Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Poli Timişoara
12-01-2009, 12:49 PM
Mesaj: #331
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bourceanu: "Dau gol rar şi bine"

Mijlocaşul lui FC Timişoara, Alexandru Bourceanu, a declarat, luni, că este fericit pentru golul marcat în meciul cu Gaz Metan Mediaş, dar precizează că rezultatul final este mai important decât realizările sale personale.

"Sunt foarte fericit că am reuşit să marchez şi că am reuşit să câştigăm şi să răzbunăm întrucâtva rezultatul de anul trecut, pentru că asta era intenţia noastră înainte de meci. Sper să mai dau un gol anul acesta, dacă nu, e bine şi atât. Eu îmi doresc să joc cât mai bine, să recuperez mingi, să dau pase bune colegilor, nu neapărat să am realizări personale. Eu dau gol ca şi Dan Alexa, rar şi bine", a spus Bourceanu.

Mijlocaşul bănăţenilor spune că meciul cu Ajax Amsterdam, din Liga Europa, va fi foarte greu, pentru că "în ultimele jocuri din campionat Ajax a învins echipe foarte bune, pe Heerenveen şi pe Feyenoord". "Cred că şi un egal ar fi mulţumitor cu ei. Şi ei cred că se mulţumesc cu un egal, cu atât mai mult cu cât nu mai avem şanse în Europa League. A fi egala lui Ajax într-o competiţie europeană e o performanţă. Nu mare, dar e o performanţă", a fost de părere Bourceanu, care regretă faptul că meciul Steaua-FC Vaslui nu s-a terminat egal, un rezultat care ar fi ajutat echipa sa.

FC Timişoara s-a impus cu scorul de 6-2 duminică, în deplasare, în faţa lui Gaz Metan Mediaş. În sezonul trecut, sibieni, aflaţi la primul sezon după revenirea în Liga I, au câştigat cu 5-1.

FC Timişoara va juca miercuri returul cu Ajax, din Grupa A a Ligii Europa. În meciul tur, scorul a fost egal, 0-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 12:50 PM
Mesaj: #332
RE: Ştiri Poli Timişoara
Goga: "Vrem o victorie cu Ajax şi cred că o putem obţine"

Atacantul Dorin Goga îşi doreşte victorie în meciul cu olandezii.

"Vrem o victorie cu Ajax şi cred că o putem obţine. Ştiu că au câştigat cu 5-1 în deplasare, dar un meci în Europa League e altceva şi sperăm să obţinem şi noi prima victorie", a spus Goga.

FC Timişoara s-a impus cu scorul de 6-2 duminică, în deplasare, în faţa lui Gaz Metan Mediaş. În sezonul trecut, sibieni, aflaţi la primul sezon după revenirea în Liga I, au câştigat cu 5-1.

FC Timişoara va juca miercuri returul cu Ajax, din Grupa A a Ligii Europa. În meciul tur, scorul a fost egal, 0-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 12:51 PM
Mesaj: #333
RE: Ştiri Poli Timişoara
Bucur: "Acea eliminare ne-a făcut meciul mai uşor"

Atacantul Gigel Bucur, este de părere că rezultatul din meciul cu Gaz Metan a fost prea drastic faţă de realitatea din teren.

"Rezultatul este unul mincinos, mai ales după prima repriză, care a fost una echilibrată. Acea eliminare ne-a făcut meciul mai uşor", a comentat Gigel Bucur.

FC Timişoara s-a impus cu scorul de 6-2 duminică, în deplasare, în faţa lui Gaz Metan Mediaş. În sezonul trecut, sibieni, aflaţi la primul sezon după revenirea în Liga I, au câştigat cu 5-1.

FC Timişoara va juca miercuri returul cu Ajax, din Grupa A a Ligii Europa. În meciul tur, scorul a fost egal, 0-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 08:44 PM
Mesaj: #334
RE: Ştiri Poli Timişoara
Sabău speră ca FC Timişoara să obţină în faţa lui Ajax prima victorie din grupă

Antrenorul formaţiei FC Timişoara, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat, marţi, că îşi doreşte mult un succes împotriva lui Ajax Amsterdam, chiar dacă ar putea fi doar unul de palmares pentru că bănăţenii mai au şanse doar teoretice de calificare.

"Sunt multe de spus despre Ajax, o echipă cu tradiţie, care are rezultate foarte bune pe plan internaţional. Ne dorim să înregistrăm prima victorie în Liga Europa pentru că toţi aşteaptă de la noi să ne impunem. Trebuie să jucăm inteligent ca să câştigăm acest joc. Pentru mine e foarte important meciul chiar dacă e posibil să fie doar unul de palmares", a spus Sabău, adăugând că ar putea să schimbe sistemul de joc în faţa lui Ajax.

Tehnicianul susţine că meciurile din campionat sunt mai importante în prezent pentru formaţia bănăţeană: "Campionatul este mult mai important pentru noi, ne dorim să câştigăm titlul. Totuşi, îmi doresc mult să ne impunem în faţa lui Ajax pentru a avea măcar un meci câştigat în cupele europene. Matematic, mai avem şanse de calificare, dar e extrem de greu. Plus că Ajax nu va veni aici pentru un egal, ci să câştige, cunosc şcoala olandeză. Vom face totul pentru a înscrie şi noi pe teren propriu."

Fostul internaţional regretă faptul că nu l-a inclus pe lista UEFA pe Srdjan Luchin, în timp ce Mejia face parte din lotul trimis la forul european, deşi nu are drept de joc. "Regret că nu face parte din lot, dar trebuia să aibă şi el mai multă încredere în forţele proprii şi să îmi spună că poate rezista. În schimb, a fost inclus Mejia, deşi a trecut atâta timp şi nu şi-a rezolvat actele. Sper să-l pot folosi măcar la ultimul meci", a conchis acesta.

Partida FC Timişoara-Ajax Amsterdam, din etapa a 5-a a Grupei A a Ligii Europa, se va disputa miercuri de la ora 22:05 pe stadionul Dan Păltinişanu. Bănăţenii mai au şanse infime de calificare după ce au adunat doar două puncte, în timp ce "lăncierii" au nevoie doar de un rezultat de egalitate pentru a ajunge în 16-imile competiţiei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:27 PM
Mesaj: #335
RE: Ştiri Poli Timişoara
Fanii Timişoarei susţin că nu au fost implicaţi în manifestaţia din Piaţa Operei

Galeria Peluza Sud a echipei de fotbal FC Timişoara susţine că suporterii nu au fost implicaţi în manifestaţia anti-PSD care a avut loc, marţi, în Piaţa Operei din Timişoara, cu toate că printre protestatari erau tineri cu obiecte folosite şi de galerie la coregrafiile din tribune.

Galeria Peluza Sud a echipei de fotbal FC Timişoara a transmis, marţi, un comunicat de presă în care susţine că suporterii nu au fost implicaţi în manifestaţia care a avut loc în Piaţa Operei, unde s-au scandat lozinci anticomuniste, susţinând că nu sunt "masă de manevră a nimănui".

"Suporterii Politehnicii Timişoara nu au stat niciodată drepţi la apelul nimănui, nu au fost niciodată masă de manevră a nimănui, cu atât mai mult a unor indivizi prinşi în circul politic românesc. Singura culoare a suporterilor Politehnicii Timişoara este culoarea violet şi singura culoare a Timişoarei din aceste zile este negrul, ca semn al doliului pe care se pare că doar noi, timişorenii, îl mai păstrăm şi faţă de care avem respect", se arată în comunicatul de presă.

Suporterii au precizat că sunt surprinşi şi "regretă profund" că autorităţile locale au aprobat ca în luna decembrie, la 20 de ani de la Revoluţia anticomunistă, să fie organizate evenimente electorale în Piaţa Operei.

Reacţia suporterilor vine ca urmare a faptului că la manifestaţia din Piaţa Operei au participat tineri care aveau obiecte folosite şi de galerie la coregrafiile din tribune. Fanii FC Timişoara spun că acele trompete, trâmbiţe pot fi cumpărate de orice persoane şi cele mai multe au culoarea violet.

Reprezentanţii galeriei au precizat că se dezic de evenimente electorale, în special după ce, în ziua primului tur al alegerilor prezidenţiale, PNL a acuzat PDL că dă bilete gratuite la un meci pe care FC Timişoara urma să-l joace a doua zi după alegeri, pe teren propriu.

În cursul zilei de marţi, după ce Mircea Geoană, Crin Antonescu, Klaus Iohannis şi Gheorghe Ciuhandu au semnat "Parteneriatul de la Timişoara", prin care primarul Timişoarei îl susţine pe candidatul PSD la Preşedinţie, în Piaţa Operei din muncipiu a avut loc un miting electoral de susţinere a candidatului Geoană. La acesta, însă, s-au adunat câteva sute de manifestanţi anti-PSD, care s-au îmbrâncit cu jandarmii şi au călcat în picioare un banner cu chipurile unor lideri ai PSD. Ecranul amplasat pe scena din Piaţa Operei unde s-au difuzat discursurile politicienilor a fost "bombardat" cu ouă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:28 PM
Mesaj: #336
RE: Ştiri Poli Timişoara
"Vom juca ofensiv cu Ajax!"

Marian Iancu a prefaţat partida cu Ajax Amsterdam, din grupele Europa League, şi spune că obiectivul elevilor lui Sabău este să nu se facă de râs. Iancu a dat asigurări că timişorenii vor juca ofensiv şi că vom asista la o partidă spectaculoasă.

Finanţatorul bănăţenilor a mai spus că îşi doreşte o victorie a Stelei în meciul de la Tiraspol, pentru acumularea punctelor pentru coeficientul de ţară.

"Obiectivul nostru principal a fost să acumulăm experienţă, să nu ne facem de râs, să adunăm puncte cât putem. Am avut parte de o grupă infernală, ştiam că ne va fi greu, suntem în obiectiv, chiar dacă calificarea e compromisă. La acest fapt a contat şi diferenţa de valoare, de experienţă, dar şi arbitrajul. Nu ştiu dacă o echipă românească va fi lăsată să acceadă în primăvara europeană în viitorul apropiat. Veţi vedea cu Ajax o altă echipă decât cea de pe Amsterdam Arena, vom juca mai ofensiv, va fi un meci frumos, păcat că e la ora 22:00, mă tem să nu ne afecteze ceaţa. Sper ca Steaua să învingă la Tiraspol, am certitudinea că o vor face, avem nevoie de puncte pentru coeficientul de ţară", a declarat Iancu la gsptv.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:29 PM
Mesaj: #337
RE: Ştiri Poli Timişoara
Nu se înghesuie la bilete

Conducerea grupării timi­șorene a fixat pentru partida Poli - Ajax, programată mâine, în Grupa A din Europa League cele mai mici prețuri la bilete dintre toate echipele românești. Cu toate acestea, fanii nu se înghesuie la stadion.

Cu Ajax, un bilet la peluză costă 10 lei, iar la tribune, 20 de lei. Cu toate acestea, până ieri-seară lumea nu a format cozi la casele de bilete. Şi nici oficialii lui Poli nu aveau o cifră clară a vânzărilor. Cum 8.000 de bilete sunt deja vândute înainte de startul jocurilor din grupă la pachet, mâine pe "Dan Păltinișanu" se așteaptă maximum 20.000 de oameni.

Cum se califică Poli?
Bănăţenii trebuie să adune şase puncte în ultimele două meciuri, acasă cu Ajax şi în deplasare la Zagreb. În plus, pe lângă două victorii în cele două etape rămase, pentru a se califica mai au nevoie de ajutorul lui Anderlecht în ultima rundă. Fără o victorie a belgienilor pe "Amsterdam Arena", eforturile timişorenilor ar fi oricum inutile.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:31 PM
Mesaj: #338
RE: Ştiri Poli Timişoara
Gol pentru Casiana

Căpitanul lui Poli, Dan Alexa, a marcat din nou în Liga I după mai bine de doi ani, însă cea care s-a bucurat cel mai mult a fost fetiţa mijlocaşului, Casiana. "Fetiţa mea tot zicea şi tati nu dădea niciodată gol. Mă bucur că acum chiar a vazut că am dat gol, s-a bucurat, a început să ţipe prin casă. Golul ăsta vine după foarte mult timp, a fost o aşteptare lungă, dar nu fac neapărat un scop din a marca. Pentru mine important e să fac ce ştiu mai bine şi atît timp cît cîştigă echipa sînt foarte fericit", a spus Alexa.

"Lideri la final"
Cu 28 de puncte din 15 partide, Poli împarte primul loc în clasament cu CFR Cluj, Steaua şi FC Vaslui, dar are avantajul golaverajului. "E adevărat că acum sîntem pe primul loc, dar e prea puţin important acum. Şi anul trecut am fost pe locul I după tur şi la final nu am cîştigat campionatul. Important e să avem continuitate, să rămînem modeşti şi să muncim mai mult pentru că ne aştepată partide mult mai grele", a avertizat căpitanul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:31 PM
Mesaj: #339
RE: Ştiri Poli Timişoara
Şocat la gol!

Alex Bourceanu a marcat în premieră pentru Poli în victoria la scor de la Mediaş (6-2) şi a mărturisit că nu se aştepta la o astfel de execuţie.

Eliminat cu Steaua, mijlocaşul Alex Bourceanu (24 de ani) a lipsit două etape din garnitura lui Poli. A revenit în forţă, la Mediaş, unde a deschis scorul cu un gol spectaculos şi a produs eliminarea lui Lazăr, facilitînd astfel victoria Timişoarei.

- Alex, ai marcat primul tău gol pentru Poli. Păreai şocat după reuşită...
- (rîde) Am fost într-adevăr şocat la gol. M-am uitat la arbitru şi nici nu ştiam ce se întîmplă. Am văzut că toţi colegii vin spre mine, aşa că am început să mă bucur şi eu. Dacă îl dădeam pe al doilea, acolo ştiam deja să mă bucur, dar n-a mai fost să fie. Oricum, era criminal dacă marcam de două ori.

- Execuţia de la gol a fost de excepţie şi o execuţie similară a dus la eliminarea lui Lazăr. Există un secret?
- Secretul a fost că am reuşit să surprind pe toată lumea. Chiar şi pe mine. Nu se aştepta nimeni să fac ce am făcut, nici măcar eu. Prima execuţie, la gol, a fost mai grea, pentru că am dat cu exteriorul, la a doua a fost mai uşor. Aveam deja experienţă în astfel de execuţii.

- Marchezi rar, nu te deranjează?
- Este greu să înscriu din poziţia în care joc. Acum la Mediaş n-am mai fost închizător, poate de aceea am şi marcat. Am doar două goluri în Liga I şi vreo nouă în toată cariera. Le pot număra pe degetele de la mîini. Oricum, nu-mi fac griji. Nu cred că o să am ocazia prea curînd să trec la a treia mînă. Mi-a şi zis cineva că poate recidivez cu Ajax şi i-am răspuns că poate recidivez în 2012 dacă jucăm de 5 ori pe an împotriva lor.

- Mai speri la calificare în Europa League?
- Am glumit, dar acum vorbim serios. Chiar dacă se speră la mai mult, m-aş mulţumi şi cu un egal, chiar dacă îmi voi atrage antipatii. Trebuie să ne vedem lungul nasului, jucăm cu o forţă în Olanda şi ar fi onorant pentru noi să fim egalii lor în două meciuri din Europa. Mi-aş dori mult o victorie, dar ca să fim realişti, şansele noastre de calificare sînt zero. Ne aşteaptă două meciuri de experienţă şi de palmares în Europa.

2 goluri are Bourceanu în cele două sezoane petrecute în prima ligă, primul fiind reuşit din penalty, anul trecut, cînd evolua pentru Oţelul Galaţi

3 cartonaşe roşii şi 2 "galbene" a strîns "Gattuso" în doi ani în Liga 1

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-02-2009, 03:32 PM
Mesaj: #340
RE: Ştiri Poli Timişoara
Chivorchian: "In arbitraj este o criza si trebuie sa intelegem"

Presedintele echipei FC Timisoara, Gheorghe Chivorchian, sustine ca nu este suparat pe arbitrajul romanesc.

Oficialul banatean a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca intelege ca arbitrajul din Romania trece printr-o criza si ca oamenii trebuie sa astepte ca problemele sa se rezolve. Chivorchian a spus ca, daca li se va da incredere "fluierasilor" autohtoni, acestia vor fi capabili sa conduca meciuri la nivel foate inalt, cum ar fi cele de la turneele finale de Campionate Mondiale si Europene.

"Nu nu sunt suparat pe arbitrajul romanesc. Eu am spus ca asa cum trec echipele printr-o criza de jucatori, asa si in arbitraj se munceste pentru a scoate noi arbitri, de calitate superioara si de o valoare mai mare. Pana vom avea asemenea arbitraje, se pot aduce si arbitri straini. In arbitraj este o criza si trebuie sa intelegem. Daca se va acorda incredere, cred ca vom avea arbitri care sa poata fi capabili sa conduca jocuri de nivel inalt, cum ar fi competitile Champions League si Europa League, sau de Campionate Europene si Mondiale. Sunt, insa, unele lucruri neplacute, cum ar fi arbitrii care in meciurile din Europa la care sunt delegati arbitreaza bine, iar atunci cand arbitreaza in Romania au prestatii foarte slabe. S-a intamplat intr-o finala de Cupa Romaniei si victime am fost noi, Poli Timisoara. Puteam sa pierdem jocul ala, dar ne-am fi reasezat, am fi analizat greselile si altfel cred ca se putea discuta", a declarat Gheorghe Chivorchian, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"Putem spuen ca au fost doua momente importante in jocul cu Gaz Metan Medias: eliminarea juc de la Medias pentru acea infractiune comisa, hentul in careu si faptul ca din punct de vedere fizic si tehnico-tactic, Timisoara afost net superioara. Probabil ca, daca nu era acea eliminare, cred ca am fi castigat, dar nu la o diferenta asa de mare", a mai spus presedintele echipei FC Timisoara.

Oficialul formatiei banatene a spus ca lucrurile vor incepe sa mearga bine in Romania in momentul in care vor avansa proiectele de dezvoltare ale cluburilor vor avansa: "Pana acum a fost greu campionatul, iar de acum incolo va fi si mai greu. Sunt foarte multe echipe angrenate in lupta de la varf, e o competitie destul de stransa. De-a lungul istoriei, nu a mai fost atatea echipe la egalitate de puncte in fruntea clasamentului, dupa 15 etape. Sunt si neajunsuri, dar sunt si destule lucruri pozitive. Atat timp cat se investeste si exista preocuparea de a consolida cluburile, lururile vor merge. Inseamna ca rezultatele vor incepe sa apara. Este drum lung. Atunci cand vorbim de un buget de maxim 20 de milioane si de al unui club cum e Real Madrid, care plateste pe un singur jucator bugetul pe trei ani al unei echipe din Romania, e distanta destul de mare".

"In momentul de fata avem 10.000 de bilete vandute pentru meciul cu Ajax Amsterdam. Pana la ora jocului cred ca vom mai vinde cinci - sase mii. Este un joc important, dar sansele sunt detul de mici pentru calificare. Ne vom juca sansele, pentru ca tot ce inseamna puncte in Europa League conteaza. Ajax Amsterdam e una dintre cele mai bune echipe ale fotbalului european, avand patru Cupe ale Campionilor. E un club mare, dar noi avem un ascendent moral fata de meciul din tur. Cred ca faptul ca o sa il bage pe Ogararu in meciul cu noi e o recunoastere a calitatilor lui", a incheiat Chivorchian.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut