Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
11-20-2009, 12:19 AM
Mesaj: #171
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Alb-negrii" recunosc că partida cu Oţelul a devenit decisivă

Pauza competiţională regăseşte gruparea din Cetatea Marii Uniri pe poziţia a 16-a, cu numai 2 puncte acumulate în ultimele 5 jocuri, un pasiv de minus 8 în ierarhia "adevărului" şi un ecart de 4 puncte faţă de locul 14, cel salvator. "Rezultatele n-au fost cele dorite, punctele lipsesc şi cu siguranţă puteam mai mult până în prezent. Sprăm ca în următoarele 4 etape să ajungem la 17-18 puncte, cu care să încheiem turul, pentru a urca în clasament şi a avea linişte în perioada de vacanţă", a spus fundaşul Sorin Rădoi, utilizat de Falub în 11 dispute pe postul de fundaş lateral dreapta.

"Meritam fără îndoială mai mult, dar nu trebuie să ne mai uităm în urmă, pentru că iar ajungem la înfrângerea dureroasă cu Internaţional Curtea de Argeş, ce ne-a tras teribil în jos. Stăm cu sabia deasupra capului şi trebuie să câştigăm măcar cele 2 jocuri de pe teren propriu, cu Oţelul şi Gaz Metan", a afirmat mijlocaşul Norbert Varga, care consideră că lipsa de omogenitate a echipei a contat mult în acest tur în care a evoluat 7 partide (niciuna integral).

Revanşa după eliminarea din cupă
"E un joc foarte important, venim după un eşec şi o perioadă nefastă. Acasă avem forţă, vom lupta pentru a câştiga. Trebuie să facem tot ce depinde de noi să învingem", a afirmat Sorin Rădoi, fost coleg la Timişoara cu Axente şi G. Siminic, viitorii adversari. "Disputa cu Oţelul a devenit decisivă. Se poate discuta şi despre o revanşă după eliminarea nedreaptă din Cupa României. În urma acelui meci Oţelul şi-a revenit, a traversat o perioadă bună. Orcium Dorinel are o echipă foarte ciudată, ce alternează prestaţiile excelente cu jocuri nereuşite. Indiferent însă de forma adversarilor, noi nu putem să ne gândim decât la toate cele 3 puncte", a afirmat Norbert Varga, coechipier la UTA Arad cu Ibeh.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:20 AM
Mesaj: #172
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Ionuţ Bălan: "Viitorul nostru depinde de meciul cu Oţelul"

Mijlocaşul echipei Unirea Alba Iulia, Ionuţ Bălan, a declarat, joi, că viitorul echipei sale depinde în mare măsură de deznodământul meciului cu Oţelul Galaţi, pe care ardelenii sunt obligaţi să o învingă, pentru a spera că vor rămâne în Liga I.

"Oţelul a luat nouă puncte din deplasare, deci este clar că jocul este unul decisiv pentru noi şi trebuie să-l câştigăm cu orice preţ. Viitorul nostru depinde de deznodământul disputei cu Oţelul Galaţi. Deja au trecut prea multe etape şi nu am mai câştigat, aşa că nu ne mai permitem niciun pas greşit. Din păcate, a trecut mult timp de când nu am mai învins în Liga I şi am cam uitat să ne bucurăm, astfel încât suntem datori să luăm 3 puncte şi la finalul întâlnirii să fim noi cei care vom sărbători victoria", a spus Bălan.

Meciul Unirea Alba Iulia-Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca vineri, de la ora 14:00. FC Unirea nu a mai câştigat din 26 septembrie, din etapa a 8-a, când a învins acasă pe FC Vaslui cu 2-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:21 AM
Mesaj: #173
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub: "Şansele de salvare sunt foarte reduse"

Importanţa meciului de vineri a fost subliniată şi de antrenorul Adrian Falub, care a apreciat că situaţia din clasament o obligă pe Unirea Alba Iulia să se motiveze pentru acest joc de care depinde în mare măsură soarta echipei sale în actuala ediţie de campionat.

"Oţelul este o formaţie imprevizibilă, care poate bate pe oricine din Liga I, dar la fel de bine poate fi învinsă de orice adversar. În aceste condiţii, avem nevoie mai mult ca oricând de sprijinul suporterilor, pentru ca împreună să aducem trei puncte de aur pentru Unirea Alba Iulia", a declarat Falub.

Tehnicianul speră ca elevii săi să reediteze cu Oţelul succesele din confruntările cu alte două echipe din Moldova, Poli Iaşi şi FC Vaslui: "Ne aşteaptă un joc dificil, dar sperăm să prindem o zi bună şi să învingem, pentru că altfel ne-am afunda poate definitiv în subsol. Şansele de salvare sunt foarte reduse".

Falub se confruntă cu mai multe probleme de lot pentru meciul cu Oţelul, Vujadinovic acuză dureri la genunchi şi este incert, el neantrenându-se în ultimele două zile, în timp ce Jonhes are clavicula dislocată.

Meciul Unirea Alba Iulia-Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca vineri, de la ora 14:00. FC Unirea nu a mai câştigat din 26 septembrie, din etapa a 8-a, când a învins acasă pe FC Vaslui cu 2-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-20-2009, 12:21 AM
Mesaj: #174
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Sarmeş: "Sunt convins că fotbaliştii vor înţelege acest lucru şi se vor concentra asupra partidei cu Oţelul"

Cât priveşte situaţia financiară a echipei, în cursul zilei de miercuri, oficialii Unirii au avut o şedinţă la stadion cu jucătorii, pentru a le explica faptul că vor întârzia achitarea ratelor contractuale din luna octombrie, scadente la data de 15 noiembrie. "Sunt convins că fotbaliştii vor înţelege acest lucru şi se vor concentra asupra partidei cu Oţelul. Probabil că la începutul lunii decembrie, în funcţie de sprijinul autorităţilor locale, vom reuşi să facem plata contractelor", a precizat Marian Sarmeş, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Unirea Alba Iulia.

Jucătorii nu au încasat nicio primă în acest sezon, adunându-se până în prezent suma restantă de 1.650 euro de persoană. O clasare sub locul 14 atrage, conform Regulamentului de Ordine Interioară, blocarea primelor. În jocul cu Oţelul, fotbaliştii vor avea primă normală (300 euro punctul), spre deosebire de jocul anterior, cu CFR Cluj, când s-a jucat pe un bonus dublu.

Altfel, fundaşul Bogdan Bucurică şi-a prelungit cu un an şi jumătate contractul cu Unirea Alba Iulia.

Meciul Unirea Alba Iulia-Oţelul Galaţi, din etapa a 14-a a Ligii I, se va juca vineri, de la ora 14:00. FC Unirea nu a mai câştigat din 26 septembrie, din etapa a 8-a, când a învins acasă pe FC Vaslui cu 2-0.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 03:39 PM
Mesaj: #175
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Adrian Falub: "Am dominat meciul din toate punctele de vedere!"

Adrian Falub, antrenorul Unirii Alba Iulia, considera ca victoria apartine numai jucatorilor, conform relatarilor trimisului Sport365.

"A fost o victorie meritata, am dominat din toate punctele de vedere. Pacat ca am primit acel gol de portar. Una peste alta, a fost un spectacol frumos, care cred ca a multumit publicul. Sunt multumit de cele trei puncte care ne ajuta foarte mult in clasament, dar si de evoluatia jucatorilor. Presiunea a fost imensa. Pentru prima data dupa o pauza de campionat am stat bine pe teren din punct de vedere fizic", a declarat Adrian Falub, antrenorul Unirii Alba Iulia, care a mai precizat ca stia bine jocul Otelului: "Stiam ca Otelul este o echipa buna in primele 45 de minute. Formatia otelara a primit multe goluri dupa minutul 60, stiam acest lucru si le-am spus baietilor".

Legat de schimbarile pe care le-a facut dupa pauza, Adrian Falub a spus: "Au intrat doi jucatori buni, valorosi si motivati. Meritul apartine numai jucatorilor".

Falub s-a aratat dezamagit ca formatia sa este o victima a arbitrajelor, etapa de etapa: "Cam prea toate greselile de arbitraj sunt indreptate impotriva noastra".

"Ne asteapta 3 jocuri grele. Sper sa obtinem cat mai mult din acestea. Nu avem jocuri prea bune in deplasare, asa cum avem pe teren propriu. Dinamo este o echipa buna si ne asteapta un meci extrem de dificil", a incheiat Falub.

FC Unirea Alba Iulia a invins vineri dupa-masa, in primul meci al etapei a 14-a din Liga 1, pe Otelul Galati cu scorul de 3-1 (0-0), insa formatia unirista nu a beneficiat de un penalty clar si a avut inca un gol anulat.

Etapa urmatoare, FC Unirea Alba Iulia va juca in deplasare, la Dinamo, iar Otelul va primi vizita formatiei Astra Ploiesti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 03:40 PM
Mesaj: #176
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Adrian Olah: "Mergem la Dinamo sa castigam"

Mijlocasul Unirii Alba Iulia, Adrian Olah, crede ca formatia sa poate produce surpriza in etapa urmatoare, cu Dinamo.

"Sunt bucuros ca am obtinut cele trei puncte. Nu conteaza cine da gol, important este ca echipa sa castige. Sunt 3 puncte foarte importante, care pot contribui la salvarea noastra de la retrogradare", a declarat Adrian Olah, mijlocasul Unirii Alba Iulia, care a reusit sa inscrie cel de-al 2-lea gol din partida cu Otelul Galati (3-1), de astazi.

Legat de meciul cu Dinamo din etapa urmatoare, Adrian Olah crede ca Unirea poate produce surpriza: "Toate meciurile sunt grele pentru noi, nu doar cel cu Dinamo. Mergem la Dinamo si incercam sa castigam!".

"Sper la cat mai multe goluri si victorii cu Unirea Alba Iulia", a incheiat Olah, conform trimisului Sport365.

FC Unirea Alba Iulia a invins vineri dupa-masa, in primul meci al etapei a 14-a din Liga 1, pe Otelul Galati cu scorul de 3-1 (0-0), insa formatia unirista nu a beneficiat de un penalty clar si a avut inca un gol anulat.

Etapa urmatoare, FC Unirea Alba Iulia va juca in deplasare, la Dinamo, iar Otelul va primi vizita formatiei Astra Ploiesti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 03:42 PM
Mesaj: #177
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Florin Dan: "A fost un meci greu, cu o echipa incomoda"

Mijlocasul Florin Dan a devenit golgeterul echipei FC Unirea Alba Iulia.

"A fost un meci foarte greu, cu o echipa incomoda, dar si pe un teren destul de dificil. Am jucat impotriva Otelului, nu lui Dorinel Munteanu, fostul meu antrenor de la CFR Cluj. Sunt golgeterul echipei? Inseamna ca atacantii nu au inscris si am facut-o eu. Ne asteapta un meci greu in etapa urmatoare, cu Dinamo si trebuie sa facem tot posibilul sa obtinem victoria", a declarat mijlocasul Florin Dan, conform trimisului Sport365.

Florin Dan a reusit sa marcheze primul gol din partida de campionat, disputata la Alba Iulia, cu Otelul Galati (3-1).

FC Unirea Alba Iulia a invins vineri dupa-masa, in primul meci al etapei a 14-a din Liga 1, pe Otelul Galati cu scorul de 3-1 (0-0), insa formatia unirista nu a beneficiat de un penalty clar si a avut inca un gol anulat.

Etapa urmatoare, FC Unirea Alba Iulia va juca in deplasare, la Dinamo, iar Otelul va primi vizita formatiei Astra Ploiesti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 03:43 PM
Mesaj: #178
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Gicu Grozav: "Ma bucur ca am spart gheata!"

Atacantul Gicu Grozav vrea sa ii dea mari batai de cap unchiului sau Cornel Talnar, antrenorului lui Dinamo, echipa pe care Alba Iulia o va intalni saptamana viitoare in etapa a 15-a din Liga 1.

"Am inscris unul dintre cele mai frumoase goluri. Nu cred aceasta reusita a fost foarte importanta in acel moment. Ma bucur ca am spart gheata si am inscris primul gol pe teren propriu. Este o victorie importanta, de moral, care ne da sperante pe viitor. Sunt 3 puncte mari ce ne ajuta in clasament", a spus Gicu Grozav (foto, in alb), intrat in minutul 79 al partidei Alba Iulia - Otelul (3-1) si marcator al unui gol (min.83).

In etapa urmatoare, uniristii vor evolua in Stefan cel Mare, cu Dinamo, formatia antrenata de Cornel Talnar, unchiul lui Gicu Grozav. "Voi juca impotriva unchiului meu, insa promit ca va avea multe batai de cap cu mine", a spus Gicu Grozav, care este si un simpatizant declarat al lui Dinamo.

"Dedic victoria fratelui meu, Ionut, care sper sa intre cat de curand in vederile antrenorului Adrian Falub, pentru prima echipa. Sper sa prinda si el cel putin un meci de Liga 1", a spus Gicu Grozav.

FC Unirea Alba Iulia a invins vineri dupa-masa, in primul meci al etapei a 14-a din Liga 1, pe Otelul Galati cu scorul de 3-1 (0-0), insa formatia unirista nu a beneficiat de un penalty clar si a avut inca un gol anulat.

Etapa urmatoare, FC Unirea Alba Iulia va juca in deplasare, la Dinamo, iar Otelul va primi vizita formatiei Astra Ploiesti.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-22-2009, 12:04 PM
Mesaj: #179
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Fixat pe post

Antrenorul Adrian Falub a fost reconfirmat ieri de şefii clubului, ca premiu pentru victoria cu Oţelul

Victoria cu Oţelul (3-1), prima după etapa a 8-a (2-0 cu FC Vaslui), i-a securizat postul lui Adrian Falub. Ieri, tehnicianul a fost reconfi rmat în funcţie pe o perioadă nedeterminată, însă nu mai puţin de vara anului 2010, iar şefi i clubului i-au promis, suplimentar, sprijin în campania de transferuri din iarnă. "Conducerea e foarte mulţumită de modul în care Falub şi-a făcut treaba la echipă, cu toate că punctele acumulate nu au darul să ne mulţumească. Adrian Falub e un profesionist adevărat şi un mare caracter, iar o eventuală schimbare a sa de pe banca tehnică nu ar fi benefi că echipei. Avem datoria să-i mai aducem 2-3 jucători în pauza de iarnă, prioritare fi ind posturile de atacant şi mijlocaş", a declarat ieri preşedintele Marian Sarmeş.

Falub a riscat mult cu Oţelul, schimbînd o jumătate de echipă. A mizat, în plus, pe faptul că trupa lui Dorinel e nepregătită fi zic. "Am ştiut că vor cădea după minutul 60. Le-am spus jucătorilor să aibă răbdare şi că un 0-0 la pauză e un rezultat bun. S-a întîmplat cum am prevăzut", a mărturisit tehnicianul.

Mutările lui Falub
Unirea a izbutit o a doua repriză de senzaţie, cu trei goluri şi o avalanşă de ocazii, după o primă parte fadă. Falub a schimbat radical echipa. Sergiu Costea a fost în premieră titular, Bălan a jucat pentru întîia oară fundaşdreapta. Varga a primit un post de închizător, lîngă Dîlbea, Bucurică i-a luat locul lui Vitinha în primul "11", iar Gh. Grozav a revenit pe banca de rezerve. Selagea nu a prins nici măcar lotul de 18. "I-am zis lui Grozav că va intra şi va marca senzaţional. Uite că a făcut-o", s-a bucurat Călin Cristea.

Mulţumiri lui Baotic
Portarul Galaţiului a gafat la primele două goluri ale Unirii. S-a plasat prost la şutul lui Fl. Dan şi i-a pus mingea pe tavă lui Olah, la golul de 2-0. "Nu-i comentez evoluţia, deşi se poate spune că a avut partea sa de vină la primele noastre două goluri. Nu am marcat un gol facil, deşi am avut mingea pe picior, de la Baotici. Facil a fost golul lui Axente cu Dinamo, cînd mingea degajată l-a lovit şi a intrat în plasă", a declarat Adrian Olah.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-27-2009, 05:53 PM
Mesaj: #180
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub spune că Dinamo este favorită, dar Unirea îşi va juca "şansa mică pe care o are"

Antrenorul echipei Unirea Alba Iulia, Adrian Falub, a declarat, joi, că partida cu Dinamo este foarte importantă pentru ambele formaţii şi, deşi bucureştenii sunt favoriţi, jucătorii săi vor face tot posibilul pentru a obţine un rezultat pozitiv.

"Partida de sâmbătă este extrem de importantă atât pentru noi, cât şi pentru Dinamo, chiar dacă obiectivele sunt diferite. Ei sunt favoriţi, dar noi mergem să ne jucăm mica şansă pe care o avem şi să luăm punct sau puncte. De altfel, Unirea a plecat cu gânduri mari în toate deplasările, dar din păcate nu prea ne-a ieşit, şi tocmai de aceea acum trebuie să fim mai modeşti şi să vorbim doar pe teren. Principalul nostru atu cred că este unitatea de grup şi nu vreun jucător anume", a spus Falub, care ar vrea să îl învingă pe fostul său antrenor, Cornel Ţălnar, cu care a colaborat la Universitatea Cluj în sezonul 1997-1998.

Tehnicianul a afirmat că deşi tradiţia nu este de partea ardelenilor, Unirea poate obţine în faţa lui Dinamo prima victorie din istoria confruntărilor directe. "Toate au un început. Băieţii au înţeles că un joc cu Dinamo îi poate scoate în faţă. Am mare încredere că fiecare fotbalist al Unirii va încerca să se autodepăşească pentru a pune umărul la obţinerea unui rezultat bun şi a ajuta Unirea Alba Iulia în lupta pentru salvarea de la retrogradare", a declarat antrenorul, care s-a referit şi la arbitraj: "Nu îmi place să vorbesc despre arbitri în general, deci nici acum nu-mi este teamă de ei. Pentru că, glumind puţin, mai mult decât ceea ce-am păţit în Ghencea nu se poate întâmpla".

Partida dintre Unirii Alba Iulia cu Dinamo va fi mai specială pentru tânărul Gheorghe Grozav, care este nepotul antrenorului alb-roşiilor, Cornel Ţălnar. Jucătorul ardelenilor a declarat că va veni la Bucureşti pentru a-l învinge pe unchiul său, deşi acesta este şi unul dintre idolii săi.

Meciul dintre Dinamo şi Unirea Alba Iulia, din etapa a 15-a a Ligii I, se va disputa sâmbătă, de la ora 18:00.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
2 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut