Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
09-09-2009, 10:17 AM
Mesaj: #21
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Boris Peskovici: "Ne calificăm!"

Slovacul Boris Peskovici vrea să joace în Europa League şi spune că "vişiniii" au forţa să treacă de grupe.

- Felicitări, Boris! Cum te simţi ca tătic?
- (Rîde) Sînt cel mai fericit tată. Am un băieţel voinic! Se numeşte Alex şi măsoară 57 de centimetri şi 3,5 kilograme. Sînt foarte bucuros că familia mea este sănătoasă şi asta mă motivează mai mult.

- Cînd crezi că vei debuta în poarta lui CFR Cluj?
- Cînd am sosit la Cluj am avut unele probleme musculare, am suferit o mică accidentare, apoi a trebuit să o iau uşor. Acum sînt pregătit 100% din punct de vedere fizic şi pshic. În momentul în care mi se va oferi o şansă, voi încerca să profit de ea. Decizia îi aparţine doar antrenorului, nu sînt disperat din punctul acesta de vedere.

- Te aştepţi să joci în meciurile din grupa din UEFA Europa League?
- Deocamdată încerc să mă pregătesc cît mai bine la antrenamente şi să fiu sănătos. Nuno Claro şi Stăncioiu sînt portari valoroşi şi cred că toţi vom avea şansa să apărăm poarta echipei. Antrenorul Conceicao ne-a aigurat că va conta pe fiecare. Să nu uităm că urmează un calendar extrem de încărcat cu meciuri în Europa, Cupa României şi Liga 1.

"Clujul e pe gustul meu"
- Mulţi străini au avut probleme de acomodare la Cluj. La tine cum a fost?

- Din punctul meu de vedere, mă consider asimilat deja de acest oraş. Mărturisesc că este pe gustul meu, iar oamenii sînt foarte pasionaţi de fotbal. Chiar şi cînd am fost acasă în Slovacia, zielele trecute, le-am recomandat amicilor să viziteze Clujul.

- Cum vezi grupa voastră din Europa League. Ce şanse are Clujul?
- În opinia mea, olandezii de la PSV sînt favoriţi de departe, dar asta nu înseamnă că ceilalţi se vor da la o parte. Aş plasa CFR cu şansa a doua în grupă. Sparta Praga nu mai este acum echipa de temut care o ştim cu toţii. Primul meci cu danezii este cel mai important. Trebuie să avem grijă cu FC Copenhaga, sînt o trupă scandinavă care luptă pînă la epuizare, bazat pe forţa fizică.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 10:28 AM
Mesaj: #22
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Dică şi Buş, incerţi pentru meciul cu Pandurii

Emil Dică şi Sergiu Buş -foto- s-au antrenat separat la antrenamentul de ieri al CFR Cluj din cauza unor probleme la spate, respectiv la picior, şi sunt incerţi pentru partida de vineri, din deplasare, cu Pandurii Târgu Jiu.

CFR Cluj a efectuat ieri un antrenament bazat mai mult pe partea tactică decât pe cea fizică. Emil Dică şi Sergiu Buş s-au antrenat separat, efectuând doar câteva alergări uşoare.

Primul simte încă dureri la spate după meciul cu Gaz Metan Mediaş din etapa a V-a, în timp ce tânărul atacant acuză dureri la un deget de la picior. Dacă Buş are oricum şanse minime să joace în următorul meci, el neavând la activ niciun minut în Liga I, Dică a intrat pe final în ultimele partide. în plus, Traore a părăsit antrenamentul şchiopătând uşor şi purtând un bandaj pe partea superioară a piciorului drept.

De la antrenamentul de ieri au lipsit Bogdan Mara (convocat la naţionala României) şi Yssouf Kone (convocat la naţionala Burkinei Faso).


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 01:19 PM
Mesaj: #23
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Toma – CFR 1-0

Comisia de Disciplină a LPF a hotărât ieri ca CFR Cluj să-i plătească lui Dorin Toma restanţele financiare pe lunile iunie şi iulie.

Aflat în litigiu cu CFR după ce a ratat un transfer la Arieşul Turda, Dorin Toma a depus memoriu la LPF împotriva CFR-ului pentru neplata unor restanţe financiare pe mai multe luni, iar ieri Comisia de Disciplină i-a dat parţial dreptate jucătorului. CFR va fi nevoită să-i plătească lui Toma restanţele pe iunie şi iulie, însă acesta va afla abia săptămâna viitoare dacă îşi va încasa drepturile financiare şi pe luna august. "CFR a încercat să mă prostească când am vrut să semnez cu Turda. S-au angajat să-mi plătească 80% din salariu, dar când au mers să înregistreze contractul au uitat acasă anexa prin care ei se obligau să-mi achite o mare parte din salariul pe care urma să îl am la Turda. Am aflat şi totul a căzut. Eu mai am contract cu CFR până în vara lui 2010", mărturiseşte Dorin Toma.

"Toma a semnat un acord cu Arieşul Turda, dar nu ştiu de ce nu a mai ajuns acolo. Acum el vrea să-i plătim salariul încă un an de zile" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 01:21 PM
Mesaj: #24
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Alcantara: "Voi juca pentru tata"

Deşi trece prin cea mai dificilă perioadă a vieţii lui, fundaşul brazilian Hugo Alcantara le promite fanilor clujeni că va fi din nou un om de bază în apărarea lui CFR.

După două săptămâni de absenţă de la echipă, în care a trăit o adevărată dramă cauzată de moartea tatălui său, Alcantara este gata să revină pe teren. "Sunt foarte trist. Este o pierdere enormă pentru mine, dar trebuie să fiu tare şi să merg mai departe. Oricât de supărat aş fi, acest moment nu îmi va afecta cariera în niciun fel. Eu sunt un profesionist şi ştiu să fac diferenţa între viaţa personală şi cea profesională. E un moment greu, dar asta nu se va vedea pe teren", spune Hugo, care susţine că nu este ieşit din formă şi e gata să se bată pentru titularizare.

"Acum, important este să mă antrenez, să îmi recâştig forma fizică. Nu îmi fac probleme că nu voi juca, am destul timp, fiindcă sunt multe partide şi în campionat, şi în grupele Europa League. Sunt sigur că antrenorul Conceicao se va baza pe mine cât de curând", crede Alcantara, pentru care tatăl a avut cel mai important rol în cariera sa de fotbalist. Tocmai de aceea, mărturiseşte că îi va dedica acestuia toate reuşitele sale. "De acum înainte voi juca pentru tatăl meu. Îi voi dedica toate partidele şi toate golurile. El a fost cel mai important om din viaţa mea, cel care a făcut totul pentru ca eu să devin fotbalist", povesteşte fundaşul CFR-ului.

"Colegii mei au fost tot timpul alături de mine şi m-au susţinut. Le mulţumesc lor şi conducerii pentru sprijin şi pentru înţelegerea acordată" - Hugo Alcantara, fundaş CFR Cluj

3 partide a ratat Alcantara în cele două săptămâni petrecute în Brazilia: cu Dinamo şi Gaz Metan în campionat şi cu FK Sarajevo, returul din Europa League


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:47 PM (Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-12-2009 04:32 PM de Sebi Raducu.)
Mesaj: #25
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao vrea să îmbunătăţească palmaresul întâlnirilor directe cu Pandurii

Antrenorul grupării CFR Cluj, Antonio Conceicao, a declarat, miercuri, că statistica meciurilor cu formaţia gorjeană îl face să creadă că deplasarea de la Târgu Jiu nu va fi una facilă pentru echipa sa, dar cu toate acestea mizează pe victoria jucătorilor săi.

"Am un mare respect pentru adversari, am avut mereu meciuri grele cu Pandurii, istoria arată că CFR Cluj nu prea a câştigat împotriva acestei grupări, dar am lucrat mult în ultima vreme şi vrem să schimbăm această stare de lucruri. Avem încredere şi sperăm să câştigăm", a spus Antonio Conceicao, care nu se va putea baza pe serviciile mijlocaşului Emil Dică, încă nerefăcut după accidentarea pe care a suferit-o în meciul cu Gaz Metan Mediaş.

CFR Cluj va întâlni Pandurii Târgu Jiu, vineri, în deplasare, de la ora 20:00, în etapa a 6-a a Ligii I.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 03:48 PM
Mesaj: #26
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"CFR e prima favorită la titlu, urmează alte şase echipe!"

Atacantul brazilian al echipei CFR Cluj, Cleidimar Silva "Didi" a declarat miercuri, în cadrul unei conferinţe de presă, că formaţia sa este favorită la titlu în acest sezon şi se va bate pentru trofeu cu Steaua, Dinamo, Rapid, Urziceni, FC Timişoara şi FC Vaslui.

Brazilianul a bifat în meciul din etapa trecută, cu Gaz Metan Mediaş, primele minute într-o partidă oficială după accidentarea gravă suferită în noiembrie, într-un joc cu Unirea Urziceni. "A fost o perioadă foarte grea pentru mine, dar şi pentru familia CFR Cluj. Sunt foarte fericit că am revenit şi voi putea pune umărul în lupta pentru un nou titlu. Sunt mai multe echipe care se vor lupta pentru titul. Bineînţeles, CFR în primul rând, apoi Steaua, Dinamo, Rapid, Urziceni, Timişoara şi chiar Vaslui. E un campionat mult mai dificil, dar sperăm să ne putem impune", a declarat brazilianul.

Atacantul e convins că echipa sa poate câştiga cele trei puncte pe terenul Pandurilor Târgu Jiu unde, de regulă, "feroviarii" au pierdut în ultimii ani. "Istoria e favorabilă lor, dar am încredere că-i putem învinge de această dată", a mai spus Didi.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-09-2009, 06:17 PM
Mesaj: #27
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Conceicao: "Ştiam de două săptămîni"

Antonio Conceicao spune că jucătorii ar trebui să se simtă protejaţi. "Ştiu de două săptămîni despre intenţia UEFA. Am avut mai multe discuţii cu jucătorii mei, le-am explicat ce aduce nou, ce schimbă acest experiment. În primul rînd, le-am zis că va creşte în spectaculozitate jocul, pentru că vor fi eliminate erorile de arbitraj. Apoi, în al doilea rînd, că nu vor avea de ce să fie incomodaţi sau timoraţi de prezenţa în spatele lor a arbitrilor, chiar ar trebui să se simtă protejaţi"

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 10:53 AM
Mesaj: #28
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Miclaus vrea sa depuna memoriu impotriva CFR

Dupa Dorin Toma, un alt jucator de la CFR vrea sa depuna memoriu impotriva propriei echipe. Casian Miclaus nu si-a primit restantele financiare pe ultimele doua luni si se gandeste sa depuna, si el, memoriu la LPF. "Eu mai am contract pana in 2010 cu CFR, dar nu am primit banii pe ultimele doua luni. Ma antrenez cu juniorii republicani, cu domnul Fesnic, la antrenamentele echipei mari nu sunt primit", a spus fundasul de la CFR.

Miclaus se afla in aceeasi situatie ca si Dorin Toma. Fotbalistul are un contract considerat de oficialii de la CFR prea mare pentru aceasta perioada de criza, iar conducerea de la CFR vrea sa ii rezilieze intelegerea.

"Este un contract semnat intre doua parti, care nu poate fi reziliat numai cu acordul ambelor parti. Nu este vina mea ca a venit criza si contractul meu este prea mare acum. Eu am vorbit cu domnul Muresan si am cerut sa mi se plateasca o parte din suma pentru a imi rezilia intelegerea. Dansul mi-a spus, insa, sa plec pur si simplu fara sa primesc niciun ban. Nu mi se pare normal sa fiu tratat asfel", a spus pentru citynews.ro Casian Miclaus.

O solutie pentru rezolvarea situatiei jucatorului ar fi fost imprumutul la alta echipa. "Am avut mai multe oferte de impumut. Puteau sa plateasca jumatate CFR Cluj si jumatate cealalta echipa si asa ar fi castigat toata lumea. Sa nu se inteleaga gresit. Cei care iubesc CFR-ul sa nu ne considere mercenari, pentru ca nu suntem. Noi vrem doar sa fie respectat un contract. Avem familii de intretinut si nu mai suntem la prima tinerete. Noi vrem sa ne intelegem cu cei de la CFR, dar nu se poate ca numai o parte sa aiba de castigat. Noi nu am gresit cu nimic fata de club", a mai spus fotbalistul de la CFR Cluj.

Casian Micalus are 32 de ani si se afla la CFR Cluj din sezonul 2005-2006. A jucat patru partide in UEFA Intertoto, iar sezonul trecut a fost imprumutat la Gloria Bistrita. Fundasul are 140 de meciuri jucate in Liga I.

In cazul lui Dorin Toma, Comisia pentru Litigii din cadrul LPF a decis ca CFR trebuie sa ii plateasca jucatorului sumele restante pentru ultimele doua luni, insa cele doua parti raman in litigiu in ceea ce priveste contractul pe ultimul an.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-10-2009, 02:52 PM
Mesaj: #29
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Didi, atacantul cu mănuşi

Fotbalistul care a adus ultima victorie în campionat pentru CFR Cluj contra Pandurilor îşi doreşte să înscrie din nou mâine, dar speră să nu mai fie nevoit să apere poarta "feroviarilor".

CFR Cluj nu a mai reuşit să "răpună" în campionat trupa condusă de Sorin Cârţu din octombrie 2007, iar omul care a reuşit ultima oară acest lucru este pregătit să întrerupă mâine seria neagră pe care "feroviarii" o au în faţa oltenilor. "Ar fi foarte frumos să învingem din nou, indiferent cine o să dea gol. Dacă vrem să luăm titlul, trebuie să batem peste tot. Mi-aş dori să joc în acest meci chiar şi câteva minute, iar dacă o să reuşesc să marchez o să fie cu atât mai frumos", mărturiseşte Didi, care a fost actorul principal al unei întâmplări mai puţin obişnuite în ultima victorie a CFR-ului în faţa Pandurilor.

"Ţin minte că am înscris unicul gol al partidei după o pasă a lui Semedo, iar pe final Stăncioiu a fost eliminat, iar noi nu mai aveam dreptul la schimbări. Iniţial trebuia să între în poartă Cadu, dar avea dureri la coaste şi nu a putut, iar atunci m-am dus la Andone şi i-am spus că eu am ceva experienţă ca goal-keeper, pentru că îmi plăcea să apăr când ieşeam cu prietenii în Brazilia să ne distrăm. Sincer, nu mi-aş mai dori să intru în poartă, pentru că este foarte greu. Am avut nişte emoţii incredibile atunci, pot să spun că mi-a fost chiar frică", îşi aminteşte Didi.

"Este foarte greu pentru un jucător care a lipsit atât de mult să înscrie la fel de multe goluri ca în trecut. Didi trebuie să-şi recâştige încrederea" - Antonio Conceicao, antrenor CFR Cluj


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-11-2009, 01:09 PM
Mesaj: #30
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Low cost CFR

Din motive financiare, "vişiniii" s-au deplasat la Tîrgu Jiu cu autocarul.

Feroviarii s-au trezit, ieri, la primele ore ale dimineţii pentru deplasarea la Tîrgu-Jiu.

"Vişiniii" au plecat din Cluj în jurul orei 9 cu autocarul! Clubul nu a mai închiriat un charter pînă la Craiova, aşa cum s-a întîmplat înaintea întîlnirilor precedente cu Pandurii. Şefii din Gruia se străduiesc să facă faţă crizei economico-financiare, motiv pentru care au decis, ca după mult timp echipa să se deplaseze cu autocarul Mercedes Travego, acelaşi model folosit de Bayern Munchen, pentru care a plătit 500.000 de euro în urmă cu doi ani.Distanţa pînă în oraşul lui Brîncuşi este de 280 de kilometri putînd fi parcursă în aproximativ 5 ore, o excursie destul de obositoare.

Cu toate acestea, jucătorii se pot relaxa vizionînd filme pe monitoarele din dotare ale CFR-mobilului sau pot juca cărţi sau remi la masa special amenajată, cu scaune din piele.

Dacă pentru închirierea unui charter intern, CFR ar fi trebuit să achite aproximativ 15.000 de euro, pentru un transport cu autocarul pînă la Tîrgu Jiu şi înapoi, combustibilul costă în jur de 250 de euro.

Semne ale crizei în Gruia:
- întîrzieri repetate la plata salariilor şi primelor: conducerea le datorează jucătorilor salariile pe luna august şi primele pentru Supercupă, calificarea în grupele EL şi victoriile cu Oţelul şi Mediaş
- prime mici pentru jocurile din campionat în comparaţie cu cele oferite în anul în care CFR a reuşit eventul
- schimbarea politicii de transferuri: CFR a optat pentru jucători liberi de contract sau aduşi sub formă de împrumut

Cîrţu: "CFR e o echipă mare!"
Antrenorul gorjenilor, Sorin Cîrţu, îşi laudă adversarul de astăzi. "Întîlnim o echipă de cupă europeană care are un anumit standard. CFR este o echipă care joacă constant bine. Are caracteristica unei echipe mari, bine organizate. Cînd dau gol nu prea pierd acel meci, iar în cel mai rău caz fac egal. Este o echipă care te macină. Nu e una foarte spectaculoasă, dar jocul lor are efect pe tabelă. Clujenilor nu le trebuie foarte multe ocazii pentru a marca", a spus Sorinaccio.

Nei şi Kone, în atac
Conceicao îl va menaja pe Bogdan Mara pentru partida de azi, transmisă în direct de DIGI SPORT de la ora 20:00. În condiţiile în care Deac nu e refăcut sută la sută, portughezul va miza pe un sistem cu doi atacanţi. Nei şi Kone vor face pereche în atac, iar ivorianul Traore va fi doar o soluţie de rezervă. Şi Alcantara va rămîne pe bancă, astfel că Mureşan şi căpitanul Cadu vor evolua în centrul defensivei.


Fişier(e) ataşate Thumbnail(uri)
   

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut