Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
12-01-2009, 07:51 PM
Mesaj: #311
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini: "Vom juca la victorie în meciul cu FC Copenhaga, este ultima nostră şansă"

Antrenorul lui CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, marţi, că formaţia ardeleană îşi joacă la Copenhaga ultimele şanse de calificare în 16-imile Ligii Europa şi de aceea le-a cerut elevilor să să joace doar pentru a obţine toate cele trei puncte.

"Eu am multe meciuri în cupele europene ca fotbalist şi de aceea le-am cerut băieţilor să joace la victorie cu FC Copenhaga, este ultima noastră şansă. Doar aşa am mai putea să trecem de grupe şi să ajungem acolo unde ne dorim. Ne lipsesc câţiva jucători importanţi, dar nu trebuie să ne gândim la asta", a spus Mandorlini, adăugând că îl va folosi în meciul cu danezii pe mijlocaşul Andre Leao ca "dovadă de încredere", după ce presa anunţa că portughezul va fi concediat la finalul turului.

Italianul susţine că se gândeşte în acelaşi timp şi la jocul din campionat, cu Internaţional Curtea de Argeş, dar acum prioritară e deplasarea de la Copenhaga. "Meciul cu Internaţional este la fel de important, asta pentru că trebuie să rămânem acolo sus în campionatul intern, dar deocamdată ne gândim la jocul din Liga Europa. Următorul joc e cel mai important de fiecare dată".

Partida FC Copenhaga-CFR Cluj, din etapa a 5-a a Ligii Europa, se va disputa joi de la ora 20:00. În prezent, ardelenii ocupă locul 4, cu trei puncte, în timp ce formaţia din capitala Danemarcei se află pe 3, cu patru puncte, ambele având însă şanse la calificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 07:53 PM
Mesaj: #312
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cadu: "Este greu să ne mai calificăm, avem şanse puţine, dar mergem acolo să câştigăm"

Căpitanul Ricardo Cadu e conştient de faptul că CFR are şanse infime de calificare şi spune că regretă cel mai mult meciul de pe teren propriu cu Sparta Praga.

"Este greu să ne mai calificăm, avem şanse puţine, dar mergem acolo să câştigăm. S-a văzut munca lui Mandorlini în meciul cu Universitatea Craiova, sper să obţinem un rezultat bun şi cu danezii. Mi-aş dori să rejucăm meciul cu Sparta, de acasă, pentru că îmi pare foarte rău că nu am reuşit să câştigăm, deşi am avut şanse", a opinat portughezul.

Partida FC Copenhaga-CFR Cluj, din etapa a 5-a a Ligii Europa, se va disputa joi de la ora 20:00. În prezent, ardelenii ocupă locul 4, cu trei puncte, în timp ce formaţia din capitala Danemarcei se află pe 3, cu patru puncte, ambele având însă şanse la calificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 07:54 PM
Mesaj: #313
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Tony: "Trebuie să avem aceeaşi atitudine ca în meciul tur"

Fundaşul Tony da Silva speră ca echipa să reediteze jocul bun din meciul tur, atunci când CFR s-a impus cu 2-0 şi a avut şi un gol anulat incorect.

"Trebuie să avem aceeaşi atitudine ca în meciul tur, nu să mergem acolo pentru a face turism. Vrem să câştigăm. Încă mai sper la calificare, chiar dacă e foarte greu", a spus şi acesta.

Partida FC Copenhaga-CFR Cluj, din etapa a 5-a a Ligii Europa, se va disputa joi de la ora 20:00. În prezent, ardelenii ocupă locul 4, cu trei puncte, în timp ce formaţia din capitala Danemarcei se află pe 3, cu patru puncte, ambele având însă şanse la calificare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:53 PM
Mesaj: #314
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Cel mai român dintre "feroviari"!

Aflat în România din vara anului trecut, Yssouf Kone a intrat în atmosfera zilei naţionale a românilor şi a ţinut să ne cinstească aşa cum se cuvine.

Înainte de plecarea la Copenhaga, Kone s-a "înarmat" cu un tricolor şi a cântat inmul ţării pentru a-i purta noroc în partida de joi seara din grupele Europa League cu FC Copenhaga.

Bogdan Mara s-a distrat copios de colegul său. "Eu am cântat imnul la echipa naţională", a glumit Mara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:54 PM
Mesaj: #315
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Stăncioiu, neconvocat pentru meciul cu Copenhaga

"Feroviarii" sunt încrezători înainte de confruntarea cu FC Copenhaga de joi şi spun că pot repeta "isprava" din meciul tur.

"Nu se ştie ce va fi la Copengaha, important este ca noi să jucăm bine. Aş fi fericit să luăm cel puţin un punct. Pentru noi este un meci cam fără miză, dar poate acest lucru va fi în avantajul nostru. Sunt şanse mici să ne calificăm, important acum este să facem puncte pentru sezoanele viitoare. Chiar dacă pe arbitru îl cheamă Ceferin, sper să valideze golurile noastre, nu ca în tur când am avut anulat un gol", a declarat Iuliu Mureşan la plecarea spre Danemarca.

Clujenii au plecat la Copenhaga azi la ora 16.00. Nu au făcut deplasarea Mara, Mureşan (suspendaţi), Peralta (accidentat), Flores, Didy (fără drept de joc în grupe) şi Stăncioiu (neconvocat).

Este al cincilea meci din această toamnă în care Stăncioiu nu prinde lotul, după cele cu Alba (campionat), PSV şi Sparta Praga (Europa League) şi Gaz Metan Craiova (Cupa României). "Nu mă întrebaţi pe mine de ce nu am făcut deplasarea. Probabil sunt de ajuns doi portari. Oricum, eu nu vreau să plec de la CFR", a anunţat Stăncioiu, aflat pe lista neagră a lui Paszkany

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:54 PM
Mesaj: #316
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Miza pe campionat

Pe ultimul loc în Grupa K a Europa League, CFR nu se va agita foarte tare joi, la Copenhaga, să scape de această poziţie, întrucât obiectivul primordial în Gruia este câştigarea titlului şi, implicit, calificarea în grupele Ligii Campionilor.

O confirmă însuşi preşedintele Iuliu Mureşan. "Titlul e principalul obiectiv al nostru. Suntem încrezători că alături de Mandorlini putem să reuşim acest lucru. Sunt sigur că echipa poate juca de trei ori mai bine decât cu Craiova şi că putem să luăm lejer campionatul", a punctat Iuliu Mureşan, care jinduieşte şi la o calificare miraculoasă în "16"-imile Europa League. "Vrem să mergem mai departe în Europa, dar suntem conştienţi că va fi foarte greu, deoarece suntem şi la mâna celorlalte echipe", a spus Iuliu Mureşan.

Şi italianul Andrea Mandorlini este la curent cu planurile şefilor. "Ştiu că aici principalul obiectiv este campionatul. De aceea, îmi propun ca de acum înainte să câştigăm fiecare meci", a declarat şi antrenorul echipei din Gruia, care vede o luptă în şase pentru laurii Ligii I.

Cum se califică CFR?
CFR trebuie să câștige ambele partide, iar Sparta Praga să nu obțină mai mult de un punct din confruntările cu PSV (deplasare) și FC Copenhaga (acasă). În cazul în care olandezii n-o bat pe Sparta, calificarea se va juca în ultima etapă la meciul CFR - PSV, în care clujenii au nevoie de o victorie la două goluri diferenţă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:55 PM
Mesaj: #317
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan, indispensabil şi nu prea

Evoluţiile bune din ultima perioadă l-au adus iar pe mijlocaşul feroviar Gabi Mureşan în atenţia lui Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul care l-a promovat în fotbalul mare.

"Moţul" suspină după Gabi Mureşan, căruia îi trimite tot mai des mesaje de iubire. Ultima oară săptămâna trecută, la conferinţa de presă premergătoare partidei de la Mediaş. Declaraţiile lui Sabău nu au fost primite cu aplauze în Gruia, şefii lui CFR nepărând a fi dispuşi să renunţe atât de uşor la cel poreclit "Muri" în vestiar. O spune chiar preşedintele Iuliu Mureşan. "Gabi este un jucător foarte important pentru noi. S-a văzut acest lucru în ultimele partide, mai ales sâmbătă, cu Craiova, în care a avut o evoluţie foarte bună. Practic, prin jocul său s-a făcut indispensabil echipei noastre. În plus, este şi un om de caracter, aşa că mi-e greu să cred că l-am ceda", a dezvăluit Mureşan. Boss-ul din Gruia lasă însă şi o portiţă deschisă, sugerând că pentru o sumă bună Gabi ar putea lua totuşi drumul Timişoarei. "Poli n-a făcut încă o ofertă pentru el şi nu ştiu ce vom face dacă îl vor cere pe Gabi. Depinde şi de sumă, fiindcă, dacă îl vindem, va trebui să avem bani să luăm un alt jucător la fel de bun", a mai spus oficialul lui CFR Cluj.

"Nu ştiu de nicio ofertă, voi vedea la iarnă ce va fi. Sunt onorat că domnul Sabău a vorbit atât de frumos despre mine" - Gabi Mureşan, fundaş CFR Cluj

1,5 milioane de euro cer clujenii pentru transferul lui Gabi Mureşan

Visează la primăvara Europa League

Încântat de prestaţia echipei sale în partida cu Craiova, preşedintele Iuliu Mureşan şi-a recăpătat doza de optimism şi speră la o victorie în meciul de joi cu FC Copenhaga, din Grupa K a Europa League. "Eu cred că putem face un joc bun, iar dacă am câştiga ar fi extraordinar. Mai avem şanse la primăvara europeană, dar depinde şi de restul rezultatelor din grupă. Important este să facem puncte", a spus Iuliu Mureşan.

"Să batem în ultimele două etape"
Iuliu Mureşan vrea şase puncte în ultimele două meciuri din turul Ligii I. "Noi trebuie să câştigăm ultimele două meciuri din acest tur şi să rămânem în lupta pentru titlu, una foarte echilbrată. Clasamentul actual reflectă realitatea. Multe echipe s-au întărit, iar competiţia a devenit foarte strânsă", a declarat Iuliu Mureşan. CFR întâlneşte în ultimele două runde pe Internaţional, în deplasare, şi pe Ceahlăul, pe teren propriu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 09:56 PM
Mesaj: #318
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Mă gândesc la un transfer într-un campionat mai puternic!"

Mijlocaşul celor de la CFR Cluj, Juan Culio, afirmă că la finalul partidei pe care echipa sa a câştigat-o în deplasarea de la Craiova, împotriva Universităţii, în sferturile Cupei României, patronul echipei oltene ar fi intrat în vestiarul formaţiei ardelene pentru a reproşa greşelile de arbitraj. Argentinianul este fericit pentru faptul că CFR a reuşit să se impună şi în meciul de campionat din etapa precedentă pentru că astfel clujenii au reuşit să rămână în grupul de echipe ce conduce clasamentul Ligii I.

"Era o victorie de care aveam mare nevoie pentru a rămâne în grupul fruntaş. Cât despre scandal, nu mă miră deloc. Nu poţi câştiga împotriva Craiovei fără să ai parte de scandal. Patronul lor nu ştie să piardă. După meciul de Cupă a demonstrat cât este de pequenito (n.r - mititel, în spaniolă). A intrat după încheierea partidei în vestiarul nostru şi a început să ţipe şi să ne înjure, de parcă am fi avut vreo vină noi pentru niste decizii luate de arbitri", a declarat Culio pentru Cancan.

Mijlocaşul CFR-ului a vorbit şi despre situaţia sa contractuală, afirmând că se simte bine la Cluj şi cu toate că înţelegerea cu echipa ardeleană va expira peste trei ani şi jumătate, speră ca oficialii clubului să-i ofere posibilitatea să plece din Gruia în eventualitatea unei oferte avantajoase.

"Mai am contract 3 ani şi jumătate, dar normal că mă gândesc şi eu la un transfer într-un campionat mai puternic. Sper că va exista înţelegere în ceea ce mă priveşte în cazul în care va veni o ofertă avantajoasă. Oricum, eu mă simt bine la CFR", a încheiat Culio.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:14 PM
Mesaj: #319
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Bilet din lojă: 7 pe tun!

Patronul CFR-ului ştie cu două etape înainte de finalul turului la cine va renunţa la iarnă. Pe lângă Stăncioiu, Leao, Didi, Boroştean şi Dică, aproape de divorţ sunt şi Kone şi Mara. CFR-ul vrea cel puţin 4 milioane pe ultimii doi.

După jocul pierdut la Vaslui (0-2), patronul CFR-ului Arpad Paszkany l-a înştiinţat pe Andrea Mandorlini cu privire la oamenii pe care nu mai vrea să-i vadă în vestiarul CFR-ului în retur. Astfel, italianul a aflat că Stăncioiu, Leao, Didi, Dică şi Boroştean vor primi "verde" pe 17 decembrie.

Edi (28 de ani) nu mai e pe placul patronului şi e considerat prea "scump" (120.000 pe an) mai ales că e a treia variantă de portar la CFR. Şefii ardelenilor agrează chiar varianta unui schimb cu Dinamo pentru Dolha, mai ales că şi ultimul ar fi dispus să vină mai aproape de casă, Ema fiind născut în Turda. Adus în 2007 de la Beira Mar, Andre Leao (24 de ani) n-a reuşit să se impună în prima echipă a CFR-ului, chiar dacă a prins nu mai puţin de 5 antrenori pe banca CFR-ului. Plătit cu 60.000 de euro pe sezon Leao va primi liber de transfer odată cu finele turului.

În aceeaşi situaţie sunt şi Boroştean (22 de ani) şi Dică (27 de ani). Primul a fost promovat la prima echipă odată cu desfiinţarea "satelitului" însă e doar a treia variantă pe postul de fundaş stânga, după Panin şi Edimar, astfel că va fi împrumutat, Internaţional Piteşti şi UTA fiind interesate de jucător. Luat liber la iarnă din curtea Rapidului, Dică a stat în tur mai mult în tribună decât pe foaia de 18 jucători şi nu mai e nici pe placul conducerii după ce a cerut să plece de la Cluj înainte de încheierea turului.

De la inima şefilor a ieşit şi Didi (27 de ani) mai ales după ce a avut un schimb dur de replici în vestiar cu preşedintele Iuliu Mureşan, după jocul de la Alba, când oficialul clujenilor l-a taxat pe brazilian pentru golul din finalul partidei încasat de CFR cu Unirea. Atacantul a replicat atunci preşedintelui de faţă cu ceilalţi jucători şi, mai ales că de mai bine de un an jumătate nu mai e piesă de bază la CFR, va pleca aproape sigur la iarnă.

350.000 de euro e plafonul lunar de salarii cu jucătorii la CFR Cluj

Ionuţ Boroştean 2002 (junior CFR)
Edi Stăncioiu 2006 (Sportul Stundeţesc, liber)
Cleidemar Didi 2007 (Pacos de Fereira)
Andre Leao 2007 (Beira Mar)
Yssouf Kone 2008 (Rosenborg)
Bogdan Mara 2009 (Unirea Urziceni)
Emil Dică 2009 (Rapid Bucureşti, liber)

Mureşan: "Meciul lui Mandorlini"
Şeful de la CFR îşi freacă mâinile pentru că l-a adus pe Mandorlini la CFR. "Se vede o îmbunătăţire a jocului, echipa e mult mai disciplinată. Am marcat cu Craiova două goluri după nişte scheme exersate la antrenamente. Munca lui Mandorlini se va vedea cu adevărat în retur. Putem termina pe primele două locuri acest an", a spus la finele jocului preşedintele Iuliu Mureşan.

Trică e încă erou în Gruia
Fostul decar al CFR-ului, Eugen Trică, n-a fost uitat la Cluj. "Jose" a ieşit de pe teren în aplauzele celor 4.500 de spectatori la finele jocului pierdut de noua sa echipă. "CFR se va bate la titlul. E greu să piardă acasă. Mă bucur că nu am fost uitat, Clujul un loc aparte din inima mea", a mărturisit la plecare Trică, care însă a invocat henţ la Dubarbier la faza primului gol al CFR-ului. "Eu aşa am văzut din teren", a explicat jucătorul.

Mariana i-a speriat pe "ceferişti"
Vraciul belgrădean Mariana a intrat în inima vestiarului de la CFR. Accidentat acum 10 zile, Gabi Mureşan a fost miercurea trecută la Belgrad. "Am stat o zi şi jumătate. Nu am făcut mai mult de 4 ore de tratament la piciorul stâng şi m-a ajutat . M-am întors joi în ţară, iar vineri când am intrat la antrenamente am simţit că pot juca cu Craiova", a dezvăluit "Muri", integralist cu oltenii.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-01-2009, 10:14 PM
Mesaj: #320
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Carameaua" Kone

CFR-ul a pus preţul pe capul lui Kone. 3 milioane şi jumătate de euro e suma pe care "feroviarii" o cer pe ivorian. După Saint Etienne, Everton îi face acum cu ochiul atacantului de la CFR.

Pus la zid de patronul Paszkany după eşecul de la Vaslui, Kone a răspuns în teren la jocul cu Craiova şi a marcat a doua reuşită a ardelenilor (71) în Victoria cu oltenii. Şi aşa, ivorianul e mai aproape de o plecare de la CFR decât de continuarea mariajului. Yssouf are însă preţ şi în acest moment e jucătorul cel mai vânat din lotul "feroviarilor", şefii fiind de acord cu vânzarea jucătorului însă doar pe 3,5 milioane de euro. După victoria cu Craiova, Kone a aflat de la agentul său că la meciul de la Copenhaga de joi, ora 20.00, un emisar de la Everton va veni să discute cu şefii de la CFR un eventual transfer al acestuia în trupa "caramelelor".

"Nu sunt dispus să plec de la CFR decât dacă voi primi o ofertă mai bună. Încă nu am primit nimic oficial de la club cum că aş fi dorit de cineva, eu încă vrea să merg cu CFR în Liga Campionilor la anul", a spus ieri Kone, legat de interesul englezilor pentru el. Managerul lui Everton, David Moyes, l-a mai dorit pe Yssouf şi înainte de sosirea lui la CFR.

4 goluri a marcat Kone pentru CFR în 6 meciuri oficiale în toate competiţiile, 2 în Europa League şi 2 în campionat

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut