Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
09-03-2009, 04:24 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Plan în minus

Albaiulienii sunt dezamăgiţi că au numai cinci puncte în clasament, dar sunt decişi să producă surpriza etapa viitoare la Urziceni.

Răzvan Dâlbea, căpitanul Unirii, este dezamăgit că echipa lui are numai o victorie în acest start de sezon.

"După jocul prestat în primele cinci jocuri, eu zic că meritam să avem mai multe puncte. Sperăm să continuăm şirul evoluţiilor bune şi să ne întoarcem cu cel puţin un punct etapa viitoare de la Urziceni", a declarat Dâlbea.

Acesta a fost completat de Florin Dan. "Am făcut un joc bun în primele cinci etape, cred că meritam să avem minim şapte puncte în clasament", a spus Dan, care e sigur că va fi apt de joc etapa viitoare. "Prin minutul 80 al meciului cu Timişoara, când am bătut un corner, am simţit o durere în apropierea inghinalului la picorul drept. Nu e nimic grav şi până la meciul cu Urziceni o să fiu apt", a mai zis mijlocaşul.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 04:27 PM
Mesaj: #12
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub vrea victorii cu Urziceni şi Astra

Alba va avea următoarele două partide din Liga I în deplasare la Urziceni şi Astra iar Falub vrea ca până atunci să remedieze problemele care au fost în primele cinci etape.

"Din primul meci cu Braşovul, cred că puteam lua cel puţin un punct, iar în meciul cu Timişoara dacă eram mai atenţi puteam obţine victoria. Trebuie să fim mai atenţi pe viitor, să nu mai fim naivi. Nu aş vrea să supăram pe Dumnezeu, luăm de bune ceea ce ne-a dat. Aş vrea să luăm şase puncte din următoarele două deplasări, de la Urziceni şi Ploieşti, însă vom vedea ceea ce ne rezervă viitorul. Suntem conştienţi că la Urziceni se câştigă greu puncte", a declarat Falub.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-03-2009, 04:31 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Trei variante pentru postul de fundaş central

În amicalul de ieri de la Drâmbar cu Viitorul Sântimbru (Liga a IV-a), câştigat de Alba cu 9-1, Adrian Falub i-a testat pe Nikola Prebiracevic (22 de ani, fundaş central sârb), Andrej Rastovac (28 de ani, fundaş central sloven, Farul Constanţa) şi Miodrag Karadzic (22 de ani, mijlocaş muntenegrean), iar de azi este aşteptat în probe fundaşul central sârb Goran Grkinic (30 de ani, Ethnikos – Cipru). Alb-negrii iau in calcul si o posibilă revenire a lui Goia.

"Nu am avut încă nici o discuţie cu Goia, dar am înţeles că ar avea o clauză în contract prin care poate pleca liber de la echipa din Ungaria. Este o soluţie de studiat", a spus Nicolae Lupu, preşedintele executiv al Unirii.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 03:07 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Eşec amical pe tărâmul "vampirilor"

În partida de verificare de vineri dintre cele două prim divizionare, "vampirii" lui Sandu Tăbârcă şi-au luat revanşa pentru punctele pierdute pe teren propriu în campionat, impunându-se cu 3-1 (1-0). În minutul 31, Lucian Sânmărtean a deschis scorul, executând excelent o lovitură liberă de la 17 metri (balonul a lovit stâlpul din dreapta înainte de a poposi în plasă). Egalarea a survenit tot în urma unei faze fixe, în minutul 66, când Adrian Olah (la prima reuşită în "alb-negru") a transformat o lovitură liberă, de la 18 metri. 9 minute mai târziu, Hora a finalizat cu un şut plasat din 7 metri, la colţul lung, pentru 2-1, iar în minutul 89 "alb-albaştrii" au majorat diferenţa prin C. Petre, care l-a executat elegant pe Rotaru.

Au evoluat formaţiile:

Gloria
: Albuţ (46, Ţurcaş) - Odoroabă (55, Toledo), Frăsinescu, A. Rus, D. Sânmărtean (77, Velcovici) - Keita (65, C. Petre 65), S. Achim (77, Săceanu), Enescu (77, Coroian), Băjenaru (77, Diogo) - L. Sânmărtean (46, Ad. Borza) - Jonhes (56, Hora). În acest meci Sandu Tăbârcă a testat câţiva jucători: mijlocaşul Ad. Borza ("U" Cluj), fundaşul dreapta Toledo (29 de ani, Brazilia), atacantul Jonhes (29 de ani, Brazilia). De asemenea, a debutat pentru Gloria mijlocaşul senegalez Souleymane Keita;

FC Unirea: G. Rotaru - S. Rădoi (76, Fl. Ilie), Bonacin (46, I. Bălan), Bumbac, Vitinha (76, Bucurică) - Olah, N. Varga (76, I. Grozav), Selagea (46, Dâlbea), Sg. Costea (65, Pepenar) - Gh. Grozav (căpitan în premieră), Verdeş. C. Cristea, Poverlovici, Fl. Dan şi Veljovic s-au antrenat separat, în timp ce portarii Cernea şi Lasc n-au fost utilizaţi. "Un meci util de pregătire, disputat în condiţii bune, joc în care nu ne-a interesat rezultatul. Pentru noi victoriile sunt importante în campionat, am rulat întregul lot, iar adversarii meritau succesul deoarece au fost mai proaspeţi", a explicat principalul unirist.

Falub a renunţat la toţi stranierii aflaţi în probe
Cei patru fotbalişti străini aflaţi în probe săptămâna precedentă la FC Unirea Alba Iulia au stat foarte puţin, neconvingându-l pe tehnicianul unirist. Astfel după mijlocaşul muntenegrean Miodrag Karadzici, vineri dimineaţă Adrian Falub a renunţat şi la ceilalţi 3 stranieri, care nu au mai efectuat deplasarea la Bistriţa. Fundaşii Nikola Prebiracevic (22 ani, sârb), Andrei Rastovac (28 ani, sloven) şi Mauro Fernandes (28 ani, portughez) au părăsit Cetatea Marii Uniri, fără a mai fi văzuţi la lucru. "Dacă nu apare ceva senzaţional, atunci până la finele turului o să mă bazez pe actualul efectiv, n-are sens să tot testăm jucători care nu se ridică la nivelul celor aflaţi în curtea noastră", a spus Falub, care a decis recent să-l disponibilizeze şi pe Tibor Moldovan, ajuns la Jiul Petroşani.

Uniriştii la golf
Profitând de invitaţia lansată de patronul Dorin Mateiu, 19 echipieri ai formaţiei din Cetatea Marii Uniri, alături de antrenorii Adrian Falub şi Francisc Dican, împreună cu conducătorii Nicolae Lupu şi Vasile Trifan au fost prezenţi sâmbătă la Pianu de Jos pentru câteva ore pentru a se relaxa la "Golf Hotel Pianu" şi a urmări turneul de golf "Cupa Elit". Câţiva dintre fotbaliştii albaiulieni n-au rezistat tentaţiei şi şi-au experimentat calităţile în acest sport inedit. "Este prima dată când ţin o crosă în mâini, golful e un sport care mă pasionează, relaxant, interesant şi dedicat oamenilor cu bani", a spus portarul Gabriel Rotaru. "Mie mi-a plăcut atmosfera din jurul concursului, rezultând o ieşire utilă pentru noi. Crosa mi se pare dificil de mânuit, trebuie o dexteritate deosebită", a explicat mijlocaşul Ionuţ Bălan.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:31 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Alb-negrii" au căpătat încredere după primele 5 runde în elită

"Jucăm bine dar n-avem rezultate pe măsură", afirmă echipierii unirişti. Cu 5 puncte acumulate în 5 etape, minus 4 în ierarhia adevărului şi o clasare pe poziţia a 14-a, ultima care permite menţinerea în Liga I, nou-promovata din Cetatea Marii Uniri priveşte încrezătoare următoarele partide în elită, după ce a luat contact cu realităţile fotbalului mioritic.

"Suntem în grafic, nu ne-am făcut de râs" - spune căpitanul Dâlbea
"În afară de meciul cu Rapid, în care am jucat slab, în celelalte jocuri nu ne-am prezentat deloc rău, ţinând cont că majoritatea jucătorilor sunt debutanţi, fără experienţă, la o echipă cu un buget mic. Un start bun, dar punctele sunt puţine raportat la nivelul jocului prestat. Acum regretele sunt legate de partida cu FC Timişoara, care indiferent de desfăşurarea evenimentelor trebuia câştigat", a declarat căpitanul uniriştilor Răzvan Dâlbea, care a debutat în acest sezon în Liga I.

"Am dovedit că suntem competitivi, avem valoare, dar trebuie să ne concentrăm mai mult. Să nu jucăm doar când suntem cu cuţitul la os, să evităm starturile false de partide", a afirmat Dâlbea, care transmite un mesaj suporterilor.

"Să fiţi alături de noi precum în meciul cu FC Timişoara şi nu vă vom dezamăgi", a spus Dâlbea, care susţine că prestaţiile personale au fost în ton cu jocul echipei. "În Liga I există pretenţii sporite, întâlneşti adversari valoroşi, e alt ritm. Este loc şi de mai bine, aştept să şi marchez, proximul prilej fiind în deplasarea de la Urziceni, în fieful campioanei", a încheiat mijlocaşul aiudean.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:32 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Poverlovici: "5 puncte sunt puţine"

"Ca joc ne ridicăm la nivelul Ligii I, suntem pe drumul bun şi prima condiţie pentru a obţine rezultate pozitive este să fim mult mai concentraţi de la început. Noi ne revenim pe parcurs şi începem cursa de urmărire, să reparăm ce am stricat", a afirmat braşoveanul, ce a făcut în premieră în meciul cu FC Timişoara cuplu în zona centrală a defensivei cu croatul Bonacin.

"M-am înţeles bine în teren, e un fotbalist puternic ce poate să ne ajute. Nu vorbeşte bine româneşte, dar înţelege, iar indicaţiile le-am dat în română, nu în engleză", a conchis Pove.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:35 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Bucurică: "Venirea lui Vitinha m-a stimulat"

Fundaşul stânga Bogdan Bucurică susţine că transferul portughezului Vitinha, contracandidatul său pe post reprezintă o explicaţie a evoluţiilor sale bune.

"Venirea lui Vitinha m-a ambiţionat, concurenţa te motivează şi e benefică echipei", a afirmat jucătorul de bandă care încă n-a semnat prelungirea contractului scadent la finele campionatului.

"Aş vrea să continuu la Alba Iulia, m-am ataşat de oraş, de coechipieri, putem face treabă frumoasă. Mai sunt detalii de pus la punct, lucruri de care se ocupă impresarul Florian Iacob", a punctat Bogda, căruia conducerea uniristă i-a propus un contract valabil până în 2012.

"Referitor la parcursul nostru trebuia să fi acumulat mai multe puncte. E un adevăr indubitabil. Am făcut foarte multe greşeli individuale care ne-au costat, dar ca evoluţii am crescut de la meci la meci, am căpătat încredere în forţele proprii şi tupeu în teren. Nu ne temem de adversari", a mai dezvăluit Bucurică, născut în aceeaşi zi, lună şi an cu Vitinha.

Bucurică a fost în 4 partide titular în actuala stagiune, excepţie făcând jocul cu Poli Iaşi, când l-a substituit la pauză pe fotbalistul împrumutat de la CFR Cluj.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:38 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Vrem puncte la Urziceni!"

Pentru Norbert Varga, meciul cu Unirea Urziceni are o insemnatate mai aparte, propunind intilnirea cu Dan Petrescu, antrenorul care l-a trasferat la echipa poloneza Wisla Cracovia in iarna lui 2005.

Uniristii vor sa se intoarca cu puncte din disputa cu echipa ialomiteana. "Cu Urziceni va fi un meci special, avind in vedere ca vom intilni campioana en-titre, Unirea. Miza duelului reprezinta punctele puse in joc de ambele echipe. Vom aborda altfel meciul de la Urziceni, fata de jocul cu Rapid. Eu zic ca am capatat incredere dupa remiza cu Timisoara si am trecut peste esecul cu giulestenii", a spus Varga, utilizat titular in premiera, de catre Falub, in meciul cu Timisoara, scor 3-3.

Isi lauda fostul antrenor
Mijlocasul de 29 de ani are numai cuvinte de lauda la adresa lui Dan Petrescu, fostul sau antrenor de la Sportul Stundentesc si Wisla Cracovia. Varga a fost prima achizitie a "Bursucului", dupa ce a preluat gruparea poloneza.

"M-am bucurat foarte mult cind a cistigat Urziceniul campionatul. Dan Petrescu si-a dorit foarte mult sa cistige titlul si cu Wisla Cracovia, in returul campionatului 2005/2006 cind echipa a incheiat stagiunea pe locul secund, la doar doua puncte de campioana Legia Varsovia. Nu s-a lasat si a reusit sa faca istorie in Romania, fiindca nimeni nu credea ca Urziceniul va deveni campioana Romaniei", a mai spus Varga.

FC Unirea Alba Iulia va intilni, in deplasare, campioana Unirea Urziceni in etapa a 6-a a Ligii I. Meciul este programat simbata 12 septembrie, de la ora 17.00, pe Stadionul Tineretului.

"Dan Petrescu este un antrenor profesionist 100%, care isi doreste mereu numai victorii, pentru el neexistind jumatati de masura. L-am avut antrenor si la Sportul si ii sint recunoscator pentru ca am ajuns la Wisla datorita lui", a precizat purtatorul tricoului cu numarul 26.

"Ma simt foarte bine la Unirea"
Cum te simti la Alba Iulia?

Norbert Varga: Da, ma simt foarte bine la Unirea si imi place foarte mult orasul. Am fost primit foarte bine de catre colegi si eu cred ca m-am acomodat cu noua mea echipa.

Unirea are cinci puncte dupa primele cinci etape...
Dupa modul cum a jucat echipa in acest debut de sezon, eu cred ca puteam avea cel putin 7 puncte. Este foarte important sa avem mai mare grija in aparare, iar daca vom elimina greselile personale putem obtine rezultate bune in continuare. Important este sa nu pierdem si sa ne daruim la fiecare meci, la fel cum am facut-o cu Poli. Sper ca Florin Dan sa revina la meciul cu Urziceniul, fiindca este jucatorul cel mai in forma de la Alba.

Faptul ca Urziceniul va debuta saptamina viitoare la Sevilla in Champions League, va fi un avantaj pentru Unirea Alba Iulia?
Nu cred, poate daca jucam dupa ce disputau acest joc, fiindca erau obositi. Cunoscindu-l foarte bine pe Dan Petrescu eu zic ca va avea succes in Champions League, este un antrenor meticulos, care pregateste temeinic orice joc al echipei sale.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:39 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Uniriştii reclamaţi la LPF de Mircea Rus

Pe ordinea de zi a şedinţei de astăzi a Comisiei pentru soluţionarea litigiilor din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal se va afla şi memoriul depus de fundaşul Mircea Vasile Rus împotriva clubului FC Unirii Alba Iulia. Apărătorul lateral dreapta a invocat neplata a 2 rate de contract precum şi a bonusului de 50 de euro pentru fiecare punct obţinut în ediţia anterioară, un total de aproximativ 4000 euro. Jucătorul s-a accidentat în returul trecut în partida cu "U" Cluj (4 aprilie, ruptură parţială de tendon la muşchii inghinali) dar a bifat 22 de partide, marcând şi un gol pentru "alb-negrii" iar înţelegerea sa cu nou-promovata din Cetatea Marii Uniri este valabilă până în iunie 2010. Disponibilizat în intersezon de antrenorul Adrian Falub, fotbalistul originar din Câmpia Turzii şi-a încercat şansa în Ucraina şi Austria, dar nu i-a convenit condiţiile financiare propuse şi s-a întors săptămâna anterioară la Alba Iulia.

"Mi se pare firesc să-mi revendic drepturile, pentru că nu am fost tratat aşa cum ar fi trebuit. În vara trecută când am venit la Unirea n-am cerut bani la semnătură, sau luna de pe cer, s-a renunţat la serviicile mele şi nu mi-am găsit echipă. În consecinţă am revenit la Unirea pentru că sunt sub contract şi aştept să mi se transmită programul de antrenamente", a spus Mircea Rus, ce urmează să se pregătească separat, jucătorul vizionând ieri de pe margine pregătirea foştilor săi coechipieri.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:07 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Urziceni - un coşmar pentru Falub

Pentru Adrian Falub întâlnirea cu trupa lui Dan Petrescu îi readuce în memorie un episod de coşmar, petrecut în 5 august 2007. Era runda secundă a campionatului 2007-2008 şi întâia deplasare stagională a "şepcilor roşii" pregătite de actualul tehnician unirist. "U" Cluj a condus cu 2-0, goluri Olah (30) - actualul său elev şi D. Goga (45) până în minutul 75, dar în ultimul sfert de oră, ialomiţenii au întors fabulos rezultatul şi au câştigat cu 3-2, dublă Dănălache (75, 87) şi B. Stancu (84, penalty). 10 dintre echipierii gazdelor de atunci Galamaz, V. Bordeanu, Bilaşco, I. Apostol, Pădureţu, Căt. Grigore, E. Nicu, Ricardo, D. Munteanu şi Onofraş sunt şi în prezent sub comanda "Bursucului".

Partida dintre cele 2 Uniri din Liga I opune şi alte sinonimii, duel între fotbalişti cu acelaşi nume, Dacian Varga şi Tibi Bălan, versus Norbert Varga şi Ionuţ Bălan, aflaţi în tabere adverse. "Întâlnim campioana, formaţie participantă în Champions League, pe un teren unde se iau foarte greu puncte. Pe foştii componenţi ai Sportului Studenţesc îi cunosc, sunt jucători foarte buni, i-am şi avut elevi în "Regie". Sunt fotbalişti cu care Unirea Urziceni s-a întărit considerabil, dar şi noi îi avem pe ai noştri. Norbert Varga a revenit după o perioadă îndelungată de absenţă, e un fotbalist puternic şi ne bazăm mult pe el. Ionuţ Bălan s-a reinventat, a renăscut, are un aport semnificativ în joc şi cred că ambii pot face faţă rigorilor primului eşalon, inclusiv unui meci cu Unirea Urziceni", a declarat Falub.

Un punct cu campioanele
Cele 2 Uniri din arealul primei scene fotbalistice au avut destine diferite în ultimii 4 ani! Unirea Urziceni a promovat în premieră în Divizia A în 2006, moment în care FC Unirea Alba Iulia a retrogradat în eşalonul terţ, apelându-se la "tertipul" cumpărării locului de la Oltchim Rm Vâlcea pentru a continua în Liga a II-a.

În vară ialomiţenii au atins apogeul prin surpriza de proporţii numită titlul de campioană şi asigurarea prezenţei în grupele întrecerii stelare Champions League, iar ardelenii au revenit în Liga I. Demn de semnalat este faptul că în cele 2 stagiuni petrecute în elită (2003-2005), "alb-negrii" au înregistrat în 4 dueluri cu echipele campioane o singură remiză: 2-2 (în deplasare) şi 0-4 cu Rapid (2003-2004), respectiv 2-4 şi 1-3 cu Dinamo (2004-2005).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut