Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Politehnica Iaşi
09-04-2009, 04:38 PM
Mesaj: #11
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Grigoraş: "Chiar dacă a învins pe Bistriţa, putem bate Craiova!"

Antrenorul echipei Politehnica Iaşi, Petre Grigoraş, a declarat, vineri, că îşi doreşte ca în următoarele trei etape de campionat formaţia sa să obţină nouă puncte, informează MEDIAFAX.

"Pentru noi urmează trei etape foarte importante, în care vom întâlni două echipe nou-promovate. Săptămâna viitoare vom primi vizita echipei Universitatea Craiova, care deşi a trecut la scor de Gloria Bistriţa, eu cred că o putem învinge. Apoi, urmează partidele de la Curtea de Argeş, echipă care nu a luat niciun punct pe teren propriu, şi cu Ceahlăul Piatra Neamţ. Sunt două meciuri pe care trebuie să le câştigăm. Vreau nouă puncte în următoarele trei etape. Dacă nu vor fi nouă puncte şi vor fi doar şapte, tot e bine. Oricum, noi vom merge doar la victorie în toate aceste partide", a spus Petre Grigoraş.

Tehnicianul a adăugat că pentru partida cu Universitatea Craiova, nu poate conta pe Milos Mihajlov, Viorel Frunză şi Marius Croitoru. "Mihajlov, Frunză şi Croitoru, jucători veniţi în ultima perioadă, nu vor juca împotriva Craiovei. Mihajlov nu a primit cartea verde şi mai are nevoie de timp de adaptare, în timp ce Croitoru şi Frunză nu au fost încă legitimaţi. Din punct de vedere tactic, eu cred că băieţii s-au obişnuit deja cu sistemul de joc. Din punct de vedere fizic, jucătorii trebuie să-şi menţină tonusul şi cred că la ora jocului cu Craiova toţi vor fi la nivelul maxim de pregătire", a precizat Grigoraş.

Politehnica Iaşi va juca, luni, 14 septembrie, de la ora 20.00, pe teren propriu, împotriva echipei Universitatea Craiova, în etapa a VI-a a Ligii I.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-05-2009, 01:02 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:27 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #12
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Vali Negru speră să aibă aceleaşi satisfacţii pe care le-a avut la Unirea Urziceni

Fotbalistul Valentin Negru, care a semnat vineri un contract pe doi ani cu Politehnica Iaşi, a declarat că îşi doreşte să aibă şi la formaţia din Copou satisfacţiile pe care le-a avut la Urziceni.

"A fost o vară nebună pentru mine, în sensul că am fost aproape de Rapid, apoi de Pandurii, dar mă bucur că s-a terminat aşa. Am semnat pe doi ani cu Poli, Iaşiul va fi casa mea până în 2011 şi sper să trăiesc aici aceleaşi satisfacţii pe care le-am avut la Urziceni", a declarat Vali Negru, vineri.

"Când m-am transferat la Unirea Urziceni, echipa era undeva la mijlocul clasamentului, situaţia nu era foarte bună, iar când am plecat Unirea a terminat pe locurile 3-5, la egalitate cu Dinamo şi Rapid. Îmi doresc ca atunci când voi pleca de la Iaşi să las Politehnica pe aceeaşi poziţie, în zona fruntaşă a clasamentului", a adăugat Vali Negru, care i-a cerut permisiunea antrenorului ca după antrenament să le facă cinste noilor colegi cu câte o bere, cu ocazia aniversării sale.

"Îl respect mult pe domnul Petre Grigoraş şi chiar l-am admirat în perioada în care am jucat la alte echipe. Mă bucur că am ajuns să lucrez cu dumnealui şi sper să realizăm multe lucruri frumoase aici. Eu sunt pregătit, m-am antrenat până acum, sper ca la ora meciului cu Craiova să fiu apt de joc şi să-l conving pe domnul Grigoraş că merit să joc", a mai spus noua achiziţie a ieşenilor.

Cât priveşte fosta sa formaţie, Negru este de părere că Unirea Urziceni este capabilă să producă mari surprize în această ediţie a grupelor Ligii Campionilor: "În opinia mea, Unirea Urziceni se poate califica în primăvara europeană, dar nu în Europa League, ci în Champions League. Am convingerea că Unirea poate termina în primele două în grupa sa. Cât despre echipa naţională, cred că va termina neînvinsă la Paris, cu Franţa, chiar dacă un egal nu ne ajută cu nimic".

Fotbalistul Vali Negru a semnat vineri, un contract valabil două sezoane cu Politehnica Iaşi, după care a participat la prima şedinţă de antrenament sub comanda lui Petre Grigoraş. Negru, care a împlinit vineri vârsta de 27 de ani, a fost în discuţii în această vară cu formaţiile Rapid şi Pandurii Tg. Jiu, s-a antrenat cu aceste echipe, dar nu a ajuns la un acord în privinţa contractului. Acesta a mai evoluat în carieră la Sportul Studenţesc, Rapid Bucureşti, Unirea Urziceni şi CS Otopeni


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 01:51 PM
Mesaj: #13
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
LPF a respins cererea Politehnicii Iaşi de reprogramare a meciului cu Universitatea Craiova

Liga Profesionistă de Fotbal a respins, marţi, cererea clubului din Copou de a disputa meciul cu Universitatea Craiova, din cadrul etapei a 6-a Ligii I, cu o zi mai devreme decât data stabilită iniţial.

"După programarea meciurilor din etapa a şasea, am făcut o cerere la Liga Profesionistă de Fotbal prin care am solicitat să jucăm partida cu Craiova duminică, 13 septembrie, şi nu luni, 14 septembrie, aşa cum se stabilise iniţial. Am vorbit astăzi cu domnul Valentin Alexandru şi am fost înştiinţaţi că solicitarea noastră a fost respinsă. Din câte se pare, motivele acestei programări ţin de televizarea partidei", a declarat, marţi, directorul economic al Politehnicii Iaşi, Vasile Dascălu.

Ieşenii consideră nejustificată programarea meciului pentru ziua de luni. "Nu înţeleg de ce meciul a fost programat luni. Cei de la Craiova au solicitat ca meciul să se joace luni, pe motiv că au mulţi jucători la lotul naţional de tineret. Păi în această situaţie, toate echipele cu jucători la lot ar fi trebuit să joace luni. Sunt echipe care au jucători la echipa naţională de seniori şi care sunt programate să joace chiar sâmbătă, iar tineretul să nu uităm că evoluează astăzi chiar la Craiova", a mai spus Dascălu.

Partida Politehnica Iaşi-Universitatea Craiova, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa luni, de la ora ora 20:00.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:49 PM
Mesaj: #14
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Ionut Popa il vrea pe Gavatorta la UTA

Fostul antrenor al echipei Poli Iasi si actualul tehnician al divizionarei secunde UT Arad, Ionut Popa, este interesat de argentinianul Alejandro Gavatorta. Mijlocasul care nu mai intra in vederile antrenorului Petre Grigoras si care nu a efectuat nici macar cantonamentul din Austria, este plecat in Argentina, unde si-a inmormantat mama si ii va da un raspuns lui Ionut Popa in cursul zilei de astazi.

Gavatorta a mai plecat o data de la Poli Iasi, a evoluat in Elvetia la FC Thun, acolo unde a fost chiar si capitan de echipa, a revenit in dealul Copoului, dar nu a mai dat randamentul scontat. Pe langa Gava, in aceasta vara, conducerea Politehncii a mai renuntat la o serie de jucatori, care erau fie prea in varsta, fie nu mai dadeau randament la prima echipa. Este vorba despre jucatori ca Bogdan Onut, Iosif Kalai, Svetozar Mijin, Gustavo Paruolo sau Mircea Oprea. Dintre acestia, doar Oprea nu a vrut sa plece de la Iasi, dupa ce a ratat un transfer la Unirea Alba Iulia, fiind decis sa continue contractul cu Poli, intelegere care expira la finalul acestui sezon. Aseara, fotbalistii ieseni au avut programat un joc scoala cu Poli II, ultimul test inainte de meciul din runda a sasea cu Universitatea Craiova.

Din aceasta saptamana, a revenit la pregatiri si mijlocasul portughez Nuno Viveiros, dar acesta nu va prinde lotul primei echipe mai devreme de luna viitoare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:51 PM
Mesaj: #15
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Tripla decisiva pentru Poli

Fotbalistii Politehnicii IasI au in fata trei partide accesibile, cu Craiova, International Curtea de Arges sI Ceahlaul, din care pot scoate punctaj maxim. Dupa aceste trei meciuri urmeaza o serie infernala cu CFR Cluj, Steaua, Otelul sI Dinamo. Presedintele Sorin Boca spera ca elevii lui Grigoras sa atinga varful de forma la partidele cu "granzii".

Situata pe un loc retrogradabil dupa cinci etape, pozitia a 15-a, cu patru puncte, Poli se afla in fata unui program destul de lejer in urmatoarea perioada, ce iI permite sa urce in clasament chiar in prima jumatate a ierarhiei. Pentru ieseni urmeaza o "tripla" cu echipe accesibile, Craiova (acasa), International Curtea de Arges (in deplasare) sI Ceahlaul (acasa), pentru ca apoi adversarii sa fie de un cu totul alt calibru. Intre etape a 9-a sI a 12-a Poli va juca cu trei echipe care trag la titlu, CFR Cluj, Steaua sI Dinamo, cu ultimele doua in Copou, intre cele doua partide de pe teren propriu intercalandu-se o deplasare relativ abordabila, la GalatI, cu Otelul.
Astfel, urmatoarele trei partide sunt cu atat mai importante cu cat pot aduce nu doar punctele necesare ascensiunii in clasament, ci sI un moral bun inaintea "triplei" cu granzii.

Grig vrea punctaj maxim
DesI pana acum a evitat sa dea pronosticuri sI sa stabileasca obiective pe termen lung, privind doar spre urmatorul meci, antrenorul iesenilor, Petre Grigoras, nu s-a putut abtine sa nu traseze un obiectiv clar pentru urmatoarele trei meciuri.

"Tinand cont de programul lejer din urmatoarele trei etape, dar sI de punctele pierdute usor pana acum, trebuie neaparat sa ne propunem sa luam maximum de puncte in meciurile cu Craiova, International Pitesti sI Ceahlaul. Sunt trei meciuri foarte grele, pentru ca jucam in compania unor formatii de calibrul nostru, poate mai putin Craiova, care isI propune mai mult decat Poli, dar trebuie sa scoatem cat mai multe puncte. Dupa aceasta "tripla" urmeaza o serie infernala pentru noi, de aceea trebuie sa ne facem stocul de puncte necesar. Daca abordam meciul de la Cluj cu plus la adevar, va fi altceva", a declarat Petre Grigoras.

Amical cu Poli II
DesI antrenorul Petre Grigoras si-a dorit un adversar de talie pentru un meci amical, la un moment dat formatia italiana AC Parma fiind una dintre variantele vehiculate, fotbalistii din Copou vor disputa in cele din urma un meci-test in familie, cu Poli II, echipa ce evolueaza in liga a treia. Partida se va disputa astazi, iar cu acest prilej tehnicianul il va testa pentru prima data intr-un joc pe noua achizitie Vali Negru. Tot astazi, Grig isI va da seama de forma la care au ajuns mijlocasul Marius Croitoru sI atacantu Viorel Frunza, jucatori ce se pregatesc de o luna in Copou. In functie de randamentul acestora, Grig va decide daca iI va trimite in teren la meciul cu Craiova, din etapa a sasea. Sanse sa se regaseasca cel putin pe banca de rezerve in aceasta partida are si sarbul Milos Mihajlov, acesta fiind in asteptarea cartii verzi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 03:51 PM
Mesaj: #16
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Boca vrea un varf de forma in meciurile cu "granzii"

Presedintele executiv al lui Poli, Sorin Boca, a declarat ca obtinerea a doar patru puncte in primele cinci etape nu il ingrijoreaza si sustine ca echipa poate creste in urmatoarea perioada, astfel incat sa aiba varful de forma in partea a doua a turului de campionat.

"Dupa cinci etape ne-am fi dorit mai multe puncte decat cele patru obtinute, dar chiar si asa ramanem optimisti, mai cu seama ca ultimele evolutii ale echipei au fost incurajatoare. Echipa creste de la meci la meci, inca nu este la potentialul maxim, dar sper sa atingem varful de forma in partea a doua a turului, cand incep meciurile de foc pentru noi. Intre etapa a 9-a si a 12-a intalnim trei favorite la castigarea titlului, CFR Cluj, Steaua si Dinamo, de aceea speram sa fim intr-o forma foarte buna atunci pentru a emite pretentii la puncte", a declarat Sorin Boca.

Oficialul iesean a adaugat ca obiectivul pentru urmatoarele trei etape este obtinerea a cel putin sapte puncte.

"In conditiile in care am obtinut doar patru puncte in primele cinci runde si avem un program infernal dupa etapa a 9-a, urmatoarele trei partide sunt extrem de importante pentru noi. Jucam acasa cu Craiova si Ceahlaul si in deplasare cu International Pitesti, un program destul de accesibil la prima vedere, de aceea trebuie sa recuperam punctele pierdute. Trebuie neaparat sa ne adjudecam punctele de pe teren propriu, iar de afara sa aducem macar un punct, daca nu chiar pe toate trei. Cel putin sapte puncte in urmatoarele trei etape consider ca este un obiectiv realizabil", a mai spus Boca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 09:56 PM
Mesaj: #17
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Poli Iaşi - Poli Iaşi II 6-0 (5-0), într-un joc amical

Golurile au fost înscrise de Miclea ('3 şi '24), Bratu ('10 şi '41), Cr. Constantin ('20) şi Buhuş ('64).

Politehnica a evoluat în următoarele formule: Brăneţ - Buta, Ad. Ilie, L. Munteanu, Pecnik - Cr. Bratu, Milea, V. Negru - Miclea, Balde, Cr. Constantin (în prima repriză); Marc - Străuţ, Mihajlov, Straton, I. Costache - Tincu, Bersnjak, M. Croitoru - Bîrlădeanu, Buhuş, Viveiros (în actul doi).

La Poli II au jucat: Pleşca - Nică, Săriţanu, Mihăeş, Grigoraş - Despan, Tofan, Şchiopu, Talpan - Pălimaru, Ştiubei, pe parcurs mai intrînd Cărare, Chiruţă, Bălan, Călmăţui, Gheorghiu, Guţu, Radu, Cataramă, Avrămia, Drînceanu şi Ungureanu. Partida s-a disputat pe terenul Copou II.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-08-2009, 11:34 PM
Mesaj: #18
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Grigoraş, supărat că joacă luni cu Craiova

Antrenorul Politehnicii Iaşi nu înţelege motivele programării partidei cu oltenii în prima zi a săptămînii viitoare.

După ce Liga Profesionistă de Fotbal a respins cererea Politehnicii Iaşi de reprogramare a partidei cu Universitatea Craiova, care se va juca luni, 14 septembrie, de la ora 20, în Copou, tehnicianul ieşenilor şi-a exprimat nemulţumirea: "Lunea e cea mai urîtă zi de jucat fotbal! Nu înţeleg deloc de ce s-a programat partida în acea zi, motivul legat de jocul de marţi al naţionalei de tineret, la care Craiova are cîţiva jucători, fiind pueril. Şi Braşovul are doi jucători la naţionala mare, Coman şi Roman, care pot juca miercuri cu Austria, şi ei au meci de campionat vineri! Nu mai amintesc de faptul că, în ziua de astăzi, sînt multe echipe care joacă din trei în trei zile".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 01:15 PM
Mesaj: #19
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Miclea speră ca Poli să învingă

După un "respiro" de două zile, oltenii şi-au reluat ieri după-amiază pregătirile pentru meciul de la Iaşi, iar aseară unii jucători au fost... suporteri pe "Ion Oblemenco", susţinându-şi colegii de la naţionala de tineret în meciul cu reprezentativa Republicii Moldova. De astăzi, la antrenamentele alb-albaştrilor se vor alătura şi internaţionalii Lung, Găman, Barbu, Bărboianu şi M. Costea, care s-au pregătit până ieri sub comanda lui Emil Săndoi.

Fost jucător la Universitatea (2002-2004), unde a debutat în prima ligă, Romulus Miclea este unul dintre titularii Politehnicii Iaşi de când a părăsit Craiova şi până în prezent: "Am plecat de la Craiova în 2004, după ce echipa terminase campionatul pe locul IV. Pentru mine a fost un pas înainte deoarece Universitatea, în sezonul următor, 2004/2005, a retrogradat, iar eu, cu Poli Iaşi, am rămas în prima ligă. Am prins şi un sezon deosebit la Iaşi, aşa că pot afirma că a fost un pas înainte".

Chestionat despre întâlnirea de luni, din Dealul Copoului, Miclea a spus: "Avem mare nevoie de victorie în meciul cu Craiova. Aş putea spune că pentru mine, fost jucător şi la Universitatea Craiova, ar fi un meci cu o motivaţie în plus, dar am mai evoluat împotriva oltenilor şi întotdeauna i-am învins aici, la Iaşi! Să sperăm că se repetă istoria. Avem nevoie de puncte. Chiar dacă suntem, deocamdată, pe un loc din partea a doua a clasamentului, noi am avut evoluţii destul de bune. De exemplu, la Alba Iulia, am condus echipa gazdă cu 1-0 din minutul 12 până aproape de finalul meciului, dar am pierdut, 1-2, din cauza noastră! Cum aş putea vorbi altfel despre faptul că în ultimele zece minute am primit două goluri?! Dacă nu pierdeam acea întâlnire de la Alba Iulia, aveam şapte puncte şi nu mai eram pe acest loc nemeritat".


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 02:55 PM
Mesaj: #20
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Grigoraş spune că programarea pentru luni a partidei cu Universitatea Craiova este absurdă

Antrenorul echipei Politehnica Iaşi, Petre Grigoraş, a declarat, miercuri, că este nemulţumit de programarea partidei cu Universitatea Craiova pentru luni, iar în etapele următoare se aşteaptă ca formaţia sa să fie pusă să evolueze de la ora 11:00.

"Nu înţeleg absolut deloc motivul pentru care trebuie să jucăm luni cu Universitatea Craiova. Este absurd! Dacă era vreo echipă care să joace într-o cupă europeană, mai acceptam această programare, dar aşa? Păi ce, oltenii nu aveau timp de miercuri până duminică să se refacă? Nici măcar nu au făcut deplasare, au jucat acasă la ei. Lunea e cea mai urâtă zi de jucat fotbal. Este şi o vorbă, lunea nici măcar iarba nu creşte. Acum mă aştept ca în următoarele partide să jucăm şi de la ora 11.00", a spus Grigoraş.

Tehnicianul a mai afirmat că dintre jucătorii nou-veniţi, doar Vali Negru are şanse să joace cu Universitatea Craiova: "Croitoru şi Mahajlov au făcut unele progrese, dar mai au nevoie de timp. Frunză încă mai aşteaptă viza de intrare în ţară, aşa că de el nu discutăm. Deci, doar Negru ar putea intra".

Partida dintre Poli Iaşi şi Universitatea Craiova, din etapa a 6-a a Ligii I, se va disputa luni, de la ora 20:00. LPF a programat acest joc pentru luni la cererea Craiovei, care şi-a motivat dorinţa prin faptul că are mulţi jucători la echipele naţionale.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut