Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
09-18-2009, 05:56 PM
Mesaj: #51
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Legea" lui Rus

Comisia pentru soluţionarea litigiilor din cadrul LPF a admis în parte cererea fundaşului Mircea Rus. Acesta a reclamat neplata a două salarii şi a unui bonus în valoare de aproximativ 3.300 de euro.

Comisia obligă Unirea să achite bonusul, prevăzut pentru promovarea în Liga 1, şi deschide astfel calea pentru alţi jucători care nu şi-au încasat banii: Djordjevici, Foro, Marincean, Zăgrean, Camara, Cistean, D. Tătar, dar şi antrenorul A. Şunda.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 06:08 PM
Mesaj: #52
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub nu-şi simte ameninţat postul!

Antrenorul unirist Adrian Falub a declarat ieri că nu crede că soarta sa pe banca tehnică a nou-promovatei este sub semnul întrebării chiar şi în cazul în care "alb-negrii" vor înregistra la Ploieşti un rezultat negativ. "Nu-mi simt postul în pericol, indiferent ce vom realiza împotriva Astrei. Oricum conducerea decide ce se va întâmpla, în funcţie de parcursul echipei", a precizat tehnicianul ardelenilor, care consideră că Miranda reprezintă un pericol real pentru defensiva ardeleană.

"Vârful argentinian n-a confirmat la Dinamo şi sunt convins că schimbarea grupului îi va da o motivaţie în plus. E un atacant periculos în careu, care ne poate pune probleme", a mai adăugat Falub, ce s-a răzgândit şi în privinţa lui Sg. Costea, jucător ce miercuri nu făcea parte din efectivul deplasat.

M. Rus a câştigat bonusul de 50 euro
Comisia pentru soluţionarea litigiilor din cadrul FRF a admis în parte cererea formulată de uniristul Mircea Rus. Acesta şi-a depus memoriu prin care a reclamat neplata a 2 rate contractuale precum şi a bonsului de 50 euro cuvenit fiecărui punct cucerit în Liga a II-a. Fundaşul aflat sub contract cu FC Unirea până în vara viitoare se pregăteşte individual la Alba Iulia şi a câştigat aproximativ 3300 euro (în afară de ultima rată, deoarece nu a bifat 75 la sută din jocuri, din motive medicale), importantă fiind însă obţinerea acelui bonus (circa 2000 euro). Practic prin verdicul favorabil în cazul său, Mircea Rus devine un deschizător de drum şi pentru ceilalţi "alb-negrii" ce s-au despărţit în intersezon de gruparea din Cetatea Marii Uniri şi nu şi-au încasat bonusul promis în cazul promovării. În atari condiţii, sunt de aşteptat o serie de memorii, iar demersul său o să fie urmat şi de alţi foşti coechipieri, precum Djordjevici, Foro, Marincean, Zăgrean, Camara, Cistean, D. Tătar, sau antrenorul Aurel Şunda, unii cu restanţe contractuale, iar alţii care solicită achitarea bonusului (suplimentarea cu 50 euro/ punct a primelor în cazul accederii în Liga I). În preajma debutului stagional diriguitorii unirişti au achitat sumele în cauză numai pentru fotbaliştii ce au continuat la Alba Iulia, omiţându-i pe cei plecaţi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 01:28 PM
Mesaj: #53
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub: "Am făcut un joc execrabil şi am luat goluri de cascadorii râsului"

Antrenorul Unirii Alba Iulia, Adrian Falub, şi-a criticat vineri jucătorii după greşelile comise în meciul cu Astra Ploieşti, declarându-se exasperat că aceştia repetă în fiecare partidă aceleaşi erori.

"Am făcut un joc defensiv execrabil şi am luat goluri de cascadorii râsului. În aceste condiţii, cu siguranţă nu putem acumula puncte. Mai trist e că repetăm erorile la fiecare meci şi trebuie să vedem ce e de făcut, pentru a remedia jocul. Astfel, nu putem acumula puncte", a declarat Adrian Falub, vineri, după înfrângerea echipei sale de la Ploieşti.

Astra Ploieşti a învins vineri echipa Unirea Alba Iulia cu scorul de 4-2, în etapa a 7-a a Ligii I, şi a înregistrat a doua victorie consecutivă pe propriul teren.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-19-2009, 05:18 PM
Mesaj: #54
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Nu este un moment critic"

Florin Dan a reuşit să înscrie la Ploieşti unul dintre cele mai frumoase goluri din cariera sa, însă nu s-a putut bucura din cauză că Unirea a pierdut.

"Nu cred că e un moment critic pentru noi, scorul de la Ploieşti nu reflectă jocul nostru şi ceea ce s-a întâmplat în teren. Ar fi fost bine să nu pierdem, având în vedere că meciul cu Astra reprezenta un moment important al turului. Avem o săptămână grea, jucăm miercuri la Galaţi în Cupă, apoi acasă cu Vaslui, o echipă foarte bună. Trebuie să fim uniţi şi tari în continuare", a spus Florin Dan.

Întrebat dacă s-a simţit lipsa lui Cernea, portar exclus de Falub din lot, Florin Dan a declarat: "Nu cred că se simte lipsa oricărui jucător din echipă indiferent cine ar fi. Nu cred că avem în echipa individualităţi care să ne câştige un meci, iar orice jucător se poate înlocui".

Alba are numai 5 puncte după primele 7 etape, fiind în acest moment pe un loc retrogradabil.

3 goluri a marcat Florin Dan pentru Unirea Alba Iulia, fiind golgheterul echipei pregătite de Falub

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:28 PM
Mesaj: #55
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Uniriştii în pragul degringoladei

Eşecul usturător cu Astra Ploieşti a adâncit criza în Cetatea Marii Uniri, trupa pregătită de Falub afundându-se în subsolul clasamentului, cu un singur punct acumulat în ultimele 4 întâlniri. În actuala conjunctură partida cu FC Vaslui din runda următoare a devenit decisivă pentru viitorul nou-promovatei şi inclusiv pentru soarta antrenorului Adrian Falub, ce a rămas cu o unică victorie în cele 17 jocuri petrecute în elită pe bănicile tehnice ale Universităţii Cluj şi Unirii Alba Iulia. Cert este că nou-promovata a ajuns cu ştreangul de gât, penultima poziţie din ierarhie, iar confruntarea cu trupa lui Dulca este o adevărată finală a supravieţuirii. Când te duci în Prahova să învingi şi te întorci copleşit de coşmarul trăit (bătut de o echipă ce n-a strălucit şi de fapt o contracandidată!), e clar că situaţia a devenit precară, la limita prăpastiei, clasamentul arde, iar eşecul recent este unul ce a lăsat urme adânci, coarbia scufundându-se încet încet... Paralela cu mandatul Falub la cârma "şepcilor roşii" developează aceleaşi aspecte, Unirea lasă o impresie favorabilă, dar n-are puncte şi acumulează presiune. Ardelenii sunt aproape de mijlocul turului, cu o zestre subţire (vezi şi acumulările celorlalte nou-promovate) şi au în faţă un adevărat obstacol, FC Vaslui, un meci în care există o singură şansă, a victoriei, altfel vor intra total în degringoladă.

"Cascadorii râsului" în apărare
În disputa considerată un joc al reabilitării şi al evadării din subsol, FC Unirea a plătit tribut unor erori impardonabile în defensivă, vizitatorii au jucat practic în 9 oameni, G. Rotaru şi Bonacin dovedindu-se "groparii" speranţelor uniriste. Greşeli elementare, demne de eşaonul terţ, bâlbe, goluri făcute cadou, reprezintă arsenalul celor doi, ce au transformat prin ezitări defensiva albaiuliană într-o degringoladă perpetuă. Parcă s-a turnat un nou episod din serialul de desene animate "Pantera roz" însă cu două personaje în rolul principal şi, probabil că Cernea şi Bumbac aveau momente de satisfacţie când vedeau că înlocuitorii lor se întreceau în momente de tot râsul şi erori elementare. Să afimăm că portarul Rotaru s-a dovedit nesigur pe tot parcursul jocului, iar "Tarzan" de Alba a prins o zi mizerabilă, fiind făcut "varză" e o constatare blândă raportat la şirul multiplelor gafe produse de "verigile slabe". După modul cum s-a prezentat la Ploieşti, vârstnicul goalkeeper în vârstă de 38 ani a lăsat impresia că mai degrabă ar trebuie să se gândească la momentul agăţării ghetelor în cui, iar Bonacin că a fost paraşutat din întâmplare într-un film ce-l depăşeşte... Încercările noastre de a-i cere o părere lui Rotaru vizavi de propria prestaţie s-au blocat (timp de 2 zile), apelurile telefonice răsunând în gol... Ce-i drept, nici Falub n-a mutat în timpul jocului pentru a substituit "gafeurii" şi n-a apelat în defensivă la S. Rădoi sau N. Varga, măcar în actul secund...

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:29 PM
Mesaj: #56
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Criză de portari la FC Unirea

Conflictul vehement dintre Cernea şi Adrian Falub, de la finele partidei de la Urziceni l-a adus în poarta Unirii pe cel mai vârstnic fotbalist din Liga I în actuala stagiune, Gabriel Rotaru, care a revenit după 5 ani în elită, la vârsta de 38 ani şi 252 zile. Prestaţia catastrofală a goalkeeperului originar din Luduş, ce poate fi culpabilizat pentru erori personale la toate cele 4 goluri încasate (în tandem la 3 dintre ele cu croatul Bonacin) face ca Unirea să se bazeze la următoarele întâlniri pe neexperimentatul Mihai Lasc (n-a apărat deloc în campionatul precedent) portar în vârstă de 21 ani, fără jocuri în picioare (care va fi însă titular la Galaţi). În atari situaţie, ţinând cont şi de dificultatea confruntării cu FC Vaslui, devenită o "adevărată finală" a supravieţuirii, şefii clubului vor să îngroape securea războiului între "principal" şi ex-stelistul exclus din lot şi amendat cu 6000 euro.

"Trebuie să strângem rândurile şi să facem ce-i mai bine pentru Unirea. Falub este un băiat deştept, în acest moment nu cred că ar fi loc de orgolii. Normal ar fi ca fiecare să cedeze şi să se împace", a dezvăluit Vasile Trifan.

Astfel, joi, la întoarcerea echipei de la Galaţi, Falub ar urma să poarte o discuţie decisivă cu Cernea, pentru a regla diferendele, însă măsura ar fi una cu 2 tăişuri, pentru că o rechemare rapidă la antrenamente a portarului văzut acum drept o soluţie de avarie, ar putea duce la ştiribirea autorităţii tehnicianului clujean, după acel act de indisciplină.

Astfel, Unirea şi Falub au ajuns la mâna lui Cernea, cel arătat cu degetul nu demult. "Ne-am bătut singuri. N-are sens să ne tot lamentăm, am luat goluri uşoare dar am şi ratat nepermis. La 1-0 eu am reluat pe lângă cu capul din 6 metri, apoi a avut ocazie Verdeş şi în loc de 1-1 s-a făcut 2-0 peste câteva minute", a precizat Călin Cristea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:30 PM
Mesaj: #57
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Golgheterul Florin Dan a înscris din acţiune

Până ieri 8 fotbalişti din Liga I se aflau la borna "3" în topul celor mai buni marcatori din elită, între aceştia regăsindu-se şi mijlocaşul unirist Florin Dan. Autorul unui gol de generic în poarta lui Miron, şut extraordinar cu dreptul de la 22 de metri, purtătorul tricoului cu numărul "19" este la întâia reuşită din acţiune în actuala stagiune, după transformarea penaltyurilor cu Poli Iaşi şi FC Timişoara.

"Ne-am propus să luăm toate punctele, nu ne-am atins obiectivul şi am ratat un examen important. Scorul nu reflectă realitatea din teren, dar n-am rămas cu nimic după acest joc. Toţi am greşit, toţi am fost în teren, nu are sens să aruncăm vina asupra unuia sau altuia. Golul era important dacă nu pierdeam şi luam puncte, aşa nu contează decât pentru impresia artistică", a afirmat amărât "playmakerul" ardelenilor.

"Vine o săptămână extrem de grea, dificilă ca încărcătură psihică. Victoria cu Vasluiului este vitală, încă nu e criză, dar dacă nu luăm toate punctele atunci vom fi într-adevăr într-o situaţie pe muchie de cuţit. Aşa este la fotbal, trebuie să strângem rândurile şi să dovedim că suntem tari şi avem forţă să depăşim momentul delicat", a mai adăugat Florin Dan.

Întrebat dacă s-a simţit lipsa lui Cernea, portar exclus de Falub din lot pe termen nelimitat, Florin Dan a declarat: "Nu cred că se simte lipsa oricărui jucător din echipă indiferent cine ar fi. Nu cred că avem individualităţi care să ne câştige un meci, iar orice jucător se poate înlocui".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:31 PM
Mesaj: #58
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Gheorghe Grozav a spart gheaţa în Liga I

După ce în vară a refuzat Standard Liege pentru a continua la Unirea, însă a dezamăgit în primele trei runde, complexat de ratarea cu FC Braşov, Gheorghe Grozav a realizat pe stadionul "Astra" întâiul său gol în elită.

Gicu îşi pierduse postul de titular, n-a mai strâns decât 27 de minute în meciurile cu Rapid, FC Timişoara şi Unirea Urziceni, dar la Ploieşti, în ultima jumătate de oră, intrarea sa şi evoluţia pozitivă a conferit periculozitate sporită raidurilor ofensive. "E un gol trist, n-am făcut mare lucru, am redus din handicap la 4-1 pentru adversari. Poate dacă punctam de 3 ori şi restabileam egalitatea merita să mă bucur cu adevărat", a spus atacantul ce va împlini 19 ani în 29 septembrie şi i-a dedicat golul fostului său antrenor de la juniori, Neluţu Popa, golgheterul ardelenilor în anii '90.

"E un sentiment de dezamăgire că am pierdut, dar pentru mine personal această primă reuşită în Liga I îmi conferă încredere. Sper să fi depăşit pasa proastă, să-mi revin şi să joc la nivelul pretenţiilor", a conchis atacantul. Gheorghe Grozav nu mai marcase de peste 5 luni, mai precis din 4 aprilie 2009, la jocul Unirea - "U" Cluj 1-1, ce a produs despărţirea de Şunda.

Pe lângă depăşirea perioadei de sterilitate, ce cuprinsese 16 jocuri oficiale, fostul internaţional de juniori a înscris prima dată sub comanda lui Falub.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 06:44 PM
Mesaj: #59
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Conducerea afirmă că nu se pune problema înlocuirii tehnicianului Adrian Falub

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, a declarat, luni, că nu se pune problema demiterii antrenorului Adrian Falub, în ciuda rezultatelor nefavorabile ale echipei din acest început de sezon.

"Nu se pune problema să-l înlocuim pe Falub, trebuie să-l sprijinim prin orice mijloace, iar deocamdată situaţia sa e stabilă. Plecăm de la premisa că nu avem puncte, însă impresia artistică nu se punctează. La Astra am luat goluri parabile, toate aiurea, însă nu mai vrem să ne uităm în spate, să căutăm ţapi ispăşitori. Trebuie să strângem rândurile, să depăşim pasa proastă şi să învingem obligatoriu în meciul din etapa viitoare, cu FC Vaslui", a spus Sarmeş.

Pe de altă parte, tehnicianul Adrian Falub susţine că fundaşul Nikola Vujadinovic va fi legitimat până la partida cu Oţelul Galaţi, din Cupa României: "În cursul zilei de marţi îl vom legitima şi pe Vujadinovic, astfel încât acesta se va afla în lotul pentru jocul cu Oţelul, o partidă pe care ne dorim să o câştigăm, dar rămâne de văzut şi dacă vom izbuti acest lucru. Normal că mult mai important pentru noi este jocul de sâmbătă, cu FC Vaslui, din campionat, dar respectăm competiţia şi mergem să jucăm la Galaţi. De abia după partida cu Oţelul ne vom canaliza efortul pentru disputa cu trupa lui Porumboiu".

Tehnicianul a mai afirmat că situaţia portarului Cornel Cernea nu s-a modificat în ultimele zile: "Deocamdată Cernea rămâne să se pregătească separat, plăteşte pentru actul de indisciplină. În jocul de la Galaţi ne vom baza pe Rotaru şi Lasc".

Partida Oţelul-Unirea Alba Iulia, din 16-imile Cupei României, se va disputa miercuri, de la ora 16:00, la Galaţi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 07:02 PM
Mesaj: #60
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Cernea rămâne pe bară!

Chiar dacă Gabriel Rotaru a luat patru goluri în meciul cu Astra, antrenorul Adrian Falub, confirmat de conducere, nu va scurta exilul lui Cornel Cernea la juniori.

Incidentele de la finalul partidei cu Unirea Urziceni nu s-au uitat la Alba Iulia, iar Cornel Cernea rămâne pedepsit, chiar dacă înlocuitorul său, Gabriel Rotaru, n-a rupt gura târgului la Ploieşti, încasând 4 goluri de la Astra, iar rezerva acestuia, Mihai Lasc, nu are niciun meci în Liga I. "Cernea a comis un act de indisciplină şi mai are de plătit", a spus sec Adrian Falub, fără a preciza cât va mai fi extins exilul portarului.

Şi oficialii echipei ardelene îi ţin partea antrenorului în diferendul cu Cernea. "Doar Falub va decide dacă Cernea va fi rechemat sau nu la antrenamente. Antrenorul este cel care răspunde de rezultate", a precizat preşedintele C.A. Marian Sarmeş. Ca atare, mai mult ca sigur Cernea va rata partidele cu Oţelul Galaţi din Cupa României şi cu FC Vaslui din campionat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut