Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Unirea Alba-Iulia
12-12-2009, 03:34 PM
Mesaj: #191
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub: "Am dominat meciul şi în 10 oameni, am fi meritat un rezultat de egalitate"

Antrenorul echipei Unirea Alba Iulia, Adrian Falub, a declarat, vineri, după jocul pierdut cu Pandurii Tg. Jiu, scor 0-2, că formaţia sa a jucat mai bine decât adversarul, deşi a evoluat în inferioritate numerică, şi ar fi meritat o remiză.

"În ciuda terenului greu, a fost un joc bun. Am început mai bine şi am avut iniţiativa. Primele 25 de minute au fost echilibrate, dar jocul s-a rupt după eliminarea lui Varga. Eu cred că am controlat meciul şi în 10 oameni, iar egalul era mai potrivit. Ne aşteaptă o iarnă grea, dar era la fel şi dacă băteam. Am pierdut un joc important, deşi jucătorii au dat tot ce au putut", a spus Falub.

Tehnicianul ardelenilor a vorbit şi despre maniera de arbitraj a lui Istvan Kovacs, pe care a contestat-o: "Am avut un penalty neacordat, dar eliminarea a fost justă. Este pentru prima dată când am sesizat o manieră ostilă de arbitraj, deşi s-a mai greşit împotriva nostră".

Echipa antrenată de Liviu Ciobotariu a trecut, vineri, pe teren propriu, de Unirea Alba Iulia, scor 2-0, şi a obţinut astfel prima victorie în Liga I după o pauză de 10 etape, ultimul succes fiind cel din meciul cu CFR Cluj, din runda a 6-a. În urma acestui rezultat, Pandurii Tg. Jiu a urcat pe locul 9 în clasamentul Ligii I, cu 20 de puncte, în timp ce Unirea Alba Iulia a rămas pe poziţia a 16-a, cu 14 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-13-2009, 01:26 PM
Mesaj: #192
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Falub acuza arbitrajul de la meciul cu Pandurii

Antrenorul formatiei Unirea Alba Iulia, Adrian Falub, considera ca echipa sa a avut parte de un arbitraj potrivnic in meciul cu Pandurii, iar acest lucru a contribuit din plin la infrangerea suferita la Targu Jiu.

Tehnicianul a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca este prima data in acest campionat cand are parte de un arbitraj ostil si i-a spus acest lucru chiar si "centralului" Istvan Kovacs, la finalul meciului.

"Pentru noi era un meci important, la fel ca si pentru ei. Situatia din clasament era grea si pentru noi, dar si pentru Pandurii. Ei au castigat pentru ca au avut un sprijin destul de consistent din patea arbitrului. Este prima data in acest campionat cand am simtit o ostilitate din partea unor arbitri. Am avut un eliminat, un penalty si o maniera de arbitraj care a fost impotriva noastra. Dar asta nu ne scuza. Totusi, echilibrul s-a rupt in minutul 25, cand arbitrul ne-a eliminat un jucator. El primise un cartonas galben dupa un fault de joc, obisnuit si al doilea pentru o presupusa obstructie asupra portarului advers, la o lovitura de colt. La aceasta a doua faza nu cred ca se impunea acordarea celui de-al doilea cartonas galben. I-am pus arbitrului ca e prima data in 17 meciuri cand avem parte de ostilitate din partea arbitrilor. Asa am simtit eu. Am revazut meciul si mi s-a parut ca eliminarea a fost prea usor data. In plus, Pandurii au primit un penalty la o faza care a fost exact la fel cu una la care noi nu am primit", a declarat Adrian Falub, in cadrul emisiunii "Gol dupa gol".

"Usor nu va fi in aceasta iarna, dar ne asteptam de la inceputul sezonului. Cand am inceput campionatul, am stiut ca vom fi o echipa care se lupta la retrogradare. Am facut 14 puncte, dar puteam sa facem mai multe. aM facut un campionat destul de bun ca joc. Punctele trebuie sa vina. Noi nu avem experienta, dar nu o sa abandonam lupta si ne vom bate pana la capat. Vom incerca sa facem doua - trei transferuri care sa ne intareasca. Din ce am vorbit, avem un plan si sper sa putem sa il ducem la indeplinire. E greu, nu e usor, in situatia in care e economia. Eu sper sa fim mai puternici din retur. Au trecut peste noi 17 meciuri, care spun eu ca ne-au calit. Nu cred ca am suferit pe parcursul campionatului din cauza ca nu am reusit sa marcam. Problema e ca am luat destul de multe goluri. In ultimele trei etape, nu am inscris, dar am avut foarte multe situatii. Ajungem cu usurinta la poarta, dar nu reusim sa inscriem. Cred ca vor i mai multe echipe in lupta cu noi. Campionatul e foarte echilibrat. Asa cum sunt sase echipe care se bat la titlu, asa sunt si sase - sapte care se bat la retrogradare. Imi convine ca orice punct sa conteze in economia campionatului. Nu pot sa spun in procente cate sanse avem sa evitam retrogradarea, dar amintesc ca multi spuneau la inceputul campionatului ca nu vom face nici cinci puncte. Am facut 14. Eu as fi fost foarte multumit daca aveam 20 de puncte acum, la terminarea turului. Cu 17 puncte era foarte bine, insa avem 14, pentru ca s-a intamplat un accident cu International Curtea de Arges", a mai spus antrenorul echipei Unirea Alba Iulia.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-14-2009, 04:46 PM
Mesaj: #193
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Marian Sarmeş a demisionat din funcţia de preşedinte al CA

Preşedintele CA al Unirii Alba Iulia, Marian Sarmeş, a demisionat, luni, motivându-şi decizia prin faptul că rezultatele şi locul în clasament ale echipei la finalul turului de sezon sunt total nesatisfăcătoare.

"Mă simt obosit după 4 ani şi jumătate. Am cântărit mult până să iau aceast hotărâre şi cred că e mai bine pentru club. Rezultatele şi locul din clasament m-au făcut să iau această decizie, dar şi faptul că fotbalul nu este iubit pe cât trebuie în Alba Iulia. În frunte cu mine toţi sunt vinovaţi pentru această clasare. Eu atât am putut, m-am străduit, cel care va veni în locul meu sper să reuşească să facă mai multe ca mine. O să plec, e o decizie irevocabilă", a spus Sarmeş.

La finalul turului de campionat, Unirea Alba Iulia se află pe locul 16, retrogradabil, cu 14 puncte acumulate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:21 PM
Mesaj: #194
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Litigiul dintre Unirea Alba Iulia şi Internaţional Curtea de Argeş se va judeca pe 12 ianuarie 2010!

Gruparea din Cetatea Marii Uniri a trimis un memoriu forurilor competente prin care solicită clubului Internaţional Curtea de Argeş în jur de 40.000 de euro privind indemnizaţia de formare a jucătorului Andrei Zăgrean în prezent la gruparea argeşeană.

"Zăgrean a crescut în curtea Unirii şi era normal să solicităm aceşti bani de la gruparea din Curtea de Argeş. Noi nu dorim decât să ne primim, în conformitate cu legea, drepturile financiare legate de formarea atacantului", a dezvăluit unul dintre conducătorii albaiulienilor. Astfel, întrunită pe data de 15 decembrie 2009, Comisia pentru soluţionarea litigiilor din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal va judeca acest caz în data de 12 ianuarie 2010.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-18-2009, 02:22 PM
Mesaj: #195
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Tinerii echipieri ai Unirii dezamăgiţi de plecarea lui Sarmeş

Întorşi de la acţiunea lotului naţional, cei trei tineri jucători unirişti aflaţi sub comanda selecţionerului Răzvan Lucescu la Under 23, Călin Cristea şi Gheorghe Grozav (colegi de cameră), în vreme ce Bogdan Bucurică a stat cu rapidistul Păun, au intrat în vacanţă. Ultimele evenimente petrecute în sânul echipei de club i-au bulversat pe echiperii formaţiei albaiuliene, ce speră însă ca până la reluarea pregătirilor, lucrurile să reintre în normalitate.

"Plecarea domnului Sarmeş reprezintă un adevărat şoc pentru noi, un moment dificil. Sperăm să se răzgândească, deoarece echipa are mare nevoie de un om de calitate în conducere", a spus Gicu Grozav.

"La lotul naţional a fost o experienţă pozitivă, dar scurtă. În acelaşi timp însă ne preocupă foarte mult ce s-a întâmplat la Unirea. Sunt foarte multe incertitudini, viitorul se anunţă extrem de dificil. Tocmai această demisie nu trebuia echipei", a afirmat şi Călin Cristea, considerat unul dintre cei mai buni echipieri ai trupei lui Falub în prima parte a campionatului.

Şefii clubului susţin că pentru "trio" format din Bucurică, C. Cristea şi G. Grozav există interes din partea câtorva cluburi din ţară între care CFR Cluj, Dinamo, Steaua şi Unirea Urziceni. Cum situaţia financiară a clubului se anunţă critică, n-ar fi exclus ca în intersezon unul dintre aceştia să fie transferat pentru ca gruparea uniristă să supravieţuiască în retur.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-26-2009, 12:33 PM
Mesaj: #196
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Călin Cristea - revelaţia sezonului pentru FC Unirea

Produs 100 la sută al clubului unirist, mijlocaşul Călin Cristea s-a dovedit în prima parte a stagiunii unul dintre cei mai utili echipieri ai nou-promovatei. În opinia apropiaţilor grupării ardelene fotbalistul supranumit "Călin file de poveste" poate fi catalogat drept cel mai bun jucător al turului, poziţie ce ar putea fi periclitată doar de golgheterul Florin Dan. Jucătorul de bandă stângă a fost utilizat în 16 întâlniri (toate începute în primul unsprezece), adunând 1358 de minute (al doilea în top după căpitanul Răzvan Dâlbea ce a strâns 17 partide şi 1404 minute). "Se poate spune că a fost un tur reuşit pentru mine, sunt mulţumit de randamentul personal, dar este loc şi de mai bine. Mă bucură aceste consideraţi, înseamnă că mi-am făcut treaba pentru echipa de club", a spus Călin, al cărui idol este spaniolul Cesc Fabregas (Arsenal).

"Liga 1 nu mi s-a părut ceva ieşit din comun. Cu mai mult tupeu puteam fi deasupra liniei salvatoare. Pentru noi ca nou-promovată a contat lipsa de experienţă, dar şi arbitrajele care ne-au prejudiciat de 3-4 puncte", a menţionat fotbalistul în vârstă de 21 ani, "căpitan" în jocul cu Gaz Metan Mediaş.

Două reuşite şi 4 "assist"-uri
Cristea a înscris în două rânduri pe "Cetate" în disputele cu FC Timişoara şi FC Vaslui, trecându-şi în cont încă 4 pase decisive, remarcându-se în acelaşi timp prin evoluţiile lăudabile pe flancul stâng. "Îmi place să fiu încurajat, iar antrenorul Adrian Falub mi-a arătat foarte multă încredere. Probabil în jocul meu şi-a spus cuvântul pregătirea foarte bună din intersezon", a menţionat Călin.

În stagiunea precedentă, aceea a promovării, Cristea jucase 33 de meciuri fără a înscrie, rezultând un progres substanţial. "Mi-am dorit să joc cât mai bine, să fiu apreciat, să mă număr mereu printre jucătorii de prim-plan ai Unirii", a dezvăluit Călin, ce consideră momentul de cotitură al turului eşecul cu Internaţional Curtea de Argeş.

În naţionala de tineret şi atenţia lui Răzvan
Toamna fotbalistică a fost precum un vis frumos pentru "stângaciul-metronom" din distribuţia lui Falub: laude, convocarea la echipa naţională de tineret, solicitarea pentru trialul reprezentativei Under 23, interes din partea echipelor puternice ale campionatului. "O perioadă destul de reuşită, se poate concluziona, prin faptul că am jucat constant pe prima scenă, au apărut primele goluri, am intrat în circuitul "tricolorilor mici". Însă există şi o mare dezamăgire, parcursul Unirii din tur. Nu pot fi satisfăcut pe deplin, deoarece echipa iernează în subsol. N-am cum să fiu cu inima împăcată câtă vreme suntem pe un loc retrogradabil", a spus junele mijlocaş.

Depinde de oferte
S-a vorbit de tatonări din partea unor echipe precum CFR Cluj sau Dinamo, ce l-ar vrea "la pachet" cu Gicu Grozav, dar deocamdată semnalele din presă n-au adus nimic concret. "Personal nu ştiu absolut mare lucru, la mine nu a ajuns nicio ofertă. Viitorul este incert şi aştept să se clarifice exact situaţia mea până la reluarea pregătirilor", a replicat purtătorul tricoului cu numărul "14" în formula uniristă.

"Orice îşi doreşte să facă pasul spre o grupare importantă din ţară, dar nu mă gândesc obligatoriu la plecare. Îmi doresc doar să ştiu ce se va întâmpla, iar dacă o să continuu la Alba Iulia, n-aş suferi. Un lucru este sigur, în cazul în care o să rămân vreau mai mult ca orice să evităm retrogradarea", a încheiat jucătorul albaiulian, devenit în Liga 1 un fotbalist cu o ascensiune însemnată şi o piesă de greutate a prim-divizionarei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-26-2009, 12:36 PM
Mesaj: #197
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Cel mai mult m-a durut când m-au înjurat suporterii"

Atacantul Gicu Grozav recunoaşte că a avut un tur modest, dar se aştepta la un alt tratament din partea fanilor.

Considerat unul dintre cei mai talentaţi jucători aflaţi sub comanda lui Falub, atacantul Gheorghe Grozav susţine că principala sa dezamăgire în acest sezon a fost modul cum a fost tratat de fanii albaiulieni. "Cel mai mult m-a durut când m-au înjurat suporterii pe stadionul "Cetate", m-a afectat foarte mult atitudinea acestora. Atunci poate am regretat că am revenit la Unirea şi n-am rămas în Belgia. Asta este, n-am înţeles ce s-a întâmplat, dar trebuie să fiu puternic şi încerc să nu mă mai gândesc la ce se petrece în tribune", a spus jucătorul în vârstă de 19 ani. Curtat insistent în vară de Ladislau Bölöni, sub comanda căruia s-a aflat câteva săptămâni în curtea campioanei Belgiei Standard Liege, fotbalistul a preferat să se întoarcă la echipa din oraşul natal, cu care a debutat în elită în actuala stagiune. În sezonul de toamnă, Gicu Grozav a evaluat în 16 partide (6 ca titular) acumulând 642 de minute şi 2 goluri.

"Recunosc că n-am jucat strălucit în prima parte a campionatului, că lumea se aştepta la altceva de la mine şi n-am reuşit în multe cazuri să fiu la nivelul pretenţiilor. Bănuiam că va fi mai greu decât în Liga a 2-a, însă pe de altă parte parte, mulţi nu au avut răbdare şi m-au contestat", a afirmat Gicu Grozav. Tânărul fotbalist încă nu ştie ce se va întâmpla în viitor, dacă va părăsi gruparea din Cetatea Marii Uniri. "Deocamdată sunt în vacanţă, aştept să se liniştească apele. La mine personal nu a ajuns nicio ofertă şi mi-e greu să spun ce voi face. Un singur lucru îmi doresc în retur dacă rămân la Alba Iulia, ca suporterii adevăraţi să creadă în noi, să ne încurajeze, mai ales că suntem fotbalişti localnici, crescuţi de mici la această echipă", a conchis Grozav. Atacantul ajuns la echipa naţională de tineret şi convocat de Răzvan Lucescu la "trialul" de săptămâna trecută pentru lotul Under 23 a atras atenţia echipelor puternice. Se discută de Dinamo, Unirea Urziceni, pe parcursul turului au fost tatonări de la TSH Hoffenheim şi iar Standard Liege, dar deocamdată nu s-a ajuns la oferte plauzibile. Un lucru e cert, pentru a supravieţui în retur, FC Unirea Alba Iulia riscă să-şi cedeze tinerii aflaţi în ascensiune, Gicu Grozav, Călin Cristea, Bogdan Bucurică...

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-26-2009, 12:55 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 12-26-2009 12:55 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #198
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
Parcurs de poveste pentru juniorii Unirii

În ultima etapă a turului Seriei a 8-a a Campionatului Naţional pentru juniori A, FC Unirea Alba Iulia a învins în deplasare cu scorul de 3-0 (0-0) pe CSŞ Reghin, goluri realizate de Mercurian, N. Stanciu şi Man. Astfel echipa pregătită de Neluţu Popa a realizat o performanţă istorică, terminând turul cu 11 victorii din tot atâtea meciuri şi maximum de puncte. "Alb-negrii" au acumulat 44 de puncte (golaveraj 43-3), la 7 "lungimi" de ocupanta locului secund, Gaz Metan Mediaş ce a strâns 37 de puncte. "Este un parcurs incredibil, rezultate ce vor rămâne la loc de cinste în statistica clubului la nivel juvenil. Avem fotbalişti foarte talentaţi, care în curând vor face pasul spre echipa mare", a punctat Mircea Cimpoieş, oficial al echipei albaiuliene.

Cealaltă conjudeţeană, LPS Sebeş a încheiat prima parte a campionatului pe poziţia a 11-a (penultimul loc) la juniori A (12 puncte, golaveraj 15-30). La juniori B, în etapa de final a turului s-au consemnat rezultatele CSŞ Reghin - FC Unirea Alba Iulia 1-1 (0-0), reuşită semnată de Ivaşcu pentru oaspeţi şi LPS Sebeş - CSŞ Braşovia 3-1.

După încheierea sezonului de toamnă, FC Unirea iernează pe locul al 4-lea cu 24 puncte (18-9 golaveraj), iar LPS Sebeş pe poziţia a 8-a cu 17 puncte (golaveraj 18-19), lider fiind FC Braşov cu 41 de puncte acumulate.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-26-2009, 12:59 PM
Mesaj: #199
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"N-aş vrea să se repete experienţa nefastă cu UTA Arad"

Venit în Cetatea Marii Uniri în luna martie a acestui an Florin Dan a fost adoptat rapid de fanii unirişti, jucătorul recunoscând că a făcut o alegere foarte bună. "Perioada Unirea Alba Iulia reprezintă un plus evident pentru mine. Fotbalistic sunt foarte mulţumit, au fost 9 luni excelente", a punctat cârlionţatul jucător. Cu 1339 de minute la activ (în 16 jocuri), "Baggio de Ardeal" este pe ultima treaptă a podiumului în topul celor mai utilizaţi unirişti, după Dâlbea şi C. Cristea.

Posesorul unei tehnici individuale peste medie, Florin Dan a fost utilizat în mai multe posturi de antrenorul Adrian Falub: în zona centrală a liniei mediane, în flancul drept, dar şi în spatele vârfului împins. "N-aş vrea să se repete situaţia din 2007 de la UTA Arad. Atunci am iernat cu 18 puncte, dar în retur, fără bani şi conducători, s-a ales praful şi am retrogradat. Tocmai din acest motiv, consider că plecarea domnului Sarmeş este o lovitură pentru echipă", şi-a amintit Florin Dan episodul "Bătrâna Doamnă", la care a activat alături de I. Bălan, N. Varga şi Bumbac.

Golgheter cu 4 goluri
Mijlocaşul în vârstă de 31 de ani a înscris 4 goluri în prima parte a campionatului (două din penalty), devenind astfel golgheterul nou-promovatei, dar nu consideră că s-a prezentat la nivelul
aşteptat. "Nu pot spune că sunt mulţumit. Mi-am dorit să fac mult mai multe, m-am străduit, dar nu am reuşit pe cât aş fi vrut, cel puţin în partea a doua a turului", a explicat Fl. Dan. Jucătorul crede că returul se anunţă infinit mai dificil pentru Unirea, iar lupta pentru salvare va fi incendiară.

"Punctele noastre sunt puţine raportat la prestaţiile din teren. Şi, cu siguranţă în primăvară interesele granzilor vor fi mai mari, nu se va risca nimic. Trebuie să fim mai buni, mai puternici pe toate planurile, iar orice întărire a lotului este binevenită", crede mijlocaşul "alb-negrilor".

Arbitraje potrivnice
La zestrea precară din turul Ligii 1, Florin Dan consideră că un cuvânt greu de spus au avut arbitrajele ce au prejudiciat din plin Unirea. "În ultimele trei partide din deplasare, cu Steaua, Dinamo şi Pandurii n-am avut nicio şansă, n-am avut ce face. Judecând în ansamblu, realist, cu cărţile pe faţă, Unirea ar fi trebuit să aibă cel puţin două puncte în plus, cu FC Braşov şi la Târgu Jiu. În ultima rundă a turului, dacă nu apăreau acele erori ale centralului, sunt convins că Pandurii nu ne puteau bate, după cum am început meciul", a încheiat fotbalistul ce a mai evoluat în elită la Gloria Bistriţa, CFR Cluj şi UTA Arad, strângând 104 prezenţe şi 10 goluri.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
12-26-2009, 01:02 PM
Mesaj: #200
RE: Ştiri Unirea Alba-Iulia
"Sunt supărat pentru rezultatele din ultimele două meciuri!"

Cu toate că a anunţat că renunţă la funcţia de preşedinte al CA al grupării din Cetatea Marii Uniri, Marian Sarmeş a acceptat să vorbească despre ceea ce s-a întâmplat la Unirea Alba Iulia în recent încheiatul tur de campionat.

"Înainte de startul stagiunii mă gândeam că o să strângem în jur de 16-20 de puncte însă la final am adunat doar 14 deci se poate spune că am avut un parcurs modest în prima parte a actualei ediţii. Am fost extrem de fericit atunci când echipa a câştigat cu Poli Iaşi, cu FC Vaslui sau Oţelul Galaţi, ba chiar şi atunci când am remizat acasă cu FC Timişoara sau CFR Cluj dar m-am supărat enorm după ce în ultimele două runde, pe «Cetate» cu Gaz Metan Mediaş respectiv la Tg Jiu, nu am izbutit să cucerim decât un singur punct. Au fost poate jocurile în urma cărora m-am gândit serios să demisionez din funcţie", a precizat oficialul Unirii. În altă ordine de idei, Sarmeş spune că încă este încrezător în ceea ce priveşte şansele de salvare de la retrogradare ale "alb-negrilor".

"Sunt sigur că dacă la Alba Iulia vor fi transferaţi trei sau patru jucători de valoare echipa se poate salva. Totul depinde de modul în care se va face campania de transferuri din această iarnă, de bugetul pe care se va baza această campanie", a conchis Sarmeş, cel care şi-a sărbătorit ziua de naştere duminică, 20 decembrie (n.a. La mulţi ani şi din partea noastră).

Miza pe CFR Cluj?!
În pofida faptului că cei din conducerea ardelenilor se feresc să dea nume, se pare că albaiulienii vor încerca să se întărească în această iarnă cu o serie de fotbalişti de la CFR Cluj, lista cuprinzându-i pe atacanţii Cleidimar Silva "Didy", Diego Ruiz (n.a. împrumutat în acest moment la gruparea turcă Kasimpasa), mijlocaşii Andre Leao, Ionuţ Boroştean, respectiv apărătorii Nelson Cabrera şi Dario Flores, pe care "feroviarii" din Gruia încearcă să-i împrumute în această iarnă. Altfel, trebuie spus că nu s-a abandonat încă nici achiziţionarea celor doi jucători din Macedonia, un mijlocaş de bandă dreaptă şi un vârf de atac, dar cum iarna este de abia la început avem nevoie de încă multă răbdare şi tutun până vom afla lista oficială a celor care vor veni respectiv pleca de la Unirea Alba Iulia în această pauză competiţională. "Până nu vom semna actele nu pot să vă dau nici un nume cert vizavi de sosirile şi plecările de jucători, dar cu siguranţă există în acest moment şi o listă cu fotbaliştii care urmează a fi disponibilizaţi", a dezvăluit unul dintre conducătorii "alb-negrilor".

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut