Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
09-21-2009, 03:54 PM
Mesaj: #61
RE: Ştiri FC Vaslui
Dulca: "Am avut cea mai slabă evoluţie din acest sezon"

Antrenorul lui FC Vaslui, Cristian Dulca, a declarat, duminică, după meciul pierdut în faţa lui FC Timişoara, scor 0-1, că elevii săi au prestat cel mai slab joc de la începutul sezonului.

"Pentru unii dintre jucătorii mei, fotbalul e mai mult hobby decât meserie. Când pierzi, te nemulţumeşte întreaga echipă. Trebuie să recunoştem că am avut cea mai slabă evoluţie din acest sezon. Timişoara nu m-a surprins cu nimic, a avut o singură fază din care a marcat gol. Ne-am creat ocazii, chiar dacă am jucat mai slab, însă fotbalul câteodată este nedrept şi te pedepseşte. Dacă avem pretenţii europene, trebuie să ne adunăm şi să nu mai comitem erori, aşa cum s-a întâmplat cu Timişoara", a spus Dulca.

FC Timişoara a învins, duminică, în deplasare, pe FC Vaslui, scor 1-0, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii I şi rămâne singura echipă neînvinsă în acest început de sezon.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 04:32 PM
Mesaj: #62
RE: Ştiri FC Vaslui
Stoperul Farkas s-a accidentat la antrenamentul de sîmbătă seară şi n-a fost inclus în lotul moldovenilor.

Mijlocaşul vasluian Miloş Pavlovici a fost trimis la echipa a II-a pentru indisciplină. El a evoluat la satelit, în Liga a III-a, fiind titular în meciul FC Vaslui II - Rapid Galaţi 0-5.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:55 PM
Mesaj: #63
RE: Ştiri FC Vaslui
Delgado n-a rupt gura târgului

La meciul de asearã, în tricoul "galben-verde" a debutat spaniolul Alfonso Delgado, cel care a avut o evolutie modestã. Acesta s-a remarcat doar printr-o încercare de foarfecã si un sut din loviturã liberã.

Atacantul spaniol, Roberto Alfonso Delgado, în vârstã de 23 de ani, care a semnat în aceastã sãptãmânã cu FC Vaslui si-a fãcut debutul în tricoul “galben-verde”, în partida de asearã, împotriva celor de la FC Timisoara. Spaniolul care a jucat în campionatul Italiei, în Seria A, la Lazio Roma, dar si în diviziile inferioare la Spal si Potenza a debutat cu ghinion, acesta fiind în nota echipei, având o evolutie modestã reusind sã iasã în evidentã doar cu o încercare de foarfecã si un sut din loviturã liberã. Prin evolutia sa spaniolul nu a reusit sã se opunã celei de-a doua înfrângeri consecutive a "galben-verzilor".

Tânãrul atacant spaniol a fost înlocuit în minutul 88 al partidei de Buhãescu. Sã sperãm cã în partidele urmãtoare, Delgado va demonstra cã nu este un alt jucãtor adus de pe DVD-uri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 05:55 PM
Mesaj: #64
RE: Ştiri FC Vaslui
Tribunele se revolta

Putinii spectatori prezenti asearã pe "Municipal" au suportat frigul tãios din tribune, însã n-au înghitit bãtaia de joc oferitã de trupa lui Dulca. Sãtui de neputinta jucãtorilor vasluieni, suporterii vasluieni au început sã huiduie si sã fluiere.

Dupã sapte etape, nemultumirile au început deja sã aparã pe "Municipal". Spectatorii fideli care au rezistat asearã frigului din tribune nu au mai tolerat jocul slab al formatiei lui Cristian Dulca, fluierãturile auzindu-se rãzlet, încã din prima reprizã, de fiecare datã când fotbalistii vasluieni greseau mingile. Primul intrat în colimatorul suporterilor a fost fundasul Markovic, introdus de Dulca în lipsa lui Bãlace si Hugo Luz, care a pierdut câteva mingi simple, dând ocazia timisorenilor sã atace. Pe tot parcursul partidei, nemultumirile au început sã aparã la orice minge pierdutã de elevii lui Dulca, ajungându-se ca la final sã fie huiduiti cu totii. În al saptelea meci de la începutul acestui sezon, FC Vaslui a arãtat ca o echipã neputincioasã, fãrã directie, care a atras oprobriul putinilor spectatori. Anuntatã în varã ca o nouã fortã a acestui sezon, care se va bate pentru primele locuri ale clasamentului, trupa lui Dulca mai mult a dezamãgit. Din cele trei meciuri disputate cu contracandidatele la un loc de cupã europeanã, echipa vasluianã a obtinut un singur punct, în remiza de pe teren propriu, 2-2, cu FC Brasov, pierzând în deplasare cu Rapid, dupã ce au condus în douã rânduri, precum si asearã, cu elevii lui Sabãu.

În aceastã sãptãmânã, trupa lui Dulca va pleca din Vaslui, pentru a pregãti cele douã meciuri, cu Chimia Brazi, miercuri, în Cupa României, precum si cu Unirea Alba Iulia, la sfârsitul sãptãmânii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-21-2009, 09:31 PM
Mesaj: #65
RE: Ştiri FC Vaslui
Cristian Dulca a fost demis după eşecul cu FC Timişoara

Fostul internaţional Cristian Dulca a fost demis din funcţia de antrenor principal al grupării FC Vaslui, în urma eşecului cu FC Timişoara, din etapa a 7-a, a declarat, luni, patronul Adrian Porumboiu.

"Tot ce pot să vă spun e că am renunţat la Dulca, dar nu vreau să mai vorbesc de asta. Am o conducere la club şi vă poate da mai multe informaţii", a spus Porumboiu.

Tehnicianul a confirmat decizia conducerii şi spune că şi-a încheiat înţelegerea cu formaţia vasluiană. "Nu m-a dat nimeni afară, am reziliat de comun acord contractul cu FC Vaslui. M-am despărţit în condiţii amiabile de domnul Porumboiu, iar dacă va avea nevoie de serviciile mele pe viitor, putem colabora din nou. Consider că am dus o muncă bună la echipă, însă ratarea calificării în grupele Ligii Europa a durut foarte mult. Consider că echipa nu poate face faţă şi în campionat şi în cupele europene. Am strâns 10 puncte în campionat, cu atât mai mult că prima clasată are doar 14, deci nu era nimic pierdut. Îmi pare rău, pentru că reuşisem să mă acomodez la echipă", a explicat Dulca.

De asemenea, de curând a renunţat la FC Vaslui şi directorul tehnic Ioan Sdrobiş, instalat în funcţia la începutul verii. "Am decis că e mai bine să plec dacă am reuşit să ne înţelegem. Îmi pare rău şi pentru Dulca fiindcă a fost dat afară, dar cred că era o decizie previzibilă pentru că nu are experienţă. Trebuie să începi munca de jos, nu direct la o echipă din plutonul fruntaş", şi-a motivat Sdrobiş decizia.

Dulca a preluat formaţia vasluiană după etapa a 32-a a sezonului trecut şi a reuşit să o claseze pe un loc de Liga Europa, însă în primele 7 etape din acest sezon a obţinut doar 3 victorii şi o remiză, în ultimele două jocuri înregistrând tot atâtea eşecuri, 2-3 cu Rapid şi 0-1 cu FC Timişoara.

De asemenea, FC Vaslui a ratat calificarea în grupele Ligii Europa după ce a fost eliminată de AEK Atena, în play-off.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-22-2009, 06:26 PM
Mesaj: #66
RE: Ştiri FC Vaslui
Vor un străin

Şefii au încheiat colaborarea cu Dulca, au testat pista Bergodi, însă pînă la urmă l-au numit "principal" pe Zotincă.

Înfrîngerile cu Rapid (2-3) şi PolAi Timişoara (0-1) i-au fost fatale lui Cristi Dulca. Ieri, acesta s-a despărţit de clubul moldav, fiind înlocuit cu secundul Dorin Zotincă, ales să asigure interimatul. "Regret că nu am reuşit ce mi-am propus, dar ţin capul sus şi merg înainte. Păcat că se uită că am calificat echipa în Europa League!", a spus Dulca.

Prima ţintă a Vasluiului a fost chiar fostul antrenor al Stelei, Cristiano Bergodi, curtat zilele trecute şi de Craiova. Şefii grupării moldave s-au interesat dacă îl pot aduce pe italian la Vaslui şi să figureze în acte cu o altă funcţie, pentru că, regulamentar, un antrenor nu poate pregăti două echipe din aceiaşi ligă în aceeaşi stagiune.

Răspunsul l-a dat chiar Bergodi: "Cei de la FRF mi-au spus să-mi iau gîndul că voi semna în acest sezon cu altă echipă din Liga I". Surse din cadrul clubului susţin că succesorul lui Zotincă va fi un antrenor străin.

Ospăţ cu bătaie lungă :-)
La iniţiativa CCA, ieri şi azi toţi reprezentanţii AJF-urilor au fost invitaţi la Bucureşti, pe cheltuiala exclusivă a FRF. Motivul? Discutarea problemelor din arbitraj, prezentarea componenţei CCA şi prezentarea noului regulament. Cum arată programul întîlnirii cu cei care vor avea un rol foarte important la alegerile pentru preşedinţia FRF?

Ieri, 17:30 - cazare la hotelul de la Mogoşoaia
Ieri, 19:00 - masa oficială
Ieri, 22:00 - Azi, 7:00 - odihnă
Azi, 7:00-8:30 - mic dejun
Azi, 9:00-13:00 - Discuţii
Azi, 13:00-15:00 - dejunul
Azi, după 15:00 - plecarea invitaţilor

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 06:29 PM
Mesaj: #67
RE: Ştiri FC Vaslui
Primul pas către finală!

Vasluienii doresc în acest sezon să joace finala Cupei României, după ce în ediţia trecută s-au oprit în semifinale.

Vasluiul începe o nouă etapă. După despărţirea de Cristi Dulca, noua echipă tehnică încearcă se refacă moralul jucătorilor, astfel încât să obţină calificarea în optimile Cupei României.

"Lucrăm la moralul jucătorilor. Trebuie să înţeleagă că prin unitate putem obţine rezultate", a spus proaspătul principal de pe banca galben-verzilor, Dorin Zotincă.

Acesta s-a plâns de problemele din lot, existând foarte mulţi jucători accidentaţi: "Avem probleme de efectiv. Ne va fi destul de greu, însă nu se pune problema să nu mergem mai departe în cupă. Ne gândim doar la victorie".

Dorin Zotincă nu are trasat vreun obiectiv din partea conducătorilor: "La ce lot avem, trebuie să ne gândim doar la victorii. O eventuală calificare cu Brazi ne dă încredere pentru viitor. Altfel vom aborda partida din campionat cu Unirea Alba Iulia".

Fostul antrenor al Vasluiului, Cristian Dulca, speră ca Zotincă să aducă o schimbare de atitudine în jocul echipei, astfel încât să treacă de pasa proastă din ultima vreme: "Îi urez lui Zotincă să aibă noroc şi şansă. Sper să aducă un şoc la echipă, pentru că lotul este unul de valoare".

De altfel, oficialii vasluieni susţin că nu vor interveni modificări pe banca tehnică până la următoarea întrerupere de campionat din luna octombrie.

"Vom vedea după meciul cu Astra Ploieşti ce decizie vom lua. Până atunci, Zotincă este noul antrenor principal la FC Vaslui", susţin şefii galben-verzilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-23-2009, 06:30 PM
Mesaj: #68
RE: Ştiri FC Vaslui
"Probabil voi mai antrena Vasluiul"

Cristi Dulca a părăsit Vasluiul fără scântei, susţinând că este posibil să mai revină pe banca tehnică a echipei. Dulca a sosit la FC Vaslui în luna mai 2008, ca antrenor secund, odată cu actualul tehnician al echipei Rapid, Viorel Hizo. Dulca a devenit antrenor principal în mai 2009, odată cu plecarea lui Viorel Moldovan. În cele nouă meciuri de campionat în care a fost antrenor principal, Dulca a adunat cinci victorii, o remiză şi trei înfrângeri, iar în preliminariile Ligii Europa două victorii, un egal şi o înfrângere.

- Cum de aţi plecat de la echipă?
- Am încetat această colaborare pe cale amiabilă, după o discuţie cu domnul Porumboiu. Regret că n-am reuşit mai mult în această perioadă. Mi-aş fi dorit să câştigăm cu Rapid şi Timişoara. Cu Rapid am condus de două ori, dar n-am reuşit să închidem jocul. Cu Timişoara, ei au avut o singură ocazie şi au marcat. Însă eu zic că am avut o perioadă fastă la Vaslui, cu o calificare în Europa League, cu jocuri bune.

- Aveţi ceva să vă reproşaţi?
- Îmi reproşez faptul că nu am ştiut să câştigăm aceste ultime două jocuri. Asta şi din cauza numeroaselor accidentări din lot, lucru ce s-a văzut în aceste partide.

- Acesta a fost şi motivul pentru care s-a ajuns aici?
- Nu. Pur şi simplu, am avut o discuţie cu domnul Porumboiu. Ne-am despărţit în termeni normali, prietenoşi. Pe viitor, probabil vom mai colabora, deci nu a fost niciun reproş. Aşa am considerat, de comun acord, că e mai bine pentru echipă. Probabil, în viitor, voi mai antrena Vasluiul.

- Are nevoie de un şoc echipa? Pentru asta a fost sacrificat Cristi Dulca?
- Asta vom vedea. Dacă echipa avea nevoie sau nu de un şoc. Sper ca echipa să-şi revină. Sper ca şi cei accidentaţi să-şi revină foarte repede, pentru că sunt jucători importanţi, de care Vasluiul are nevoie.

- Ce va face Cristi Dulca de aici înainte?
- Mă voi ocupa de licenţa Pro. Voi merge la Barcelona pentru cursuri. Sper să termin cu bine şcoala. Poate în viitor voi reveni pe bancă tot la o echipă de nivelul Vasluiului, cu pretenţii europene.

- Rămân amintiri legate de Vaslui?
- La Vaslui m-am simţit foarte bine timp de un an şi patru luni. Am întâlnit oameni extraordinari. Am avut o relaţie foarte bună atât cu patronul, cât şi cu oamenii din jur. Nu pot să mă plâng.

- E Vasluiul o rampă de lansare pentru antrenori?
- Faptul că mi s-a oferit şansa să antrenez aici înseamnă foarte mult pentru mine. Eu zic că nu am dezamăgit. Pot să spun că am avut rezultate foarte bune.

- Cât de mult va conta această perioadă de la Vaslui pentru tehnicianul Cristi Dulca?
- Contează foarte mult acest început de carieră. Am acumulat experienţă, care îmi va folosi foarte mult în viitor. Am avut de învăţat de la domnul Viorel Hizo, am avut de învăţat din jocurile din Europa League, unde vezi foarte multe lucruri ca şi tehnician.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 03:17 PM
Mesaj: #69
RE: Ştiri FC Vaslui
Enzo Scifo negociază cu oficialii clubului preluarea postului de antrenor

Fostul mare internaţional belgian Enzo Scifo negociază cu Adrian Porumboiu preluarea funcţiei de antrenor principal al formaţiei FC Vaslui, din care Cristian Dulca a fost demis luni, au declarat, surse apropiate grupării moldave.

Liber de contract, Scifo se află deja în România şi chiar a fost în tribune la partida pe care FC Vaslui a disputat-o miercuri, în Cupa României, cu Chimia Brazi, în 16-imile competiţiei.

Scifo (43 de ani) a mai pregătit în cariera sa formaţiile Charleroi, Tubize şi Mouscron. Acesta este unul dintre cei mai importanţi jucători din istoria fotbalului belgian, având peste 80 de selecţii la echipa naţională. În cariera sa, fostul mijlocaş a trecut pe la Anderlecht, Inter Milano, Bordeaux, Auxerre, Torino sau Monaco.

FC Vaslui a rămas fără antrenor principal după ce Adrian Porumboiu l-a demis în cursul zilei de luni pe Cristian Dulca. Locul său a fost luat temporar de secundul Dorin Zotincă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-24-2009, 10:45 PM
Mesaj: #70
RE: Ştiri FC Vaslui
"Mai intru în vestiar!"

Într-o perioadă în care intratul la vestiare al patronilor a devenit cea mai discutată problemă din fotbalul românesc, finanţatorul Vasluiului, Adrian Porumboiu, nu se sfieşte să recunoască faptul că se întâmplă frecvent să coboare la cabine în pauzele meciurilor.

Rep: Până la urmă, de ce l-aţi demis pe Dulca?
Pentru că nu au fost rezultate. Cine te ţine dacă nu sunt rezultate? Apoi, nu l-am simţit capabil, în ultimele discuţii pe care le-am avut cu el, să redreseze căruţa.

R: Sincer acum, sunteţi adeptul intrării patronului în vestiar la pauză?
O întrebare pentru cei care contestă asta: dacă antrenorii se pricep la arbitraj, de ce foştii arbitri nu s-ar pricepe la antrenorat? Da, eu mai intru în vestiar, pentru că uneori echipa are nevoie de un imbold. Patronul nu intră acolo ca să facă rău echipei, ci din contră. Patronul nu intră cu vătraiul să răscolească şi el jarul.

R: Ce s-a întâmplat la Steaua spune altceva…
Lucrurile sunt mult exagerate. Sunt convins că Gigi Becali nu a făcut tot ce s-a spus că a făcut în vestiar.

"Nu practic sclavagismul"
R: Credeţi în relaţia stăpân-argat între patroni şi angajaţi?

Nicidecum. Să fim serioşi, domnule! Sclavagia e de multă vreme abolită! Asta nu înseamnă însă că nu poţi, ca patron, să mai tragi şi câte o săpuneală atunci când e cazul. Eu mai şi înjur câte un jucător atunci când o merită! Şi pe mine mă înjură uneori tribuna şi nu fac un caz din asta. Apoi, să se ştie un lucru: patronul nu este doar casier-plătitor. Trebuie să aibă şi dreptul la părere şi la atitudine.

R: De câte ori aţi intrat în vestiar în pauza meciurilor?
De multe ori! Dacă vrei să comunici ceva, nu înseamnă că dai ordine de la stăpân la sclav. Repet, eu nu pot fi doar casier la club. Cei care sunt patroni, dar au feţe de casieri, să fie aşa, dar eu nu pot fi aşa.

"Am vrut să cobor la vestiare şi în pauza meciului de la Atena. Îmi pare rău acum că nu am făcut-o. Echipa era la 45 de minute de o calificare istorică" - Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

"De la Laporta la Bucşaru să ştiţi că toţi mai intră la vestiare în pauzele meciurilor! Să nu fim naivi să credem altceva" - Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui

Porumboiu a negociat cu Enzo Scifo!

Adrian Porumboiu a tratat aseară, în Bucureşti, cu un antrenor străin. Este vorba de Enzo Scifo, celebrul fost internaţional belgian şi căpitan al selecţionatei Belgiei, care a fost prezent şi la partida de la Brazi, dintre Chimia din localitate şi FC Vaslui.

"Nu pot să vă spun despre cine este vorba pentru că discuţiile s-au finalizat deocamdată fără succes. În cauză este un nume mare al fotbalului continental. Deocamdată, la Vaslui, rămâne antrenor Zotincă", a declarat după runda de negocieri patronul moldovenilor.

"Dacă nu ne opresc arbitrii, câştigăm Cupa"
Vasluiul a trecut cu 5-0 de Chimia Brazi în 16-imile Cupei şi Porumboiu se gândeşte la câştigarea trofeului. Patronul moldovenilor a refuzat să comenteze prezenţa lui Scifo în tribune!

Porumboiu a declarat după meci că echipa şi-a revenit după două meciuri mai slabe. Fară Dulca, dat afară după înfrângerea cu Timişoara, Vasluiul vrea Cupa

"Era normală o victorie astăzi, echipa a jucat mult mai bine decât în ultimele două meciuri. Noi vrem să câştigăm Cupa, sper numai să nu dăm iarăşi peste un arbitru rău-voitor", a spus Adrian Porumboiu la Sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
7 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut