Chestionar: Va reuşi Liverpool să triumfe în Premier League, după 20 ani?
Acest chestionar este închis.
Da 50.00% 4 50.00%
Nu 50.00% 4 50.00%
Total 8 voturi 100%
* Aţi votat pentru acest element. [Arată rezultate]

Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Liverpool FC
10-05-2009, 03:45 PM
Mesaj: #21
RE: Liverpool FC
Benitez consideră că Liverpool are în continuare şanse la titlu, deşi a pierdut cu Chelsea

Antrenorul lui Liverpool, Rafael Benitez, a afirmat că echipa sa are în continuare şanse să câştige titlul de campioană, chiar dacă duminică a pierdut cu 0-2 meciul contra lui Chelsea, informează ediţia online a The Guardian.

Liverpool ocupă locul 5, cu 6 puncte mai puţin decât liderul Chelsea şi trei înfrângeri după 8 etape. Ultima echipă care a pierdut trei meciuri din primele etape şi până la urmă a câştigat titlul a fost Manchester United, acum 42 de ani.

"Important este să fim calmi, să muncim pentru ca jocul nostru să fie mai bun. Am întâlnit o echipă foarte bună, iar acum trebuie să ne concentrăm asupra următoarei partide. Echipele mari vor pierde puncte în faţa celor considerate mai mici. Acest lucru este bun pentru Premier League, dar noi acum nu trebuie să ne gândim la cele trei îngrângeri", a spus Benitez.

"Sezonul trecut am pierdut două partide şi am avut 11 remize. Acum câştigăm mai mult, dar şi pierdem, însă poate că la final vom avea mai multe puncte. Este greu să conving presa că noi putem câştiga titlul, dar vreau să-mi conving jucătorii că ei au puterea să câştige. Cursa este lungă", a afirmat tehnicianul.

Antrenorul lui Chelsea, Carlo Ancelotti, a spus că echipa sa nu a realizat nimic acum, pentru că mai greu este să se menţină în fruntea campionatului. "Mai este mult până la finalul sezonului, dar fiecare victorie este importantă, aşa că sunt fericit. Eu nu eram sub presiune, iar acum am demonstrat că aveam valoare. Noi trebuie să fim în principal preocupaţi de rezultatele noastre, nu de ale adversarilor, deşi remiza lui Manchester United m-a surprins", a declarat italianul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-20-2009, 02:31 PM
Mesaj: #22
RE: Liverpool FC
Liverpool nu-i va lăsa pe fanii lui United cu baloane pe stadion

Magazinul lui Liverpool a vândut pentru 10 lire sterline baloane pentru plajă, iar acum clubul a decis să nu le mai permită fanilor accesul pe stadion cu astfel de obiecte, după ce echipa a pierdut meciul cu Sunderland din cauza unui balon aflat pe teren, informează The Guardian.

Atacantul lui Sunderland, Darren Bent, a marcat împotriva lui Liverpool după ce mingea a fost deviată de un balon aflat în careu, acesta fiind aruncat din tribune. Liverpool va întâlni etapa viitoare, pe teren propriu, pe Manchester United. Magazinul online al grupării a vândut toate baloanele, iar oficialii sunt de părere că fanii lui United le-au cumpărat pentru a-şi ironiza adversarii, urmând să nu le fie permis accesul în tribune în cazul în care deţin baloane.

Antrenorul echipei, Rafael Benitez, a explicat că nu va cere rejucarea partidei, în timp ce arbitrul Mike Jones va arbitra în următoarea perioadă în liga secundă.

Portarul Pepe Reina a spus că a fost încurcat de balonul roşu aflat în faţa sa, iar regulamentul prevede că golul nu trebuie să fie acordat dacă mingea intră în poartă după ce a lovit un obiect care nu trebuia să se afle pe teren. "Am avut mult ghinion. Am văzut doar balonul roşu şi am vrut să mă arunc după el. Nu mi s-a mai întâmplat niciodată, nu am ştiut ce să fac", a afirmat acesta.

Meciul dintre Liverpool şi Manchester United va avea loc duminică, în etapa a 10-a din Premier League.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-22-2009, 03:54 PM
Mesaj: #23
RE: Liverpool FC
Gillett susţine că Rafael Benitez nu riscă să fie înlocuit de la Liverpool

Unul dintre proprietarii lui Liverpool, George Gillett, a afirmat că oficialii grupării îl susţin în continuare pe antrenorul lui Liverpool, Rafael Benitez, deşi echipa a înregistat 4 înfrângeri consecutive, situaţie care s-a mai întâmplat acum 22 de ani, informează The Guardian.

Întrebat dacă îl susţine în continuare pe Benitez, Gillett a răspuns: "Absolut. Avem o înţelegere pe termen lung cu Rafa. Suntem foarte mulţumiţi de el şi sunt sigur că şi ceilalţi din conducere se simt la fel", a spus acesta. Benitez şi-a prelungit recent contractul până în 2014.

"Cred că toată lumea este dezamăgită de aceste rezultate, la fel şi fanii, şi Rafa. Suntem împreună în aceste momente. L-am văzut că a fost foarte trist după înfrângerea cu Lyon. Eu şi Tom Hicks îl susţinem, dar acum nu sunt pregătit să comentez despre campania de transferuri din ianuarie", a explicat coproprietarul echipei.

Altfel, fundaşul Glen Johnson, a spus că echipa este afectată de accidentările din lot, dar speră ca Benitez să poată conta pe aceştia în derby-ul cu Manchester United. "Eu cred că îmi voi reveni până duminică, mă simt mult mai bine. Sper ca şi Torres să se refacă, dar nu sunt la fel de sigur de Gerrard", a spus jucătorul.

După 9 etape, Liverpool ocupă locul 8 în campionat, cu 7 mai puţin decât liderul Manchester United.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-03-2009, 03:35 PM
Mesaj: #24
RE: Liverpool FC
FC Liverpool nu l-a recuperat pe Steven Gerrard pentru meciul cu Lyon

Căpitanul lui FC Liverpool, Steven Gerrard, se confruntă în continuare cu probleme medicale la muşchii inghinali şi va rata partida cu Olympique Lyon, programată miercuri, în Grupa E a Ligii Campionilor, informează The Guardian.

Antrenorul grupării de pe Anfield Road, Rafael Benitez, a anunţat că internaţionaul englez, indisponibil de mai bine de două săptămâni, nu va face deplasarea în Franţa, deşi condiţia sa fizică s-a ameliorat: "Steven nu va juca cu Lyon. Recuperarea decurge bine după ce a făcut o injecţie, dar va trebui să mai aşteptăm încă vreo două sau trei zile ca să vedem cum reacţionează la tratament".

Pe lângă Gerrard, Benitez nu poate conta pe mijlocaşul Albert Riera şi nici pe fundaşul Martin Skrtel. În schimb, la vicecampioana Angliei au revenit, după accidentări, Alberto Aquilani, Daniel Aggers, Glen Johnson şi David Ngog.

Liverpool va întâlni, miercuri, în deplasare, pe Olympique Lyon, într-un meci contând pentru etapa a 4-a din Liga Campionilor. După primele trei jocuri disputate în Grupa E, formaţia britanică a înregistrat o victorie şi două eşecuri şi se află abia pe poziţia a 3-a, la şase puncte în spatele liderului Lyon.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-04-2009, 07:23 PM
Mesaj: #25
RE: Liverpool FC
Gerrard declară că a fost "devastat" de plecarea lui Xabi Alonso la Real Madrid

Căpitanul lui Liverpool, Steven Gerrard, a declarat într-un interviu că a început sezonul slab din cauza faptului că a fost foarte afectat de faptul că Xabi Alonso s-a transferat la Real Madrid, potrivit revistei FourFourTwo, informează AFP.

"Devastat, da, am fost devastat. Nu am putut să fac nimic în acest sens. Xabi spunea că vrea să înceapă un nou capitol în cariera lui şi până la urmă şi-a îndeplinit visul, iar colegii nu se puteau opune. I-am mulţumit pentru ceea ce a făcut şi a trebuit să continuăm fără el", a spus Gerrard în ediţia din decembrie a revistei FourFourTwo.

Mijlocaşul spaniol a evoluat din 2004 până în 2009 la Liverpool, iar sursa citată scrie că sezonul slab al formaţiei engleze este şi din cauza accidentărilor lui Gerrard şi Fernando Torres.

"Mereu este diferit atunci când pierzi unul dintre cei mai buni fotbalişti din lume, iar atunci toţi realizează cine este cu adevărat şi care este diferenţa faţă de sezonul trecut. Avem mijlocaşi care fac treaba foarte bine, dar o să dureze până pot acoperi plecarea lui, deoarece el era foarte important pentru sistemul nostru", a mai spus căpitanul lui Liverpool.

"Este unul dintre cei mai buni pasatori pe care i-am văzut. Poate să facă o fază periculoasă din nimic. A fost mai puţin apreciat pentru că în faţa lui era Torres, dar realizezi cât de mult conta atunci când nu mai joci alături de el", a adăugat Gerrard.

După 11 etape, Liverpool ocupă locul 6 în Premier League, cu 18 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-11-2009, 10:57 PM
Mesaj: #26
RE: Liverpool FC
Ghinion mare de cateva meciuri incoace..

Steaua acum, Steaua mereu!
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-11-2009, 10:59 PM
Mesaj: #27
RE: Liverpool FC
Cu cine joaca Liverpool in urmatorul meci?

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-17-2009, 03:16 PM
Mesaj: #28
RE: Liverpool FC
Benitez ameninţă că demisionează de la Liverpool dacă Torres va fi vândut

Antrenorul lui Liverpool, Rafael Benitez, a afirmat într-un interviu că va pleca de la echipă în cazul în care spaniolul Fernando Torres este vândut pentru a acoperi o parte dintre datoriile pe care le are gruparea, informează ediţia online a The Times.

"Voi demisiona dacă se va întâmpla acest lucru", a spus Benitez când a fost întrebat ce se va întâmpla dacă Torres va pleca în schimbul chiar a 100 de milioane de lire sterline. "Sunt sigur că aşa ceva nu se va întâmpla niciodată", a adăugat Benitez. Clubul britanic are în acest moment o datorie de aproximativ 245 de milioane de lire sterline.

"Există o diferenţă foarte mare faţă de atunci când am ajuns aici, acum cinci ani. Renumele clubului este acelaşi ca în anii 1980, iar acest lucru este o performanţă importantă. Toată lumea vorbeşte de bine despre Liverpool. Eu îmi doresc să las ceva în urma mea", a adăugat antrenorul.

Benitez, în vârstă de 49 de ani, a semnat în februarie un contract valabil cinci ani, dar a fost criticat din cauza rezultatelor echipei din acest sezon. "Ştiu că fanii sunt îngrijoraţi, dar jocul echipei se va îmbunătăţi. Suntem la fel de buni ca orice echipă atunci când îi avem pe teren pe cei mai buni jucători din lot. Am demonstrat şi în trecut acest lucru", a explicat spaniolul.

El consideră că transferul lui Aquilaini, cumpărat pentru 17 milioane de lire sterline, pentru a-l înlocui pe Xabi Alonso, este unul foarte bun. "Putem să cumpărăm cel mult doi fotbalişti foarte scumpi pe an. Dacă vrem să facem rost de bani trebuie să vindem scump şi să cumpărăm jucători buni pe preţuri cât mai mici. Am pierdut ceva timp cu Aquilsani din cauza accidentării lui, dar el are contract pe 5 ani, nu pe 5 săptămâni. Era un risc pe care trebuia să ni-l asumăm", a mai spus tehnicianul.

"Alonso a cerut să se transfere. Aveam o relaţie profesională foarte bună. Unii spun că antrenorii îşi protejează jucătorii. Ştiu tehnicieni din Anglia care nici nu urmăresc şedinţele de antrenament. Cum ar putea ei să fie alături de fotbalişti?", a adăugat spaniolul.

După 12 etape disputate, Liverpool ocupă locul 7 în campionat, cu 19 puncte.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 11:21 PM
Mesaj: #29
Wink RE: Liverpool FC
http://liverpoolfc.ro/liverpool-2-2-manchester-city/
Rezumat video + Poze

Patru goluri in a doua repriza, un 2-2 extraordinar pe Anfield intre Liverpool si Manchester City.

Martin Skrtel a deschis scorul la doar cinci minute dupa pauza, fiind de asemenea si primul lui gol pentru Liverpool.

In minutul 69 Adebayor a egalat dupa un corner, iar dupa Ireland a aduce conducerea pentru Manchester City, dar Benayoun a egalat imediat si a adus un punct pentru echipa lui Benitez.

Omul meciului a fost Martin Skrtel.

Liverpool: Reina, Insua, Agger, Skrtel, Carragher, Babel, Mascherano, Leiva, Kuyt, Gerrard ©, Ngog. Rezerve – Cavalieri, Aquilani, Riera, Aurelio, Benayoun, Kyrgiakos, El Zhar

Manchester City: Given, Bridge, Toure ©, Lescott, Zabaleta, Ireland, De Jong, Barry, Wright-Phillips, Bellamy, Adebayor. Rezerve – Taylor, Onuoha, Kompany, Weiss, Johnson, Tevez, Santa Cruz
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-21-2009, 11:56 PM
Mesaj: #30
RE: Liverpool FC
A cam fost offside la golul lui Ireland, dar oricum am vazut o repriza a 2 a excelenta dupa o prima repriza lipsita de spectacol total. Oricum per total ambele echipe au oferit un fotbal frumos pe parcursul celor 90 (chiar 100 cu prelungiri) de minute ale meciului.

''Football is a beautiful game and it needs to be played beautifully!'' Brian Clough
Vizitează site-ul acestui utilizator Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut