Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Politehnica Iaşi
09-09-2009, 04:39 PM
Mesaj: #21
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Negru, Frunză şi Croitoru, legitimaţi la Poli Iaşi

Poli Iaşi ar putea juca într-o cu totul altă formulă decât a făcut-o până acum în debutul Ligii I.

Grigoraş îi va avea la dispoziţie pentru partida de luni, contra Universităţii, pe jucătorii Marius Croitoru, Viorel Frunză, Milos Mihajlov şi Valentin Negru, care au fost legitimaţi astăzi.

"Am reuşit să înregistrăm la Liga Profesionistă de Fotbal contractele semnate cu jucătorii Marius Croitoru, Viorel Frunză, Milos Mihajlov şi Valentin Negru. De-acum, aceştia sunt oficial jucătorii noştri", a declarat Vasile Dascălu, directorul economic al clubului, pentru Mediafax.

Marius Croitoru, Viorel Frunză, Milos Mihajlov au semnat cu Politehnica Iaşi până în iarnă, în timp ce Vali Negru are contract pe doi ani.

Numerele cu care vor juca pe tricou cei patru jucători sunt următoarele: Mihajlov - 15; Negru - 26; Frunză - 27 şi Croitoru - 80.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 01:12 PM
Mesaj: #22
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Pălimaru şi Tincu au spus "nu" Cetăţii

Conducerea Cetăţii Suceava a încercat în ultimele zile să întărească lotul cu încă doi jucători de la Politehnica Iaşi. Este vorba de Paul Tincu şi Clement Pălimaru, ultimul fiind o cunoştinţă mai veche a sucevenilor. Preşedintele Ciprian Antona discutat cu omologul său Sorin Boca, care iniţial a lăsat de înţeles că gruparea din Copou ar fi dispusă să accepte un împrumut al celor doi fotbalişti pe Areni. Aseară a picat însă mutarea, motivul fiind condiţiile financiare în care Tincu şi Pălimaru ar fi venit.

"Pentru moment nu vin la Suceava. Cel puţin nu acum. Nu exclud posibilitatea de a reveni la Cetatea dar acum nu este nicio şansă. Nici Tincu nu va veni. Am discutat cu el şi nu comentăm motivele pentru care am refuzat să venim la Suceava", a declarat Clement Pălimaru.

Dacă de transferat jucători conducerea sucevenilor nu a putut perfecta niciunul, aceştia au de gând să se mai despartă de încă un fotbalist din actualul lot.

Transferat în această vară de la CSM Focşani, atacantul Mihai Andrieş nu a rupt gura târgului la Cetatea, iar vocile care îi constestă prezenţa în lotul echipei locale se înmulţesc de la o zi la alta. Conducerea clubului a luat act de acest aspect şi a avut o discuţie cu jucătorul.

"I-am spus că ne aşteptam la mai mult de la el şi că a dezamăgit până în acest moment. Iniţial am vrut să ne despărţim de Andrieş însă ultimul cuvânt la avut domnul Radu. Ne-am gândit că i-am face rău jucătorului să-l lăsam pe drumuri acum la finalul perioadei de transferuri, însă am decis să-i reducem salalariul şi contractul cu 20-30%, iar în cazul în care până în iarnă nu va confirma ne vom despărţi de el", a declarat Ciprian Anton.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 02:58 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Vlad Bujor: "Voi înrăma tricoul de la naţionala de tineret!"

Atacantul echipe Poli Iaşi, Vlad Bujor, a declarat joi, pentru Mediafax că va înrăma tricoul de la echipa naţională de tineret, după ce a fost selecţionat pentru prima dată în carieră, la meciul cu republica Moldova, scor 3-0.

"Am fost extrem de fericit pentru că am fost convocat pentru prima dată la echipa naţională de tineret. Nu am avut probleme de acomodare şi m-am înţeles foarte bine cu toţi colegii. Îmi pare rău că nu am reuşit să joc. Cine spune că-i convine să fie rezervă, ăla minte. Nu pot spune că mi-a plăcut că am stat pe bancă tot meciul, însă asta mă ambiţionează şi mai tare. Sper ca prin evoluţiile mele de la Poli Iaşi să-l determin pe domnul Săndoi să mă cheme din nou la naţionala de tineret şi să debutez şi eu. Oricum, cred că voi înrăma tricoul de la naţionala de tineret, dacă tot nu l-am transpirat", a spus Bujor.

Echipa naţională de tineret a României a învins, marţi, la Craiova, cu scorul de 3-0 (2-0), formaţia similară a Republicii Moldova, într-un meci contând pentru grupa 1 a preliminariilor Campionatului European, ediţia 2009-2011.

Jucătorul, care este golgheterul Ligii I după cinci etape, speră să înscrie în partida de luni, de pe teren propriu, cu Universitatea Craiova: "De-abia aştept meciul cu Universitatea Craiova. Chiar m-am tachinat pe seama acestui meci cu jucătorii craioveni de la naţionala de tineret. I-am spus lui Silviu Lung că îi pregătesc nişte «cadouri» când vine în Copou".

Partida Poli Iaşi - Universitatea Craiova, din etapa a VI-a a Ligii I, va avea loc luni, 14 septembrie, de la ora 20.00.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 05:30 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Poli asteapta bani din transferul lui Cristea

Dinamo Bucuresti vrea sa-l vanda cu orice pret pe Adrian Cristea. Jucatorul este detinut insa in coproprietate de clubul din Soseaua Stefan cel Mare si Politehnica Iasi.

Cristea va fi imprumutat pentru un sezon la echipa lui Ioan Andone, Al-Ahli Dubai, care va avea optiune de cumparare. Ieseanul este cu bagajele facute, in schimbul sau dinamovistii urmand sa primeasca 900 de mii Euro pentru imprumutul pe o perioada de un an. In plus, daca se va acomoda in Emiratele Arabe Unite, Adrian Cristea va mai aduce in conturile "cainilor rosii" o suma de aproximativ 2,5 milioane de Euro. Salariul fotbalistului va fi de aproximativ 250 de mii Euro pe sezon.

Banii pe care Dinamo ii va incasa de la arabi trebuie impartiti insa si cu Poli Iasi. Clubul din Copou l-a vandut in anul 2004 pe Cristea la Dinamo, in schimbul a 200 de mii Euro, dar Poli detine in continuare jumatate din drepturile jucatorului. Astfel, dinamovistii nu pot sa-l vanda si nici sa-l imprumute pe jucator la vreun club din tara si din strainatate fara acordul clubului iesean. Intre timp, Politehnica i-a legimat pe Marius Croitoru, Viorel Frunza, Milos Mihajlov si Vali Negru, ultimele patru achizitii ale formatiei pregatite de antrenorul Petre Grigoras.

Croitoru, Frunza si Mihajlov au semnat cu Politehnica pana in iarna, in timp ce Vali Negru are contract pe doi ani. Numerele cu care vor juca pe tricou cei patru jucatori sunt urmatoarele: Mihajlov - 15; Negru - 26; Frunza - 27 si Croitoru - 80. Pentru fotbalistii ieseni, urmatorul meci in campionat este programat tocmai luni, cand Poli va primi vizita formatiei Universitatea Craiova. Jocul ar fi trebuit sa se dispute sambata sau duminica, dar, la solicitarea oltenilor, LPF a mutat partida tocmai luni seara, de la ora 20.00 (in direct pe Digi Sport).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 07:17 PM
Mesaj: #25
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Mijin a ajuns să joace în India!

Fotbalistul care şi-a reziliat în vară contractul cu Politehnica Iaşi a fost legitimat de Mahindra United.

Mijlocaşul sîrb de 31 de ani a evoluat timp de 5 ani în România, la CFR Cluj, între 2004 şi 2006, şi Politehnica Iaşi, pînă în vară, în ultimul sezon moldovenii necontînd pe el.

Mijin poartă la echipa din Mumbai, ce evoluează în prima ligă din India, tricoul cu numărul 10, sîrbul trecîndu-şi în cont un gol într-un meci oficial disputat în această lună de noua sa echipă.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:07 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Petre Grigoraş: Craiova ne este superioară

Antrenorul Iaşiului afirmă că Poli este o echipă inferioară Universităţii, dar susţine că nu întotdeauna valoarea are câştig de cauză, sperând astfel să învingă Ştiinţa prin dăruirea şi concentrarea moldovenilor.

- Cu doar o victorie în primele cinci etape, v-aţi propus acum ca în următoarele trei runde să obţineţi nouă puncte, cel puţin aşa aţi declarat recent. Vorbiţi-mi despre soluţia câştigătoare pe care o veţi aplica în aceste trei meciuri de campionat, primul fiind cu Universitatea Craiova.
- Nu a fost declaraţia mea! Probabil că s-a luat din context, nu am spus asemenea lucruri deoarece eu nu sunt un antrenor care să se gândească la zece etape deodată. Pe mine mă interesează primul joc.

- Şi acesta este luni, cu Universitatea...
- Este un meci foarte, foarte greu. Mi-aş dori să-l câştigăm, dar nu va fi uşor. După întâlnirea de luni mă voi gândi la celelalte meciuri.

- Universitatea are câteva piese grele, cum ar fi Florin Costea, a mai venit şi Trică. Le pregătiţi un tratament special?
- Nu-i vorba de tratamente speciale. Acestea se fac în clinici specializate! Am înţeles însă sensul întrebării... Poli Iaşi este o echipă muncitoare, modestă şi care îşi cunoaşte lungul nasului, dar care încearcă în fiecare meci să scoată cât mai mult posibil. Este clar - şi suntem conştienţi de asta - că între cele două echipe care se întâlnesc luni, în Copou, există diferenţe de valoare, Craiova fiindu-ne superioară.

Nici un meci al Craiovei nu a semănat cu altul
- Cum veţi încerca să anulaţi această diferenţă?

- Prin concentrare şi dăruire exemplară! Cu puţină şansă şi cu ajutorul suporterilor - jucăm doar acasă - sper să anulăm handicapul pe care îl avem faţă de Universitatea şi astfel să câştigăm meciul.

- Aţi urmărit jocurile Universităţii?
- Bineînţeles, le-au urmărit pe toate. Nici un meci nu a semănăt cu celălalt. Sunt convins că nici meciul de luni nu va semănă cu ultimul joc al Craiovei, cel cu Gloria Bistriţa. Pur şi simplu, Universitatea s-a distrat cu Gloria! Vă repet, Universitatea ne este superioară, dar valoarea nu are întotdeauna câştig de cauză.

- De ce vă deranjează aşa de mult faptul că meciul se dispută luni, în condiţiile în care Craiova a avut până miercuri cinci jucători la lotul naţional de tineret?
- Mă deranjează foarte mult deoarece nu mi se pare normal. Jucătorii Craiovei selecţionaţi la lotul de tineret s-au antrenat în Craiova, au jucat marţi tot în Craiova şi nu în Zimbabwe! Era timp suficient de refacere pentru jucătorii Ştiinţei astfel ca meciul Poli Iaşi - Universitatea să se dispute duminică. Atunci ce să mai zică FC Braşov, echipă care a avut doi jucători la lotul A (Roman şi Coman), care au evoluat aseară (miercuri - n.r.), şi a fost programată să aibă mâine (astăzi - n.r.) meci de campionat?!


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:08 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Politehnica Iasi vine mai aproape de suporteri

Incepand de astazi, Politehnica Iasi si-a imbogatit reteaua de magazine partenere cu un nou magazin. Este vorba de supermarketul Mercur Mary din Podu Ros. Astfel, suporterii Politehnicii pot achizitiona produsele marca Politehnica Iasi din Podu Ros de la magazinul Mercur Marry.

Campaniile initiate de Politehnica Iasi sunt valabile si in noul magazin partener astfel cumparand orice produs marca Politehnica Iasi din magazinul Mercur Mary primesti pe loc o invitatie la urmatorul meci de pe teren propriu al Politehnicii si daca cumperi produse de peste 30 lei poti participa la tragerea la sorti pentru un abonament.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:08 PM
Mesaj: #28
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Oferta pentru suporteri la meciul cu Craiova

Politehnica Iasi va oferi un bilet gratuit fiecarei persoane ce cumpara doua bilete la meciul de luni dintre Politehnica Iasi si Universitatea Craiova. Preturile biletelor la acest meci vor fi: 20 lei un bilet la tribuna si 10 lei un bilet la peluza.

Oferta este valabila doar la punctele de vanzare special amenajate in zilele de vineri, sambata, duminica si luni in Podu Ros (vis-a-vis de magazinul "1001 Articole") si in Piata Unirii (in statia de tramvai).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:09 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Croitoru, la echipa a doua a Iaşiului!

Abia transferat de Poli, fostul stelist a fost trimis să joace la "satelitul" din Liga a III-a, care joacă la Tîrgu Neamţ.

Antrenorul Petre Grigoraş şi-a motivat decizia de a-l trimite pe Croitoru la Poli II prin faptul că acesta are nevoie de cît mai multe jocuri în picioare. Alături de Croitoru, la meciul lui Poli II din această săptămînă, au fost trimişi de la echipa mare Pleşca, Tincu, Buhuş şi Bîrlădeanu.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 03:10 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri Politehnica Iaşi
Grigoraş: "Sper ca Bujor să nu se creadă Hagi sau Messi după ce a trecut pe la tineret!"

Antrenorul Politehnicii Iaşi spune că prezenţa atacantului Politehnicii la lotul de tineret trebuie să fie percepută de acesta ca o provocare, nu ca o realizare.

"Bujor trebuie să joace de acum meci de meci pentru a fi rechemat la lot. Sper să nu i se urce la cap" a mai adăugat tehnicianul, care a glumit că îi va recomanda lui Emil Săndoi, selecţionerul naţionalei de tineret a României, să-i urmărească şi pe Brăneţ şi Cristi Bratu (ambii, trecuţi de 30 de ani), în cazul în care va reuşi să ajungă la meciul de luni dintre Poli şi Universitatea Craiova.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut