Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Farul Constanţa
11-20-2009, 12:27 AM
Mesaj: #171
RE: Ştiri Farul Constanţa
Meci vital

"După înfrângerea de la Rm. Sărat, meciul cu Tricolorul e vital pentru Farul, trebuie câştigat neapărat", a declarat Gică Butoiu, antrenorul interimar al "marinarilor", care nu este apăsat de emoţii la debutul ca principal al echipei mari.

"Am pierdut surprinzător la Rm. Sărat, dar nu avem ce face, trebuie să mergem înainte. Avem nevoie de trei victorii până la finalul turului, pentru a rămâne aproape de locurile promovabile. Din fericire, nu e distanţă mare, ne aflăm la opt puncte de primul loc şi la trei de al doilea. E bine că au făcut paşi greşiţi şi celelalte contracandidate", a spus şi stoperul Paul Papp, care, de ieri, alături de Măţel, se pregăteşte din nou cu Farul, după ce amândoi jucătorii au revenit de la echipa naţională de tineret.

Butoiu a avut ieri la antrenament 23 de jucători, Papp şi Măţel pregătindu-se, lejer, separat. Ceilalţi 21 au fost: Sardescu, Vl. Neagu, Isleam - portari; Barbu, Buzea, Gaston, Paşcovici - fundaşi; Andrade, B. Andone, M. Soare, B. Teekloh, Cristocea, Rusmir, Păcuraru, L. Mihai II, C. Matei, Mansur, L. Leu - mijlocaşi; Chico, M. Ene, Fatai - atacanţi.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:27 AM
Mesaj: #172
RE: Ştiri Farul Constanţa
Probleme cu Cristocea

Absenţi de la ultimele şedinţe de pregătire, Barbu, Chico şi Fatai au revenit ieri la antrenament, însă numai tânărul nigerian e refăcut complet, în urma unei răceli. Barbu şi Chico mai resimt dureri, dar sunt hotărâţi să joace sâmbătă.

În schimb, de ultimă oră, Cristocea a devenit incert, după ce a anunţat ieri că se confruntă cu probleme la picior, iar Butoiu nu e sigur că se va putea baza pe mijlocaşul său.

Fundaşul Diogo da Silva, care a încheiat turul după ce a suferit o ruptură musculară la Rm. Sărat, va pleca acasă, în Portugalia, unde va urma programul de refacere.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:28 AM
Mesaj: #173
RE: Ştiri Farul Constanţa
Paul Papp: "Nu mă aşteptam să joc în ambele meciuri"

Fundaşul central al Farului, Paul Papp (20 ani), s-a declarat încântat de faptul că Emil Săndoi l-a folosit în ambele meciuri la tineret. Papp a jucat cu numărul 3, iar colegul său de cameră din cantonament a fost celălalt farist convocat, Alexandru Măţel.

"Mă bucur foarte mult pentru zilele pe care le-am petrecut la Naţională, cu atât mai mult cu cât am jucat titular integralist în ambele meciuri, iar la debut, în partidă oficială, am şi înscris. Ce mi-aş fi putut dori mai mult? Nu mă aşteptam să fiu folosit încă din prima confruntare, credeam că selecţionerul Emil Săndoi m-a chemat mai mult să-şi facă o primă impresie despre mine, să mă vadă la câteva antrenamente şi să mă bage, cel mult, în disputa amicală cu Polonia", a declarat Papp, pentru "Cuget Liber".

"Suntem mândri că la lot s-au aflat şi doi constănţeni, Papp şi Măţel. Urma să li se alăture şi Cosmin Matei, dar, întrucât s-a accidentat la Rm. Sărat, nu a mai fost chemat pentru jocul cu Polonia. Ne bucură golul marcat de Papp şi ne dorim ca jucătorii din lotul Farului să fie chemaţi în număr cât mai mare la loturi, indiferent care ar fi ele", a spus şi Sevastian Iovănescu, preşedintele executiv al Farului.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 05:26 PM
Mesaj: #174
RE: Ştiri Farul Constanţa
Cristocea nu a fost inclus în lotul pentru Farul - Tricolorul Breaza

Decarul "marinarilor" acuză o accidentare, care ieri l-a împiedicat să alerge şi care îi pune în pericol prezenţa pe teren până la finalul turului. Antrenorul interimar Gică Butoiu a oprit în cantonament 19 jucători.

"Cristocea se resimte după accidentarea de la Galaţi. A suferit un traumatism muscular la coapsa dreaptă, iar astăzi (n.n. - ieri) a încercat o alergare liniară, dar nu a putut", a declarat, pentru "Cuget Liber", Mircea Creţu, doctorul Farului.

"Vasile a vrut să revină mai repede după acea accidentare, dar a cedat, aceasta şi din cauza terenurilor grele. Va efectua un examen medical pentru a vedea ce şanse are să joace în etapa viitoare şi în ultima", a arătat şi Butoiu.

Alături de Cristocea, în lotul pentru meciul cu Tricolorul Breaza, din etapa a 15-a a Ligii a II-a, nu a fost inclus nici portarul Florin Dobre, rezerva lui Sardescu de la ultimele partide. Dobre se confruntă cu probleme sciatice şi a fost înlocuit cu Vlad Neagu. De asemenea, e absent şi fundaşul Diogo da Silva (ruptură musculară), care a încheiat deja turul, iar zilele acestea va şi pleca acasă, în Portugalia.

Butoiu a stabilit lotul ieri la prânz, după antrenament, când echipa a intrat în cantonament. Antrenorul interimar s-a oprit la 19 fotbalişti, urmând a renunţa până la meci la un jucător, Mansur sau Leu. Lotul complet este: Sardescu, Vl. Neagu - portari; Măţel, Papp, Barbu, Gaston, Paşcovici - fundaşi; Andrade, M. Soare, B. Andone, B. Teekloh, Păcuraru, Rusmir, C. Matei, Mansur, L. Leu - mijlocaşi; Chico, M. Ene, Fatai - atacanţi.

La antrenamentul de ieri, Butoiu l-a chemat de la echipa a doua pe fundaşul Ionuţ Călin, pentru a avea 20 de jucători la dispoziţie.

"Chiar dacă Tricolorul e penultima în clasament, meciul nu va fi uşor. Sperăm să ne revenim după eşecul de la Rm. Sărat. Eu am avut şase zile de pauză, motiv pentru care mi-a fost puţin greu la cele două antrenamente pe care le-am efectuat, dar vreau să ajut echipa şi chiar să dau gol. Avem ca obiectiv nouă puncte din nouă până la finalul turului, cu care putem prinde locul doi. Teoretic, am putea să ajungem şi pe unu, dar e mai greu", a declarat Chico, golgeterul Farului revenind sâmbătă după suspendarea de la Rm. Sărat.

Farul - Tricolorul Breaza se dispută mâine, de la ora 11, sub arbitrajul brigăzii craiovene Eduard Constantinescu - Daniel Mitruţi şi Adrian Popescu. Rezervă este Florin Macovei (Galaţi), iar observatori - Marin Petrescu (Brăila) şi Stan Gheorghiu (Focşani).

Gosic este tătic
Atacantul sârb Dragan Gosic a făcut cinste ieri cu câte o bere, pentru că, de miercuri, este tătic, soţia sa, Gordana, născând acasă, la Loznica, o fetiţă de trei kilograme, care va purta numele Nina. Bebeluşul este primul copil al familiei Gosic.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 06:24 PM
Mesaj: #175
RE: Ştiri Farul Constanţa
FC Farul - Tricolorul Breaza 3-0

FC Farul a învins, pe teren propriu, formaţia de pe penultimul loc al Seriei I a Ligii a II-a, Tricolorul Breaza, cu scorul de 3-0, într-un meci din etapa a XV-a. Golurile constănţenilor au fost marcate de Chico (min. 8 - cu capul, după o centrare a lui Soare, min. 53 - după o pasă primită de la Matei) şi Fatai (min. 71 - cu capul, din centrarea lui Matei).

Antrenorul interimar Gică Butoiu a folosit următoarea formulă de echipă: Sardescu - Măţel, I. Barbu, Papp, Mendy - Soare (68 Andrade), Teekloh, B. Andone, Matei (82 Leu) - Rusmir (63 Fatai), Chico. Partida a fost arbitrată de brigada Eduard Constantinescu (Craiova) - Daniel Mitruţi (Craiova), Adrian Popescu (Craiova).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 06:27 PM
Mesaj: #176
RE: Ştiri Farul Constanţa
Marius Soare: "Nu ne asteptam la 3-0 mai ales dupa esecul de la Ramnicu Sarat"

Marius Soare, supriza Farului in 11-le de start a declarat dupa partida ca Farul si-a facut meciul usor dupa deschiderea rapida de scor.

Ai dau pasa de gol la prima reusita a Farului ...
Marius Soare: Nu conteaza, important este ca am reusit sa marcam repede si sa castigam meciul.

Va asteptati la 3-0?
Marius Soare: Nu ne asteptam, daca stiam inainte era destul de bine. Important este ca am castigat, aveam nevoie mare de puncte, dupa esecul de la Ramnicu Sarat, din etapa trecuta.

Ce s-a intamplat de s-a schimbat asa mult jocul?
Marius Soare: Probabil aceste zile in cantonament ne-au linistit.

Cand ai aflat ca vei juca titular?
Marius Soare: Aseara ainainte de culcare a venit antrenorul si mi-a zis, am avut o discutie, daca sun pregatit.

Crezi ca vei juca titular si de acum in colo?
Marius Soare: Important este sa ma antrenez cat mai bine, iar daca antrenorul decide ca merit sa joc, atunci cu atat mai bine.

Urmeaza meciul cu Steaua II ...
Marius Soare: Este un meci greu, sunt foarte importante punctele si speram sa castigam.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 06:28 PM
Mesaj: #177
RE: Ştiri Farul Constanţa
Gica Butoiu: "Avem lacune mari in pregatirea fizica"

Noul antrenor al Farului, Gheorghe Butoiu a declarat dupa victoria cu 3-0 in fara Tricolorului din Breaza ca in prima repriza jucatorii au fost un pic stresati din cauza perioadei de 7 zile petrecuta in cantonament, dupa sanctiunea de dupa meciul pierdut la Ramincu Sarat.

Domnule Butoiu, va asteptati la un 3-0?
Gica Butoiu: Sincer nu ma asteptam, am inceput foarte greu dar ne-am revenit pe parcurs si am avut situtii de gol. Jucatorii sunt putin stresati, in primul rand din cauza cantonamentului de 7 zile, dar s-au descatusat abia dupa pauza. Am avut putina sansa la 1-0 ca nu am primit gol, dar apoi jocul a fost la discretia noastra.

Ce s-a schimbat de la infrangerea de la Ramnicu Sarat, dupa foar 7 zile?
Gica Butoiu: Vreo 4 jucatori.

Suporterii au afisat si o rugaminte pe un banner (Gica scapa de pariorii din echipa!!!"), cum comentati?
Gica Butoiu: Am auzit, dar nu pot sa comentez pentru ca nu stiu ca este adevarat. Eu cred ca majoritatea joaca la pariuri dar nu pe meciurile Farului, eu asa cred.

Ati suprins pe toata lumea cu Soare titular, a dat centrarea de gol la 1-0...
Gica Butoiu: L-am vazut in aceasta saptamana mai activ, peste Diogo Andrade, care si el este un jucator bun, dar nepregatit, a venit recent la noi si asa l-am preferat pe Soare, desi este si el la primul meci si i-a fost si lui greu, nu rezista mai mult de 60 de minute si el.

Urmeaza meciul de la Bucuresti cu Steaua II ...
Gica Butoiu: Da, este un meci foarte important pentru noi. Problema la acest meci o sa fie angajamentul, dariurea si pregatirea fizica. Nu putem sa ducem 90 de minute, dupa minutul 70-75 cu indulgenta suntem la pamant, avem lacune mari la pregatirea fizica, nu putem duce un meci. Mai sunt 2 etape si nu avem ce imbunatati, vom incerca la antrenamente sa facem in asa fel incat sa punem sa alergam mai mult.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 07:15 PM
Mesaj: #178
RE: Ştiri Farul Constanţa
Alexandru Matel: "Vreau performanta cu Farul"

Internationalul de tineret Alexandru Matel a declarat, in exclusivitate pentru Sport365, ca s-a inteles cu conducerea Farului si nu va mai depune recurs la decizia Comisiei pentru Statulul Jucatorului, dupa ce acum doua zile clubul a avut castig de cauza.

Sport365: Cum comentezi meciul de astazi dintre Farul si Tricolorul Breaza, castigat cu 3-0?
Alexandru Matel: A fost un meci frumos cu ocazii de ambele parti dar, totusi, cele mai importante ne-au apartinut noua si consider ca rezultatul este unul just, tinand cont ca s-a simtit totusi o stare de oboseala.

Sport365: Ce crezi ca s-a intamplat in lotul Farului dupa infrangerea de la Ramnicu Sarat, meci in care tu nu ai jucat, fiind convocat la lotul de tineret?
Alexandru Natel: Nu stiu, nu am fost acolo ca sa-mi dau seama ce sa intamplat dar cand am auzit rezultatul final nu mi-a venit sa cred.

Sport365: Esti capitanul Farului iar suporterii au afisat astazi un banner pe care scria „Gica scapa de pariorii din echipa'', cu referire la antrenorul Gica Butoiu. Crezi ca se joaca la pariuri in randul jucatorilor de la Farul?
Alexandru Matel: Nici nu se pune problema de asa ceva. Nu cred ca un jucator ar juca impotriva echipei lui.

Sport365: Ai revenit dupa o convocare de la nationala de tineret, alaturi de Paul Papp, un alt jucator de la Farul, iar anul viitor urmeaza meciurile decisive cu Rusia. Cum vezi situatia de la echipa lui Emil Sandoi?
Alexandru Matel: Am revenit victoriosi in ambele partide pe care le-am avut saptamana trecuta si cel oficial cu Letonia, de la Buzau si cel amical cu Polonia, de la Chiajna. Meciurile importante sunt acum cu Rusia, care dupa parerea mea este cam de aceeasi valoare cu noi. Depinde numai de cum vom aborda meciurile si de dorinta noastra de victorie si calificare. Sper din tot sufletul sa ne calificam.

Sport365: Saptamana asta s-a judecat in favoarea clubului Farul un memoriu depus de tine. Cum comentezi si de ce ai depus acel memoriu?
Alexandru Matel: Farul a castigat acel memoriu si nu am ce sa comentez. Eu am depus acest memoriu deoarece doream sa fiu platit ca nu-mi primisem bani aproape de 3 luni de zile. Astazi am vorbit cu patronii si am ajuns la o intelegere si am decis sa nu mai depun recurs si sa raman alaturi de Farul. Am batut palma si acum sper si vreau numai performanta la Farul.

Sport365: Tot saptamana asta a avut loc o schimbare de antrenor la Farul, Gica Butoiu conducand echipa cel putin pentru ultimele 3 meciuri din acest tur...
Alexandru Matel: Domnul Gica Butoiu este un antrenor bun care eu cred ca va face treaba, stie sa tina jucatorii in mana, insa acelasi lucru il pot spune si despre Marius Sumudica. Totul ramane la indemana conducatorilor daca va continua cu noi sau nu, dar eu sper sa ramana si sa demosntreze la Farul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-24-2009, 07:54 PM
Mesaj: #179
RE: Ştiri Farul Constanţa
Paul Papp ratează meciul Farului cu Steaua II

Internaţionalul de tineret al "marinarilor" a acumulat contra Tricolorului Breaza al patrulea cartonaş galben şi e suspendat în etapa a 16-a, penultima a turului. La Farul nu va juca nici Cristocea, care a încheiat deja prima parte a campionatului.

După ce că nu îl are la dispoziţie pe acest final de tur pe Diogo da Silva, accidentat, antrenorul interimar al Farului, Gică Butoiu, se vede lipsit în etapa a16-a, în disputa cu Steaua II, şi de celălalt titular din centrul apărării, Papp.

"Absenţa lui Paul e una importantă, dar am încredere că cel care-l va înlocui se va descurca fără probleme. Steaua II are jucători tineri, foarte bine pregătiţi, care aleargă mult. Pentru a ne impune, trebuie să dăm dovadă de mare angajament şi dăruire", a declarat Butoiu, pentru "Cuget Liber".

În fieful Stelei II, dar nici în ultima etapă, cu Gloria Buzău, nu va evolua nici Cristocea. Vasile s-a resimţit în ultimele zile în urma accidentării de la Galaţi, ratând din această cauză meciul cu Tricolorul Breaza. Investigaţia efectuată la Bucureşti, la medicul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, a relevat că decarul Farului a suferit o ruptură musculară microfibrilară la piciorul drept.

"Jucătorul este în tratament şi recuperare pentru zece zile. Nu are cum să mai joace până la finalul turului", ne-a spus doctorul Farului, Mircea Creţu.

Meciul Steaua II - Farul a fost anunţat pentru duminică, 29 noiembrie, la ora 13, dar o decizie definitivă se va lua astăzi, în jurul prân-zului, nefiind exclus ca partida să fie mutată sâmbătă, 28 noiembrie.

În afară de Diogo, Papp şi Cristocea, Farul nu are şi alte probleme de lot. Ieri, la antrenament au participat 24 de jucători, dintre care cinci portari, noutatea fiind Tănăsel Alexe, un goal-keeper de 18 ani din propria pepinieră.

Ceilalţi patru portari au fost Sardescu, Vl. Neagu, Fl. Dobre (revenit după durerile de spate) şi Isleam, iar jucătorii de câmp: Măţel, Barbu, Papp, Buzea, Gaston, Paşcovici - fundaşi; M. Soare, Andrade, B. Andone, B. Teekloh, Rusmir, Păcuraru, L. Mihai II, C. Matei, Mansur, L. Leu - mijlocaşi; Chico, Fatai, M. Ene - atacanţi. Acuzând o stare de oboseală, Bogdan Andone s-a pregătit separat, în vreme ce tinerii portari Neagu, Isleam şi Alexe au făcut individualizare cu antrenorul Constantin Gârjoabă.

"Marinarii" au avut la şedinţa de pregătire un coechipier-surpriză, Sevastian Iovănescu, preşedintele executiv al clubului, coborât din birou în iarbă pentru puţină mişcare. Iovănescu a alergat alături de jucători, a participat la "cinci contra doi" şi şi-a încercat şuturile la poartă.

Tot ieri, fariştii l-au felicitat pe Gaston Mendy pentru vârsta de 24 de ani pe care a împlinit-o duminică, fundaşul stânga senegalez făcând cinste după antrenament cu câte o bere.

Altfel, Iovănescu a declarat, pentru Cuget Liber, că astăzi va fi numit noul şef al Academiei de Fotbal a Farului, în persoana lui Cristi Cămui, fostul antrenor principal al Farului II.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-24-2009, 08:04 PM
Mesaj: #180
RE: Ştiri Farul Constanţa
Ion Barbu: "Sper ca cei de la Steaua II sa alerge mult doar cand mingea este la noi"

Stoperul Ion Barbu a declarat dupa antrenamentul de astazi dimineata ca spera ca Farul sa nu mai faca pasi gresiti in acest tur de campionat.

Lipsesc Papp si Diogo, deci tot greul o sa cada pe tine in acest meci...
Ion Barbu: Nu conteaza cine joaca, important este luam punctele si sa nu mai facem pasi gresiti in acest tur, pana la sfarsit.

Te sperie faptul ca cei de la Steaua II sunt toti tineri si alearga mult?
Ion Barbu: Sper sa alerge mult cand este mingea la noi.

Este multumitor un loc doi la final de tur?
Ion Barbu: Normal, pentru ca nu mai avem sanse la locul 1, in tur iar locul 2 este si el unul promovabil.

Farul va juca duminica, de la ora 13:00, la Bucuresti cu Steaua II, intr-un meci contend pentru etapa a 16-a, din Liga a 2-a.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut