Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
11-09-2009, 07:40 PM
Mesaj: #161
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Miza pe egal în Ghencea!

Cum ultimele două partide ale Unirii au consemnat acelaşi scor 1-1, atât la Piatra Neamţ cât şi pe "Cetate" cu CFR Cluj, preşedintele Consiliului de Administraţie al Unirii spune că şi-ar dori ca istoria să se repete şi luni seară în Ghencea. "Am mare încredere în fotbaliştii Unirii şi mai ales în unitatea grupului de jucători aşa că sunt încrezător că putem scoate o remiză în întâlnirea cu Steaua. Din fericire atât jucătorii cât şi antrenorii au început să conştientizeze faptul că Unirea Alba Iulia are nevoie de puncte şi acest lucru s-a putut observa duminica trecută la partida cu CFR Cluj. Băieţii au muncit enorm şi au remizat echitabil în întâlnirea cu gruparea din Gruia, şi sper să aibă aceiaşi atitudine şi în jocul din Ghencea, condiţii în care cred cu tărie că putem obţine punctul mult visat", a declarat Marian Sarmeş.

lGolul marcat de Dâlbea i-a dat o "gaură" de 9.400 RON unui fan al Unirii!
Unul dintre suporterii grupării din Alba Iulia a pariat la o casă de specialitate din oraş suma de 200 RON pe un bilet care a cuprins 15 meciuri printre care şi cel dintre Unirea Alba Iulia şi CFR Cluj.

"Pe biletul respectiv am jucat semnul "2" la meciul Unirii (n.a. fanul respectiv a mai avut un bilet pe care a jucat 1X la întânirea respectivă dar a pierdut alte două întâlniri şi implicit biletul) şi în minutul 88 golul lui Răzvan Dâlbea mi-a aruncat biletul în aer...De ce? Simplu, pentru că am prins restul de 14 meciuri jucate pe biletul cu pricina", a declarat suporterul albaiulian nu înainte de a preciza un fapt extrem de important.

"Chiar dacă nu am intrat în posesia potului de 9.400 de RON din "cauza" golului înscris de Dâlbea nu sunt supărat deoarece Unirea a câştigat un punct extrem de important în lupta pentru supravieţuire. Ba mai mult, m-am bucurat sincer şi din suflet alături de ceilaţi suporteri de pe stadion în momentul în care "căpitanul" a semnat remiza!", a conchis fanul Unirii. Fără comentarii!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-09-2009, 07:42 PM
Mesaj: #162
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Ei au remizat în Ghencea acum 18 ani...Voi?

În sferturle de finală ale Cupei României, ediţia 1990-1991, echipa Unirea Alba Iulia reuşea o performanţă istorică pentru clubul ardelean şi elimina marea echipă a Stelei după un 1-1 în Ghencea (n.a. gol marcat de Vasile Borşa, ulterior meciul fiind omologat la "masa verde" cu scorul de 3-0 în favoarea albaiulienilor din cauza faptului că steliştii l-au utilizat pe Basarab Panduru aflat în stare de suspendare!) respectiv 1-2 în returul de pe "Cetate", performanţă care a fost recompenastă, conform unor surse perfect credibile, cu o primă în valoare de aproximativ 10 salarii (n.a. circa 24-25.000 de lei), suma foarte mare pentru acele vremuri. Cum au abordat partida cu pricina jucătorii de atunci ai "alb-negrilor" şi ce sfaturi le dau aceştia actualilor componenţi ai Unirii înaintea întâlnirii de luni, ora 20.30 în direct pe GSP TV, puteţi afla în rândurile următoare:

lNicoale Seliuc (45 de ani, portar, actualmente şomer): "A fost meciul vieţii pentru mine şi chiar am fost considerat eroul partidei de către antrenori, coechipieri şi suporteri. Pentru mulţi dintre noi a fost o şansă uriaşă de a juca pe un stadion plin, în faţa unor jucători care nu cu mult timp îniante câştigaseră Cupa Campionilor Europeni! Noi am evoluat atunci cu suflet şi am izbutit un rezultat mare, deci cred că şi acum jucătorii Unirii trebuie să se mobilizeze şi să evolueze fără trac în faţa Stelei. Oricum, steliştii nu joacă întotdeauna foarte bine pe teren propriu şi acesta ar putea fi un atu pentru Alba Iulia în tentativa de a cuceri cel puţin un punct".

lFlorin Brumaru (51 de ani, mijlocaş, actualmente director sportiv la FC Unirea Alba Iulia)
: "Meciul de acum 18 ani a reprezentat un vârf al carierei mele din punct de vedere al rezultatului şi a consemnat un moment de referinţă în istoria clubului. De altfel şi astăzi lumea mă opreşte pe stradă şi mă întreabă despre acel joc. Acum vremurile sunt complet diferite şi chiar le-am transmis actualilor jucători ai Unirii că nu au nimic de pierdut în faţa Stelei, ba mai mult dacă vor avea încredere deplină în propriile forţe, cum s-a întâmplat în întâlnirile cu FC Vaslui, FC Timişoara sau CFR Cluj, vor putea obţine un rezultat bun în Ghencea. Şi încă ceva referitor la acel meci şi anume că eu l-am marcat pe Panduru, adică omul care în acest moment deţine la Steaua aceiaşi funcţie pe care o am eu la Alba Iulia şi anume cea de director sportiv!".

lIoan Ilie (46 ani, fundaş, actualmente antrenor la grupa de juniori republicani B a FC Unirea Alba Iulia): "Noi am mers pentru a juca fotbal adevărat în Ghencea şi nu ne-am speriat deloc de numele componeţilor Stelei şi acest lucru ne-a ajutat să remizăm şi să-i scoatem din Cupa României. Unirea de acum nu are ce pierde din duelul cu trupa lui Stoichiţă, nu de alta dar nici steliştii nu au mai mult de 2 picioare. Dacă vom juca la victorie, sunt sigur că putem veni acasă...cu cel puţin o remiză".

lNeluţu Popa (foto, 49 de ani, atacant, actualmente director coordonator al Centrului de copii şi juniori la FC Unirea Alba Iulia şi antrenor principal la grupa de juniori republicani A a FC Unirea Alba Iulia): "Pentru mine personal a fost o mândrie să joc contra Stelei pe Ghencea. Am avut ambiţie, elan şi cu multă muncă am smuls remiza. Acum, în opinia mea, nu este foarte mare diferenţă între echipa de pe locul 1 din Liga 1 şi echipa clasată pe ultima poziţie, aşa că de ce să ne temem? Trebuie că jucătorii să aibă încredere, personalitate şi cu siguranţă că în aceste condiţii vor scoate un rezultat care să ne mulţumească pe toţi cei din "familia" Unirii Alba Iulia".

lIulian Nichimiş (48 de ani, fundaş, actualmente secretar al Asociaţiei Judeţene de Fotbal Alba): "Noi eram o echipă mică de liga secundă dar ne-am dus la Bucureşti să ne jucăm şansa şi am reuşit. Astfel, cred că dacă vor lasă la o parte teama şi respectul vizavi de numele Steaua, atunci uniriştii pot obţine ceea ce-şi doresc din acest joc. Pentru că dacă te bate Steaua, este Steaua până la urmă, dar dacă învingi eşti mare, nu?!".

lNicolae Lupu (55 de ani, antrenor secund, actualmente preşedinte executiv al FC Unirea Alba Iulia): "Steaua de atunci era aureolată de titlul de campioană a cluburilor europene dar noi am mers să ne jucăm şansa, să scoatem capul în lumea bună a fotbalului românesc. Băieţii s-au autodepăşit în cele două partide cu steliştii şi am izbutit un rezultat de senzaţie care a fost de referinţă în istoria clubului nostru. Şi ultimul meci direct jucat în Ghencea acum 3 ani în Cupa României (n.a. pierdut de albaiulieni cu scorul de 1-2) a fost unul echilibrat, în care nu s-a simţit diferenţa de ligă dintre cele două combatante. Sper ca şi luni să ne vindem scump pielea şi să scoatem cel puţin un punct".

De remarcat faptul că actaulul staff medical al "alb-negrilor" format din Traian Rângheţ şi Petru Ruja este acealaşi ca în urmă cu 18 ani! Şi ce bine ar fi ca şi rezultatul meciului de astăzi să fie acelaşi, adică Steaua Bucureşti - FC Unirea Alba Iulia 1-1!!!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 03:17 PM
Mesaj: #163
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub: "Steaua a meritat victoria, a controlat mai mult jocul, a avut posesie mai bună"

Antrenorul Adrian Falub a recunoscut superioritatea Stelei, însă a subliniat că aceasta a beneficiat de câteva erori de arbitraj.

"Steaua a meritat victoria, a controlat mai mult jocul, a avut posesie mai bună. Noi am jucat bine în prima repriză, când echipa mea m-a mulţumit din punct de vedere tactic. În partea a doua a venit acel gol care ne-a dat planurile peste cap. Este un joc pierdut, însă vor veni meciuri şi mai grele. Acum trebuie să câştigăm neapărat meciul cu Oţelul din etapa viitoare", a spus Falub.

Tehnicianul a contestat "câteva faze dubioase", respectiv golul lui Kapetanos la care a acuzat o poziţie de ofsaid şi neacordarea unui penalty.

Falub consideră că echipa sa nu a depăşit încă acel complex de inferioritate tipic unei nou-promovate şi a fost de părere că introducerea lui Kapetanos a fost esenţială în jocul Stelei. "Kapetanos a fost foarte periculos azi. De ce ne-am temut, nu am scăpat. Practic, a fost omul potrivit, la locul potrivit. De când a intrat pe teren ne-a dezechilibrat jocul şi s-a văzut asta", a comentat Falub.

Steaua s-a impus, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, în faţa echipei Unirea Alba Iulia, în ultimul meci din etapa a 13-a, şi a urcat pe locul 2 în clasament, fiind la egalitate cu liderul CFR Cluj, dar cu un golaveraj inferior.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-10-2009, 03:25 PM
Mesaj: #164
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Cernea: "Şi băiatul meu de 6 ani ridica fanionul la golul lui Kapetanos!"

Cornel Cernea, fostul portar al Stelei, atacă dur arbitrajul meciului de luni al noii sale echipe, Unirea Alba Iulia, în Ghencea.

"A fost ofsaid mare la primul gol al lui Kapetanos. Dacă era o echipă importantă, sigur se făcea mare tam-tam! Noi sîntem o echipă mică şi o să treacă repede. Şi băiatul meu de 6 ani ar fi ridicat fanionul la primul gol al lui Kapetanos!", a spus Cornel Cernea la sportro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-16-2009, 08:42 PM
Mesaj: #165
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Mai sunt 12 puncte în joc, dar e imposibil să luăm mai mult de jumătate dintre ele"

Portarul Cornel Cernea a declarat, luni, că ar fi bine pentru echipa sa, Unirea Alba Iulia, dacă ar acumula şase puncte din 12 posibile, în ultimele etape din turul actualei ediţii de campionat..

"Mai sunt 12 puncte puse în joc, în care dacă acumulăm jumătate ar fi bine pentru noi. Dacă acumulăm şapte ar însemna o situaţie foarte bună, dar 9 sunt imposibil să facem, ţinând cont de program", a spus Cernea.

Unirea Alba Iulia a acumulat zece puncte în 13 etape, iar Cernea consideră că echipa sa a avut de pierdut din cauza greşelilor de arbitraj. "Nu vreau să comentez prea mult arbitrajul, dar cel puţin patru puncte am pierdut din pricina greşelilor. Noi suntem mici din toate punctele de vedere, nu ne interesează ce s-a întâmplat cu asistentul din Ghencea, dar oricum cu Steaua nu ne-am făcut de râs. Dacă arbitrajele erau corecte aveam mult mai multe puncte, aşa stăm în subsol şi ne chinuim", a afirmat Cernea.

Cornel Cernea a precizat că Unirea Alba Iulia trebuie să câştige meciul de vineri, cu fosta sa echipă, Oţelul Galaţi. "La Galaţi m-am simţit excelent, a fost o perioadă fericită a carierei, am jucat şi o finală de Cupă pierdută cu Dinamo, dar acum nu mai contează trecutul. Ce a fost a fost, importante sunt cele 3 puncte pe care trebuie să le cucerim în jocul direct. Cu Dorinel Munteanu am conlucrat puţin la Steaua, nu pot spune că l-am cunoscut atât de bine. Pe de alta parte însă, Unirea trebuie să învingă Oţelul indiferent cine stă pe banca adversarilor sau cine intră în teren. Trebuie să fim în formă la ora meciului, deşi această pauză competiţională ne-a scos din ritm. Să ne dăruim, să alergăm, să luptăm în teren, să facem tot ce-i posibil pentru a învinge", a declarat Cernea.

Meciul Unirea Alba Iulia - Oţelul Galaţi, din etapa a XIV-a a Ligii I, este programat vineri, de la ora 14.00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 06:55 PM
Mesaj: #166
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Oficialii echipei susţin că o victorie cu Oţelul Galaţi este "vitală"

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, a declarat, marţi, că poziţia din clasament a echipei nu este chiar confortabilă, iar jucătorii sunt obligaţi să învingă gruparea Oţelul Galaţi, în partida din etapa a 14-a a Ligii I.

"Clasamentul frige, nu mai avem timp pentru a ne plânge de arbitraje sau de orice altceva, fotbaliştii şi antrenorii sunt obligaţi să se trezească şi să bată Oţelul Galaţi. Este adevărat că un campionat nu poate fi considerat terminat din etapa a 14-a, dar, repet, cele trei puncte puse în joc cu formaţia lui Dorinel Munteanu sunt vitale şi trebuie obţinute cu orice preţ", a spus Sarmeş.

Preşedintele ardelenilor a fost completat de preşedintele executiv, Nicu Lupu, care susţine că jucătorii trebuie să uite partida cu Steaua şi să se impună în faţa gălăţenilor: "Este unul dintre cele mai importante jocuri. Nu avem voie să nu câştigăm această partidă".

Unirea Alba Iulia nu a mai câştigat un joc în Liga I de la data de 26 septembrie, atunci când a trecut de FC Vaslui. De atunci, ardelenii au mai disputat cinci partide, în care nu au obţinut decât două puncte, cu Ceahlăul şi CFR Cluj, iar echipa se află pe poziţia a 16-a în clasament.

Partida dintre Unirea Alba Iulia şi Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va disputa vineri, de la ora 14:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:15 AM
Mesaj: #167
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Adrian Olah a spart gheaţa În Cupa României

Adrian Olah jucătorul unirist care a înscris întâiul său gol în tricoul "alb-negru" tocmai în partida de pe malul Dunării, dintre Oţelul Galaţi şi FC Unirea Alba Iulia recunoaşte că în economia turului confruntarea de vineri, 20 noiembrie, de pe "Cetate", meci transmis de la ora 14.00 de GSP TV, are o importanţă aparte. "La momentul actual, disputa cu oţelarii a devenit una de o însemnătate deosebită. Ţinând cont de situaţia din clasament, de foamea noastră de puncte, este cel mai important joc al turului. Suntem obligaţi să câştigăm, iar comparativ cu duelul din Cupa României apare miza punctelor. Victoria e vitală pentru noi, în ideea de a aborda cu un moral bun partida cu Dinamo", a afirmat fotbalistul utilizat în 10 întâlniri (16 titular) de către antrenorul Adrian Falub.

Să rupem tradiţia
Fotbalistul în vârstă de 28 de ani speră ca Unirea să rupă tradiţia nefavorabilă a partidelor pierdute după pauzele competiţionale, eşecuri la Urziceni (0-1) şi cu Internaţional Curtea de Argeş (1-2). "Nădăjduim la un succes, trebuie să se schimbe ceva. Nu e semnificativ cine va înscrie, cât mai ales să cucerim toate punctele puse în joc, unele obligatorii. Pentru a învinge e nevoie să dăm totul pe teren, să fim foarte concentraţi", a menţionat Olah, jucătorul ce a deschis scorul în disputa de Cupă, din urmă cu aproape 2 luni, prin transformarea unei lovituri libere, egalarea survenind în urma unei reuşite semnată de Ibeh. "Echipele sunt de valori apropiate, va conta enorm forma de la ora meciului, dar noi credem în şansele noastre şi în capacitatea echipei de a depăşi acest obstacol dificil", a concluzionat purtătorul tricoului cu numărul 20, Olah dorindu-şi ca FC Unirea să acumuleze până la finele turului 9 puncte. Altfel, din pricina unor dureri la genunchi, fundaşul Nikola Vujadinovic nu a participat la antrenamentul de ieri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:16 AM
Mesaj: #168
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Trei unirişti s-au aflat sub comanda lui Dorinel

Trei dintre echipierii prim-divizionarei din Cetatea Marii Uniri l-au avut în trecut antrenor pe Dorinel Munteanu, actualul tehnician al gălăţenilor. Cel mai recent a fost cazul goalkeeperului Cornel Cernea, elev al "Neamţului" în toamna trecută petrecută de Munteanu în "Ghencea". Fostului stelist se mai adaugă încă 2 foşti "feroviari", printre care Bucurică - şi-a intesectat cariera cu CFR Cluj în mandatul lui Dorinel în "Gruia". Cel mai longeviv s-a dovedit mijlocaşul unirist Florin Dan prezent sub comanda lui Dorinel Munteanu un an şi jumătate la CFR Cluj, în perioada vara 2005-octombrie 2006, răstimp cu lumini şi umbre pentru "Baggio de Ardeal". După ce a ajuns în finala Cupei UEFA Intertoto în 2005 (parcurs început cu Aurel Şunda pe banca tehnică) iar în primul campionat a jucat constant în garnitura CFR-ului, în schimb în următoarele 10 etape din stagiunea 2006 a fost folosit doar 10 minute de antrenor. "Eu cred că venirea lui Dorinel un tehnician temeinic, cu experienţă acumulată în Germania şi la echipa naţională s-a dovedit un plus pentru CFR. Alte antrenamente, altă mentalitate, comparativ cu Şunda. Au fost două perioade distincte pentru mine ca jucător, dar nu sunt supărat pe Dorinel Munteanu şi nu i-am cerut niciodată explicaţii", a afirmat Florin Dan.

Primul penalty ratat al carierei
Cele două echipe s-au duelat recent în Cupa României, la Galaţi în 23 septembrie, "oţelarii" eliminând gruparea ardeleană după loviturile de departajare, dintre unirişti ratând Verdeş şi Fl. Dan, ultimul aflându-se la prima lovitură de la 11 metri nefructificată în carieră. "Nu e o revanşă faţă de Oţelul, dar îmi doresc enorm de mult să învingem, mai ales că jocul respectiv mi-a rămas în minte. Dacă va fi un alt penalty şi voi fi desemnat să execut, nu ştiu sigur dacă o voi face", a concluzionat cârlionţatul jucător. Florin Dan a înscris de 3 ori în actuala stagiune, fiind principalul marcator al "alb-negrilor", 2 dintre reuşite consemnându-se din punctul cu var, în întâlnirile cu Poli Iaşi şi FC Timişoara de pe "Cetate".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:16 AM
Mesaj: #169
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Uniriştii vizează victoria în "derbyul supravieţuirii" cu Oţelul!

26 septembrie 2009 a consemnat ultimul succes al "alb-negrilor" izbutit în actuala ediţie de campionat, "victima" de atunci a trupei lui Adi Falub numindu-se FC Vaslui. A fost o victorie reconfortantă, gustată din plin de publicul prezent pe "Cetate" după care uniriştii nu au mai agonisit, în cinci runde consecutive, decât două puncte, unul la Piatra Neamţ şi unul pe teren propriu cu CFR Cluj, şi s-au "cantonat" pe locul 16 al ierarhiei.

"Clasamentul frige, nu mai avem timp pentru a ne plânge de arbitraje sau de orice altceva, fotbaliştii şi antrenorii sunt obligaţi să se trezească şi să bată Oţelul Galaţi. Este adevărat că un campionat nu se poate considera a fi terminat din etapa a 14-a, dar repet cele trei puncte cu formaţia lui Dorinel Munteanu sunt vitale pentru Unirea Alba Iulia şi trebuie obţinute cu orice preţ", a declarat Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie al albaiulienilor. La rândul său, preşedintele executiv Nicu Lupu este de părere că jocul cu "oţelarii" de la malul Dunării poate fi catalogat drept unul dintre cele mai importante ale turului. "La Steaua am pierdut cum am pierdut, dar acum mult mai important pentru noi este meciul cu Oţelul Galaţi pe care practic nu avem voie să nu-l câştigăm", a punctat oficialul ardelenilor.

3.533 de spectatori media pe "Cetate"!
În cele 6 meciuri disputate pe arena din Cetatea Marii Uniri au asistat 3.533 de spectatori (în jur de 50 la sută din capacitatea stadionului pe scaune fiind astfel ocupată, media albaiulienilor fiind superioară spre exemplu celei a lui Dinamo, Craiovei şi Galaţiului la acest capitol) care-i plasează pe Dâlbea şi compania pe locul 12 în ierarhia numărului de spectatori prezenţi la partidele de acasă. "Avem mare nevoie de suporteri la fiecare joc şi cu atât mai mult la întâlnirea cu Oţelul Galaţi, una în care sprijinul lor poate fi un atu important în încercarea Unirii de a lua toate punctele puse în joc", a dezvăluit Sarmeş. Altfel, trupa lui Falub nu a programat nici un meci amical în week-end-ul trecut, uniriştii preferând să se antreneze în localitate şi să "sară" un eventual joc de verificare înaintea "duelului" de 6 puncte cu "siderurgiştii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:18 AM
Mesaj: #170
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Finul" Fl. Dan vrea să-şi bată "naşul" Sg. Costin

"Nu sunt amintiri plăcute referitor la ultimul duel direct, mai ales pentru mine. Ne vom duela două echipe apropiate valoric, noi trebuie să ne bucurăm la final, dar suntem conştienţi că ne aşteaptă o confruntare dificilă. N-aş crede că absenţa lui Kolev ne avantajează, poate cel care-l va înlocui va evolua excelent", a spus Florin Dan, jucător ce a ratat primul penalty din seria loviturilor de departajare în Cupă. "E o partidă foarte importantă, etapele au trecut, avem nevoie de puncte ca de aer şi nu ne permitem să irosim oportunitatea unei victorii", a afirmat mijlocaşul ardelenilor. Pentru Florin Dan întâlnirea de vineri are şi o altă conotaţie, pentru că în tabăra adversă se regăseşte naşul său, Sergiu Costin, pe care îl cunoaşte de la juniorii Gloriei Bistriţa. "Din câte ţin minte, am un palmares negativ în duelurile cu Sergiu, din perioada când am jucat împotriva sa cu CFR Cluj sau UTA Arad. Acum e rândul meu să mă bucur şi sper să mă înţeleagă", a conchis echipierul "alb-negrilor".

Amânarea plăţii contractelor
În cursul zilei de ieri oficialii unirişti au avut o şedinţă la stadion cu elevii lui Falub pentru a le explica faptul că vor întârzia achitarea ratelor contractuale din luna octombrie, scadente în 15 noiembrie. "Sunt convins că fotbaliştii o să înţeleagă acest lucru şi să se concentreze asupra partidei cu Oţelul. Probabil la începutul lunii decembrie, în funcţie de sprijinul autorităţilor locale, să reuşim plata contractelor", a precizat Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Unirea Alba Iulia. Conform ROI, echipierii unirişti n-au încasat nicio primă în acest sezon, adunându-se până în prezent suma de 1650 euro. O clasare sub locul 14 atrage după sine blocarea primelor, iar în jocul de mâine, Dâlbea şi compania vor avea primă normală, 300 euro punctul (spre deosebire de jocul anterior intern cu CFR Cluj, când s-a jucat pe o recompensă dublă).

Au revenit tricolorii...
La antrenamentul de ieri sub comanda lui Falub au revenit cei doi jucători unirişti convocaţi la lotul de tineret. "Mă bucur că am debutat la naţională, chiar şi într-un meci amical, joc câştigat împotriva Poloniei. Sper ca pe viitor să rămân în vederile domnului Emil Săndoi, să se apeleze iarăşi la mine. Urmează partida importantă cu Oţelul pe care obligatoriu trebuie să o câştigăm", a precizat atacantul Gheorghe Grozav. "E un pas înainte pentru mine, sper să nu fiu dezamăgit, aştept să fiu solicitat şi în campania de calificare la Campionatul European, să apuc să joc şi într-un meci oficial. Ce a fost a trecut, acum ne concentrăm la echipa de club, pentru că Unirea are parte de un joc extrem de greu cu Oţelul", a concluzionat mijlocaşul Călin Cristea. În acelaşi context, trebuie spus că fundaşul Vujadinovic a absentat a a doua zi la rând de la şedinţele de pregătire, din pricina unor probleme medicale la genunchi, dar există speranţe pentru recuperarea până vineri a apărătorului împrumutat de la Udinese.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut