Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri FC Vaslui
09-13-2009, 01:53 PM
Mesaj: #41
RE: Ştiri FC Vaslui
Dulca vrea un rezultat bun din meciul cu Rapid şi nu se teme de atmosfera din Giuleşti

Antrenorul lui FC Vaslui, Cristian Dulca, a declarat sâmbătă că formaţia sa merge să obţină un rezultat bun în deplasarea cu Rapid, adăugând că "în Giuleşti nu e Vietnam".

"Este un meci al orgoliilor, aşa că nu ne vom aştepta să fim primiţi cu pâine şi sare. Dar, în Giuleşti nu e Vietnam şi mergem pentru a scoate un rezultat pozitiv. Suntem mai puternici faţă de anul trecut", a declarat sâmbătă antrenorul vasluienilor, Cristian Dulca.

Tehnicianul a salutat revenirea milocaşului Milisavljevic şi, totodată, şi-a exprimat regretul pentru că l-a pierdut pe mijlocaşul Genchev.

"Cel mai mult mă bucur pentru revenirea lui Nemanja Milisavljevic. Chiar dacă va fi rezervă, sper să poată evolua şi el, pentru a-şi aduce aportul la un eventual succes. Pe Genchev abia spre finalul turului îl vom avea la echipă. Este o pierdere importantă pentru noi", a precizat tehnicianul vasluienilor.

Stanislav Genchev are piciorul stâng în ghips şi va sta departe de gazon cel puţin o lună. Mijlocaşul bulgar a suferit o accidentare în meciul cu Gloria Bistriţa, care a recidivat apoi în meciul cu Poli Iaşi, în care a evoluat 40 de minute.

Partida Rapid-FC Vaslui, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 18:00.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 09:40 PM
Mesaj: #42
RE: Ştiri FC Vaslui
Jovanovici: "În Giuleşti mereu am avut finaluri nebune de meci!"

Marcatorul celor două goluri ale Vasluiului era supărat la final că, în ciuda reuşitelor sale, moldovenii nu au reuşit să se impună în Giuleşti, fiind învinşi de Rapid cu 3-2.

"Am pierdut trei puncte foarte importante. Nimeni nu se gîndea că vom pierde, dar ăsta e fotbalul. S-a jucat fotbal adevărat şi a cîştigat echipa care a avut mai multă şansă. Mereu în Giuleşti am avut finaluri nebune de meci, dar e prima dată cînd eu pierd aici", a zis Nemanja Jovanovici.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-13-2009, 09:41 PM
Mesaj: #43
RE: Ştiri FC Vaslui
Dulca: "Bălace a fost faultat de Herea şi tot el a fost eliminat!"

Antrenorul Vasluiului, fostul jucător rapidist Cristi Dulca, crede că a fost dezavantajat de arbitrajul lui Augustus Constantin în special la eliminarea lui Bălace din minutul 76, cînd consideră că cel care trebuia trimis la cabine era rapidistul Herea

"Meciul a fost nebun! Am condus de 2 ori şi meritam măcar un punct. La eliminare, Bălace a fost faultat de Herea şi tot jucătorul meu a luat roşu!", a zis Dulca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 12:32 PM
Mesaj: #44
RE: Ştiri FC Vaslui
Dulca: "A fost un meci nebun şi am avut o şansă mare să câştigăm"

Tehnicianul oaspeţilor, Cristian Dulca, este de părere că, după ocaziile avute, echipa sa nu merita să piardă: "A fost un meci nebun şi am avut o şansă mare să câştigăm. Sunt dezamăgit că de la 1-0 şi 2-1 pentru noi, am fost egalaţi şi apoi învinşi. După aspectul jocului şi ocaziile avute meritam cel puţin un punct. Am luat goluri nepermise din faze fixe, băieţii au luptat, dar au fost şi greşeli personale. Din câte am înţeles, la eliminarea lui Bălace, Herea a faultat şi nu invers. Nu vreau să comentez arbitrajul, dar în a doua repriză s-au dat multe faulturi care nu au fost".

Dulca a mai afirmat că a venit să câştige în Giuleşti, chiar dacă în trecut, pentru 4 ani şi jumătate, a apărat culorile grupării de sub Podul Grant: "Nu a fost un meci special pentru mine, faptul că am câştigat aici o cupă şi un campionat în patru ani şi jumătate e important pentru mine, dar am venit să câştig. Îl felicit pe Iencsi că joacă şi la vârsta asta, mi s-a părut ciudat că eu eram pe bancă şi el în teren".

Echipa antrenată de Viorel Hizo a învins, duminică, pe teren propriu, pe FC Vaslui, scor 3-2, într-un meci în care Ovidiu Herea a punctat de două ori, iar ambele reuşite ale grupării moldovene i-au aparţinut lui Nemanja Jovanovic.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 12:33 PM
Mesaj: #45
RE: Ştiri FC Vaslui
Porumboiu: "Un meci care nu s-a terminat cum trebuia pentru noi"

Finanţatorul moldovenilor, Adrian Porumboiu, a declarat la finalul meciului că după evoluţia nebună a jocului oricare dintre echipe putea să tranşeze meciul: "Un meci care nu s-a terminat cum trebuia pentru noi, puteam şi noi câştiga acest meci, dar ăsta e fotbalul".

Echipa antrenată de Viorel Hizo a învins, duminică, pe teren propriu, pe FC Vaslui, scor 3-2, într-un meci în care Ovidiu Herea a punctat de două ori, iar ambele reuşite ale grupării moldovene i-au aparţinut lui Nemanja Jovanovic.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:56 PM
Mesaj: #46
RE: Ştiri FC Vaslui
Porumboiu: "Am încredere în Dulca, dar nu putem continua cu astfel de rezultate"

Adrian Porumboiu, patronul celor de la FC Vaslui, spune că va avea în continuare încredere în Cristi Dulca.

"Am încredere în Dulca, dar nu putem continua cu astfel de rezultate. Totuşi, nu se pune problema ca el să plece. Marius Şumudică şi Florin Manea rîdeau la 2-1 că m-am scos, dar le-am spus că mă mulţumesc şi cu 2-2. S-a terminat 3-2 pentru Rapid, asta e", a spus Adrian Porumboiu la GSP TV.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 04:50 PM
Mesaj: #47
RE: Ştiri FC Vaslui
Bălace se disculpă

Dupã eliminarea de duminicã seara, din Giulesti, mijlocasul Silviu Bãlace sustine cã este nevinovat si cã, la faza primirii celui de-al doilea cartonas galben, arbitrul a dat dovadã de exces de zel. Asa cum s-a întâmplat si în urmã cu douã sezoane, când, cu o etapã înaintea partidei cu Poli Timisoara, a fost suspendat din cauza cumulului de cartonase galbene, Bãlace nu va fi în teren nici de aceastã datã împotriva fostei sale echipe.

Aflat la prima eliminare în campionat din cariera de fotbalist, Silviu Bãlace spune cã eliminarea sa la meciul de duminicã, din Giulesti, este nemeritatã. Mijlocasul crede cã Augustus Constantin a dat dovadã de exces de zel si îsi exprimã regretele cã nu va juca în etapa viitoare, cu Poli Timisoara.

"La acea fazã, se vede si pe reluare, aveam mâna dreaptã, nu a fost nicio intentie sã lovesc. Arbitrul a venit la mine si mi-a arãtat cel de-al doilea cartonas, apoi pe cel rosu, spunându-mi cã mi-am lovit adversarul. La tensiunea care era în teren, am rãmas socat si m-au apucat nervii, mai ales cã am luat si primul cartonas rosu în campionat din carierã. A fost exces de zel din partea arbitrului. Dacã fãceam orice altceva, mai ziceam, dar asa... Eu totdeauna i-am respectat pe arbitri, i-am salutat, le-am vorbit frumos. Dar vãd cã dacã esti bun, te iau de prost. Îmi pare rãu cã am luat cartonas rosu, mai ales cã din acea fazã am primit gol. Nu voi juca pentru a doua oarã împotriva Timisoarei, dar sper sã-i batem, ca acum douã sezoane, când am ratat acel 3-0, tot din cauza unei suspendãri. Mã astept din partea comisiilor la o etapã de suspendare, doar nu am comis nicio crimã. S-a fãcut atâta tam-tam degeaba", a declarat Silviu Bãlace.

Mijlocasul "galben-verzilor" mai crede cã lipsa de concentrare a fost principalul motiv pentru care Vasluiul nu a obtinut niciun punct la meciul cu Rapid. "I-am avut la mânã pe rapidisti. Sã conduci de douã ori în Giulesti e ceva, pãcat cã s-a terminat asa. Nu putem spune cã n-am jucat, s-a vãzut destulã dãruire din partea noastrã, dar poate trebuia sã fim mai atenti, mai concentrati. Am luat douã goluri identice, din faze fixe, trebuia sã ne concentrãm mai mult", a conchis Bãlace.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 04:51 PM
Mesaj: #48
RE: Ştiri FC Vaslui
Cel mai bun atac, cea mai slaba aparare

În primele sase etape din aceastã editie de campionat, FC Vaslui are cel mai bun atac din prima ligã, cu 11 goluri marcate, dar în acelasi timp una din cele mai slabe defensive, trupa lui Dulca încasând pânã acum nouã goluri, la fel ca Unirea Alba Iulia, Poli Iasi sau Ceahlãul Piatra Neamt.

Dupã doar sase etape din aceastã editie de campionat, trupa lui Cristi Dulca se situeazã pe pozitia a saptea a clasamentului, cu 10 puncte, tot atâtea câte au si Dinamo, Steaua, CFR Cluj sau Poli Timisoara, care ocupã pozitiile 4, 5, 6 si 8. Dacã în ofensivã Vasluiul se aflã pe primul loc la acest capitol în liga lui Miticã, cu nu mai putin de 11 goluri marcate în acest debut de sezon, nu acelasi lucru se poate spune si despre partea defensivã.

În conditiile în care în aceeasi perioadã a sezonului trecut, echipa de pe "Municipalul" vasluian avea cea mai bunã apãrare, cu doar trei goluri primite, elevii lui Cristian Dulca nu mai au acelasi ritm. Dupã doar sase etape, FC Vaslui a încasat nouã goluri, tot atâtea câte au primit si mult mai slab cotatele Unirea Alba Iulia, Poli Iasi sau Ceahlãul Piatra Neamt. Ce-i drept, Vasluiul a jucat într-o singurã lunã nouã meciuri, atât în cupele europene, cât si în campionat, oboseala acumulatã si accidentãrile suferite spunându-si cuvântul. La aceastã orã, Cânu, Hugo Luz si Genchev, trei dintre jucãtorii defensivi de bazã ai trupei lui Dulca, sunt indisponibili din cauza accidentãrilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 04:52 PM
Mesaj: #49
RE: Ştiri FC Vaslui
Delgado, păstrat la FC Vaslui

Atacantul spaniol urmează să semneze în aceste zile un contract, care se va întinde pe doi ani, cu gruparea vasluiană.

Atacantul spaniol Roberto Alfonso Delgado, care a jucat şi la formaţia italiană Lazio Roma, va semna, în proporţie de 90 la sută, cu FC Vaslui, a anunţat tehnicianul Cristi Dulca. Antrenorul vasluienilor s-a arătat încântat de calităţile jucătorului de 23 de ani pe care îl consideră foarte talentat şi îndreptăţit să joace la o echipă mare.

"Din ce l-am urmărit în câteva zile de probă, de când se află la Vaslui, pot spune că acest jucător are tot ce-i trebuie să ajungă la o echipă mare. Se cunoaşte că are şcoala italiană de fotbal şi nu întâmplător a fost şi la o formaţie cu renume din Serie A. De aceea, în procent de 90 la sută, va semna cu FC Vaslui", a declarat Cristi Dulca.

Şi finanţatorul Adrian Porumboiu a confirmat prezenţa spaniolului la echipa sa, susţinând că aşteaptă să-i vină cartea verde, pentru a deveni galben-verde cu acte în regulă: "E ca şi jucătorul Vasluiului. Avem nevoie de el şi sperăm să confirme aşteptările noastre".

Tehnicianul vasluian nu ştie însă în cât timp viitoarea achiziţie a clubului vasluian îşi va câştiga şi un loc printre titulari: "Nu pot spune acum că de mâine şi intră în teren. Probabil, în timp, îşi va câştiga locul în echipă, iar asta va depinde numai de el".

De naţionalitate spaniolă, Roberto Alfonso Delgado a evoluat în cariera sa pentru Lazio Roma, însă cele mai multe meciuri le-a bifat la divizionarele secunde Spal şi Potenza, pentru care a marcat opt goluri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 06:50 PM
Mesaj: #50
RE: Ştiri FC Vaslui
Marko explica înfrângerea

Sârbul crede cã Vasluiului i-a lipsit agresivitatea si tupeul pentru a pleca cu puncte din Giulesti. Cu toate acestea, sârbul crede cã a venit vremea ca echipa de pe "Municipal" sã înregistreze si victorii consecutive si asteaptã ca atacantul spaniol Delgado sã semneze cu trupa lui Dulca.

"Trebuia sã fim mai agresivi în Giulesti, sã avem mai mult tupeu", spune unul dintre liderii echipei vasluiene, Marko Ljubinkovic. Mijlocasul spune cã Vasluiul a avut meciul în mânã, dar n-au stiut sã-l gestioneze, fapt pentru care l-au pierdut. Dupã aceastã înfrângere, sârbul crede cã a venit vremea ca Vasluiul sã aibã si victorii consecutive. "Meciul cu Rapid a fost unul cu multe surprize, pe care din pãcate l-am pierdut dupã ce l-am avut în mânã. Bineînteles, am avut un adversar redutabil cu care am jucat la el acasã. Nici noi n-am jucat rãu, am avut sansa noastrã. La 2-1 trebuia sã închidem jocul, sã fim mai linistiti, dar... Sperãm sã câstigãm de acum încolo, ar cam fi timpul sã avem victorii consecutive si sper ca acest lucru sã se întâmple de la meciul cu Timisoara. Noi putem, avem valoare si o sã demonstrãm asta", a declarat Marko Ljubinkovic.

Lobby pentru Delgado
Mijlocasul sârb se aratã impresionat de calitãtile noului coleg de la Vaslui, atacantul spaniol Roberto Delgado, pe care îl asteaptã sã semneze cu FC Vaslui. "Delgado e un jucãtor bun, care poate juca oriunde în atac. Dupã cum se prezintã la antrenamente, spun eu cã meritã pãstrat la Vaslui. A fost la Lazio, a jucat acolo si asta spune multe. Sper sã se înteleagã cu clubul si sã rãmânã aici", a mai spus Ljubinkovic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
6 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut