Chestionar: Ce pronostic daţi la acest meci?
1
X
2
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
11-13-2009, 10:51 PM
Mesaj: #31
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Golanski: "Mutu e prea bun pentru a fi ignorat!"

Golanski spune că România are jucători mai valoroşi decât adversara sa de sâmbătă, însă subliniază că Polonia s-a bazat dintotdeauna pe spiritul de sacrificiu și ambiţia jucătorilor.

-La ce nivel e echipa naţională a Poloniei?
-Cam la acelaşi cu cel al României. Poate că România are câţiva fotbalişti mai valoroşi, care joacă la echipe importante din afară, dar nici noi nu ducem lipsă. I-aş menționa pe Dudek de la Real Madrid și pe Boruc de la Celtic.

-De ce jucători ar trebui să se teamă elevii lui Lucescu?
-Blaszczykowski, un mijlocaş dreapta foarte periculos, actualmente cel mai bun fotbalist polonez. Mai este şi Jelen, un atacant cu un foarte bun-simţ al golului.

"Tănase poate fi noul lider"
-A progresat fotbalul polonez după scandalul meciurilor trucate?

-Este o mare schimbare în bine şi sper ca acelaşi lucru să se întâmple şi în România, dar ar trebui să se rezolve multe lucruri. Nu vreau să spun prea multe, pentru că nu este treaba mea.

-Cum se explică faptul că, deşi nu aţi mai avut jucători de clasă mondială de la Boniek încoace, tot v-ați calificat la trei turnee?
-Am avut un selecţioner extraordinar de bun. Leo Beenhakker a ştiut să formeze un grup unit, bazându-se pe un nucleu de fotbalişti ambiţioşi şi cu spirit de sacrificiu. A mai contat foarte mult şi că nu au fost folosiţi foarte mulţi jucători şi am reuşit să închegăm mai uşor relaţiile de joc între noi.

-Poate fi Tănase noul lider al naţionalei României?
-Cu siguranţă. E un jucător foarte bun, care a debutat şi a făcut o impresie bună la naţionala voastră, chiar înainte să vină la Steaua. Are însă nevoie de timp, deoarece în ultima vreme a fost mai mult accidentat şi şi-a ieşit din ritm.

"La noi, preşedinţii nu-şi dau cu părerea"
-De ce nu ai fost convocat pentru amicalul cu România?

-Avem un nou selecţioner, Franciszek Smuda, şi poate a considerat că sunt alţii mai buni decât mine în momentul de faţă. E decizia antrenorului şi o respect.

-Cine ţi se pare cel mai periculos jucător al României?
-Mutu, fără îndoială. Din păcate, acum este ieşit din circuit, dar cred că în timp se va rezolva acest conflict. E un jucător mult prea bun pentru a fi ignorat.

-Şi în Polonia, patronii contestă selecţia, ca în România?
-Noi nu avem probleme de acest gen. Preşedinţii nu-şi dau cu părerea despre echipa naţională.

-Cum ar fi un meci Polonia - România la Euro 2012, organizat de țara ta și Ucraina?
-Ar fi senzaţional. Aş putea să joc împotriva naţionalei ţării mele adoptive. Ar fi ceva unic, dar România trebuie să se califice.

3 turnee finale a bifat Polonia în ultimii șapte ani: CM 2002 și 2006, CE 2008

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:51 PM
Mesaj: #32
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Shopping în loc de antrenament pentru "tricolori"

Tricolorii au zăbovit astăzi mai bine de o oră în cel mai mare Mall din Polonia. Selecţionerul i-a cadorisit astfel pe jucătorii naţionalei pentru felul în care s-au pregătit în săptămâna premergătoare jocului cu Polonia.

"Era programat un antrenament, dar am decis să-l anulăm pentru că sunt mulţumit de cum s-au pregătit până acum la antrenamente. Îmi place ca la antrenamente intensitatea să fie maximă pentru că aşa va fi şi la joc", a explicat selecţionerul.

Cristi Chivu a profitat de timpul liber pentru a cumpăra jucării pentru fetiţa sa, în timp ce Pantilimon, Gigel Bucur şi Apostol au zăbovit mai mult prin magazinele de electronice. Cristi Tănase şi-a cumpărat dvd-uri cu filme, iar Raţ a admirat împreună cu Maftei ceasurile de firmă expuse în vitrina unui magazin.

Jucătorii Unirii Urziceni, Galamaz şi Varga s-au arătat mai mult interesaţi cum să-şi reînoiască graderoba sub privirile lui Goian şi Nicoliţă, retraşi undeva într-o cafenea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-13-2009, 10:52 PM
Mesaj: #33
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Petre Grigoraş: "Nu cred că regulile lui Răzvan vor schimba prea multe la naţională"

Tehnicianul echipei Poli Iaşi, Petre Grigoraş, a comentat situaţia de la echipa naţională, spunînd că regulile impuse de tehnicianul Răzvan Lucescu nu vor schimba foarte multe în atmosfera de la echipa reprezentativă

"E o mare mîndrie să fi chemat la echipa naţională şi nu cred că trebuie să îţi fie impuse nişte reguli pentru a face treabă acolo. Să vedem dacă va da roade acest cod al lui Răzvan Lucescu. O să fe unii jucători pentru care o să fie mai bine, dar unii nu se vor schimba deloc", a spus Petre Grigoraş la Telesport.

Referindu-se la posibila demitere a lui Antonio Conceicao, Grigoraş a spus: "Mi-ar plăcea şi mie să fiu pe primul loc şi apoi să fiu dat afară. Ar fi destul de interesant. Spun asta pentru că nu am fost niciodată pe primul loc".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:39 PM
Mesaj: #34
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Răzvan Lucescu: "Rezultatul din Polonia este mic pentru noi, puteam marca mai mult"

Selecţionerul echipei naţionale a României, Răzvan Lucescu, a declarat, sâmbătă, că după evoluţia celor două echipe de la Varşovia rezultatul este unul nedrept, şi consideră că o diferenţă mai mare pe tabela de marcaj era cea corectă.

"Suntem pe un drum bun. Nu am ce să le reproşez jucătorilor, au ştiut să pună osul şi s-au luptat mereu pentru victorie. Îmi e greu să pun cap la cap lucrurile în două trei zile în care am jucătorii la dispoziţie, astea se obţin în timp. Rezultatul este unul mic pentru noi, puteam marca mai mult. Sunt bucuros de atitudinea tuturor jucătorilor. Trebuie să avem în continuare un grup unit. Echipa este bine aşa cum este", a spus Lucescu la Sport.ro.

Echipa naţională a României s-a impus, sâmbătă, în deplasare, în faţa Poloniei, scor 1-0, într-un joc amical disputat pe stadionul Legia din Varşovia, acesta fiind ultimul meci al tricolorilor din acest an.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-14-2009, 11:40 PM
Mesaj: #35
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Smuda acuză starea gazonului pe de stadionul Legia după înfrângerea cu România

Selecţionerul Poloniei, Franz Smuda, a declarat, sâmbătă, după amicalul cu România, scor 0-1, că este mulţumit de atitudinea arătată de jucătorii săi şi consideră că starea gazonului de pe stadionul Legia a fost decisivă în stabilirea rezultatului final, informează presa poloneză.

"Acesta a fost doar primul meci la echipa naţională şi nu pot spune că sunt mulţumit de debut. Nu am început chiar aşa cum mi-am dorit, dar, de multe ori, ce începe rău se termină foarte bine. Ştiu ce poate echipa, dar ştiu şi unde trebuie să mai lucrăm pentru a ne îmbunătăţi jocul. Toată lumea a văzut că jucătorii s-au dăruit şi au vrut foarte mult să învingă, iar asta e cel mai important. Pe final, chiar am avut şanse să marcăm, dar a fost foarte greu din cauza terenului foarte prost", a spus Smuda.

Tehnicianul a afirmat că debutul său a fost unul trist, dar speră ca în viitor lucrurile să meargă mult mai bine pentru polonezi: "Nu vreau să mă plâng, dar am avut de suferit din cauza gazonului. Au fost multe situaţii bune pentru noi, dar jucătorii trebuiau să fie foarte atenţi la controlul balonului care sărea în toate părţile. Ce e de reţinut după debutul meu? Doar gazonul prost. Chiar şi în condiţiile date, jucătorii au încercat să joace cât mai bine şi să intre în multe combinaţii, dar în acelaşi timp toţi am fost foarte atenţi şi la adversar. Sunt optimist şi nu vrea să mă plâng. Sunt sigur că la următorul joc, cel cu Canada, ne vom descurca mult mai bine".

Presa poloneză notează că naţionala României a jucat mult mai bine decât Polonia şi chiar a reuşit să fie tehnică pe un teren foarte prost, care semăna mai mult mult cu un "ogor pentru plantat cartofi". Deasemenea, ziariştii polonezi scriu că debutul lui Smuda la echipa naţională nu a fost cel scontat, selecţionerul nu a avut timp "să facă minuni la prima reprezentativă", dar speră ca jocul să se îmbunătăţească vizibil în vederea Campionatul European din 2012, pe care Polonia îl va găzdui împreună cu Ucraina.

Echipa naţională a României s-a impus, sâmbătă, în deplasare, în faţa Poloniei, scor 1-0, într-un joc amical disputat pe stadionul Legia din Varşovia, acesta fiind ultimul meci al tricolorilor din acest an. Singurul gol al partidei a fost marcat de atacantul Daniel Niculae, la revenirea acestuia la naţională după o pauză de peste un an.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 09:08 AM
Mesaj: #36
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Gabi Balint: "S-a vazut ca a fost un meci fara miza"

Fosta glorie a Stelei, Gabi Balint, considera partida cu Polonia, incheiata cu victoria Romaniei, scor 1-0, un test util, insa recunoaste ca meciul nu a fost unul foarte bun, observandu-se faptul ca intalnirea a fost una fara miza.

"S-a vazut clar ca a fost un meci fara miza. Terenul a fost prost si a scazut mult calitatea jocului. Polonia a fost o mare dezamagire, dar noi nu trebuie sa ne facem multe iluzii. E o victorie, o speranta, acest rezultat da moral, dar sunt circumspect. Ca atitudine nu pot sa le reprosez ceva. Razvan face o selectie bazata si pe acest factor, iar asta este un lucru bun. Trebuie sa ai o ierarhie asupra calitatilor jucatorilor. Cel mai important criteriu ar fi valoare jucatorului, apoi motivatia, forma in care se afla, experienta, disciplina si asa mai departe. S-au vazut si carente in defensiva, eu ma indoiesc ca locul lui Radoi este in defensiva, nu cred ca da rand maxim in defensiva", a declarat Gabi Balint pentru Sport Total FM.

Cristian Tanase si Costel Pantilimon s-au numarat printre remarcatii fostului tehnician al Timisoarei: "Mi-a placut Tanase care vine si dupa o accidentare, dar e un jucator cu reale calitati. Mi-a placut si Pantilimon pentru siguranta pe care a dat-o si s-a vazut ca are viitor la natioanala."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 09:10 AM
Mesaj: #37
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Emerich Ienei: "Am inceput tarziu revigorarea echipei nationale"

Fostul antrenor al Stelei si al echipei nationale a Romaniei, Emerich Ienei, saluta victoria obtinuta de tricolori in Polonia, dar crede ca nationala noastra a avut in fata o echipa modesta si un teren foarte prost.

"Am vazut o echipa a Romaniei bine organizata, o echipa in care jucatorii s-au concentrat bine si au avut o prestatie medie. Au intalnit si o echipa modesta pe un teren foarte greu, dar s-a vazut un spirit de lupta adevarat. Din pacate, ajungem greu la poarta si aici trebuie sa se lucreze", a declarat Emerich Ienei pentru Sport Total FM.

Remarcatii fostului tehnician au fost portarul Costel Pantilimon si Cristi Tanase: "Pantilimon mi-a placut intotdeauna si sper sa devina un portar de mare valoare, iar Tanase cred ca este un jucator pe care poti sa contezi, asta daca el isi da seama ca nu este Mutu sau alticineva, ci este Tanase si trebuie sa-si faca treaba. Este prea tarziu ca am inceput revigorarea echipei nationale. Poate era mai bine ca meciurile acelea oficiale sa fie folosite pentru a rula psihologic jucatorii."

Referitor la posibila neconvocare a lui Adrian Mutu la nationala mare in viitor, Emerich Ienei a spus: "Trebuie sa vorbesti cu jucatorul intre patru ochi, sa ai putere de convingere si sa ii explici ca nu este totul in echipa si ca prin echipa poate deveni si mai valoros. Prin aceste discutii poti recastiga o valoare."

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 09:12 AM
Mesaj: #38
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Lita Dumitru: "Rezultatul cu Polonia e meritoriu, dar intamplator"

Fosta glorie a Stelei si a Rapidului, Lita Dumitru, apreciaza victoria nationalei in Polonia, insa crede ca fotbalul romanesc are nevoie de un plan pentru a evolua in viitor, fara acesta neexistand sanse de a realiza ceva in urmatorii cinci ani.

"Este un rezultat bun, au fost doua echipe care n-au avut celebritati si valori sonore, doua echipe in reconstructie. Totusi, eu spun ca nu avem nicio sansa in urmatorii cinci ani sa facem ceva la echipa nationala daca nu vom face un plan, ca intr-o perioada de timp sa investim in infrastructura, sa cream conditii de antrenament pentru copii si juniori si asa mai departe", a declarat Lita Dumitru pentru Sport Total FM.

Referitor la viitorul lui Adrian Mutu la nationala, acesta a precizat ca prima noastra reprezentativa nu se afla intr-o pozitie atat de buna ca sa se poata lipsi de aportul unui astfel de jucator: "Rezultatul este meritoriu, dar intamplator. Echipa nationala trebuie sa ii aiba pe Mutu, Chivu si valorile fotbalului romanesc. Nu suntem atat de in fata ca sa ne indepartam valorile, trebuie sa ni le apropiem. Faptul ca Mutu a avut iesirile acelea, inseamna ca sunt vinovati si cei care i-au permis sa le aiba. Nu ne putem sa ne permitem sa renuntam la ei. Sa nu ne batem joc de fotbalistii nostri!"

"Sunt pentru o schimbare la FRF. Pe langa Lupescu si Prunea sa vina si altii. Nu mai este vremea celor de 50 de ani, celor ca mine. Trebuie sa vina tinerii, iar la echipa nationala sa nu mai decida unul singur. Razvan Lucescu sa se consulte cu mai multi oameni. Am auzit ca nu va fi o catastrofa daca nu ne vom califica, dar eu zic ca va fi. Cred ca Mircea Sandu o sa inteleaga ca a venit timpul sa ramana un presedinte onorific, sa-l ia pe Gica Popescu, pe Hagi. Ar mai fi si Moldo, Stelea si altii. Atunci cand suna cineva la FRF sa-i cunoasca pe cei care sunt acolo. Acum, cine il cunoaste pe Kassai?", a declarat Lita Dumitru referitor la viitoarele alegeri de la Federatia Romana de Fotbal, din 2010.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 09:13 AM
Mesaj: #39
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Razvan Lucescu: "Suntem pe un drum bun!"

Selectionerul echipei nationale a Romaniei, Razvan Lucescu, s-a aratat multumit de victoria obtinuta de tricolori in Polonia, scor 1-0, reamintind faptul ca, de la venirea sa, prima reprezentativa de fotbal a tarii a inregistrat patru victorii, doua egaluri si o singura infrangere.

"Noi traim intr-o tara in care suntem obisnuiti sa demolam, pentru ca ne e greu sa construim. Sigur ca sunt elemente negative, se poate discuta mult, dar echipa asta din sapte meciuri are patru victorii, doua rezultate de egalitate si o infrangere, iar cinci meciuri au fost in deplasare. Echipa asta incearca sa se formeze, pe baza unor rezultate bune. Ganditi-va ca sunt trei zile de pregatire, nu poti face spectacol", a declarat Razvan Lucescu pentru Sport Total FM.

"In momentul de fata, echipele noastre de club intampina dificultati cu echipe de nivel mediu, jucatorii din strainatate evolueaza din ce in ce mai putin, iar pe fondul acestor probleme incercam sa construim, cat si pe fondul unei atmosfere ostile."

Selectionerul Romaniei a precizat care au fost punctele forte in partida din Polonia: "Sunt multumit pentru ca avem o serie buna, cu rezultate pozitive. Si din infrangeri te dezvolti, te ajuta sa cresti. Mi-a placut atitudinea, daruirea, organizarea pe faza defensiva, presingul, cateva bune ocazii, modul in care ne-am organizat dupa pierderea mingii. Nu mi-a convenit ca n-am gestionat bine finalul de meci, ultimele 20 de minute. Sunt multumit de cei care au fost astazi pe teren. Nu poti spune ca este un meci amical. Rezultatul acesta iti ramane in minte pentru urmatoarele luni, pana la viitorul meci. Prin acesta traiesti. De aceea trebuie sa fim pregatiti sa luptam cu orice pret si sa obtinem cat mai mult din orice meci. Suntem pe un drum bun!"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-15-2009, 09:31 AM
Mesaj: #40
RE: Meci amical: Polonia - România, 14 noiembrie 2009, Varşovia
Gesturi golăneşti ale lui Săpunaru la sosirea în România!

Delegaţia condusă de Răzvan Lucescu s-a întors aseară de la Varşovia în jurul orei 24:00, imediat după meciul amical disputat sîmbătă seară în compania Poloniei, cîştigat cu 1-0.

Fundaşul celor de la FC Porto Cristian Săpunaru a făcut un scandal monstru la întoarcerea pe aeroportul Otopeni. Acesta părea că se află în stare de ebrietate şi s-a luat de reprezentanţii presei prezenţi la aeroport.

A bruscat operatorul Antenei 1
O parte dintre jucătorii care s-au întors din Polonia au fost aşteptaţi de rude şi apropriaţi plecînd cu maşinile personale, alţii au preferat să meargă cu autocarul echipei naţionale pînă la Mogoşoaia. Pe lîngă Cristi Tănase, Mihai Roman sau Paul Codrea, se afla şi Cristi Săpunaru. Ultimul a preferat să plece de la aeroport cu autocarul, nu înainte să înjure şi să se manifeste într-un mod foarte ciudat. Aflat sub influenţa băuturilor alcoolice acesta s-a repezit la cameramanul Antenei 1 urlînd în gura mare: "Am auzit că v-aţi autopronunţat că sînt beat!", a strigat Săpunaru, înjurînd. El credea că va fi prezentat într-o lumină proastă în presa de a doua zi.

Nimeni nu l-a potolit
Antrenorul cu portarii, Marian Ioniţă, a fost primul care a încercat să-l calmeze, dar Săpunaru l-a înjurat, cuvintele fiind greu de reprodus. Acelaşi lucru au încercat să-l facă şi oficialii Federaţiei Române de Fotbal, Paul Zaharia şi Sorin Cojoraru, dar fără rezultat!

Paul Codrea şi-a încercat şi el norocorul, dar a fost îmbrîncit de fundaşul lui Porto. De menţionat că Răzvan Lucescu părăsise Aeroportul Otopeni cu o maşină personală imediat după aterizare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut