Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Politehnica Iaşi
09-11-2009, 04:43 PM
Mesaj: #31
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
"Iaşiul n-a pierdut de 24 de ani cu Craiova şi aşa va rămâne"

Iaşiul lui Grigoraş nu stă prea bine în clasament. La Iaşi vine Craiova, întărită cu fostul polist, Bădoi! Petre Grigoraş spune că nu va fi un meci uşor, dar vrea să păstreze tradiţia şi să câştige în faţa lui Costea şi compania.

"Nu avem o situaţie prea în bună în clasament şi tocmai de aceea o victorie în faţa Craiovei este vitală. De 24 de ani Iaşiul n-a pierdut pe teren propriu cu Craiova şi vrem să rămână aşa. Sunt convins că nu va fi un meci uşor, dat fiind că întâlnim o echipă cu jucători foarte valoroşi, cu mulţi componenţi în echipa naţională de tineret şi cu alţii care bat la porţile naţionalei mari. Mă aştept la o mobilizare totală a jucătorilor mei, iar la final să ieşim învingători", a spus Grigoraş la conferinta de presa.

Grigoraş spune că noua vedetă a Iaşiului trebuie să rămână cu picioarele pe pământ: Bujor să nu se creadă Messi sau Hagi

"Bujor trebuie să joace de acum meci de meci pentru a fi rechemat la lot. Sper să nu i se urce la cap şi să se creadă de-acum Hagi sau Messi, pentru că a fost convocat la naţionala de tineret. El trebuie să rămână cu picioarele pe pământ şi să joace la parametrii maximi în fiecare partidă şi să dea gol meci de meci. De-abia atunci va fi o realizare pentru el", a subliniat Grigoraş.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 02:58 PM
Mesaj: #32
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
O firma de telecomunicatii va face legea la Poli

Dupa ani de zile in care investitorii au fugit de Politehnica sau au ezitat sa preia prea multe actiuni, de ieri, clubul din dealul Copoului are un actionar principal care detine pachetul majoritar de actiuni. Cu 51 la suta din actiuni, firma de telecomunicatii SC Mobilis SRL devine numarul unu la Poli. Intre timp, iesenii vor juca in 16-imile Cupei Romaniei, in Copou, cu Pandurii Targu Jiu.

Moment istoric in fotbalul iesean. Dupa ani de zile in care investitorii au fugit de Politehnica sau au ezitat sa preia prea multe actiuni, de ieri, clubul din dealul Copoului are un actionar principal care detine pachetul majoritar de actiuni.

La sfarsitul unei sedinte a Consiliului de Administratie a clubului, sedinta la care a participat si primarul Gheorghe Nichita, firma SC Mobilis SRL a devenit actionarul principal al celei mai iubite echipe din judetul Iasi. La solicitarea acestei societati comerciale, actionarii au decis noua structura a actionariatului. Astfel, SC Mobilis SRL are 51 la suta din actiuni, Consiliul Local va detine in continuare 32,35 la suta, Iulius Mall va avea 8,77 la suta, Hotel Unirea, Centrul de Afaceri International si omul de afaceri Bogdan Cihodaru vor avea cate 2,39 la suta din actiuni, iar Omega IS Comunications va ramane cu doar 0,72 la suta din actiuni. Este pentru prima data in ultimii ani, cand pachetul majoritar de actiuni la Poli Iasi este detinut de o singura firma, care va trebui sa achite numai in acest sezon aproximativ 2 milioane de Euro. SC Mobilis SRL este o firma de telecomunicatii, care a intrat in fotbalul iesean in vara, atunci cand a decis sa achizitioneze 42,5 la suta din actiunile Politehnicii.

Intre timp, iesenii vor juca in 16-imile Cupei Romaniei, in Copou, cu Pandurii Targu Jiu. Meciul se va disputa la Iasi, pentru ca echipa lui Petre Grigoras a fost mai slab clasata in ierarhia finala a sezonului trecut. Partida se va disputa in intervalul 22-24 septembrie (in functie de televizari).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 02:59 PM
Mesaj: #33
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Un bilet gratis pentru suporteri

Cel putin in acest sezon, iesenii vor avea o motivatie in plus sa aiba o evolutie buna in Cupa Romaniei, din moment ce finala acestei competitii se va disputa la Iasi, pe 5 iunie 2010.

"Imi doresc cu ardoare sa facem o figura frumoasa in Cupa Romaniei. Intalnim un adversar redutabil, Pandurii, care in ultimii ani a evoluat foarte bine in Cupa. Avantajul nostru este ca vom evolua pe teren propriu si astfel vom evita o deplasare lunga. Oricum, eu tratez foarte serios meciurile din Cupa si voi introduce in teren cei mai buni si mai in forma jucatori pe care ii am", a declarat antrenorul Petre Grigoras.

"Noi am solicitat FRF si anul trecut sa ne acorde organizarea finalei Cupei Romaniei, insa atunci a fost ales orasul Targu Jiu. Ne bucura faptul ca orasul Iasi a fost ales acum sa gazduiasca finala actualei editii. Va fi un eveniment major si vom face tot posibilul sa il organizam cat mai bine", a completat presedintele Sorin Boca.

Pana la meciul din Cupa Romaniei, Poli va intalni luni, Universitatea Craiova, intr-un joc din etapa a VI-a a Ligii I. Cum jocul a fost programat intr-o zi in care lumea nu se ingramadeste la fotbal, conducerea clubului iesean a decis sa le ofere suporterilor un bonus. Astfel, toti suporterii care cumpara 2 bilete astazi si maine de la punctele special amenajate in Piata Unirii si in Podu Ros, vor primi un al treilea bilet gratis. "Avand in vedere ca partida se joaca luni, cand nici iarba nu creste, am incercat sa gasim o modalitate pentru a atrage cat mai multi suporteri. Astfel, am decis sa le oferim fanilor nostri trei bilete la pret de doua. Aceste bilete vor putea fi achizitionate incepand de sambata, din niste puncte special amenajate in Piata Unirii si in Podu Ros. In ceea ce priveste partida cu Universitatea Craiova, pot spune ca vom intalni o echipa valoroasa, cu un lot omogen, dar sunt convins ca jucatorii nostri se vor impune", a anuntat presedintele Sorin Boca.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-12-2009, 07:13 PM
Mesaj: #34
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Bujor i-a promis lui Lung nişte "cadouri"

Atacantul naţionalei de tineret şi golgheterul la zi al Ligii I, Vlad Bujor, a promis un meci mare contra Ştiinţei.

"De-abia aştept partida cu Universitatea Craiova. Chiar m-am tachinat pe seama acestui meci cu jucătorii craioveni de la naţionala de tineret. I-am spus lui Silviu Lung că îi pregătesc nişte «cadouri» când vine în Copou", a declarat fotbalistul adus de la CFR Cluj.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-14-2009, 06:02 PM
Mesaj: #35
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Amintiri frumoase cu oltenii

"Craiova n-a mai cîştigat la Iaşi de 24 de ani!", s-a mirat antrenorul Petre Grigoraş atunci cînd i s-a adus la cunoştinţă acest bilanţ. "La mai mulţi!", urează imediat tehnicianul ieşenilor, precizînd că, dincolo de această tradiţie favorabilă Politehnicii, el însuşi are amintiri plăcute din întîlnirile pe care le-a avut pînă acum cu juveţii.

"Universitatea Craiova este echipa căreia, ca jucător, i-am înscris cele mai multe goluri pe prima scenă fotbalistică a ţării", povesteşte Grigoraş. "Şi ca antrenor am învins-o de foarte multe ori, chiar şi atunci cînd Universitatea avea o echipă foarte puternică", afirmă actualul tehnician al Politehnicii, precizînd şi momentul de vîrf al acestor confruntări: "Pe vremea cînd antrenam la Farul Constanţa am eliminat formaţia olteană din Cupa României, iar apoi noi am jucat finala competiţiei, cu Dinamo". Grigoraş se întoarce imediat însă cu picioarele pe pămînt: "Asemenea amintiri sînt plăcute, dar nu putem trăi din ele".

"Universitatea Craiova este acum o echipă cu gînduri mari, care nu ezită să viseze chiar la cucerirea titlului naţional. Noi deocamdată nu ne putem gîndi la aşa ceva, pentru că nu avem potenţialul de a ne lupta pentru asemenea poziţii", rezumă antrenorul Politehnicii poziţiile de pe care cele două formaţii abordează confruntarea din această seară. "Sînt convins că nu va fi un meci uşor, dat fiind că întîlnim o echipă cu jucători foarte valoroşi, cu patru-cinci internaţionali de tineret, cu alţii cîţiva aflaţi în vizorul primei reprezentative şi cu unii care au un nume pe prima scenă fotbalistică a ţării, precum Trică şi Bădoi. Universitatea are un lot foarte valoros şi poate oricînd să facă meciuri spectaculoase, să cîştige cu orice adversar din ţară", afirmă Grigoraş. Pe de altă parte, "Craiova are uneori fluctuaţie în evoluţie", iar tehnicianul din Copou precizează că nu este dispus să depună armele: "Aştept o evoluţie bună a echipei noastre şi, bineînţeles, un rezultat favorabil, pentru că situaţia noastră în clasament este una delicată, chiar dacă ne aflăm abia la începutul sezonului. Cele trei puncte sînt vitale pentru noi. O victorie ne‑ar da moral foarte bun pentru meciurile următoare, în care vom întîlni două echipe nou promovate şi în care sper să nu se mai repete ce s-a întîmplat la Alba Iulia".

Pentru întîlnirea de diseară, la Poli nu există probleme serioase de lot, Grigoraş sperînd astfel că va reuşi să găsească formula cîştigătoare.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 03:32 PM
Mesaj: #36
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Petre Grigoraş: "Am obţinut o victorie mare împotriva unui adversar valoros"

Antrenorul Politehnicii Iaşi, Petre Grigoraş, a declarat, luni, după meciul cu Universitatea Craiova, că este mulţumit de prestaţia jucătorilor săi, care au obţinut o victorie foarte importantă, mai ales că a fost înregistrată în faţa unui adversar valoros.

"A fost un joc foarte bun al echipei mele, agresiv, cu presing sufocant, de aceea consider că e o victorie mare, cu atât mai mult pentru că am jucat împotriva unui adversar valoros. Meciul a curs în favoarea noastră şi sper să jucăm aşa şi în următoarele partide. Chiar dacă intra acea minge la ocazia lui Mihai Costea şi pierdeam meciul, nu avem ce să le reproşez jucătorilor mei. Le-am şi spus, asta e dorinţa mea, să dea totul pe teren şi să iasă cu fruntea sus. A fost cel mai bun joc al nostru din acest sezon şi mă bucur că lumea a plecat mulţumită de la stadion", a spus Grigoraş.

Echipa antrenată de Petre Grigoraş, Politehnica Iaşi, a învins, luni, pe teren propriu, pe Universitatea Craiova, scor 1-0, prin reuşita debutantului în Liga I Ibraima Balde.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 06:34 PM
Mesaj: #37
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Poli Iaşi nu mai are propuneri pentru loturile naţionale

Convocarea lui Vlad Bujor la lotul naţional de tineret pentru meciul cu Republica Moldova din preliminariile Campionatului European din 2011 a creat satisfacţie în Copou. Pe de altă parte, această realizare a sătmăreanului adus la Poli din Liga a III-a a redeschis un subiect la care fotbalul ieşean al ultimilor ani a rămas restanţier: cît şi cum produce propria pepinieră.

Înaintea lui Bujor, care a "explodat" în acest început de sezon, selecţionerul reprezentativei de tineret, Emil Săndoi, îşi mai îndreptase atenţia spre mijlocaşul Paul Tincu şi atacantul Clement Pălimaru, în special atunci cînd echipa României urma să evolueze pe stadionul "Emil Alexandrescu". Cei doi şi-au pierdut însă repede locurile din lotul naţional, prăbuşindu-se în anonimatul ligilor inferioare ale fotbalului românesc. Cu chiu, cu vai au mai prins şi lotul Politehnicii Iaşi, Pălimaru refugiindu-se acum la Suceava. De fapt, însăşi prezenţa elementului local în prima echipă a grupării din Copou este extrem de subţire, la nivelul titularilor rezumîndu-se la Adrian Ilie şi Bogdan Straton.

Antrenorul Petre Grigoraş atenţionează că nici postura de internaţional a lui Bujor nu este foarte stabilă în acest moment: "Vlad a fost selecţionat de Emil Săndoi pentru că a avut un început bun de campionat. Pînă acum nimeni nu ştia de el, pentru că evoluase în Liga a III‑a". Ce îl determină pe antrenorul ieşenilor să vorbească cu rezerve despre perspectiva rămînerii elevului său printre "tricolori"? "Sper să nu i se fi urcat la cap această convocare şi chiar am avut o discuţie cu el imediat după ce s-a întors la echipă. Sper că este un băiat cu picioarele pe pămînt. Această convocare nu este decît o provocare pentru el, nicidecum o realizare majoră. Mai ales că nici n-a jucat nici un minut la naţională, iar pentru a se conta pe el acolo trebuie să evolueze meci de meci la Poli şi să înscrie cît mai des, pentru că este atacant. Dacă va reuşi, sînt sigur că va fi rechemat la lot şi va fi folosit. Dar asta depinde numai şi numai de el. Eu nu pot decît să‑i dau antrenorului de la echipa naţională de tineret referinţe bune despre el", afirmă Grigoraş, avertizîndu-şi elevul: "El trebuie să ştie cum să gestioneze această situaţie, pentru că mulţi, foarte mulţi jucători tineri îşi pierd capul în asemenea momente, crezîndu-se deja Hagi sau Messi".

Pe lîngă Bujor, tehnicianul ieşenilor susţine că numai unul dintre componenţii lotului său ar mai putea spera că va ajunge cîndva la naţionala de tineret: Alexandru Buhuşi. "Pe Buhuşi îl aştept să explodeze. Este un jucător cu calităţi foarte bune, dar, din păcate, are o mentalitate mai puţin sănătoasă pentru un fotbalist profesionist. Dar, jucătorul fiind tînăr, aceasta poate fi schimbată, poate fi modelată şi sper ca acest lucru să‑l realizeze în cel mai scurt timp. Calităţi fotbalistice, repet, are din plin şi poate că aş fi dintre cei mai bucuroşi dacă în scurt timp el va reuşi să se impună şi să ajungă jucător de bază la Politehnica", afirmă antrenorul.

În concluzie, "deocamdată nu există în lotul Politehnicii Iaşi, aşa cum este la Craiova, un grup de jucători tineri care să poată aspira în perioada următoare la statutul de internaţional", după cum însuşi Grigoraş constată. De fapt, chiar şi conducătorii clubului şi-au declarat insatisfacţia faţă de "producţia" din ultimii ani a propriei pepiniere.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 06:34 PM
Mesaj: #38
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Cupele europene, un obiectiv pentru anii următori

Preşedintele de onoare al clubului Politehnica Iaşi şi primarul Iaşului, Gheorghe Nichita, afirmă că este convins că noii acţionari majoritari de la Poli Iaşi vor face treabă la gruparea din Copou.

"Mulţi au spus că Politehnica este jucăria mea", încearcă primarul să îndepărteze acuzele la care este supus de ani de zile. "Iată că acum clubul are un acţionar majoritar privat şi poate adversarii mei nu vor mai pune beţe în roate acestui club. Simt că cei de la Mobilis sînt decişi să facă treabă la Iaşi, fără a cere vreun favor din partea primarului Nichita. Cei de la Mobilis mi‑au spus că vor ca în cel mai scurt timp să facă trei terenuri la Iaşi pentru copii şi juniori", îi laudă Gheorghe Nichita pe ultimii sosiţi la Poli în calitate de finanţatori.

Edilul afirmă că deocamdată la gruparea din dealul Copoului s‑a pus doar baza pentru marea performanţă: "Pînă acum, la Iaşi s‑a pus doar baza. Vrem ca în acest an să urcăm la etajul I, adică să terminăm în primele zece echipe, urmînd ca în anii următori să urcăm şi noi la etajele superioare, adică să ajungem în cupele europene. Văd acum la echipă o altă atmosferă. Îi văd pe jucători decişi să obţină rezultate bune. Am foarte multă încredere în antrenorul Petre Grigoraş şi sînt convins că dacă vor fi şi banii necesari, el ne va putea duce la etajele superioare despre care am spus. Grigoraş are condiţii să facă performanţă în anii viitori. Avem jucători buni, dar nu vreau să mă îmbăt cu apă rece", susţine preşedintele de onoare al clubului de fotbal ieşean.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 06:36 PM
Mesaj: #39
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
"Am reuşit să câştigăm într-adevăr în faţa unei echipe destul de bune, cu jucători de valoare"

Mijlocaşul formaţiei Poli Iaşi Ciprian Milea a admis la finalul partidei că au întâlnit o echipă cu jucători valoroşi care le-a pus probleme pe parcursul partidei, însă consideră că cel mai important este faptul că au reuşit să le facă faţă şi să obţină cele trei puncte.

"Greu, greu, dar, după cum s-a văzut, în timpul meciului în prima repriză am avut cel puţin şapte ocazii clare de gol. Este păcat ca nu am înscris în prima repriză, pentru că a doua repriză ne-am făcut jocul puţin mai greu, dar, într-un final, Dumnezeu a ţinut cu cei mai buni şi am reuşit să înscriem. Victoria este meritată. Cred că după ocaziile avute, trebuia să câştigăm la o diferenţă mai mare. Este o victorie de moral, am urcat şi în clasament. Abordăm de acum meciurile următoare cu mai multă încredere. Am reuşit să câştigăm într-adevăr în faţa unei echipe destul de bune, cu jucători de valoare. Echipa Craiovei ne-a motivat de la început, am avut în gând să câştigăm şi, într-un final, am obţinut acest lucru", a declarat Ciprian Milea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-15-2009, 06:37 PM
Mesaj: #40
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
"Dacă ei marcau la faza aia, nu cred că am fi reuşit să întoarcem rezultatul"

Vali Negru s-a arătat mulţumit că a debutat la Iaşi într-un meci câştigat de gruparea moldoveană şi a afirmat că partida putea lua un alt curs dacă Mihai Costea reuşea să marcheze la faza din minutul 68.

Acesta a mai specificat că se gândea ca, din meciul cu Universitatea, el şi coechipierii să obţină măcar un punct.

"Mă bucur că, după atâta timp, joc într-un meci oficial. Mă bucur că am debutat cu o victorie şi sper ca rezultatele bune să continue, pentru că vă spun sincer, după felul cum am jucat astăzi, Iaşiul merita să câştige. Şi noi am ratat, şi ei au ratat o ocazie imensă, dar consider că victoria este meritată. Sunt convins că la ratarea lui Mihai Costea s-a decis meciul. Dacă ei marcau la faza aia, nu cred că am fi reuşit să întoarcem rezultatul. Când au ratat am fost convins că vom câştiga. Am sperat ca în astea trei meciuri să câştigăm şapte puncte, mă gândeam la un punct cu Universitatea", a declarat Negru.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut