Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Farul Constanţa
11-17-2009, 08:11 PM
Mesaj: #161
RE: Ştiri Farul Constanţa
Situaţie tensionată la FC Farul II

Ajunsă în subsolul clasamentului Seriei a II-a a Ligii a III-a, echipa secundă a FC Farul are, începând de ieri, un nou antrenor. În locul lui Cristian Cămui, demis sâmbătă ca urmare a rezultatelor slabe înregistrate în acest sezon, a fost desemnat Ion Constantinescu. Acesta va conduce echipa în cele trei runde rămase din acest tur de campionat, urmând ca în iarnă să se ia o decizie clară privind banca tehnică. "Constantinescu nu a fost numit, ci este doar interimar până la finalul turului. Încercăm să facem o reorganizare la Centrul de Copii şi Juniori şi suntem în căutarea unui director. De altfel, am discutat deja în acest sens cu Ionel Melenco şi Ilhan Mustafa", a spus preşedintele executiv al grupării de pe litoral, Sevastian Iovănescu.

"Cred că demiterea mea este nemeritată, pentru că la Farul II nu s-a ceru
t rezultate, ci obiectivul era creşterea de jucători pentru prima echipă. Să nu se uite că am dat un jucător, Mansur, care a adus şase puncte prin golurile sale
", a explicat Cămui. Noul tehnician va debuta chiar astăzi, când FC Farul II va da piept, pe teren propriu, cu UTCHIM Găeşti. Atmosfera din vestiarul echipei este însă tensionată, după ce jucătorii au ameninţat că vor evolua cu banderole albe, deoarece nu şi-au primit salariile de trei luni. "Vor fi plătite. Unii au dreptate, dar alţii au contracte enorm de mari faţă de ce au arătat în teren", a replicat Iovănescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 08:12 PM
Mesaj: #162
RE: Ştiri Farul Constanţa
A revenit Ene

Absent nemotivat la antrenamentul de duminică, atacantul Marius Ene a ajuns abia ieri la prânz la Constanţa.

"Eu am fost anunţat după meciul de la Rm. Sărat că trebuie să ne prezentăm la antrenament luni, la ora 15.00, şi nu am ştiut de modificarea programului", a explicat Ene, care riscă o amendă substanţială. De la şedinţa de pregătire de a ieri au lipsit fundaşul Diogo, care a suferit o ruptură musculară şi va fi indisponibil cel puţin două săptămâni, şi atacantul Chico, care va absenta o săptămână din cauza unor dureri la spate.

În plus, mijlocaşul Cosmin Matei nu a încheiat antrenamentul, resimţind dureri după accidentarea suferită sâmbătă, la Rm. Sărat. Jucătorii au rămas în continuare în cantonament, în această dimineaţă având programat un nou antrenament. "Acest cantonament este în conformitate cu regulamentul. Pretenţiile unora dintre jucători sunt mult mai mari decât ce dau pe teren. Cred că au doar drepturi, nu şi obligaţii", a spus Iovănescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 08:14 PM
Mesaj: #163
RE: Ştiri Farul Constanţa
Gheorghe Butoiu rămâne "principal" la Constanţa

Oficialii clubului de pe litoral nu au ajuns la un acord cu nici unul din antrenorii doriţi astfel că până la finalul turului de campionat Gheorghe Butoiu va conduce echipa. Sevastian Iovănescu, preşedintele grupării constănţene a declarat că nu au încetat să caute un antrenor nou dar în momentul de faţă singura variantă viabilă este rămânerea în funcţie a lui Gică Butoiu.

"Nici unul din antrenorii pe care am dorit să îi aducem nu a acceptat oferta noastră, nici Cârţu, nici Florin Marin, nici Grigoraş şi nici Hagi. În momentul de faţă Gheorghe Butoiu rămâne antrenorul Farului în cele trei etape rămase de disputat din tur. Mai avem în vizor câteva nume dar este greu pentru că ori au contracte pe la alte echipe ori antrenează deja în seria noastră şi ne este imposibil să îi aducem. Cert este că nu luăm în calcul varianta unui tehnician străin", a declarat Sevastian Iovănescu.

FC Farul a rămas fără antrenor după ce Marius Şumudică şi-a dat demisia în urmna înfrângerii pe care Farul a suferit-o în etapa a XIV-a, 0-1 cu ultima clasată, Râmnicu Sărat.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:10 PM
Mesaj: #164
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul încheie turul cu Gică Butoiu antrenor

Sevastian Iovănescu, preşedintele executiv al Farului, a declarat, pentru "Cuget Liber", că, deocamdată, niciuna dintre pistele urmărite pentru postul de antrenor nu s-a materializat, astfel că Gică Butoiu va asigura în continuare interimatul.

Iovănescu le-a prezentat, aseară, fotbaliştilor Farului staff-ul tehnic ce va conduce echipa în cele trei etape rămase din turul Ligii a II-a: Gică Butoiu - antrenor principal, Bogdan Andone - antrenor secund şi jucător, Constantin Gârjoabă - antrenor cu portarii.

S-a recurs la această soluţie interimară după ce niciuna dintre pistele pe care Farul le-a urmărit pentru acoperirea postului de antrenor (Gică Hagi, Sorin Cârţu, Florin Marin), nu s-a realizat deocamdată. Patronii Farului ar fi dorit să înscăuneze un nou tehnician imediat, şi pentru cele trei meciuri rămase din 2009 (cu Tricolorul Breaza, Steaua II şi Gloria Buzău), dar nimeni nu a vrut să preia acum echipa. În aceste condiţii, s-a hotărât ca, până la finele turului, să activeze Butoiu, ajutat de Andone şi Gârjoabă, urmând ca apoi să se caute un alt principal. Ultimul cu care s-a tratat, inclusiv ieri, Florin Marin, a spus că din iarnă poate veni, însă nici vorbă ca cele două părţi să se fi înţeles pentru instalarea lui "Flocea" din 2010. Mai mult, este posibil ca, din retur, Farul să aibă ca prioritară altă soluţie.

Preşedintele Farului a infirmat că se pune problema întoarcerii lui Marius Şumudică, precizând, totodată, că antrenorul Cristi Cămui, demis de la Farul II, rămâne la dispoziţia clubului. Altfel, Iovănescu participă, astăzi, la Piteşti, la înmormântarea fostului său coechipier şi antrenor de la FC Argeş, Constantin Cârstea, constănţeanul urmând a depune şi o coroană de flori din partea Farului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:11 PM
Mesaj: #165
RE: Ştiri Farul Constanţa
Cosmin Matei s-a pregătit normal

Accidentat la Rm. Sărat, mijlocaşul Cosmin Matei s-a pregătit ieri normal, după ce, duminică şi luni, a avut program separat. Chiar dacă mai resimte unele dureri la spate, şi Păcuraru a efectuat ieri toate exerciţiile comandate de Gică Butoiu, care a avut sub comandă 15 jucători (Sardescu, Isleam - portari; Buzea, Gaston, Paşcovici - fundaşi; Andrade, M. Soare, B. Andone, B. Teekloh, Rusmir, Păcuraru, Cristocea, C. Matei, Mansur - mijlocaşi; M. Ene - atacant).

Au lipsit Barbu, Diogo (care a încheiat deja turul), Chico, Fatai, Vl. Neagu, Leu şi L. Mihai II, ultimii trei jucând pentru Farul II, unde LM-ul a înscris două goluri (unul din penalty) la victoria cu 6-1 (4-0) a "marinarilor" mici contra lui Utchim Găeşti.

"Pot alerga, însă simt dureri la glezna piciorului drept când lovesc mingea", a declarat Barbu, care speră să se refacă până sâmbătă. Chico are probleme sciatice destul de serioase, care reclamă o pauză mai lungă, însă portughezul va încerca să joace cu Tricolorul Breaza, strângând din dinţi. Fatai este răcit.

În locul demisionarului Radu Creţulescu, de pregătirea portarilor s-a ocupat ieri Constantin Gârjoabă. După antrenament şi masa de prânz, jucătorii au primit liber până aseară, la ora 19, când s-au întors la cantonament. Meciul Farul - Tricolorul Brea-za se joacă sâmbătă, de la ora 11, şi nu 13, cum se stabilise iniţial, Farul fiind cea care a cerut modificarea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:13 PM
Mesaj: #166
RE: Ştiri Farul Constanţa
Măţel şi Papp, titulari contra Poloniei

Fundaşii farişti Alexandru Măţel şi Paul Papp au început din primul minut meciul amical de ieri de la tineret România - Polonia 2-1 (L. Ganea 50, Gar-doş 87 / Tyrala 70), desfăşurat la Chiajna.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:14 PM
Mesaj: #167
RE: Ştiri Farul Constanţa
Florin Marin, doar din iarnă

Refuzaţi de toţi antrenori contactaţi, Gheorghe Hagi, Sorin Cârţu şi Florin Marin, conducătorii grupării de pe litoral au încercat ieri dimineaţă să facă o mutare surprinzătoare.

Prevalându-se de faptul că demisia fostului tehnician Marius Şumudică a fost aprobată doar verbal, oficialii constănţeni au hotărât să-l cheme înapoi şi să-l repună în funcţie pentru ultimele trei etape din turul actualului sezon al Ligii a II-a. Aflat la Bucureşti, alături de secundul Radu Creţulescu, Şumudică a trebuit să accepte decizia, aflându-se sub contract cu FC Farul. După doar câteva ore, conducătorii clubului constănţean s-au răzgândit şi l-au întors din drum pe Şumudică, anunţându-l că nu mai au nevoie de serviciile sale. Drept urmare, partida programată sâmbătă, de la ora 11.00, pe teren propriu, împotriva celor de la Tricolorul Breaza, din etapa a 15-a, va fi pregătită de fostul secund Gheorghe Butoiu.

În vârstă de 41 de ani, fostul jucător al Farului va debuta în postura de antrenor principal la nivelul ligii secunde, chiar dacă nu beneficiază încă de carnetul de antrenor categoria A, urmând să încheie cursul abia în luna ianuarie. În funcţie de rezultatul de sâmbătă, Butoiu ar putea rămâne pe banca tehnică până la sfârşitul turului, iar în iarnă echipa va fi preluată de Florin Marin, fostul antrenor al Ceahlăului Piatra Neamţ.

"Nici unul din antrenorii pe care am dorit să îi aducem nu a acceptat oferta noastră, nici Cârţu, nici Florin Marin, nici Grigoraş şi nici Hagi. În momentul de faţă, Gheorghe Butoiu rămâne antrenorul Farului în cele trei etape rămase de disputat din tur", a declarat preşedintele executiv al FC Farul, Sevastian Iovănescu. "Am avut o discuţie cu patronii Farului şi le-am comunicat că sunt de acord să vin la Farul, dar din iarnă. Acesta este punctul meu de vedere şi rămâne să hotărească dânşii ce vor face, pentru că ar fi vrut să vin la Constanţa şi pentru ultimele trei etape din tur. De aceea nici nu am intrat în discuţii despre amănuntele contractuale", a explicat Florin Marin.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:15 PM
Mesaj: #168
RE: Ştiri Farul Constanţa
Chico forţează

Accidentat la spate, Chico ar putea evolua sâmbătă, chiar dacă doctorii i-au recomandat o săptămână de pauză. Atacantul portughez a făcut deja două zile de tratament la Techirghiol, la doctorul Liviu Muja, şi speră să fie apt până la ora jocului. "Am dureri puternice, dar trag tare pentru a juca în cele trei meciuri rămase din tur, iar în iarnă să fac o recuperare completă", a spus Chico.

În aceeaşi situaţie se află şi Ion Barbu, care s-a ales cu o contuzie puternică la glezna dreaptă după meciul de la Rm. Sărat. Altfel, Sevastian Iovănescu va fi prezent astăzi, la Piteşti, la înmormântarea fostului său coechipier de la FC Argeş, Constantin Cârstea, urmând să depună o coroană de flori din partea grupării constănţene.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-18-2009, 04:18 PM
Mesaj: #169
RE: Ştiri Farul Constanţa
Şumudică: "Proiectul meu nu a coincis cu al conducerii"

După despărţirea de Farul, Marius Şumudică se declară mulţumit de ce a realizat în echipă, spunând că, în ciuda ultimului rezultat, formaţia era încă în obiectiv, deşi condiţiile nu erau cele mai bune.

"Consider că FC Farul este încă în obiectivul stabilit, acela de a termina turul de campionat la cel mult cinci puncte de locul secund. Pentru acest lucru aş fi primit şi un bonus, dar am renunţat la bani. Proiectul meu de viitor nu coincide cu cel al conducerii clubului. Sunt mulţumit de rezultatele obţinute în condiţii care au lăsat de dorit. Nu vreau să intru în polemică, dar sunt un antrenor cu coloană vertebrală. Le urez baftă jucătorilor, salut publicul constănţean şi sper ca FC Farul să revină cât mai repede în Liga I. Constanţa ocupă un loc aparte în inima mea şi poate viaţa va face să mă întorc aici" a declarat Şumudică.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:26 AM
Mesaj: #170
RE: Ştiri Farul Constanţa
Farul rămâne în cantonament încă două săptămâni

Pentru înfrângerea ruşinoasă de la Rm. Sărat, "marinarii" au fost pedepsiţi şi cu un cantonament prelungit la stadion. Ulterior, măsura s-a redus de la trei săptămâni la una, dar, în cazul unui nou rezultat defavorabil, se revine la vechea hotărâre.

"Trei săptămâni de cantonament, până la finele turului", au tunat, la sfârşitul săptămânii trecute, patronii Farului, enervaţi la culme de înfrângerea pe care le-a administrat-o constănţenilor ultima clasată.

Apoi, conducătorii clubului au revenit la sentimente mai bune şi, din cele trei săptă-mâni, a rămas doar una, şi nici aceea full-time, din moment ce jucătorii au stat în cantonament primele două zile, iar marţi şi ieri li s-a dat drumul acasă după antrenament şi masa de prânz, până seara, la ora 19.

Celelalte două săptămâni de cantonament urmează a fi anulate doar de o victorie, sâmbătă, pe teren propriu, cu Tricolorul Breaza, penultima echipă din ierarhie. În caz contrar, "marinarii" mai ies din cantonament abia pe 5 de-cembrie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut