Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
12-18-2009, 02:29 PM
Mesaj: #341
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Dubarbier: "Vom fi liniştiţi şi fără bani în vacanţă"

Nici jucătorii din Gruia şi nici oficialii nu au fost foarte afectaţi după eşecul cu PSV.

Mandorlini şi Mureşan au pus eşecul pe seama lipsei de motivaţie, în timp ce Dubarbier explică sec: "A fost greu, dar nu am reuşit". Totuşi, fotbaliştii din Gruia au ratat o primă consistentă, promisă de Paszkany în caz de victorie.

Totuşi, argentinianul vede partea plină a paharului şi spune că jucătorii ar trebui să fie mulţumiţi de anul 2009, care le-a adus Cupa, Supercupa şi locul unu la finalul turului.

"A fost un meci dificil, greu, am încercat să facem totul dar nu am reuşit. Vom fi liniştiţi şi fără bani în vacanţă. Cred că sezonul a fost până acum bun pentru noi, suntem pe locul 1 în campionat, însă regret că nu am mers mai departe în Europa League. Grupa noastră a fost dificilă. Lupta la titlu va fi una echilibrată, dar eu sper să jucăm în Champions League toamna viitoare", a declarat Dubarbier.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:30 PM
Mesaj: #342
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Poţi să pleci!"

Antony da Silva "Tony" a ajuns la CFR în ianuarie 2007, fiind cumpărat pentru 400.000 de euro de la Estrela Amadora. Mariajul acestuia cu formaţia din Gruia este însă aproape de final! Motivul? Tatăl său este grav bolnav de mai mult timp, suferind de cancer, iar Tony doreşte să fie alături de el. Încă din vara acestui an Tony a cerut să fie lăsat să plece, dar pe numele său nu a venit nicio ofertă. Zilele trecute, şefii i-au transmis că se poate transfera la iarnă dacă va găsi o formaţie care să achite pentru el aproximativ 400.000 de euro. Tony mai are contract până în vara anului 2013 cu CFR, iar în presa din Franţa s-a scris că este dorit de Lille şi Toulouse.

Vor să îl vândă pe Mara
Şefii au mai decis zilele trecute şi de ce jucători se vor despărţi în pauza de iarnă. "Pentru Mara aşteptăm oferte, vrem să îl vindem. Didi şi Leao vor fi probabil împrumutaţi la alte echipe. Stăncioiu nu pleacă, aşa cum a tot scris presa, deoarece avem nevoie de trei portari. De asemenea, şi Peralta rămâne, este un decar excelent, dar până acum a avut probleme mari cu accidentările. Vor încerca să îl vindem pe Kone sau Traore, deoarece avem nevoie de bani", a spus aseară un oficial al formaţiei din Gruia pentru ProSport.

Ofertă pentru Marius Constantin
Clujenii se vor despărţi mai mult ca sigur de Nelson Cabrera, care a fost împrumutat pentru şase luni de la Colo Colo. "Sunt şanse mici să mai rămână, deoarece pentru un transfer definitiv se cer foarte mulţi bani. Am avut discuţii de principiu pentru Marius Constantin, deoarece el va intra în curând în ultimele şase luni de contract, îl vrem foarte mult la CFR", a spus pentru ProSport un apropiat al echipei clujene.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:31 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-18-2009 02:31 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #343
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Ce au declarat clujenii la plecarea din România

Argentinienii, portughezii şi brazilienii echipei clujene au plecat azi în vacanţă, pentru a-şi petrece sărbătorile împreună cu familiile lor. Toţi îşi doresc un singur lucru pentru 2010: un nou titlu în Gruia.

Iată ce au declarat jucătorii la plecarea de pe aeroport.

Edimar Fraga, fundaş CFR: "Sunt fericit că plec în vacanţă, mai ales că vin sărbătorile de iarnă. Mă bucur că am terminat pe primul loc, pentru că acesta a fost obiectivul nostru. Sper ca la sfârşit să facem eventul. Vreau să revin cu forţe noi în retur pentru a putea lupta cu toate contracandidatele noastre. Venirea în România a fost o experienţă diferită pentru mine şi soţia mea, mai ales că am venit din Brazilia unde este cald, iar aici am văzut pentru prima dată zăpadă"

Didi, atacant CFR: "Sunt fericit că îmi văd familia după şase luni. Acum sunt în vacanţă şi nu mă gândesc la fotbal. Mă bucur că scap de frigul de aici, pentru că nu mai suportam. În Brazilia sunt 25 de grade şi abia aştept să ajung acolo. Va fi un retur foarte greu, sunt 5-6 echipe care se bat la titlu şi sper ca la sfârşit să fim noi campioni. Mai trebuie întăriri, dar nu atacanţi. Cred că cei din conducere vor mai aduce jucători care să întărească echipa, iar şansele noastre la titlul să crească"

Hugo Alcantara, fundaş CFR: "Urmează o perioadă în care ne vom odihni şi ne vom recăpăta puterile pentru a face o treabă bună în retur. Este important să ne adunăm şi pe urmă să facem tot posibilul să câştigăm titlul. Va fi greu cu echipe ca Steaua şi Urziceni, care ne suflă în ceafă. Trebuie să ne pregătim foarte bine şi în cantonament. Eu stau bine cu partea financiară, se putea şi mai bine. Cu criza asta este greu şi conducătorilor de la club, care fac eforturi pentru a ne plăti salariile, iar noi trebuie să înţelegem. Trebuie să ne întoarcem liniştiţi pentru retur, pentru a putea câştiga titlul"

Nelson Cabrera, fundaş CFR: "Mă bucur că am ajuns la acest club, eu sunt împrumutat aici până în vară, iar pe urmă vom vedea ce se întâmplă. Din păcate la începutul sezonului m-am accidentat şi nu a fost bine pentru mine. Vreau să demostrez că pot să fac mai mult pentru această echipă, nu am atins încă forma mea maximă"

Tony da Silva, fundaş CFR: "Eu doresc să fiu fericit, mă simt bine aici. CFR este o echipă mare, cu ambiţii mari ca şi mine. Cu mine nu a vorbit nimeni de vreun transfer, poate ştiu ceva cei de la club. Eu am contract până în 2013, însă nu se ştie ce aduce ziua de mâine. Fiecare jucător are ambiţiile lui. Şi eu sunt ambiţios şi vreau să câştig titlul"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:32 PM
Mesaj: #344
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Nu are caracter!"

Criticat de preşedintele FRF după eşecurile din Europa League, portarul clujenilor, Nuno Claro, s-a simţit dator să răspundă.

"S-au terminat portarii români şi aducem d-ăştia, de trece mingea pe sub ei. Am adus mulţi portughezi şi argentinieni, care la momentul adevărului nu par a fi de valoare", tuna Mircea Sandu după eşecul clujenilor din meciul retur cu FC Copenhaga, când Nuno Claro a fost acuzat că "a comis-o" la ambele goluri ale danezilor.

Supărat, portarul lusitan al vişiniilor, Nuno Claro, s-a hotărât ieri să rupă tăcerea şi i-a răspuns tăios "Naşului": "Nu este normal ca preşedintele FRF să facă asemenea declaraţii, în nicio ţară civilizată nu se întâmplă aşa ceva, indiferent de cum joacă fotbaliştii. E o chestie de mentalitate, numai în România pot exista asemenea jigniri. Mircea Sandu este un om fără caracter", a răbufnit portughezul, care mai consideră că stranierii au un cuvânt greu de spus în fotbalul românesc. "Eu nu am nicio treabă cu Mircea Sandu, dar să nu uite că străinii contribuie la dezvoltarea fotbalului din România şi cred că Liga I a crescut mult de când au venit fotbaliştii străini. Oricine poate greşi, au fost şi alţi portari mai valoroşi decât mine care au luat goluri foarte uşor", a mai completat lusitanul din poarta CFR-ului.

"Nu am vrut să-l lovesc pe Păun!"
Nuno s-a căit însă înaintea plecării spre casă pentru lovitura aplicată lui Păun în partida cu Astra de la Cluj (1-0), în urma căreia a primit trei etape de suspendare. "În fotbal se mai întâmplă şi incidente neplăcute. Nu l-am lovit pe Păun cu intenţie, am vrut doar să apăr poarta, pentru că aveam doi adversari în faţă. Nu aş putea niciodată să lovesc intenţionat pe cineva, pentru că ştiu ce înseamnă să fii accidentat", a încheiat Nuno.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:32 PM
Mesaj: #345
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Ogăraru, la Cluj?

CFR aproape că i-a găsit înlocuitor lui Tony, franco-portughezul care a cerut să plece în Franţa pentru a fi mai aproape de tatăl său, grav bolnav. Este vorba despre internaţionalul George Ogăraru, jucător aflat în ultimele şase luni de contract cu Ajax Amsterdam.

La fix trei ani de la sosirea în Cluj, Anthony da Silva "Tony" duce dorul Franţei. "Pitbull-ul" le-a transmis de mai multă vreme şefilor lui CFR că ar vrea să plece în această iarnă de la Cluj pentru a fi aproape de tatăl său, grav bolnav, care trăieşte la Paris. În acest scop, Tony l-a mandatat încă de acum o lună pe agentul Marcel Popescu, cel care a intermediat şi venirea sa la CFR, să-i caute echipă în Hexagon. Preţul stabilit de Paszkany este de 400.000 de euro, adică exact suma pe care CFR a achitat-o în decembrie 2006 clubului Estrela Amadora pentru a-l cumpăra pe Tony.

Îi oferă 200.000 de euro
Pentru a nu rămâne descoperiţi, în eventualitatea în care Tony îşi găseşte echipă în Ligue 1, şefii CFR-ului şi-au îndreptat ochii spre George Ogăraru (29 de ani), jucător aflat în ultimele şase luni de contract cu Ajax. Ex-stelistul le-a transmis oficialilor din Gruia acum o lună că prima sa opţiune, în cazul unei reveniri în ţară, este Steaua şi abia dacă nu se înţelege cu şefii roş-albaştrilor ar negocia şi cu alte echipe. Ieri, conducătorii lui CFR şi-au frecat palmele de bucurie când au aflat că negocierile lui Ogăraru cu Steaua au intrat în impas. Mai mult, au pregătit o ofertă de nerefuzat pentru fundaşul lui Ajax: doi ani şi jumătate de contract şi un salariu stagional de 200.000 de euro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 07:04 PM
Mesaj: #346
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Paszkany: "Sper să jucăm imperial în retur şi să câştigăm titlul"

Patronul lui CFR Cluj, Arpad Paszkany, a declarat, vineri, că se aşteaptă la o evoluţie excepţională a echipei ardelene în retur, care să ducă la câştigarea celui de-al doilea titlu din istoria clubului.

"Este bine că am terminat pe primul loc turul de campionat, dar era mai bine dacă aveam cu 5 puncte mai mult. Sper ca în retur să jucăm imperial şi să câştigăm titlul. În mod normal, 80 % din echipele care termină pe primul loc turul, ies şi campioane. Anul trecut, Dinamo a fost o excepţie, sper să nu fie valabil şi cu noi", a spus Paszkany.

Oficialul CFR-ului a afirmat că în pauza competiţională va întări echipa în toate compartimentele: "Vom încerca să aducem câţiva jucători, suntem în discuţii cu mai mulţi. În orice compartiment este loc de mai bine, inclusiv în atac. Nu avem un atacant care să dea 15 goluri în retur. Nu avem nicio ofertă pentru vreun jucător. Nu stăm în calea fericirii niciunui jucător, când se va primi o ofertă, o vom discuta".

Conducătorul alb-vişiniilor îşi doreşte ca peste câţiva ani echipa ardelană să fie compusă din mai mulţi jucători din pepiniera proprie: "CFR arăta altfel dacă nu investeam 35 de milioane în stadion. Acest club a renăscut în urmă cu 8 ani. Am constituit un centru de copii şi juniori puternic şi avem echipe care au câştigat premii internaţionale. Aşteptăm cât mai repede juniorii la echipa mare. Pe Deac îl creştem de 5 ani, sper să apară şi alţii cât mai repede. Nu creştem jucători pentru vânzare şi ne-am bucura ca peste 5-6 ani echipa să fie formată din mai multţi jucători crescuţi la Cluj".

CFR Cluj a încheiat pe primul loc în clasament la finalul turului de campionat, cu 34 de puncte acumulate, la egalitate cu Steaua şi Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 07:04 PM
Mesaj: #347
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mureşan: "Sperăm să jucăm în 2011 cu Galatasaray"

Preşedintele Iuliu Mureşan a vorbit despre posibilitatea disputării în 2011 a unui meci aniversar împotriva lui Galatasaray: "Ne vom întâlni cu preşedintele clubului turc şi vom discuta cu ei posibilitatea disputării unui joc pe noul lor stadion, în 2011. Sperăm să participăm în calitate de campioni şi Galata să se afle în aceeaşi postură. CFR Cluj a jucat în 1911 primul internaţional împotriva Galatei, şi acum vrem să jucăm din nou cu ei după 100 ani".

CFR Cluj a încheiat pe primul loc în clasament la finalul turului de campionat, cu 34 de puncte acumulate, la egalitate cu Steaua şi Unirea Urziceni.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 11:56 AM
Mesaj: #348
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Carlos Milhazes ar putea fi împrumutat de Guimaraes la CFR Cluj

Fundaşul portughez Carlos Milhazes, deţinut în coproprietate de FC Timişoara şi Vitoria Guimaraes, ar putea fi împrumutat până la finalul sezonului la CFR Cluj, informează ediţia online a cotidianului Ojogo.

La finalul sezonului, echipa ardeleană îl va putea achiziţiona definitiv pe jucător dacă va fi mulţumită de evoluţia sa.

Fundaşul în vârstă de 28 de ani a jucat pentru Rio Ave în perioada 2005-2008, pentru care a marcat 15 goluri, fiind achiziţionat de FC Timişoara contra sumei de 200.000 de euro. Milhazes a evoluat în 28 de meciuri pentru echipa bănăţeană în sezonul 2008-2009, fără a reuşi să marcheze. A fost împrumutat la Vitoria Guimaraes, însă nu a jucat decât 10 meciuri în această toamnă.

În prezent, CFR Cluj dispune de doi fundaşi stânga în lot, Cristian Panin şi brazilianul Edimar Curitiba Fraga.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 12:11 PM
Mesaj: #349
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Bogdan Mara îşi va rezilia contractul pe cale amiabilă

Mijlocaşul lui CFR Cluj, Bogdan Mara, a declarat, sâmbătă, că a ajuns la un consens cu oficialii clubului pentru a-şi rezilia pe cale amiabilă contractul şi că aşteaptă oferte de la echipele cu pretenţii din Liga I.

"Încă nu am reziliat contractul, dar nu mai e cale de întoarcere. Propunerea a venit din partea conducerii. Am mers şi am discutat, iar ei mi-au spus că nu mai sunt bani, că din această iarnă schimbă strategia, că vor fi mai mulţi jucători tineri. Nici mie nu îmi convenea că nu joc, ca am şi eu o vârstă şi nu îmi permit să stau pe bancă. Probabil că şi contractul meu era considerat prea mare. Sunt jucător liber şi pot semna cu orice echipă doresc", a spus Mara.

Fotbalistul susţine că îşi doreşte să evolueze la o echipă din ţară care să se bată la titlu în acest sezon: "Aştept oferte şi sunt sigur că vor veni. Îmi doresc o formaţie cu pretenţii, pentru că în ultimii ani am fost obişnuit aşa. Prefer să rămân în ţară, dar o să discut şi ofertele din străinătate".

Bogdan Mara a fost fost achiziţionat de CFR Cluj în luna februarie din postura de jucător liber de contract, după ce îşi reziliase contractul cu Unirea Urzicnei, iar de atunci a evoluat pentru ardeleni în 17 meciuri şi a marcat 3 goluri. Mijlocaşul a început acest sezon ca titular, însă din etapa a 7-a a fost mai mult rezervă.

Bogdan Mara a cucerit în acest an cu CFR Cluj două trofee, Cupa şi Supercupa României.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-20-2009, 12:14 PM
Mesaj: #350
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Christian Fabbiani este dorit de Argentinos Juniors

Atacantul argentinian Christian Fabbiani, deţinut de CFR Cluj, se află în atenţia formaţiei Argentinos Juniors, după ce oficialii clubului River Plate au spus că vor renunţa la serviciile jucătorului în această iarnă, informează cotidianul Ole.

"Important este faptul că Fabbiani îşi va continua cariera în Argentina. Există mai multe oferte pentru fotbalist, printre care şi cea de la Argentinos, dar nimic nu s-a materializat încă", a declarat impresarul jucătorului, Luciano Duthu.

La finalul stagiunii, River Plate avea opţiune de cumpărare definitivă a fotbalistului contra sumei de 2,5 milioane de euro, însă gruparea argentiniană nu este dispusă să achite aceşti bani şi vrea să renunţe la serviciile lui Fabbiani.

Conducătorii lui CFR Cluj au anunţat în această săptămână că fotbalistul nu va reveni în Liga I, el urmând să fie împrumutat din nou în Argentina.

În urmă cu 3 săptămâni, liderul campionatul portughez, Sporting Braga, s-a interesat de Christian Fabbiani, jucătorul fiind în momentul de faţă împrumutat de CFR Cluj la River Plate.

În 32 de partide jucate pentru River Plate, Christian Fabbiani nu a reuşit să înscrie decât 3 goluri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut