Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
12-04-2009, 07:46 PM
Mesaj: #331
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Panin: "Poate că am fost puţin obosiţi, pentru că am jucat multe meciuri în ultima perioadă"

Cristian Panin a afirmat că este dezamăgit de rezultatul din partida cu danezii, găsind şi un motiv pentru jocul mai slab al ardelenilor: "Poate că am fost puţin obosiţi, pentru că am jucat multe meciuri în ultima perioadă. Am încercat, dar atât am putut. Atât noi, dar şi ei puteam face mai mult în această grupă. În cazul nostru, dubla cu Sparta Praga a fost decisivă. Acum trebuie să facem tot posibilul pentru a câştiga meciurile care ne-au mai rămas în campionat".

CFR Cluj a fost învinsă joi, în deplasare, de FC Copenhaga cu scorul de 2-0, în Grupa K a Ligii Europa, şi fosta campioană a României a ratat orice şansă de a se mai califica în primăvara europeană a competiţiei.

În ultima etapă, FC Copenhaga va juca în deplasare, cu Sparta Praga, în timp ce formaţia CFR Cluj va întâlni acasă, pe PSV Eindhoven.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 02:33 AM
Mesaj: #332
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini vrea ca echipa să ocupe prima poziţie la finalul turului de campionat

Antrenorul lui CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, vineri, că nu concepe decât o victorie în partida cu Ceahlăul Piatra Neamţ, din etapa a 17-a, deoarece îşi doreşte ca formaţia ardeleană să încheie turul de campionat pe prima poziţie.

"Ne propunem să terminăm turul pe primul loc, aşa că vom face tot posibilul pentru a învinge Ceahlăul. I-am urmărit pe nemţeni în jocul cu Unirea Urziceni şi sunt foarte periculoşi. Le-au pus mari probleme campionilor şi trebuie să îi tratăm cu respect. Vrem să ne impunem, iar cu un pas greşit al celor de la Timişoara, vom fi lideri la finalul turului", a spus Mandorlini.

Italianul afirmă că victorii cu Ceahlăul şi PSV Eindhoven ar fi cadoul perfect de sărbători pentru fanii clujeni. "Am vrea să le dăruim un cadou frumos. Acesta ar fi victorii în meciurile cu Ceahlăul şi PSV Eindhoven. În partida cu olandezii, deşi nu mai avem şanse de calificare, nu vom menaja pe nimeni, pentru că vrem să câştigăm. Voi trimite pe teren cei mai în formă jucători", a afirmat acesta.

Partida CFR Cluj-Ceahlăul Piatra Neamţ, din etapa a 17-a a Ligii I, ultima a turului, se va disputa sâmbătă de la ora 18:00. În cazul în care ardelenii se vor impune la scor, iar actualul lider, FC Timişoara, nu va câştiga la Braşov, atunci echipa lui Mandorlini va încheia turul pe prima poziţie, cu 34 de puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-12-2009, 02:33 AM
Mesaj: #333
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Culio: "Meciul cu Ceahlăul este unul dificil şi de aceea ne dorim să câştigăm pentru a merge liniştiţi şi mulţumiţi în vacanţă"

Mijlocaşul Juan Culio crede că un succes cu Ceahlăul ar aduce liniştea în vestiar pentru următoarea perioadă.

"Meciul cu Ceahlăul este unul dificil şi de aceea ne dorim să câştigăm pentru a merge liniştiţi şi mulţumiţi în vacanţă. Suntem foarte motivaţi înaintea acestui joc, suntem o echipă mare, şi nu avem voie să facem vreun pas greşit", a precizat jucătorul.

Argentinianul aşteaptă o ofertă în pauza competiţională şi afirmă că va accepta imediat dacă această va fi una tentantă. "Ca orice jucător, şi eu îmi doresc să ajung la o echipă mai mare. Dacă voi avea ocazia, atunci voi accepta imediat. Îmi plac foarte mult campionatele din Spania şi Italia, dar deocamdată sunt aici şi sunt fericit că evoluez pentru CFR Cluj", a adăugat Culio.

Partida CFR Cluj-Ceahlăul Piatra Neamţ, din etapa a 17-a a Ligii I, ultima a turului, se va disputa sâmbătă de la ora 18:00. În cazul în care ardelenii se vor impune la scor, iar actualul lider, FC Timişoara, nu va câştiga la Braşov, atunci echipa lui Mandorlini va încheia turul pe prima poziţie, cu 34 de puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 04:42 PM
Mesaj: #334
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Andrea Mandorlini: "Sunt mulţumit de jocul echipei, dar am ratat nepermis de mult"

Antrenorul formaţiei CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, sâmbătă, după succesul în faţa Ceahlăului, scor 2-0, că evoluţia elevilor săi l-a mulţumit pentru că au dominat clar ostilităţile, dar consideră că aceştia nu s-au concentrat îndeajuns în faţa porţii.

"Partida nu a fost atât de uşoară aşa cum a părut, Ceahlăul este o echipă puternică. Yssouf Kone a demonstrat încă o dată că este un jucător indispensabil pentru noi, e un fotbalist important în angrenajul echipei. Sunt mulţumit de jocul echipei din acest meci, dar am ratat nepermis de mult. Aşa s-a întâmplat şi în meciul cu Internaţional, nu mai trebuie să facem asemenea greşeli. Vom lucra la acest capitol în perioada de pauză", a spus Mandorlini.

Acesta a motivat şi decizia de a nu-l folosi pe francezul Tony. "El este jucător de bază la CFR, este titular, dar azi am decis să îl las pe bancă. Panin a demonstrat că poate juca acolo unde îl pun eu pe teren, sunt foarte mulţumit de cum evoluează", a adăugat italianul, care l-a folosit pe Panin pe postul de fundaş dreapta, acolo unde joacă şi francezul.

CFR Cluj s-a impus, sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0, în faţa Ceahlăului Piatra Neamţ, şi a ajuns la 34 de puncte acumulate după 17 etape, având şanse mari să termine pe prima poziţie în clasament. În schimb, nemţenii sunt pe ultimul loc, cu numai 10 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-15-2009, 08:12 PM
Mesaj: #335
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mandorlini spune că în meciul cu PSV va folosi jucători care au evoluat mai puţin în tur

Antrenorul lui CFR Cluj, Andrea Mandorlini, a declarat, marţi, că meciul cu PSV Eindhoven este foarte important deoarece îşi doreşte ca formaţia clujeană să iasă din Liga Europa cu un rezultat bun, dar e şi o şansă pentru jucătorii utilizaţi mai puţin în acest campionat să îşi demonstreze valoarea.

"Vom aborda partida cu toată seriozitatea, vom da totul pentru a câştiga acest ultim meci din Liga Europa. Poate fi şi o ocazie pentru alţi jucători care au fost folosiţi mai puţin să se afirme", a spus Mandorlini, care consideră că "ninsoarea nu va fi o problemă pentru cele două echipe".

Tehnicianul a explicat şi declaraţiile sale din presa italiană, în care susţinea că va pleca oricând de la CFR Cluj dacă va fi ofertat de Torino. "Eu le-am spus jurnaliştilor că nu am primit nicio ofertă de la Torino, care e echipa mea de suflet. Totuşi, mi-ar plăcea să antrenez cândva acolo, dar acum sunt la CFR Cluj, am contract până la vară şi sper să continuăm colaborarea şi în sezonul viitor", a motivat italianul.

Partida CFR Cluj-PSV Eindhoven, din etapa a 6-a a grupelor Ligii Europa, se va disputa, miercuri, de la ora 22:05. Ardelenii ocupă ultimul loc în Grupa K, cu doar trei puncte, în timp ce olandezii nu mai pot pierde prima poziţie, având 11 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 12:17 PM
Mesaj: #336
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Îngheţaţi şi fără bani

Fotbaliştii lui Andrea Mandorlini au avut promişi bani numai pentru ieşirea din faza grupelor: 30.000 de euro de căciulă.

140.000 de euro au primit clujenii de la UEFA pentru victoria cu FC Copenhaga, aceeaşi sumă urmând să intre în contul echipei dacă clujenii vor trece de PSV. Însă fotbaliştii din Gruia nu vor primi niciun euro pentru punctele obţinute în grupe. Motivul? Şefii au decis la începutul sezonului să îi premieze pe fotbalişti numai dacă vor trece în primăvara europeană, cu 30.000 de euro de căciulă. "Am avut o înţelegere la începutul sezonului cu jucătorii, rămâne valabilă. Chiar dacă vor bate pe PSV, nu le vom da niciun ban. Costurile deplasărilor au fost destul de mari în Europa League", a spus unul dintre şefii echipei pentru ProSport.

Azi e anunţată ninsoare abundentă
Nu doar adversarul de azi le dă bătăi de cap elevilor lui Mandorlini, ci şi vremea proastă de afară care s-a înrăutăţit în ultimele zile, iar prognoza din această seară nu este deloc îmbucurătoare. Ninsoarea care s-a abătut asupra Clujului i-a pus în gardă pe "feroviari", care nu au deloc amintiri plăcute cu zăpada. În martie anul acesta, în etapa a XX-a a campionatului trecut, partida de pe teren propriu împotriva Rapidului a fost întreruptă în minutul 70 timp de zece minute din cauza ninsorii abundente. De această dată, ardelenii şi-au luat toate măsurile de precauţie mai ales că la ora meciului sunt anunţate minus cinci grade Celsius şi ninsoare, stratul de zăpadă putând să atingă 20 de centimetri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 12:21 PM
Mesaj: #337
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Fabbiani vine doar la secţia de sumo"

Pus pe liber de River, "Fabbi" mai are ce căuta la CFR deşi e încă sub contract cu gruparea din Gruia pentru următorii doi ani şi jumătate. "Căpcăunul" e luat peste picior de Paszkany

Leonardo Astrada, antrenorul lui River, i-a dat "verde" lui Fabbiani după un sezon în care "Căpcăunul" a ieşit titular doar în echipa jucătorilor ce ţin prima pagină a tabloidelor din Argentina. Atacantul nu mai e însă dorit nici la Cluj deşi el e încă legat prin contract de CFR pentru următorii doi ani şi jumătate. "Cei de la Cluj nu mă mai vor, m-ar vinde şi pentru o sticlă de suc", a intuit ruptura chiar şi Fabbiani în urmă cu câteva zile, semn că nici nu se gândeşte să îşi cumpere bilet de avion pentru a prinde reunirea ardelenilor din 10 ianuarie.

Ieri, patronul ardelenilor, Arpad Paszkany, a pus însă punct oricărei posibile revederi între Fabbiani şi vestiarul din Gruia. "Cu Fabbiani nu ştiu ce vom face. Dacă vom face o secţie de sumo la clubul nostru îl vom promova acolo", a fost reacţia ironică a finanţatorului când a fost chestionat de soarta jucătorului. Paszkany l-a "înţepat" pe Fabbiani pentru proporţiile la care a ajuns argentinianul în ultima vreme, "Căpcăunul" lăudându-se cu un "gabarit" de 107 kilograme.

350.000 de euro pe an e contractul lui Fabbiani cu CFR Cluj semnat în 2007

29 de jocuri a prins Fabbiani în tricoul "feroviarilor" pentru care a marcat 11 goluri

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 12:22 PM
Mesaj: #338
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Tony: "Vrem o victorie cu PSV, pentru fani"

Tony vrea o victorie cu PSV, pentru suporteri.

"E ultimul nostru meci acasă, trebuie să le oferim suporterilor noştri o victorie, să jucăm pentru club şi tricou, avem de respectat un blazon şi pe suporterii noştri. Nu sîntem încă în vacanţă, abia după acest meci ne vom putea bucura 10-15 zile împreună cu familia", a declarat Tony.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-16-2009, 12:23 PM
Mesaj: #339
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Arpad Paszkany : "Nu vor să plece"

Paszkany a recunoscut ieri că are probleme în a rezilia contractele jucătorilor la care vrea să renunţe în iarnă.

Arpad Paszkany a anunţat în urmă cu două săptămîni că va remania lotul lui CFR Cluj în pauza competiţională. Ieri, şeful feroviarilor a mărturisit că jucătorii vizaţi nu vor să accepte rezilierea contractului. "Una e dorinţa mea şi alta putinţa. Mai trebuie să vrea şi fotbaliştii să plece. E foarte uşor să aduci jucători, cînd ai bani. Problema e să te desparţi de unii care au salarii foarte mari în comparaţie cu randamentul lor. Sînt plătiţi prea bine şi nu vor să plece", a spus Paszkany.

Omul de afaceri clujean l-a ironizat din nou pe Yssouf Kone şi a subliniat faptul că nu a primit nici o ofertă pentru vreunul dintre jucătorii săi. "L-am văzut mai bine pe Kone cu Ceahlăul. Avem nocturna cea mai bună din ţară. Vreau să rog ziariştii să-mi aducă şi mie ofertele cu care se laudă unii jucători prin presă. Cei care se laudă cu oferte de la Saint-Etienne sau alte cluburi să-mi prezinte ofertele prin intermediul dumneavoastră. La club nu a ajuns nimic, nici măcar o ofertă de un euro pentru cineva", a încheiat Paszkany.

Arpad Paszkany

Eficienţă din retur
Arpad Paszkany s-a felicitat pentru decizia de a-l aduce pe Andrea Mandorlini la Cluj, dar a adăugat că vrea să vadă în retur o echipă mult mai eficientă. "Schimbarea de antrenor a venit la momentul oportun. Sper într-un retur în forţă, în care echipa să joace incomparabil mai bine şi mai eficient. Insist, mai eficient, fiindcă n-o să mai avem parte de meciuri cu 20 de ocazii din care marcăm de două ori. Dintr-o ocazie şi jumătate trebuie să marchezi un gol", a spus Paszkany.

"Numărul 10 e cel care are mingea"
Arpad Paszkany nu subscrie la opinia potrivit căreia CFR ar avea nevoie de un număr 10. "În fotbalul modern fiecare jucător devine numărul 10 cînd are mingea la picior, fie că vorbim de fundaşul central sau de cel lateral. Ar trebui să ai un jucător extrem de talentat pentru a structura jocul în jurul său. Noi vom mai aduce 2-3 jucători în această iarnă, pe lîngă transferul lui Bud", a declarat boss-ul feroviarilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:29 PM
Mesaj: #340
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Avem jucători din ţări îndepărtate, se gândeau la plecare"

CFR a terminat în genunchi o grupă în care a acumulat mai puţine puncte decât anul trecut, în Champions League.

Iuliu Mureşan nu disperă şi spune că meciul contra lui PSV era lipsit de miză, de aceea jucătorii nu au reuşit să se concentreze. Preşedintele clujean este mulţumit de faptul că formaţia sa a terminat turul pe primul loc şi speră ca elevii lui Mandorlini să îşi ia revanşa pe plan intern pentru eşecul din Europa League.

"Am prins o zi mai slabă. Cei mai mulţi dintre jucători fiind din ţări îndepărtate, erau cu gândul la plecare, la altele, nu la meci. Îmi pare rău, dar am mai spus că Europa League am ratat-o mai demult. Important e că suntem în faţă în campionat. Am ştiut că va fi mai greu. Toţi erau pe picior de plecare. A fost şi o diferenţă de valoare. Putem face rezultate prin dăruire, dar trebuie să recunoaştem că suntem departe de marile forţe ale Europei. Aşa o să ne concentrăm pe campionat, suntem convinşi că suntem principala favorită. Să nu uităm că anul ăsta am luat Cupa şi Supercupa. Per total, e un an bun, cu două trofee şi locul întâi în campionat la finalul turului. Rămâne amărăciunea ratării Europa League.", a spus preşedintele CFR-ului la Sport.ro

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut