Chestionar: Ce pronostic daţi?
1
X
2
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Romania U21 - Moldova U-21
09-06-2009, 07:05 PM
Mesaj: #11
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Găman, în programul naţionalei

Fundaşul central al Universităţii s-a alăturat reprezentative de tineret a României, ajunsă astăzi în Bănie.

Valerică Găman a fost recuperat după accidentarea suferită în partida din etapa a IV-a, de la Braşov, şi se va pregăti alături de Torje şi compania. În cazul în care va primi avizul medicilor, Găman ar putea evolua marţi seară, în partida pe care România o va susţine pe Stadionul "Ion Oblemenco", de la ora 20, contra Moldovei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-06-2009, 07:06 PM
Mesaj: #12
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Îmi doresc o atmosferă frumoasă şi un joc pe măsură"

Selecţionerul Emil Săndoi a declarat astăzi că se aşteaptă de la elevii săi să evite fluctuaţiile de formă şi să se impună în faţa reprezentativei Moldovei: "Ne dorim cele trei puncte, pentru a continua seria succeselor de până acum. Este un meci pe care îl disputăm acasă şi sper să vină cât mai mulţi spectatori. Până acum, la Iaşi, la Piatra Neamţ, la Caracal, am jucat cu stadionul plin. Fiind din Craiova, fiind mulţi jucători ai Universităţii la lot, fiind un public care cunoaşte bine fenomenul, bineînţeles că îmi doresc o atmosferă frumoasă şi un joc care să ne aducă victoria. În general, la echipele de tineret nu se păstrează ierarhia de la primele reprezentative. Pe noi ne-au ocolit fluctuaţiile de formă şi sper să nu avem nicio sincopă în această campanie de calificare. Moldova este o formaţie pe care trebuie să o respectăm, trebuie să avem o atitudine de profesionişti din primul până în ultimul minut."

Săndoi s-a arătat încântat de egalul obţinut de selecţionata lui Răzvan Lucescu în Hexagon: "Felicit prima reprezentativă pentru rezultatul din Franţa, a dat dovadă de o dăruire exemplară. În ziua de azi nu mai poţi obţine rezultate mari fără o astfel de dăruire."


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-06-2009, 07:27 PM
Mesaj: #13
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Este posibil ca Găman să fie titular"

Selecţionerul reprezentativei de tineret, Emil Săndoi, vrea de la tricolori constanţă în evoluţii şi spune că este posibil ca Găman să fie titular marţi seară.

"Sunt încrezător în calităţile elevilor mei, nu cred că ar fi o surpriză dacă am avea un parcurs foarte bun în actuala campanie. Îmi doresc să nu facem paşi greşiţi şi o anumită constanţă la echipă. Referitor la Găman, eu am avut o înţelegere cu conducerea clubului Universitatea. Am convenit ca jucătorul să se pregătească şi să se recupereze la echipa de club, iar în eventualitatea în care va fi refăcut, să facă joncţiunea cu naţionala astăzi. Găman a intrat în cantonament cu echipa şi, dacă starea de sănătatea îi va permite, este posibil să fie titular cu Moldova. El este un jucător valoros, care a fost mereu titular şi la echipa de club, şi la naţională şi nu are nevoie de niciun timp de acomodare în colectiv.", a concluzionat Săndoi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 11:32 AM
Mesaj: #14
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Gazistul Paul Pîrvulescu, anunţat titular cu Moldova

Mijlocaşul Gazului metan, Paul Pîrvulescu, va fi folosit de către selecţionerul tineretului, Emil Săndoi, din primul minut în meciul cu reprezentativa similară a Republicii Moldova, ce va avea loc mâine seară, la Craiova. Pîrvulescu a fost titular şi în precedentul meci din campania de calificare la Campionatul European de tineret, cel cu Andorra, din deplasare, câştigat cu 2-0.

"Tot ceea ce îmi doresc de la acest meci este să câştigăm, pentru a ne apropia şi mai mult de obiectiv, calificarea la turneul final. Sper ca, în tribunele stadionului din Craiova, să fie cât mai mulţi suporteri. În eventualitatea în care vom câştiga, ne distanţăm în clasament şi ne asigurăm astfel mai multă linişte pentru meciurile viitoare", a afirmat Pîrvulescu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 01:10 PM
Mesaj: #15
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Bujor vrea să debuteze cu gol la naţională

Atacantul transferat în această vară de la CFR Cluj la Politehnica Iaşi, Vlad Bujor, şi-ar dori să debuteze la naţionala de tineret cu gol în partida de mâine, cu formaţia similară a Republicii Moldova, programată de la ora 20.

"Am fost primit bine la echipa naţională de tineret. Ar fi frumos să debutez cu gol, însă la lot sunt mulţi jucători valoroşi şi va fi destul de greu. Toată lumea se aşteaptă la o victorie, mai ales că suntem favoriţi. De la echipa naţională de tineret îi ştiam dinainte pe Bicfalvi şi pe Cordoş", a declarat Bujor.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 03:26 PM
Mesaj: #16
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Avancronica partidei de tineret România - Moldova

Avancronica partidei de tineret România - Moldova, care se va disputa, marţi, de la ora 20.00, pe stadionul "Ion Oblemenco", din Craiova, meci contând pentru grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European.

România, echipa probabilă: S. Lung - Bărboianu, A. Cordoş, R. Barbu, Pârvulescu - Onicaş - Torje, A. Ionescu, R. Ochiroşii - L. Ganea, L. Răduţă. Antrenor: Emil Săndoi. Rezerve: Straton, Măţel, Grecu, Bicfalvi, Răduţ, M. Alexe, Sburlea. Absenţi: S. Ilie, Rusescu (suspendaţi), Găman, Gângioveanu, Păun (accidentaţi).

Moldova, echipa probabilă: Chirinciuc - Caraulan, D. Bogdan, I. Andronic, Pascenco - Patras, Berbinschi, Clonin, Sidorenco -Ioniţă, Vornisel. Antrenor: Serghei Chirilov. Rezerve: Copelciuc, Hovanschi, O. Andronic, Dedov, Bondarciuc, Demerji. Absenţi: Grosu (suspendat).

Meciul de la Craiova va fi arbitrat de o brigadă din Turcia, cu Yunus Yildirim la centru, Mustafa Emre Eyisoy, Serkan Gencerler asistenţi, şi Ilker Meral, rezervă.

Observatorii partidei au fost delegaţi Ivan Borissov Lekov şi Miroslav Liba.

România - Moldova, marţi, ora 20.00, TVR 2

România conduce în grupa I a preliminariilor pentru Campionatul European cu punctajul maxim după trei partide disputate. Moldova se află pe poziţia a treia a clasamentului cu 4 puncte după două partide disputate, ultimul meci fiind încheiat la egalitate, scor 1-1, sâmbătă, în compania naţionalei Insulelor Feroe. Pe poziţia a doua a clasamentului se află Rusia, cu şase puncte după trei partide. Pe ultimele trei poziţii se regăsesc Letonia, trei puncte după trei partide, Insulele Feroe, patru puncte după trei partide şi Andorra, fără niciun punct după patru partide.

Palmares general 7 5 1 1 17-6

România a câştigat toate cele patru meciuri disputate pe teren propriu în compania naţionalei de tineret a Moldovei.

Primul meci dintre cele două echipe: 31 mai 1996, la Piatra Neamţ, scor 5-0.

Ultimul meci dintre cele două echipe: 4 februarie 2008, scor 0-0, la Tiraspol.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 05:23 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:29 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #17
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Jucătorii naţionalei de tineret nu iau în calcul decât victoria în partida cu Moldova

Mijlocaşul Răzvan Ochiroşii a declarat, luni, că ia în calcul doar victoria pentru partida cu Moldova de marţi, din preliminariile Europeanului de tineret din 2011, deoarece nu vrea să mai rateze din nou calificarea la baraj, aşa cum s-a întâmplat anul trecut.

"Nu luăm în calcul decât cele trei puncte pentru meciul cu Moldova. Am mai jucat două meciuri împotriva lor şi reprezintă un adversar redutabil, dar noi nu mai vrem să ratăm încă o calificare la baraj. Vrem să obţinem cât mai multe victorii. Sper să avem susţinerea publicului din Craiova, aşa cum se întâmplă la meciurile Universităţii", a spus fotbalistul Stelei.

Mijlocaşul Eric Bicfalvi afirmă că, pe lângă o victorie, îşi mai doreşte să îi studieze pe jucătorii moldoveni care sunt legitimaţi la Şerif Tiraspol, adversara Stelei din grupele Ligii Europa. "Sperăm cu toţii să obţinem a patra victorie consecutivă în aceste preliminarii, iar eu să mă pot informa şi în privinţa jucătorilor de la Şerif care vor juca mâine împotriva noastră", a punctat acesta, adăugând că şi-a revenit din punct de vedere medical.

Atacantul legitimat la Rapid, Lucian Răduţă, s-a declarat încântat de condiţiile pe care le oferă arena din Bănie şi chiar s-a întâlnit cu patronul Universităţii, echipă pe care o va întâlni şi săptămâna viitoare în campionat. "Sper să câştig de două ori în două săptămâni aici la Craiova, adică şi mâine, şi apoi când vin cu Rapidul în etapa a şaptea. Domnul Mititelu, pe care l-am văzut alergând la stadion, m-a ameninţat că Universitatea o să bată Rapidul, dar mai mult în glumă, ne-am împăcat repede şi îi mulţumim pentru condiţiile pe care le oferă echipei naţionale de tineret".

Fundaşul Valerică Găman s-a refăcut după ce în ultimele probleme zile a acuzat probleme medicale şi ar putea evolua ca titular în jocul de marţi. "M-am refăcut complet şi sper să fiu titular, iar dacă voi avea ocazia să înscriu, cum s-a întâmplat cu Andorra, va fi şi mai bine. Aştept ca şi publicul să fie alături de noi în număr mare, pentru că nu sunt dese acţiunile naţionalei la Craiova", a opinat şi acesta.

Selecţionerul Emil Săndoi le-a transmis suporterilor olteni să vină în număr mare pentru a susţine naţionala mai ales că în lot se află mai mulţi jucători ai Universităţii. "Sperăm să oferim publicului oltean o victorie, dar în schimb aşteptăm să fim susţinuţi aşa cum numai oltenii ştiu să o facă. Naţionala de tineret a avut tribune pline peste tot unde a jucat, aşa că aşteptăm la fel şi în Bănie. Eu sunt craiovean, iar Universitatea dă cei mai mulţi jucători naţionalei de tineret, aşa că oltenii au un motiv în plus să vină la stadion", a menţionat tehnicianul.

Partida România-Moldova, contând pentru preliminariile Campionatului European de tineret 2011, se va disputa la 8 septembrie, de la ora 20:00, pe stadionul Ion Oblemenco din Craiova. În primele trei jocuri din cadrul Grupei 1, tricolorii au obţinut tot atâtea victorii: 2-0 şi 2-0 cu Andorra şi 4-0 cu Insulele Feroe.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 05:26 PM
Mesaj: #18
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Nationala de tineret a efectuat antrenamentul oficial dinaintea partidei

Echipa naţională de tineret a României a susţinut în această dimineaţă antrenamentul oficial înaintea partidei de mâine cu Moldova. Şedinţa de pregătire a început la ora 11, pe Terenul "Zoltan Crişan", constând în exerciţii fizice şi a continuat 30 de minute pe gazonul de pe "Ion Oblemenco".

Emil Săndoi a folosit în partea a doua a antrenamentului un posibil 11, pe care îl va folosi în partida de mâine cu Moldova şi anume: Lung - Bărboianu, Barbu, Găman, Pârvulescu - Torje, Andrei Ionescu, Onicaş, Ochiroşii - Răduţă, Liviu Ganea.

La antrenamentul tricolorilor mici au fost prezenţi aproximativ 100 de suporteri, dar şi preşedintele Universităţii, Adrian Mititelu. Fiecare component al lotului s-a antrenat din greu pentru a-l convinge pe Emil Săndoi că merită să fie titulari în partida cu Moldova.

Este posibil ca lotul naţional de tineret să mai susţină mâine o mişcare înaintea partidei cu Moldova, Emil Săndoi urmând a decide şi în funcţie de starea vremii.

Partida România - Republica Moldova U 21 este programată marţi, 8 septembrie, de la ora 20, pe Stadionul "Ion Oblemenco" din Craiova, în cadrul preliminariilor Campionatului European de tineret, ediţia 2009 - 2011.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 05:29 PM
Mesaj: #19
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Suntem la noi acasă, nu avem voie să facem paşi greşiţi"

Valerică Găman s-a recuperat după accidentarea suferită în partida din etapa a IV-a, de la Braşov, şi de ieri se pregăteşte sub comanda lui Emil Săndoi, în vederea partidei de mâine cu Moldova.

După antrenamentul tricolorilor din această dimineaţă, Găman a declarat că speră să fie titular şi împreună cu coechipierii lui să obţină a patra victorie consecutivă a echipa naţionale de tineret.

"Dacă sunt aici înseamnă că sunt sănătos şi sper să joc marţi. Suntem la noi acasă, nu avem voie să facem paşi greşiţi. Sperăm să fie o victorie să le aducem o bucurie oamenilor care vor veni să ne susţină. O să ne facem datoria cât mai bine şi sper să nu primim gol", a declarat Găman.

Fundaşul central al Universităţii este realist şi consideră că toţi cei aflaţi la naţionala de tineret mai întâi trebuie să demonstreze aici, iar apoi să se gândească la promovarea în lotul pregătit de Răzvan Lucescu.

De asemenea, Valerică Găman a avut un mesaj şi pentru suporterii craioveni.

"Întâi trebuie să ne gândim la echipa naţională de tineret, avem meci mâine. Dacă vom face o figură frumoasă aici, cu siguranţă vom atrage atenţia domnului Lucescu. Suporterii ar trebui să ne susţină, pentru că se ţin puţine acţiuni ale naţionalei la Craiova şi este o oportunitate bună pentru a ne vedea în tricoul naţionalei", a afirmat Valerică Găman.

La antrenamentul naţionalei de tineret a fost prezent şi preşedintele Universităţii, Adrian Mititelu.

"Cred că este o mândrie pentru domnul Adrian Mititelu prezenţa noastră la echipa naţională şi pentru noi de asemenea", a declarat Găman.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-07-2009, 06:43 PM
Mesaj: #20
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Aştept un aport al publicului la partida de mâine cu Moldova"

Emil Săndoi a lăudat atmosfera de la echipa de tineret şi speră într-un rezultat pozitiv în partida de mâine.

"De fiecare dată a fost o atmosferă frumoasă, eu sunt convins că şi după meci va fi la fel. Băieţii au venit de fiecare dată cu plăcere la convocările echipei. I-am văzut că se întâlnesc cu plăcere. S-au stabilit anumite relaţii de prietenie între ei chiar dacă fac parte de la cluburi diferite. Nu sunt animozităţi, nu sunt discuţii", a afirmat Săndoi.

Selecţionerul echipei de tineret a remarcat prezenţa preşedintelui Universităţii, Adrian Mititelu, la antrenamentul tricolorilor mici şi a punctat faptul că gruparea olteană este una dintre singurele echipe care dă un număr mare de jucători la lot.

"Ştie toată lumea că Adrian Mititelu supervizează şi antrenamentele la Universitatea Craiova. Dacă echipa de tineret este aici, era normal să supervizeze şi antrenamentele noastre. Nu ştiu echipe de bază deocamdată, mai este până mâine. Dar, în principiu, Universitatea şi Steaua au dat cei mai mulţi jucători la echipa naţională în momentul de faţă. Noi am încercat de fiecare dată să evoluăm acolo unde suntem bine primiţi şi să jucăm în toate oraşele tării. Sper ca la partida de mâine suporterii să ne susţină. Aştept un aport al publicului", a declarat Săndoi.

Emil Săndoi a evidenţiat numărul mare de jucători convocaţi de acesta la echipa naţională a României pentru meciul cu Moldova, afirmând că a profitat de timpul avut la dispoziţie, dar a şi punctat problemele medicale din lot: "Avem unele probleme pentru această partidă, pentru că avem doi jucători suspendaţi, Rusescu şi Silviu Ilie. Aveau probleme de sănătate acum o săptămână şi Bicfalvi şi Găman, iar în campionat au fost o serie de jucători care au avut evoluţii foarte bune. Sunt jucători care au fost convocaţi în premieră la naţionala de tineret: Straton, Chiricheş, Achim, Bujor, Grecu, Răduţ. Faptul că noi nu jucam la prima dată oficială, aveam jocul cu Moldova pe a doua dată am încercat să profit de cele opt zile pe care le-am avut la dispoziţie ca să integrăm şi alţi jucători în grup. În acest moment am avut 23 de jucători la dispoziţie şi cei noi s-au integrat foarte bine."

Acesta nu neagă faptul că în lotul naţionalei de tineret se află câţiva jucători care pot ajunge sub comanda lui Răzvan Lucescu, însă consideră că nu este aşa uşor.

"Pasul de la echipa de tineret la echipa mare este destul de mare. Este adevărat. Eu cred că şi în această generaţie sunt câţiva jucători care pot să treacă cât mai repede spre prima echipă. Mai este o problemă, este posibil să se înfiinţeze şi U23, nu am toate datele în momentul de faţă. Ştiu doar că toate ţările au aderat la această politică.", a concluzionat Sandoi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut