Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 0 voturi - 0 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
10-29-2009, 09:44 PM
Mesaj: #121
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Marin a plecat. Vine Marin!

Marin Barbu este numele tehnicianului căruia i-a fost încredinţată munca pentru redresarea echipei Ceahlăul, în campionatul Ligii 1. "Magiun" a ajuns aseară sub Pietricica, unde urmează să preia al treilea său mandat în curtea formaţiei patronată de Gheorghe Ştefan.

"Să-l vedem mai întâi aici!", a anunţat Viorel Măstăcăneanu, din birourile executivului FC Ceahlăul. Preşedintele CA al grupării pietrene de fotbal a pomenit despre impedimentul parafării grabnice a noului contract cu Marin Barbu.

"Sunt probleme cu întreruperea angajamentului său la Giurgiu, dar sperăm să se rezolve imediat această situaţie imprevizibilă. Dintre cei care ar putea să vină şi care ne-ar putea ajuta, Marin Barbu este antrenorul cel mai potrivit nouă, la acest moment. Clauzele din contractul său cu Dunărea Giurgiu nu-i permit să plece oricum", a completat şeful Consiliului de Administraţie de pe Borzoghean.

La semnarea actelor oficiale în al treilea mandat la Ceahlăul, lui "Magiun" i se oferă un contract pentru încă un sezon, după terminarea ediţiei 2009-2010. Obiectivul poate fi ghicit de oricine: menţinerea echipei în Liga 1.

Gheorghe Ştefan despre refuzul giurgiuvenilor în dezlegarea lui "Magiun": "Sunt comisii care pot soluţiona cazul"
Gheorghe Ştefan, patronul echipei pietrene de fotbal Ceahlăul, ştia despre impedimentul lui "Magiun" în parafarea noii înţelegeri cu clubul de pe Borzoghean. Dar în acelaşi timp, "Pinalty" şi-a exprimat optimismul în rezolvarea dezlegării lui Marin Barbu de la giurgiuveni.

"Să vină el la noi şi să vedem ce problemă are. La momentul de faţă, contractul său cu Ceahlăul poate fi înregistrat cu acte în regulă, dar la fel de bine poate să şi «cadă». Şi eu vreau să mă însor cu una de 18 ani, însă dacă ea nu vrea sau nu poate... Dar dacă Marin are o clauză în contractul de la Giurgiu, aşa cum spune, trebuie să aibă dreptate. Până la urmă, o să se rezolve problema, într-un fel. Sunt comisii care pot soluţiona cazul", a declarat preşedintele de onoare de la Ceahlăul, Gheorghe Ştefan.

"Magiun" spune că din iarnă, "vom îmbunătăţi lotul cu jucători experimentaţi!"
În drum spre Piatra Neamţ, ieri după-amiază, antrenorul Marin Barbu a acceptat să dialogheze pe marginea noului său contract la Ceahlăul, înţelegere dorită de sefii grupării de pe Borzoghean.

În curtea echipei pietrene, "Magiun" a mai antrenat în două sezoane diferite. Prima dată a dus formaţia noastră pe locul 8 în Divizia A, iar ultima dată a reuşit promovarea în Liga 1, după un parcurs de invidiat în eşalonul secund. La cei 51 de ani ai săi, Marin Barbu ştie că munca la Ceahlăul trebuie să dovedească rezultate imediate şi că nimeni nu-i poate aştepta eventualele scuze pentru nereuşită.

Reporter: Domnule Barbu, felicitări!
Marin Barbu: Mersi, dar e prea devreme acum. Sunt şanse mari să pot semna cu Ceahlăul, dar şi să cadă toată treaba. Eu normal că aş vrea să revin la Piatra Neamţ, pentru că Ceahlăul, oamenii de aici şi vremurile frumoase de odinioară, înseamnă ceva special pentru mine.

Rep: Cine nu vă lasă să reveniţi la Ceahlăul?
M.B: Primarul de la Giurgiu. Sunt sub contract cu Dunărea şi omul mă vrea la echipă, neapărat. Dar acum sunt în drum spre Piatra, să discut şi cu domnul Ştefan problema. Astăzi-mâine, cred că rezolvăm treaba.

Rep: Şi, cum vedeţi rezolvarea situaţiei?
M.B: Trebuie să mă prevalez de acte. Am stipulată o "chichiţă" în contractul de la Giurgiu, care-mi permite să plec în anumite situaţii.

Rep: Sincer, câţi bani trebuie să înapoiaţi celor de la Giurgiu, ca să rupeţi angajamentul oficial cu ei?
M.B: Nu-i vorba de bani! Are omul ăla de la Giurgiu bani destui. Chestia e că s-a obişnuit cu mine şi-i este greu fără un antrenor ca mine la echipă. I-am făcut multe lucruri bune şi de apreciat la echipă, cu bani puţini.

Rep: Cum vedeţi situaţia de la Ceahlăul?
M.B: Depinde mult şi de ceea ce se va reuşi până în iarnă. Apoi, vom îmbunătăţi lotul cu jucători experimentaţi. La o ciorbă de legume, trebui să bagi şi o găină mai bătrână, să dea gustul bun. Eu aşa văd rezolvarea problemelor echipei: îmbinând tinereţea cu experienţa.

Rep: Marţi seară nu credeaţi în revenirea la Ceahlăul...
M.B: Primisem un semnal de la Piatra Neamţ, dar nu era 100% decisiv, aşa că n-am dat prea multă importanţă ideii respective. Dar pentru că oamenii din conducerea clubului au insistat să vin, m-am înhămat la luptă.

"Magiun", despre tinerii Ceahlăului: "Au ajuns în clasa a treia, fără să fi trecut printr-a doua"
În partidele Ceahlăului pe care a apucat să le urmărească din acest nou campionat, Marin Barbu şi-a făcut o idee despre situaţia noii sale echipe. "Magiun" vorbea ieri despre o formaţie pietreană tânără, "blocată psihic, cu multe plusuri, dar şi minusuri în timpul jocurilor. Se comit greşeli mari şi datorită lipsei de experienţă". În plus, Barbu consideră că jucătorii de acum nu mai au nimic din mobilizarea celor care în anii de Divizie A ai Ceahlăului, reuşeau să capaciteze întreaga formaţie.

Barbu nu poate compara grupul de acum de la Ceahlăul nici cu acea formaţie a Forestei Suceava, pe care a pregătit-o în trecut şi alături de care a produs multe surprize în primul eşalon.

"Cu cei de la Foresta, până să realizăm surprizele campionatului, stătusem împreună trei ani în campionatul eşalonului secund. Ori aici, la Ceahlăul, sunt unii jucători care au trecut din clasa întâi, direct într-a treia, fără să mai ajungă prin clasa a doua. Iar dacă tu, ca jucător, nu ai cel puţin doi-trei ani de vechime în eşalonul secund, nu ai dreptul să te consideri jucător cu experienţă", a completat Marin Barbu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:45 PM
Mesaj: #122
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Savu, spre Hanoi

George Savu, care a început noul sezon la nivelul Ligii 1 de fotbal în postura de titular al echipei Ceahlăului, este foarte aproape de a se despărţi de gruparea pietreană. Goal-keeperul, originar din Bucureşti, ajuns a patra soluţie acum în preferinţele tehnicienilor de pe Borzoghean, a ales să plece spre Asia. Cel mai probabil, George Savu va juca în primul eşalon din campionatul vietnamez. Sosirea sa în curtea celor de la SC Hao Pat Hanoi este prevăzută chiar pentru finalul acestei săptămâni.

"Am perfectat toate actele oficiale, necesare acestui transfer. Fotbalistul a fost informat despre clauzele acestui contract, aşa că nu mai rămâne decât să onoreze, la datele deja stabilite, prezenţa la Hanoi", a declarat impresarul portarului George Savu, Marin Mitran.

La rândul lor, oficialii din conducerea executivă a Ceahlăului, susţin că n-au de gând să-i pună beţe în roate portarului, atât timp cât dezlegarea de contract le poate aduce un câştig financiar.

"Savu a primit «mâna liberă» din partea clubului pentru a-şi căuta echipa. Dacă condiţiile cerute de noi vor fi îndeplinite, atunci Savu este liber să plece unde doreşte", a precizat Viorel Măstăcăneanu, preşedintele FC Ceahlăul.

Savu a retrogradat în eşalonul secund cu Ceahlăul, în 2008, cu Hizo la timonă. Apoi, a promovat sezonul următor (2009) în Liga 1, unde s-a mai aflat pe teren doar la meciul cu Steaua Bucuresti (0-2), Oţelul Galaţi (0- 0), Dinamo Bucureşti (0-4) şi Pandurii Târgu Jiu (1- 2).

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:47 PM
Mesaj: #123
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Daca ma solicita joc pentru nationala Vietnamului"

George Savu a obtinut acordul de plecare de la Ceahlaul si, in urma unor negocieri care au durat aproape doua saptamini, a ales sa plece in Vietnam, pentru a juca in prima divizie la Vietnam SC Hao Pat Hanoi. Stranie destinatie pentru un fotbalist, insa partea financiara a fost determinanta in decizia luata de fostul jucator al Ceahlaului.

"Plec in necunoscut. Nu stiu nimic despre club, despre ce antrenor este acolo sau despre ce jucatori sint. Nu am nici o idee. Ştiu ca stirnesc zimbete prin aceste cuvinte, dar chiar nu stiu nimic despre echipa asta. Voi merge in Vietnam si voi afla mai multe", a spus rizind George Savu.

Cum nu a jucat niciodata pentru vreo echipa nationala a Romaniei, Savu nu ar spune nu unei oferte venite din partea vietnamezilor. "Nici in gluma nu m-am gindit vreodata la asa ceva, dar cine stie. Daca ma solicita joc pentru nationala Vietnamului", a adaugat portarul.

Suma de transfer pe care trebuie sa o plateasca asiaticii pentru al il lua pe George Savu de la Ceahlaul este de numai 20.000 de euro. Cit il priveste pe portar, acesta va incasa o suma de patru ori mai mare decit avea contractul anual la Ceahlaul. "Pentru familie ma duc acolo, sa cistig un ban si sa asigur un viitor mai bun sotiei si copilului. Asta este important. Restul, om vedea ce- o fi. Nu imi e frica de mincare, de obiceiuri sau de alte probleme. In functie de ce o fi acolo poate ca voi chema si familia alaturi de mine", a mai afirmat jucatorul.

George Savu a venit la Ceahlaul in pauza dintre turul sui returul campionatului 2007-2009, dupa care a ramas sa pazeasca buturile nemtenilor si in campionatul urmator in Liga a II-a. A promovat cu Ceahlaul in Liga I, dar in actuala stagiune nu a prins prea multe meciuri. A fost titular cu Steaua (0-2), cu Otelul (0-0) cu Dinamo (0-4), iar cu Pandurii Tirgu Jiu (1- 2) a intrat in repriza secunda.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:48 PM
Mesaj: #124
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
"Trebuie intarit lotul"

Marin Barbu a fost prezentat ca nou antrenor principal la Ceahlaul, in locul lui Florin Marin, de presedintele de onoare Gheorghe Stefan. Primul va avea o intelegere care se va intinde pina in vara anului 2011, iar obiectivul principal este raminerea in Liga I la finalul acestui sezon.

Daca se va retrograda, atunci Ceahlaul trebuie sa o faca avind 25 de puncte acumulate in clasament, iar in vara lui 2011 sa se bucure de o noua promovare. Indiferent de situatie insa, lotul trebuie remaniat, fapt cu care sint de acord ambii sefi de pe Municipal.

"Lotul trebuie intarit pentru ca e greu de presupus ca vom reusi salvarea de la retrogradare cu actuala echipa. Trebuie concurenta pe posturi", a mai spus "Pinalti", dupa care au venit si spusele lui Marin Barbu: "Salvarea de la retrogradare este un obiectiv realizabil, dar daca ne uitam in curtile altor cluburi vom vedea ca au jucatori mai valorosi si mai experimentati. La iarna cooptam fotbalisti mai experimentati si, chiar daca retrogradam, sa avem baremul facut".

Secunzii lui Marin Barbu vor fi Radu Lefter si Costel Ilie. "Magiun" a mai antrenat Ceahlaul in sezoanele 2001-2002 si 2005-2006.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-29-2009, 09:49 PM
Mesaj: #125
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Fara figuratie, mofturi si fite

Obisnuiti cu regimul drastic al lui Florin Marin, jucatorii Ceahlaului vor da peste un alt tehnician care nu suporta actele de indisciplina. Marin Barbu a anuntat ca vrea seriozitate maxima si ca vrea ca noua sa echipa sa cistige puncte indiferent de ce adversar are in fata.

"Urmatoarele sase etape vor atirna greu in economia campionatului pentru Ceahlaul si trebuie sa ne descurcam cu ce avem. Fara sa facem figuratie, mofturi si fite si daca aplicam tactica care trebuie putem scoate puncte indiferent de numele adversarului, desi avem ceva probleme de lot din cauza accidentarilor", a afirmat Marin Barbu.

"Magiun" a vorbit si despre publicul nemtean, urechind insa tot echipa. "Publicul vine sa vada invingatori. Daca la primul meci acasa vom scoate un rezultat bun sint convins ca la al doilea joc pe teren propriu oamenii vor veni in numar mare fara sa fie chemati", a completat antrenorul.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 04:49 PM
Mesaj: #126
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Marin Barbu nu va mai prelua pe Ceahlăul, anunţă Gheorghe Ştefan

Conducerea clubului Ceahlăul Piatra Neamţ a anunţat, vineri, că antrenorul Marin Barbu nu va mai prelua formaţia nemţeană, deoarece nu a reuşit să îşi rezolve problemele contractuale cu echipa sa, Dunărea Giurgiu.

"Înţelegerea cu Marin Barbu a căzut. El trebuia să achite o sumă de bani celor de la Dunărea Giurgiu în cazul în care ar fi vrut să plece, dar noi nu puteam să îl ajutăm pentru că nu dispunem de aceşti bani. Ne-a anunţat vineri că nu poate pleca de la Giurgiu şi că nu poate veni la Ploieşti pentru meciul cu Astra. Căutăm alt antrenor", a declarat preşedintele de onoare al moldovenilor, Gheorghe Ştefan.

Marin Barbu pregăteşte formaţia din eşalonul secund Dunărea Giurgiu, dar s-a înţeles în urmă cu câteva zile cu Ceahlăul pentru preluarea funcţiei de antrenor. Pentru rezilierea contractului cu gruparea giurgiuveană, Barbu ar fi trebuit să plătească o sumă de bani, pe care însă nu a fost dispus să o achite, astfel că acordul cu Ceahlăul a picat.

În acest moment, cele mai mari şanse de a prelua formaţia din Piatra Neamţ le are Cristi Popovici, cel care a mai discutat cu oficialii clubului Ceahlăul înainte ca aceştia să anunţe că s-au înţeles cu Marin Barbu.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-30-2009, 07:34 PM
Mesaj: #127
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Gheorghe Mulţescu este noul antrenor al echipei

Gheorghe Mulţescu a fost numit, vineri, în funcţia de antrenor principal al Ceahlăului Piatra Neamţ şi va semna un contract valabil până la finalul sezonului, a anunţat preşedintele de onoare Gheorghe Ştefan.

"Ne-am înţeles cu Mulţescu pentru un contract până la finalul sezonului, cu drept de prelungire în cazul în care va reuşi să îndeplinească obiectivul, evitarea retrogradării. Îl aştept şi cu o listă de jucători cu care am putea întări lotul", a declarat Ştefan.

Secunzii lui Mulţescu vor fi Costel Ilie şi Radu Lefter, care demisionaseră din funcţii odată cu Florin Marin, însă cererile lor au fost refuzate.

Iniţial, nemţenii au ajuns la un acord cu Marin Barbu, însă tranzacţia nu s-a concretizat, deoarece oficialii clubului la care era angajat tehnicianul, Dunărea Giurgiu, nu au fost de acord cu rezilierea contractului.

Ceahlăul Piatra Neamţ ocupă locul 17 în clasamentul Ligii I, penultimul, cu doar 8 puncte după 11 etape disputate. Mulţescu va debuta pe banca nemţenilor în partida cu Astra Ploieşti, din deplasare, programată sâmbătă.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 03:27 PM
Mesaj: #128
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Mulţescu și Yesilova pînă în vară

După ce varianta Marin Barbu a picat, nemţenii s-au orientat repede şi ieri după-amiază l-au instalat pe Gigi Mulţescu.

Tehnicianul de 57 de ani a semnat un contract pînă în vară, cu drept de prelungire pe încă un sezon, iar mîine, la Ploieşti, va lua loc pe banca tehnică a moldovenilor.

"Trebuie să mă mişc repede şi să adunăm cît mai multe puncte. M-am mai confruntat cu situaţii dificile în carieră", a declarat Mulţescu. Secundul lui va fi turcul Yuksel Yesilova, plecat anul trecut de la Steaua în urma unui scandal cu Gigi Becali.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
10-31-2009, 06:29 PM
Mesaj: #129
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Ceahlăul, o singură victorie în deplasare de la promovare

După ce a promovat en fanfare în prima ligă, Ceahlăul n-a mai reuşit să îşi menţină nivelul ridicat din liga secundă şi pe prima scenă.

Nemţenii au obţinut un singur succes în deplasare din cele cinci meciuri disputate pînă în acest moment. Aceştia au învins la Mediaş cu scorul de 2-0, marcînd singurele goluri de pînă acum pe teren străin.

În celelalte patru partide, nemţenii au reuşit să mai obţină un singur punct, dar fără să înscrie nici un gol, primind 9. Şase dintre acestea chiar în ultima deplasare de la Timişoara.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
11-01-2009, 11:30 AM
Mesaj: #130
RE: Ştiri Ceahlăul Piatra-Neamţ
Mulţescu consideră că Ceahlăul a avut noroc în meciul cu Astra

Noul antrenor al Ceahlăului, Gheorghe Mulţescu, a declarat, sâmbătă, la finalul meciului cu Astra, scor 1-1, că rezultatul înregistrat este mulţumitor pentru nivelul la care se află în acest moment echipa nemţeană.

"Avem mult de lucru, dar sunt bucuros pentru acest punct. Deocamdată, acest meci egal a fost mulţumitor pentru noi. Am făcut joncţiunea cu echipa la Ploieşti, practic nu am putut să hotărăsc prea multe pentru această partidă. Am apelat la un sistem 4-4-3 la un moment dat, cu care să domin terenul. Am avut şi şansă, dar fotbalul pentru asta este frumos. Ei au avut mai multe ocazii, alcătuiesc o echipă puternică, dar azi a fost ziua noastră", a spus Mulţescu.

Ceahlăul Piatra Neamţ a remizat, sâmbătă, scor 1-1, în deplasare, cu Astra Ploieşti în meciul de debut al noului său antrenor Gheorghe Mulţescu, instalat în funcţie cu o zi înaintea jocului. Prahovenii au terminat partida cu doi oameni mai puţin pe teren, după ce Dokic (83) şi Ganea (90+1) au fost eliminaţi pentru lovituri aplicate adversarilor.

http://www.romaniansoccer.ro/ - Cel mai bun site de statistică şi istorie a fotbalului românesc. Intraţi şi vă minunaţi Wink
Găseşte toate mesajele acestui utilizator
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
Postează răspuns 


Săritura forum:


Utilizator(i) care navighează în acest subiect:
1 Musafir(i)

Reîntoarce-te SusReîntoarce-te la conţinut