Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate Franţa
Egal
Bate România
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
09-01-2009, 10:04 PM
Mesaj: #21
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Sagna: "Meciul cu România va fi cel mai important din cariera mea!"

Domenech spune că Franţa trebuie să aibă răbdare cu România. Răzvan Lucescu vrea să îi surprindă pe francezi şi l-a rechemat la naţională şi pe Mazilu. Fundaşul Sagna a declarat că meciurile cu România şi Franţa vor fi cele mai importante din cariera lui.

"Cred că meciurile cu România şi Serbia sunt cele mai importante din cariera mea de până acum. Pe hârtie suntem favoriţi, dar trebuie să demonstrăm acest statut pe teren. Partida cu Serbia va fi pe viaţă şi pe moarte, dar presiunea e pe ei, nu pe noi. Cu România am vrea să vedem publicul mai aproape de noi, să pună mai multă presiune pe adversari, să îşi joace rolul de al 12-lea jucător. Vom fi mai motivaţi să facem diferenţa cât mai rapid. Rolul spectatorilor devine din ce în ce mai important în fotbalul modern", a comentat Sagna.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-01-2009, 10:06 PM
Mesaj: #22
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Benzema: "Voi face orice ca Franţa să ajungă la Mondiale!"

Meciul cu Franţa de "a fi sau a nu fi la Mondial" pentru România. Elevii lui Răzvan Lucescu sunt obligaţi să învingă o echipă formată din vedete care evoluează la cele mai puternice cluburi ale continentului.

Karim Benzema, atacantul lui Real Madrid, vrea să lase România acasă şi spune că va face orice ca să ajungă la Campionatul Mondial din Africa de Sud.

"Am capacitatea să mă impun în atacul naționalei. Am mare încredere în forțele mele, îmi ştiu potenţialul. O provocare enormă ne aşteaptă. Vreau să merg la Mondiale, voi face totul pentru a ajuta naţionala să se califice, apoi să strălucim la turneul final", a spus atacantul lui Real Madrid.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 11:47 AM
Mesaj: #23
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Escude afirmă că un eşec în jocul cu România nu ar scoate Franţa din calculele calificări

Internaţionalul francez al lui FC Sevilla, Julien Ecude, este de părere că vicecampioana mondială va păstra şanse de calificare la turneul final din Africa de Sud chiar şi în cazul în care va pierde meciul cu România, programat sâmbătă, pe Stade de France, în Grupa a 7-a preliminară, informează AFP.

"În cazul unui rezultat negativ în partida de sâmbătă, lucrurile se vor complica pentru noi, dar nu va fi sfârşitul. Este important să întrăm rapid în joc, să ne impunem stilul şi să marcăm. Când am evoluat pe terenul lor, am fost conduşi cu 2-0 încă din starul întâlnirii, dar am avut tăria necesară pentru a reveni", a spus Escude.

Jucătorii francezi au efectuat, marţi, prima şedinţă de pregătire sub comanda selecţionerului Raymond Domenech, după reunirea lotului pentru confruntările cu România şi Serbia. William Gallas, Yoann Gourcuff şi Alou Diarra s-au antrenat separat de restul grupului, urmând ca de marţi sau miercuri să reintre în programul normal de pregătire.

Reprezentativa Franţei, ocupanta locului 2 în Grupa a 7-a preliminară, la cinci puncte în spatele liderului Serbia, care are un meci mai mult disputat, va primi, sâmbătă, vizita naţionalei României. Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a adunat 7 puncte după primele 6 meciuri şi ocupă poziţia 5-a în clasament, la şase puncte în spatele adversarei de sâmbătă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 12:55 PM
Mesaj: #24
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Naţionala României a urcat o poziţie în ierarhia FIFA şi se află pe locul 26

Naţionala de fotbal a României, antrenată de Răzvan Lucescu, a urcat o poziţie în clasamentul pe naţiuni al FIFA şi se află pe locul 26, cu 827 puncte, informează site-ul oficial al forului internaţional.

Naţionala Braziliei se află tot pe primul loc în clasament, cu 1.604 de puncte, iar Spania este pe locul secund, cu 1.588 de puncte. Treapta a treia a podiumului este ocupată de Olanda, care are 1.376 de puncte.

Una dintre adversarele României din preliminariile CM 2010, Franţa, ocupă locul 10, cu 1.040 de puncte, în timp ce Serbia este pe 13, cu 916 puncte.

Lituania a coborât trei locuri şi este pe 62, cu 531 de puncte, Austria este clasată pe locul 70, cu 473 de puncte, în timp ce naţionala din Insulele Feroe a staţionat pe locul 163, cu 96 de puncte.

Clasamentul FIFA:
1. Brazilia 1.604p
2. Spania 1.588p
3. Olanda 1.376p
4-5. Italia, Germania 1.186p
6. Rusia 1.129p
7. Anglia 1.127p
8. Argentina 1.113p
9. Croaţia 1.101p
10. Franţa 1.040p
...
26. ROMÂNIA 827p
27. Turcia 826p
28. Uruguay 820
29. Camerun 819p
30. Scoţia 804p.

U rmătorul clasament va fi dat publicităţii de FIFA la data de 7 octombrie 2009.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:04 PM
Mesaj: #25
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Selecţionerul Franţei vrea ca jucătorii lui "să mănânce din nou din tricolori"

Raymond Domenech a declarat că jocul cu România nu va fi deloc unul facil. Tehnicianul crede că victoria tricolorilor cu Lituania le-a adus românilor speranţe de calificare.

"Formăm un grup extraordinar. Repriza a doua cu România de la Constanța a fost excepțională la acest nivel. La pauză jucătorii au realizat că e vorba de viitorul lor la CM și i-au mâncat pe adversari. Preocuparea mea este să mențin ambiția de a merge la Mondiale și să avem succes acolo. Doar rezultatul contează până la urmă, deci la final sunt Dumnezeu sau diavol. Cu România nu va fi ușor. Nu au nimic de pierdut. Au câștigat în Lituania, lucru care le dă speranțe să prindă măcar un loc pentru play-off. Pe undeva, sunt calmi. Și-au schimbat antrenorul, și asta creează întotdeauna un impact", a spus Domenech.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:06 PM
Mesaj: #26
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Lassana Diarra: "'Românii formează o echipă bună, atletică"

Componenţii reprezentativei de fotbal a Franţei speră ca spectatorii care vor fi prezenţi sâmbătă în tribunele arenei 'Stade de France', la meciul cu România din preliminariile CM 2010, să treacă peste dezamăgirile din ultima perioadă şi să susţină naţionala 'cocoşului galic.

'Românii formează o echipă bună, atletică, periculoasă la loviturile libere. Însă şi noi avem jucători de calitate, chiar dacă mai sunt unele reglaje de făcut, aşa cum este cazul tuturor selecţionatelor. Suntem conştienţi că rezultatele sunt cele care contează şi depinde de noi să facem totul pentru a-i mulţumi pe suporteri', a declarat noul număr 10 de la Real Madrid, Lassana Diarra.

'După eliminarea de la Euro 2008 (în primul tur) a existat o dezamăgire în rândul fanilor noştri. Însă acum am reuşit o serie de rezultate pozitive şi sperăm ca şi ei să revină la sentimente mai bune faţă de noi', a precizat la rândul său Julien Escude (FC Sevilla).

'Oamenii se plâng de jocul echipei Franţei, însă toată lumea ştie foarte bine că atunci când intrăm pe teren dăm totul pentru victorie', a adăugat Abou Diaby (Arsenal).

Colegul său, Alou Diarra, de la campioana Franţei, Bordeaux, a lasat un apel către suporterii care vor asista la meciul cu România: 'Avem nevoie ca publicul să ne iubească, să ne susţină, avem nevoie de toată lumea. Este dureros atunci când eşti fluierat de propriul public. Suporterii francezi sunt exigenţi, însă le cerem răbadare şi multă susţinere'.

În ultimele trei partide din cadrul Grupei a 7-a preliminare, Franţa s-a impus la limită, cu 1-0, de două ori în faţa Lituaniei şi apoi în partida disputată în deplasare cu Insulele Feroe, pe 12 august. Preşedintele Federaţiei Franceze de fotbal, Jean-Pierre Escalettes, speră ca elevii lui Raymond Domenech să înceapă să înscrie mai mult. 'Văd că în campionat se marchează multe goluri. Sper ca acest lucru să se întâmple şi la echipa Franţei', a afirmat Escalettes.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 01:18 PM
Mesaj: #27
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Florent Malouda: "Va fi o catastrofă dacă nu vom învinge România"

MIjlocaşul francez al lui Chelsea, Florent Malouda, a declarat, miercuri, că echipa pregătită de Raymond Domenech se află într-o postură ingrată în Grupa 7-a preliminară şi avertizează că vicecampioana mondială este obligată să învingă România în meciul de sâmbătă de la Paris, informează L'Equipe.

"Astăzi, dacă privim clasamentul grupei, putem spune că ne aflăm în dificultate. Aşa că, va fi o catastrofă dacă nu vom învinge România, dar nu trebuie să ne pierdem dinainte încrederea în forţele noastre. Ştim ce potenţial avem ca echipă şi nu trebuie să avem teamă", a spus Malouda.

Fostul jucător al lui Lyon, care a lipsit 7 luni din echipa naţională în actuala campanie de calificare ca urmare a declaraţiilor pe care le-a făcut la adresa lui Domenech, a precizat că, în prezent, relaţia dintre el şi selecţioner este una normală: "Dacă încă sunt aici, înseamă că am un rol important în echipă, iar performanţele de la Chelsea mi-au fost apreciate şi recunoscute. Nu mai sunt răţuşca cea urâtă, iar acest lucru îmi face plăcere".

Reprezentativa Franţei, ocupanta locului 2 în Grupa a 7-a preliminară, la cinci puncte în spatele liderului Serbia, care are un meci mai mult disputat, va primi, sâmbătă, vizita naţionalei României. Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a adunat 7 puncte după primele 6 meciuri şi ocupă poziţia a 5-a în clasament, la şase puncte în spatele adversarei de sâmbătă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 03:06 PM
Mesaj: #28
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Presa consideră că Domenech nu a reuşit să impună un stil de joc după cinci ani de mandat

Cotidianul Le Parisien face o radiografie a parcursului reprezentativei Franţei sub comanda lui Raymond Domenech, un selecţioner care "are o încredere oarbă în instinctul său de parior" şi care nu a redat un sil de joc coerent vicecampioanei mondiale.

"În această săptămână, echipa Franţei are un rendez-vous cu destinul său. Pentru a-l confrunta, ea se află din nou, şi la fel ca de fiecare dată, la mâna lui Raymond Domenech, selecţionerul ei confuz. Jucători, spectatori şi observatori se întreabă ce supriză le-a mai rezervat acest antrenor, care posedă darul special de a se face remarcat indiferent de situaţie", aşa începe articolul din Le Parisien.

Cotidianul scoate în evitenţă faptul că în cei cinci ani pe care Domenech i-a petrecut la cârma naţionalei cocoşului galic, vicecampioana mondială nu are un stil de joc care să o individualizeze. "Din 2004 şi până azi, încă încercăm să descoperim stilul Domenech. Şi acum jocul nostru pendulează undeva între plictiseală şi incoerenţă, care nu fac decât să-i bulverseze pe jucători, care, şi aşa, nu au niciun reper. Un mare parior în viaţa sa privată, se pare că are o încredere oarbă în instinctul său. De-a lungul timpului, s-a dovedit că flerul său este singurul lucru după care se ghidează atunci când ia o decizie în calitate de selecţioner".

În final, autorul articolului citează un internaţional francez, care a povestit un fragment din discursul pueril pe care Domenech l-a ţinut jucătorilor înaintea unei partide. "Dacă jocul se desfăşoară în banda dreaptă, atunci întreg blocul se deplasaează în dreapta. Dacă mingea este în stânga, vă deplasaţi şi voi în acea zonă".

Le Parisien încheie prin a nota că "după cinci ani de navigaţie sub comanda actualului selecţioner, nu se ştie dacă redez-vous-ul albaştrilor cu destinul va avea un final fericit".

Reprezentativa Franţei, ocupanta locului 2 în Grupa a 7-a preliminară, la cinci puncte în spatele liderului Serbia, care are un meci mai mult disputat, va primi, sâmbătă, vizita naţionalei României. Echipa pregătită de Răzvan Lucescu a adunat 7 puncte după primele 6 meciuri şi ocupă poziţia a 5-a în clasament, la şase puncte în spatele adversarei de sâmbătă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 04:04 PM
Mesaj: #29
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Marius Lăcătuş: Naţionala nu are omogenitate

Marius Lăcătuş a jucat de 84 de ori în prima reprezentativă a României. "Fiara" este convinsă că naţionala lui Răzvan Lucescu poate crea probleme echipei lui Raymond Domenech sâmbătă, la Paris , pe "Stade de France".

Fostul fotbalist s-a bătut şi el cu Franţa. Adversara României lui Lăcătuş avea în componenţă câţiva jucători de mare valoare, care în 1998 au condus Franţa spre titlul mondial, iar doi ani mai târziu spre cel european.

Barthez, Karambeu, Zidane, Deschamps, Dugarry, Djorkaeff şi Lizarazu au stins luminia "generaţiei de aur" în Ghencea, pe 11 octombrie 1995, în preliminariile pentru Europene.

Lăcătuş spune că actuala echipă a Franţei nu e cu nimic mai prejos decât cea a lui Zinedine Zidane. "Le lipsesc doar rezultatele", a comentat, pentru evz.ro, Marius Lăcătuş. El le atrage atenţia tricolorilor că singura şansă pentru un rezultat bun sâmbătă la Paris îl reprezintă un joc colectiv foarte bine organizat şi le transmite băieţilor lui Răzvan Lucescu să se autodepăşească pe "Stade de France".

Retras din fotbal după ce a fost dat afară de la Steaua de Gigi Becali, Lăcătuş spune că se simte bine şi în postura de casnic. "Sunt într-o vacanţă prelungită alături de familie şi, pe cuvânt, chiar mă simt bine", a spus simbolul grupării din Ghencea.

"O echipă plină de vedete"
evz.ro: Cum te simţi departe de fotbal?

Marius Lăcătuş: Bine, chiar foarte bine. Sunt în vacanţă şi mărturisesc faptul că nu mă grăbesc să mă întorc în fotbal. Oferte
au fost, nu multe, dar au existat. Le-am refuzat. Cred că deocamdată e mai aşa.

Cum arăta echipa Franţei pe vremea voastră?
Franţa pe care generaţia mea a întâlnit-o era una dintre cele mai puternice echipe din lume la acea oră. Asta o ştie toată lumea. O echipă plină de vedete care făceau, de cele mai multe ori, diferenţa pe terenul de joc. Erau genul de meciuri la care dădeai totul pe gazon pentru a obţine un rezultat bun în faţa unui asemenea adversar. Noi am încercat să facem totul, dar nu am reuşit mereu.

"Francezii rămân o forţă"
Cine făcea diferenţa?

Diferenţa dintre echipe era dată de valoarea individuală a jucătorilor. Franţa a avut şi are fotbalişti care pot face diferenţa în toate compartimentele, defensiv, median, în atac. Antidotul pentru o asemenea echipă îl reprezintă forţa grupului, omogenitatea lotului. Din păcate, la noi, în acest moment, nu se poate vorbi despre omogenitate. A fost un schimb de antrenori şi, aşa cum se întâmplă în astfel de cazuri, survin schimbări la nivelul lotului, iar omogenitatea are de suferit.

Care generaţie a Franţei are mai multă valore?
E greu să faci comparaţii. Nici nu e recomandat să faci. Când stau şi mă gândesc împotriva cui am jucat noi în meciurile cu Franţa, dacă te iei după nume, cam cazi pe gânduri. Erau fotbalişti, nu glumă pe vremea aceea! Asta nu înseamnă, n-aş vrea să fiu înţeles greşit, că actuala echipă a Franţei are o echipă slabă. Francezii nu mai au rezultatele de atunci, dar rămân o forţă în fotbalul mondial.

Răbdare pentru noua generaţie
Ce şanse mai are echipa României?
Teoretic, şanse mai sunt. Rămâne de văzut ce şanse vor mai rămâne după meciul de la Paris. Pentru o calificare însă e greu. Gândiţi-vă că trebuie să baţi tot până la sfârşit şi, în plus, să se bată şi adversarele noastre între ele, să-şi pună beţe-n roate. Dacă pierdem la Paris, şansele, cred, se vor apropia de zero.

Cum vezi actuala generaţie?
E greu de spus. Mă refer aici doar la echipa naţională. Talente există, trebuie doar să avem răbdare. Nu e uşor să preiei o echipă din mers, în plină campanie de calificare, să faci schimbări majore şi să ai şi rezultate. Ar fi ideal, dar nu se poate aşa ceva. E prea greu. Să se termine aceste preliminarii, să înceapă cealaltă şi abia atunci se pot trage concluzii. Abia în preliminariile pentru Campionatul European.

"Mutu are tărie de caracter"
A revenit Mutu.

Mutu e un jucător important pentru echipa naţională. Iar lipsa oricărui jucător important, cu experienţă, cum sunt Chivu, Mutu, Rădoi, sper să nu uit vreunul, contează. Se vede. Se simte. E foarte important să ai în lot fotbalişti cu experienţă, cu jocuri în picioare. Când astfel de jucători sunt pe teren şi dau totul, atunci şi ceilalţi coechipieri se mobilizează. Vor şi ei să ajungă la nivelul vedetelor şi aducem iar vorba de omogenitate, de forţa grupului.

Cât de mult îl afectează pe Mutu scandalul cu Chelsea?
Trebuie să fii „nesimţit” ca o astfel de situaţie să nu te afecteze. Dar, aşa cum îl ştiu eu, Mutu are tăria de caracter să treacă peste acest moment greu Trebuie să fie profesionist, să-şi vadă de treabă pentru că va vedea ce se va întâmpla până la urmă. Nici nu vreau, Doamne fereşte, să mă gândesc la faptul că el s-ar putea lăsa de fotbal din cauza asta, aşa cum am auzit.

Antidotul: jocul colectiv
Rişti un pronostic?

Nu pot da un pronostic. Pot spune însă ce mi-aş dori de la acest meci. Aş vrea ca, la Paris, echipa naţională a României să facă un joc bun şi să obţină un rezultat pe măsură. Nu va fi uşor însă.

Ce le recomanzi tricolorilor?
Nu trebuie să le dau eu sfaturi. Au un antrenor. Sunt convins că Răzvan Lucescu a pregătit aşa cum trebuie meciul. Ceea ce trebuie să înţeleagă ei e faptul că, doar dacă de autodepăşeşti, poţi scoate un rezultat cu adevărat mare. Francezii au un atu în duelurile unul contra unul, asta e clar. Acest avantaj trebuie contracarat printr-un joc colectiv foarte bine pus la punct. În momentul în care pleci din start cu şansa a doua şi nu ai un grup unit, o echipă, atunci şansele de reuşită sunt foarte mici.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-02-2009, 04:09 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-02-2009 04:09 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #30
RE: Preliminarii Cupa Mondială: Franţa - România, 5 septembrie 2009, Paris
Cocis, liber din iarna! "Razvan mi-a spus ca sunt in vizorul nationalei!"

Aflat pentru cateva zile libere in tara, Razvan Cocis se gandeste la viitorul lui - din iarna va deveni jucator liber si nu stie unde va juca.

Dorit de Auxerre si Catania, Cocis isi vede de treaba lui la Moscova - a dat gol pentru Locomotiv Moscova in ultima etapa de campionat insa nu stie ce va fi din iarna, rusii nu i-au propus pana acum prelungirea contractului.

"Din iarna devin jucator liber si vom vedea ce va fi atunci. Agentii mei stiu mai mult despre echipele care ma vor. Vreau sa joc in Occident, undeva", a spus Cocis pentru http://www.sport.ro.

Nici nationala nu e un capitol incheiat pentru Cocis - Razvan Lucescu l-a sunat imediat dupa ce a fost instalat pe banca tehnica a nationalei.

"Ma gandesc si la nationala, insa nu este prioritara pentru mine. In acest moment, vreau sa gasesc stabilitate la echipa de club, unde ar fi ea", a mai spus Cocis pentru http://www.sport.ro


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut