Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate Franţa
Egal
Bate România
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
09-01-2009, 09:39 PM
Mesaj: #11
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Ionuţ Lupescu: "Presiunea este pe umerii francezilor"

Directorul general al FRF, Ionuţ Lupescu, crede că lipsa presiunii rezultatului poate fi atuul reprezentativei României în faţa selecţionatei de vedete a Franţei:

"Tonusul echipei naţionale este foarte bun, Răzvan Lucescu s-a impus foarte bine în ultimele 2-3 luni, iar jucătorii au înţeles ce li se cere. Pot să spun că vom merge la Paris să luăm toate cele 3 puncte. Presiunea este pe umerii francezilor, pentru că ei joacă pentru a-şi asigura calificarea de pe primul loc", a spus Ionuţ Lupescu la televiziunea sportro, după care s-a referit şi la situaţia lui Adrian Mutu: "Adrian Mutu are o leziune musculară la piciorul drept, nu am apucat încă să discut cu el. Nu cred că e o accidentare care să nu poată fi remediată în scurt timp. Dacă nu va putea juca, ar fi o absenţă importantă. Sînt sigur, totuşi, că el va fi pe teren şi îşi va face numărul".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:41 PM
Mesaj: #12
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Viorel Moldovan: "Noi, românii, ne supraevaluăm mereu adversarii. Putem bate Franţa!"

Fostul internaţional român Viorel Moldovan este dezamăgit de vocile care spun că România are şanse foarte mici la o victorie pe Stade de France, în partida cu Franţa.

"Noi, românii, avem în general tendinţa de a ne supraevalua adversarii sau de a aprecia mai mult decît trebuie fotbalul de afară. La fel facem şi în cupele europene, la fel facem şi atunci cînd aducem antrenori sau arbitri străini. Părerea mea este că putem învinge Franţa, cu o motivaţie bună a jucătorilor şi o dorinţă de victorie foarte mare. De ce nu?", a spus Viorel Moldovan la Recursul Etapei, pe GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:42 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2009 09:44 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #13
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Maximilian Nicu: "Mă bucur că am devenit o prezenţă constantă în naţionala României"

Mijlocaşul Maximilian Nicu este încîntat de faptul că este chemat meci de meci la naţionala României de către noul selecţioner, Răzvan Lucescu.

"Mă bucur că am devenit o prezenţă constantă la echipa naţională a României. Cum mă înţeleg cu Răzvan Lucescu? Aşa cum se înţelege un jucător cu antrenorul lui. De fiecare dată cînd am o problemă merg şi o discut cu el, exclusiv chestiuni fotbalistice. Nu îmi permit să fac o comparaţie între el şi Victor Piţurcă", a spus Maximilian Nicu la sosirea în România.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:45 PM
Mesaj: #14
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Mazilu: "Nu ar fi un miracol să batem la Paris"

Ionuţ Mazilu, atacantul echipei naţionale, crede că o victorie a României în faţa Franţei nu ar fi un miracol, dar va fi greu de obţinut.

"Calificarea este destul de departe de noi, dar trebuie să ne jucăm fiecare şansă. Trebuie să jucăm şi să redevenim o echipă de temut. Nu cred că francezii se tem de noi. Oricum, nu asta contează, noi trebuie să ne facem jocul. Nu ar fi un miracol să batem la Paris, dar nici uşor nu ar fi. Trebuie să dăm totul cu Franţa. Aceste meciuri sînt cele mai plăcute, cînd joci cu jucători care au cîştigat trofee importante. Pe lîngă inimă, trebuie să jucăm cu inteligenţă. Dacă reuşim să alergă mai mult ca ei, vom echilibra disputa", a spus Ionuţ Mazilu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:48 PM
Mesaj: #15
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Vasile Maftei: "Trebuie să credem că putem învinge Franţa"

Vasile Maftei, fundaşul Unirii Urziceni, spune că important este ca jucătorii echipei naţionale să creadă că pot învinge Franţa.

"Trebuie să credem că putem învinge Franţa, asta e cel mai important. Răzvan ştie să ne zică foarte bine ce trebuie să facem. Cînd joci cu o echipă de mare valoare, nu cred că mai ai ceva de spus. Trebuie să joci din plăcere cu echipe ca Franţa", a spus Vasile Maftei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:50 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2009 09:52 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #16
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Thierry Henry: "Vom avea un meci greu cu România, trebuie să fim atenţi"

Thierry Henry, atacantul naţionalei Franţei, crede că echipa sa va avea un meci greu împotriva României, mai ales de cînd echipa a fost preluată de Răzvan Lucescu.

"Luni mă voi prezenta la convocarea naţionalei. Avem un meci greu cu România pe care trebuie neapărat să îl cîştigăm dacă vrem să ocupăm primul loc în grupă. Ştiu că românii şi-au schimbat echipa şi antrenorul faţă de meciul tur, aşa că trebuie să fim atenţi, mai ales că şi ei au ultima şansă la Paris, trebuie să cîştige", a declarat Thierry Henry, conform adevarul.ro.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:52 PM
Mesaj: #17
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
"Sperăm ca publicul să facă diferenţa în meciul cu România!"

Mijlocaşul echipei Girondins Bordeaux, Alou Diarra, a declarat, marţi, că speră ca publicul să poarte echipa naţională a Franţei spre victorie în meciul cu România din preliminariile Cupei Mondiale din 2010, pentru a aborda apoi cu calm întâlnirea din Serbia, informează L'Equipe.

"Meciurile cu România şi Serbia sunt determinante pentru calificare. Avem şansa să începem pe teren propriu cu România. Sper ca publicul să răspundă pozitiv, să ne susţină, pentru că vom avea nevoie. Sperăm să facă diferenţa în jocul cu România, pentru a merge la Belgrad puţin mai liniştiţi. Acolo ne va aştepta un meci fierbinte", a spus Diarra.

Selecţionerul Raymond Domenech a afirmat că se gândeşte doar la victorie şi la eficienţa jucătorilor săi în meciul cu România. "Jucătorii sunt concentraţi şi determinaţi, prea nerăbdători să joace şi să obţină calificarea la CM. Asta mă îngrijorează puţin. Vrem ca meciurile cu România şi Serbia să se termine cu succes. Tot ceea ce mă preocupă acum este să fim cât se poate de eficienţi şi să câştigăm jocurile", a precizat Domenech.

Mijlocaşul formaţiei Real Madrid, Lassana Diarra, a declarat că jucătorii francezi vor face totul pentru a se califica la CM după aceste două meciuri.

Echipa naţională a României va întâlni reprezentativa Franţei, sâmbătă, de la ora 22.00 pe stadionul Saint-Denis, într-un meci din grupa a 7-a a preliminariilor Cupei Mondiale din 2010.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 09:58 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2009 10:01 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #18
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Raţ: Ne gândim doar la victorie! Visul calificării poate deveni realitate!

Răzvan Raţ, fundaşul naţionalei României, a declarat că reprezentativa română merge la Paris cu gândul de a câştiga. Fotbaliştii lui Răzvan Lucescu sunt încrezători că pot realiza un rezultat bun, iar atâta timp cât mai există şanse teoretice, Raţ şi coechipierii săi spun că nu vor renunţa la luptă: "Trebuie să avem încredere că putem face un joc bun. Asta ne dorim. Mergem acolo doar cu gândul la victorie. Atâta timp cât mai avem şanse, e bine să credem în ele. Chiar dacă sunt numai pe hârtie, avem nevoie să credem în ele şi sperăm ca visul să devină realitate".

În perspectiva meciului cu Austria, Raţ a afirmat că terenul din Ghencea nu se prezintă într-un mod satisfăcător, dar asta nu trebuie să se constituie într-o scuză în cazul unui rezultat negativ: "Terenul din Ghencea nu arată deloc bine, dar astea sunt condiţiile şi nu avem de ales. Şi ei vor juca pe acelaşi teren, nu avem decât să facem tot ce-i posibil pentru a câştiga."

În eventualitatea în care Adrian Mutu va lipsi, fundaşul naţionalei spune că echipa va fi nevoită să se descurce şi fără atacantul Fiorentinei: "Când nu e Mutu, nu avem ce face, trebuie să ne descurcăm şi fără el. Indiferent cine lipseşte, echipa trebuie să câştige"

"O victorie cu Franţa ne menţine în cursă! Lucescu sigur va găsi punctele slabe ale francezilor!"
Primul lucru pe care selecţionerul Lucescu l-a schimbat în mandatul său pe banca naţionalei a fost mentalitatea. Tricolorii au părut în partidele contra Lituaniei şi a Ungariei mult mai motivaţi şi mult mai încrezători în forţele proprii decât în era Piţurcă.

Mulţi se tem că această transformare a fost determinată de valoarea modestă a adversarilor. Înaintea testului crucial care ar putea menţine vii speranţele la calificare, jucătorii primei reprezentative îşi menţin, cel puţin la nivel declarativ, acelaşi optimism.

Astfel, Răzvan Raţ este convins că naţionala poate crea surpriza în Hexagon şi crede că Lucescu Jr va descifra perfect jocul adversarilor.

"Suntem în faţa unui meci foarte dificil, dar în acelaşi timp, extrem de important. O victorie în faţa Franţei ne menţine în cursa pentru calificare la Mondialul din Africa de Sud, deci nu ne gândim decât la un succes. Avem şansele noastre, nu ne gândim că suntem învinşi dinainte. România a mai obţinut rezultate surprinzătoare şi am certitudinea că Răzvan Lucescu va găsi punctele slabe ale francezilor", a spus fundaşul lui Şahtior.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 10:01 PM
Mesaj: #19
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
"Mergem la Paris să câştigăm! Avem nevoie de Mutu!"

Chivu a declarat la conferinţa de presă de azi că România va merge la Paris cu gândul doar la victorie. Chivu spune câ meciul cu Franţa este singura speranţă a naţionalei!

"Singura noastră speranţă, pentru a merge la turneul final, e să câştigăm toate meciurile rămase. Mergem la Paris să ne jucăm şansa şi să câştigăm.", a declarat Chivu

Chivu mai spune că românii vor trebui să ţină cu sârbii la meciul acestora cu Franţa. "Dacă învingem Franţa, va trebui să batem Austria, în Serbia şi cu Feroe şi va trebui să ne transformăm în sârbi la meciul lor cu Franţa", mai spune Chivu

Chivu a declarat că este alături de Mutu în problema cu Chelsea. "Îi suntem alături lui Mutu, încercăm să-i facem şederea la naţională cât mai plăcută. Perioada de cantonament la naţională îi ajută mult pe jucătorii care au probleme la club sau în viaţa de zi cu zi. Ni-l dorim pe Mutu pe teren sâmbătă şi mulţi ani de acum înainte", a Încheiat căpitanul naţionalei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 10:03 PM
Mesaj: #20
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Gourcuff: "Nu trebuie să-i lăsăm pe români să-şi facă jocul"

Yoann Gourcuff, mijlocaşul francez al lui Bordeaux, a declarat că jucătorii francezi nu trebuie să-i subestimeze pe fotbaliştii lui Răzvan Lucescu şi să le permită astfel să-şi facă jocul, informează site-ul Federaţiei franceze.

"Meciul tur este o amintire frumoasă pentru mine chiar dacă nu am câştigat. Am avut 20 de minute dificile, am primit două goluri foarte rapid, dar am ştiut să revenim şi am avut o stare de spirit de învingători pentru că este foarte greu să revii de la 0-2 în deplasare. Am fi putut să câştigăm pe final. Sâmbătă, trebuie să-i punem sub presiune cât mai rapid, să-i ţinem în terenul lor şi să nu-i lăsăm să joace. Trebuie să-i facem să înţeleagă că ne dorim foarte mult să câştigăm şi sperăm că şi publicul de va ajuta", a afirmat Gourcuff.

Echipa naţională a României întâlneşte reprezentativa Franţei, sâmbătă, de la ora 22:00 pe stadionul Saint Denis.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut