Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
09-16-2009, 06:20 PM
Mesaj: #51
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Stăncioiu: "Europa League nu e un pas înapoi pentru noi"

Portarul Eduard Stăncioiu e de părere că CFR Cluj a avut evoluţii bune în ultima perioadă, în ciuda rezultatelor slabe, şi poate obţine victoria în partida de joi. "Copenhaga e o echipă bună, dar noi trebuie să fim concentraţi şi motivaţi pentru a câştiga. Doar rezultatele au fost negative în ultimele meciuri pentru că eu nu consider că am jucat atât de slab. Avem un lot valoros şi putem câştiga. Nu considerăm că am făcut un pas înapoi pentru că jucăm în grupele Ligii Europa, şi nu în Liga Campionilor", a spus şi goalkeeperul.

Stăncioiu susţine că echipa sa se poate califica în următoarea fază a competiţiei şi consideră că PSV Eindhoven este favorita grupei. "PSV Eindhoven este favorită, dar noi vom încerca să adunăm cât mai multe puncte. Vrem să terminăm pe unul dintre primele două locuri", a conchis acesta.

Partida CFR Cluj-FC Copenhaga din Grupa K a Ligii Europa se va disputa joi la ora 22:00 pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 06:21 PM
Mesaj: #52
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Doar 5000 bilete vîndute pentru meciul cu Copenhaga

Fanii CFR-ului nu se înghesuie la casele de bilete de la stadionul "Dr. Constantin Rădulescu" pentru meciul cu FC Copenhaga de mîine.

Pînă ieri nu se vînduseră mai mult de 5.000 de tichete. Asta şi pentru că, iniţial, oficialii CFR-ului au scos la vînzare doar bilete la pachet, cu preţuri piperate, între 100 şi 3.000 de lei pentru toate cele 3 jocuri din grupă. Ulterior, preţul a fost coborît, iar cumpărătorii au putut achiziţiona bilete doar pentru meciul cu danezii, care costă între 15 şi 600 de lei.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-16-2009, 08:02 PM
Mesaj: #53
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Nu e cel mai dificil meci, trebuie să câştigăm cu danezii"

Iuliu Mureşan spune că Tony şi ai lui şi-au revenit după înfrângerea cu Pandurii. Preşedintele CFR-ului nu crede că echipa lui are cel mai dificil meci. Mureşan s-ar mulţumi şi cu o victorie la limită, mai ales că vor fi mulţi impresari pe stadion.

"Sper să câştigăm. Jucătorii şi-au revenit după eşecul cu Pandurii şi sunt gata pesntru acest meci. Cred că vom reuşi să fim destul de motivaţi şi să câştigăm. Cel mai periculoşi mi s-au părut atacanţii N'Doye şi Almeida. Este un meci destul de greu, dar nu cred că e cel mai greu. Timişoara are cel mai dificil meci. M-aş mulţumi să batem şi cu 1-0", a declarat Iuliu Muresan la Sport.ro.

Clujenii vor fi urmăriţi din tribună de scouteri şi impresari.

"O competiţie ca Europa League este o rampă de lansare pentru jucători. Pentru partida de mâine, 5 reprezentaţi ai unor cluburi mi-au cerut tichete de acces pentru a ne urmări jucătorii", a dezvaluit Mureşan.

Preşedintele CFR-ului speră ca Urziceniul să aducă multe puncte din grupele Ligii

"Jucători n-au fost pedepsiţi cu scăderea salariilor, pur şi simplu vor câştiga atât cât muncesc. Sper ca Unirea să facă multe puncte, e bine pentru România, poate la anul vom avea două echipe în grupele Champions League", a încheiat Mureşan la Sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 03:35 PM
Mesaj: #54
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Pedepsit

Dani a fost scos din formaţia de start pentru meciul de astă-seară din cauza prestaţiilor modeste din campionat.

"Caracatiţa" Dani va fi doar rezervă la partida de azi. Motivul? Evoluţiile slabe din Liga I. "Avem cele mai mari contracte din România, dar asta nu-i mai stimulează pe jucători, care au dat dovadă de lipsă de atitudine, de suficienţă şi de delăsare ce nu mai pot fi tolerate. Toată lumea zice că avem cel mai valoros lot din campionat, dar eu nu mai cred asta. Se cred mari şi tari, dar unii jucători au avut o scădere dramatică de formă", a spus preşedintele CFR-ului, Iuliu Mureşan, imediat după înfrîngerea de la Tîrgu Jiu (0-1).

Vorbele şefului nu au rămas fără impact pentru antrenorul Toni Conceicao, care l-a scos din primul "11" pe Dani. Astfel, astăzi contra danezilor de la FC Copenhaga, la închidere va apărea Gabi Mureşan, locul său în defensivă urmînd a fi luat de Hugo Alcantara. Fundaşul brazilian apare în echipa de start după o lună de absenţă, pricinuită de moartea tatălui său.

Aşii lui CFR
Tehnicianul danezilor, Stale Solbakken, i-a nominalizat pe cei mai periculoşi jucători ai vişiniilor. "Îmi place Culio, e un jucător care poate evolua la nivel înalt. Sînt norvegian şi, în consecinţă, l-am văzut pe viu pe Yssouf Kone cînd juca la Rosenborg. Are clasă. Peralta e un mijlocaş de calitate şi Dubarbier la fel. Banda stîngă a clujenilor e foarte bine pusă la punct", a declarat Solbakken.

"PSV e favorită"
Deşi antrenorul lui FC Copenhaga, Stale Solbakken, afirmă că CFR e cea mai puternică echipă din grupa K, clujenii nu sînt de acord. "Nu cred că noi sîntem favoriţi. PSV Eindhoven e favorita grupei. Vorbele n-au însă mare valoare, punctele şi calificarea contează", a susţinut portarul Eduard Stăncioiu.

"Sper să nu mai ratăm atît de mult. Cu Dinamo şi cu Pandurii ratările ne-au privat de rezultate pozitive. Pînă la urmă, golurile fac diferenţa" - Antonio Conceicao, antrenor CFR Cluj

"CFR e un club mare, care a participat în Champions League. Cred că este cea mai bună echipă din grupă. Vom avea un meci foarte greu" - Ailton, atacant FC Copenhaga

"Fratele meu, Ousmane, mi-a spus doar că la CFR sînt mulţi jucători portughezi. Am studiat jocul lor, însă nu ştiu foarte multe despre această echipă" - Dame N'Doye, atacant FC Copenhaga

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:01 PM
Mesaj: #55
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Mara: "Batem cu 2-0!"

Mijlocaşul din Gruia este sigur de victorie în partida de azi, chiar dacă se aşteaptă la o replică aprigă din partea danezilor.

Bogdane, iată că a venit şi primul meci din Europa League. Cum crezi că va fi?
Am studiat adversara de mâine (n.r. azi) şi pot spune că FC Copenhaga este o echipă puternică. Cu toate acestea, noi nu ne gândim decât la victorie. Este un meci foarte important, aşa că aşteptăm şi sprijinul fanilor.

Care sunt punctele forte ale echipei daneze?
Linia de atac e foarte bună. N'Doye, care joacă la fel de bine ca şi fratele său, şi Almeida vor fi principalele ameninţări pentru poarta noastră. Eu sper să le putem contracara jocul, şi al lor, şi al celorlalţi danezi, şi să câştigăm.

Antrenorul lor, Stale Solbakken, a spus că sunteţi cea mai tare echipă din grupă. Eşti de acord cu el?
Eu sper doar să-i confirmăm vorbele şi să arătăm pe teren că suntem cei mai puternici din grupă. Mai important este însă rezultatul, care cred că va fi 2-0 pentru noi.

Duminică jucaţi cu Braşovul, joia viitoare în Cupă, apoi iar în campionat. Veţi putea rezista să jucaţi din trei în trei zile?
Programul este într-adevăr greu, dar avem un lot valoros şi destul de numeros şi nu trebuie să ne facem probleme. Cred că putem face faţă pe toate fronturile, în campionat, Cupa României şi Europa League.

Danezii sunt recompensaţi pentru victorie cu filme erotice. Vouă ce v-au promis şefii?
Mi se pare foarte amuzant, este un mod inedit şi ciudat de a-i premia. Noi nu ne gândim însă la bonusuri, important este să câştigăm. Voi păşi cu dreptul în teren şi sperăm să avem noroc.

"Ne aşteaptă o partidă dificilă, dar avem avantajul că jucăm acasă şi vor fi alături de noi suporterii. Un 1-0 pentru noi este suficient" - Iuliu Mureşan, preşedinte CFR Cluj

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 04:06 PM
Mesaj: #56
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Fotbaliştii CFR-ului joacă pe gratis!

Iuliu Mureşan a mai luat o măsură pentru a face economie, după ce zilele trecute decisese să le reducă contractele cu 50%.

Deşi după calificarea în grupe, şefii CFR-ului au declarat că îşi vor recompensa jucătorii pentru fiecare victorie, ieri, aceştia s-au răzgândit şi au anunţat că se va premia numai calificarea în "16"-imi. "Aşa cum am anunţat încă de la început, obiectivul nostru este să ieşim din grupe. Nu premiem victoria, doar calificarea în primăvara europeană", a anunţat preşedintele Iuliu Mureşan, care vrea să înceapă parcursul în Europa League cu dreptul.

"Va fi un meci greu pentru noi cu FC Copenhaga, o echipă foarte puternică. Asta nu înseamnă că nu putem face o partidă bună şi să câştigăm. Un 1-0 ar fi suficient", a mai spus preşedintele clujenilor.

Credit pentru Conceicao
Înfrângerea din etapa trecută cu Pandurii a dat curs zvonurilor conform cărora Conceicao este în pericol de a-şi pierde postul şi că o înfrângere cu danezii i-ar fi fatală. Mureşan îl linişteşte pentru moment pe antrenorul lusitan: "Conceicao nu depinde de meciul cu Copenhaga, dar vom face o analiză după câteva etape şi vom vedea la iarnă ce se va întâmpla. El rămâne aici pentru că este un antrenor bun şi foarte serios".

Alte decizii financiare luate de şefii din Gruia
* Reducerea cu 50% a contractelor tuturor jucătorilor. Diferența se va încasa doar dacă CFR iese campioană
* 50% din valoarea primelor de joc în Liga I se vor încasa numai dacă se va câştiga campionatul

Bogdan Mara: "Batem cu 2-0!"
Mijlocaşul Bogdan Mara este conştient că echipa lui nu va avea viaţă uşoară cu danezii de la FC Copenhaga, dar este sigur că se va bucura la finalul partidei alături de fani. "Este un meci foarte important pentru noi, sperăm să începem cu dreptul, dar suntem conştienţi că va fi o partidă foarte grea. Sper să batem cu 2-0", a spus Mara.

Au vândut 10.000 de bilete
Chiar dacă în primele zile când au fost puse în vânzare tichetele pentru partida din această seară fanii CFR-ului nu s-au înghesuit la casele de bilete, "feroviarii" au reuşit să vândă totuşi până ieri aproximativ 10.000 de tichete. În această seară, în tribunele din Gruia sunt aşteptaţi şi în jur de 50 de suporteri ai celor de la FC Copenhaga.

Stale Solbakken: "CFR este foarte puternică"
Tehnicianul lui FC Copenhaga, Stale Solbakken, ştie că va avea parte de un meci greu, dar spune că echipa sa nu a venit la Cluj să se predea. "Avem în faţă un adversar puternic. Suntem pregătiţi pentru orice. Va fi o grupă grea, dar noi am venit să câştigăm, deoarece orice punct luat afară e foarte important în această grupă", a declarat Solbakken.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 08:17 PM
Mesaj: #57
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
"Nu cred că se pune problema ca Toni Conceicao să-şi dea demisia"

Fostul atacant al CFR-ului, Adrian Anca, a comentat meciul din această seară al ardelenilor vorbind despre adversarii echipei clujene în grupa de Europa League. Anca nu ştie prea multe despre FC Copenhaga, însă afirmă că cehii de la Sparta Praga reprezintă un adversar redutabil. Adrian Anca a afirmat că primele de joc nu sunt foarte importante într-un meci de cupă europeană, iar discuţia în jurul demisiei lui Conceicao nu trebuie luată în serios.

"Despre Copenhaga nu ştiu prea multe. Sparta mi s-a părut o echipă puternică acum doi ani când am jucat acum doi ani cu ei intr-un amical. Nu cred că primele contează atunci când joci în competiţiile europene. Nu cred că se pune problema ca domnul Conceicao să-şi dea demisia. E o mare prostie să se vorbească despre asta pentru că un antrenor are nevoie de linişte şi de continuitate", a declarat Adrian Anca la sport.ro.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-17-2009, 09:08 PM
Mesaj: #58
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Iuliu Mureşan: "Dacă vom da goluri ca la Roma, câştigăm sigur"

Înaintea partidei din această seară în care CFR Cluj întâlneşte FC Copenhaga pe stadionul "Dr. Constantin Rădulescu", preşedintele formaţiei feroviare, Iuliu Mureşan a vorbit la Sport.ro despre duelul pe care echipa lui Antonio Conceicao îl vor avea cu danezii şi despre faptul că soarta antrenorului portughez nu depinde de rezultatul meciului cu FC Copenhaga: "Am emoţii la fel de mari precum cele de la Roma. Nu cred că faptul că FC Copenhaga joacă fără patru jucători importanţi reprezintă un avantaj pentru noi. Jucătorii care vor intra vor fi mai motivaţi şi cred că poate reprezenta chiar un dezavantaj. Dacă vom da goluri ca la Roma, câştigăm sigur. Nu depinde soarta antrenorului de această partidă".

Iuliu Mureşan nu se gândeşte doar la meciul cu FC Copenhaga, el are în vedere şi redresarea echipei clujene în campionat: "Principalul nostru obiectiv este câştigarea campionatului. Dacă învigem şi duminică în meciul de campionat, lucrurile vor intra în normal".

Despre şansele echipelor româneşti de a se califica în primăvara Europa League, Mureşan "crede că vom avea două echipe în primăvara europeană".

În această seară, jucătorii lui CFR Cluj evoluează fără primă în meciul cu danezii. "Ei au primă dacă vor trece de grupe. Băieţii să obţină punctele şi banii luaţi de UEFA le vor reveni lor. Cred că vor fi 10.000 de spectatori din cauza crizei şi a orei târzii la care începe meciul", a mai spus Mureşan.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 03:14 PM
Mesaj: #59
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Antonio Conceicao: "Mi-a plăcut ce am văzut în această seară, sunt mulţumit de joc"

Tehnicianul lui CFR Cluj, Antonio Conceicao, s-a declarat extrem de mulţumit de jocul prestat de elevii săi în victoria cu FC Copenhaga, scor 2-0, şi l-a remarcat pe Lacina Traore, autorul golului doi.

"Este o victorie meritată, jucătorii au dat totul pe teren şi ne-am creat multe ocazii de gol. Mi-a plăcut ce am văzut în această seară şi sunt foarte mulţumit de joc. Traore a dat un gol splendid şi a suplinit cu brio absenţa lui Kone, îndeplinindu-şi misiunea, aceea de a înscrie. În prima parte, ne-am studiat adversarul şi ne-am adaptat la condiţiile de joc, apoi am dominat meciul şi am stat mai mult în terenul advers", a spus Conceicao, adăugând că "golul lui Deac a fost corect, păcat că nu s-a validat".

Portughezul afirmă că nu îşi simte postul ameninţat şi îşi va face treaba cât poate de bine, deoarece presiunea este doar pe jucători. "Nu vreau să mai vorbesc de asta, dar vă spun că nu simt nicio presiune. Poate doar jucătorii simt asta, nu şi eu, sunt doar antrenor. Mă aflu în România de patru-cinci luni şi am muncit serios, nu mi-a reproşat ceva nimeni din club. În România văd că se suportă greu o înfrângere, în Portugalia e altfel, ai timp să munceşti".

CFR Cluj a câştigat, joi, scor 2-0, partida cu FC Copenhaga, din prima etapă a Grupei K a Ligii Europa, prin două goluri marcate în repriza a doua, ambele după ce mingea a lovit transversala. De asemenea, în minutul 86, ardelenii au reuşit să mai înscrie o dată, prin Deac, al cărui şut de la aproximativ 18 metri a lovit transversala, iar apoi a căzut dincolo de linia porţii. Arbitrul asistent adiţional, aflat în spatele porţii, nu a sesizat şi a lăsat jocul să continue.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
09-18-2009, 03:17 PM
Mesaj: #60
RE: Ştiri CFR 1907 Cluj-Napoca
Culio: "E bine că am câştigat, mă bucur pentru că niciuna dintre echipele româneşti nu a pierdut"

Autorul primului gol, Juan Culio, l-a remarcat pe Traore, despre care spune că a fost cel mai bun jucător de pe teren. "Mă bucur foarte mult că am înscris, dar în această seară nu sunt eu eroul, ci Traore. E bine că am câştigat, mă bucur pentru că niciuna dintre echipele româneşti nu a pierdut".

CFR Cluj a câştigat, joi, scor 2-0, partida cu FC Copenhaga, din prima etapă a Grupei K a Ligii Europa, prin două goluri marcate în repriza a doua, ambele după ce mingea a lovit transversala. De asemenea, în minutul 86, ardelenii au reuşit să mai înscrie o dată, prin Deac, al cărui şut de la aproximativ 18 metri a lovit transversala, iar apoi a căzut dincolo de linia porţii. Arbitrul asistent adiţional, aflat în spatele porţii, nu a sesizat şi a lăsat jocul să continue.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut