Chestionar: Ce pronostic daţi?
1
X
2
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Romania U21 - Moldova U-21
09-09-2009, 01:10 PM
Mesaj: #31
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Oltenii au fost cei mai buni de pe teren, s-a văzut clar"

Preşedintele Universităţii, Adrian Mititelu, s-a arătat foarte nemulţumit de numărul redus de spectatori prezenţi la meciul România - Moldova.

Cât despre victoria şi jocul tricolorilor mici, patronul Ştiinţei a avut numai cuvinte de laudă şi în special la adresa celor patru alb-albaştri care au evoluat pe teren.

"Pronosticul meu, 3-1 la meciul România - Austria. A fost o surpriză neplăcută pentru mine. Nu am putut să cred că la un meci al echipei naţionale, fie ea şi de tineret, au venit atât de puţini oameni. Biletele au fost foarte ieftine. Atmosfera a fost destul de frumoasă, vremea destul de bună pentru fotbal, au fost foarte mulţi jucători de-ai noştri, de-ai Craiovei, în echipă, deci a fost o surpriză mare pentru mine. Oltenii au fost cei mai buni de pe teren, s-a văzut clar. De la portar, fundaş central, marele Valerică Găman şi cu şi mai marele Ştefan Bărboianu şi am terminat cu cel mai mare dintre toţi, Mihai Costea, care, chiar dacă a jucat slab, a făcut cea mai frumoasă fază din meci", a declarat Adrian Mititelu.

Acesta a lăudat prestaţia dinamovistului Gabriel Torje, pe care îl consideră un jucător de perspectivă.

"Torje este bun. I-am spus-o şi lui. Cauza faptului că este bun este pentru că mama lui este olteancă şi i-a dat sclipirea şi combustia necesară", a afirmat finanţatorul craiovean.

Adrian Mititelu nu a avut nimic de obiectat cu privire la absenţa alb-albaştrilor din lotul lui Răzvan Lucescu pentru cele două partide cu Franţa şi Austria, considerând că s-au antrenat mai bine la echipa de club şi nu vor fi obosiţi pentru meciul cu Poli Iaşi. De asemenea, el a dezvăluit că intenţionează să îl readucă din iarnă pe Gângioveanu la echipă.

"La echipa mare nu avem nicio şansă. Oltenii nu au valoare de echipa mare, pentru că sunt foarte mulţi jucători acolo care sunt mai buni ca ai noştri şi de ce să meargă ai noştri . Noi deocamdată avem jucători valoroşi doar de echipa mică, dar şi când vor creşte ăştia. Prevăd o generaţie foarte bună din cei care joacă acum la naţionala mică, când le va veni rândul să joace la echipa mare va fi prăpăd. Nu mă deranjează faptul că nu au fost convocaţi jucători la naţionala mare. La echipa asta mică o să avem, pentru că sunt cei mai buni din ţară şi sunt atât de mulţi buni, încât îl punem pe Emil într-o postură şi este greu să ia foarte mulţi de la Craiova, că o să zică alţi că el ia numai craioveni că şi el este craiovean. Ia şi el şase-şapte. Gângioneanu este tot al nostru, chiar dacă l-am trimis disciplinar la Vaslui, se va întoarce acasă. Eu sper să se întoarcă la iarnă, o să-l rog pe Adrian Porumboiu să-i dea drumul.", a concluzionat Mititelu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:12 PM
Mesaj: #32
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"Mi-am propus o mai mare constanţă în evoluţiile mele"

Portarul Universităţii şi al naţionalei de tineret, Silviu Lung, a afirmat la finalul întâlnirii de aseară, cu Moldova, că partida nu a fost la fel de facilă precum a arătat-o tabela de marcaj.

"Ne bucurăm pentru această victorie. A fost o victorie frumoasă, obţinută în faţa unei echipe bune. Mulţumim celor prezenţi la această partidă pentru sprijin. Chiar dacă nu au fost atât de mulţi pe cât speram, ne-au încurajat şi ne-au ajutat pe parcursul jocului. Mi-am propus să fac tot ce îmi stă în putinţă să nu iau gol, mi-am propus o mai mare constanţă în evoluţiile mele şi să ofer încredere coechipierilor", a declarat Silviu Lung Jr.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:49 PM
Mesaj: #33
RE: Romania U21 - Moldova U-21
O sa ajunga portar mare Silvica. Sa speram ca o ia pe urmele tatalui si fratelui sau si ajunge si el tot la Steaua Big Grin

''Football is a beautiful game and it needs to be played beautifully!'' Brian Clough
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 05:51 PM
Mesaj: #34
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Daca nationala face un egal in deplasare si bate acasa pe Rusia, avem mari sanse sa ne calificam la turneul final.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 07:17 PM
Mesaj: #35
RE: Romania U21 - Moldova U-21
U21 - Feroe-Letonia 1-3, în Grupa 1 de calificare la CE 2011

Echipa naţională de tineret a Letoniei a învins, miercuri, în deplasare reprezentativa similară a Insulelor Feroe, scor 3-1, într-un meci din Grupa 1 a preliminariilor pentru CE, ediţia 2009-2011, în care România se află pe primul loc, cu maximum de puncte, relatează UEFA.

Gauracs a reuşit o triplă pentru oaspeţi (1, 20, 42), în timp ce Poulsen (38) a marcat golul de onoare al gazdelor.

În cadrul aceleiaşi grupe, marţi s-au mai disputat două partide: Andorra - Rusia, scor 0-4, şi România - Republica Moldova, scor 3-0.

Clasament Grupa 1: 1. România 12p (4 jocuri), 2. Rusia 9p (4j), 3. Letonia 6p (4j), 3. Moldova 4p (3j), 4. Insulele Feroe 4p (4j), 6. Andorra 0p (5j).

Următoarea etapă se va disputa la 13 şi 14 octombrie şi programează următoarele întâlniri: România - Insulele Feroe şi Rusia - Republica Moldova. La 14 noiembrie, echipa pregătită de Emil Săndoi va întâlni Letonia, pe teren propriu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 07:18 PM
Mesaj: #36
RE: Romania U21 - Moldova U-21
"A fost un joc plăcut publicului şi un rezultat muncit"

Valerică Găman a declarat că victoria cu Moldova a fost una muncită şi se aşteaptă ca Rusia să riposteze.

"A fost un joc plăcut publicului şi un rezultat muncit. N-a fost deloc un antrenament, s-a văzut că a avut toate caracteristicile unui meci oficial. Fotbalul îţi poate rezerva destule surprize, nu putem spune că suntem favoriţi la câştigarea grupei. Mă aşteptam să vină mai mulţi suporteri în tribune, să ne susţină", a declarat Găman.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 08:53 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-09-2009 08:56 PM de gonen.)
Mesaj: #37
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Castigatoarea grupei nu se duce direct la turneul final, ci va participa impreuna cu celelalte castigatoarea ale grupelor (plus cele mai bune 4 echipe de pe locul 2) la un sistem playoff, in urma caruia se vor stabili celelalte 7 participante la turneul final. A 8-a participanta e Danemarca, tara gazda
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 08:12 PM
Mesaj: #38
RE: Romania U21 - Moldova U-21
Emil Sandoi: "Au inceput sa apara mai multi jucatori tineri si acesta este un lucru foarte important"

Selectionerul echipei nationale de tineret, Emil Sandoi, considera ca jocul selectionatei Under 21 se afla intr-o vizibila crestere. De asemenea, acesta s-a aratat foarte multumit de faptul ca incep sa apara din ce in ce mai multi jucatori tineri in echipele din Liga I.

"Eu cred ca suntem in crestere chiar daca meciul cu Insulele Feroe a fost mai bun decat cel cu Moldova, dar faptul ca am reusit sa inscriem repede, sa ne distantam in primele 15 minute a reprezentat un avantaj. Sunt trei puncte importante, parcursul este foarte bun, iar asta da incredere, da moral. O data cu debutul acestui campionat au inceput sa apara mai multi jucatori tineri si acesta este un aspect foarte important. Numai asa putem sa crestem jucatorii. Inainte, mai mult de jumatate din jucatorii de la lot nu evoluau la echipele de club. Cred ca a crescut si aria noastra de selectie, poate nu foarte mult, dar la meciul cu Moldova am avut posibilitatea de a convoca 5-6 jucatori pentru prima data la lotul de tineret. In curand cred ca vor debuta si un Straton, un Radut, Achim si altii", a declarat Emil Sandoi in cadrul emisiunii Gol dupa gol.

Selectionerul "tineretului" este dezamagit de transferul tanarului Alibec la Internazionale Milano, acesta pierzand contactul cu echipa nationala: "Este greu pentru jucatorii tineri, asa cum sunt Daminuta sau Alibec, sa prinda lotul echipelor mari, pentru ca obiectivele sunt impresionante. In ceea ce-l priveste pe Alibec, el putea sa se transfere la o alta echipa din primul esalon din tara pentru ca diferenta intre campionatul de juniori-tineret din Italia si prima liga din Romania este, cu siguranta, in favoarea ligii autohtone. Mie imi este foarte greu sa-l urmaresc si pot sa spun ca prin aceste transferuri in strainatate noi pierdem."


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut