Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii CM 2010
11-20-2009, 04:25 PM
Mesaj: #61
RE: Preliminarii CM 2010
David Beckham spune că Thierry Henry nu poate fi considerat un trişor

Mijlocaşul englez David Beckham l-a apărat pe atacantul francez Thierry Henry, care a jucat mingea cu mâna la faza golului prin care Franţa s-a calificat la Campionatul Mondial din 2010, informează Sky Sports.

Federaţia Irlandeză de Fotbal a cerut rejucarea meciului de baraj, deoarece Franţa s-a calificat datorită unui gol neregulamentar marcat în prelungiri, însă presa scrie că şansele ca acest lucru să se întâmple sunt foarte mici.

"Chiar cred că Thierry nu a făcut-o intenţionat. Îl ştiu cum este ca jucător şi persoană. Este un om şi un fotbalist foarte bun. Chiar nu a vrut să se întâmple aşa ceva. Este păcat că Irlanda a fost eliminată, deoarece are fani foarte entuziaşti, dar astfel de lucruri se întâmplă în fotbal", a declarat David Beckham.

Fotbalistul a comentat şi criticile care i-au fost aduse lui Henry în presă: "Au fost titluri rele şi despre mine şi nu te simţi bine în astfel de momente. Nu cred că Thierry este un trişor. Într-un astfel de meci, de calificare la Campionatul Mondial, eşti cuprins de emoţii şi de multe ori nu mai ştii ce faci. Doar la final îţi dai seama că ai greşit".

Altfel, ministrul muncii din Franţa, Christine Lagarde, a afirmat că se bucură pentru calificarea naţionalei, dar consideră că o rejucare ar fi normală, având în vedere cum s-a marcat golul calificării.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 04:26 PM
Mesaj: #62
RE: Preliminarii CM 2010
FIFA anunţă că meciul Franţa-Irlanda nu se va rejuca

Federaţia Internaţională de Fotbal (FIFA) a anunţat, vineri, că partida dintre Franţa şi Irlanda, din manşa secundă a barajului pentru Campionatul Mondial din 2010, nu se va rejuca, informează site-ul oficial al forului.

"FIFA a răspuns astăzi unei cereri din partea Federaţiei Irlandeze de Fotbal (FAI), referitoare la rejucarea partidei din 18 noiembrie, din barajul pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud. I-am anunţat că rezultatul partidei nu poate fi schimbat şi partida nu se va rejuca. Aşa cum se menţionează în Legile Jocului, deciziile luate de arbitru în timpul meciului sunt finale", se arată într-un comunicat al FIFA.

Vicecampioana mondială, Franţa, a obţinut calificarea la turneul final din 2010, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, cu Irlanda, scor 1-1, după prelungiri, în manşa secundă a barajului. Irlandezii au marcat prin Robbie Keane (32) şi au dus meciul în prelungiri. William Gallas a punctat în minutul 103 şi a adus calificarea pentru reprezentativa lui Domenech.

La faza golului, Thierry Henry, cel care a centrat decisiv pentru Gallas, a atins mingea cu mâna înainte să trimită balonul în faţa porţii, dar arbitrul nu a dictat nimic. În prima manşă a barajului, disputată, sâmbătă, la Dublin, fosta adversară a României din preliminariile CM 2010 a învins cu scorul de 1-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 08:33 PM
Mesaj: #63
RE: Preliminarii CM 2010
Henry spune că rejucarea meciului cu Irlanda ar fi soluţia corectă

Atacantul Thierry Henry a explicat într-un comunicat că regretă incidentul petrecut la meciul cu Irlanda, când s-a folosit de mână la golul echipei sale, şi precizează că nu s-ar opune unei rejucări, dar el nu poate decide nimic, informează Sky Sports.

"Am spus-o atunci şi o voi spune şi acum: am atins mingea cu mâna. Nu sunt un trişor şi nu am fost niciodată. A fost reacţie instinctivă în faţa unei mingi care venea foarte rapid într-un careu aglomerat. Ca fotbalist nu ai luxul televiziunii pentru a încetini balonul de 100 de ori şi să iei o decizie conştientă", a afirmat Thierry Henry.

Atacantul a adăugat că este uşor să fie criticat după ce toată lumea a văzut reluarea fazei respective. "Nu am negat niciodată că nu am controlat balonul cu mâna. Am recunoscut acest lucru în faţa jucătorilor irlandezi, a arbitrului şi a presei. Mă simt ruşinat pentru modul în care am câştigat, îmi pare foarte rău pentru irlandezi, care meritau să fie la turneul final. Sigur că soluţia corectă este ca meciul să fie rejucat, dar eu nu am niciun control. Singurul lucru pe care pot să-l fac este acela să recunosc faptul că m-am ajutat de mână pentru a pasa la gol", a adăugat fotbalistul francez.

Vicecampioana mondială a obţinut calificarea la turneul final din 2010, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, cu Irlanda, scor 1-1, după prelungiri, în manşa secundă a barajului. Irlandezii au marcat prin Robbie Keane (32) şi au dus meciul în prelungiri. William Gallas a punctat în minutul 103 şi a adus calificarea pentru reprezentativa lui Domenech.

La faza golului, Thierry Henry, cel care a pasat decisiv pentru Gallas, a atins mingea cu mâna înainte să trimită balonul în faţa porţii, dar arbitrul nu a dictat nimic. În prima manşă a barajului, disputată, sâmbăta trecută, la Dublin, fosta adversară a României din preliminariile CM 2010 a învins cu scorul de 1-0.

Federaţia Internaţională de Fotbal a anunţat, vineri, că meciul dintre Franţa şi Irlanda nu se va rejuca, deoarece deciziile arbitrului în timpul unei partide sunt finale.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 08:35 PM
Mesaj: #64
RE: Preliminarii CM 2010
14 persoane au murit în accidentele produse după calificarea la CM 2010

14 suporteri au murit, iar alţi 254 au fost răniţi, în accidentele rutiere care au avut loc în timpul manifestărilor de bucurie, după ce naţionala Algeriei a învins Egiptul cu 1-0 şi s-a calificat la Campionatul Mondial, a anunţat protecţia civilă, informează AFP.

Cel mai grav accident s-a soldat cu cinci decese, potrivit autorităţilor. În timpul celebrării calificării la turneul final, mii de maşini au fost prezente pe străzile oraşelor, mulţi dintre pasageri fiind urcaţi pe capotele autoturismelor care rulau cu viteză.

145 de persoane au suferit atacuri de cord, dar niciuna dintre acestea nu a murit. Suporterii au celebrat califiacarea în noaptea de miercuri şi toată ziua de joi.

Reprezentativa Algeriei a învins, miercuri seară, echipa similară a Egiptului cu scorul de 1-0 şi a obţinut calificarea la Campionatul Mondial din Africa de Sud.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 11:42 PM
Mesaj: #65
RE: Preliminarii CM 2010
Cantona spune despre Domench că este cel mai slab selecţioner din ultimii 300 de ani

Fostul internaţional francez Eric Cantona l-a ataca dur pe selecţionerul Raymond Domenech şi l-a ironizat pe acesta spunând că este cel mai slab selecţioner de pe vremea lui Ludovic al 16-lea (n.r. 1638-1715) până în prezent, informează, vineri, AFP.

"Cred că Raymond Domenech este cel mai slab antrenor al echipei naţionale de pe vremea lui Ludovic al 16-lea până în prezent. Dacă ar fi după mine, l-aş pune antrenor la prima reprezentativă pe Laurent Blanc de la Girondins Bordeaux. Ar continua sezonul cu echipa lui de club, ar câştiga campionatul, după care s-ar duce la Campionat Mondial şi ar lua titlul cu naţionala", a spus Cantona.

Fostul atacant al naţionalei Franţei s-a referit şi la barajul de calificare la CM din 2010 cu Irlanda, el vorbind despre henţul lui Henrry care a dus la marcarea golului calificării: "Ceea ce m-a şocat cel mai tare nu a fost henţul lui Henrry, ci francheţea cu care el vorbea despre asta în faţa camerelor. În plus, s-a dus spre un jucător irlandez să îl consoleze după ce tocmai trişase grosolan în timpul jocului. Dacă aş fi fost irlandez nu rămâneam lângă el nici 3 secunde".

Vicecampioana mondială, Franţa, a obţinut calificarea la turneul final din 2010, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, cu Irlanda, scor 1-1, după prelungiri, în manşa secundă a barajului. Irlandezii au marcat prin Robbie Keane (32) şi au dus meciul în prelungiri. William Gallas a punctat în minutul 103 şi a adus calificarea pentru reprezentativa lui Domenech. La faza golului, Thierry Henry, cel care a centrat decisiv pentru Gallas, a atins mingea cu mâna înainte să trimită balonul în faţa porţii, dar arbitrul nu a dictat nimic. În prima manşă a barajului, disputată, sâmbătă, la Dublin, fosta adversară a României din preliminariile CM 2010 a învins cu scorul de 1-0.

Irlanda a cerut rejucarea partidei, FIFA a respins acest memoriu, dar în cursul zilei de vineri, după ce Thierry Henry a declarat că "cea mai echitabilă soluţie ar fi redisputarea jocului", Federaţia Irlandeză a decis să depună apel la prima decizia a forului mondial.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 10:25 PM
Mesaj: #66
RE: Preliminarii CM 2010
Federaţia irlandeză a renunţat la rejucarea partidei cu Franţa

Oficialii Federaţiei Irlandeze de Fotbal (FAI) au anunţat sâmbătă că nu mai există nicio şansă ca meciul cu Franţa, scor 1-1, să se mai rejoace, deşi adversarii s-au calificat la Campionatul Mondial printr-un gol neregulamentar, informează ediţia online a The Guardian.

"Regretăm faptul că, deşi am făcut orice este posibil ca meciul să se rejoace pentru a reda integritatea sportului în faţa fanilor, omologii noştri francezi au refuzat. Fair play-ul a fost afectat foarte mult de acest incident. Suntem foarte dezamăgiţi, dar le mulţumim jucătorilor, minunaţilor fani irlandezi şi publicului irlandez pentru suport, dar şi francezilor care au fost solidari cu noi", a spus preşedintele FAI, John Delaney.

"Vom cere în continuare ca FIFA să ia acţiune şi să nu mai permită să se repete astfel exemple de înşelăciune", a adăugat acesta.

Forul irlandez a făcut o solicitare oficială către Federaţia Internaţională de Fotbal, dar forul mondial a explicat că meciul nu poate fi rejucat, deoarece deciziile luate de arbitru pe teren sunt finale şi nu se pot schimba. Federaţia Franceză de Fotbal (FFF) a anunţat şi ea că nu ar fi fost de acord cu o rejucare a meciului retur din barajul pentru calificarea la CM 2010.

Vicecampioana mondială a obţinut calificarea la turneul final din 2010, după ce a remizat, miercuri, pe teren propriu, cu Irlanda, scor 1-1, după prelungiri, în manşa secundă a barajului. Irlandezii au marcat prin Robbie Keane (32) şi au dus meciul în prelungiri. William Gallas a punctat în minutul 103 şi a adus calificarea pentru reprezentativa lui Domenech.

La faza golului, Thierry Henry, cel care a pasat decisiv pentru Gallas, a atins de două ori mingea cu mâna înainte să trimită balonul în faţa porţii, dar arbitrul nu a dictat nimic. În prima manşă a barajului, disputată, sâmbăta trecută, la Dublin, fosta adversară a României din preliminariile CM 2010 a învins cu scorul de 1-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-23-2009, 06:08 PM
Mesaj: #67
RE: Preliminarii CM 2010
Henry spune că a vrut să se retragă din naţională după incidentul de la meciul cu Irlanda

Atacantul francez Thierry Henry a declarat într-un interviu pentru L'Equipe că s-a gândit să se retragă din echipa naţională din cauza criticilor care i-au fost aduse după ce s-a ajutat de mână pentru a pasa la golul care a calificat Franţa la Campionatul Mondial din Africa de Sud.

"Totul a mers prea departe, am fost foarte afectat. Nu a fost prima dată când m-am gândit la retragere. Mi s-a întâmplat şi după Campionatul Mondial din 2006, dar era prea devreme. La fel s-a petrecut şi după EURO 2008, dar m-am gândit că nu era momentul potrivit. O generaţie avea nevoie de mine", a declarat Henry.

Atacantul Barcelonei a mai spus că pentru el contează mai mult să ajute prima reprezentativă decât problemele pe care le are.

Henry a atins mingea înainte s-o trimită spre William Gallas, care a marcat în prelungiri golul prin care Franţa s-a calificat la CM 2010, în dauna Irlandei. "Nu trebuia să fac lucrul acela, dar nu am putut să mă controlez. Regret ce s-a întâmplat. După meci m-am simţit cu adevărat singur. Doar după ce am dat comunicatul m-au contactat şi cei de la federaţia franceză", a mai spus jucătorul.

Acesta afirmase că soluţia corectă ar fi rejucarea meciului retur din baraj, încheiat la egalitate, scor 1-1, dar FIFA s-a opus.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-24-2009, 04:51 PM
Mesaj: #68
RE: Preliminarii CM 2010
Beckham suferă de astm, dar medicii susţin că va putea evolua la CM din Africa de Sud

Mijlocaşul englez David Beckham a fost surprins în timpul finalei MLS că folosea un inhalator, el fiind bolnav de o formă de astm, dar medicii susţin că nu va avea probleme în Africa de Sud, unde şase dintre stadioane sunt situate în oraşe aflate la altitudini mari, informează The Guardian.

Beckham are astm încă din copilărie, iar purtătorul lui de cuvânt, Simon Oliveira, spune că jucătorul în vârstă de 34 de ani are o formă uşoară, care nu-i afectează evoluţia pe teren. "David suferă de această boală de când era copil, dar este evident că jocul său nu a fost influenţat de acest lucru. Nu a vrut să facă public acest lucru. Mulţi sportivi foarte buni suferă de astm şi nu au nicio problemă", a spus Oliveira.

Doctorul John Moore-Gillon a explicat că sportivii pot evolua fără probleme, chiar dacă au astm, în cazul în care boala este ţinută sub control. "Faptul că el este bolnav de mult, dar a ajuns un fotbalist atât de bun, demonstrează că nu va avea probleme în continuare", a afirmat acesta, dar a adăugat că unele substanţe din inhalatoare pot fi considerate dopante.

Printre sportivii care suferă de astm sunt Paula Radcliff, alergătoare la maraton, fostul rugbist Austin Healy, dar şi fotbalistul Paul Scholes.

Fostul căpitan al Angliei urmează să revină din luna ianuarie la AC Milan, sub formă de împrumut, pentru a avea şanse mai mari să fie selecţionat de selecţionerul Fabio Capello în lotul pentru Campionatul Mondial din Africa de Sud.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-25-2009, 03:05 PM
Mesaj: #69
RE: Preliminarii CM 2010
Arbitrul meciului Franţa-Irlanda susţine că a vrut să se retragă din activitate

Arbitrul suedez Martin Hansson, care a condus meciul Franţa-Irlanda, scor 1-1, din preliminariile CM 2010, a afirmat într-un interviu că s-a gândit să-şi încheie activitatea, deşi consideră că nu avea cum să vadă henţul comis de Henry, informează ediţia online a The Guardian.

Henry a atins de două ori mingea înainte să-i trimită pasa de gol lui William Gallas, în prelungirile manşei secunde a barajului. Arbitrul în vârstă de 38 de ani a afirmat că vrea ca de luna viitoare să conducă din nou meciuri din Liga Campionilor.

"A fost o săptămână grea. Nu pot să comentez nimic în legătură cu meciul, iar FIFA vrea să protejeze arbitrii până atunci când se ia o hotărâre într-un caz anume. M-am întrebat dacă merită să înduri umilinţa prin care am trecut", a declarat acesta.

"Chiar m-am gândit dacă mai vreau să arbitrez pe viitor. Acum realizez, după tot sprijinul pe care l-am primit, că nu a fost vina mea. A fost o situaţie în care am avut ghinion, consecinţele au fost importante pentru Irlanda, dar nu a fost vina brigăzii de arbitrii", a explicat arbitrul.

Atacantul Franţei, Thierry Henry, cel care a făcut henţul, afirmase că s-a gândit să se retragă din echipa naţională din cauza criticilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-25-2009, 04:22 PM
Mesaj: #70
RE: Preliminarii CM 2010
Radomir Antic şi-a prelungit contractul cu naţionala până în 2012

Selecţionerul echipei naţionale a Serbiei, Radomir Antic, şi-a prelungit contractul cu federaţia sârbă până în anul 2012 şi are ca obiectiv calificarea primei reprezentative la CE din 2012 din Ucraina şi Polonia, informează Marca.

"Ni s-au întâmplat multe lucruri frumoase de când Radomir Antic a preluat echipa naţională în august 2008 şi am decis să îi prelungim contractul până la Campionatul European din 2012. Înţelegerea este valabilă până la finalul calificărilor pentru turneul final din 2012 şi se va prelungi automat în cazul în care prima reprezentativă să califică", se arată într-un comunicat al federaţiei.

De asemena, forul a notat faptul că Antic a reuşit să readucă publicul pe stadioane la meciurile naţionalei, a transformat mai mulţi jucători şi i-a adus la cel mai bun nivel, iar fotbalul şi-a recăpătat locul pe care îl merita în societate.

Radomir Antic a ratat cu naţionala calificarea la CE din 2008, însă în următoarele preliminarii, cele pentru Campionatul Mondial din 2010 a terminat pe primul loc o grupă de calificare din care au mai făcut parte Franţa, România, Austria, Lituania şi Insulele Feroe.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut