Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Farul Constanţa
10-30-2009, 06:25 PM
Mesaj: #131
RE: Ştiri Farul Constanţa
Sevastian Iovănescu a acceptat să fie preşedintele Farului

Actualmente antrenor secund la Farul II, fostul jucător al "marinarilor".

a răspuns pozitiv propunerii pe care a primit-o ieri. Patronii Farului au spus că vor anunţa noul preşedinte luni, 2 noiembrie.

Funcţia de preşedinte al FC Farul, rămasă vacantă după demiterea lui Mircea Crainiciuc, va fi ocupată luni, 2 noiembrie. Ieri, a fost propus pentru acest post, pentru un mandat până în iarnă (care ar putea fi însă prelungit), un constănţean din cadrul clubului, Sevastian Iovănescu, antrenorul secund al Farului II, care şi-a dat acceptul.

După ce clubul a renunţat la Crainiciuc, patronii i-au oferit lui Marcel Lică funcţia, dar mutarea nu s-a putut realiza. S-a mai vorbit de Tibi Curt sau de bucureşteanul Constantin Neagu (fost la Sportul Studenţesc şi Progresul), ultimul - aflat, de ceva timp, zi de zi la club, însă niciuna dintre cele două variante nu a fost confirmată oficial până acum. De luni, Farul va avea însă preşedinte, după ce, în ultimul timp, interimatul a fost asigurat de unul dintre patroni, Giani Nedelcu.

"Luni vom anunţa preşedintele, post pe care i l-am propus lui Iovănescu. Deocamdată, discutăm", a spus, ieri după-amiază, Nedelcu. Iovănescu ne-a declarat apoi că a acceptat.

"Astăzi (n.n. - ieri), am fost sunat de Marian Constantinof (n.n. - celălalt patron al Farului), care mi-a propus să preiau funcţia de preşedinte. Am primit cu bucurie oferta şi am acceptat-o. Sunt un om dedicat Farului şi vreau să contribui şi eu la promovarea echipei. Am acces cu Farul în prima ligă ca jucător, în sezonul 1987/1988 (cu nea Lache Haşoti antrenor şi Bebe Pilcă conducător), şi vreau să o fac şi în calitate de preşedinte, alături de antrenorul Marius Şumudică", a spus Iovănescu, pentru "Cuget Liber".

În vârstă de 56 de ani (este născut pe 2 octombrie 1953), Iovănescu a jucat cinci sezoane (trei de B, două de A) la FC Constanţa (1974/1975, 1985/1986, 1986/1987, 1987/1988) şi apoi Farul (1988/1989). La Farul, a antrenat la toate nivelurile (secund la echipa mare, în câteva rânduri - ultima dată ediţia trecută; principal la Farul II, antrenor în cadrul Academiei de Fotbal).

În prima ligă a mai jucat la FC Argeş (cu care a obţinut un titlu de campion, în sezonul 1978/1979, şi unul de vicecampion, în ediţia precedentă), Steaua şi FC Olt. În prima ligă, a susţinut 357 de meciuri şi a înscris 56 de goluri.
Are selecţii şi la echipele naţionale: una la Naţionala mare, 10 (un gol) la Under-21, 3 (1) la echipa olimpică şi 2 (2) la România B. Este maestru al sportului, absolvent al Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, observator de fotbal. În acest an, FRF i-a acordat Ordinul de Merit în grad Rubin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 12:19 PM
Mesaj: #132
RE: Ştiri Farul Constanţa
FC Farul, luptă dură pentru puncte la Galaţi

Revenită în lupta pentru locurile fruntaşe, după victoriile din ultimele trei etape, echipa pregătită de Marius Şumudică încearcă să bifeze sîmbătă încă trei puncte. Constănţenii au însă o misiune dificilă în fieful Dunării Galaţi, în partida programată sîmbătă, de la ora 11.00, în etapa a 12-a a Ligii a II-a.

Chiar dacă se află în partea inferioară a clasamentului Seriei I, gălăţenii sînt o nucă tare pe teren propriu, dar formaţia de pe litoral pleacă din postura de favorită. "Va fi un meci dificil, pentru că Dunărea joacă bine în propriul fief. În plus, terenul ne dezavantajează, pentru că este denivelat, iar la ora meciului se anunţă ploaie, ceea ce înseamnă că va fi şi mocirlos. Probabil va fi un joc de luptă, în care diferenţa de valoare va conta mai puţin, dar trebuie să ne impunem. Sînt trei puncte foarte importante, care ne-ar ajuta să urcăm în clasament, pentru că echipele din faţa noastră joacă între ele şi vor pierde puncte. Dacă învingem la Galaţi şi cîştigăm şi meciul cu Delta Tulcea, de săptămîna viitoare, avem şansa de a urca pe locul secund în clasament", a explicat mijlocaşul Bogdan Andone.

"Nu-i ştiu pe jucătorii gălăţeni, dar ne aşteaptă un meci dificil. Din cîte am înţeles, terenul este greu, astfel că va fi mai mult un joc de luptă. Cei care vor fi mai motivaţi şi mai concentraţi vor învinge. Noi mergem cu capul sus şi încercăm să legăm victoriile în meciurile rămase pînă la sfîrşitul turului", a adăugat juniorul Cosmin Matei. În formula de start, singurul semn de întrebare este în dreptul mijlocaşului stînga, tehnicianul constănţean oscilînd între Diogo Andrade şi Vasilică Cristocea, ultimul revenind după o pauză care l-a ţinut pe tuşă o săptămînă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 12:19 PM
Mesaj: #133
RE: Ştiri Farul Constanţa
Şumudică, dorit de Rapid

Rezultatele înregistrate în ultimele etape cu FC Farul ar putea să-l propulseze pe Marius Şumudică la Rapid Bucureşti, după ce actualul antrenor al giuleştenilor, Viorel Hizo, şi-a anunţat, vineri, demisia, deranjat de declaraţiile patronului George Copos la finalul partidei din Cupa României, cu Internaţional Curtea de Argeş.

Tehnicianul grupării de pe litoral este cerut cu insistenţă de suporterii rapidişti şi ar fi o variantă excelentă pentru gruparea de sub Podul Grant, mai ales că luni va susţine examenul pentru obţinerea licenţei PRO. "Eu sînt antrenorul Farului şi mai am un an şi jumătate de contract. Tot ce pot spune este că Rapid nu se refuză niciodată. Nu ştiu ce se va întîmpla, dar sigur sîmbătă voi fi pe banca tehnică a Farului la meciul de la Galaţi. Îmi place la Constanţa şi mi-ar părea rău pentru atmosfera de aici şi pentru suporteri, care, chiar dacă la început m-au contestat, s-au ataşat de echipă şi au demonstrat că sînt cunoscători de fotbal", a spus Şumudică. "Nu-l lăsăm pe Şumudică să plece, pentru că avem un proiect pe termen lung la Constanţa", a explicat patronul Giani Nedelcu.

Altfel, Şumudică a fost prezent vineri la Comisia de Disciplină a FRF pentru judecarea plîngerii depuse de Radu Drăgănescu, arbitrul meciului FC Botoşani - FC Farul, din etapa a 10-a a Ligii a II-a. După ce a audiat martorul adus de arbitru, Comisia a decis să amîne luarea unei decizii pentru săptămîna viitoare.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 12:20 PM
Mesaj: #134
RE: Ştiri Farul Constanţa
"Marinarii" caută a patra victorie la rând

Trei succese, opt goluri marcate, niciunul primit, acesta este bilanţul constănţenilor în ultimele trei meciuri de campionat, ceea ce le-a adus şi o urcare de nouă locuri în clasament. Iar fariştii nu vor să se oprească din această serie pozitivă nici sâmbătă, la Galaţi.

Hotărâţi să ierneze pe unul dintre primele două locuri ale ierarhiei Ligii a II-a, constănţenii ştiu că nu trebuie să se împiedice de Dunărea, într-un meci care nu se anunţă totuşi facil.

"Ne aşteptăm la o replică hotărâtă din partea gazdelor. Dunărea e o echipă dificilă, cu un nou antrenor, Viorel Tănase, numit de curând, şi de multe ori, în asemenea situaţii, se creează un şoc pozitiv. Gălăţenii sunt mai disciplinaţi, am înţeles că au făcut jocuri mai bune în ultima perioadă, dar noi mergem să câştigăm, nu avem altă variantă", a declarat antrenorul principal al Farului, Marius Şumudică.

Formaţia probabilă a Farului: Sardescu - Măţel (cpt.), Diogo, Papp, Gaston - Andrade, B. Andone, B. Teekloh, C. Matei - Chico, M. Ene.

Arbitrează Lucian Rusandu (Sf. Gheorghe); asistenţi, Joszef Fodor (Odorheiu Secuiesc), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); rezervă, Iulian Andronache (Bârlad); observatori, Ion Negoescu (Târgovişte), Viorel Ilie (Bucureşti). Partida începe la ora 11 şi e transmisă în direct de sport.ro. Viitorul preşedinte al Farului, Sevastian Iovă-nescu, ar putea fi prezent la Galaţi, după ce, din cauza noii sale posturi, nu va mai oficia ca observator de joc la Delta Tulcea - Sportul Studenţesc, cum fusese delegat iniţial.

Farul II contestă arbitrajul de pe Oil Terminal
Farul II contestă cu vehemenţă arbitrajul partidei susţinută vineri, la Liga a III-a, în deplasarea de la Oil Terminal, încheiată la egalitate, 1-1 (Mujdei 80 / Iovănescu 65). Oaspeţii au avut trei eliminaţi, antrenorul principal Cristi Cămui (încă din minutul 6) şi jucătorii L. Mihai II (min. 88) şi Leu (imediat după fluierul final), iar când conducea cu 1-0 Farul II a solicitat şi un penalty

"De mult nu am mai păţit aşa ceva", a declarat, pentru "Cuget Liber", Cristi Cămui. Arbitrii au fost toţi din judeţul Constanţa: Dan Burcă (Mangalia) - Ion Moşteanu (Eforie Sud) şi Gabriel Georgescu (Constanţa). Farul II a jucat cu trei juniori (Tudorache, Iovănescu, Leu) şi cu şase jucători de 19 ani.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:12 PM
Mesaj: #135
RE: Ştiri Farul Constanţa
Sevastian Iovănescu, noul preşedinte executiv al FC Farul

Începând de luni, FC Farul are un nou preşedinte executiv, în persoana lui Sevastian Iovănescu. Acesta îl înlocuieşte pe Mircea Crainiciuc, demis luna trecută. Principalul obiectiv rămâne promovarea echipei mari în Liga I.

Sevastian Iovănescu, fostul antrenor secund al Farului II, a preluat, ieri, funcţia de preşedinte executiv al clubului FC Farul.

"Mi s-a făcut o propunere şi nu o puteam refuza. Principalul obiectiv este revenirea în Liga I, dar la fel de importantă mi se pare readucerea Centrului de copii şi juniori la un nivel superior, astfel încât formaţiile de aici să joace la turneele finale. De asemenea, centrul trebuie să furnizeze fotbalişti capabili să facă pasul către echipa mare", a declarat, pentru "Cuget Liber", Sevastian Iovănescu.

Oficialul consideră că noua funcţie îi aduce un plus de responsabilitate şi obligaţii suplimentare.

"Cât am fost jucător sau antrenor, veneam în biroul preşedintelui, să mi se rezolve problemele. Acum, mă voi ocupa de organizare şi coordonare. Fotbalul, ca şi întreaga societate românească, trece prin momente dificile, se confruntă cu greutăţi financiare şi avem de găsit soluţii. Trebuie să fim calmi şi înţelepţi, sunt convins că, împreună cu ceilalţi oameni ai clubului, putem face treabă bună", a explicat Iovănescu.

Noul preşedinte executiv va da publicităţii formula finală a organigramei miercuri sau joi.

Despre şansele de revenire rapidă a Farului în Liga I, Iovănescu spune că sunt intacte, în ciuda eşecurilor surprinzătoare din debutul stagiunii: "În ultimele patru etape, în care a obţinut tot atâtea victorii, echipa a jucat ceea ce trebuia să joace de la începutul campionatului. Băieţii au demonstrat că au valoare şi că merită să evolueze în Liga I".

În vârstă de 56 de ani, Iovănescu a jucat cinci sezoane la FC Constanţa / Farul. În primul eşalon, a mai îmbrăcat tricoul Stelei, Oltului şi Argeşului, devenind campion cu piteştenii, în sezonul 1978 / 1979. A susţinut 357 de meciuri în Divizia A şi a înscris 56 de goluri. Are selecţii şi la echipele naţionale: una la naţionala mare, zece la Under 21, trei la echipa olimpică şi două la România B.

La Farul, a antrenat la toate nivelurile (secund la echipa mare, principal la Farul II, antrenor în cadrul Academiei de Fotbal). Este maestru al sportului, absolvent al Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, observator de fotbal.

În acest an, FRF i-a acordat Ordinul de Merit în grad Rubin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:12 PM
Mesaj: #136
RE: Ştiri Farul Constanţa
Şumudică a primit "undă verde" pentru a antrena echipe din Liga I

Antrenorul principal al Farului, Marius Şumudică, a susţinut, luni, la Constanţa, examenul final pentru acordarea licenţei Pro. Tehnicianul "marinarilor" a avut de parcurs o lecţie deschisă, constând dintr-o parte teoretică (exemplificare la tablă) şi una practică, un antrenament pe stadion.

La examen, a fost prezent tot staff-ul Şcolii de antrenori, în frunte cu directorul Mircea Rădulescu, iar Şumudică a trecut cu brio de test, obţinând nota 9.

"Contează mai puţin nota, important este că am luat licenţa şi acum pot pregăti orice echipă din primul eşalon. Momentan, nu mă interesează nicio ofertă, eu vreau să antrenez Farul în Liga I", a spus Şumudică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:13 PM
Mesaj: #137
RE: Ştiri Farul Constanţa
Cristocea are şanse să joace în derby-ul cu Delta Tulcea

Accidentat în minutul 29 al partidei cu Dunărea Galaţi, chiar la faza în care a marcat unicul gol al întâlnirii, mijlocaşul Vasilică Cristocea ar putea, totuşi, să joace pentru Farul, în derby-ul din etapa viitoare, cu Delta Tulcea.

"Accidentarea nu a fost aşa de gravă, cum s-a crezut iniţial. Nu a fost vorba de o ruptură, ci doar de o contractură musculară. Bine că n-a forţat şi a ieşit imediat din teren. Astfel, are şanse de a se reface până duminică", a declarat preşedintele executiv al Farului, Sevastian Iovănescu.

Partida FC Farul - Delta Tulcea, contând pentru etapa a 13-a a Ligii a II-a, seria întâi, se va disputa pe stadionul din str. Primăverii, duminică, 8 noiembrie, de la ora 13.00, în direct la Sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:15 PM
Mesaj: #138
RE: Ştiri Farul Constanţa
Accidentare gravă pentru Uche

Antrenamentul de luni al formaţiei FC Farul II Constanţa, desfăşurat pe terenul secund al bazei sportive din strada Primăverii, a fost marcat de o accidentare extrem de gravă, nigerianul Uchinna "Uche" Okoro suferind o fractură deschisă de tibie şi peroneu la piciorul stîng.

Coechipierii săi au fost cu atât mai şocaţi, cu cât accidentarea a survenit la o simplă acţiune de pregătire, în care atacantul în vârstă de 18 ani nu a fost nici măcar jenat de un alt jucător. "Repetam o schemă de finalizare, mingea a ajuns la Uche şi, în momentul preluării, piciorul stâng i-a rămas puţin urmă. A fost momentul în care s-a auzit o trosnitură şi a urlat de durere. Am chemat imediat doctorul echipei, care a văzut că era vorba de o fractură deschisă, şi am întrerupt antrenamentul. Am sunat la ambulanţă şi a plecat direct spre spital", a povestit nedoritul incident antrenorul Cristian Cămui.

Împreună cu Mircea Creţu, doctorul clubului de pe litoral, Uche a ajuns la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Constanţa şi, după o examinare rapidă, a fost trimis în sala de operaţii. "Marele său noroc, dacă se poate vorbi despre aşa ceva, a fost că nu a avut hemoragie. Oasele au ieşit prin piele, dar nu au atins venele. I-am acordat rapid primul ajutor şi i-am aranjat un pic oasele. Din păcate, este vorba de o accidentare foarte gravă şi, cel puţin până în vara anului viitor, nu va juca fotbal", a explicat Creţu. Uche a venit la Constanţa în urmă cu un sezon şi jumătate, împreună cu alţi trei jucători nigerieni, Fatai, Mansur şi Henry.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:15 PM
Mesaj: #139
RE: Ştiri Farul Constanţa
Şumudică a dat examen pentru licenţa PRO

Ziua de ieri a fost una specială pentru antrenorul principal al Farului, Marius Şumudică, tehnicianul constănţean susţinând probele teoretică şi practică de la cursul pentru obţinerea licenţei PRO. Sala de conferinţe de la Stadionul "Farul" a găzduit în cursul dimineţii proba teoretică, la care au asistat atât membrii comisiei de examinare, cât şi alţi antrenori din actuala serie de la cursul PRO, printre care Nicolae Ungureanu, Florin Tene, Daniel Iftodi, Ionuţ Badea sau Viorel Tănase.

Timp de o oră şi jumătate, Şumudică a explicat la tablă felul în care se abordează în timpul meciurilor superioritatea numerică în atac şi în apărare.

"În prezentarea sa, Şumudică a amintit unele lucruri pe care le cerea şi Mircea Lucescu de la jucători şi merită o notă bună pentru acest lucru. Mi-a demonstrat că a reţinut felul în care a lucrat cu foştii săi antrenori", a spus preşedintele comisiei de examinare, directorul Şcolii Federale de Antrenori, Mircea Rădulescu.

Cursanţii s-au mutat apoi în tribuna oficială a arenei constănţene, de unde au urmărit antrenamentul condus de Şumudică. Tehnicianul Farului a insistat de-a lungul şedinţei de pregătire pe tema aleasă, jucătorii răspunzând bine la cerinţele tehnicianului. La final, Rădulescu l-a felicitat pe Şumudică pentru felul în care s-a prezentat şi i-a înmânat căpitanului Alexandru Măţel un cadou din partea Federaţiei Române de Fotbal, constând într-un fanion şi un tricou cu sigla FRF. "La cursurile PRO nu este ca la facultate, să dăm note la examen, ci toţi participanţii învaţă şi fac un schimb de experienţă. În linii mari, Şumudică se apropie de profilul unui antrenor profesionist. Mi-a plăcut cum s-a pregătit la partea teoretică, dar şi la cea practică, mai ales că a avut o temă destul de pretenţioasă, superioritatea numerică în atac şi în apărare. Este un antrenor care vorbeşte mult, îşi stimulează bine jucătorii, dar mai are multe de învăţat şi trebuie să capete experienţă. Ar trebui să adauge şi ceva diplomaţie, ceea ce se cere de la un tehnician, şi să nu acţioneze la cald cînd îl enervează ceva în teren. Oricum, este unul dintre antrenorii români de perspectivă", a spus Rădulescu.

"Am avut ceva emoţii, mai ales că în comisia de examinare au fost trei oameni care mi-au marcat cariera: Cornel Jurcă, cel care m-a crescut la Sportul Studenţesc de la 7 ani, Romulus Chihaia, care mi-a fost antrenor la Sportul, şi Mircea Rădulescu, care m-a adus la Rapid. Mai sunt două module, iar în februarie se vor da licenţele şi sper să rezolv această problemă", a explicat Şumudică. Tehnicianul constănţean va efectua anul viitor şi stagiul obligatoriu la o echipă de peste hotare, urmând să meargă, cel mai probabil, la FC Porto, campioana Portugaliei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 04:23 PM
Mesaj: #140
RE: Ştiri Farul Constanţa
Constantin Stamate s-a întors la Farul

Revenirea oficialului "marinarilor" s-a făcut ieri, la cererea clubului, care are nevoie în continuare de serviciile lui Stamate.

Instalat luni în funcţia de preşedinte executiv, Sevastian Iovănescu l-a dorit în staff-ul său şi pe Constantin Stamate, iar patronii clubului au acceptat fără rezerve această solicitare.

"Le-am spus patronilor că, fără Gogu Stamate, e ca şi cum clubul nu ar avea o mână. Avem nevoie de experienţa şi priceperea lui", a declarat, pentru "Cuget Liber", Iovănescu.

În fapt, este vorba de o revenire, după ce Stamate se retrăsese din funcţia de director al departamentului organizare în urmă cu 16 zile, declarând atunci că a solicitat încetarea raporturilor contractuale, pe cale amiabilă, din pricina unor motive personale (moartea mamei sale), probleme care reclamau o perioadă de pauză, întrucât i-au afectat şi starea de sănătate şi îl împiedicau să facă faţă cu brio sarcinilor de serviciu.

"Clubul m-a chemat înapoi şi nu puteam refuza această solicitare", ne-a spus Constantin Stamate. "Domnul Stamate solicita-se o perioadă de odihnă. Este binevenit oricând la Farul", a punctat şi patronul Giani Nedelcu.

De sâmbătă, cu excepţia zilei de luni, când au participat la lecţia deschisă (practică) susţinută de antrenorul Marius Şumudică la cursul Pro, jucătorii Farului au avut pauză, urmând a reveni la pregătire în această după-amiază.

"Le-am lăsat câteva zile libere băieţilor, ţinând cont că săptămâna trecută a fost solicitantă pentru noi (am jucat din trei în trei zile), iar următoarea partidă, cu Delta, e duminică, de la ora 13. Vom avea un meci greu, de orgoliu, contra unei echipe puternice şi incomode, care e pregătită de un antrenor bun. Important este să tratăm această partidă ca pe ultimele, indiferent de absenţele tulcenilor. Dacă vrem să terminăm campionatul în primele două locuri, ne trebuie trei puncte şi acum", a spus, pentru "Cuget Liber", Marius Şumudică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut