Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
11-27-2009, 05:10 PM
Mesaj: #321
RE: Ştiri Poli Timişoara
Parks: "Mereu am avut parte de replici dârze din partea lui Gaz Metan Mediaş"

Atacantul formaţiei FC Timişoara, Winston Parks, a declarat, miercuri, că partida cu Gaz Metan Mediaş, din etapa a 15-a a Ligii I, va fi extrem de dificilă, deoarece formaţia sibiană a pus mereu probleme grupării de pe Bega.

"Echipa e motivată, optimistă şi pregătită să adune puncte. Nu ne aşteaptă un meci uşor, mai ales că întotdeauna când am jucat împotriva Mediaşului, am avut parte de replici dârze. Trebuie să avem acelaşi spirit de luptători ca şi în ultimul meci şi totul va fi bine. Avem nevoie de nouă puncte din ultimele trei etape pentru a ne putea gândi titlul de campioană de toamnă", a spus Winston Parks.

FC Timişoara va întâlni Gaz Metan Mediaş duminică, de la ora 16:00, în deplasare, într-un joc din etapa a 15-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-27-2009, 05:11 PM
Mesaj: #322
RE: Ştiri Poli Timişoara
Maxim: "Trebuie să obţinem victorii consecutive, dacă vrem să ne batem la titlu"

Fundaşul grupării de pe Bega, Florin Maxim, a precizat care poate fi reţeta succesului pentru echipa sa: "Avem nevoie de constanţa în rezultate pe care o are Vasluiul, a văzut toată lumea cum au legat atâtea victorii şi unde au ajuns. Trebuie să obţinem victorii consecutive, dacă vrem să ne batem la titlu. Am trecut deja peste euforia meciului cu Dinamo. Ne aşteaptă o partidă dificilă, dar trebuie să câştigăm neapărat la Mediaş. Succesul cu Dinamo nu înseamnă nimic dacă nu luăm toate cele trei puncte cu Gaz Metan".

FC Timişoara va întâlni Gaz Metan Mediaş duminică, de la ora 16:00, în deplasare, într-un joc din etapa a 15-a a Ligii I.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 02:36 PM
Mesaj: #323
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău le cere jucătorilor să uite succesul cu Dinamo şi să câştige cu Gaz Metan

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, vineri, că partida cu Gaz Metan Mediaş este foarte dificilă deoarece echipa gazdă este una omogenă, iar pentru un rezultat pozitiv, elevii săi trebuie să nu se mai gândească la succesul cu Dinamo.

"Sper ca jucătorii să uite repede meciul cu Dinamo, chiar dacă s-a scurs deja mult timp. Eu am încercat să uit rapid pentru că acum ne aşteaptă un joc foarte greu. Întâlnim o echipă care are de trei ani acelaşi lot, cu jucători buni. Atitudinea jucătorilor mei va conta pentru a obţine o victorie sau un rezultat bun. Ne aşteaptă un meci foarte greu", a spus Sabău.

Acesta nu a dorit să dezvăluie dacă va folosi o formulă ofensivă, aşa cum s-a întâmplat împotriva lui Dinamo. "Să vedem dacă vom juca totul pe cartea atacului. E o echipă care joacă bine, trebuie să fim atenţi. Va trebui să pregătim foarte bine meciul, până la cele mai mici detalii, nu trebuie să fim neglijenţi", a afirmat fostul internaţional.

Tehnicianul susţine că nu s-a decis încă asupra portarului pe care îl va folosi în meciul cu Gaz Metan în locul lui Costel Pantilimon, suspendat pentru cumul de cartonaşe: "Supic a avut ceva probleme, o accidentare uşoară la piciorul drept. În funcţie de ce se va întâmpla până la ora meciului, mă voi decide. Taborda vrea să se revanşeze după ce anul trecut a încasat cinci goluri. Eu nu cred că va fi afectat de acel rezultat, pentru că are 30 de ani, nu e un copil".

Sabău a comentat şi informaţiile conform cărora îi doreşte la echipă pe Tameş, Mihai Răduţ şi Gabriel Mureşan. "Ştim deja unde sunt probleme. Îl cunosc bine pe Mureşan, poate juca pe mai multe posturi, eu mi l-aş dori la echipă, dar nu cred că îl lasă CFR Cluj. Tameş e un jucător de ultimă pasă, dar deocamdat s-a luat în discuţie venirea lui doar la nivel de declaraţie. Mie mi-a plăcut întotdeauna de el. Răduţ, în schimb, e unul dintre cei mai talentaţi jucători de vârsta lui, iar eu nu i-aş da drumul", a conchis antrenorul formaţiei de pe Bega.

Partida Gaz Metan Mediaş-FC Timişoara, din cadrul etapei a 15-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 16:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 02:36 PM
Mesaj: #324
RE: Ştiri Poli Timişoara
Iancu: "Nu permit nimănui să ne trateze ca pe o echipă de mâna a doua"

Preşedintele CA al lui FC Timişoara, Marian Iancu, a declarat, vineri, că nu permite nimănui să-şi bată joc de formaţia bănăţeană, fiind deranjat de decizia Comisia Centrală a Arbitrilor de a schimba între ei centralii de la partidele CFR Cluj-Universitatea Craiova şi Gaz Metan Mediaş-FC Timişoara.

"Observ o manieră cel puţin ciudată, dacă nu chiar incorectă, în relaţia profesională dintre CCA şi FC Timişoara. Nu există etapă să nu fim atinşi în orgoliul şi demnitatea noastră. Suntem obligaţi să protestăm şi mă refer la acest schimb ciudat al arbitrilor delegaţi la partidele din etapa a 15-a a Ligii I, Gaz Metan Mediaş-FC Timişoara şi CFR Cluj-Universitatea Craiova. Dacă există arbitri buni şi arbitri rebuturi, atunci nu înseamnă că există meciuri mai importante şi meciuri mai puţin importante, meciuri care contează în economia campionatului şi meciuri-şcoală. Nu permit nimănui să ne trateze ca pe o echipă de mâna a doua", a spus Iancu, pe site-ul oficial al clubului.

Oficialul grupării bănăţene aşteaptă un răspuns din partea conducătorilor CCA cu privire la schimbarea centralilor la cele două partide: "Problema publică pe care o ridic este de ce Istvan Kovacs n-a fost bun la Cluj şi este bun la Mediaş? Cineva trebuie să dea răspuns la această întrebare. O să ni se spună că răspunsul ni-l va da Kovacs în teren. Ce nu poate să rezolve el este atitudinea jignitoare a celor care fac delegările când este vorba de echipa noastră. Cu menţiunea că aştept un răspuns public din partea celor care conduc CCA cu privire la motivele pentru care am fost catalogaţi ca 'second-hand', îi rog, deşi aş putea să-i somez, să-şi schimbe percepţia faţă de imaginea şi interesele fotbalului bănăţean", a conchis Iancu.

Conducerea CCA a decis, joi, ca arbitrii de centru ai partidelor CFR Cluj-Univ. Craiova (Istvan Kovacs) şi Gaz Metan-FC Timişoara (Ovidiu Haţegan) să fie schimbaţi între ei, după ce oltenii s-au declarat nemulţumiţi de delegarea lui Istvan Kovacs şi au cerut conducerii Comisiei să îl schimbe pe central, asta în condiţiile în care ei l-au recuzat pe arbitru încă de anul trecut.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 02:48 PM
Mesaj: #325
RE: Ştiri Poli Timişoara
Eric mai aproape de Poli?

Surse din cadrul clubului medişean susţin că Eric de Oliveira e tot mai aproape de un transfer la Poli Timişoara. Mutarea urmează să se perfecteze la iarnă, jucătorul aflîndu-se încă de la începutul sezonului sub monitorizarea bănăţenilor.

"Sînt onorat că există interes pentru mine. Acum, însă, mă gîndesc doar la Gaz Metan. Dacă nu se va concretiza nimic, voi rămîne aici, să muncesc mai mult pentru a-mi demonstra valoarea", a declarat ieri jucătorul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 03:09 PM
Mesaj: #326
RE: Ştiri Poli Timişoara
Costel Pantilimon aproape de Arsenal Londra!

După Inter, Juventus, Şahtior şi Sunderland, goalkeeperul Timişoarei, Costel Pantilimon, e aproape să fie transferat de Arsenal Londra

Costel Pantilimon (22 de ani) e cel mai curtat jucător al Timişoarei după ce prestaţiile sale în campionat l-au propulsat între buturile echipei naţionale, unde a fost titular în ultimele două partide ale României, cu Insulele Feroe şi Polonia.

Monitorizat din iarna trecută de Inter şi Juventus, cărora în vară li s-a adăugat Şahtior Doneţk şi Sunderland, Panti a stîrnit interesul unei alte grupări din fotbalul englez: Arsenal Londra. Goalkeeperul Timişoarei a fost monitorizat şi la meciul cu Dinamo, de luni seara, de scouterii lui Arsene Wenger, veniţi la meci la invitaţia impresarului jucătorului, Daniel Stanciu.

Deşi i-au fixat un preţ de transfer destul de ridicat pentru un portar tînăr, 8 milioane de euro, oficialii Timişoarei sînt decişi să-l lase pe goalkeeper să plece pentru 5 milioane de euro dacă oferta vine din partea unei superputeri în fotbalul european. "Dacă vine o ofertă mulţumitoare pentru club şi pentru jucător, atunci îl lăsăm să plece pe Pantilimon. Şi mai e nevoie ca echipa care-l ofertează să fie un nume mare", a declarat Marian Iancu, boss-ul viola. De altfel, transferul portarului naţionalei Bosniei, Nemanja Supici, a fost o mutare făcută tocmai din necesitatea de a avea un înlocuitor de valoare pentru Pantilimon.

Pariul lui Hagi
Costel Pantilimon a sosit la Poli în ianuarie 2006, de la Aerostar Bacău, din liga a III-a, la dorinţa antrenorului de atunci al Timişoarei, Gheorghe Hagi, pentru 30.000 de euro. Băcăuanii deţin încă 30% din drepturile de transfer ale goalkeeperului. Panti a aşteptat în umbra lui Marius Popa şi Zimmermann, reuşind să devină titular abia sub comanda lui Dusan Uhrin jr. Are patru selecţii la naţională, din care trei doar în acest an.

120.000 de euro pe sezon
Pantilimon şi-a prelungit în urmă cu o lună contractul cu Poli, pe încă cinci sezoane. "Din punct de vedere al angajamentului, stau liniştit. Panti mai are cinci ani cu Timişoara, deci dacă nu pleacă, sîntem asiguraţi", a dezvăluit Iancu. Cînd a sosit la Poli, Pantilimon avea un salariu stagional de 60.000 de euro, dar acum e remunerat cu "dublu", ajungînd la 120.000 de euro pe sezon.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 03:11 PM
Mesaj: #327
RE: Ştiri Poli Timişoara
Alexandru Bourceanu: "Atuul e la noi"

Revenit după suspendarea care l-a făcut să rateze meciul cu Dinamo, Alexandru Bourceanu crede că Poli va răzbuna la Mediaş umilinţa din sezonul trecut, cînd Gazul a învins cu 5-1.

Timişorenii nu se sperie de rezultatul înregistrat în turul trecut în faţa lui Gaz Metan, cînd Poli a pierdut cu 5-1 la Mediaş. Mai ales că omul care marca atunci de trei ori în poarta lui Taborda e acum la Poli. "De data asta Curtean e la noi, noi avem atuul acum. Glumesc. Gaz Metan este o echipă de luat în seamă. Nici Poli şi nici Mediaşul nu stau într-un singur jucător, deşi atunci Curtean a cîştigat meciul de unul singur. Sperăm ca de data asta să-l cîştige pentru noi", a spus mijlocaşul viola, Alex Bourceanu.

Absent în derbyul cu Dinamo, fiind suspendat, "Gattuso" speră că victoria istorică în faţa "cîinilor" să fie doar prima dintr-un şir lung de rezultate pozitive, care s-o ducă pe Poli în fruntea clasamentului. "Cred că nici o echipă nu este interesată neapărat de titlul de campioană de toamnă, toţi visează să fie pe primul loc şi să rămînă acolo pînă la final, acesta e obiectivul. Pe noi ne interesează să fim campioni la sfîrşitul campionatului, de aceea avem nevoie de continuitate. Vasluiul, Rapidul şi celelalte echipe la egalitate cu noi, chiar şi cele din spate, îşi doresc să aibă continuitate şi unele dintre ele chiar au. Şi noi trebuie să ne păstrăm aproape, dacă nu se poate să fim acum pe locul 1, măcar să fim acolo, la un punct-două, pentru a putea la final să obţinem ce ne dorim cu toţii, titlul de campioni", a mai spus Bourceanu.

11 meciuri a strîns Bourceanu în acest sezon al Ligii 1, toate ca titular, avînd o medie a notelor în GSP de 6,09

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 03:16 PM
Mesaj: #328
RE: Ştiri Poli Timişoara
Nibombe: "Meciul cu Mediaşul e la fel de important ca cel cu Dinamo"

Dare Nibombe vrea continuitate în rezultate şi spune că partida cu Gaz metan trebuie să fie tratată la fel de serios ca şi cea cu Dinamo.

"După meciul cu Dinamo trebuie să continuăm rezultatele bune, de aceea meciul acesta de la Mediaş este la fel de important ca şi cel cu Dinamo atît pentru mine cît şi pentru restul echipei", a spus togolezul care nu se sperie de rezultatul înregistrat în turul trecut la Mediaş: "Acum este o nouă competiţie, să vedem ce va fi acum"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-28-2009, 03:22 PM
Mesaj: #329
RE: Ştiri Poli Timişoara
Supici la debut

Bosniacul s-a refăcut după contuzia de la gleznă şi va fi folosit titular de Sabău duminică împotriva Mediaşului

- Nemanja, cum te simţi? Poţi juca împotriva Mediaşului?
- Mă simt tot mai bine, am avut o contuzie puternică, la piciorul drept şi sper că pînă la meciul de duminică totul va fi bine. Dacă staff-ul tehnic va considera că sînt necesar, dacă pot să ajut, sînt pregătit să fac orice sacrificiu din punct de vedere medical ca să-mi ajut colegii de echipă şi clubul. Nu a fost vorba de o accidentare gravă, m-a lovit mingea într-un mod nefericit la picior şi am resimţit dureri, dar eu cred că voi putea juca duminică.

- Lumea nu te-a văzut încă între buturile Timişoarei. Eşti nerăbdător?
- Normal că am fost nerăbdător, dorinţa mea a fost să apăr, pentru că nu mai dacă apăr la echipa de club, nu mai pot să fiu titular la naţională.

- Ai emoţii pentru debutul la Poli?
- Au trecut vremuruile acelea, cînd aveam emoţii la debut. Aştept cu nerăbdare să joc, voi da maximum, aşa cum s-a întîmplat de fiecare dată şi sper că-mi voi face treaba foarte bine. Vreau să demonstrez că nu s-a greşit în momentul în care s-a decis aducerea mea la Timişoara şi că merit să fiu titular aici.

"Nu sînt mulţumit de mine"
- Crezi că trebuia să fi fost deja titular?

- Au fost mai multe motive adunate, pentru care nu am reuşit să mă impun. Am avut ceva probleme cu viza, apoi a trebuit să plec la echipa naţională mai devreme pentru meciul cu Spania şi barajul cu Portugalia. Tot timpul plecat, cred că nu am avut suficient spaţiu să arăt mai mult staff-ului tenic. În plus, nici nu am fost la cel mai bun nivel al meu. Nici măcar eu nu pot să fiu satisfăcut de modul în care am lucrat, dar mi-a rămas pînă la finalul turului o perioadă în care am timp să demonstrez că se poate conta pe mine.

- Ştie ce s-a întîmplat în sezonul trecut la Mediaş?
- Asta a fost anul trecut, acum e alt campionat şi sper că acum ne vom revanşa după acel scor de 5-1. Important să scoatem un rezultat bun, pozitiv, în favoarea noastră, să continuăm

- Poate lua titlul Timişoara?
- Eu cred că da. Poli a arătat şi în meciul cu Dinamo că e o echipă de calitate, se munceşte foarte bine şi cred că este posibil să se realizeze obiectivul.

- Te-a impresionat cineva din Liga 1?
- Am văzut Urziceni-Sevilla şi am rămas impresionat de ambiţia echipei române. Am observat că sînt formaţii de calitate în România, Rapid, Steaua, Cluj, care practică un fotbal bun. Nu e întîmplător că se obţin rezultate bune în grupele Ligii Campionilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-30-2009, 08:26 AM
Mesaj: #330
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău: "Am obţinut o victorie importantă, puţine echipe se pot impune la Mediaş"

Antrenorul lui FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, duminică, după victoria cu Gaz Metan Mediaş, scor 6-2, că rezultatul nu i se pare drastic în comparaţie cu jocul prestat de elevii săi şi crede că diferenţa putea fi chiar mai mare.

"E prea mare scorul la cum au decurs lucrurile? Nu se poate pune în discuţie rezultatul şi nici jocul nostru. Noi am venit aici să câştigăm, să luăm toate punctele, nu ne-am gândit la nimic altceva. Am avut şi acel avantaj numeric în partea a doua, dar e o victorie importantă, pentru că puţine echipe se pot impune la Mediaş. Am întâlnit o echipă matură, care s-a omogenizat în ultimii ani, de când evoluează în aceeaşi formulă", a spus Sabău.

Fostul internaţional a afirmat că este dezamăgit totuşi de faptul că formaţia bănăţeană s-a relaxat imediat după primul gol al lui Gigel Bucur, atunci când gazdele au avut şi un jucător eliminat: "La penalty-ul lor, am înţeles că Bud a căzut fără să fie atins, dar asta nu mai e atât de important. Pe mine m-a afectat faptul că, deşi eram în superioritate numerică şi înscrisesem de 30 de secunde, le-am permis medieşenilor să îşi creeze o astfel de ocazie".

Sabău a lăudat parcursul de până acum al echipei sibiene, pe care a antrenat-o în urmă cu cinci ani, şi speră să îşi revină după acest eşec. "Le doresc mult succes gazdelor, care au adunat până acum 19 puncte, mă bucur pentru ce au realizat până acum. Sper ca acest eşec să nu îi demoralizeze, formează o echipă la care eu ţin foarte mult, pe care am antrenat-o", a conchis acesta.

FC Timişoara s-a impus, duminică, în deplasare, scor 6-2, în faţa lui Gaz Metan Mediaş, într-un joc din cadrul etapei a 16-a, în care sibienii au evoluat timp de o repriză în inferioritate numerică, perioadă în care echipa lui Sabău a înscris de patru ori.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
46 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut