Chestionar: Ce pronostic daţi la acest meci?
1
X
2
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
11-12-2009, 07:04 PM
Mesaj: #21
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Lupescu: "Mai e mult de lucru pana cand incep calificarile la EURO 2012"

Directorul general al Federatiei Roamane de Fotbal, Ionut Lupescu, considera ca Romania trebuie sa stranga randurile si sa mearga mai departe dupa esecul din preliminariile pentru Campionatul Mondial din 2010.

Oficialul FRF a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca Polonia a fost aleasa pentru meciul amical din noiembrie pentru ca este o echipa aflata in aceeasi situatie ca Romania: a fost prezenta la EURO 2008, apoi a ratat calificarea la Cupa Mondiala din 2010.

"Pana anul viitor, cand incep calificarile la EURO 2012, mai e mult de lucru, mai e destul de mult timp, chiar daca lumea spune ca trece repede. Gandirea noastra e sa strangem randurile si sa mergem mai departe. Asa e in sport, nu numai in fotbal. Dupa un esec o iei de la capat, sa dovedesti ca esti mai bun. Am ales Polonia pentru meciul amical din acest sfarsit de an pentru ca a fost o echipa calificata, ca noi, la EURO 2008, apoi a ratat calificarea la Campionatul Mondial din 2010. Singura diferenta e ca ei vor fi la EURO 2012, din calitatea de organizatori", a declarat Ionut Lupescu, in cadrul emisiunii "Comitetul de urgenta".

"La nationala totul depinde de la selectie la selectie, de la meci la meci. Sigur ca Razvan isi va face un nucleu, dar se pot intampla atat de multe, incat e prematur sa spui ca un jucator nu va mai fi chemat la nationala", a mai spus directorul general al Federatiei Romane de Fotbal.

Oficialul FRF a vorbit si despre felul in care se poate imbunatati fotbalul romanesc: "Cred ca absolut toata lumea trebuie sa isi faca mea culpa si fiecare sa ne vedem de problemele noastre, nu sa aruncam vine de pe unul pe celalalt pentru insuccese. Jucatorii trebuie sa munceasca mai mult la clubrui, iar echipele sa fie atente sa nu le mai permita fotbalistilor atatea lucruri care nu sunt profesioniste. Antrenorii ar trebui sa nu mai dea vina pe arbitraj".

"Sincer sa fiu, ma mira faptul ca cei de la Astra sunt nemultumiti ca nu joaca in Cupa Romaniei in aceeasi saptamana cu celelalte echipe. Cei de la Pro TV (n.r. televiziunea care transmite meciul) au vorbit cu cambele cluburi si din cate stiu, sunt de acord. E prima data cand aud ca ar fi nemultumiti de programarea meciului", a incheiat Lupescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 06:42 PM
Mesaj: #22
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Coman şi Nicoliţă s-au pierdut în aeroportul din Varşovia!

Delegaţia naţionalei a ajuns fără probleme în Varşovia, oraş care va găzdui meciul amical de sâmbătă, împotriva selecţionatei Poloniei.

Dacă zborul a fost unul fără peripeţii, după aterizare, doi dintre fotbaliştii lui Răzvan Lucescu, Dani Coman şi Bănel Nicoliţă, au avut parte de ceva emoţii, după ce s-au pierdut de restul coechipierilor.

Timp de câteva minute cei doi au rătăcit prin aeroport, până au găsit drumul spre autocarul care-i aştepta să-i ducă la hotel.

Românii au fost întâmpinaţi de un grup de jurnalişti, care l-au luat la "ţintă" pe atacantul Daniel Niculae, coleg cu polonezul Jelen în atacul lui Auxerre.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:20 PM
Mesaj: #23
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Lăcătuş: "Fiecare meci al naţionalei trebuie tratat la fel"

Tehnicianul echipei FC Vaslui, Marius Lăcătuş, a prefaţat meciul României cu Polonia, spunînd că această partidă trebuie tratată cu maximă seriozitate de jucători şi de antrenori. În acelaşi timp, fostul internaţional a comentat măsurile impuse de Răzvan Lucescu la echipa naţională.

"E advărat că meciul cu Polonia este doar un amical, dar asta nu înseamnă că trebuie să îl tratăm cu neseriozitate. Indiferent dacă este oficial sau nu, fiecare meci trebuie tratat la fel. E bun şi acest cod al lui Răzvan Lucescu, pentru că acum nu mai poate spune nimeni că nu a ştiut regulile. Oricum, nu ştiu din ce bani poate să îi amendeze pe aceşti jucători", a spus Marius Lăcătuş la Fanatik Show, pe DigiSport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:34 PM
Mesaj: #24
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Ilie Dumitrescu: "Nu mi se pare normal că jucătorii îl strigă pe numele mic pe Lucescu"

Fostul internaţional Ilie Dumitrescu spune că familiaritatea dintre selecţionerul Răzvan Lucescu şi jucătorii pe care i-a convocat la echipa reprezentativă nu-l poate face pe acesta respectat în faţa fotbaliştilor aşa cum ar trebui:

"Mi se pare că jucătorii folosesc prea mult formula de adresare «Răzvan». Nu mi se pare normal ca un selecţioner să fie strigat pe numele mic. Ar trebui ca toţi fotbaliştii să-l apeleze cu «Mister» sau «domnul Lucescu»", a spus Ilie Dumitrescu la Fanatik Show, pe Digisport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:35 PM
Mesaj: #25
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Chirilă: "Toţi patronii din Liga 1 cred că se pricep la fotbal, dar nu e aşa"
Fostul tehnician a comentat implicarea şefilor de cluburi în organizarea echipei, spunînd că mulţi dintre conducătorii echipelor de club decid fără a şti ceva despre fotbal. Ionuţ Chirilă a adăugat că fiecare antrenor ar trebui să-şi treacă în contract o clauză specială prin care să ia bani mai mulţi atunci cînd echipa are de cîştigat, dar să dea bani la club cînd se înregistrează pierderi.

"Din păcate, lipsa de cultură sportivă a oamenilor care bagă bani în fotbal se vede. Au muncit atîta timp ca să facă bani din diferite capitole şi pierd o mare parte din bani în fotbal. Sînt mulţi care spun: eu bag banii, eu decid! Toţi au impresia că se pricep şi vor să comande. De aceea nu mai vreau eu să antrenez în România. Nu e normal ca altcineva să cumpere jucătorii şi eu să îi antrenez. Fiecare antrenor are propria filozofie de joc şi trebuie să am jucătorii cei mai buni pentru sistemul meu", a spus Ionuţ Chirilă.

Ionuţ Chirilă a comentat perioada neagră pe care o traversează echipa naţională a României, spunînd că marea problemă a fotbalului românesc este lipsa jucătorilor de valoare din campionatul intern.

"Eu îl înţeleg pe Răzvan Lucescu pentru selecţie. Nu e vorba de sentimentalism, e vorba despre modul în care jucătorii cu care a lucrat deja îl înţeleg şi aplică ceea ce vrea. Problema naţionalei este alta: în România nu se construiesc jucători şi echipe care să se lupte la un nivel înalt. La noi se plafonează repede. Unirea încearcă să bată acest complex, dar bazîndu-se pe forţă colectivă şi nu pe valori individuale. În ultimul timp s-a văzut că forţa colectivă e mai importantă. La Rapid aveam grupuri de jucători care se antrenau în bazinul de înot. Cînd a venit George Copos, primul lucru care l-a făcut a fost să construiască ProRapid. La echipa a doua aveam nişte jucători incredibili, din care Copos a scos apoi 12 milioane de dolari. Dacă jucam cu acea echipă în campionat, aveam 20 de puncte avans", a spus Ionuţ Chirilă la "Băieţii de la 7", pe Telesport.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:39 PM
Mesaj: #26
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Răzvan Raţ: "Obiectivul imediat trebuie să fie refacerea imaginii echipei naţionale"

Fundaşul stânga al naţionalei României, Răzvan Raţ, a declarat, vineri, că meciurile amicale pe care tricolorii le vor disputa până la debutul preliminariilor CE 2012 reprezintă ocazia celor convocaţi să demonstreze că formează o echipă bună, informează site-ul oficial al fotbalistului.

"Până la startul preliminariilor pentru CE 2012 vom avea de disputat doar jocuri amicale. Obiectivul imediat trebuie să fie refacerea imaginii echipei naţionale. Şi cum am putea face să se vorbeasca pozitiv despre România decât prin evoluţii convingătoare, prin victorii împotriva echipelor pe care le vom întâlni în următoarele partide amicale", a spus Răzvan Raţ.

Fundaşul naţionalei României a indicat şi care este climatul propice realizării performanţelor de către tricolori: "Avem nevoie de victorii şi pentru moralul nostru, pentru atmosfera la lot, pentru tot. Dacă vom continua cu criticile, cu scandalurile la echipa naţională, nu vom reuşi să avem rezultate".

În ceea ce priveşte meciul cu Polonia, Răzvan Raţ a precizat: "Chiar dacă este vorba doar de un meci amical, este important să câştigăm, să începem să adunăm victorii în dreptul naţionalei Romaniei".

Partida amicală Polonia-România se va disputa sâmbătă, 14 noiembrie, de la ora 18:00, pe stadionul Legia din Varşovia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:39 PM
Mesaj: #27
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Răzvan Lucescu spune că îl interesează rezultatul meciului cu Polonia, dar şi evoluţia unor jucători

Selecţionerul României, Răzvan Lucescu, a declarat, vineri, că meciul amical cu Polonia este important pentru palmaresul tricolorilor, dar şi pentru a-şi face o părere despre evoluţia unor jucători pe care intenţionează să se bazeze în peliminariile pentru CE 2012.

"E un meci amical, dar aş fi ipocrit să spun că nu mă interesează rezultatul, care este cel mai important aspect. Pe lângă asta, este important şi cum se descurcă nişte jucători care au revenit la lot, mă refer la Bănel Nicoliţă, la Daniel Niculae, care sunt la prima lor convocare cu mine ca selecţioner. Trebuie văzut cum se adaptează ei la alte idei, la alte cerinţe. Sunt multe lucruri care se leagă de acest meci", a spus Răzvan Lucescu la conferinţa de presă organizată la Varşovia înaintea meciului amical cu Polonia.

Selecţionerul a făcut şi scurt un bilanţ al evoluţiei tricolorilor în mandatul său: "Au fost până acum cinci convocări, iar la patru dintre ele lucrurile au fost foarte bune, a fost implicare totală şi concentrare. A fost o convocare mai puţin reuşită, cea dinaintea meciului cu Serbia. Cu execepţia meciului de la Belgrad, nu am ce să le reproşez băieţilor. Celelalte meciuri pe care le-am jucat arată că la naţională este un grup nou, care are o mentalitate bună şi încet, încet, între jucători se vor stabili nişte relaţii mult mai profunde, care ne vor aduce succese".

Partida amicală Polonia-România se va disputa la 14 noiembrie, de la ora 18:00, pe stadionul Legia din Varşovia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:40 PM
Mesaj: #28
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Franciszek Smuda: "Va fi teroare cît voi conduce naţionala"

Antrenorul echipei naţionale a Poloniei, Franciszek Smuda, şi-a anunţat jucătorii selecţionaţi pentru partida cu România că nu va tolera acte de indisciplină pe toată durata mandatului său la prima reprezentativă:

"Cine va fi prins consumînd alcool în cantonament, va zbura din lot şi nu va mai fi convocat atîta timp cît eu voi conduce naţionala. Nu voi da înapoi, indiferent de cine va fi vorba. După meciuri, nimeni nu se va urca în maşina personală şi va pleca acasă, ci toţi jucătorii vor sta în cantonament pînă a doua zi. Vreau disciplină la echipă şi, dacă pentru asta trebuie să existe teroare, atunci va fi teroare", a promis Franciszek Smuda.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:41 PM
Mesaj: #29
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Petre Grigoraş: "Nu cred că regulile lui Răzvan vor schimba prea multe la naţională"

Tehnicianul echipei Poli Iaşi, Petre Grigoraş, a comentat situaţia de la echipa naţională, spunînd că regulile impuse de tehnicianul Răzvan Lucescu nu vor schimba foarte multe în atmosfera de la echipa reprezentativă

"E o mare mîndrie să fi chemat la echipa naţională şi nu cred că trebuie să îţi fie impuse nişte reguli pentru a face treabă acolo. Să vedem dacă va da roade acest cod al lui Răzvan Lucescu. O să fe unii jucători pentru care o să fie mai bine, dar unii nu se vor schimba deloc", a spus Petre Grigoraş la Telesport.

Referindu-se la posibila demitere a lui Antonio Conceicao, Grigoraş a spus: "Mi-ar plăcea şi mie să fiu pe primul loc şi apoi să fiu dat afară. Ar fi destul de interesant. Spun asta pentru că nu am fost niciodată pe primul loc".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:49 PM
Mesaj: #30
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
"Nu ne afectează absenţa lui Mutu de la naţională!"

Conflictul Răzvan Lucescu - Adi Mutu s-a extins. Faptul că naţionala (şi aşa săracă în vedete) va fi văduvită de cel mai important fotbalist al său prin decizia antrenorului de a nu-l mai convoca i-a plasat pe sponsorii tricolorilor pe poziţii opuse. Grant McKenzie, vicepreşedinte de marketing la Ursus (sponsor principal al României), îl laudă pe Răzvan Lucescu şi spune că excluderea lui Mutu nu-l deranjează. Zilele trecute, Constantin Stroe (vicepreşedinte la Dacia, un alt sponsor al tricolorilor) ceruse însă, prin intermediul Evenimentului zilei, ca "Briliantul" să fie convocat din nou, acuzându-l pe Răzvan că e prea orgolios.

"Nu ne afectează absenţa lui Mutu"
-Domnule McKenzie, cât are de suferit Ursus de pe urma neconvocării lui Mutu?

-Noi susţinem naţionala. Dar antrenorul e singurul care decide cine joacă. Noi nu încercăm să influenţăm asta. Noi sponsorizăm echipa şi nu pe un jucător sau altul. Există cazuri când sponsorii au şi contracte individuale, dar nu e cazul nostru. Nu mă aştept ca lipsa lui Mutu de la naţională să ne afecteze imaginea.

"Răzvan îmi aminteşte de Ferguson"
-Care este cel mai bun fotbalist român?

-Sincer, nu am vreun jucător preferat. Înainte să vin în România îi ştiam pe cei mai importanţi, dar aveţi şi nişte jucători tineri care îmi plac: Pantilimon, câţiva de la Craiova, Bogdan Stancu şi mulţi alţii.

-Ce părere aveţi despre Răzvan Lucescu?
-Sunt impresionat de el. Îmi aminteşte de Alex Ferguson pe când era antrenor la echipa mea favorită, Aberdeen, cu care a câştigat câteva trofee importante înainte să plece la Manchester United. Apreciez foarte mult atitudinea pozitivă pe care o are, îmi place că pune accent pe bun-simţ şi disciplină la lot şi că promovează jucători tineri.

-Mulţi români şi-au pierdut încrederea în tricolori...
-Să vă spun un lucru amuzant. Când m-am mutat în Cehia, în 2000, cehii treceau printr-o perioadă proastă. Văzând ce jucători tineri aveau, am spus că, în scurt timp, Cehia va deveni o forţă a fotbalului european. Mi s-a spus că nu înţeleg fotbalul din Cehia, dar patru ani mai târziu au fost poate cea mai bună echipă de la EURO 2004. Apoi am ajuns în Spania şi le spuneam apropiaţilor că ibericii au o echipă senzaţională. Iarăşi mi s-a replicat că nu înţeleg că naţionala Spaniei nu câştigă niciodată nimic. Au câştigat EURO 2008. Treceţi printr-un moment dificil, dar văd că aveţi mulţi jucători tehnici, un selecţioner şi antrenori bine pregătiţi şi vă spun că o să fie bine. Lumea îmi spune că sunt amabil, că nu înţeleg fotbalul românesc, dar nu e prima dată când aud asta.

1,2 milioane de euro pe an primeşte FRF de la URSUS, sponsorul principal al echipei naţionale

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut