

Deşi a încurcat-o pe Poli, Axente vrea titlul în Banat, mai ales după ce Marian Iancu i-a promis că-l va readuce la Timişoara. "Dintre toate echipele ce se bat la titlu, ţin cu Timişoara. M-aş bucura să ia campionatul sau să termine cît mai sus. Cît pot, de aici, o să pun şi eu umărul, să încurcăm contracandidatele. Nu ştiu dacă mă pot întoarce mai repede la Poli, pentru că am semnat un contract pînă în vară. Depinde cum se vor înţelege. Oricum, trebuie să-mi văd de treabă, să demonstrez şi în alte meciuri. Nu cred că şefii Timişoarei se vor lua doar după meciul acesta", a conchis Axente.

Cinste lui Mera
Axente a evitat să vorbească, imediat după meciul de la Galaţi, cu fostul său coleg, Ioan Mera, care i-a facut, practic, cadou o minge la primul gol. "O să-l sun, dar să mai treacă puţin timp. Nu am vrut să vorbesc cu el atunci, era şi supărat şi nu voiam să creadă că îl sun să fac glume sau ceva de genul ăsta. Oricum, ar trebui să-i dau o masă după faza aceea", a glumit atacantul împrumutat la Galaţi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:43 PM
Mesaj: #286
RE: Ştiri Poli Timişoara
Abonamente gratis pentru fanii Timişoarei pentru sezonul viitor

După ce au scăzut preţurile biletelor, ajungînd ca un tichet pe Dan Păltinişanu să coste numai 5 lei, oficialii bănăţeni au luat o nouă decizie pentru readucerea fanilor în tribune. Atfel, toţi suporterii care şi-au făcut abonament pentru acest sezon vor primi încă un abonament, pentru sezonul viitor al Ligii 1.

"Ţinînd cont de noua politică de vînzare a biletelor, care are ca ţintă readucerea publicului nostru pe stadion, Consiliul de Administraţie al clubului a decis ca suporterii care şi-au achiziţionat abonamente pentru sezonul 2009-10 al Ligii I să primească gratuit, nominal, cîte un abonament pentru ediţia de campionat 2010-11", se arată într-un comunicat oficial al clubului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 09:44 PM
Mesaj: #287
RE: Ştiri Poli Timişoara
Srdjan Luchin: "Ne-am trezit!"

Srdjan Luchin e necruţător cu jocul slab făcut de Poli Timişoara la Galaţi, dar spune că remiza cu Oţelul i-a adus cu picioarele pe pămînt

- Srdjan, ai marcat golul care i-a adus practic un punct lui Poli la Galaţi. Cum a fost?
- Nu a fost prea bine, chiar sînt puţin supărat. Noi avem pretenţii la titlu. Atunci normal ar fi fost să cîştigăm fără drept de apel. Dacă am ajuns să ne bucurăm pentru egal, nu e bine. Dacă golul meu era golul victoriei, ar fi fost altceva, dar aşa n-a însemnat mare lucru pentru mine. Poate doar faptul că mi-am mai spălat din greşelile din prima repriză.

- Ai intrat greu în ritmul meciului...
- Da, vin după o perioadă lungă în care nu am jucat. Cel puţin în campionat nu am mai evoluat din prima etapă. Aveam nevoie să intru în ritmul jocului, speram să mă ajute şi colegii, să-mi fie mai uşor. De obicei aşa se întîmplă, pentru că sîntem un grup unit. Dar acum, la Galaţi, am prins un meci în care parcă toţi am fost depăşiţi de situaţie. Cu siguranţă, ne vom aduce aminte de meciul ăsta, pentru că ştim că nu e normal să tratăm aşa un joc.

- Domnul Iancu nu v-a apostrofat prea tare. Sabău v-a certat mai rău?
- E şi normal să ne certe. Ca să vorbesc doar despre mine, personal, nici eu nu sînt mulţumit de mine. O să încerc să mă antrenez cît pot de bine în perioada următoare, ştiu că mai am de muncă. Trebuie să trecem peste semieşecul ăsta şi să nu se mai întîmple. A fost şi o palmă pentru noi, să ne trezim şi să ne dăm seama că trebuie să ne batem mai mult pentru obiectivul care ne-a mai rămas.

- Cu crezi că va fi acum meciul cu Dinamo.
- Cu Dinamo e întodeauna un meci mai aparte, sînt multe orgolii. De fiecare dată, ne gîndim la victorie, sînt deja foarte mulţi ani de cînd de cînd se aşteaptă să cîştigăm contra lui Dinamo în campionat şi de la un an la altul tot spunem că trebuie să vină. Am cîştigat în Cupă contra lor, acest lucru ne-a arătat că se poate, ar fi o bucurie să repetăm asta şi acum, în campionat. Mai ales după jocul de la Galaţi, ne-am spăla toate păcatele.

Poli era să-l piardă
În urmă cu două luni, Luchin a intrat în dizgraţia conducerii, după ce a refuzat prelungirea contractului cu Poli, fiind trecut pe lista de transferuri şi exilat la echipa a doua. Ulterior, fundaşul a acceptat să semneze un nou angajament cu clubul, care îi expiră în 2014. Totuşi, Luchin nu a putut fi trecut pe lista UEFA, deoarece a fost nevoit să facă tratament pentru pubalgia de care suferea la o clinică din Germania.

[b]2 meciuri şi un gol marcat sînt cifrele lui Srdjan Luchin în acest sezon al Ligii 1[/b]

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-12-2009, 05:25 PM
Mesaj: #288
RE: Ştiri Poli Timişoara
Alexa spune că echipa sa trebuie să se gândească doar la victorie în meciul cu Dinamo

Căpitanul lui FC Timişoara, Dan Alexa, a declarat miercuri că echipa sa trebuie să ia în calcul doar varianta victoriei pentru meciul cu Dinamo, din următoarea etapă, pentru că o victorie cu alb-roşii le-ar aduce multă bucurie suporterilor bănăţeni.

"Au fost multe meciuri în ultima perioadă, iar pauza competiţională e binevenită. Mai avem 10 zile să pregătim partida care urmează şi trebuie să fim în formă psihică şi fizică foarte bună pentru a bate pe Dinamo. Un meci cu alb-roşii e special, iar o victorie ar aduce multă bucurie. Nu trebuie să ne uităm la absenţele lor sau ale noastre, ci trebuie să ne gândim doar la victorie", a declarat miercuri căpitanul timişorenilor, Dan Alexa.

Fost jucător şi la echipa din Ştefan cel Mare, Alexa s-a referit şi la ultima întâlnire dintre Timişoara şi Dinamo, când a fost acuzat de noncombat. "Dacă batem, voi fi cel mai fericit, iar cei care încă vorbesc despre faptul că nu mi-aş fi apărat corect şansele cu Dinamo sunt răutăcioşi. Am fost chemat la DNA, am dat declaraţie şi gata. Eu ştiu că am dreptate 100% şi sunt convins de asta", a explicat Alexa.

Altfel, acesta a mărturisit că nu este îngrijorat de gripa porcină, însă se teme pentru fiica sa.

Meciul FC Timişoara-Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca la data de 23 noiembrie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-12-2009, 05:26 PM
Mesaj: #289
RE: Ştiri Poli Timişoara
Luchin: "E bine că avem o pauză, pentru că putem pregăti liniştiţi derby-ul cu Dinamo"

Srdjan Luchin, este încrezător înaintea meciului cu alb-roşii şi spune că a venit timpul ca FC Timişoara să o învingă pe Dinamo.

"E bine că avem o pauză, pentru că putem pregăti liniştiţi derby-ul cu Dinamo. Au trecut atâţia ani în care am promis că batem pe Dinamo şi nu am reuşit, iar acum a venit timpul. Îmi doresc să câştigăm titlul sezonul acesta", a spus Luchin.

Meciul FC Timişoara-Dinamo, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca la data de 23 noiembrie

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 05:33 PM
Mesaj: #290
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Am avut mai multe realizări decât nerealizări, trebuie să ajungem campioni"

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, vineri, că echipa sa este pe plus în acest început de sezon şi va încerca să aducă titlul pe Bega sau măcar să obţină o calificare în Liga Europa.

"Am văzut o analiză în care Timişoara este, după Rapid, echipa cu cele mai multe ocazii, cu cele mai multe şuturi pe poartă, cu cea mai bună apărare şi a treia echipă ca goluri marcate. Această echipă a avut mai multe realizări decât nerealizări. Trebuie să ţinem cont de dorinţele suporterilor, vor să jucăm ofensiv, o să încercăm. Trebuie să ajungem campioni sau într-o cupă europeană", a spus Sabău.

Tehnicianul Timişoarei susţine că a trecut peste episodul din vară, atunci când a fost foarte aproape să preia echipa din Ştefan cel Mare: "E un subiect pe care nici nu vreau să îl discut. Să ne concentrăm pe ce avem de făcut în continuare, nu pe ce a fost. Subiectul Dinamo e închis pentru mine".

FC Timişoara şi Dinamo se vor întâlni în etapa a 14-a a Ligii I, pe arena Dan Păltinişanu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut