Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
12-28-2009, 08:03 PM
Mesaj: #201
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Brazilianul, dorit de formaţia din Alba Iulia!

Pentru a-l avea pe brazilianul din Gruia, Unirea trebuie să suporte salariul de 10.000 de euro lunar pe care îl are Didi.

Adrian Falub a cerut un mijlocaş de creaţie şi doi atacanţi pentru retur. Şefii echipei albaiuliene au luat deja legătura cu oficialii echipei din Gruia pentru a vedea care sunt condiţiile unui împrumut al brazilianului Didi.
Şefii fostei campioane au solicitat 30.000 de euro pentru un împrumut pentru şase luni şi Unirea să suporte salariul până în vară al atacantului: 10.000 de euro pe lună. Didi a spus în mai multe rânduri că ar agrea un împrumut, în condiţiile în care la CFR are şanse minime să prindă echipa în retur. "Nu vreau să vorbesc despre transferuri până ce nu se vor perfecta", s-a limitat să spună Nicolae Lupu, preşedintele executiv al Unirii.

A fost de două ori accidentat grav!
Didi a avut şi mult ghinion de când a ajuns la CFR Cluj. În ultimul meci din anul 2007 s-a accidentat grav pe finalul partidei de la Timişoara şi a absentat de pe teren cinci luni. Mai apoi, în octombrie 2008 s-a accidentat din nou la un meci cu Unirea Urziceni când a căzut prost la un duel banal cu un ialomiţean. A suferit o ruptură de ligamente încrucişate şi a revenit pe teren abia pe 30 august 2009! Didi a jucat în această toamnă în 9 partide, în 7 dintre ele intrând din postura de rezervă.

1 gol a marcat Didi în acest sezon pentru CFR

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-29-2009, 06:57 PM
Mesaj: #202
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Clubul va renunţa la 6 jucători în pauza de iarnă

Conducerea clubului Unirea Alba Iulia a anunţat, marţi, că va renunţa la 6 jucători în această pauză competiţională, decizia fiind luată după consultări cu antrenorul Adrian Falub,.

Jucătorii la care se va renunţa sunt Constantin Bumbac, Marius Pistol, Ion Grozav, Ciprian Pepenar, Sergiu Costea şi Bobi Verdeş. "Cei 6 îşi pot căuta echipe, se pot antrena cu alte grupări. Noi nu avem nicio pretenţie financiară, pentru că nu mai fac parte din planurile noastre de viitor. Am întocmit această listă după consultări cu antrenorul Adrian Falub", a declarat preşedintele executiv al Unirii, Nicolae Lupu.

Formaţia din Alba Iulia mai are nevoie de bani pentru a întregi bugetul, iar una dintre soluţii ar fi vânzarea atacantului în vârstă de 19 ani, Gheorghe Grozav. Formaţiile interesate de achiziţionarea fotbalistului sunt Unirea Urziceni, dar oferta nu este foarte consistentă în opinia clubului ardelean, precum şi Standard Liege (Belgia) şi Hoffenheim (Germania).

"Intenţionăm să îl vindem în cele mai bune condiţii pentru club. Discutăm atât asupra sumei cât şi asupra procentului din drepturile federative. Până pe 11 ianuarie vom anunţa dacă s-a concretizat ceva", a spus Lupu.

În altă ordine de idei, jucătorii nu şi-au primit ratele contractuale pentru luna noiembrie, deşi li se promiseseră acest lucru, însă oficialii formaţiei din Alba Iulia au dat asigurări că banii vor fi plătiţ i până la 1 ianuarie, cu 10 zile înainte de reunire.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-30-2009, 08:17 PM
Mesaj: #203
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Gheorghe Grozav, între Hoffenheim şi Standard Liege!

Urmărit în ţară de Dinamo şi CFR Cluj, atacantul Unirii Alba Iulia ar putea ajunge până la urmă în străinătate. Standard Liege, echipa lui Ladislau Boloni, şi TSG Hoffenheim îl vor pe jucătorul ardelenilor.

Grozav s-a antrenat în vară câteva săptămâni cu Standard Liege, unde dacă ar ajunge, ar putea fi antrenat de Ladislau Boloni. "Sunt onorat de interesul unor cluburi precum Standard sau Hoffenheim. Mă voi gîndi la viitor abia după ce avansează tratativele", a declarat pentru Gazeta Sporturilor atacantul Unirii Alba Iulia.

"Sperăm ca până pe 4 ianuarie să reuşim să-l vindem. Discuţiile se poartă în jurul sumei ce va fi achitată acum, dar şi a procentului ulterior. Sperăm să-l cedăm în condiţii cît mai avantajoase", a declarat şi un oficial al echipei ardelene.

Suma solicitată de club a scăzut de la 1 milion de euro la 500.000, pentru ca, în acest moment, Unirea să fie în situaţia de a accepta 300.000 de euro, plus un procent dintr-un transfer ulterior al jucătorului, din cauza problemelor financiare de la club, se mai arată în materialul Gazetei.

"Grozav m-a convins. Vom semna un contract. Este un atacant de bandă şi intră în strategia de viitor a echipei", a declarat în vară Ladislau Boloni, după ce Grozav a dat probe de joc la Standard Liege.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 02:56 PM
Mesaj: #204
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Bucurică: "Mi-aş dori să fac pasul spre o echipă puternică"

Fundaşul stânga unirist a fost unul dintre cei mai constanţi jucători ai "alb-negrilor" în 2009.

Unul dintre jucătorii de bază ai Unirii în turul recent încheiat, fundaşul stânga Bogdan Nicuşor Bucurică a avut parte de un final fericit de sezon, fiind convocat de selecţionerul Răzvan Lucescu la trialul lotului naţional Under 23. "Nu mă aşteptam să fiu solicitat, nu-mi venea să cred când am aflat. Practic e o altă responsabilitate pentru mine ca jucător, s-a ridicat ştacheta. Sper ca şi în viitor să fiu solicitat la asemenea acţiuni, să-l fi convins pe Răzvan", a spus fotbalistul în vârstă de 23 ani, utilizat în 14 jocuri în prima parte a campionatului (12 ca şi titular).

Revenire din neant
Fost în perioada junioratului component al reprezentativelor "tricolore" la diferite categorii de vârstă şi coleg printre alţii cu Scarlatache (Dinamo), R. Ştefan (Lazio) sau Nicoliţă (Steaua), Bucurică a ajuns la Alba Iulia în urmă cu doi ani, în iarna anului 2007, iniţial împrumutat 6 luni, ulterior fiind achiziţionat definitiv de la CFR Cluj contra sumei de 18.000 euro.

"Unirea Alba Iulia reprezintă o rampă de lansare pentru mine, practic mi-am revenit şi am început să joc fotbal la un nivel înalt", a afirmat Bogdan Bucurică. Apărătorul lateral stânga, remarcat graţie efortului depus în teren a trecut prin momente grele în 2006 când s-a accidentat grav la piciorul drept (ruptura ligamentelor încrucişate şi a meniscului exterior) într-o partidă amicală CFR Cluj - Slavia Praga, stând 9 luni pe tuşă şi suportând două operaţii. "Mi-a fost teribil de greu, erau momente în care mă gândeam că sunt blestemat şi nu mai pot juca fotbal, mai ales că înainte în Franţa, pe când eram legitimat la Chateauroux am mai stat departe de gazon încă 8 luni din pricina unei pubalgii" şi-a amintit jucătorul ajuns în circuitul primei reprezentative.

Deşi l-a avut contracandidat pe portughezul Vitinha, jucător născut în aceeaşi zi, lună şi an, Bucurică a câştigat duelul pentru titularizare cu fotbalistul cedat de gruparea din "Gruia", devenind unul dintre remarcaţii primei părţi a campionatului şi practic singurul echipier din defensiva albaiuliană de anul trecut ce a rămas în primul unsprezece şi în Liga 1 (Poverlovici a pierdut trena în favoarea lui Bonacin în ultimele runde).
Debutant în elită în actuala stagiune, Bucurică consideră că "ambiţia şi modestia" sunt calităţile care l-au propulsat în atenţia reprezentativei şi îi admiră pe francezul Lizarazu (cu care se aseamănă ca alură) iar din competiţia internă pe Brandan (Unirea Urziceni) şi Ezequias (FC Braşov). Catalogat drept maratonistul grupării din Cetatea Marii Uniri, cu 33 de jocuri în ediţia anterioară, Bucurică susţine că ar face faţă şi la o echipă de top a campionatului, vehiculându-se interesul anumitor grupări. "Aş dori să fac pasul cât mai repede spre o formaţie mai puternică, indiferent cum s-ar numi, n-am o preferinţă anume. Dacă s-ar produce acest lucru acum, cu atât mai bine, dar n-ar fi o supărare dacă n-aş pleca", a afirmat Bucurică.

Retur de foc
"Oricum, mă gândesc, indiferent de ce se va întâmpla, că ne aşteaptă un retur de foc cu Unirea Alba Iulia. Lupta pentru evitarea retrogradării se anunţă una pe viaţă si pe moarte. Avem foarte puţine puncte acumulate, dar e obligatoriu să dăm totul pentru a ne salva", a conchis Bucurică (foto, stânga, alb), ce a semnat un contract valabil până în 2012 cu "alb-negrii".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-31-2009, 02:57 PM
Mesaj: #205
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Unirea Alba-Iulia a renunţat la 6 jucători

FC Unirea Alba Iulia a anunţat numele jucătorilor ce vor fi disponibilizaţi în această iarnă, pe lista despărţirilor figurând 6 nume. Astfel s-a renunţat la fundaşiil Constantin Bumbac (25 ani) - 5 partide (4 titular, 370 minute), Marius Pistol (22 ani, căruia i-a expirat împrumutul de la Rapid Bucureşti), mijlocaşii Ion Grozav (20 ani) şi Ciprian Pepenar (31 ani) - cei trei n-au fost folosiţi deloc, atacanţii Sergiu Costea (26 ani) - 12 meciuri (unul în primul unsprezece, 326 minute) şi Bobi Verdeş (29 ani) - 12 partide (3 ca titular) şi două goluri (405 minute). În afara lui Bumbac, împrumutat până în vara anului 2010 de la UTA Arad (apărătorul are o situaţie complicată), toţi ceilalţi erau jucători ce aparţineau prim-divizionarei. Cu un amendament, cel al mijlocaşului I. Grozav ce va rămâne sub contract cu "alb-negrii" dar va fi împrumutat la echipe din zonă, ceilalţi 5 fotbalişti vor părăsi gruparea antrenată de Falub, după ce-şi vor regla aspectele financiare.

"I-am şi înştiinţat telefonic pe fotbaliştii în cauză, la care vom renunţa. Am întocmit documente prin care pot să se antreneze şi să-şi caute alte destinaţii. Sperăm ca în scurt timp să ajungem la un numitor comun şi să ne despărţim pe cale amiabilă", a declarat Nicolae Lupu, preşedintele executiv al Unirii. Surse aporopiate fotbaliştilor disponibilizaţi susţin că o parte dintre aceştia ar prefera să nu părăsească Unirea până la finele contractelor (precum M. Rus şi D. Tătar în lunile anterioare), având siguranţa încasării ratelor cuvenite, pentru a nu risca să nu găsească alte destinaţii în aceste luni de criză.

17 plecaţi în 7 luni!
În contextul recentului anunţ, lista fotbaliştilor care au plecat de la FC Unirea Alba Iulia în ultimele 7 luni, după promovarea în Liga 1, produsă la finele campionatului anterior, cuprinde momentan 17 nume, rezultând o epurare masivă. În timpul turului încheiat s-a mai renunţat la T. Moldovan şi brazilianul Jonhes (o prezenţă efemeră), în vreme ce M. Rus şi D. Tătar au devenit liberi. Acestora li s-au adăugat cei 7 jucători la care s-a renunţat, din diverse motive, înaintea startului stagiunii în curs: Curileac, Djordjevici, Cistean, Marincean, Foro, Camara şi Zăgrean. Astfel în acest moment, în efectivul formaţiei din "Cetate" se mai regăsesc numai 10 "supravieţuitori" din ediţia precedentă: G. Rotaru, Lasc, Poverlovici, Bucurică, I. Bălan, Dâlbea, Fl. Dan, Selagea, C. Cristea şi Gh. Grozav!

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-05-2010, 08:58 PM
Mesaj: #206
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Marian Sarmeş va rămâne în continuare în conducerea clubului

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, care şi-a anunţat plecarea în urmă cu trei săptămâni, va rămâne în continuare în conducerea clubului, după ce Consiliul de Administraţie i-a respins marţi cererea de demisie.

"Demisia domnului Sarmeş nu a fost aprobată. Rămânem în actuala formulă de conducere până la vară", a declarat marţi preşedintele executiv al "alb-negrilor", Nicolae Lupu, după şedinţa Consiliului de Administraţie a clubului Unirea Alba Iulia.

De partea cealaltă, Nicolae Sarmeş a precizat că va rămâne la echipă, dar nu va mai deţine funcţia pe care o avea, urmând ca deciziile fotbalistice să fie luate de cei trei vicepreşedinţi, Vasile Trifan, Oliviu Feneşan şi Voicu Vuţcan. "Nu o să mai fiu preşedinte al Consiliului de Administraţie, dar rămân lângă echipă. Colegii m-au convins, iar eu nu o să-i las la greu şi vom lupta pentru evitarea retrogradării", a spus Nicolae Sarmeş.

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, a demisionat pe 14 decembrie, motivându-şi decizia prin faptul că rezultatele şi locul în clasament ale echipei la finalul turului de sezon sunt total nesatisfăcătoare. "Mă simt obosit după 4 ani şi jumătate. Am cântărit mult până să iau aceast hotărâre şi cred că e mai bine pentru club. Rezultatele şi locul din clasament m-au făcut să iau această decizie, dar şi faptul că fotbalul nu este iubit pe cât trebuie în Alba Iulia. În frunte cu mine toţi sunt vinovaţi pentru această clasare. Eu atât am putut, m-am străduit, cel care va veni în locul meu sper să reuşească să facă mai multe ca mine. O să plec, e o decizie irevocabilă", declarase la acea vreme Marian Sarmeş.

Altfel, oficialul ardelenilor s-a referit şi la interesul lui Standarg Liege pentru atacantul Gheorghe Grozav şi a anunţat că ardelenii nu acceptă un preţ mai mic de 300.000 de euro. "Nu cedăm mai jos de respectiva sumă, plus un procent la o vânzare ulterioară. Negocierile cu Standard sunt foarte avansate, iar până la finele săptămânii putem rezolva favorabil cazul", a explicat Sarmeş, în timp ce Nicolae Lupu a completat: "Tratativele sunt foarte aproape de finalizare, iar Gicu Grozav este în proporţie de 90% pe picior de plecare în Belgia, iar până la reluarea pregătirilor e foarte posibil să încheiem actele".

Fostul preşedinte s-a referit şi la interesul Unirii pentru atacantul Nemanja Jovanovic, însă a precizat că preţul cerut de FC Vaslui este prea mare. "El vrea să joace la Alba Iulia, însă pretenţiile Vasluiului sunt enorme acum pentru puterile noastre. Poate totuşi ajungem la o înţelegere", a spus Sarmeş care a mai spus că formaţia din Alba Iulia este "în discuţie cu 6-8 jucători".

În final, Marian Sarmeş a ţinut să reitereze faptul că antrenorul Adrian Falub beneficiază în continuare de sprijinul conducerii. "Falub rămâne pe banca tehnică, având condiţii ferme pentru retur: menţinerea în Liga I", a spus oficialul echipei din Alba Iulia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 07:43 PM
Mesaj: #207
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Uniriştii şi-au luat banii pe luna noiembrie

Reunirea lotului va avea loc pe 11 ianuarie lCantonament în Antalya începând cu 25 ianuarie.

Jucătorii lui Adi Falub au intrat în ultima săptămână de vacanţă, luni, 11 ianuarie, urmând a avea loc reunirea lotului la arena din Cetatea Marii Uniri. Altfel, "alb-negrii" şi-au încasat la sfârşitul lunii decembrie contractele pe luna noiembrie, condiţii în care ardelenii sunt, cum se spune, cu banii la zi.

"Nu toţi şi-au luat integral contractele, în sensul că cei care au avut contracte mai mari au încasat în jur de 60-70 la sută din sume iar cei cu contracte mai mici au luat toţi banii. Sper ca în cursul acestei săptămâni să reuşim să le virăm şi restul banilor astfel încât să nu mai fie nici un fel de restanţă din punct de vedere financiar", a declarat preşedintele executiv Nicu Lupu.

În altă ordine de idei, uniriştii vor efectua un stagiu de pregătire în Antalya, mai precis în localitatea Belek. "Vom decola de la Bucureşti pe 25 ianuarie şi vom rămâne în Antalya până pe 8 februarie, perioadă în care vom disputa şi cinci jocuri amicale, lista acestora urmând a fi definitivată în aceste zile", a punctat oficialul Unirii Alba Iulia. Referitor la modificările care vor surveni la nivelul lotului pentru retur, Nicu Lupu a fost extrem de tranşant: "Suntem în discuţii cu trei-patru fotbalişti dar până nu vom ajunge la un acord nu pot face public numele acestora".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 07:45 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 01-09-2010 07:53 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #208
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Plecarea lui Gh. Grozav în Belgia - soluţia salvatoare a "alb-negrilor"

Pentru FC Unirea Alba Iulia viitorul nu se anunţă deloc roz din punct de vedere financiar. Recesiunea economică a afectat din plin bugetul autorităţilor locale şi judeţene, care, cel puţin în prima parte a anului 2010, nu pot să-şi mai permită să aloce fonduri pentru prim-divizionara din Cetatea Marii Uniri. Astfel, în turul campionatului, "alb-negrii" au cheltuit aproximativ 750.000 euro, iar în primăvară sunt siguri doar cei 380.000 euro reprezentând a doua tranşă a drepturilor de televiziune (plătibili până la finele acestei luni). În consecinţă, gruparea uniristă e obligată de conjunctură, pentru a-şi ajusta bugetul să apeleze la o soluţie disperată: vânzarea unuia dintre cei mai talentaţi şi mai promiţători fotbalişti avuţi în curte. Produs 100 la sută al fotbalului albaiulian, junele Gheorghe Grozav, un fotbalist foarte bine cotat pe piaţa transferurilor, dar la fel de contestat de fanii albaiulieni, poate deveni "soluţia salvatoare". Ca un paradox, Gicu, jucător în vârstă de 19 ani, cu 16 partide în Liga 1 (7 ca titular), 642 de minute şi două goluri (probabil echipierul unirist care în tur pe "Cetate" a strâns cele mai multe reproşuri din partea suporterilor) reprezintă în acest moment "mina de aur" şi practic prin banii încasaţi, echipa din oraşul natal îşi asigură supravieţuirea pe termen scurt.

"E viitorul copilului în joc", afirmă Ţălnar
Sporting Lisabona de Bölöni, Gicu Grozav a mai fost curtat de Dinamo, Unirea Urziceni şi Hoffenheim, însă ofertele au fost net inferioare celei venite din Belgia. În cursul zilei de ieri, FC Unirea urma să trimită clubului Standard Liege o scrisoare oficială de intenţie prin care îşi exprima poziţia referitoare la cedarea "diamantului de Alba". În consecinţă, cum în linii mari părţile sunt la un numitor comun, este de aşteptat ca până la finele săptămânii să fie parafate documentele, mai ales că s-a ajuns la un acord verbal.

Unchiul său, Cornel Ţălnar, o extremă ce a făcut istorie cu acelaşi număr "7" pentru Dinamo Bucureşti afirmă că plecarea în străinătate a tânărului vârf albaiulian reprezintă soluţia optimă în acest moment. "Mă bucur că Gicu va ajunge în fotbalul de mare performanţă. Este viitorul copilului în joc şi e cel mai bun lucru să plece. Exista riscul unei plafonări premature, mai ales că n-a jucat prea mult pentru Unirea în toamnă. Aşa va lucra cu un antrenor temeinic, ce l-a descoperit şi pe Cristiano Ronaldo, va face antrenamente într-un mediu propice, va putea evolua la echipa secundă a lui Standard până va face pasul spre formaţia de seniori", a afirmat antrenorul Cornel Ţălnar. În vara anului trecut, Gicu s-a mai aflat în curtea belgienilor, l-a convins imediat pe Bölöni, ce i-a apreciat calităţile fotbalistice şi i-a propus un contract, dar a cedat insistenţelor şi a revenit la Alba Iulia, pentru a semna încă 3 ani cu FC Unirea.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 07:54 PM
Mesaj: #209
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Familia" Unirii l-a "deturnat" pe Sarmeş şi l-a readus la club!

350.000 euro plus un procent de 30 la sută dintr-o eventuală revânzare pentru transferul lui Gicu Grozav la Liege l5 amicale în stagiul de la Belek
Faptul că fostul preşedinte al Consiliului de Administraţie a revenit în staff-ul administrativ al "alb-negrilor" din Cetatea Marii Uniri se datorează în mare măsură telefoanelor primite de la cei care alcătuiesc "familia Unirii".

"Jucătorii, antrenorii şi colegii din conducere au insistat foarte mult să revin lângă echipă şi până la urmă m-au convins. Nu am vrut nici un moment să «sparg familia Unirii», tot timpul am dorit să ajut gruparea fanion a judeţului şi aşa voi face în continuare. Trebuie să se ştie că m-am întors la echipă de dragul fotbaliştilor, al antrenorilor şi nu în ultimul rând al colegilor mei din conducerea administrativă. Un singur lucru mă deranjează cu adevărat şi anume faptul că nu înţeleg de ce echipa asta, care între noi fie vorba nu a făcut nici un rău nimănui din oraş sau judeţ, ba mai mult a făcut cea mai bună reclamă oraşului şi judeţului, are aşa de mulţi duşmani? Asta este o întrebare la care nu am găsit încă răspunsul", a afirmat Marian Sarmeş, ex-preşedintele CA, în prezent unul dintre acţionarii Unirii.

Go (West) Gicu, go!
Din moment ce transferul atacantului Gicu Grozav la Standard Liege a devenit doar o chestiune de zile, Unirea Alba Iulia este extrem de aproape de a intra în posesia unei sume cu care ar putea aborda returul din cu totul altă perspectivă. Astfel, se pare că albaiulienii vor primi din partea trupei antrenate de Loţi Boloni 350.000 de euro plus un procent de 30 la sută dintr-o eventuală revânzare a jucătorului în vârstă de 19 ani. De asemenea trebuie spus că un eventual transfer al fotbalistului va începe, conform înţelegerii dintre cele două cluburi, de la suma de 500.000 de euro în sus.

"Gicu şi-a dorit foarte mult să plece să evolueze într-un campionat din Occident şi cred că din moment ce gândul lui era îndreptat spre un transfer extern nu ne mai putea ajuta, în ciuda talentului enorm pe care îl are, în partea a doua a campionatului. Plecarea spre Belgia a reprezentat dorinţa lui şi a familiei sale şi i-am respectat-o. Eu am mare încredere că în scurt timp Gicu Grozav va demonstra că este cu adevărat un fotbalist de clasă, transferul său la Liege reprezentând de altfel o premieră (n.a. este primul jucător crescut în pepiniera ardelenilor care face direct pasul spre un club cu tradiţie în fotbalul european) care face cinste Unirii Alba Iulia. Şi alţi jucători tineri crescuţi în «curtea» noastră au stârnit deja interesul unor cluburi mari din ţară, însă deocamdată nu mai dorim să vindem nimic", a dezvăluit oficialul Unirii, nu înainte de a adăuga faptul că "în timp ce negociam cu Standard Liege, cei de la Urziceni au dorit să-l ia pe Gicu Grozav gratis, motivându-şi intenţia prin faptul că orice jucător trebuie să fie mândru că se află în vederile campioanei. Păi, cum să-l fi cedat gratis indiferent de numele clubului care şi-ar fi dorit acest lucru?"

Luni, 11 ianuarie, uniriştii se reunesc la stadion
Antrenorul "alb-negrilor" a programat reunirea lotului de jucători pentru luni, ora 10.30, la arena din Cetatea Marii Uniri.

"Din 11 ianuarie până pe 24 ianuarie ne vom pregăti în localitate iar pe 25 ianuarie vom decola, de la Bucureşti, spre Antalya unde vom rămâne, în staţiunea Belek, până pe 8 februarie. Deocamdată am stabilit două amicale, cu grupări din Ucraina respectiv Cehia, şi mai urmează să fixăm alte trei astfel de întâlniri cu echipe aflate la rândul lor în Antalya. Referitor la transferul lui Gicu Grozav la Standar Liege, ce să spun? Gicu va avea parte de un antrenor bun, de un club puternic şi sunt sigur că va confirma la noua sa echipă. Pe de o parte îmi pare rău că pleacă, era ca şi copilul meu, dar pe de altă parte mă gândesc că a procedat bine în momentul în care a decis ca la 19 ani să facă acest pas foarte important în cariera lui", a declarat Adi Falub.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
01-09-2010, 07:55 PM
Mesaj: #210
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Cel mai vârstnic jucător din Liga 1 În "Cetate"

Goalkeeperul originar din Luduş este în acest moment mai în vârstă chiar decât antrenorul principal al echipei de club, Adrian Falub, mulţi dintre actualii săi coechipieri adresându-i-se, prin prisma vârstei, cu apelativul de "nea Gabi". Exceptându-l pe junele Călin Cristea portarul Gabriel Rotaru reprezintă în acest moment cel mai vechi component al lotului unirist şi totodată recordmanul actualei ediţii de campionat. Ajuns în iarna anului 2006 la gruparea "alb-negrilor", după ce în anterioarele 6 luni evoluase "de divertisment" la FC Inter Singer (o echipă din campionatul judeţean Mureş, în unele partide chiar pe postul de atacant!), Gabriel Rotaru a devenit, până în vara trecută, titular incontestabil între buturile formaţiei albaiuliene. "Nu-mi doresc altceva decât sănătate, să pot să-mi ajut colegii, să-mi aduc contribuţia la îndeplinirea obiectivului, adică evitarea retrogradării", a afirmat experimentatul jucător, care a cunoscut mărirea dar şi decadenţa grupării ardelene în această perioadă (retrogradarea în Liga a III-a în 2006, dar şi promovarea în Liga 1 în 2008). Gabriel Rotaru a debutat în elită în urmă cu două decenii, în epoca "de aur", anul 1989, la întâlnirea Steaua - ASA Tg Mureş scor 7-0 şi a strâns până în prezent 51 de jocuri în întâiul eşalon, dintre care 7 întâlniri în tur.

Nu se gândeşte la retragere
"Consider că vârsta nu reprezintă un impediment în continuarea carierei şi nu mă gândesc momentan să agăţ ghetele-n cui", a explicat "Roti", ce în bogata-i carieră a bifat, începând de la 17 ani, după propria numărătoare, 38 de cantonamente centralizate. "Vreau să apăr cât mai mult posibil şi cred că mai fac faţă, nu mă simt deloc bătrân, deşi statistica arată că sunt cel mai vârstnic jucător al actualei ediţii în Liga 1", a afirmat fotbalistul care a absolvit anul trecut cursurile Şcolii de Antrenori. "Sunt onorat că la 39 de ani mă aflu încă în activitate, mai ales la asemenea nivel. Pe de altă parte, mă mândresc cu faptul că sunt la Alba Iulia, echipă cu care am promovat în eşalonul fruntaş şi am cunoscut numeroase satisfacţii", a încheiat G. Rotaru, ce crede că Unirea poate acumula în partea secundă a campionatului 24 de puncte. Altfel, până la plecarea în stagiul extern, "alb-negrii" şi-au fixat deja două partide de verificare, în 20 ianuarie cu Voinţa Sibiu şi 23 ianuarie cu CS Zlatna, dată liberă fiind sâmbătă, 16 ianuarie.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut