Chestionar: Ce se va întâmpla la acest meci?
Bate România
Egal
Bate Austria
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
09-10-2009, 08:56 PM
Mesaj: #111
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Răzvan Lucescu: "O naţională trebuie să închidă mai repede un meci. Am avut 4 ocazii mari!"

Răzvan Lucescu comentează prestaţia tricolorilor în confruntarea cu Austria şi mărturiseşte că îşi reproşează că nu a făcut o schimbare defensivă la scorul de 1-0.

"A fost o poziţionare total greşită a lui Săpunaru, alftel nu primeam gol. Nu a fost o presiune importantă din partea lor, reuşeam să facem faţă cu siguranţă. O echipă naţională trebuie să închidă mai repede un meci, au fost 4 ocazii să terminăm jocul şi nu am făcut-o. Poate ar fi trebuit să fiu mai inspirat la o schimbare, nu am vrut să dau semnal de retragere şi am decis să nu o mai fac. Totuşi, asta nu înseamnă că nu s-ar fi primit gol, aşa că e mai bine să nu discutăm de asta. Poate e bine că a venit şi acest rezultat, vom şti să reacţionăm pe viitor în situaţii cum a fost cea de ieri", a spus Lucescu la Fanatik Show pe DigiSport.

"După ce că nu avem jucători la Chelsea, Barca sau Arsenal, ai noştri nici nu evoluează constant"
Selecţionerul Răzvan Lucescu se apără în faţa atacurilor lansate la adresa lui de conducătorii de cluburi şi explică în funcţie de ce criterii au fost făcute convocările la prima reprezentativă.

"Echipele la care noi evoluăm în străinătate sînt sub Chelsea, Barcelona sau Manchester United. Chiar dacă nu joacă la mari echipe, ai noştri nici nu sînt constant în primul 11. Cu atitudinea corectă, cu disciplină, putem să facem lucruri importante. Nu contează că sîntem criticaţi, nu mai vreau să intru în discuţii cu nimeni. Preşedinţii de cluburi ar trebui să se gîndească la lucrurile pe care trebuie să le facă pentru ca formaţiile lor să le dea valoare jucătorilor. Ce facem? Aşteptăm ca naţionala să crească jucători pentru cluburi? Dacă nu te impui, poate data viitoare nu vei fi convocat. Nu poţi să aştepţi pe nimeni 7 sau 8 meciuri!", a spus Lucescu la Fanatik Show.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 09:24 PM
Mesaj: #112
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Mircea Lucescu: "Răzvan păţeşte acum cam ceea ce am păţit eu în 1986"

Demis în 1986 după un succes cu Austria (4-0),fostul selecţioner Mircea Lucescu crede că şi fiul său, Răzvan, are parte, prin criticile şi reproşurile şefilor din fotbal, de un tratament asemănător cu cel exercitat de regimul comunist.

"A fost un meci senzaţional cel cu Austria din 1986. Ce s-a întîmplat după, cînd am fost demis, ţine doar de politică. Se vroia ca la echipa naţională să fie doar stelişti. Şi acum se petrece cam acelaşi lucru, chiar dacă lui Răzvan i s-a luat apărarea. Acuzaţiile şefilor din fotbal au lăsat urme. Despre joc pot spune că fotbaliştii care nu evoluează meci de meci la formaţiile lor din străinătate nu fac faţă ritmului partidelor din 3 în 3 zile. Duc bine un joc, după care în al doilea apar greşelile. Sînt surprins că Marica nu a dat gol în acea fază, nu trebuia să încerce lob, ci o preluare laterală. Răzvan a organizat defensiv echipa foarte bine, doar că pe faza ofensivă relaţiile se construiesc cu timpul. Părerea mea este că la echipa naţională trebuie să joace doar titularii de la echipele lor de club. Săpunaru nu trebuia folosit. Pe banda cealaltă, Raţ a jucat bine doar la Paris. În meciul cu Austria a avut o prestaţie execrabilă, chiar l-am certat", a spus Mircea Lucescu la GSPTV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 01:24 PM
Mesaj: #113
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Lucescu: "Poate ar fi trebuit să îl introduc pe Goian în locul lui Codrea, dar n-am vrut să trag un semnal de retragere"

Răzvan Lucescu, antrenorul echipei naţionale, spune că ar fi putut să îl introducă pe Goian în locul lui Codrea, dar i-a fost teamă să nu tragă un semnal de retragere.

"Am reuşit trei rezultate excelente, dacă învingeam aseară era fantastic. Cînd ai 4 ocazii clare, plus alte 4 mari, apare o problemă. Noi am început să ne speriem cînd nu am marcat şi am făcut pasul de retragere. Austriecii au prins speranţe şi au marcat pe final. Azi nu mai stăteam la explicaţii dacă obţineam victoria. Am căzut fizic pe final de meci. Poate ar fi trebuit să îl introduc pe Goian în locul lui Codrea şi să îl urc pe Rădoi, dar mi-a fost frică să nu trag un semnal de retragere", a spus Răzvan Lucescu la B1TV.

"Surdu a tras Steaua după el în acest început de sezon"
Răzvan Lucescu, antrenorul echipei naţionale, a explicat de ce i-a convocat pe Romeo Surdu şi pe Dani Coman pentru meciurile cu Franţa şi Austria.

"Surdu a tras Steaua după el în acest debut de sezon. Am ţinut cont şi de calităţile lui, el putînd evolua şi pe postul lui Mutu. De ce ne legăm şi de Coman? El a demonstrat în cupele europene că este un portar foarte bun", a spus Răzvan Lucescu la B1TV.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 01:27 PM
Mesaj: #114
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Paul Codrea: "Vinde benzină"

Paul Codrea îi răspunde dur lui Marian Iancu, cel care l-a criticat după meciul cu Austria.

Lăudat de selecţionerul Răzvan Lucescu, Paul Codrea (28 de ani) a fost desfiinţat de finanţatorul lui Poli Timişoara, Marian Iancu: "Nu se poate face treabă cu un Codrea, care a greşit toate pasele".

- Apreciat de Răzvan, criticat de Iancu. Ce să înţeleagă lumea?
- Mie mi-ajung aprecierile selecţionerului, fiindcă antrenorii se pricep mai bine la fotbal. Iancu n-a jucat în viaţa lui fotbal, nici n-avea cum la gabaritul său. El vinde benzină. Mi-e clar de ce-şi dau mereu cu părerea aceiaşi oameni: Iancu, Borcea, Becali şi Porumboiu.

- De ce?
- Pentru că fac circ la televizor şi asta place în România. Am fost de bun-simţ pînă acum, dar nu mai rezist. S-a depăşit limita. Anul trecut eram bun cînd Iancu mă voia la Poli, iar acum nu mai sînt. Investitorii fac scandal fiindcă sînt supăraţi că n-au jucători la lot.

- Mircea Sandu a spus că se aştepta la mai mult de la tine.
- Şi eu îmi doresc mereu mai mult de la mine.

"Părerile investitorilor sînt egale cu zero pentru mine" - Paul Codrea, mijlocaş România


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 02:28 PM
Mesaj: #115
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
"Răzvan a făcut greşeli la selecţie, dar el răspunde"

Într-un interviu acordat EVZ, Gică Popescu susţine că Lucescu junior putea să convoace şi alţi jucători la naţională, dar îl şi apără.

Când vorbim despre performanţele echipei naţionale, pomenim de fiecare dată de "Generaţia de Aur", de perioada în care evoluau Gică Hagi şi Gică Popescu. Au trecut 15 ani de la calificarea României în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din SUA, dar lucrurile, în loc să se schimbe în bine, s-au înrăutăţit major.

În afara faptului că tricolorii n-au mai ajuns la asemenea succese, nici n-au reuşit să se mai califice la vreun turneu final al Cupei Mondiale din 1998. Într-un interviu acordat EVZ, Gică Popescu face o analiză a actualei generaţii de jucători, spunând ca va trebui să treacă mult timp pentru a avea o echipă solidă care să se bată de la egal la egal cu marile forţe ale fotbalului mondial. "Baciul" îi dă credit total noului selecţioner, Răzvan Lucescu, şi îi ignoră pe patronii de cluburi din Liga I. "Voi, presa, îi băgaţi în seamă, le cereţi părerea, iar ei şi-o spun. Nu le mai acordaţi atenţie!", este de părere fostul mare inter naţional.

Gică s-a referit şi la ultimele două meciuri ale naţionalei conduse de Lucescu junior, cu Franţa şi cu Austria. În opinia sa, generaţia lui Mutu şi Chivu este una slăbită, modestă, lipsită de formă. Nici nu se pune problema de comparaţii, fiindcă naţionala anilor ,90 este cu mult peste cea de azi. Întrebat însă despre Franţa, Popescu nu vede a proape nicio diferenţă între generaţia lui Zidane şi cea a lui Henry.

Discutând despre neputinţa naţionalei de a se califica la Cupa Mondială, "Baciul" şi-a amintit un episod inedit: "Când m-am retras, un coleg mi-a zis că vom mai ajunge la Mondiale peste 20 de ani, i-am zis că e nebun şi uite că începe să aibă dreptate".

"Dacă va riposta la reacţii, îşi va pierde concentrarea"
EVZ: Cum ţi s-au părut ultimele două jocuri ale echipei naţionale?

Gică Popescu: În primele două meciuri ale naţionalei, sub comanda lui Răzvan Lucescu, am văzut foarte mult entuziasm. Poate că în Franţa exista o scuză pentru evoluţia slabă a jucătorilor, fiindcă am întâlnit una dintre cele mai bune echipe din lume. Ne-am lovit de valoarea francezilor. Orice iniţiativă pe care o aveam se năruia la centru, ei au cel mai bun mijlocaş central pe care l-am văzut la ora actuală, e vorba de Lassana Diarra. Când jucăm cu echipe de top gen Franţa, nu le putem face faţă. Austria a fost modestă, n-ar fi trebuit să ne fie superioară în unele momente. S-a văzut că naţionala trece printr-o perioadă nu foarte bună, n-are o valoare deosebită în acest moment. Mi-e teamă că va trebui să aşteptăm mult pentru a avea o naţională solidă. Pentru a ne califica la turneele finale, trebuie să batem echipe importante. Cu Franţa, am obţinut un rezultat muncit şi norocos, dar cu Austria am fost neputincioşi, nu mai există o scuză.

Se poate lua în calcul lipsa de concentrare a jucătorilor noştri, având în vedere că au ratat prezenţa la Cupa Mondială?
Atunci când joci la naţională, nu ţi-e indiferent niciun meci. Nu cred că a fost lipsă de concentrare, ci, cum am zis, neputinţă. Trebuie să joci bine şi contra unei echipe de liga a patra, altfel rişti să te accidentezi. S-a simţit absenţa lui Mutu? E greu fără Adi Mutu în ofensivă, tot jocul se învârte în jurul lui. Cum lipseşte Mutu, cum nu avem rezultate pe măsură în partidele dificile. În general, în apărare stăm mai bine cu Rădoi, Raţ, Chivu şi cu un portar ca Dani Coman. N-avem însă un jucător care să poarte numărul 10 la naţională.

Înaintea meciului cu Austria, Răzvan Lucescu a fost aprig contes tat de unii conducători de cluburi din Liga I. Era normal?
Răzvan este un antrenor capabil, trebuie să i se dea timp. L-am văzut deranjat de reacţiile nefireşti ale unor oameni de fotbal. Răzvan trebuie să realizeze că aceste reacţii fac parte dintr-o conjunctură, să nu le bage în seamă. Dacă va riposta la fiecare reacţie, îşi va pierde concentrarea. Răzvan nu poate fi pus la zid după aceste meciuri, a dat dovadă de curaj. A fost un protejat al presei, dar vor veni şi criticile dacă nu va avea rezultate. "Franţa va fi candidată la titlul mondial"

S-a zis că şi-a adus finii la lot...
Răzvan a mai făcut greşeli la selecţie, dar el răspunde. Putea să ia şi alţi jucători, dar nu vreau să dau nume. Totuşi, nu-l poţi suspecta pe Răzvan de incorectitudine. Nu şi-a adus finii la naţională, ci jucătorii de care avea nevoie. Care fini? Coman? A făcut un meci extraordinar în Franţa, să fim serioşi. Suntem bolnavi de suspiciuni.

Ar fi o dramă dacă nu ne-am califica nici la Euro 2012?
Dramele sunt altele, când mor oameni în tribune. Ar fi o nereuşită, poate ar fi o dramă între ghilimele. Ca să se simtă realizat, un jucător trebuie să participe la o Cupă Mondială şi să ia un trofeu important, cum ar fi Champions League, Europa League.

De ce n-am mai ajuns la Cupa Mondială de 11 ani?
Un coleg de-al meu mi-a zis, în momentul în care m-am retras de la echipa naţională, că vom mai ajunge la Mondiale doar peste 20 de ani. I-am zis că e nebun şi să bată în lemn, să-şi dea peste gură. Uite că începe să aibă dreptate. N-am ajuns la Mondiale, pentru că este diferenţă mare de valoare între generaţia mea şi cea de acum. Când vom avea jucători care vor evolua pentru Real Madrid, Barcelona, Chelsea sau AC Milan, atunci vom înregistra succese şi la Mondiale.

Radomir Antici, selecţionerul Serbiei, spunea că echipa sa îşi va recupera punctele pierdute cu Franţa în meciul contra României.
E logic să gândească aşa, contează să ai încredere. Sper să nu fim o victimă sigură în faţa Serbiei. Avem orgoliul nostru, nu există onoare şi palmares? Dacă n-am bătut Austria, e clar că ne va fi greu de-acum încolo.

Poţi face o comparaţie între Franţa lui Zidane şi cea a lui Henry?
Franţa de acum este cel puţin la fel de valoroasă ca acea de pe vremea lui Zidane. O spun ca fost jucător al naţionalei care a evoluat contra generaţiei lui Zidane. Francezii au un mijloc şi un atac de te cutremuri. Franţa nu va rata calificarea la Mondiale. Sută la sută, va merge de pe locul doi la baraj, îl va câştiga, ce mare scofală! Franţa va fi candidată la titlul mondial.

Cum comentezi victoria Insulelor Feroe în faţa Lituaniei?
În fotbal, surprizele sunt din ce în ce mai dese. Şi egalul nostru cu Franţa a fost o surpriză. Ce să zic, a fost un rezultat caraghios.

Uitându-te în urmă, ai regrete în privinţa carierei tale de jucător? Mai ales când vezi insuccesele naţionalei de azi.
Am şi eu ofurile mele. Mi-aş fi dorit să câştig Liga Campionilor. Puteam să jucăm finala Cupei Mondiale din Statele Unite, n-am cum să uit asta. Regret aceste lucruri. O să merg cu ele în mormânt. În acele momente, mă refer la echipa naţională, n-am fost conştienţi de valoarea pe care o aveam. Când ne-am dat seama, era deja prea târziu, vremea trecuse, nu se putea face nimic.

"N-am ajuns la Mondiale, pentru că este diferenţă mare de valoare între generaţia mea şi cea de acum. Când vom avea jucători la Real Madrid, Barcelona, vom fi la Mondiale." - Gică Popescu, fost mare internaţional


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 08:44 PM
Mesaj: #116
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Ienei: "Nu poti face o revigorare la nationala cu jucatori la 30 - 31 de ani"

Fostul selectioner crede ca este timpul ca reconstructia echipei nationale sa inceapa

Emerich Ienei a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca echipa nationala are nevoie de o reconstructie. Fostul selectioner considera, insa, ca o revigorare nu este posibila daca sunt convocati la lot fotbalisti cu varsta de peste 30 de ani.

"Nu am vazut cele doua meciuri ale echipei nationale, cu Franta si cu Austria. Am auzit ca meciul cu Austria nu a fost prea bun, ci chiar destul de slab. In momentul in care Lucescu a preluat echipa nationala aveam sanse foarte mici si a incercat sa faca totul. Acum, ca s-au pierdut sansele, trebuie inceputa o reconstructie, o revigorare. Nu cred ca poti face acest lucru cu jucatori la 30 - 31 de ani. Mai avem la dispozitie trei jocuri oficiale si poate un amical sau doua, ca sa putem pregati echipa pentru calificarile la Campionatul European din 2012", a declarat Emerich Ienei, in cadrul emisiunii "Suporter de serviciu".

"Pentru ce sunt jucatorii platiti, sa joace sau sa se odihneasca? Fotbalistii trebuie sa joace si daca ii trezesti la 2:00 noapteas. Eu am propus de 10 ani sa intram intr-un adevar in fotbal, pentru ca englezii, francezii, spaniolii, italienii, joaca tot din trei in trei zile. Eu am propus sa jucam miercuri - sambata - miercuri si sa urmeze, apoi, o saptamana de pauza", a mai spus fostul selectioner.

"Eu spun ca au sanse ca echipele romanesti sa confirme in Europa League si sa se califice pe un loc de pe care sa poata continua in primavara europeana", a incheiat Ienei.

"Panduru e un tip destul de dur, care nu accepta compromisurile"
Fostul antrenor al Stelei saluta revenirea in fotbal a lui Basarab Panduru

Emerich Ienei i-a facut o scurta caracterizare noului oficial al echipei Steaua Bucuresti, Basarab Panduru. Fostul tehnician al "ros-albastrilor" a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca "Pandi" este un tip dur, care nu accepta compromisurile si ca se bucura pentru el ca a reintrat in circuitul fotbalului.

"Ma bucur pentru Basarab Panduru ca a reintrat in circuitul fotbalului. Nu mai sta in fata microfonului, ci pe gazon, acolo jos. Degeaba se spune ca a venit ca director sportiv, daca nu se spune ce functie va avea in club. Sa dea Dumnezeu sa iasa bine, daca se va ocupa de transferuri. Basarab Panduru e un tip destul de dur, care nu accepta compromisurile", a declarat Emerich Ienei, in cadrul emisiunii "Suporter de serviciu".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 08:46 PM
Mesaj: #117
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Halagian: "Vrem sa ne comparam cu altii la rezultate, dar uitam diferenta de valori materiale"

"Armeanul" crede ca atmosfera proasta din jurul echipei nationale este cauzata de "valurile" facute de presa

Antrenorul Florin Halagian a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca romanii uita sa ia in calcul diferenta de valori materiale, atunci cand vor sa se compare cu altii la rezultate. Tehnicianul este de parere ca presa este de vina pentru atmosfera proasta de la echipa nationala, pentru ca "face valuri" in jurul primei reprezentative.

"Vrem sa ne comparam cu altii la rezultate, dar uitam diferenta de valori materiale. Nimeni nu se intreaba de ce stadionul din Ghencea arata asa cum arata. Nu e numai vina unuia pe mana caruia s-a dat ingrijirea terenului. Problema e a cui este arena, pentru ca Becali ar fi investit daca era a lui. Majoritatea arenelor sunt inchiriate decei care le folosesc. Aceasta inchiriere poate oricand sa inceteze si ala ramane cu buza umflata", a declarat Florin Halagian, in cadrul emisiunii "Suporter de serviciu".

"Legat de echipa nationala a Romaniei, cred ca presa noastra, ca de obicei, face valuri si incep sa cred ca e si interesata din diferite motive, care sunt inexistente pentru mine. Odata ia apararea cuiva, dupa aceea incepe si denigreaza. Pentru inceputul mandatului lui Razvan Lucescu, rezultatele sunt bune. Daca pierdeam cu Franta cred ca nimeni nu ar fi spus ca este o nenorocire, avand in vedere diferenta care compune cele doua echipe, in ceea ce priveste valoarea jucatorilor. Un egal cu Austria nu ar trebui sa supere pe mineni, pentru ca Razvan pipaie, ca sa spun asa, posibilitatile si incearca diferite lucruri, ca sa stie pe ce se poate baza in urmatoarea calificare. Sa ne uitam si pe clasament, ca sa vedem ca Austria era in fata noastra inaintea perartidei. Ma asteptam la un rez strans, dar speram la o victorie. Dar sa il desfiintezi pe selectioner pentru un meci egal... In felul acesta distrugem tara, pentu ca nu numai in sport mass media critica si dau cu parul", a mai spus tehnicianul.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 02:55 AM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 06:13 AM de Marius_Black.)
Mesaj: #118
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Radulescu: "Sapunaru n-are nici in clin nici in maneca cu postul de fundas dreapta"

Directorul Scolii Federale de Antrenori din cadrul FRF este de parere ca Sapunaru are calitatile unui stoper

Mircea Radulescu considera ca folosirea lui Cristian Sapunaru ca fundas dreapta la echipa nationala este inoportuna. Directorul Scolii Federale de Antrenori din cadrul Federatiei Romane de Fotbal a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca aparatorul lui FC Porto are toate calitatile unui stoper, nicidecum cele ale unui fundas lateral.

"Nu sunt de acord cu folosirea unui jucator de pe un post pe un altul care nu i se potriveste. Si aici ma refer la Sapunaru, care este folosit ca fundas dreapta, desi este stoper. Are calitati de stoper, chiar daca a fost folosit si la Rapid ca fundas dreapta, iar acum la FC Porto. Nu are nici in clin nici in maneca cu postul de fundas dreapta. A incercat Razvan cu Dananae, dar a avut ghinion, saracul", a declarat Mircea Radulescu, in cadrul emisiunii "Suporter de serviciu".

"Cei cinci noi introdusi in meciul cu Austria nu au adus prospetimea necesara: Sapunaru, Cristea, Bucur si ceilalti doi. Asta e o chestiune pe care nu am inteles-o si chiar la un moment dat discutam cu Razvan (n.r. selectionerul Razvan Lucescu) amical, ca unul sau doi din jucatorii care au jucat la Paris si au fost lasati pe margine puteau juca. La prestatia pe care a avut-o Sapunaru, putem spune ca Maftei ar fi avut o evolutie superioara. Vreau sa spun ca si in viitor vom mai juca meciuri la patru zile, iar staff-ul trebie sa ajunga la situatia in care, daca unul e obosit, sa obtinem un plus daca este inlocuit", a mai spus directorul Scolii Federale de Antrenori din cadrul Federatiei Romane de Fotbal.

Fostul selectioner al echipei nationale a Romaniei a spus ca actualul ocupant al acestui post, Razvan Lucescu, se bucura de simpatia "covarsitoare" a oamenilordin fotbal, cu exceptia catorva: "Chiar am stat de vorba cu diversi tehnicieni care au mai trecut pe la Federatie si reiese ca Razvan e pe un drum bun. El a revolutionat putin problema selectiei, a venit cu niste relatii noi vizavi de ceea ce lucreaza cu jucatorii al antrenamente. In planul jocului merge pe lo organizare care sa suplineasca poate faptul ca noi nu vem valorile altora si cel mai curand ne putem raporta la Franta. Se bucura de simpatie, de sustinerea aproape covarsitoare a oamenilor de fotbal cu cateva exceptii care se cunosc".

"Radoi a suferit un efect de pierdere a competitivitatii. Joaca mai la cutie, cum se spune, mai mult din experienta si din plasament, pentru ca s-a transferat intr-un campionat mai slab decat al nostru. Nu mai este jucatorul care avea curajul acela laudabil", a incheiat Mircea Radulescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 08:50 PM
Mesaj: #119
RE: Preliminarii Cupa Mondială: România - Austria, 9 septembrie 2009, Bucureşti
Razvan Lucescu: "In Ghencea am avut putin sustinatori. Provincia se va descurca mult mai bine la acest capitol"

Lucescu Jr va fi prezent la meciul din LC, Sevilla - Unirea Urziceni. Selectionerul echipei nationale a Romaniei, Razvan Lucescu, a declarat ca rezultatul obtinut in Franta cu selectionata tarii gazde, este un rezultat bun avand in vedere ca nationala noastra a jucat impotriva unor jucatori, titulari la echipele de club, precum Manchester United, Barcelona, Sevilla, Real Madrid, Bayern, Lyon etc.

Selectionerul a declarat in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca decizia de a muta nationala in provincie, este o alegere agreeata si considera ca provincia va fi la o inaltime mult mai mare fata de Capitala, la nivel de suporteri.

"Meciul cu Franta, a fost un meci foarte tare si greu. Sunt multe vedete acolo, iar rezultatul obtinut de ei la Belgrad spune multe si in ce conditii! Noi ne-am propus sa jucam, sa-i blocam, insa nu s-a putut, nu ne-au lasat sa jucam. Am inceput cam timorati, insa prin implicarea totala a jucatorilor am trecut peste. Am aratat ca orice este posibil daca iti doresti cu adevarat. Nu pot sa discut pregatirea unui astefel de meci. Avem jucatori constienti de insemnatatea jocului. Am plecat de la ideeea ca trebuie sa credem in noi. Chiar daca sunt super valori au si ei probleme. Am incercat sa vedem cum stau si ne-am vazut numai de joc si nu ne-am pierdut concentrarea. Cred ca este corecta decizia de a juca si in provincie. Mi-a parut rau ca in Ghencea au venit atat de putini spectatori. Este adevarat ca meciul nu mai avea miza, insa cand este vorba de echipa nationala trebuie sa mergem indiferent de miza. Cred ca provincia raspunde, la ora actuala, mulkt mai bine, la acest capitol, fata de Capitala.", a spus selectionerul Romaniei.

"Nu vreau sa mai discut despre ce s-a scris in presa din Romania. Am explicat destul, insa pot sa spun atat: eram pregatit de o astfel de situatie in cazul unor rezultate proaste. S-a creat o stare negativa, insa trebuie sa trecem peste ele. Nu este nimic adevarat despre ce s-a scris in legatura cu vizitele mele la stadionul Dinamo. Nu mi-a spus nimeni sa nu mai vin sa-i vad pe jucatori. Nu este adevarat nici faptul ca mi-am racit relatia cu tatal meu. Sunt numai aberatii. Sunt invitat de catre cei de la Unirea sa vad meciul din Spania cu Sevilla. Le multumesc, insa mergeam sa-i vad si fara sa ma invite. Nu am nimic cu Craiova. Pe mine ma intereseaza ca un jucator sa joace, sa-si vada de treaba si sa fie concentrat meci de meci. Cand voi considera ca exista la Craiova un astfel de jucator, il voi chema.", a declarat Razvan Lucescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut